LIEVER GEEN STEMBUSAKKOORD. GESPREK „18" MOET VOORGAAN Veel meisjes maken studie niet af MILJOENENVANGST L.S.D. IN LONDEN Heren missen humor en tact Oorzaken huwelijk en kinderen Scotland Yard ging vermomd als hipp ïes Oecumenische kerstuitgave niet blii met mr. Baeten als burgemeester Vakbeweging aggressief kleinbedrijf Voorzitters confessionele jongeren: PAGINA 6 DE LEIDSE COURANT DINSDAG 14 NOVEMBER 195 AMSTERDAM (ANP) Slechts eenderde van de vrouweiyke stu denten behalen hun doctoraal. De rest maakt haar studie niet af. EenvUfde studeert niet langer dan twee jaar, tweevijfde vier jaar en korter. Ongeveer 30 procent van de niet-afgestudeerde vrouweiyke studenten hebben hun kandidaats. Deze gegevens vermeldde mej. H. E. M. Schokking, praeses van de Amsterdamsche Vrouwelijke Stu denten Vereeniging (AVSV), in toespraak ter gelegenheid van de opening van het 13e AVSV-lus- trum in de aula van de universi teit van Amsterdam. De cijfers zijn een voorlopige en voorzich tige conclusie van een enqué.te die het vrouweiyke studentenkorps heeft laten houden onder reünis ten en oud-leerlingen van de uni versiteit ter gelegnheid van zijn 65-jarig bestaan. Van de ondervraagden heeft 55 procent geen betrekking. Als voornaamste oorzaak werd opge geven: het huwelijk en kinderen. Van de echtparen (75 procent van de ondervraagden is getrouwd) staan zowel de man als de vrouw overwegend positief tegenover het idee van de werkende echtgenote. Mej. Schokking memoreerde de historisch» gebeurtenis in 1892, toen 13 vrouwelijke studenten de behoefte gevoelden aan een ver eniging, de eerste vrouweiyke studentenvereniging aan de uni versiteit van Amsterdam, die later de basis is geworden voor de AVSV en voor een verbetering van de positie van de vrouw aan de universiteit in het algemeen. Vanaf de jaargang 1909 liepen er gisteren door Amsterdam reünisten 'meerenet de stoet vun de jubilerende meisjes- studentenvereniging AVSV. De reünisten wandelden van het. Centrail Station óver het Damrak naar 't feestgebouw (ADVERTENTIE) Rillerig? Onprettig? Pas dan op voor griepl Neem bijtijds 'ASPRO'. VtSPRO' bevat alles om een opkomende griep snel en doeltreffend te bestrijden. itetiïfayuwop ASPRO' 2 ASPRO'«*.-^'W<P" m 11 NKV over aftrek ziektekosten UTRECHT (ANP) Het dagelijks be stuur van het N.K.V. heeft zich in een adres tot de Tweede Kamer gewend naar aanleiding van het door de minis ter van Financiën ingediende wetsont werp tot wijziging van de inkomsten- en loonbelasting. Het adres heeft met na me betrekking op het in dit ontwerp vervatte voorstel de grens van de voor eigen rekening te nemen ziektekosten en dergelijke voor aftrek wegens buitenge wone lasten te verhogen van 2,5 pro cent van het onzuiver inkomen vermin derd met de persoonlijke verplichtingen c.q. 500 gulden tot 5 procent of 1000 gul den. Het NKV dringt er met klem op aan het voorstel uit te stellen. DRIEBERGEN, (K.N.P.) „Mens met de mensen", een oecumenische kerst uitgave die is ontstaan door samenwer king van redacteuren van katholieke, hervormde, evangelisch-lutherse en ge reformeerde kerkbladen, is ter inzage aan alle pastoors en dominees van Nederland toegestuurd. Het zal volgen de maand door vrijwilligers huis aan huls worden verspreid. De bedoeling van de aamenstellers van het blad is een samen getuigen van de boodschap van het evangelie. (Van onze correspondent) LONDEN De narcotica-afdeling van Scotland Yard heeft tijdens het weekend in Londen beslag gelegd op hoeveelheden van een produkt, vermoe delijk LSD, waarvan de waarde op de zwarte markt omstreeks 2,5 miljoen gul den zou bedragen. Ook de apparaten waarmee, naar de politie meent, de LSD zou zyn gemaakt, werden in beslag ge nomen. Deze buitengewone vangst ging gepaard met de arrestatie van acht per- De 54-jarige antiquair Harry Nathan, woonachtig in Westminster, de 21-jarige Ier Pierce Boyce, die opgeleid wordt tot directiesecretaris en verblijft in Wood- aide Park, en de apotheker Victor Kapur, woonachtig in Lullington Garth, blijven voorlopig in hechtenis. Hetzelfde lot is de 29-jarige artiest John Sherwood Pen- dry, uit Kulburn, beschoren. De narcotica-afdeling van de Yard Pastorale Raad op zoek naar goede structuur (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Gisteren heeft de Dio cesane Pastorale Raad van het bis dom Rotterdam zich beraden over de definitieve structuur, die over ongeveer een jaar aan dit lichaam moet worden gegeven. De vergadering werd bijge woond door de bisschop, mgr. M. A. Jansen, die als „medesprekend audi tor" optrad. Voor de eerste maal was de vergadering opengesteld voor de pers. Voorzitter J. P. van Bergen leidde 't vraagstuk in en stelde drie vragen: ten eerste welke in de nieuwe raad de posi tie zal zijn van de bisschop, ten tweede of een zekere rpresentatievitett moest worden bereikt en ten derde hoe de ver houding moest zijn tussen priesters en leken. Uitvoerig werd gedisputeerd over de vraag, of er naast de pastorale raad nog een aparte priesterraad moest ko men. De bisschop verklaarde zich voor stander van één raad, waarin zowel priesters als leken zouden zijn vertegen- niet Ook over de positie van de bisschop in de raad werd langdurig van gedach ten gewisseld. Indien de raad alleen ad viserende bevoegdheid zou krijgen, moest hij volgens velen geen voorzitter zijn; zou de raad echter een beleidsbe palend orgaan worden, dan juist wel. Ook op dit punt kon geen besluit worden genomen. Nadat het voorstel, om een commissie te benomen, die kennis zou nemen van bezwaar- en verzoekschrif ten, door de voorzitter was teruggeno men, omdat men het niet eens kon wor den over de taak, die aan een dergelijke commissie moest worden toegekend, werd de vergadering besloten. De to taalindruk bleef achter, dat de verschil lende agendapunten onvoldoende waren voorbereid, om ter vergadering vlot af gehandeld te kunnen worden. had de LSD in beslag genomen tijdens razzia's in huizen aan de New North Road in de Londense gemeente Islington. Ook de arrestaties werden daar en elders ln Londen verricht. Het was een van de grootste narcoticarazzia'a van de Lon dense politie. Een aantal mannelyke en vrouweiyke agenten \an de politie vermomde zich als ..hippies" om deel te nemen aan het onderzoek. Zij droegen vuile „jeans", pullovers, anoraks en mikrominirokjes. Zo mengden zy zich aLs onvervalste niets nutten onder de „hippies" van Lon den om verkopers en gebruikers van narcotica op te sporen. Tijdens de razzia's werden door an dere leden van Scotland Yard vier van de vermomde agenten gearresteerd. Sa men met de andere „hippies" moesten ze mee naar een politiebureau. Pas tij dens de ondervraging onthulden ze liun ware lndentiteit, die ze konden bewijzen aan de hand van hun politiekaart. De mannen droegen die verborgen onder hun broekband en de vrouwen hadden ze in hun bh genaaid. ITALIAANS INITIATIEF Klooster voor oudere echtparen FONTE MORANDOLI (KNP) Der tig echtparen hebben in Fonte 'Moran- doli in Italië een kloosstergemeenschap gesticht. Het zijn merendeels ou echtparen, die al gepensioneerd Het klooster is een initiaticT van ir Bice-Pagnamento uit Lugano in Zwitser land en het heeft de goedkeuring mgr. Bagnoli van Fiesole. Mevr. Pagnamento meent dat verschil lende oudere mensen wel een roeping tot het religieuze leven hebben, maai deze slechts moeilijk kunnen volgen, omdat zij dan van hun partner moeten scheiden. Voor dergelijke menser haar klooster bedoeld. De echtparen wonen in eigen apparte menten. Tenminste een maaltijd pe: dag wordt gezamenlijk genuttigd en mei heeft om beurten corvee. Pensioen, AOW en andere inkomsten worden gemeenschappelijke pot gestort. Er be staat geen clausuur en de kloosterlingen mogen dan ook contact houden met de buitenwereld, speciaal hun kinderen en andere familie. Men volgt de kloosterre gels van Benediotus. Als de H. Stoel de kloostergemeenschap goedkeurt zal ook geloften gaan afleggen. GEEN VLUCHT vrouwen geven UIT ons!'and beter autorijles DEN HAAG (ANP) In de private sector is over het geheel genomen geen sprake van een netto-export van kapi taal. Minister prof. dr. H. J. Wltteveen (Financiën) die dit heeft meegedeeld in antwoord op vragen uit de Tweede-Ka mercommissie voor Financiën is de me ning toegedaan dat het tegendeel waar is. Nederland heeft per saldo in de ja ren vanaf 1960 een duidelijke netto-im port geboekt van kapitaalverkeer in de De vraag uit de commissie over de vermoedelijke omvang van kapitaal- vlucht is naar het oordeel van de minis ter moeilijk te beantwoorden. Ten aan zien van illegale kapitaalvlucht staan uit de aard der zaak geen gegevens ter beschikking Het is niet of slechts zelden na te gaan met welk motief een Nederlands ingeze tene een bepaalde kapitaalexport ver richt. Kiesraad registreert nieuwe partijen DEN' HAAG (ANP) De kiesraad heeft drie nieuwe politieke partyen ge registreerd, te weten de Democraten Referendum Party, dc Praktische Po litieke Party Volksfront en de Nationale Volksparty. In de registers van de kiesraad heb ben zich opnieuw laten inschrijven de Nieuw Democratische Partij en de Partij voor Volkswil en Referendum, welke beide partijen aan de laatst gehouden verkiezingen hebben deelgenomen. De oprichter van deze laatste partij, mf 1 Koot uit Den Haag, heeft inmiddels drie nieuwe referendumpartijen opgericht, te weten de Referendumpartij voor de Ar beiders, de Referendumpartij voor de Middenstand en de Partij voor Legalisa tie Hazardspelen. De goedkeuring van de kiesraad voor deze drie nieuwe partijen zal nog deze maand worden aangevraagd. Appels oorzaak treinvertraging BERGEN OP ZOOM (ANP) Op een fabrieksterrein is gisteravond een met dertien ton appels beladen vrachtauto op de langsgelëgen spoorbaan terechtgeko men, waardoor het treinverkeer naar en van Zeeland geruime tijd werd ver traagd. De vrachtauto, die op het hellende fabrieksterrein op de handrem gepar keerd stond, reed op een gegeven mo ment vanzelf achteruit, om op een der sporen terecht te komen, zijn lading over beide sporen verspreidend. EINDHOVEN (ANP) Aangezien vrouwen van nature een betere aanleg hebl»en om In de pr&ktyk op te voeden, kunnen zy doorgaans betere oplei- dingsresultaten bereiken dan hun inanneiyke colle ga's, die vooral afhankeiyk zyn van de kwaliteit van hun verkregen vorming. Moeilyke leerlingen wor den dan ook vaak toever trouwd aan instructricee. Tot deze conclusie kwam Ln Eindhoven de directeur van het psychologisch ver- keerslaboratorium in Utrecht, drs. A. van der Burgh. Hij sprak op de jaarvergadering van de sectie rijscholen van de BOVAG. Instructeurs zyn doorgaans aggressiever, zakelijker en ondernemen der en kunnen meestal de moeilijke individuele pro blemen minder goed aan. Instructrices daarentegen scheppen een beter kli maat. tonen meer interes se, zijn geduldiger en zijn hierdoor voor de opvoeding in de wieg gelegd. De heer Van der Burgh vindt, dat mannelyke leerlingen in het algemeen beter door vrouwen zouden kunnen en moeten worden opgeleid, daar zij een diepere op^ ding nodig hebben voort, goed weggebruik, dien, zo zei de heer v! der Burgh, missen de structeurs vaak de n( zakelijke humor en di ma tie. Hij beklemtoonde, dat i bij het ryonderricht zo-, mogeiyk moet voorkom dat men pas door hat lijke of schadelijke er ringen in het verkeer goede rijden leert onto, kelen. De rijopleiding st- derhalve voor de taak zin zelf hoge eisen te stel]. Tussen de jaren 1975 1980 zal de vraag naar lessen gelijk zijn aan aantal personen, dat ji lijks achttien jaar wo Dat betekent dat dan grote reservoir van ma nen, die voor rijles in merking komen, zal uitgeput. ff** V -- Frans episcopaat Maastricht ziet situatie i i Kerk somber in J LOURDES (KNP) Vijf dagen lang beraadslagen 120 Franse bisschoppen in Lourdes over de vraag hoe de Kerk vai Frankrijk nog kans ziet de huidige gods dienstcrisis te boven te komen. Een rap port over de ernstige situatie, uitge bracht door mgr. Maziers, heeft de bis schoppen diep geschokt. Het is het re sultaat van anderhalf jaar werk in ne gen bisschoppelijke commissies. De con clusie luidt, dat de Kerk op vele terrei nen en in brede groepen de me niets meer heeft te zeggen. Concrete punten zijn: de kloof tussen Kerk en arbeiderswereld, tussen Kerk en jongeren. Parochiële structuren katholieke scholen zijn niet aangepast aan de moderne tijd. De vorming priesterstudenten laat te wensen i Het gevaar van een zeker clericalisme bestaat nog steeds. In de toediening der sacramenten wordt een zekere twee slachtigheid geconstateerd. De hiërar chie is zich niet voldoende bewust de geweldige invloed der moderne municatiemiddelen.' Niet alle bisschoppen' deelden pessimisme van het eindrapport. Met name mgr. De Provenchéres wee: op, dat het episcopaat in de laatste de cennia veel heeft gedaan om onverschil ligheid en ontkerstening tegen te gaan, bijv. middels het instituut van de pries terarbeiders. Een grootmoeder omhelst haar kleindochter, die met een groep van 115 Belgische vluchtelingen uit Kongo i is aangekomen. De groep is afkomstig uit Kisenge, een mijnstad bij de Angolese grens, die gevaar loopt i met een inval vanuit Angola. ROTTERDAM (ANP) In zyn ope ningsrede voor de algemene bondsver gadering, die de koninklijke Nederland se middenstandsbond in Rotterdam heeft gehouden, heeft de voorzitter o.m. ge wezen op de agressiviteit, die de vak beweging z.i. tegenover de ondernemers, en speciaal de ondernemers in het mid den- en kleinbedrijf, koestert. De werk nemers willen controle op de zeggens macht en de bedrijfsresultaten van het grootbedrijf. In het middengroot- en kleinbedrijf bepaalt de ondernemer zelf zijn bedrijfsbeleid, hetgeen de vakbewe ging zeer irriteert, aldus spreker. Voorts wees spreker op het gevaar van de stijgende kosten en voortschrij dende inflatie. Daartegenover kan al leen een groei van de onderneming ge steld worden. Ondernemers, die dit niet inzien, drijven allengs af naar het sa neringsfonds. Ten aanzien van de sociaal-economi- che ontwikkeling en in het bijzonder de nationale loonpolitiek, wees spreker er op, dat de bedrijfsuitkomsten van de on zeer aanzienlijk, nl. 35 tot 40 procent, zijn gedaald. Extra-lasten als bv. verho ging van inkomstenbelasting door 't la ten vervallen van de aftrek wegens pre mies noemde spr. onaanvaardbaar en onrechtvaardig. Vragen gesteld over plan Leber DEN HAAG, lA.N.P.) - Mr. Berk houwer (Lib.) Nederlands lid van het Europees parlement, heeft de Europese commissie gevraagd haar mening te geven over de consequenties van het plan Leber voor het grensoverschrijdend wegvervoer in en door Duitsland en voor de vervoerprijzen in het centrumgebied van de E.E.G. in het algemeen. Verder vraagt by of de commissie deze plannen in overeenstemming acht met de doel stellingen van het E.E.G.-verdrag, met een aantal afzonderiyke bepalingen in het verdrag van Rome, met de manier waarop de commissie de vervoerproble- matiek ln de E.E.G. op lange termyn denkt op te lossen en met reeds bereikte akoorden over het vervoer in E.E.G.- verband. Achter standpunt dr. Berghuis (AR) (Van DEN HAAG De voorzitters van de jongerenorganisaties uit de confessione-i Ie partijen, de heren H. Gielcn van de KVP. II. A. de Boer van de Arjos en J. liujjsen van de CHU-jongeren, hebben gisteren In een gezamenlijk commu nique laten weten, dat zij niet achter een stembusakkoord staan van hun par tijen met de PvdA en D '66. Volgens de drie voorzitters moet voorop staan de hervorming van de AR. de CHU en de KVP tot een duidelijke, gezamenlijke progressieve samenwerking van de con fessionele partijen. Dit moet de eerste en belangrijkste stap zijn naar nieuwe politieke verhoudingen in Nederland. Daarom moet men eerst de resultaten afwachten die de achttien vertegen woordigers van de AR, dc CIIU en de KVP al geruime tijd met elkaar voeren over dc partijvernieuwing. overleg gepleegd ove het christen-radical Scheveningen. Over het stembusakkoord, dat naar builen toe door een enigszins afgezwakt*.yciklarlng onduidelijker gé wordén is, nebben zij overleg gepleegd aan de hand van de interne bezwaren en oplossingen, die daarvoor voorge steld werden. De vijf bezwaren', die door een vrij groot aantal christen-radicalen in Sche- venitogen geformuleerd werden, kwamen I in op hef volgende neer: punt besluiten I heid der stemmen wel, dan zullen, wan- volgende verkiezingen nade- volgende verkiezingen nade- iren komen. samenstelling van het pro- n het kabinet is immers afhan- van de uitslag van iie verkiezin- de daarvan afhangende onderlin ge krachtsverhoudingen binnen de com binatie. Als gevolg van deze bezwaren werd klaring over „het uitgangs plaats" van de chi isten-radi- kelijk Door op voorhand een onderlinge calen het woord stembusakkoord binding aan te gaan. verliezen de s.i- j meer opgenomen. Bovendien werd daar- menwerkende partijen hun identiteit in de nadruk gelegd, dat allereerst de tegenover de kiezers. Om deze reden zal AR. de CHU en de KVP omgevormd de gewenste concentratie niet ens tot moeten worden tot christelijk vooruit stond komen.strevende partijen. „Indii Ook al komt de concentratie wel lot stand, de deelnemende partijeg" zullen toch proberen elkaar de stemmen af te snoepen. Zij moeten zich wel tegen, el kaar afzetten, omdat zij op dezelfde kiezers azen. Er zal geen alternatieve concentra tie ontstaan, zodat haalt de progres sieve concentratie geen kiezersmeerder heid het land onregeerbaar zal wor den. Haalt de concentratie de meerder- i deze poging slaagt, kunnen echter deze groeperin gen een dergelijk program slechts waar maken, wanneer met andere groe peringen. cjie een soortgelijk program hebben, wordt samengewerkt. Met wel ke partijen en groeperingen deze nood zakelijke samenwerking wordt nage streefd, moet ruimschoots vóór de ver kiezingen duidelijk kenbaar gemaakt worden. Tevens moet worden aangege ven welk beleid de samenwerkende par tijen in da komende periode samen wensen te voeren", aldus de christen-ra dicale verklaring in Scheveningen. Aan de hand van deze verklaring heb ben de voorzitters van de confessionele jongerehorganisaties gisteren tot hun gezamenlijk communiqué besloten, om dat mede zij op de hoogte zijn van het verschil in opvatting over deze kwestie binnen de groep van de christen-radi- Zij stellen zich hiermee vooral ach ter het standpunt van dr. W. P. Berg huis, voorzitter van de AR, die zeer veel voelt voor de christen-radicale denkbeelden, in deze groep ook groot ge zag heeft, maar een stembusakkoord af wijst. Ditzelfde standpunt vindt men vooral bij de AR-radicalen. die name lijk veel vertrouwen hebben in de op vattingen van dr. Berghuis. De laatste dagen heeft men boven dien in de kring van de KVP-radicalen kunnen vernemen, dat zij wel vasthou den aan een stembusakkoord met de PvdA en D '66, maar dit niet als breek punt willen hanteren op de KVP-partij- raad van 8 en 9 december. De KVP-ra dicalen willen bovendien wachten op de bestuursverkiezingen in de partijorga nen van de KVP, die in februarie gehou den moeten worden. (Van onze correspondent) MAASTRICHT De benoeming mr. Baeten, vice-voorzitter der KV)| fractie in de Tweede Kamer, tot buri meester van Maastricht, heeft in (j Limburgse hoofdstad kritische uitgelokt. De katholieke en sociallstlstii fractieleiders in de gemeenteraad i zich zeer teleurgesteld over het feit.èj het door hen gegeven advies i noom te kiezen, niet ls gevolgd. De leider der KVP-fractie, drs. Bai zei: „Bij alle kwaliteiten, die de A Baeten heeft, dacht ik toch dat wij r ten naar een burgemeester wiens kiri teiten in een andere richting gaan. had liever een duidelijk economisch e tinte benoeming gezien". De socialistische fractieleider Thor zei: „Wanneer in de praktijk blut dat inspraak toch niet tot enig results leidt, dan vindt ik dat teleurstellend, li wordt in de kaart gespeeld va die een gekozen burgemeester Ik heb het gevoel, dat hier niet het 'et- lang van Maastricht op de voorgret: heeft gestaan. De gemeenteraad heef unaniem een man verlangd, die op h« terrein der economie zijn sporen diend heeft. In plaats daarvan krijger we een specialist in onderwijs en cf tuur, een terrein waar in de toekom voor Maastricht niet de grote prob men liggen". Mr. Baeten (47), Maastrichtenaar v< geboorte, is sedert 1956 lid van de Twee als zodanig aftreden en vei de Kamer voor de KVP. Hij zal than worden opgevolgd door de heer J. K. Dirx uit Beek (L), die een functie bi- kleedt bij het Centraal Bureau van de Staatsmijnen. Bisschop Madrid verbiedt mis MADRID (Reuter) De aartsbii- schop van Madrid, Caslmiro Morcilk heeft gisteren de toestemming ingetrok- voor een kerkdienst, die een groep jonge progressieve priesters vandaan in zijn diocees had willen houden leer zou komen op een politieke d monstratie, waarbij indirect het regiem Franco zou worden bekritiseerd. De aartsbisschop deelde in eei muniqué mee, dat dit besluit was „vanwege het karakter van litieke demonstratie, dat de kerkdlene- door propaganda had gekregen". Volgens welingelichte bronnen zou mis worden gecelebreerd voor de •ervolgde Kerk", met welke term mer. de positie van de rooms-katholieke Kerk in de communistische landen pleegt a te duiden. De priesters hadden deze be tekenis echter omgebogen naar ,,i volgde Kerk" in Spanje. In verscheide ne delen van het land wachten priesters op hun berechting, omdat ze betrokken zijn geweest bij demonstraties vou vormingen, onder meer op het gebied van de vakbeweging. Organist „Small Faces" gearresteerd LONDEN (AP) Ian MacLagan, 22-jarige organist van de „Sm- Faces"-popgroep is gisteren gearres teerd wegens het bezit en een poginï tot smokkel van marihuana. MacLagan stond op het punt met s- knntie naar Griekenland te vertrekken toen de douane hem op het vliegveld van Londen aanhield. Hij werd tegen borgtocht in vrijhei gesteld en zal morgen voorkomen.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 6