„Vreemde" zusters uit Breda begonnen ziekenhuisje op de Hooigracht »De uitzending naar Mexico moet voor mij de bekroning worden« 75 JAAR ELISABETH-ZIEKENHUIS IN LEIDEN (1) Discriminatie in geestelijke verzorging van r.k. zieken ZATERDAG 11 NOVEMBER 3 „Heilige Jozef, kom de professor te hulp" Om dit schietgebed op juiste waarde te kunnen schatten moeten we een sprong maken in een Leids en Rooms verleden van bijna 75 jaar. Er waren zusters van de Congregatie van de H. Eli sabeth, die aanvankelijk in het zuiden van het land, later ook in onze contreien, zieken aan huis verpleegden; er waren twee Leidse hoogleraren, die kennis maakten met de liefdevolle zorgen van deze zusters en bovendien vonden, dat zij in het Leidse ziekenhuis „Wallon" op de Papen gracht, niet optimaal konden opereren; er waren Leidse katholieken, die meenden, dat er in de Leidse ziekenhuizen een discriminatie te bespeu ren was in de geestelijke verzorging en er was een Leidse deken, Bots genaamd, wiens wils kracht en onverzettelijkheid leidde tot de uit spraak: „Heeft Rome de pausLeiden heeft zijn deken". Al deze lieden tezamen hebben de stich ting van het St. Elisabeth Ziekenhuis op 9 de cember 1892 in het pand Hooigracht 21, een voormalige kostschool voor „deftige" meisjes, bewerkstelligd. Nadat vier zusters van de congregatie door be wonderenswaardig pionierswerk onder uiterst primitieve omstandigheden, een ziekenhuisje hadden ingericht, kon in maart 1893 de eerste patiënt worden geopereerd, die voordat de nar cose zijn werk deed nog net de zegen van de H. Jozef kon afsmeken, iets wat niet alleen ons met de ogen doet knipperenmaar toendertijd reeds de chirurg, prof. Van lterson. Veel is er veranderd in die 75 jaar in het Elisabeth Zieken huis. Hoeveel toont een herdenkingsboekje aan, dat t.g.v. het 75-jarig bestaan wordt uitgegeven. Zuster Zephyrina, van 1924 tot 1964 directrice, heeft de tekst geschreven. Drs. J. M. P. B. van der Putten zorgde voor de eindredactie. In al die jaren mag er veel veranderd zijn, één ding is hetzelfde gebleven: het Elisabeth Ziekenhuis heeft haar eigen, specifieke plaats in Leiden we ten te behouden, hetgeen zeer zeker tot uiting zal komen in de viering van het 75-jarig bestaan op 9 december a.s. De zusters droegen ook in de operatiekamer van het oude Ëllsabeth-gestlcht de ovale ge steven kappen, uiterlijke teke nen van de ingekeerdheid, die weinig praktisch waren by het assisteren van operaties. IN HET LICHT van de huidige ontwikkelingen op medisch en re ligieus gebied, mag dan eerst het ziekenhuis als zodanig worden benadrukt en belangrijk zijn en dan pas het gegeven: katholiek; 15 Jaar geleden leek het zoniet indersom, dan in leder geval van (eljjke Importantie te zjjn. Het i /and Hooigracht 31 aangekocht door de Congregatie van de H. Eli sabeth, ontstaan uit de zusters van de Congregatie der Franciscanes sen, te Breda gevestigd, werd kloos ter/annex ziekenhuis, niet nadat er echter vele moeilijkheden waren ontstaan omdat de bisschop van Haarlem, mgr. C. Bottemanne weigerde zjjn toestemming te ge ven voor een nieuw, r.k.-zleken- huls in Lelden. Zijn weigering sproot voort uit het feit, dat er pas een nieuw ziekenhuis In Delft was gesticht en hij vreesde dat de „vreemde" zusters uit Breda, concurrentie zouden vormen zjjn „eigen" zusters in Delft. De bisschop moest echter capituleren voor de wapens van deken Bots, die ren bedevaart ging maken naar Lour- om de zaak aan O.L. Vrouw te bevelen. Voeg daar de vele rozenhoedjes van de zusters bij en men begrijpt waarom deken Bots, toen de toestemming van de bisschop tenslotte toch was afgekomen, meer malen tot de zusters op de Hooi gracht heeft gezegd: „Zusters, je mag het gerust voor een wonder houden, dat je hier gekomen bent". Politie-escorte HET PAND HOOIGRACHT 21, waar vier zusters op 9 december 1892 arriveerden, riep noch asso ciaties op aan een klooster, noch aan een ziekenhuis. Men moest zich er In het begin ln alle opzichten behelpen; de zusters waren bjjv. bU gebrek aan een kapel ge dwongen naar de zusters van Til burg In de Pellkaanstruat te gaan om dagelijks de mis by te wonen, hetgeen de Leidse bevolking. gewoc als i zusters in het stadsbeeld, niet ontging. De Leidse burgery bejegende hen met scheldwoorden, de kappen werden hen van het hoofd gerukt, kwa jongens vielen op de knieën voor hen neer en zelden: „H. Maria bid voor ons" en toen er zelfs klap pen begonnen te vallen kregen de zusters politie-escorte. De door de zusters gestarte wijkver pleging zorgden voor een ommekeer in de Leidse publieke opinie, maar ook het werk in het ziekenhuis zelf maakte aan de vijandigheid geleide lijk aan een einde. Met de inrichting van het ziekenhuis werden snelle vorderingen gemaakt. Een groot ver trek aan de tuinkant van het zieken huis werd als operatiekamer in ge reedheid gebracht. Prof. Treub, hoog leraar in de gynaecologie en verlos kunde en prof. lterson, chirurg, ad viseerden de zusters bij de aanschaf van de benodigde apparatuqr, ver lichting en vaststellen van de tarie ven. De hoogleraren stelden zelfs voor, dat zij het ziekenhuis behoorlijk zouden outilleren en het op de hoog te zouden brengen van de taak, waar voor het kwam te staan, maar de zusters hebben - tot 1965 - de leiding van heel de inrichting aan zichzelf gehouden. Zelf deden de zusters ervaring op in het Academisch Ziekenhuis door en kele operaties bij te wonen; zij leer den er verband leggen, het operatie instrumentarium en de narcose- benodigdheden kennen. Kloostergecleel te MOEDER ALOYSIA was de eerste overste van het nieuwe huls In Lel den en zuster Helena kreeg de lei- dng van de operatiekamer. De eer ste drie patiënten van de operatie kamer hebben geschiedenis ge- gemaakt: de eerste door een operatie in het ziekenhuis te weigeren, omdat ze protestant was; de tweede door zich slechts aan de operatie te onderwerpen, nadat ze de H. Josef had aange roepen en de derde, een Warmonds theologant, door niet op te vallen. Toen het ziekenhuis eenmaal redelijk functioneerde, werd het klooster gedeelte verder ingericht. Een op kamertje bovèn de keldèr werd tot eën eenvoudige kapel olngevotmd, waar deken Bots in 1893 de eerste mis opdroeg. Vele malen is de kapel nadien nog verhuisd, totdat in 1930 de bouw van de huidige kapel werd voltooid. Het was de kapel, waar ge beden werd voor de ernstige zieken en voor de arbeid van de geneesheren, die daar aanvankelijk wel wat scep tisch tegenover stonden. De niet- katholieke dr. De Bruine Groenveld, die als assistent van prof. lterson in het jaar 1899 zijn intrede in het ziekenhuis deed, was echter spoedig dusdanig geïndoctrineerd, dat hij col lega's die hem vroegen, wat hij deed in sommige moeilijke ziektegevallen, menigmaal het voor hen verbijsterend antwoord gaf: „Dan moeten we eigenlijk gaan bidden of laten bidden voor de zieken W ijkverpleging en uitbreidingen WANNEER men in aanmerking neemt, dat het St.-Elisabeth-zleken- huis met één pand Is begonnen en de huidige situatie kent: een ziekenhuis, dat zyn stempel drukt op een groot deel van de Hooi gracht en zich werkelijk aan alle kanten heeft uitgebreid, dan Is het niet verbazingwekkend, dat een historisch overzicht van het zie kenhuis een indrukwekkende lyst geeft van data, waarop belendende percelen zjjn aangekocht, verbouwd zijn en weer gesloopt om voor nieuwbouw plaats te maken. Een eerste uitbreiding van het zieken huis is de Inrichting van een voor malig venduhuis als wykgebouw. "s Ochtends en 's avonds houden de zusters er spreekuur en behandelen ook de patiënten, die geen directe doktershulp meer nodig hebben. Het was de congregatie echter op den duur niet meer mogelijk aan de steeds grotere vraag naar wijkzusters te voldoen. In het wijkgebouw Binnen vestgracht - thans in het bezit van het Wit-Gele Kruis - namen daarom leken-zusters de werkzaamheden over. Het ziekenhuis had een werke lijk ontstellend gebrek aan ruimte, het aantal zusters was drastisch uit gebreid, zo ook het aantal patiënten en daarmee ontstond de behoefte aan bijvoorbeeld grotere keukens, meer en aparte zalen voor vrouwelijke en mannelijke patiënten en vooral meer ruimte, omdat de nieuwste ontwikke lingen binnen de medische weten schap werkmethoden vroegen met ruimterovende apparatuur. Vooruit ziende blikken van de zusters hadden hen de percelen links en rechts van het ziekenhuis doen kopen: het wyn- pakhuis van de fa. Keuls, een woning bewoond door de freules Van Bommel en een groter, daaraan grenzend pand van mevrouw Jongmans, des tijds bewoond door prof. Jelgerama. Onder leiding van de architecten Bouman en Van der Laan werden nleuwbouwplannen gemaakt, waarbij een aantal huizen zou worden afgebroken voor een nieuw zteken- huia. De zgn. „Rochus-bouw" kwam in 1900 tot stand, een gebouw in gericht ter verpleging van meer rustbehoevenden, tevens bestemd voor Jijders aan besmettelijke ziekten. Een nieuw ziekenhuis, geheel Ingericht naar de toen geldende eisen kon in 1909 in gebruik worden genomen. Eerste wereldoorlog NOOIT heeft het ziekenhuis een ge neesheer-directeur gekend; dr. De Bruine Groeneveld droeg die bena ming echter tydenn de oorlogsjaren van 1914-1918. De Belgische vluchte lingen, die In die jaren ons land over spoelden. vonden in Leiden een onder dak ln het wijkgebouw aan de Bin nen vest gracht 7. In de zgn. „Winter tuin" van het ziekenhuis stonden een aantal ledikanten opgestapeld, die bestemd waren voor militairen, voor het geval dat er oorlog zou uitbre ken. Op verschillende afdelingen werden er zieke soldaten verpleegd. In de zaal van het huis, waarin het ziekenhuis begonnen was, sliepen am bulante militairen. De voeding leverde vele moeilijk heden op, die echter niet te vergelij ken waren met de toestand in de hongerwinter. Het 25-jarig bestaan werd op 9 dec. 1917 feestelijk doch naar de omstandigheden aangepast gevierd. In 1923 begint men met de plannen voor een heel nieuw com plex: een uitbreiding van de beschik bare grond kreeg men door de kerk van de Oud-Katholieke kerk met pastorie te kopen. Men beoogde een ziekenhuis teb ouwen dat een R.K. ziekenhuis voor Lelden en omgeving zou worden, dat in al zijn afdelingen aan de te stellen eisen zou beant woorden. Grole bouwbedrijvigheid VANAF 1926 tot 1932 was er sprake van een grote bouwbedry- vlgheid. Uitbreiding van het hoofd gebouw, een klassevleugel aan de tuin, een gebouw voor zaalpatiën- tcn en kinderafdeling, uitkomende aan de Middelstegracht en een zus terhuis aan de Middelstegracht met de afdelingen voor technische Installaties, een kapel en een mor tuarium stonden op bet program ma. De statistieken geven over tuigend de noodzaak tot uitbrei dingen weer: In 1890 waren er 148 patiënten, waarvan er 89 uit Lei den zelf: In 1921 980 en 1933 wer den er 1957 patiënten opgenomen. Het aantal zusters was uitgebreid tot 150 (thans 90). Na het verwezenlijken van de nleuw bouwplannen kwam er, althans wat het bouwen betreft, een periode van Patiënten geven aan patiënten Ter gelegenheid van het 75-jarig jubileum van het St. Elisabeth Ziekenhuis te Leiden heeft zich een comité van aanbeveling ge vormd uit stad en omtrek. Het ligt in het voornemen aan het St. Elisabeth Ziekenhuis namens de oud-patïenten een geschenk in geld aan te bieden ter uitbreiding en vollediging van de bibliotheek voor de patiënten. Een sympa thiek geschenk voor een sympathieke instelling! Men kan door een bijdrage lucht geven aan zijn dankbaarheid voor genezing na een zorgvolle vertroeteling in het St. Elisabeth Zieken huis. en tevens zijn mede-leven tonen met de patiënten van nu en straks, en wie weet zijn we daar zelf bij! Het comité van aanbeveling bestaat uit: deken W. P. M. Haring te Leiden burgemeester mr. G. C. van der Willigen te Leiden burgemeester P. M. F. Smolders te Alk «made (R'veorrt burgemeester J. A, Detmers te Zoeterwoude burgemeester H. L. du Boeuff te Oegstgeeet burgemeester P. M. M. van der Weijden t» Noordwijkerhowt burgemeester G. A. Stolwijk te Voorhout wethouder S. Menken te Leiden gemeente-secretaris mr. dT. J. van de Poel te Leiden dr. J. G. Bazuin, direkteur Geneesk. Dienst te Leiden mevrouw G. van Dongen-te Nijenhuis te Leiden mevrouw L. van Roasem-Koek te Leiden mevrouw H. C. Simons-Kerstens te Leiden mevrouw A. Tolenaar-Roebroek te Leiden mevrouw M. Veenhuijzen-Wardenier te Alphen a. d. Ryn C. J. M. Stolwijk te Leiden A. A. L. M. Schlatmann te Oegstgeest De penningmeester van het actiecomité „75 jaar St Elisabeth Zie kenhuis", de heer C J. M. Stolwijk, zou giften ten bate van hat comité gaarne gegireerd zien op nr. 9013 van de Alg. Bank Neder land te Lelden. rust voor het ziekenhuis. De jaren dertig, de tijd van de grote werk loosheid. deed het Elisabeth-zleken- huis concentreren op de allerarm sten, op de patiënten, die „nergens in waren", dus onverzekerd. Zelfs de genen, die verzekerd waren, kregen maar enkele guldens per dag uitge keerd en niet de bijkomende kosten, zoals het gebruik van operatiekamer, honorarium van behandelend arts, de kosten van röntgenfoto's. Ten tyde van de eerste rector van het zieken huis, rector R. J. J. Reynen, werd een special fonds gesticht, dat vooral de „stille" armen veel goed heeft ge daan. de „St.-Ellsabeth-pennlng1*, waarvoor iedere zondag by de uitgang vau de kerken werd gecollecteerd en dat ook voorzag in de bijkomend* kosten. Dit was de tyd, waarin d* dreiging van een tweede wereldoorlog steeds meer te voelen was. Hierover echter en over de periode van ver anderingen en vernieuwingen di* #r op volgden, een volgende keer meer! Heieen Crul-v Truus Hennipman-Cruiming: Wanneer Truus Hennipman terugkijkt op het afgelopen atletiekseizoen kan zij een gevoel van teleurstelling maar moeilijk verbergen. Immers, de tenger gebouwde Bataven- atlete, die als 12-jarige indertijd door bestuursleden van bet Wassenaarse WIK tijdens school wedstrijden werd opge merkt, zich vervolgens als lid aanmeldde bij het Haagse Celebes en tenslotte in 1965 in Leiderdorp ging wonen en lid werd van „De Bataven", had zich juist dit jaar voorge nomen om die historische tijden van Fanny Blankers-Koen op de beide sprintafstanden omlaag te halen. Doch juist toen zij in deze opzet leek te zullen slagen diende zich plot seling weer een oude blessure aan. Haar knie liet het op het beslissende moment afweten. Deze handicap was er de oorzaak van, dat zij bij enkele belangrijke wedstrijden, zoals b.v. de interland tegen de Roemeense meisjes in Groningen, verstek moest laten gaan. Haar grote concurrente Wilma van der Berg greep daardoor haar kans, verbeterde het record op de 200 meter en werd uitverkoren om deel te nemen aan de Voor-Olympische Spelen te Mexico. Truus Hennip man kreeg geen uitnodiging. Een gedesillusioneerde atlete bleef verbitterd achter. Maar zij is er de persoon niet naar om lang bij zoiets stil te blijven staan. Batavenatlete wil dan met topsport stoppen „Ik had me voorgesteld om zeker 0.1 sec. van dat record van Fanny Blankers-Koen tc kunnen afhalen. Maar waarschyniyk door overver moeidheid heb ik weer last gekre gen van die knieblessure. Eerst ging het nog wel. Met de weekends was ik steeds nog fris. maar het werd langzamerhand erger. Nu wil ik niet zeggen dat lk zonder dat Nederlands kaïnpioen was geworden. Wilma was die dag gewoon sneller, al is het wel zo dat zij'een voordeel had. We liepen met wind mee, zo'n voordeel van 5 A 7 meter en dat is niet mijn sterkste punt. Tegen wind in had ik gewonnen. Daarna is het met mij steeds slechter gegaan. Ik moest die wedstryd tegen Roemenië laten lo pen. Het is eigenlijk verschrikkelijk. Een Injectie zou voldoende geweest z(jn, maar dokter Schouten is moei lijk te bereiken. Hij woont in Lim burg. Een voetballer van Ajax b.v had men zo geholpen. Dat is toch wel een teken dat er in de atletiek iets schort. Later kryg je dan te horen dat je gepasseerd bent voor de Olym pische spelen. Ik ben echt nijdig ge weest. Ik misgun het Wilma van der Berg echt niet. maar we hadden toch de zelfde tijden gemaakt. Ze zeiden, dat lk te oud was. Goed. Wilma is 20, terwijl Ik 24 Jaar ben. maar het biyft belachelijk. Ze moesten gewoon een excuus hebben. Je legt Je erby neer en gooit alle* op Mexico, op de eigen lijke 8pelen. Ik train er hard voor en hoop zeker met de estafetteploeg mee te kunnen. Het is allemaal nog erg onzeker. Die blessure kan terugko men, maar daar moet je gewoon niet aan denken. Ik heb nog helemaal geen ervaring ln Mexico, zoals de genen die er nu geweest zyn, maar we krygen genoeg tyd om te accli matiseren. Het is gebleken dut «lat hoogtever schil geen bezwaar behoeft te zyn en het startschot Is overal hetzelfde. Al- Ide baan Is anders, liet Is een „Tartanbaan", met een rubberlaag, «•rg veerkrachtig en het vereist van «b- loper een speciale techniek. In Nederland hebben we zo'n baan niet, «tus moeten we daarvoor In liet bui tenland zyn. Maar belaas hebben we weinig buitenlandse wedstrydeu. Dat deel, want het w«-er Is t al gei w aardei Intensief trainen In de komende maanden zal Truus Hennipman de training nog intensie ver ter hand nemen, want wanneer volgend Jaar In oktober de Olympiade 1868 geopend wordt, hoopt zy temid den van de Nederlandse deelnemers het stadion in Mexico City binnen te marcheren. Een ideaal waaraan zy momenteel met haar trainer Jan van Heek hard werkt om dat te verwezen lijken. „Iedere zaterdagmiddag ga ik naar Duinreil en dinsdagsavonds train lk In de leidse Hout. Het gaat voor- nameltjk om het uithoudingsvermo gen. Sprinten doe ik deze maanden vrijwel niet. Jan van Heek laat me ook met gewichtjes werken. Hy ls een geweldige trainer. Ik heb veel van hem geleerd. Mijn styi en myn loop techniek zijn vooruitgegaan en Ik heb ook aan hem te danken dat Ik in 1965 en 1966 kampioen vnn Neder land ben geworden. Volgens hem heb ik de top van myn kunnen nog niet bereikt. Het kan nog beter, als Ik maar blijf trainen. Daarom ga Ik woensdagavond met hem mee naar Liase, waar hy In de zaal training geeft aan de Spartaan. Er bestaan verder nog plannen om binnenkort weekendtrainingen te houden speci aal voor de Nederlandse Estafette ploegen". De wintermaanden betekenen voor de immer goedlaelise atlete, waarop men by de Bataven terecht trots U. allesbehalve een periode van rust. Truus Hennipman beeft slechts éés doel voor ogen: „De uitzending nasr Mexico. Ik ben nog nooit buiten Eu ropa geweest en het zou voor my de bekroning zyn. In leder geval wil lk daarna stoppen met de topsport A zal het wel missen en daarom zal Ik ook dan nog wel op d* haan t* vin den zyn".

Leidse Courant | 1967 | | pagina 11