GUINEE ZOEKT Sekou Touré teleurgesteld in Moskou BIJ HONGER PAST GEEN IDEOLOGIE ZATERDAG 11 NOVEMBER 19«7 (Van t medewerker H. A. P. Steijn) Het blijkt nog steeds voor een westerling moeilijk te verteren, wanneer de leiders van de Afro-Aziatische landen een politiek beleid wensen, dat men in het Westen niet als juist beschouwt. Die juiste politieke koers moet feitelijk altijd te identificeren zijn met de politiek van het Westen. Als men dit nü nog kan constateren, kan men zich gemakkelijk voorstellen hoe algemeen deze opvatting in het Westen gedurende de vijftiger jaren en in het begin van de zestiger jaren was. De frustraties, die tot een dergelijke eenzijdige, ongenuanceerde voorstelling van zaken leidden, werden veroorzaakt door het razendsnelle tempo, waarin de ontvoogding van Azië en Afrika plaatsvond. Men kan dan ook de sfeer proeven waarin het „non" van Ahmed Sekou Touré en het Guinese kiezerskorps viel, als antwoord op de Franse voor atellen. In 1958 heeft De Gaulle, die pas het gezag in Parijs had overgeno men, de bevolking van de uitgestrekte Franse koloniën in Afrika voor een keuze gesteld, waarin en dat moet erkend worden op bijna onwezenlijk genereuze wijze de vrijheid voor al deze volkeren als een hoopvolle belof te was verankerd. De keuze was: auto nomie met onafhankelijkheid in het vooruitzicht, maar met samenwerking binnen de Franse gemeenschap: de „communauté Frangaise", of onmid dellijke volledige onafhankelijkheid, maar dan ook absoluut, d.w.z. terug trekking van het Franse bestuursappa raat en stopzetting van alle Franse hulp. Vele Franse koloniale leiders idvieeerden ,,Oui" te stemmen. De meesten hadden sleutelposities in de mg vrij zwakke Afrikaanse partijen. Xndere deugdelijke politieke organisa ties waren er echter niet. Zo ziet m?n dus het verrassende resultaat dat 'alle Franse gebieden ,,Oui" zeiden op De Gaulles aanbod, behalve het kleine Guinee van Sekou Touré. Daar stemde men met een overweldigende meer derheid (99 procent) „non". Dit „non" was een onbegrijpelijke zaak voor Parijs en een verbolgen De Gaulle ge lastte zonder meer dat de sancties, die aan dit „non" in het vooruitzicht waren gesteld, ook inderdaad werden toegepast. Opleiding Wie was die Sekou Touré, die een reus als De Gaulle weerstond? In 1922 in Centraal Guinee geboren, als zoon van een legendarische verzetsstrijder ge naamd Chief Al many Samoury, kon hij na het lager onderwijs om finan ciële redenen geen middelbaar en hoger onderwijs volgen. Na enige tijd admi nistratieve functies bekleed te hebben, volgde hij na de tweede wereldoorlog in Praag een leergang economisch recht, waarna hij Warschau en Moskou bezocht. Hij begon zijn politieke loop baan in de vakbeweging en was ten slotte bestuurslid van de sterk links georiënteerde Union Générale des Tra- vailleurs d' Afrique Noire (UGTAN). In 1956 werd hij burgemeester van Co nakry, de hoofdstad van Guinee en werd hij tot afgevaardigde gekozen voor de Franse Nationale Vergadering. In 1957 werd hij benoemd tot vice-pre sident van» het gouvernement van Gui nee. Hij is nationalist, fel-kolonialist, moslim, socialist met sterk marxisti sche inslag, zakenman, diplomaat en een groot redenaar. Wat is Guinee? Het ldjkt niet erg vrien delijk, maar het is toch waar: Guinee is een klein onbeduidend landje aan de Westafrikaanse kust met een bevolking van ongeveer 3 a 3,5 miljoen zielen, waarvan 60 procent nog de traditione le Afrikaanse levenswijze volgt en bij voorbeeld buiten de geldeconomie him bestaap vindt. Guinee zou echter een erg belangrijk land kunnen zijn en een van de welvarendste naties van Afrika Er bevindt zich diamant in de grond maar die wordt slecht geëxploiteerd Het zou voldoende bauxiet bezitten aan de gehele wereldbehoefte aan minium gedurende vijftig jaar te vol doen. Guinee heeft echter nog steeds een economie die op de landbouw rust: 85 procent van de bevolking is in deze sector werkzaam en daarbij zijn de thoden en werkwijzen in de landbouw nog erg primitief. Toch ls het land reeds tien jaar onafhankelijk en kreeg het meer dan 250 miljoen dollar aan hulp zowel uit het oostblok als van de Verenigde Staten en andere Westerse landen. Weg naar Moskou Hoe komt dat? Er z(jn Afrikaanse lan den met veel geringere mogelijkheden, die harder vooruit -zijn gegaan. Toen Guinee dan z(jn volledige vrijheid kreeg, heeft Frankrijk zich consequent i methoden tot geheel teruggetrokken. Enige dagen na de onafhankelijkheidsverklaring verlieten de Franse ambtenaren het land met medeneming van alles, zelfs van de telefoontoestellen. President Se kou Touré moest hulp hebben en hij keek vanzelfsprekend naar Washington. Een verzoek om hulp (het zenden van wapenuitrusting in zeer bescheiden mate) werd echter onder pressie van Frankrijk zelfs niet beantwoord. De volgende logische stap was dan elders om hulp vragen. Na de weigering van de Verenigde Staten lag dc weg naar Moskou als enig alternatief open. tot Moskou. Toch moet duidelijk ge steld worden, dat Sekou Touré geen communist is. Hij is marxist en Afri kaans nationalist en daarom alleen ook kan hij geen communist zijn zoals Moskou dat interpreteert. Wel regelde hij de economische activiteiten in zijn land naar marxistisch recept voor zo ver dat mogelijk was. Hij nationali seerde de diamantmijnen. De export van diamant leverde in het jaar van de onafhankelijkheid nog 10 miljoen dollar op, maar daalde na de nationali satie tot 1 miljoen dollar. Touré ging op papier verder met de nationalisatie tot in de agrarische sector, maar de werkelijkheid is, dat de agrarische bedrijven in Guinee in hun primitieve situatie eenvoudig niet te vangen zijn in een marxistische organisatie. Het gevolg was dat de export van agrari sche produkten, die toch al niet zo ge weldig was, tot een minimum daalde. De bevolking smokkelde de koffie over de grens naar Liberia en Sierra Leone teneinde betaling in dollars of ponden te krijgen De nationalisatie en socialisatie had als resultaat dat de produktie per hoofd der bevolking daalde tot het peil van voor 1954. Spoedig na het verkrijgen van de onafhankelijkheid en de desil lusie van de Guinese president ten aan zien van zijn aanvragen van hulp in de Verenigde Staten, werd de hulp uit het Oostblok actueel. Weg terug Het land had veeleer deviezen nodig en de goederen, die het in zekere zin opgedrongen kreeg, waren of on bruikbaar of niet dringend nodig. Tot overmaat van ramp bemerkte men in Guinee op den duur dat de Sovjet-Unie bijvoorbeeld koffie onder voordelige voorwaarden uit Guinee geïmporteerd, tegen harde dollars aan onder andere Westerse landen doorverkocht. Aan economische hulp ontving Guinee van 1959 tot 1962 in totaal 125 miljoen dollar uit de Oostbloklanden (voorna melijk de Sovjet-Unie) tegen iets meer dan 14 miljoen dollar uit de Verenigde Staten. Voorts zonden de communisti sche landen deskundigen naar Guinee: in 1960 385 man, in 1962 was dit aan tal reeds gestegen tot 1080. 1962 geeft tegelijk een dieptepunt te zien in dc betrekkingen tussen Guinee en de Sovjel-Unie. Sekou Touré was al niet zo geweldig onder de indruk van de projecten, die de Sovjet-Unie aanbood om uit te voeten, die bijna al tijd te laat klaar kwamen, niet uitblon ken in efficiency en vaak ook niet ge tuigden van groot vakmanschap. Toen werden de Russen bovendien beschul digd van subversieve activiteiten. In 1965 werden 18 Russische technici ge arresteerd wegens diamantensmokkei. In oktober 1961 rapporteerde Solod, dat „de Guinezen niet wilden werken en dat de Sovjetuitrustingsgoederen wer den kapot gemaakt". In november 1961 werd een Guinese communist vermoord wegens spionage ten behoeve van een „buitenlandse ambassade". Toen eiste het onderwijzend personeel in Guinee ml8che bevrijding". Intussen werd bet geld volkomen waardeloos. Het schijnt voor te komen, dat reizigers bij hun aankomst in Conakry bij douanebe ambten tegen viermaal de legale koers van de Guinese franc hun harde valuta zoals dollars, ponden en Marken kun nen inwisselen. Op het laatste congres van de Part ie Démocratique de Guinée, waarvan Se kou Touré voorzitter is, ls In aanwe zigheid van Westen* diplomaten aan gekondigd dat Guinee „sur le chemln du retour" zou zijn en dat Gulnee zo verklaarde Sekou Touré met Frankrijk op eerlijke wijze opnieuw een vruchtbare samenwerking wil op bouwen. Onnodig te zeggen, dat deze aankondiging niet in de laatste plaats Frankrijk verrast heeft. Het Franse- blad „Le Monde" wijdde er op 4 ok tober een hoofdartikel met redactio neel commentaar aan: „Parijs ls ge reserveerd". In feite is het een nood sprong. Zoals hierboven reeds ver meld, wordt de Russische hulpverle ning steeds realistischer en bestaat de Chinese hulp vrijwel uitsluitend uit een overvloedige hulp in vakmensen en adviseurs, maar praktisch niet uit kapitaal. Dit laatste nu heeft Guinee bijzonder hard nodig. De economische situatie is van dien aard, dat de noodzakelijke financiële middelen dan maar van el ders moeten komen. Eerste zorg plotseling betere arbeidsvoorwaarden. Sekou Touré legde deze agitatie uit als een komplot tegen de staat en in deze zaak was niemand minder dan de Sovjetambassadeur betrokken. Zon der veel diplomatiek ceremonieel werd Solod tot persona non grata verklaard. In 1962 werd Solod reeds enige tijd voor „ziekteverlof" in de Sovjet-Unie officieel door Moskou teruggeroepen. Op dit tijdstip was het dieptepunt in de Guinees-Russische betrekkingen be reikt. Nadien zijn deze betrekkingen welis waar weer verbeterd en genormali seerd, maar Intussen had ook China contact met Conakry opgenomen. Van af 1963 ziet men van lieverlede meer Chinese „adviseurs" het land binnen komen en begint er feitelijk evenals elders een soort concurrentie tussen beide communistische grootmachten. De laatste jaren is de Sovjethulp in het algemeen zakelijker aangepakt. De Chinese hulp is financieel erg gering en bestaat hoofdzakelijk ln het leveren van know-how. Guinese frank Intussen is de economie van Guinee steeds verder in het slop geraakt. In 1960 was de Guinese valuta ontkoppeld van de Franse franc. De Guinese franc werd ingevoerd, gedrukt met de beel tenis van Touré. De staatspers Intro duceerde deze maatregel met de slo gan: „De koloniale frane la dood. leve de Guinese franc voorwaarde. In strument en symbool van onze econo- De gebeurtenissen in Guinee zijn stel lig niet van wereldschokkende allure, maar ze zijn wel kenmerkend. Elders in de zogenaamde derde wereld kan men soortgelijke ontwikkelingen waar nemen. De ontwikkelingen in Guinee zouden op zichzelf nauwelijks de moeite waard zijn om er lang bij stil te staan, maar omdat zij zo symptoma tisch zijn, kunnen zij model staan. In Mali, een andere Westafrikaanse staat, kan men eenzelfde geschiedenis terugvinden. In Tanzania heeft de in tegere president Nyerere een koers in geluid met zijn Arushaveiklaring, die het Westen aanvankelijk deed sidde ren. Het lijkt misschien allemaal erg revolutionair voor de westerling. Men denkt ln het Westen soms te snel, dat de communisten er wel bij varen, in feite men ziet het in Guinee zijn de communistische activiteiten ook niet zo succesvol, al zijn de omstan digheden in Gulnee voor het Westen wel eens kritiek geweest ln strategi sche zin. De ontwikkelingslanden hebben trou wens niet dat gevoel voor de verhou dingen tussen Oost en West. '/.IJ heb ben niet dat begrip voor de ideologi sche tegenstellingen. Deze landen sljn daar gewoonweg niet aan toe. Hun eer ste zorg is de economische situatie so snel mogelijk te verbeteren, de hon ger te stillen en de armoede te vernie tigen. Alleen kunnen zij dat niet, tij hebben hiervoor hulp nodig van bui tenaf. Of deze hulp uit de Westerse of uit de communistische wereld komt, is voor hen in dit stadium niet van be lang. Wanneer het bestaan ervan af hangt. kan men sieh vuak de weel de van ideologieën niet veroorloven. •n Guinee, waar het politieke leven is uitgegroeid tot een praat- of discussieboom in ere gehouden. In de schaduw tyjeen of wordt gewoon door de mannen van het dorp over volksvertegenwoordiging, wordt in ieder dorp toch ook de an een natuurreus komen de notabelen voor hun besprekingen alles en nog wat gepraat, geboomd. leiding van de Russische Afrikaken- ner, prof. Ivan Potenkin, die een nieuwe aanpak van de communisti sche infiltratie in Afrika introduceer de. Op 2 januari 1960 werd de Rus Daniel Solod tot ambassadeur in Co nakry benoemd. Solod was zeker geen tweede-rangsfiguur, maar een diplomaat, die in de Sovjethiërarchie hoog stond genoteerd en een uitste kende scholing had gehad in de com munistische politiek ten aanzien van de ontwikkelingslanden. Het zag er in die tijd naar uit. dat Guinee wel eens een communistisch bruggehoofd in West-Afrlka zou kunnen worden. In elk geval gaf de benoeming van So lod voedsel aan deze verwachtingen Conakry, de Guinese hoofdstad, leek het centrum te gaan worden van het web. dat de communisten in dit deel van Afrika wilden gaan spinnen, want het was meer dan waarschijnlijk, dat Solods activiteiten zich tot ver buiten Guinee zouden uitstrekken. Toch lagen de verhoudingen niet zo goed, als men aanvankelijk geneigd was aan te nemen. Sekou Touré, in het nauw gedreven door het Westen, accepteerde wel meer dan hij gewoon was van de humorloze Solod, maar de Sovjetambassadeur bemoeide zich te •■eel met zaken, die niet onder zijn competentie vielen. Wel steeg het han- delsverkeer tussen de Sovjet-Unie en Guinee van 1,7 miljoen dollar in 1959 tot 22,6 miljoen dollar Wi 1966. maar deze handel was niet zo profijtelijk als het leek, want terwijl de Sovjets interessante grondstoffen onder voor delige voorwaarden afnamen, moest Quinee daartegenover met Sovjetkre dieten industriële en consumptiegoe deren uit het Oostblok importeren. i tfe Busaische ambassade in Conakry.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 9