0LGA S)e £cldde6ou/tCitit Niet te geheimzinnig doen BVD! VEILIGHEIDSCOMMISSIE KRITISCH GESTEMD Buitengewone lasten worden nader bezien KABINET WEINIG TOEGEVEND Bil VERHOGING O.B. Geleerden opgetogen over foto's Surve yor Bruidspaar ernstig gewond bij auto-ongeluk DISCODANSEN Aftrekgrens eerst omhoog SPIONAGE- WET MOET GEWIJZIGD Ronselaar voor Kongo n fantast Defensie stoot vliegbasis af DEMONSTRATIE TEGEN N.P.D. MATRASSEN 'APENGRAC.1T 32- LEIDEN ELEFOON 2.09.35 REDACTIE 2.00.15 an 2.55.04 DVERTENTIEAFDELINO 2.08.26 - GIRO 10.30.03 J. F. J. M Koens Hoofdred.: L. C. J. Roozen BONNEMENT (bij vooruitbetaling) p. week ƒ0.98; maand 4.20; p kwart, 12.55: fr. p. post 15.40 D VERTEN TIES 22 cent p. mm. Telefoontjes ƒ2.- LACHTEN bezorging teL 33839 (18.00-19.00 uur) ATERDAG 11 NOVEMBER 1967 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VEEL BEWOLKING De weersverwachting, meegedeeld door het KNMI. geldig tot morgenavond: Veel bewolking met plaatselijk enige regen. Ma tige tot krachtige, aan de kust aanvankelijk af en toe harde zuidwestelijke wind Ongeveer de zelfde middagtempera turen als gisteren. 59e jaargang, no. 17.292 'ASADENA, (A.P.) De imerikaanse ruimtevaartdes- undigen zijn opgetogen over maanfoto's die Surveyor-6 ir de aarde terugzendt. De meest fantastische", zo het algemene oordeel. De urveyor is geland op een chte helling in een gebied met lange, smalle sleuven, die afwijken van alles, dat tot dusverre van het maanopper vlak gefotografeerd is. De foto's zelf zijn scherper dan ooit tevoren. Intussen is de Apollo-4, die donderdag zo'n volkomen ge slaagde vlucht heeft gemaakt, aan boord van het bergings schip Bennington gehesen en op weg naar Pearl Harbour. Het kegelvormige ruimte vaartuig, waarvan het hitte- sohil hier en daar zwart geblakerd is door de wrijving in de dampkring bij een snel heid van 40.000 km/u verkeert in voortreffelijke staat. Functionarissen van de Ame rikaanse dienst voor ruimte en luchtvaart hebben ver klaard dat de vlucht, die acht uur en zesendertig minu ten heeft geduurd, voldoende gegevens heeft opgeleverd om een encyclopedie te vullen. De Russische nieuwsmedia hebben melding gemaakt van de vlucht van de Apollo en de Surveyor zonder hier commentaar aan toe te voe gen. Wel werd verzwegen, dat de Saturnus-5, de monster- raket die de Apollo omhoog stuwde, de grootste is, tot dusverre en in de V.S. en in Rusland gebruikt. HOOGEVEEN (ANP) Het uitwij- m voor een wielrijdster die plotseling nksaf wilde slaan, had gisteren in Hol- indscheveld tot gevolg dat een brulds- dat 's middags in het huwelijk zou sn, zwaar gewond in het ziekenhuis ebt kwam. De bruidegom, de 23-jarige H. Engels it Elim (gem. Hoogeveen), bracht zijn ruid, de 22-jarige mej. G. SchonewiUe, is uit Elim, naar de kapper. Een i-jarige wielrijdster sloeg plotseling rtksaf, waardoor de auto aan het slip- ra akte en op de kop in de sloot te- echt kwam. De bestuurder werd met gebroken nek in zeer ernstige toe and in het ziekenhuis te Hoogeveen pgenomen. De toestand van zijn aan- jande vrouw is minder ernstig, maar ok zij zal enige tijd in het ziekenhuis weten blijven. Achter in de auto zaten kinderen, familieleden van de bruid wie een 9-jarig meisje met een ge doken neusbeen moest worden opgeno- De andere kinderen konden na be- andeling naar huis terugkeren, even- Is de wielrijdster die door de autospie- el nog net werd geraakt. De auto is otaal vernield. BETER WATER N ROTTERDAM ROTTERDAM (ANP) Het noorde- ijk deel van Rotterdam meer dan «•0.000 inwoner* krijgt vanaf van een betere kwaliteit drinkwater loor het ingebruiknemen van een vijf kilometer lange leiding bouwkosten 18.5 miljoen gulden tussen het nieu- produktiebedrijf Berenplaat in de Dutje Maas en het drinkwaterbedrijf in de HoningerdLjk te Rotterdam. De Berenplaat moet door een biolo- ische zuivering van een maand in paarbekkens een beter grondstof leve- :n zoutinvasie zoals in 1963 uitslui- Ook bij calamiteitén (vergiftiging het rivierwater) op de Nieuwe Haas is nu geen gevaar meer te duch Een nog betere kwaliteit drinkwater an Rotterdam pas na 1972 verkrijgen, s er uit de dan wellicht gereedgeko- nen spaarbekkens in de Biesbosch water uit de Maas na een biologische reiniging van zes maanden via pijplei dingen naar Rotterdam zal stromen. In Rotterdam verwacht men dat de Biesbosch de drinkwatervoorziening in Euid-Holland, Noord-Brabant en Zee and tot het jaar 2000 zal veiligstellen. De regering heeft tot dusver echter nog Seen toestemming gegeven voor het Biesboschplan, dat door Rotterdam en provincie Noord-Brabant gezamen- is ontwikkeld. f ADVERTENTIE) Standje 66 OP ZONDAG 12 NOVEMBER in de ALKEBURCHT le ROELOFARENDSVEEN. Aanv. 8 uur Uitsluitend boven 16 jaar (ADVERTENTIE) .THE FLYING BIRDS" Drie uur na zijn zachte landing op het maanoppervlak heeft de Amerikaanse Surveyor-6 deze foto naar de aarde overgeseind. De zwarte schaduwen op deze foto, die met een groothoeklens over een afstand van verscheidene honderden meters werd gemaakt, accentueren de oneffenheden in het maanoppervlak. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Witte veen en staatssecretaris Grappenhaus hebben de Tweede Kamer verzocht, de door hen voorgestelde nieuwe regeling voor af trek van buitengewone lasten voor de inkomstenbelasting in elk geval voor het jaar 1968 te aanvaarden. Z\j hebben zich daarbij bereid verklaard, deze materie opnieuw in studie te nemen en de uit komst van dat nadere beraad het vol gende jaar kenbaar te maken. Ais echter niet tijdig voor 1 januari 1968 een wijzi ging van de buitengewone lastenrege- llng tot stand komt, zijn ernstige finan ciële en organisatorische consequenties te duchten. De bewindslieden hebben dit gezegd in antwoord op schriftelijke opmerkingen van de Tweede-Kamercommissie voor financiën op het desbetreffende wets ontwerp. Z(j wyzen erop, dat de voort durende styging van de premie voor ziekenfonds- en particuliere ziektekos tenverzekering maakt, dat steeds meer belastingplichtigen een aftrek wegens buitengewone lasten kunnen krijgen. In 1968 dreigt volgens de bewindslieden de zaak geheel uit de hand te lopen. ,,Er Jeukpoeder voor politiemannen in Amerika? WASHINGTON (AP) De Amerikaan se politiemannen zullen binnenkort uit gerust worden met jeukpoeder, waterpi stolen en lijm. Althans wanneer de aan bevelingen van het Instituut voor analy se van supplementaire politiewapens worden opgevolgd. Het instituut adviseert een geheei nieuwe serie niet-dodelijke afweermid delen die. waar mogelijk, het gebruik van pistool en wapenstok moeten ver- Opgemerkt wordt, dat „niet-dodelijke wapenen de vuurwapens niet geheel kun nen vervangen maar in een behoefte voorzien in situaties waarin de politie geen gebruik kan maken van vuurwa pens en zich op geen anders efteotWvs wijze kan verweren". dreigt een dijkdoorbraak", zo geven zy te kennen. In 1968 zou vrijwel lederene aftrek kunnen krygen. Dat zou een be las ting verlies van 1/4 A 1/3 miljard gul den betekenen. Terwijl de administratie het niet aan eou kunnen. Als zoveel Ne derlanders onder de aftrekregeling gaan vallen, kan volgens de heren Witteveen en Grapperhaus ook niet meer worden gesproken van buitengewone lasten. Het wetsontwerp beoogt de aftrekgrens zo danig te verhogen, dat op dit punt on geveer dezelfde toestand wordt bereikt als die die in 1965 voortvloeide uit de toen nieuw ingevoerde regeling. De be windslieden zyn er niet voor, de meer opbrengst die door de nieuwe maatregel te verwachten is (120 miljoen gulden), te gebruiken voor het verruimen van de belanstingvrije voet. Eevenmln voelen zij voor verhoging van de bejaardenaftrek voor hen die ouder zijn dan 75 Jaar. Meestal is men verzekerd tegen deze kosten, zo zeggen ztj. Aanslaggrens Met betrekking tot de voorgestelde nieuwe aanslaggrens merken de be windslieden op, dat een regelmatig bij stellen van deze grens noodzakelijk is om te voorkomen dat de belastingadmini stratie voortdurend moet worden uitge breid. Het verschil in werkzaamheden, verbonden aan de huidige aanslaggrens van 12.000 gulden en de nieuwe komt overeen met de arbeid van enige honder den ambtenaren. Door de voorgestelde verhoging van de grens kan het aantal belastingplichtigen voor 1968 dalen tot circa 2.850.000. Een vanuit de commissie gedane suggestie om het vrygestelde bedrag van aan neveninkomsten verkregen gelden te verhogen van 400 tot 600 gulden per jaar. als consequentie van de verhoging van de aanslaggrens. wijzen de bewindslieden Twee doden van ramp Curacao geborgen WILLEMSTAD (ANP) Een ber- gingaploef is erin geslaagd nog twee lichamen te bergen van de vermiste Machtoffer» van de Af>tllllaan*e brug- ramp van maandag. Het betreft de «loffelijke resten van twee Antillianen. Tevens is men erin geslaagd een sectie te bergen van de in gestorte brug. Momenteel liggen nog de secties 21, 22 en 23 onder water alsmede twee Meren, de Dirkkraan en •en treiier waarop men op het moment van de ramp bezig was sectie 28 naar (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. De Binnenlandse Veiligheidsdienst behoort haar activiteiten te beperken tot de terreinen, waar de nationale veilig heid in het geding is of kan komen. Dit is de mening van de vaste commissie voor de inlichtingen- en veiligheidsdienst van de Tweede Kamer, die voor het eerst een document naar buiten brengt en zich daarin meteen kritisch opstelt ten opzichte van de B.V.D. De commissie pleit voor een zo groot mogelijke openbaarheid. Nodeloze geheimzinnigheid kan alleen maar schaden, zo meent zij. De meeste schade lijdt dan de B.V.D. zelf. Geconstateerd wordt, dat het publiek niet veel op heeft met de B.V.D. Dat komt, zo verklaart de commissie, omdat de belangrijkste taak van de B.V.D. is, het bedrijven van contra spionage, maar het gebeurt zo zelden dat iemand wordt veroordeeld wegens spionage in Nederland, dat de Neder landers niet meer in de dienst geloven. Dat geringe aantal veroordelingen schijnt dan weer een gevolg te zijn van de wets- formuleringen ten aanzien van spionage, die het uitermate moeilijk maken het bewijs te leveren. Daarom durft het openbaar ministerie strafvervolging niet goed aan. Buitenlanders kunnen welis waar over de grens worden gezet door de minister van Justitie, doch volgens de commissie gelooft het publiek pas aan echte spionage als de rechter een straf oplegt. Daarom wordt gepleit voor wets wijziging. Antecedentenonderzoek Waarmee de B.V.D. zeer actief is en wat het publiek onbehagelijk stemt is het antecedentenonderzoek van dege nen, die solliciteren naar overheids functies. Wie geen succes heeft met zyn sollicitatie kan oprecht veronderstellen, dat de afwijzing komt door bij de solli citant niet bekende B.V.D.-lnformaties. De commissie meent, dat in de eerste plaats het aantal functies, dat moet worden beveiligd door een B.V.D.-ante- cedentenonderzoek, sterk moet worden ingekrompen. Men moet zich beperken tot functies, waarbij de nationale veilig heid echt in het geding is. Voorts moet worden bekendgemaakt, voor welke functies een B.V.D.-onderzoek noodzake lijk wordt geacht en tenslotte moet pas een wezenlijk onderzoek worden inge steld naar de antecedenten van degenen, die na een voorselectie een wezeniyke kans maken op de functie. Wie de functie niet krijgt op grond van B.V.D.-informa- ties. moet daarvan op de hoogte worden gesteld, om hem de kans te geven zich te verweren, aldus de commissie, die bestaat uit de voorzitters van de fracties van K.V.P., P.v.d.A., A.R., C.H.U., V V D. en D '66. In dit verband wordt nog gezegd dat de overheid wel wat snel stukken met „vertrouwelijk" bestempeld. Weer geldt: als de nationale veiligheid in het geding is, mag dat, anders moet er een maxi male openheid van overheidsstukken bestaan. De comfnissie vindt het vanzelfspre kend, dat de B.V.D. in beginsel toegang moet hebben tot de universitaire wereld. Maar voor de contacten tussen de B.V.D. en de universiteiten en hogescholen zou wel een regeling tot stand moeten komen. De regering pleegt hierover al overleg met de besturen van deze onderwijs instellingen. (Van e r verslagger ROTTERDAM Na een uitvoe rig verhoor heeft de Rotterdam se politie gisteravond de 20-jari- ge zwem instructeur R. D. uit de Maasstad vrijgelaten, die eerder op de dag was gearresteerd om dat hij ervan werd verdacht bij het Centraal Station huurlingen te ronselen voor Kongo. „HIJ heeft met zijn verhalen over het werven van huurlingen indruk willen maken. Ze berusten op fantasie", aldus de politie. De arrestatie van de zwemin- structeur, eerder op de dag, volg de na een interview In Het Vrije Volk, waarin twee jeugdige wer kelozen hun belevenissen vertel den over de ronselarij in Rotter dam. De politie hechtte hieraan weinig waarde, maar ging voor de zekerheid toch over tot arresta tie. Volgens het tweetal zou de zwem instructeur 1000 gulden handgeld bieden voor het onder tekenen van een contract, waarin men zich verbindt in de Kongo „voor het goede doei" te strijden. In het contract zou voorts staan, dat dit dan zal gebeuren tegen een salaris van 2000 gulden per maand „plus wat daar dan nog aan buit bijkomt". Volgens het interview zou het gaan om huurlingen voor de Bel gische kolonel Schranvme, die Moboetoe bestrijdt om het pad weer vrij te maken voot Tejom- be. Enkele weken geleden doken ook berichten op, afkomstig uit Lagos, dat Rotterdam het centrum zou zijn van een gerichte ronselarij om voor de opstandige staat Bla- fra tegen de officiële Nlgerlaanae regering te vechten. De politie was toen reeds bijzonder actief, maar kon van ronselarij niets be speuren. WOENSDRECHT? (Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het ministerie van Defensie zal binnen afzienbare tyd een militaire vliegbasis afstoten. De NAVO gaat hiermee akkoord. Dit zegt staats secretaris Duynstee van luchtmacht zaken in een vraaggesprek in het lucht machtblad „De Vliegende Hollander", dat vandaag verscheen. In luchtmacht kringen wordt het niet onmogeiyk ge acht, dat het de vliegbasis Woensdrecht by Bergen op Zoom zal zyn. De staats secretaris heeft een desbetreffende vraag noch ontkennend, noch bevestigend be antwoord. De zaak is, aldus de staats secretaris, nog in studie. Inmiddels wordt met steun van Rot terdam sterke druk uitgeoefend op Den Haag om van de vliegbasis Woensdrecht een burgerluchthaven voor Zuidwest- Nederland en Antwerpen te maken. .Moordaanslag Ineen restaurant in de voorstad Queens van Wew York zUn drie gasten doodgeschoten door een on bekende. De politie houdt het voor moge- lijk dat de drie slachtoffers betrokken waren by de exploitatie van kansspelen. yjl? rt/nO L'/A ITT1 grote dag van alle anuitevr- Ajll-e KrillzA> AUlTl 1 goedheiligmannen en dito zwarte pieten snel nadert, worden pakken en uitrustingen overal uit de motteballen gehaald en klaargemaakt. Bij de verAuurinriehfinpen werkt ieder weer onder hoogspanning. Meer-opbrengst 33 miljoen (Van i parlementaire redactie DEN 1IAAG De opbrengst van de op 1 januari Ingaande verhoging met 20 opcenten van de omaetbelasting op een aantal goederen (de zogenaamde 10 %- goederen) wordt geraamd op 40 miljoen gulden per Jaar. In 1!)68 zal de opbrengst 33 miljoen gulden zyn. Dene cijfers heb ben de minister en de staatssecretaris van Financiën de Tweede Kamer ver strekt naar aanleiding van vragen ln de financiële commissie van de Kamer. Het gaat hier om artikelen (frisdranken, birr, wijn, chocolade, suikerwerken en brom fietsen) die bulten de vorige verhoging van de o.b. ilji* gebleven. Verhoging van de o.b. mag in de pryzen worden door berekend, omdat het externe kosten- styglngen zyn. De minister en de staatssecretaris vinden een opmerking vanuit de commis sie, dat het bier door accijns sn o.b. on evenredig zwaar is getroffen, sterk over trokken, wel wordt erkend dat wat de hoogte van de aocyns betreft ln het E.E.G.-gebied Nederland na Italië op de tweede plaats komt, terwijl met het niveau van de o.b. Nederland na Frank rijk op de tweede plaats staat. Het bler- verbnilk was in 1957 in Nederland nog 19,9 liter per hoofd van de bevolking per Jaar. Het verbruik klom regelmatig op Duizenden demonstranten hebben gisteren in Hannover betoogd tegen een door de NJ*J>. georganiseerde rallye. De demonstranten droegen spandoeken mee met duidelijke taal, zoals dit: Nog eens f Niet wie# ons". Daarbij was de JP* van lok en snorretje «ooreien op een simpele, maar overduidelijke manier. tot 39 liter per hoofd in 1966. De hogere belastingdruk heeft de bierconsumptie dus niet geremd, aldus de bewindslieden. De bewindslieden merken voorts op, dat de verhoging van de o.b. op brom fietsen geen verslechtering van de positie van de Nederlandse bromfietsen leveran ciers tot gevolg zal hebben, omdat de ver hoging ook zal gelden voor ingevoerde bromfietsen. Ongeveer 73 van de ln Nederland verkochte bromfietsen wordt geïmporteerd. Over de te verwachten prijsverhoging voor chocolade en suikerwerken zeggen de bewindslieden, dat deze verhoging ao gering 1» dat daardoor geen teruglopen van de omzet (600 miljoen gulden door fabrikanten en importeurs) te verwach ten ls. Benzine-accijns De bewindslieden zijn tevens ingegaan op de vragen betreffende de verlenging van de aanvankeiyk als tydeiyk bedoelde verhoging van de benzineprijs, zy be togen, dat er in het beroepsvervoer nog eo weinig van de benzlnetractle gebruik wordt gemaakt, dat deze maatregel de bedrijfskosten en de rentabiliteit van de ondernemingen nauwelijks beïnvloedt. Anders ligt het met de taxi's. Daar zal een ko6tenstUglng van ca 1 optreden. Verlaging van de door de toestand ln hel Midden-Oosten gestegen benzin eprij» wordt pas verwacht, als het Suezkannal heropend wordt. Het ziet er volgens de bewindslieden niet naar uit, dat dit op korte termyn geschiedt Uit de tabellen blUkt, dat Nederland nog altyd de goed koopste benzine heeft vergeleken met andere E.E.G.-landen en met Engeland. Voor het vrijstellen van de landbouw- luchtvaartbedrlj ven (vllegspuiten) van deze benzine-ace Uns vol-1en de minister» niet Die bedrijven hebben het moeiiyk door de concurrentie met buitenlandse bedryven. niet door de benzlnekosten. Evenmin voelen zU voor het verlenen van een ontheffing aan gehandicapten, om omdat dit administratief te Ingewikkeld zou zyn. Bromfietsen Ook willen zij niets weten van een uit zondering voor bromfietsen. Vanuit de commissie was gezegd, dat de lioge benzlneprys de kleine man-bromfietser treft want autoritten zijn toch meestal zakenrltten. De bewindslieden echter zeggen, dat 50 van het personenauto verkeer voor privé-doeleind en geschiedt Deze automobilisten betalen nu gemid deld 60 gulden per jaar meer, een brom fietser slechts 4 gulden per Jaar. De suggestie van het bedrijfsleven, dat de opbrengst van de hogere benzlne- arctjns (120 miljoen) ln het rijkswegen- fonds zou moeten worden gr*tort, wordt beantwoord met de opmerking, dat de rijkskas dit bedrag nodig heeft en dat storting ln het fonds betekent, dat an dere belastingen verhoogd zouden moeten worden. Dat wordt niet toelaatbaar ADVERTENTIE

Leidse Courant | 1967 | | pagina 1