S)e £eid6e(Soti/fccw X Geen akkoord stembusakkoord Christen-radicalen in congres bijeen Hervorming KVP, AR en CHJLj eerste doel Nieuw standpunt Jordanië verwacht Praten met Hanoi op neutraal terrein BERGINGSPOGING MISLUKT Verschil van mening over veel punten Maria Beatrice en haar ouders zijn gedagvaard „Niet in staat om normaal te beslissen Ki Abba Eban tegenover Rif a i Arsenal- Feijenoord op t.v. Geruchten over zesling in Oost-Pakistan Achtjarigen moeten drie talen leren Dochter voor Giovanna en José Germano Sonny Liston onder hoede I Sammy Davis 1AANDAG 13 NOVEMBER 1967 APENGRACHT 32- LEIDEN rELEFOON 2.09.35 REDACTIE 2.00.15 en 2.55JM DVERTENTIEAFDELINO 2.08.26 GIRO 10.30.03 )ir.: J- F. J. M Koens Hoofdred.: L. C. J. Roozen ABONNEMENT (bij vooruitbetaling) p. week ƒ0.98: maand ƒ4.20: p kwart ƒ12.55; fr. p. post ƒ15.40 ADVERTENTIES 22 oent p. mm. Telefoontjes ƒ2.- CLACHTEN bezorging tel. 33839 (18.00-19.00 uur) NEVELIG WEER De weersverwachting, meegedeeld door het KNMI, geldig tot morgenavond: Nevelig weer met wolkenvelden, maar ook enkele plaatselijke opklaringen. Weinig of geen neerslag en een overwegend matige wind tussen zuid en zuidwest. Iets minder koude nacht, morgen onge veer dezelfde mlddagtemperaturen als vandaag. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 59e jaargang, no. 17.293 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Het Scheve- lings christen-radicale congres leeft zijn doel bereikt. De groep leeft zijn eigen gezicht gekregen, :ijn eigen voorlopig actieprogram n zijn eerste opdracht, al bleef iet stembusakkoord vooralsnog een moeilijke zaak. Na 24 nor ergaderen (voor velen was het etterlijk 24 our) werd besloten; in mei 1968 een tweede congres e houden te trachten in de A.R., de C.H.U. ;n de K.V.P. een christen-radicale neerderheid te krijgen aan de ïand van een duidelijk program; daarna met gelijkgerichte andere lartijen te streven naar een meer heid in het parlement en naar :n duidelijk regeringsbeleid. „Ook al heeft men nu nog geen zeker- d, dat deze samenwerking bereikbaar Dit hangt van alle partners at Maar toekomst van de Nederlandse politiek dat het geprobeerd wordt", aldus resolutie van zaterdagavond. Maar met deze verklaring waren de jrincipiële meningsverschillen binnen de :hristen-radicale beweging nog niet onge- aan gemaakt. Meningsverschillen nog iteeds over het stembusakkoord bijvoor- weid. Zaterdagmorgen waren zoveel be- enkingen binnen gekomen, dat de voor- itanders van dit akkoord twijfelden aan un succes. Een knap opgestelde ver klaring kreeg 's middags wel veel ap- ilaus, maar dit veegde de verschillende opvattingen hierover niet onder tafel. Dit ;old ook voor de tegenstellingen over het kiesstelsel, het partijwezen, de buiten- andse politiek en de defensie; basis- mnten, waarover men het niet eens kon worden en waarover men op het congres an mei 1968 opnieuw wil discussiëren. Het ontwerp-program moet nogal in grijpend veranderd worden na de vele wijzigingen uit het tweedaags congres. JEr zijn meningsverschillen genoeg ook n uw kring overgebleven", zei de con- jresvoorzitter, prof. mr. W. F. de Gaay Portman, A.R.-Eerste-Kamerlid. „Maar probeer elkaar te verstaan. Want uw program moet een structuurprogram vorden voor de staatsrechtelijke en poli tieke vernieuwingen". Hij moest bovendien bekennen, dat ang niet ieder punt uit het voorlopig program voldoende afgewogen is en dat daarover nog veel nagedacht moet wor den. Voor wat betreft de defensie bij- Nederlander had handtas en vest vol goudstaven SAO PAULO Op het vliegveld Cam pinas bij Sao Paulo ia de Nederlander Norbertus H. aangehouden, omdat hij hoeveelheid fijn goud ter waarde ran 230.000 gulden bij sloh had. Een vrouwelijke douanebeambte kreeg argwaan door het gewicht van de hand tas, die de Nederlander bij zich had. Er bleken acht staven van een kilo goud van 24 karaat in te zitten. Even later werden in een speciaal voor dat doel gemaakt vest nog 32 staven aangetrof fen. Nog een tweede man werd in hech tenis genomen. Trein ontspoord in Oostenrijk ST.-ANTON (AP) Drie wagens va en expressetrein zijn op de Arlberg- Pas ontspoord, waarbij zestien Oosten rijkse passagiers gewond werden. De oorzaak was dat door de kou de rails waren ontzet. Kudde schapen zwemt 25 meter HAARLEM (ANP) Een veehouder tn Zuid-Schalkwijk miste 23 schapen deed daarvan aangifte. De volgende t werden alle dieren teruggevonden aan andere kant van een 25 meter brede 'aart. De enige mogelijkheid is du *»jn overgezwommenI haar uitverkorene, de acteur Maurizio Arena. ROME. (Rtr-AFP-AP). De naaste familieleden van de Ita liaanse prinses Maria Beatrice z(jn gedagvaard om op 21 decem ber In Rome voor de rechter te verschijnen naar aanleiding van het verzoek dat de ouden» van de prinses, ex-koning Um- berto en ex-koningin Marie- José. bij de rechtbank hebben ingediend om haar huwelijk met de acteur Maurizio Arena te verbieden. Het proces zal constitutionele problemen oproepen daar Urn- berto, die in Portugal woont, en zijn van hem gescheiden in Genève levende vrouw Italië niet binnen mogen komen. Moge lijk zal de rechter zich naar het buitenland moeten begeven om hen te horen. Via de zuster van de koning, gravin Olanda Calvi di Bergolo. die in Rome woont, heeft het verbannen koningspaar bij de rechtbank een verzoek aanhan gig gemaakt om te verklaren dat hun dochter niet ln staat is een normale beslissing te nemen. De rechtbank heeft de 23-jarige prinses gedagvaard voor een verhoor, dat op 21 december zal plaatsvinden. Ook aan haar vader, die ln Por tugal woont en haar moeder, die zich in Zwitserland heeft geves tigd. is een dagvaarding om te verschijnen gezonden. Aan hen en andere nauwe verwanten is meegedeeld, dat zij zullen moe ten getuigen. Volgens haar moe der is Maria Beatrice emotlo neel en geestelijk in de war. Zi; beschuldigd Arena, die in films mlsdadigersrollen speelt, fortuinzoekerlj Op verzoek van haar vader heeft Maria Beatrice zich voor een paar dagen laten opnemen in oen Romeinse kliniek. Zij zegt dat zij daarheen is gegaan om te bewijzen, dat zij evenwichtig ge noeg is om te weten wat zij doet. „Ik weet, dat ze denken dat ik gek ben en dat Maurizio een fortuin Jager en verdorven individu is". Ondanks alle woe dende tegenkantingen zullen zij blijven vechten om hun huwelijk door te zetten. voorbeeld: „Over de meest aangrijpende kwesties van deze eeuw" (aldus prof. De Gaay Fortman) bleken twee stromingen nogal onverzoenlijk. De pacifisten van het congres stonden lijnrecht tegenover hen, die de situatie van nu wilden aan vaarden als een status quo. Men kon het over deze kwesties niet eens worden en als gevolg daarvan wordt een nieuwe studie gemaakt van: het buitenlands beleid, de woningbouw, het kiesstelsel, het openbaar vervoer, de kunst en cultuur, de regionale en lokale bestuursvormen. Dit alles komt in 1968 weer aan de orde. De K.V.P.-radicale drs. K. L. M. van Eerd uit Oegstgeest vatte de menings verschillen nogal kernachtig samen: „Dit congres is er allereerst voor bedoeld, dat we een eigen gezicht krijgen. Nu stellen we wel mooie eisen, dat doen alle idea listische clubs. Maar er moet ook geld Een groot aantal politici partijvoor zitters, fractievoorzitters, Kamerleden woonde het congres bij, het eerste, dat vertegenwoordigers van de A.R., C.H.U. en de K.V.P. gezamenlijk hielden. De voorzitters van deze partijen, dr. W. Berghuis, mr. P. Aalberse en drs. J. Tilanus, krijgen binnenkort het voor lopig actieprogram van de christen-radi calen in een gezamenlijke bijeenkomst De beslissende stap naar de nieuwe politiek van de christen-radicalen wordt over een half jaar op het tweede congres gezet. Dan weet de groep hoe de partijen hebben gereageerd op de christen-radi cale actie. (Zie ook pagina 5) (ADVERTENTIE) morgen gesorteerde toffees 250 gram van 79 voor 65 duur wc/ heerlijk (ADVERTENTIE) Zoekt U een goed ANKERHORLOGE voor 30,en 40,Of het allerbeste van 200,— en 400,— Eteraa, Certlna, Prisma, Junghans Ewe, Anker, Roamer, Citizen. HORLOGER v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 heeft het ALTIJD VOORDELIG ISRAEL IN VEILIGHEIDSRAAD NEW YORK. (A.P.). Israël en Jor danië gaan vanavond ln de Veiligheids raad met elkaar in debat over regeling van de oorlog in het Midden-Oosten. Verwacht kan worden, dat de Israëlische minister van Buitenlandse Zaken. Abba Eban. op nieuw rechtstreekse Israëlische-Arabische onderhandelingen zal eisen over alle pun ten, welke besprekingen of door de par tijen zelf of door bemiddeling van een speciale vertegenwoordiger van de Ver enigde Naties belegd moeten worden. De Jordaanse minister van Buitenland se Zaken. Abdoel Monem Rifa'l zal eisen, dat Israël zich uit Egypte. Jordanië en Syrië terugtrekt als eerste stap naar een algehele regeling. Het nieuwe standpunt van de Arabieren over het sluiten van vrede met Israël is thans een belangrijke factor ln dit debat. Koning Hoessein, de voornaamste pleitbezorger voor dit nieuwe Arabische standpunt, heeft inmiddels tot een tiendaags bezoek aan de Ver. Sta ten besloten. Verwacht wordt, dat minister Rifa'l de voornaamste punten zal herhalen van de verklaringen die Hoessein in de Verenigde Staten heeft afgelegd: dat de Arabieren over het algemeen Israels terugtrekking (Van lepcorreepondent l wensen uit de gebieden, die het land ln Juni op Egypte, Jordanië en Syrië heeft veroverd, maar dat die Arabieren ook een duurzame vredesregeling willen. Het Arabische standpunt (Hoessein) komt hierop neer dat Israël zich eerst moet terugtrekken en dat daarna andere problemen kunnen worden geregeld De Israëliërs menen, dat de terugtrekking en andere problemen tezamen moeten worden geregeld door middel van recht streekse onderhandelingen. Tot die andere problemen behoren de Arabische vluchte lingen. de vrije doorvaart door de Straat van Tiran en het Suezkanaal Geen krant ontvangen? Bel tussen 6 00— 7.00 uur, nummer 33839 en per speciale koerier wordt u de krant alsnog gebracht. Waar agentschap pen ztjn gevestigd wende men slch tot de agent DACCA (AP) Een vrouw heeft li een afgelegen dorp in het district Fa- rldpoer (O.-Pakistan) het leven ge schonken aan een zesling allen jon gens, aldus een nog niet bevestigd be richt uit Dacca. De geboorte zou op 1 november in Cosji hebben plaatsgevon den volgens de plaatselijke correspon dent van het dagblad „Sangbad". Alle kinderen zijn in leven. De vrouw en haar man. Wahed Ali geheten, hadden al twee kinderen. Militair gestikt in douchecel MAASTRICHT (ANP) In de keuken van zijn ouderlijke woning te Wolder na bij Maastricht is gistermorgen de 20-Ja- rige dienstplichtige militair Jo Thljs- aens dood aangetroffen. Zaterdagavond laat had hij een douche genomen in de douchecel, die vlakbij de keuken ligt. Waarschijnlijk ia hij het slachtoffer ge worden van zuurstofgebrek. Zijn begra fenis zal met militaire eer plaatsvinden. Voorstel Johnson ENTERPRISE (AFP-AP) President Johnson heeft zaterdag de Noordvlet- namezen uitgenodigd voor 'n ontmoeting met Amerikaanse vertegenwoordigers op neutraal terrein, in volle zee, aan boord van een schip van een neutrau! land bijvoorbeeld, ter bespreking van de vredesmogelljkheden. IIU deed dit In een toespraak aan boord van het Amerikaanse vllegdekschip USS Enterprise. Op zee zouden de mensen zich de uiteindelijke kleinheid van hun conflicten be wust kunnen worden, zei de Amerikaanse president, die ter gelegenheid van Oud-strijdersdag, ook wel Wapenstilstandsdag genoemd (ter herdenking van de wapenstilstand van 1918), dit weekeinde een bezoek aan militaire bases ln de VS bracht. President Nguyen Van Thieu heeft verklaard, dat Zuld-Vletnam een wapenstilstand in acht zal nemen met Kerstmis, nieuwjaar en het Vietnamese nieuwjaar in februari. Met Kerstmis en nieuwjaar zal het vuren gedurende 24 uur worden gestaakt en met het Vietnamese nieuwjaar 48 uur. Erfenis Eltense school 1 na grenswijziging ELTEN (ANP) De Duitse grens plaats Elten wil van een erfenis af uit de tijd dat het nog Nederlands gebied was. Op de lagere scholen was Neder lands toen een verplicht vak en dat is het nog. Er Is zelfs een Nederlandse le raar. Maar na de teruggave aan Duits land werd ook Engels als verplicht vak toegevoegd. De Eltense lagere school in daarmee de enige in West-Duitsland, waar de kin deren vanaf de derde klas twee vreem de talen leren. De meeste ouders vinden dat een overbelasting en zeggen ge merkt te hebben dat hun kinderen daar door in andere vakken niet goed mee kunnen komen. Tijdens een schoolvergadering is dan ook besloten dat er wat aan gedaan moet worden, maar men werd het er niet over eens wat precies. De burge meester vindt dat Engels de kinderen bij hun latere studie te pas komt en dat ze Nederlands vanzelf wel leren. LUIK (AP) Giovanna Gerntano- Agusta, de dochter van een Italiaanse motorfabrikant die tegen de wil van haar oudera met een Zuldamerlkaanse voetballer is getrouwd, heeft het leven geschonken aan een dochter, die haar Het Is niet bekend of de moeder van Giovanna bij de bevalling in de Sainte Rosalie kliniek In Luik aanwezig is ge weest. Joae Germano (24) speelt hier bij Standaard Luik. HIJ heeft Giovanna leren kennen toen hij vier jaar geleden voor A. C. Milaan speelde. Zijn schoon vader, graaf Domenlco Agusta, heeft een fortuin verdiend met de bouw van helikopters f RENO/NEVADA. (A.N P.). Son- ny Liston. do Amerikaanse oud- wereldkamp locn boksen In het swaargewlcht( heeft een nieuwe manager: de zangcrkomlek Sammy Davis Jr. Op 22 november tekenen beiden het contract, dat hen voor twee Jaar verbindt. Listpn ont troond door Casslus Clay, maakt zijn rentree 15 december te Las Vegas tegen de Cillfornlsehe kam pioen Henry Clark. Mocht Liston een snelle nederlaag lijden (tegen Clay hield hU het een minuut vol), dan zou een optreden van Karamy Davis het programma kunnen com pleteren. HILVERSUM Er bestaat grote kans dat de KRO-televisIe morgen, dins dagavond. van 20.15 uur tot 22 uur op Nederland-1 de vriendschappelijke voet balwedstrijd Feijenoord-Arsenal op de televisie sal uiteenden. Hoewel er reeds overeenstemming met Feijenoord is bereikt en ook de KNVB toestemming heeft gegeven, staat de uitzending pas vast als het ge hele Rotterdamse stadion is uitverkocht. Momenteel zijn er nog slechts enige duizenden staanplaatsen onverkocht. In de loop van vandaag hoopt deKRO-iele- visie de definitieve goedkeuring uit Rot- Afgelopen weekeinde zijn met behulp von vijf drijvende bokken diverse pogingen gedaan om het Duitse schip Homland (rechts achter), dat op de bodem van de terdam te verkrijgen. Deze beslissing Nieuwe Waterweg rust, te lichten. Het schip kwam twee weken geleden m bot sin g met het Franse JPrésident Pierre Angot" voorgrond links), dut eveneens zonk, zal vanavond op het beeldscherm wor- j Men trachtte het Duitse schip naar ondieper water te tillen, maar dat lukte slee hts enkele meters. Evenals men dat met het Franse schip van plan is, tal ook de den bekendgemaakt, I Homland nu eerst van de lading worden ontdaan.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 1