V V SB-trainer Snoeks heelt met verjonging al succes COMMISSIE VAN ADVIES WORDT CULTURELE RAAD LEIDEN 'tgebreider k gewenst Auto in brand GOED INZICHT IN OUDE WASSENAER. BURCHTEN VERKREGEN Engels toneelgezelschap bracht Harold Pinter's „The birthday party" Emotioneel debat rond voorzitter Een machinist greep en kreeg de kans bij Hoogovens HOOGOVENS IJMUIDEN G. v. d. Berg (19): „Goede clubsfeer is weer terug in Noordwijkerhout" VOETBAL PROGNOSES ZATERDAG 18 NOVEMBER 1967 DE LEIDSE COURANT ADVERTENTIE Wilt u eenzelfde kans krijgen als die machinist? U zit misschien met hetzelfde probleem als indertijd die machinist zekerheid voor de toekomst, promotiekansen in werk dat u ligt, goed loon. Hoogovens biedt mensen die echt willen veel goede kansen in veel soorten werk cn uitzicht op een zékere toekomst. Vul onderstaande bon in en stuur hem (in gesloten envelop) aan: Personeelsvoorziening „Buitenhof", Hoogovens Hmuiden. Ik stel prijs op r r tewerkstelling bij uw bedrijf Voornaam:Geb. datum: Handtekening: Gehuwd/Ongehuwd HOOGOVENS IJMUIDEN Bouw uw toekomst op staal M Op 17 april 1950 werd door de Leidse iad een Commissie van Advies in culturele zaken ingesteld, om de ge meentelijke overheid voor te lichten over alle zaken die het culturele leven Leiden in de meest uitgebreide zin betreffen. Na een 17-jarig bestaan is deze commissie van oordeel, dat reor ganisatie van de commissie wenselijk is. Door de beperkte, louter adviserende taak van de commissie en doordat zij slechts incidenteel bij het culturele beleid van de gemeente werd betrok ken, was het voortdurend moeilijk het enthousiasme van de leden levend te houden. Verschillende malen kwam 't werk van de commissie daardoor praktisch stil te liggen. Verflauwend enthousiasme van de leden was er oorzaak van, dat het voornemen om een groot rapport op te stellen over hetgeen er in de ver schillende sectoren van het Leidse cul turele leven gebeurt, welke verbete ringen wenselijk zouden zijn en hoe die verbeteringen zouden kunnen wor den bereikt, nimmer volledig tot uit voering is gekomen. De commissie van advies in cul turele zaken acht een zodanige reor ganisatie gewenst, dat haar taak wordt uitgebreid met een aantal activiteiten, waardoor zij bij voortduring bij het gemeentelijk cultuurbeleid wordt be trokken. Zo meent zij, dat de com missie, na reorganisatie, de exploitatie cn het beheer van voor culturele doel einden bestemde ruimten zouden kun- worden opgedragen, alsmede de uitvoering van gemeentelijke subsidie regelingen op cultureel gebied. Voorts zou de gereorganiseerde com missie een taak kunnen worden toe bedeeld op organisatorisch-cultureel terrein, echter alleen in die gevallen, ADVERTENTIE Reumatische pijnen TO GAL HELPT Griep TOGAL HELPT Migraine TOGAL HELPT Menstruatiepijn TOGAL HELPT Verkouden TOGAL HELPT Hoofdpijn TOGAL HELPT Spit TOGAL HELPT waarin de bestaande Leidse instel lingen de organisatie van bepaalde activiteiten niet op zich nemen, omdat deze niet op hun werkterrein liggen of omdat hun daartoe de middelen ontbreken. In dit verband wijst de commissie op de mogelijkheid een tal zaken naar de commissie ove hevelen, met de organisatie waarvan thans andere gemeentelijke commissies zijn belast, b.v. de vijf-jaarlijkse ten toonstelling van beeldhouwwerken. Secties Van groot belang acht de Commissie va nadvies in culturele zaken, dat de te organiseren commissie steeds be kend is met de wensen, verlangens en opvattingen, die in de verschillende sectoren van 't Leidse cultuerele leven bestaan. Een nauw contact met het culturele leven acht zij daarom ge wenst, welk contact h.i. gestalte kan worden gegeven door de instelling van secties, waarin vertegenwoordigers van verschillende groeperingen worden op genomen De naam van de commissie zou veranderd moeten worden in „Cul turele Raad Leiden". Met de opvat tingen van de Commissie van advies in culturele zaken kunnen b. en zich geheel verenigen. Zij stellen de raad voor over te gaan tot instelling van een commissie bedoeld in artikel 61, lid 1, onder a, der gemeentewet, onder de naam van „Culturele Raad Leiden." Op de Wassenaarseweg te Leiden is gistermiddag om tien vóór twee een personenwagen, toebehorende aan een inwoner van Waddinxveen, bij het starten in brand gevlogen. Met twee schuimblusapparaten van een polikli niek van het Academisch Ziekenhuis werd de brand geblust. De brandweer zorgde voor de nablussing. De bestuur der bleef ongedeerd. R.O.B. deed onderzoek naar „Paddenpoel" Ten westen van Leiden, enige hon derden meters zuidelijk van de weg naar Oegstgeest zo meldt de rijks dienst voor het oudheidkundig bodem onderzoek te Amersfoort lag eens een versterkt huis van de Van Was- saars, genaamd Paddenpoel. Tot straf voor het Wassenaerse aan deel in de moord op jonkvrouw Aleida en de hofmeester Willem Cuser, liet hertog Albrecht in 1393 het huis af breken. Nadat de Van Wassenaers zich met de hertog verzoend hadden, werd er omstreeks 1400 een nieuw huis ge bouwd, dit echter viel in 1420 bij de belegering van Leiden aan de oorlogs handelingen ten offer. De ruïnes en de grond werden_ afgestaan aan een kloosterorde, die er sedert 1431 het klooster Mariënpoel deed ontstaan. Dit klooster heeft ook maar een betrek kelijk kort bestaan gekend: het werd verwoest even voor of tijdens het bekende Spaanse beleg van Leiden. Door het terugvinden van funderingen bij het bouwen van het huis van prof. Van Eysinga verkeerde men in de me ning, dat dit huis praktisch op de zelfde plaats stond als het voormalige kasteel. Tijdens het uitgraven van de bouw putten van de geprojecteerde studen tenflats (zomer 1966) kwamen mid deleeuwse fundamenten voor de dag, die kennelijk tot het huis Paddenpoel en/of tot het klooster Mariënpoel hadden behoord. Regelmatig werden waarnemingen gedaan en de heer G. P. Rodenburg heeft, dank zij de grote welwillendheid van de aannemer en de hulp van gemeentewerken Leiden, het beloop van veel muurwerk kun nen vaststellen. Zo ontstond de mogelijkheid een plattegrond op te meten, waarin hoofd burcht en voorburcht uit de tweede (ADVERTENTIE) De Zon in een Fles De Kuyper is er in geslaagd de zon in een fles te vangen. Bessen De Kuyper, gemaakt van zonr(jpe bessen. En let wel: Bessen De Kuyper nog steeds in de héleliter-fle8. Leden LAF geboeid door lezing over cryptocorynen De vele leden van de Leidse aqua- riumhoudersvereniging „De Leidse Aquariumvrienden" (L.A.F.), die gis teren de maandelijkse bijeenkomst in de recreatiezaal van de HCW en NEM hebben bijgewoond, kunnen ongetwij feld terugzien op een zeer leerzame avond. Na het welkomstwoord van de voorzitter, de heer M. v. Dijk, in het bijzonder gericht tot een aantal nieu we leden, hield namelijk de bekende Haagse aquariaan en plantenkenner, de heer W. A. Tomey, een lezing met als onderwerp „Cryptocorynen". Aan de hand van enkele series zelf vervaardigde en bijzonder fraaie kleu rendia's, waaronder vele interessante micro- en macro-opnamen, liet de heer Tomey allereerst nog eens goed uitkomen, dat deze groep planten voor de aquariumhouders van zeer groot belang is bij de opbouw van een goed aquarium. Het is vooral van belang, dat cryptocorynen de juist verzorging krijgen en deze zo goed mogelijk die nen te worden aangepast aan de vind- gebieden t.w. in Z.O. Azië. Uitvoerig ging spreker in op de voortplanting en bloeiwijzen van de vele cryptocorynen- families. Daar een modern aquarium meestal met een zeer uiteenlopend aantal soorten van deze planten wor den beplant en elk van deze soorten een eigen vorm en kleur heeft, kan een goed „onderwaterarchitect" door het kiezen van de juiste opstelling en variaties bijzonder fraaie effecten be- Via zijn dia's, waaronder meerdere opnamen gemaakt in de vindgebie- den liet de heer Tomey nog zien, dat er steeds weer nieuwe soorten van de zeer fraaie en voor de aquariaan aan trekkelijke cryptocorynenfamilies wor den ontdekt, waaronder er helaas ook zijn, die niet voor het aquariumge- bruik geschikt zyn. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen inzake het besproken on derwerp, werd een druk gebruik ge maakt en uit de deskundige antwoor den van de heer Tomey konden de L.A.F.-leden vele waardevolle tips putten. periode duidelijk te herkennen vielen. Toen bij de afwerking van de terrei nen om de flats een gelegenheid ont stond een beperkt onderzoek in te stellen naar de oudste periode, heeft de ROB deze kans benut. Een profielsleuf kwam op een uiter mate gelukkige plaats te liggen, de oudste periode werd inderdaad door sneden. praktisch onder een hoek van 90 graden. Uit het profiel viel af te leiden, dat de oudste periode uit een woontoren of een rechthoekig gebouw heeft bestaan. De funderingssleuven waren door veen en klei tot op het zand uitgegraven en met zand opge vuld. In dit zand waren de eerste bak- steenlagen van de funderingen ge vleid. Het werkvlak binnen de toren tekende zich duidelijk af. De voet van het gebouw heeft niet onmiddellijk in het water gelegen, tussen de gracht en de toren bevond zich een brede berm met een flauw hellend talud. De buitenmuur van de tweede periode (omstreeks 1400) is duidelijk waarneembaar in de oude gracht gezet. Het privaat van de woon toren, gedeeltelijk nog intact, leverde wat aardewerk uit de eerste bewo- ningsperiode, afgesloten in 1393. Bij verdere afwerking van het terrein hoopt men nog enkele aanvullende waarnemingen te doen. Benoeming leden raad van beheer Sportstichting Door periodieke aftreding van leden en het bedanken van de vertegen woordiger van de Koninklijke Neder landse Atletiek Unie, afd. Leiden, zijn in de Raad van Beheer voor de Sport stichting tien vacatures ontstaan. Het betreft hier de vertegenwoordigers van: de gezamenlijke Leidse tafelten nisverenigingen; de gezamenlijke Leid se roeiverenigingen; de gezamenlijke Leidse handbalverenigingen; de geza menlijke Leidse badmintonverenigin gen; de Kon- Ned. Voetbal Bond, afd. Leiden; de Ned. Culturele Sportbond; de R.K. Sportfederatie; de Universi taire Sportraad; de deskundige op het gebied van de medische Sportkeuring en de Kon. Ned. Atletiek Unie, afde ling Leiden. B. en w. doen de volgende aanbe velingen: de heer J. Jansen te Lei den; de heer M. Hofstede te Leiden; de heer J. F. Breedeveld te Leiden; de heer G. W. van Zijp te Leiden; 1 de heer P. F. S- Biegstraaten te Leiden, 2 de heer J. Smeding te Leiden; de heer K. J. Nuis te Leiderdorp; de heer J. W. Postma (arts) te Leiden; de heer G. W. M. Gussenhoven te Leiden. Gevonden voorwerpen in oktober Damesportemonnee, damesparaplu, he- renbril, hanger, herenpolshorloge, sleu tels, kinderschoentjes, bankbiljetten, ket tinkje, fotolens, damespolshorloge, muts je, regenkapje, damesring, dameshand tas, matras, sjaal, oorhanger, zak inh. borduurgerei, schooletul, kinderdriewie ler, radio-roeiboot, herenring, autostep, studieboek, kinderportemonnee, beursje, broche, regenjas, zwaailicht, vulpen, ak tetas inh. gereedschap, hondenketting, sigarettenaansteker, aktetas inh. boeken, rijwieltas, damesbril, schooltas, kinder- bril, muntje, meetapparaat, mllitalretas, zonnebril. Terug te bekomen en inlichtingen te verkrijgen aan het bureau van gevon den voorwerpen, Nieuwsteeg 8, ingang poort, op woensdag tussen 14.00 en 17.00 uur. Telefonische Inlichtingen kunnen niet worden verstrekt. Nieuw LSR-bestuur Tijdens de vergaderingen van de Leid se Studenten Raad is de publieke tribune meestal maar matig bezet. De vergade ring van gisteravond vormde daarop 'n opvallende uitzondering. Op de agenda stond o.m. de verkiezing van het prae- sidlum facultatum van volgend jaar. Te gen de officiële kandidaat, H. Mulder, (lid van het Nederlands Studenten Ak koord) was voor de functie van praeses facultatum een tegenkandidaat gesteld. L. F. Meijer, lid van de Studenten Vak beweging. Na een langdurig, bij tijden wat emotinoneel debat, werd met 15 stemmen vóór, 12 tegen en een onthou ding de officiële kandidaat verkozen. Het praesidlum facultatum werd ver kozen in de volgende samenstelling: H. Mulder, praeses; mej. M. Veltman, ab acus; E. Broekhulzen, quaestor; P. J. Kuyper, assessor onderwijs; Mej. A. c. van der Reijt, assessor sociaal; J. F. Westbroek, assessor cultuur; G. E. W. Wlllsraa assessor voorlichting. ONDER AUSPICIëN van het Wikor i Werk en informatiecentrum voor kunst ten dienste van het onderwijs aan de rijpere jeugd) bracht de Engelse toneel groep The York Theatre Royal Company donderdag twee voorstellingen (des mid dags en des avonds) in de Leidse schouwburg van het spel van Harold Pinter, „The birthday party". Deze groep is vaste bespeler van het Theatre Royal in York, een van de meest bekende provinciale theaters van Engeland. Niet het oudste in zijn cate gorie, maar wel het enige, dat sinds 1765, jaar op jaar z(jn poorten voor het to neel heeft geopend. Vorig jaar maakte het gezelschap eveneens een toernee door ons land, toen met William Shakespeare's „The Tem pest". De huidige toernee duurt tot 8 decem ber a.8. „THE BIRTHDAY PARTY" behoort tot de vroegere werken van Pinter, de En gels-Joodse acteur, die in 1930 in het Londense East-End werd geboren. Het is een wat wel genoemd wordt een „spel der dreiging", zoals Pinter die schreef voor hfl onder Invloed kwam van het Parijse avantgarde-toneel.. „The birth day party" heeft de sterke trekken van een thriller, hoewel het als een soort blijspel begint. Maar de diepere bedoe ling van de auteur, wat hij in werkelijk heid beoogt, is nooit duidelijk waar neembaar. In dit opzicht doet hfl soms sterk aan Franz Kafka denken. Er wordt een pianist ontvoerd door een tweetal misdadigers, die hem wreed en genadeloos behandelen, hetgeen zou kunnen terugslaan op de latente haat, die eeuwenlang tegen het Joodse volk heeft geheerst en de gruwelijke explosie vond in de laatste wereldoorlog. DE BRITTEN hebben er een goede op voering van gegeven, zij het dan dat het - vooral in het begin - wel wat erg traag verloopt. Men nam er op Brits- flegmatieke wijze) de tijd voor en dat deed afbreuk aan het geheel van de voorstelling, die juist in het begin van het spel vlot over het voeltlicht moet komen. In de volgende bedrijven ging het beter en tegen het einde werd de onbestemde dreiging als het ware voel baar. Niettegenstaande het geconstateerde manco werden de rollen echter goed en sterk gespeeld. Frank Marlborough was een wat mensenschuwe pianist Stan ley. David Lander en Louis Hosier resp. zijn ontaarde boosaardige vrouw en wrede ontvoerders Goldberg en McCann. Margery Withers speelde de slordge Meg, de hospita van Stanley, naast Pe ter Schofield als haar echtgenot Petey. Sally Sanders maakte ais LuLu het zevental acteurs die het stuk telt op (toneel) waardige wijze vol. Resumerend mogen we stellen, dat - het voor onze begrippen te slome begin daargelaten - het als geheel een goede en succesvolle voorstelling werd onder regie van Donald Bodley, met als achtergrond de decors van Helen Wilkinson. Wpf» ADVERTENTIE Kees de Jonge - een echte Zeeuw, 42 jaar - heeft gevaren als machinist. En dat beviel hem best. Toen hij ging trouwen werd dat anders. Hij werd machinist aan land, bij 'n chemische industrie in Limburg. Maar die omgeving beviel hem niet. De zee bleef trekken. Omdat De Jonge niet meer op zee z'n brood wilde verdienen, zocht hij een baan aan de kust Het werd Hoogovens. Eerst algemeen bedrijfsman, toen algemene reserve walsgroepen. „Nu ben ik bedieningsman in de kaliberwalserijen. 't Salaris is er ook niet slechter op geworden. En wat het wonen betreft eerst dacht ik in Heemskerk een huis te krijgen, maar het werd Alkmaar. En daar heb ik geen spijt van. De Hoogovenbus stopt toevallig voor m'n deur. Ik hoef er maar in te springen om op m'n werk te komen. De sfeer is er prettig. Ik kan 't goed met iedereen vinden. Grote vrijheid en zelfstandigheid, als je je werk maar goed doet. 't Was voor mij als zeeman een hele gok, maar het is goed uitgevallen." Bouw uw toekomst op staal AVOND- EN NACHTDIENST APOTHEKEN TE LEIDEN Geopend voor spoedeisende gevallen: Doeza Apotheek, Doezastraat 31, tele foon 21313. U. V. S. doel: W. Sloos, achter: M. Rodenburg en J. v. Weerlee; voor: A. Balkhoven, A. Koren, B. Lardé en W. Ooyendijk, S. den Os, A. Heymans en K. v.d. Kaay; midden: M. Kantebeen en I. van Leeuwen. Leget: voor: S. Teske, L. Holl, G. Désar I L. F. C. doel L. den Hoed, achter: H. en J. Verver. j v.d. Berg, L. de Jong, D. Slra en H. Roodenburg doel; M. Keereweer, ach- j Slra; midden: P. de Jong en P. van Laar» ter: B. de Jonge, C. Pennenburg, I. van hoven; voor: R. de Wit, J. v.d. Starp, Weerlee en G. Dubbeldeman; midden: H. I J. Dreef en P. Grüber. TOESCHOUWERSAANTAL STIJGT Er moet al veel gebeuren wil er zondag niet gevoetbald worden. De weergoden zijn ons de laatste dagen goed gezind geweest en een heerlijk najaarszonnetje heeft ervoor gezorgd dat de laatste vochtige plekken op de velden zijn verdwenen. Dat betekent dan dat de clubs zich eindelijk weer eens aan competitievoetbal kun nen wijden. Voor UVS betekent dat dan dat zij op bezoek gaan bij EBOH, voorlaatste op de ranglijst, maar met slechts twee punten achterstand op de Leidenaren, die dan ook voor een lastige opgave staan, hoewel zij de beste winstkansen hebben. Ook Roo denburg zal tegen Overmaas hard moeten vechten om beide punten in eigen home te houden. Hillegom lijkt in de A-afdeling bij voor baat kansloos tegen koploper AFC. Verrassingen zijn echter nooit uitgesloten en het zou ons niet verbazen wanneer de Bollenstrekers een punt aan hun gevreesde tegenstander zouden ontfutselen. Overigens zou dat van harte welkom zijn want Hillegoms positie op de ranglijst is nog allesbehalve rooskleurig. z(Jn. In de Jeugdige ploeg, die gemid deld slechts 21 Jaar telt, met 25-Jari- ge Bart v.d. Ploeg als oudste speler, zal o.a. In de voorhoede de 19-Jarlge Gerard v.d. Burg alle aandacht van de Hlllegommers opeisen. .,Dlt Jaar wordt volgens een nieuwe opzet gespeeld. We hebben een nieuwe trainer, de heer Snoeks, die twee Jaar voor AJax en een aantal Jaren voor Stormvogels heeft gespeeld. H(J heeft vele Jonge spelers opgesteld. Vorig jaar waren sommige al ruim In de dertig, maar die bleven daar gehand haafd omdat men dacht dat er geen goede vervangers waren. Snoeks heeft daar meteen een einde aan gemaakt. De keiizecomnilssle had volgen» hem teveel invloed. 11(1 wilde zelf beslissen en met niemand anders te maken heb ben en daar heeft het bestuur zich b(J neergelegd." verlichting op het trainingsveld en ook het toeschouwersaantal nam toe. zodanig, dat we nu ln drie wedstrijden meer ontvangen hebben dan vorig Jaar ln het gehele seizoen. We ble ven echter niet op dit veld spelen. We hebben de toezegging gekregen dat we binnen drie Jaar zullen kunnen verhuizen naar het Sportpark in het „Plan Boekhorst" waar we misschien vier terreinen krijgen, en dan laten we waarschijnlijk ook dat „St. Bavo" in onze clubnaam vervallen, of we nemen een geheel andere naam." Een goede clubsfeer hangt v groot deel af van de i het eerste elftal weet te behalen en het geval-VVSB is daar weer een sprekend voorbeeld van. De oefen wedstrijd vorige week tegen derde klasser Archipel werd ln een 3-1 zege omgezet. Met twee doelpunten her vond linksbinnen Gerard v.d. Burg zijn schot en daarom is h|j voor de vol goede moed: „Het eerste kwartier zijn we het sterkst. Lukt het, dan ben ik overtuigd dat we winnen. Ik heb de wedstrijd tegen Teyllngen gezien en toen viel Concordia erg tegen. We willen hogerop en verwachten daar bij de grootste concurrentie van BMT en Teyllngen.. 1" Teylingen en Concordia leveren nu al weer weken een nek-aan-nek-ge- vecht, dat in eerste instantie door de Sassenheimera op eigen terrein in hun voordeel werd beslist, waardoor deze Bollenstreekclub een kostbare pun- tenvoorsprong heeft weten te verove ren. In de schaduw van dit gevecht le veren WSB en BEC een verwoede strijd om de aansluiting met dit twee tal tot stand te brengen. De prestaties van de Delftenaren waren tot dusver niet opzienbarend. De Noordwflker- houters daarentegen, die zich vorig seizofen ternauwernood aan degradatie wisten te onttrekken, wisten enkele malen de volle aandacht op te eisen, en hen komt de eer toe dat z(J Teylin gen de eerste en tot nog toe enige ne derlaag toebrachten. Morgen trekken spelers en supporters naar Hillegom waar Concordia de tegenstander sal „Drie jongens kwamen direct van de A-Junioren in het eerste elftal te recht en ook drie spelers, die vorig Jaar van de junioren overgingen naar het tweede elftal om te acclimatise ren, voetballen nu ln het eerste team. In de oefenwedsrijden ging het met een goed. We wonnen 7 van de 8 wed strijden. De goede clubsfeer was weer terug. Er werd niet zoveel meer ge kankerd en er werd weer gewerkt. Het veld werd opgeknapt. Er kwam Diirifi iiaci nva aavmo Eerste klasse A: AFC-Hillegom Eerste klasse B: EBOH-UVS Roodenburg-OvermaaH Tweede klasse A- DHL-LFC HBS-Blauw Zwart 1 Alphen-ODB l Derde klasse A: Bodegraven-ONA 2 HMSH-Lugdunum Llsse-Oranjeplein Van Nispen-UNIO 1 Derde klasse B: Wassenaar-ADS Vierde klasse A: SJC-Warmunda 3 Altlor-Teylingen2 BEC-SJZ 1 Concordia-WSB2 ASC-DOCOS 3 Vierde kliu.se B: DSO-BOSKOOP 1 VTL-Toncgldo Vierde klu-sse C: Paraat-Alphla LEIDSE VOETBALBOND Eerste klasse Rouwkoop-Foreholte 3 Stompw(Jkse Boys-SVLV 3 ZLC-UDO1 Alphense Boys-RIJpweterlng 3 3t. Bernardus-Oranje Groen 1 Tweede klasse VNA-KRV 3 ünltas-VNL 3 Wetering8e Boys-Leldse Boys 2 WOA-Meerburg 2 LDWS-MMO 3

Leidse Courant | 1967 | | pagina 3