verdien met uw PROF. STALPERS ENTHOUSIAST TERUG UIT ROME Britse mijnwerkers moeten uitzien naar ander beroep „Emancipatie van leek in Kerk niet meer te stuiten' «RAIFFEISENBANK Kroatenleider naar ontvoerd? ewo TOTAAL NIEUWE POLITIEK IS VODIG Aanhangers van Wilson gegriefd Christen-radicaal congres in Scheveningen Maar niet starten met breekpunten RIJKS POSTSPAARBANK RENTE TOT ZATERDAG 11 NOVEMBER 1967 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 (Van een onzer verslaggevers TILBURG Het lekencongres dat vorige maand in Rome is gehouden, heeft één ding heel duidelijk be wezen: de wens van emancipatie der leken leeft over al ter wereld heel sterk. „Voor mij was het een ver ademing te merken dat de ontwikkelingen in de Nederlandse kerkprovincie ook op dit punt overal met bewondering worden gevolgd. Men put er kracht uit en hoop voor de mogelijkheid tot ombuiging van 4e eigen situatie. Wel een bewijs dat onze problematiek niet typisch Nederlands is". Professor dr. J. A. Stalpers Dat zegt prof. dr. J. A. Stalpers, een van de dertig afgevaardigden, die ons land op dat congres vertegenwoordig den- De Nederlandse delegatie had afge sproken terughoudend te zullen zijn. „In de wereldkerk staan wij te boek als „de provo's". Wij vonden ook daarom det we anderen beter konden laten pra ten. Als zij zouden komen met resolu ties, die inhielden wat wij wensen, was ons dat ook goed". De Nederlandse delegatie zou, zo was afgesproken, op het congres in de werk groepen twee stellingen bijzonder sterk steunen namelijk: a. de wenselijkheid om bepaalde eigen ontwikkelingen in de verschillende kerkprovincies toe te laten, b. het streven, om de leken op all» niveaus van kerkelijke overweging en beleidsbepaling als gesprekspart ner aanwezig te laten zijn. Op genoemd congres waren leken uit alle mogelijke Kerken aan het woord, o.a. uit India. Indonesië. Afrika, Canada, de Verenigde Staten en Latijns-Amerlka „Voor ons was, wat ze vertelden, vaak een openbaring. Keer op keer waren wij verrast door de waardering, die uit hun woorden bleek voor het Nederlandse katholicisme, dat het op het gebied van de emancipatie niet bij woorden heeft gelaten, maar tot daden is overgegaan. Dat lag op het lekencongres vèel gunsti ger dan op het concilie en de bisschop pensynode". Dankbaar „Men stak niet onder stoelen of "banken, dankbaar te zijn. dat de Nederlandse katholieken consequent tot handelen zijn overgegaan. In Nederland gebeurt wat. zo zei men keer op keer'. Prof. Stalpers meent, dat in heel wat landen de leken zich sterk weten door Connally stelt zich niet meer herkiesbaar AUSTIN, (A.P.) Gouverneur John Connally, die gewond werd by de moordaanslag op Kennedy en' één van de beste politieke vrienden van president Jonhson, heeft bekendgemaakt, dat hij zich niet beschikbaar stelt voor een vierde ambtsperiode als gouverneur van Texas. Zijn besluit zou van invloed kunnen zfln op de kansen van Johnson in Texas by de volgende presidents verkiezingen. Connally heeft enige malen met succes verkiezingscampagnes voor Johnson geleid. OMBUDSMAN OP KOMST (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Op het ministerie van Binnenlandse Zaken is studie ge maakt over de instelling van een om budsman naar Engels model, dat wil teggen van een door het parlement benoemde ombudsman. De studieresul taten worden thans op enkele andere departementen bezien. Een en ander «al mogelijk kunnen lelden tot het op- Dit ster Beemink (Binnenl. Zaken) gisteren in de Tweede-Kamer commissie die zijn begroting behandel de. De heer Boot (KVP) had betoogd dat er behoefte bestaat aan een stand puntbepaling terzake. De VVD'er Riet kerk zei verwonderd te zijn, dat de re gering nog niet met initiatieven was gekomen. D'66 ziet ook al verlangend naar de komst van de ombudsman uit. Deze figuur zal een toeverlaat moe ten worden voor burgers, die in het verkeer met de overheid moeilijkhe den ondervinden. Antonioni gaat voor MGM filmen NEW YORK De Italiaanse film regisseur Michelangelo Antonioni en pro ducer Carlo Ponti zullen drie films gaan maken voor Metro-Goldwyn-Mayer. Dit door de Amerikaanse filmmaatschappij bekendgemaakt. De eerste, getiteld „Zabriskle point" gaat over een kleine Amerikaanse stad, die wordt geteisterd door onlusten. Met de produktie wordt ln de komende lente begonnen. Er z)jn nog geen bijzonderheden over de belde andere noch over financiële regelingen bekendgemaakt. het Nederlandse voorbeeld. Men volgt er nauwgezet de Nederlandse oecumenische beweging, de nieuwe liturgische ontwik keling. de discussie over het gemengde huwelijk en de democratisering van de Kerk via het pastoraal beraad. Prof. Stalpers glimlacht. Er schiet hem iets te binnen. „Weet u, dat zo'n ervaring Je af helpt van een frustratie? Je hebt als Nederlandse katholiek het gevoel, dat Je in de wereldkerk een buiten beentje aan het worden bent. Nou, dat congres heeft wel duidelijk gemaakt dat we veeleer pioniers zijn". Vrijwel unaniem, zo zegt prof. Stalpers, was de mening van dit congres 2500 afgevaardigden dat de leek moet deel nemen aan het leergezag van de Kerk en dat dit in de wijze van besluitvor ming tot uitdrukking moet komen. „Men erkent het grote verschil tussen priester en leek ln de Kerk niet meer. Allerwegen wordt gedacht aan een part time priesterschap. Weet u. de emanci patie van de leken ln de Kerk is veel verder voortgeschreden dan die van de hiërarchie". De congressisten waren duidelijk ge ïrriteerd door het feit, dat er geen enkele werkzame verbinding is geweest tussen het lekencongres en de bisschoppen synode. die op hetzelfde moment „ergens" ln Rome werd gehouden. „De toespraak van de Paus tot het congres, uitermate behoudend en uitgaand van de verouderde opstelling van het pri maat van de hiërarchie, was niet eens meer een koude douche. Men sprak in de wandelgangen van het congres over die oude zieke Paus, die l'.c'emaal is ondergedompeld ln de traditionele opvat tingen. die in Rome nog heersen en ging rustig over tot de orde van het Bewondering Prof. Stalpers heeft grote bewondering Voor de wijze waarop de Nederlandse bisschoppen in Rome de wereld een werkelijk beeld hebben gegeven van de ontwikkelingen die in de Nederlandse kerkprovincie aan de gang zijn. „We zullen er goed aan doen. in eigen land niet meer zo duur te praten over de verhouding leken-eplscopaat. Natuurlijk, we zijn mensen en maken dus allen fouten, maar pas in Rome heb lk ge merkt, hoe voortreffelijk onze bisschop pen hebben gemanoeuvreerd". Prof. Stalpers meent, dat men in Nederland consequent moet doorgaan met denken en praten over de verhouding priester leek. theologisch zowel als organlsato- rlsch-structureel. „Wij zijn dat aan de leken over de hele wereld verplicht". Bijzonder geluWcig is hij over de wijze waarop de gróte wereldproblemen op het congres aan de orde zijn gekomen, zoals de rassendiscriminatie het vraag stuk van vrede en oorlog. Vietnam, de verhouding onderontwikkelde landen en rijke landen. De aanzetten zullen verder moeten worden uitgewerkt. Er is dan ook sprake geweest van het stichten van een lekenbureau in Rome. Maar dat zal wel moeilijk gaan. „De Romein se curie zou ongetwijfeld aanvoeren, dat die leken daarmee op weg zijn een eigen hiërarchie binnen de Kerk op te zetten", merkt hij Jachtend op. Ook de geboortenregellng is op het congres ter sprake gekomen De grote meerder heid. dat bleek zowel ln de commissies als in de plenaire vergadering, gaf de voorkeur aan een gezinsplanning, waar voor de verantwoordelijkheid bij de ouders rust. Tot besluit zegt prof. Stalpers wat bit ter: „Wij hebben het ergerlijk gevon den. dat ook op dit congres door be paalde figuren Intrigeachtige proce dures zijn gevolgd. Dat was onwaardig". Hij stelt, eerbied te hebben voor menin gen, die men als conservatief kan aan duiden. „Maar Nederlanders, die langer in Rome wonen en die de verhoudingen goed kennen, worden langzamerhand, zo is mij gebleken, wat moedeloos, dat enkele conservatieven ln de curie met Intriges en handigheidjes de wereldkerk ln hun straatje willen houden. Ze ge bruiken sluwe methodes. Dat ls in strijd met de normale menselijkheid, met de eerlijkheid". LONDEN (AP) Een van de meest radicale «taaltjes van economische chi rurgie van de Britse Laubourregering heeft kreten van afschuw verwekt van de zijde van de meest toegewijde aanhangers van de Labourpartij de kolenmijnwerkers. Lord Robens, directeur van dc staats onderneming der kolenmijnen en eens een leidende Labourpoliticus. heeft be kend gemaakt dat de Britse regering voornemens ls het aantal mijnwerkers rond 1980 te hebben teruggebracht tot 65.000. Hun aantal bedraagt nu 387.000 en een generatie terug waren dit er twee maal zo veel. Het voornemen van de regering is het gevolg van de overschakeling in Enge land van kolen op elektriciteit, olie. kern energie en het onlangs onder de Noord zee ontdekte aardgas. In andere landen heeft deze gang van zaken de betref fende regeringen reeds doen besluiten mij nen te sluiten. Maar achter de plannen van de Britse regering steekt veel poli tiek geharrewar tussen premier Wilson en een kleine groep ln zijn partij over de financiële politiek om het pond ster ling te redden. De Mijnwerkers zijn nu het kind van de rekening en zij voelen zich verkocht omdat zij bekend staan als trouwe aanhangers van Wilson. Nog geen twee maanden geleden stak Wilson een stokje voor de sluiting van twee niet ren dabele mijnen en wist deze uit te stellen „tot na de winter", een daad die hem verzekerde van de steun van „het zwarte front". Maar nu zij van Robens van de regeringsplannen hebben vernomen wordt diezelfde daad van Wilson, die aanvan kelijk is geloofd en geprezen „een kus des doods" genoemd. Het delven van steenkool is, vooral in de dunne Britse steenkoollagen, een on economische wijze van het winnen van energie uit de aardbodem. De Britse staat-elèktriciteitsmaatschappij heeft nog maar een maand geleden bekend gemaakt dat door middel van kernenergie goedkoper kan worden gewerkt dan met steenkool. Engeland heeft voorts een groot tekort aan werkkrachten voor de zich uit breidende industrie en de werkloos ge worden mijnwerkers hebben echter laten weten het beroep dat zij zich hebben ge kozen zo lang mogeMjk te zullen uit oefenen. Werk aan ..ijzeren gordijn Vaals gestopt AKEN, (A.N.P.) *- De aanleg van de grensmarkering langs de zogenaan>- de grensweg by Vaal* is vandaag stop gezet. Het districtsbestuur van Aken heeft daartoe onverwacht besloten. De Duitse autoriteiten zeggen verbaasd en geschrokken te zyn door de verontwaar diging die aan Nederlandse zyde is ont staan n.a.v. het plan langs de Neder lands-Duitse grens bij Vaals een duide lijke grensmarkering aan te brengen die ongeveer een tot anderhalve meter hoog zou worden. Hoewel de aanleg van deze „vangrail" geregeld is by een verdrag tussen de twee landen heeft men toch het besluit genomen de werkzaamheden, die begin deze week begonnen waren, stop te zetten. (ADVERTENTIE) laat het overschijven naar een kosteloze en 3j% rentedragende prive-rekening bij de Raiffeisenbank. Vraag folders of mondeling advies. spaarbank en alle bankzaken Raadsels rond Draganovic We moeten niet beginnen met breekpunten, was het standpunt van de christen-r het congres. Het ontlokte aan de aanwezige niet-radicalen. de fractievoorzitters x Schmelzer en Biesheuvel, een matig applaus. REEDS VELE AANVALLEN AFGESLAGEN (Van onze correspondent MAASTRICHT In een officiële be kendmaking. die de regering van Joego slavië heeft uitgegeven, wordt bekend gemaakt, dat de Kroatische voorvechter, mgr. prof. dr Krunislav Stepban Dra ganovic. een van de aartsvijanden van het communistische regime van president Tito, in de eerste helft van september vrijwillig naar zijn land is teruggekeerd. Sedert 16 september zo staat in de be kendmaking woont hij in Serajewo, de hoofdstad van de republiek Bosnië/Herzo- gewina. Mgr. Draganovic, prof. in de theologie, vluchtte ruim twintig jaar ge leden uit zUn land, toen de communisten daar de baas werden. HU woonde onder meer in Rome, Wenen en MUnchen. Volgens de verklaring uit Belgrado zal Draganovic zich voor de rechter moeten verantwoorden wegens „vijandige propa ganda tegen Joego-Slavië", waarvoor hij volgens het wetboek van strafrecht van het land maximaal twaalf jaar ge vangenisstraf kan krijgen. Draganovic, die momenteel hulsarrest zou hebben, werd geboren in Kroatië, dat een overwegend katholieke bevolking heeft. Tijdens de tweede wereldoorlog sloot de nu 64-jarlge professor Dragano vic zich aan bij het bewind van de „Oesta8ji", die in samenwerking met de Duitsers van het katholieke Kroatië een onafhankelijke republiek wilde maken. Ongeveer 200.000 Kroaten vluchtten na de oorlog naar het buitenland; de helft naar Oostenrijk, waar zij onder meer in vluchtelingenkampen in Salzburg werden ondergebracht. Prof. Draganovic was een van degenen, die vluchtte en ijverde na dien ook nog voor de vorming van een onafhankelijk Kroatië. De Kroatische ballingen hebben in het buitenland een regering in ballingschap opgericht, waar mee prof. Draganovic in nauw contact Dat prof. Draganovic vrijwillig naar zijn land terug is gekeerd, wordt echter buiten Joego-Slavië niet geloofd. Nog kort voor zijn verdwijning heeft hij tegenover vrienden verklaard, dat hij ln de voort durende vrees leefde eens te zullen wor den ontvoerd of vermoord. Dat hij daar alle reden toe had, blijkt wel uit een mislukte moordaanslag op zijn leven enkele jaren geleden ln München. Daar werd hij op het stationsplein door twee leden van de veiligheidspolitie van Tito aangevallen. Prof. Draganovic, die een man is van uitzonderlijke grootte en fors gebouwd, wist zijn aanvallers toen buiten gevecht te stellen door ze met hun hoof den tegen elkaar te slaan. Zij zakten be wusteloos in elkaar. Hij zelf werd ook gewond. Toen hij in het ziekenhuis bij kwam, waren zijn aanvallers in dezelfde kamer. Ook op de Via Moricane in Rome, waar hij op nummer 14 woonde, werd hij eens aangevallen. Zijn aanvaller ging daar op de vlucht, toen hij op krachtig verzet van Draganovic stuitte. Volgens de leider van het nationaal comité Kroatië, Blanco Jellc is prof. Dra ganovic via Triëst naar Joego-Slavië ver dwenen. HIJ werd daar in een diplo- matenauto geduwd, na lange tijd op straat te zijn geschaduwd. Het Amsterdams Volkstoneel, Beppie Nooy, had na 1200 voorstellingen van het volksstuk „Rooie Sien" aangekondigd dat het spel van het re pertoire zou worden genomen. Het pu bliek blijft er echter om vragen en er komen dus nog enkele voorstellingen. Op vrijdag 17 november ook voor de Hagenaars. Dan gaat „Rooie Sien" in het Circustheater te Scheveningen. rond he. binnenhof (Vuii onze parlementaire redactie) MINISTER De Block, die de Neder landse economie in politieke zin mag beheren, is een nogal rustige man. Tegenwoordig noemen ze het karakter van zulke mensen „introvert", dat zo iets als ,,naar binnen gekeerd" bete kent. Hij lacht zeer zelden, hij windt zich nog veel minder op. Toch werd het zelfs hem deze week ln de com missievergaderingen van Economische Zaken te veel. En hij verzuchtte nau welijks verstaanbaar. „Ik wordt lang zamerhand ziek van ai die nota's. Het duurt eeuwen voordat ze klaar zijn en wanneer ze klaar zijn, dan hebben de veranderde omstandigheden ze al lang weer achterhaald." Minister De Block heeft blijkbaar niet alleen wat moeite met al die nota's, maar ook met zijn moedertaal, want een beetje geschrok ken van zijn eigen politieke bruutheid zei hij even later tot de economische experts van de Tweede Kamer: „Op mijn departement wordt niet be laagd De politieke economen ke ken bij dit „belaagd" zeer geleerd en knikten nog veel wijzer. De economen hadden het deze week weer voor het zeggen ln de Tweede Kamer. Voor de toehoorders en d« niet helemaal deskundige economen op de perstribune staat het sein dsn op rood. Zij moeten ijlings alle kennis, dis se bezitten, bij elkaar vegen, moeten nog even vlug kort voor de vergadering een handzaam economisch zakboekje raadplegen en moeten verder proberen niet al te opzichtig te flaneren met economische tijdschriften, met gedruk te beschouwingen van Pen, Wemerafel- der, Hoefnagels enz. nez. Maar Onze Lieve Heer hoort xe brommen want, wat moet je, wanneer minister De Block in een magistrale volzin de Kamer overtroeft: „Wat is da rele- vantheid van het beschikken over hei cijfer van de endogene loonraming voor de vrije loonpolitiek"T?T Dan houdt men toch wel even de adem in voor zoiets groots. Helaas, even later hoort men dan onze hoogste politieke econoom in Den Haag zachtjes mom pelen: „Ik zie het niet HAARMEE staat de oud-KLM-direc- teur, oud-staatssecretaris van Bui tenlandse Zaken en thans bij de gratie van de AR, de CHU, de KVP en de WD minister van Economische Zaken, ln feite voor schut. Want nog geen week geleden zei minister Roolvink in dezelfde Kamer, op dezelfde stoel, op bijna hetzelfde uur van de dag: „U vraagt naar de endogene loonraming? Ik mag dit de geachte afgevaardigde niet zeggen. Het is namelijk geheim". Maar en dat ls kennelijk het grote verschil tussen beide bewindslieden minister Roolvink is vakbondsleider geweest, vekbondsvoorzltter zelfs, en bovendien ook nog fractievoorzitter. Hij weet dus met iedere opmerking vanuit de zaal (welke zaal ook) wel raad, ook al slaat het antwoord ner gens op. Enfih: minister De 6lock wist het niet. Wel wist hij dat pr een management- gap" is en dat ook nodig de „technolo- gical-gap" gevuld moet worden. Maar vooral hoopt hij de „escalatie voor de lachende derde" te kunnen voorkomen. Want het onderzoek naar de „inflow" van andere ondernemingen heeft een „longterm" karakter. Is het een wonder, dat zelfs «en man als staatssecretaris Van Son van het zelfde departement van Economisch» Zaken aan het einde van de dag ult- riep: „We kunnen op dit moment nog niet overzien, waar we exact aan spoelen". Wij ook niet. Maar als we het eerlijk voor het zeggen hebben: onder de om standigheden van deze week spoelen we liever niet meer aan ln de commis sie van Economische Zaken. Vliegramp Comet mogelijk door bom veroorzaakt LONDEN A.P.Een woord voerder van het ministerie van Handel heeft gewaagd van de mogeiykheld, dat op 12 oktober een Comet van de Britse luchtvaartmaatschappy BEA by Turkye is neergestort door een ont ploffing. Hij zei, dat de schade aan één van de zetels in de toeristenklasse mogelijk veroorzaakt kan zyn door een explosieve lading, die op de vloer van het vliegtuig ls ontploft. Hy zei, dat het nodig is het onderzoek verder voort te zetten alvorens tot een definitieve gevolgtrekking te komen. Aanvankeiyk zou generaal Grivas, de leider van de Cyprioten In de stryd tegen Engeland, met het vliegtuig meereizen. (ADVERTENTIE) (Van onze parlementaire redactie De christen-radicalen uit de ARP, CHl' en KVP hebben gisteravond in Scheveningen op hun eerste congres vastgesteld: „Dit congres moet de stap xijn naar een totaal nieuwe politiek. Maar we moeten niet beginnen met breekpunten." Of zoals een van de congressisten het kort en bondig uitdrukte: „We moeten het op behooriyk ruim zicht zien". De vraag of het befaamde stcmbusakkoord van oud-mlnlstcr Bogaers direct al als scheidingslijn behandeld moet worden, werd ontkennend beantwoord. „Iedere groepering moet voor zichzelf uitmaken wat zij doet wanneer haar party niet wil overgaan tot een chrlstelijk-radicaal programma", meends de KVP-radicale mr. E. Jurgens. „De ene partij is al door de bocht, de andere nog niet. Een der criteria voor ons is echter duidelijk met welke partijen wij een christelijk vooruitstrevend program kunnen ver wezenlijken." Mr. E. Jurgens' en met hem ook de christen-radicalen uit de ARP en de CHU sloten hierbij aan op de rede die oud-minister drs. P. Bogaers bij de opening van het congres had gehouden. Deze constateerde hierover: „Al die moeilijkheden rond het stembu»- akkoord zijn oplosbaar als de politieke wil er is. Als de noodzaak om deze weg te gaan wordt inge zien." Voor drs. Bogaers is het namelijk een gevolg van het christeiyk-radlcaal denken, dat pas mei een parlementaire meerderheid een christelijk voor uitstrevend program verwezenlijkt kan worden. Dit sloeg bij de tweehonderd christen-radicale congres gangers zonder meer een. De voorzitter van het congres, het Eerate-Kamerlld van de ARP prof. De Gaay Fortman, onderstreepte deze opmerkingen: •De ohriztaUike partij Ml alt eloheelf al aemaowes- Ontwapening Europa Desondanks had drs. Bogaers wel enige bedenkingen I- gen het ontwerp-program van de christen-radicalen. Wat over de toekomstige ontwikkeling van Europa wordt gezegd ln de buitenlandse paragraaf en ln die van Defensie benaderde de KVP-radicale gastspreker met wat hij noemde „duidelijke reserve". Het ont werp-program stelt namelijk voor in de toekomst Europa geheel te ontwapenen. Zo ver is het echter nog niet, want het congres zal nog de hele zaterdag besteden aan de bespreking van dit program. De openingsavond werd bijgewoond door onder meer van KVP-zijde mr. P. Aalberse, drs. W. K. N. Schmelzer, de heer F. van der Gun, van de ARP door mr. B. Blesheuvel, van de CHU door de heer J. Mellema en van D '66 door mr. H. van Mierlo. Ook verschillende Kamerleden van diverse fracties weren de opening aanwezig.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 5