ra., in - - m \W;- 'jÉjuh ELI' L -J Zonder ondernemer en goed economisch klimaat EEN stijgende welvaart [PLEIDOOI VOOR NAUWERE RELATIE OVERHEID EN INDUSTRIE ƒ35.400.- ROYALE FLATS ƒ35.400.- HYPOTHEEK VAM 90°/o 5 m «c. A. E. VAN DER VOET ZOON GAS- EN 0LIEGEST00KTE CENTRALE VERWARMINGS INSTALLATIE Bel op: 33260 na 13uur 54767 AGIN A 11 INDUSTRIEBIJLAGE LEIDSE COURANT DINSDAG 14 NOVEMBER 1007 Al» het goed was, zou de troonrede elk ar moeten beginnen met te zeggen: Onze ndernemers hebben door hun technisch n economisch kunnen de economische oek met x procent doen toenemen en nze export met y miljard gulden doen tijgen Daarna mag dan de regering ont- ouwen, welke nieuwe desiderata ze hoort verwezenlijken dank zij de expansie, die oor de private sector is gewrocht." it zei de Leidse hoogleraar prof. dr. W. rand vanmiddag in het museum „De La- enhal" tijdens de „Industriemiddag", die de Leidsche Vereeniging van Industrieëlen ter gelegenheid van haar 50-jarig bestaan hield. Prof. Brand, die sprak over het beeld van de Nederlandse ondernemer in onze samenleving, constateerde, dat de gemiddelde industrieel niet aan de weg timmert en hij beaamde de uitspraak van J. Schumpeter, dat de ondernemer „een onheroische figuur" Is, die buiten zijn kan toor een min of meer zielige figuur is. Een leder, die sommige van onze ondernemers wel eens op de televisie heeft gezien, zal het hiermee eens zijn, meent prof. Brand. „Deze mensen zijn niet welbespraakt, ze vertellen in trivale termen wat ze doen of denken en zijn vaak niet opgewassen tegen de gewiekste lieden, die hun gespreks partners zijn". Zonder de ondernemers echter en het klimaat, dat wij met zijn allen scheppen om hun de nodige armslag te geven, zou er geen stijgende welvaart zijn, meent prof. Brand. Hij zei, dat het winst streven van de ondernemer-industrieel een voorwaarde is voor de economische en sociale vooruitgang, zonder welke onze maatschappij eenvoudig niet denkbaar is. Dr. R. Eysink, lid van Gedeputeer de Staten van Zuid-Holland, vond, dat overheid en industrie wel eens wat mogen doen aan de verbetering van hun relatie en het corrigeren met het beeld, dat zij van elkaar hebben: Het la bedroevend te constateren hoe men elkaar en zichzelf aan elkaar verkoopt. Heel wat overheden bezien de Industrie en haar kapiteins niet met het welwillende oog, waarmee men historisch de kapiteins ter zee beziet. Men acht met name dit soort kapiteins als lieden, waarmee men geen medelijden behoeft te hebben en wanneer het politieke beleid zich in de eerste plaats richt overigens op juiste sociale motieven tot de bedreigde groep, dan vallen ze al heel gauw uit het gezichtsveld en hoort men maar al te gemakkelijk zeggen: „die jongens helpen zichzelf wel". Daarbij wordt de industriële werkzaamheid dan meestal beperkt gezien in haar winstgevende resul taat van een nauwelijks moeizaam geachte industriële veredelings-pro- ductie. De overheid wordt daarin ge sterkt door het beeld, dat de indus triële ondernemer ook veelal van zich zelf heeft en naar buiten draagt. Hi^ vertoont zich als de koopman, die met klanten en geld omgaat en koopman schap wordt door hem nog veelal als het hoogste praedicaat beschouwd. Hoe kan het ook anders. Wij zijn van huisult een land van boeren, vissers en kooplieden. Deze beeldenreeks laat nauwelijks ruimte voor de indus triële manager, die processen han teert en die slechts door bundeling van gespecialiseerde activiteit tot het men, dat de samenleving als resultaat van zijn inspanning verwacht. Vacuum aan informatie Er leeft een soort van puriteinse bescheidenheid onder de Nederlandse Industriëlen, die hen ervan weer houdt het feiteiyke belang van hun samenwerkingseapacitelten aan de man te brengen. Men heeft voldoen de reserve om niet toe te geven aan de neiging die sommigen wel hebben om zichzelf door middel van verkoop van hun persoonlijke image sterk te maken. Maar deze deugd leidt er toe, dat er een vacuüm aan informatie, voorlichting en mitsdien begrip ont staat, dat niet dienstig is aan het scheppen van het zo nodige geestelij ke industriële klimaat. Dit vacuüm moet op een andere wijze worden opgevuld als thans veelal door de publiciteitsmedia ge beurt, wanneer er sprake is van een rel, die dan de industrie in h&ar ge heel in een verkeerd en daardoor kwaad daglicht stelt. By het bevor deren van haar image heeft de in dustrie zich veelal kleurrijk gericht tot haar klanten i.c. de afnemers. Het begrip zij hot ontleend aan het koopmanschap dat bijv. ook de overheid tot haar klanten behoort, *y het veelal op indirecte wflze, vermag, nauwelijks in de Industrie door te dringen. Dat zal dan wel liggen aan de merkwaardige wijze, waarop de overheid zich „verkoopt". Maar niet minder doet het beeld, dat de indus trie heeft van de overheid, die haar slechts voor de voeten loopt en be perkt, om niet van ringeloren te spreken, waarbij diezelfde overheid dan veelal vervangen wordt in de beeldvorming door bedisselende en op macht beluste ambtenaren. Zelden wordt de industrie zich bewust van 't feit, dat het integere en bekwame ambtenarencorps in Nederland, waar op wij trots mogen zijn, absolute waarborg voor onze rechtsorde en daarmee voor onze welvaart is. In datzelfde kader vraagt men by alle maatregelen naar overleg, maar is men zich nauwelijks bewust, dat zo wel maatregelen alsook overleg uit eindelijk binden en daarmee de rechtsgeleerdheid en de rechtsorde zelve waardborgen", aldus dr. Eijsink. Na aftrek van de RIJKSBIJDRAGE a 4512.- kunt U reeds voor f 35.400,koper worden van een grote 4-kamerflat aan de Apollolaan te Lelden, met blijvend vrij uitzicht over het aan te leggen wandelpark. De flats worden voorzien van liften en centrale blokverwarming. Het Bouwfonds Ned. Gemeente verstrekt ook aan niet spaarder», kopers van deze woningen een Inlichtingen bij J. Th. Wurzer, 5 Meiplein 88, telef. 41673 en voor de finan ciering door Bouwfonds, stadhuis Lelden kamer 111. Rechtszekerheid De heer W. Bakker, lid van de Raad van Bestuur van het Hoogoven- ooncern, vond dat de Industrie de sa menleving onbekommerd in het oog kan zien, wanneer de vraag wordt gesteld naar haar bydrage aan de materiële welvaart van ons land. Dit geldt ook voor de wijze, waarop de industrie in het algemeen degenen, die by haar werken, beloont en voor de rechtszekerheid van het industrie- zien wellicht van enige randverschyn- personcei de rechtszekerheid is, afge- selen die zich de laatste tyd by be- dryfsslultlngen hebben voorgedaan, in het algemeen duldeiyk geregeld in collectieve arbeidsovereenkomsten en veelal in daarop afgestemde fabrieks- reglementen per onderneming. Aan het vraagstuk, hoe men dege nen, die in de Industrie werken, als mens behandelt en tot hun recht laat komen, is de laatste 20 Jaren veel aandacht besteed en op dit gebied is een wezenlijke vooruitgang gemaakt, vertelde de heer Bakker, Dat de in dustrie de laatste 10 15 Jaar tot een fundamentele en meer reële visie en aanpak is gekomen, dankt zy vooral aan de sociale wetenschappen, die zich zodanig hebben ontwikkeld, dat zy de Industrie a&nzieniyk hebben ge holpen en nog helpen om aan de lei ding van het personeel nieuwe vorm te geven. De industrie verwacht van een voortgaande nauwe samenwer king met de sociale wetenschappen nog veel gunstige resultaten. De heer Bakk9r wees er voorts op, dat de industrie het menszyn bevor dert. De industrie heeft nameiyk voor vele mensen aanzienhjke ontplooiings- mogeiykheden. Ook wordt veelal by- zondere aandacht gegeven aan het scheppen van promotiemogelijkheden of aan werkvarlatle, waardoor het denken nieuwe Inhoud en impulsen krygt. Voorts wordt ernaar gestreefd de denkkracht en de creativiteit van het gehele personeel zoveel mogeUjk in te schakelen (b.v. de ideeënbus). Overleg Als aspect van het mens-zijn in de industrie noehide de heer Bakker ook de ontwikkeling van het overleg. Ve len hebben ervaren welk een gunstig effect dit heeft, wanneer het goed functioneert en op open wyze ge schiedt. Dit geldt zowel voor het overleg met de funktionarlssen van de vakorganisaties als voor het over leg in de ondernemingsraad en in tal van daarmede samenhangende commissies, die voor delen van de onderneming of voor speciale onder werpen zyn gekozen. Wanneer men deze organen zoveel mogeiyk laat meedenken en mee spreken over arbeidsvoorwaarden, arbeidsregelingen, werksituatie e.d. kan de leiding van de onderneming betere besluiten op dit gebied nemen, omdat zy duideiyk rekening kan hou den met instelling en reacties van het personeel, terwyi ook de bydrage die via dit overleg wordt verkregen om de technische opzet van regelingen e. d. beter te maken, niet gering geschat met worden. Vooral ook draagt een dergeiyk open overleg mede by tot het schep pen van een sfeer van vertrouwen tussen de leiding van een onderne ming en het personeel, hetgeen even eens geldt voor de leiding van een fabrieksafdeling en het daar werken de personeel. De gedachten wisseling, die thans plaats heeft over de aard en de taak van het overleg vond de heer Bak ker belangryk: de bezinning over de ondernemingsraad, over de medezeg genschap, over de samenstelling van de raad van commissarissen e.d. zyn van wezeniyke betekenis voor de toekomst van de Industrie en voor de mensen die by haar werken. Beter image van industrieel harde noodzaak B BOOMMARRT 20 - 21 Vraagt voor bedrijfsverwarmlng onze offerte VRAAGT VRIJBLIJVEND OFFERTE I

Leidse Courant | 1967 | | pagina 21