Ajax onderneemt geen stappen meer, maar zaak nog niet afgedaan Favorieten deden plicht in Nootdorp RIJKS POSTSPAARBANK RENTE TOT VANAVOND LEDENRAAD BIJEEN Tenzij Kessler een spelletje speelde. MOULIJN - PAHLPLATZ - MAASSEN - WERY VORMEN AANVALSLINIE TEGEN RUSLAND DE KEUZE TUSSEN VAN BEVEREN EN DOESBURG BLIJFT EEN MOEILIJKE Scheidsrechter kreeg rake klappen Spanjaarden in Turkije uit veld gestuurd DONDERDAG 16 NOVEMBER 1967 DE LETDSE COURANT PAGINA 13 Commissie van beroep wijzigt straf Keizer niet (Van onze sportredactie) UTRECHT „We hebben alles gedaan wat in ons vermogen lag, maar de commissie van beroep van de K.N.V.B. heeft toch geen aanleiding gevonden om de straf, die Piet Keizer in de interland wedstrijd tegen Joego-Siavië opliep, te wijzigen. Alles is bij het oude gebleven". Met deze woorden stapte gisteravond uit een der zalen van het Utrechtse hotel „Terminus" de Ajaxvoor- zitter Jaap van Praag. Achter hem volgden penningmeester H. Timman, advocaat mr. H. Warners, de psycholoog dr. R. Zeven en als laatste Piet Keizer. Na ongeveer tweeëneenhalf uur vergaderen, waarvan de verdediging van Ajax ongeveer anderhalf uur in beslag nam, had de commissie van beroep onder voorzitterschap van mr. P. van Bochove geen argumenten kunnen vinden om de straf door de strafcommissie opgelegd aan Piet Keizer (5 competitiewedstrijden niet voor Ajax uit komen) te wijzigen. Mr. P. van Bochove, die deze avond werd bijgestaan door mr. J. G. B. Dom- mering, ir. E. M. Neuerberg, mr. C. J. W. Nijhoff en mr. J. W. Taminiau was vrij kort in het commentaar op de straf. „Ajax heeft voornamelijk de bevoegd heden van de strafcommissie aangeval len. In het verweer was dat de hoofd moot. Daarbij kwam de vraag aan de orde wie het recht heeft om te straffen, en speler tijdens een interlandwed strijd een flinke overtreding begaat: de KNVB of de FIFA, die dan de zaak door de KNVB laat afhandelen." De heer Van Bochove vervolgde: ,Het feitelijke gebeuren was geen on derwerp van het verweer. Opnieuw heeft Keizer zijn overtreding toegege- i. Daarna was het dus zaak om te komen tot de afdoening: via de regle menten van de KNVB of via de regels de FIFA. De FIFA heeft echter de zaak naar de nationale bond verwezen ons reglement kan de overtreding Keizer gestraft worden met een royement, een schorsing, een berisping :n geldboete. Het royement kwam niet ter sprake en de berisping en de geldboete vonden wij een te lichte straf. De schorsing bleef dus over". ,,Bij de strafcommissie van de KNVB", vervolgde mr. Van Bochove, .heeft men voor overtredingen als Kei- _er begaan heeft, een vast tarief: vijf wedstrijden. Natuurlijk zijn er verzach tende omstandigheden, zoals de overtre ding van de Joegoslaaf, die het natrap pen van Keizer in wezen heeft ultglokt. Tegenover deze verzachtende omstand- Davidson leidt Nederl.-Rusland DEN HAAG De eerste officiële in terlandwedstrijd tussen Nederland én Rusland, die woensdag 29 november in het Feijenoordstadion in Rotterdam wordt gespeeld, zal worden geleid door de Schot R. H. Davidson. Als grensrechters fungeren zijn land genoten J. Workman en A. C. Davy. De heer Davidson is voor het Nederlandse publiek geen onbekende, want hij floot de Europa-Cupwedstrijd tussen Real Madrid en Ajax. Onder de toeschouwers zal zich 29 no vember ook Alf Ramsey coach van het Engelse elftal bevinden. Op 6 december speelt Engeland in Londen tegen de Russen. Docherty naar Rotherham Utd. ROTHERHAM Tommy Docherty, oud-manager van de eerste-divisieclub Chelsea, zal zich als manager verbinden aan Rotherham United, dat een klas se lager uitkomt. Docherty werd eerder deze maand x>r 28 dagen geschorst door de Engel se voetbalbond. Spoedig daarna nam hij ontslag bij Chelsea. Sindsdien heeft Docherty vele aanbiedingen ontvangen uit alle windstreken. Zij nieuwe club Rotherham United staat momenteel op de tweede plaats van onderen in de tweede divisie. Men heeft het vijf maan den zonder manager geprobeerd, nadat Jack Man sell in Juli ontslag nam. Ajax versloeg FC Den Bosch DEN BOSCH. Landskampioen Ajax heeft gisteravond voor 20.000 toeschouwers in het sportpark „De Vliert" met 42 gewonnen van de eerste divisieclub FC Den Bosch. De Amsterdammers misten uiteraard Keizer, doch speelden verder in hun sterkste opstelling. Henk Groot en Mulders zorgden ervoor dat de ruststand 1—1 werd. Ook na de hervatting ging de strijd nog enige tijd gelijk op. Hulshoff bracht Ajax een 2-1- voorsprong. die door Mulders weer te niet werd gedaan. Suurendonk en Suurbier bepaalden de eindstand op 4—2. Nederlandse schakers tegen Engeland DEN HAAG De nationale schaak- teams van Nederland en Engeland zul len elkaar op zaterdag 2 december en zondag 3 december in Harrogate ontmoe ten voor de Jaarlijkse strijd om de .JScheldetrofee". Het Nederlandse tiental, dat zonder Donner, Van den Berg en Zuidema uit komt. la als volgt samengesteld. Ree, Bouwmeester, Langeweg, Kuijpers, Prins. Van Scheltinga, Barendragt, Scholl, Van Geet en Cortlever. Reserve is Hartoch. De Engelse schaakploeg bestaat uit Penrose, Kottnauer, Hartston, Clarke, Lee, Keene, Basman, Haygarth, White- ley en Hollis. Reserve is Littlewood. Ook de dameskampioenen van beide landen zullen traditiegetrouw tegen el kaar spelen. Voor Nederland is dat vrouw Vreeken en vo> ■chijniljk mrs. Bruce. digheid staat echter ook de straflijst, die Keizer reeds heeft. De uiteindelijke straf van vijf wedstrijden, die de Ajax- speler kreeg opgelegd, waren dan ook het compromis". De teleurstelling in Ajax-kringen was, begrijpelijk, groot. Voorzitter Van Praag vroeg zich af, wat de Vereniging van Contractspelers gaat doen. Het wordt een hachelijke zaak om in een inter landwedstrijd te spelen. De Commissie van Beroep heeft immers bepaald dat men voor overtredingen, begaan in het Oranjeteam, ook voor de nationale com petitie geschorst kan worden. ,,Ik ben bang", aldus de Ajax-voorzitter, „dat de KNVB wel eens flink in eigen vlees ge sneden kan hebben. Onze spelers waren de afgelopen dagen al van plan om naar hun bond, de WCS, te gaan, maar we hebben ze nog kunnen tegenhouden. Maar nu deze uitspraak er ligt, moet de mogelijkheid zeker niet worden uitgeslo ten, dat er door hun bond nog wel eens het een en ander ondernomen kan wor- Mr. H. Warners, de advocaat, die Ajax in de arm had genomen om de zaak in Utrecht te verdedigen, durfde nog niet tot harde uitspraken te komen. De strafcommissie had immers alleen maar uitspraak gedaan en de juiste mo tivering was hem nog onbekend. Mr. Warners vond het wel een vreemde zaak, dat de KNVB, i.e. de Commissie van Beroep, geen aanleiding had gevon den om de strafmaatregelen van de FIFA over te nemen, die spreken van een schorsing van drie of zes wedstrij den voor de nationale voetbalploeg. „In het memorandum wordt toch gesproken van grof spel, handtastelijkheden etc. Ook de strafmaatregelen komen ln dit FIF A-stuk ter sprake, maar over compe- 1 el ding geeft". titievoetbal wordt met geen woord ge sproken". Ledenraad bijeen Ajax zal by de KNVB geen stappen meer ondernemen. Maar dat de zaak nog lang niet uit de wereld is geholpen staat wel vast. Vanavond komt toevallig de ledenraad van Ajax bijeen en voor zitter Jaap van Praag kon niet aan de indruk ontkomen, dat het risico dat een club loopt als zij spelers voor het Nederlands elftal afstaat, onderwerp van gesprek zou lutmaken. „Dan kan er mogelijk ook wel eens een beslissing vallen of er voorlopig nog ooit Ajax- spelers worden uitgeleend". Aanbeveling Ajax-psycholoog dr. R. Zeven en son debok Piet Keizer („Ik voor de tele visie? Neen, ze kennen me ondertussen wel in heel Nederland van gezicht en zeggen doe ik vanavond toch geen woord") hielden zich na de uitspraak wat op de achtergrond. Psycholoog Ze ven, die enkele weken voordat Keizer de overtreding tegen Joego-Slavië be ging, al enkele malen met bondscoach Kessler had gesproken over een moge lijke medisch-psychologische begeleiding bij het Oranjeteam, vond het allemaal „Het is toch heel begrijpelijk, dat in deze tijd, dat er zoveel van de spelers wordt gevraagd, ze moeten veel trai nen en een groot aantal wedstrijden spelen, de KNVB zo maar een stelletje kerels bij elkaar zet en daar een elftal van gaat vormen. De bondscoach kent deze jongens toch niet allemaal en dan is het begrijpelijk dat er wel eens ex cessen voorkomen, die ook de coach niet van te voren kan voorzien. Daar om zal het aanbeveling verdienen, dat ook de KNVB de Nederlandse elftalspe lers een medisch-psychologische bege- ZEIST In de selectiegroep, die Georg Kessler na het af vallen van de Ajaxspelers sa menstelde, zün zeven spelers opgenomen die nog nooit ln het Nederlands elftal hebben gespeeld. Sinds de centrale trai ning, die de bondscoach giste ren op het KNVB-sportcentrum in Zeist leidde, lükt de moge lijkheid reëel dat vijf of zes van hen volgende week woensdag zullen debuteren in de wed strijd tegen Rusland. Een on gekend hoog aantal, ook voor Kessler, die tot dusverre veer tien nieuwe spelers probeerde in dertien wedstrijden. ging bestaande uit Warnas, In Zeist nam Kessler een aan tal tactische manoeuvres door, waarbij hij de aanvalslinie Moulijn, Pahlplatz, Maassen en Wery (van links naar rechts), versterkt door de middenveld spelers Jansen en De Zoete liet aantreden tegen een verdedi- Eykenbroek, Israël en Romijn, met Van Beveren en Doesburg afwisselend in het doel. Henk Houwaart en de licht gebles seerde Willy van der Kuylen werden buiten de acties ge houden, evenals Pijs en de la ter gearriveerde Kemper. Tenzij Georg Kessler een spel letje heeft gespeeld met de aanwezige persvertegenwoordi gers, mag men er vanuit gaan dat van de zes spelers, die zondag werden uitgenodigd de plaatsen van de Ajacieden in de centrale training in te ne men er vier Wery (24), Pal- platz (20), Maassen (26) en Romijn (28) volgende week woensdag zullen debuteren. Voeg daar nog bij dat ook War nas (23) en Van Beveren (19) nog nimmer de eer van het Oranjeshirt werden waardig gekeurd en men komt op een aantal van zes debutanten. Bij deze veronderstelling wordt er van uit gegaan dat bonds coach Kessler een 4-2-4- systeem zal kiezen. Hij kan echter ook terugvallen op het 4-3-3 systeem en eventueel zelfs met een „ausputzer" gaan werken. In die gevallen is de kans aanwezig dat de ADO- speler Henk Houwaart debu teert. Ook zal het al of niet genezen zijn van Willy van der Kuylens knieblessure een rol kunnen spelen. De keuze tussen de doelverde- dlgers Doesburg en Van Be veren blijft een moeilijke. Jan van Beveren, veelal spectacu lair ln het eigen Sparta, maar kwetsbaar in vertegenwoordi gende elftallen, werd gisteren op het gezichtsvermogen on derzocht door dr. De Jongste. Een ding staat vast: Kessler zal in de wedstrijd tegen Rusland een doelman kiezen voor de ge hele wedstrijd. Voor de veld- spelers bestaat de mogelijkheid dat zij uitgewisseld worden. Naar zijn zeggen heeft Kessler weinig problemen gehad bij de samenstelling van de selectie- groep. Door de verbeterde op leiding van Jeugdige voetballers wordt de keuzemogelijkheid verruimd. Alleen aan spitsspe- lers bestaat nog een gebrek. Naast Cruyff en Maassen („een intelligente speler"), aldus Kessler, zijn er wel goede spitsspelers, maar het zijn meestal buitenlanders (Kindvall en Madsen). Wel laat hij regel matig observeren: Mulder en Bergholtz van Anderlecht en de 24-jarige Heinz v. Haaren van MSV Duisburg, een Neder landse middenveldspeler, die Kessler tijdens zijn Duitse pe riode leerde kennen. Afgezien van de blessure van Mulder waren de Belgische Nederlanders volgende week woensdag niet beschikbaar, Uxt deze zestien spelers zal Kessler voor volgende week woensdag het elf tal moeten kiezen, dat tegen Rusland speelt. Van links naar rechts, staandtrainer Groenewoud, v. Beveren, Houwaart, Israel, De Zoete, Maassen, Kijken- broek, Warnas, Kemper, coach Kessler; hurkend van links naar rechts: Wery, Pahlplatz, Pijs, Jansen, v. d. Kuijlen, Romeijn, Doesburg, Moulijn. omdat Anderlecht op dezelfde avond de Europa Cupwedstrijd tegen Sparta Prang speelt. De Europa Cupwedstrijd van NAC beroofde Kessler van de moge lijkheid Jan van Gorp op te stellen. Verder passeerde hij zelf Eddie Pieters Graafland en waren de Ajacieden niet be schikbaar, zodat er zeven plaat sen openvielen in vergelijking met de wedstrijd tegen Joego- Slavië. Het besluit daarvoor in de plaats vijf of zes debutanten op te stellen moge rigoureus lijken, het is in wezen het be nutten van een kans tot experi menteren, die hem door een besluit van het sectiabestuur geboden werd. De samenstelling van het Ne derlands elftal zal zondagavond worden bekendgemaakt. De kwestie-Keizer eindigde gisteravond definitief. Ook de commissie van beroep vond geen aanleiding de straf te wijzigen. Piet Keizer kijkt achterom met een blik alsof hij wil zeggen „Van deze heren achter de tafel heb ik ook niets meer te verwachten". Misschien nog van de V.V.C.8., de „vakbond van de semi-profs" Fouska P liet het af weten (Van onze paardesportmedewerker NOOTDORP. In Nootdorp waren de velden aanzienlijk uitgedund, waaraan de schorsing van trainer Pools evenals trainer Neef uit het noorden voorlopig buitenspel staand mede ln enige mate debet was. In de seriedraverij deden de favorieten hun plicht: Dougalls Stern 6 won echter maar net van de zich fel verdedigende Am er Hollandia. All Prise was ln zijn serie lang aan de kop, maar op het eind kwamen Canard S en Amad Klnley hem Juist iets voorbij. Canard won. Even later liep Boy van Quick meteen naar de kop om daar. nauwelijks verontrust, te bllj- Voor een onaangename verrassing zorg de op zijn eigen baan Touska P, die zeer snel is maar het al voor de eerste de beste bocht liet afweten. Entusiasmo stormde vrolijk door naar de kop en Fan- DEN HAAG Tsjecho-Slowaküe is er gisteren ln Praag niet in geslaagd de kwartfinales van het toernooi om de Europa Cup voor landenteams te be reiken. De Tsjechen hadden om in de volgende ronde te komen de wedstrijd tegen Ierland moeten winnen. De ploeg leed echter een verrassende 21-ne- derlaag, waardoor Spanje xich plaatste in de kwarteindstrijden. Alle drie de doel punten werden na de rust gescoord. Doordat de Ier Dempsey een kwar tier na de rust in eigen doel schoot na men de Tsjechen de leiding. Vijf minu ten laten zorgde Treacy voor de gelijk maker. De beslissende treffer viel vier minuten voor tijd, toen O'Connor doel man Kramerlus kansloos liet. Ruim 10.000 toeschouwers woonden ds wed strijd bij. De eindstand v Spanje 0 Tsjecho-SL 6 Ierland Turkije a poule 1 luidt: België speelde ln Brugge zijn laat ste wedstrijd voor groep 7. waarin Frankrijk de eerste plaats vrijwel niet meer kan ontgaan. Dank zij een produk- tleve tweede helft versloegen de Bel gen het elftal van Luxemburg toch nog met 30. Alle doelpunten kwamen na rust tot stand. Vooral in de eerste helft stelden de Rode Duivels, die in Peeters en Dokx twee debutanten hadden, sterk teleur. Pas 17 minuten na de her vatting opende Thio de score. Vier minu ten later bracht Claes6en de stand op 20. Na een half uur spelen scoorde Thio zijn tweede doelpunt. De stand in groep 7: Frankrijk 5 3 117 115 België 6 3 1 2 7 14—9 Polen 6 3 1 2 7 13—9 Luxemb. 5 0 14 1 015 De ontmoeting Schotland—Engeland, die 24 februari 1968 wordt gespeeld, zal moeten beslissen of Engeland, dan wel Schotland ln groep 8 over gaat naar de kwartfinales. Engeland versloeg gi»ter- avond de Noordieren met 2—0 en Schot land zegevierde In Glasgow met 3—8 over Wales. In deze groep heeft Engeland met nog een wedstrijd te spelen een punt voorsprong op de Schotten. Ruim 85 000 toeschouwers waren ln het Wembleystadion getuige van de Eogelse zege. Geoff Hurst scoorde voor de rust. Bobby Charlton erna. De wereldkampioe nen beheersten de wedstrijd volkomen. Slecht» aan het voortreffelijke doeivsrde- digen van Jennings en het sterke spel van de Noordierse aanvoerder Neill was het te danken dat de nederlaag van de gasten tot 20 beperkt bleef. De stand luidt: 6 4 0 1 8 14— 4 5 3 1 1 7 9—7 5 1 1 3 3 2—6 5 0 2 3 2 4—12 Engeland Schotland Noord-Ierland Wales Europa Cup II Vasas Gyoer, dat DWS in 1965 de weg versperde naar de halve finales van het toernooi der landskampioenen, heeft gisteren in de eerste wedstrijd voor de achtste finales van het toernooi om de Europese beker voor bekerhouders met 2—2 gelijkspeeld tegen A C Milaan Bij de rust was de stand 1—1. De twee de ontmoeting is vastgesteld op donder dag 7 december. J aarbeursbeker De uitslagen van de gisteravond ge speelde wedstrijden voor het toernooi om de Jaarbeursbeker luiden: Dynamo ZagnebBologna 12 (B. naar derde ronde)Napels—Hibernian 41Loko- motiva LeipzigVojvodina Novi Sad 02 (V. naar derde ronde): Goztepe Iz mirAtletico Madrid S0. De Spaanse spelers raakten gister avond slaags met officials en toeschou wers na de wedstrijd tegen de Turken. De Atleticoepelei* Collar en Ufarte werden tijdens és wedetrijd nét hot veld In de lagere klassen was er zowel voor Emir als voor Fair Play een vlot behaal de zege. In de goede klasse waren voldoen de paarden voor goede strijd. Het ging tussen Elma Klnley en Burnley Quick, een duel dat de eerste won. In de finale van de seriedraverij bleek Bov van Quick de betrouwbaarste; Dougalls Stem maak te drie fouten. Chaudfontalnepr. 1660 m: 1. Douglas Stern S (J. van Dooyeweerd) 25.3; 1. Amcr Hollan dia; 3. Bentoprlsc. Toto: w. 1.10, pL 1.10, 1.10, kopp. 2.10. cov. 1.70. ChaudtontalncprUs (2de afd.): 1. Canard 8 (J. Wagenaar Jr) 23.6; 2. Amad Klnley; 3. All Prise. Toto: w. 3.20, pl. O.au. 4.00. kopp. 32.60. COV. 6.90. trio 107,60. ChaudfontalneprUs (Jdc afd.): 1. Boy van BattlceprUs over 2040 n.: 1. Fair Pli van Dooyeweerd) 30.4: 2. Frlckson Douske Williams P. Toto: w. J 1.90, pl 1.50, 1.40, kopp. 3.50, cov. 6.10, ChenóeprUs 1. Emir (W. ChaudfontalneprUs (finale): Quick (J. Wagenoar ar) 24 5; Stern S; 3. Allegonda's Juwt 2.20, pl. 1.20, 1.10, 1.30. kopp. Totallsatoromzet 106.343.—. N.A.C. belangstelling voor Kattestaart (Van onze sportredactie) BREDA BIJ de opening van de tweede transferperiode heeft NAC be langstelling voor Gerrte Kattestaart. Er zal wellicht binnenkort een gesprek plaatsvinden tussen Go-Ahead (btj wie Kattestaart onder contract staat) en NAC. Go-Ahead kocht Kattestaart dit seizoen als mid voor van DFC, maar plaatste hem weer op de transfer-lijst. Na kopduel overleden KASSEL Een 22-Jartge Duitse voet baller. die bij een kopbal een hersenbloe ding opliep. Is gisteren ln een ziekenhuis te Kassei overleden. Tijdens een wed strijd van zijn club TSV Poppenhausen op 12 november bleef Ruppert Sochor na een kopduel liggen. HIJ werd meteen naar een ziekenhuis vervoerd, waar een her senbloeding werd geconstateerd. Een spoedoperatie kon de voetballer niet red den. Hij ls na de fatale botsing niet meer bij bewustzijn geweest. V ol leybalcom petitie DEN HAAG Voor de competitie van de Nederlandse Volleybalbond Is gieter avond een wedstrijd gespeeld. In de ere divisie dames won Boemerang met 81 van Soa, De setstanden waren 1910, 13—15, 15—8, 15—6. ADVERTENTIE Do Zuidslavische scheidsrechter en grensrechters moesten na afloop enkele rake klappen van verhitte Spaanse spe lers incasseren, die het met de leiding niet eens waren. Ook toeschouwers be gaven zich op het terrein. Twee personen moesten zich ln het ziekenhuis laten be handelen. Otto Gloria, trainer van Atletico, zei: „Ik ben 26 jaar in de voetballerij maar zo'n slechte scheidsrechter heb ik nog nooit meegemaakt". In de laatste minuut scoorden de Turken het derde doelpunt, waarmee zij zich voor de der- de ronde plaatsten. Olympisch toernooi Bulgarije heeft zich gisteren voor 10.000 toeschouwers in Sofia geplaatst in de laatste voorronde van het Olym pisch voetbaltoernooi. Dank zij doelpun ten van Mlhailov, Nikodimov en Geor- giev versloegen de Bulgaren het elftal van Turkije met 30. Alle treffers werden na de rust gescoord. De eerste ontmoeting tussen beide teams leverde een 32-zege voor de Bulgaren op. Bulgarije zal in de laatste voorronde met de winnaar van de wedstrijden tus sen Roemenië en Oost-Duitsland moeten uitmaken welk land overgaat naar het eindtoernooi dat volgend jaar oktober in Mexico wordt gehouden. De eerste wedstrijd tussen Roemenië en Oost- Duitsland eindigde in een 1—O-zege voor de Oostduitsers. Ds tweede wedstrijd ls vastgesteld op 0 december tn Boekarest

Leidse Courant | 1967 | | pagina 13