SfeCcidócSowAcmt Britse trein ontspoord: 51 doden ZWAARSTE RAMP SEDERT 1957 Vrouw (38) bekent dubbele gifmoord JAMIN Operaties KLM-TOESTEL 2% UUR OPGEHOUDEN DOOR BOMALARM Gen. Bennecke -i.p.v. Schnez- naar Af cent? Cassatie tegen vrijspraak Yan 't Reve Kongolezen bezetten Boekavoe Leger in Jemen aan de macht Meisje voor riks in open lucht Nog n vierde slachtoffer? PAUS BINNEN MAAND HERSTELD Operatie volledig succes PAPENGRACHT 32 - LEIDEN TELEFOON 2.09.35 REDACTIE 2.00.15 en 2.55.0* ADVERTENTIEAFDELING 2.08 26 - GIRO 10.30.03 Dir.: J. F. J. M. Koens Hoofdred.: L. C. J. Roozen ABONNEMENT (bij vooruitbetaling) p. week 0.98; p. maand 4.20; p. kwart 12.55; fr. p. post 15.40 ADVERTENTIES 22 cent p. mm. Telefoontjes 2.- KLACHTEN bezorging teL 33839 (18.00-19.00 uur) MAANDAG 6 NOVEMBER 1967 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN MINDER WIND Half- tot zwaarbewolkt en afnemend buiig. Tot krachtig of matig afnemende wind tussen west en zuid. Dezelfde temperaturen ala vandaag of Iets 59c jaargang, no. 17.287 AMSTERDAM (ANP) „Er ligt een bom in de Japanlijn van vijf uur cn die zal om kwart over vijf ontploffen." Dit anonieme telefoontje, dat even voor vijf uur bij de KLM op Schiphol binnenkwam, veroorzaakte zaterdagmiddag een vertraging van ruim tweeëneenhalf uur voor de KLM-machine met bestemming Tokio. Het telefoontje kwam binnen juist voordat de 130 passagiers, waaronder een dertig man tellende Amsterdamse goodwillmissie onder leiding van burgemeester Sam- kalden, op het punt stonden het toestel binnen te gaan. Hoewel men aannam, dat het telefoontje niets anders was dan een vorm van misdadige treiterij, nam men geen enkel risico en werd de gehele lading van het toestel uitgeladen en onder zocht. Indien de dader een uur eerder had gebeld, zou de machine nog niet geladen zijn en zou het onderzoek veel eenvoudiger zijn geweest. Dergelijke bomtelefoontjes moeten echter verwarring en oponthoud veroorzaken en daarom zijn ze altijd goed op tijd afgestemd. Het onderzoek van vliegtuig en lading leverde echter niets op. Alet merendeel van de Nederlandse huizen heeft nog geen douche, een groot sooiaal en onhygiënisch ongeriefwaarin op een dag als gisteren werd voorzien op het voetbalveld. Als voetbalsupporter pur sang bleef je natuurlijk thuis, want elke schoonheid stierf in de modder, maar omdat het genot van een douche niet te versmaden is, waren er gisteren toch nog heel wat voetbalkijkers op de been. De doelmannen hadden het gevoel op hef strand te staan. Voor elke aanval uit rolde een grote golf water op het doel af, een vloed, die stuksloeg op de duinvoet van de staantribunes. We hadden t* graag verteld, welke profs op deze foto bezig zijn het kind met het badwater weg te gooien, maar we waren niet bij machte het gordijn van water open te schuiven. In elk geval zijn zij bezig ofwel de bal ofxoél een bad te nemen. Dat weten we ook al niet precies. Wel kunnen we haarfijn vertellen, hoeveel modderballen er gisteren tegen doorweekte netten zijn gestuit langs verwaterde keepers heen, die met dichtgeknepen neuzen door de waterstralen doken, die achter de ballen aanslxerden (Zie Sporttribune). (ADVERTENTIE) moi>gen mar ie biscuits 300 gram van 67 voor 55 niot duur wel heerlijk (Van onze correspondent J. Bouwer) BONN. Volgens de Frankfurter All- gemelne Zeltung te de vroegere comman dant van de militaire academie van het Duitse leger In Hamburg en huidige be velhebber van 't eerste legerkorps, gene raal Bennecke de vermoedelijke nieuwe kandidaat voor het AFCENT-hoofdkwar- tter in Brunssum. Generaal Bennecke staat te boek als een uitstekende troepenofficier. Hij stond op de nominatie opvolger te worden van generaal Moll als inspecteur-bevelhebber van de Westdultse landstrijdkrachten. In dien hij naar Brunssum zou gaan. zou de minister van Defensie generaal Albert Schnes als opvolger van generaal Moll kunnen benoemen. De drie andere namen, die in verband met Brunssum ln Bonn worden genoemd ■ijn die van de inspecteur-generaal (op perbevelhebber) van de Westdultse strijd krachten generaal De Maiziere, de Inspec teur (bevelhebber) van de luchtmacht, generaal Steinhoff en de Westdultse ver tegenwoordiger in de militaire oommissie van de NAVO ln Washington, generaal Weesel. AMSTERDAM (A.N.P.). De advo caat-generaal bij het Amsterdamse ge rechtshof, mr. J. H. Kemper, heeft van daag bö de Hoge Raad in Den Haag cassatie aangetekend tegen het arrest het gerechtshof in de hoofdstad tegen de 43-jarige schrijver Gerard Kornelis van 't Reve, waarbij de auteur vrijgesproken was van smalende gods lastering. Mr. Kemper, die evenals destijds de officier van justitie bij de rechtbank, J, J. Abspoel, dit wel bewezen achtte, had een boete van 100,- tegen de auteur geëist. De Amsterdamse rechtbank had de auteur in november vorig jaar ontslagen rechtsvervolging. Zij achtte de gods lasteringen die niet strafbaar zijn bewezen maar concludeerde dat niet ge sproken kon worden van smalende gods lasteringen in de zin der wet, omdat aan de gewraakte passages geen honende strekking kon worden toegekend. Het hof overwoog dat de auteur in de ten laste gelegde passage in het tijdschrift Dialoog en zijn boek „Nader tot u" zich niet opzettelijk smalend had uitgelaten. In het geheel is niet gebleken dat de schrijver heeft bedoeld daarmee God te beschimpen of te honen dan wel op enigerlei wijze uiting te geven aan ver achting van God. KINSJASA (A.P.) De regering van Kongo heeft meegedeeld dat Boekavoe gevallen is. Gisterochtend zijn de huur lingen gevlucht. Ze zijn uitgeweken naar Roeanda of trokken het oerwoud in, al dus de regering bij monde van de mi nister van Voorlichting Jean-Jacques De huurlingen en opstandige Katan- gese gendarmes hadden de stad sinds 8 augustus in handen. Begin van deze week heeft het Kongolese leger een krachtige aanval ingezet, waarbij de stad onder voortdurend mortiervuur lag en vanuit de lucht werd aangevallen. Uit Katanga meldt de Kongolese rege ring een overwinning op een groep huurlingen die uit Angola zijn binnen gekomen. Er zijn nog geen berichten over de 25 mannen, vrouwen en kinde ren voornamelijk Belgen die door dezo groep zouden zijn meegevoerd. De Belgische zaakgelastigde ln Kongo il een krachtig protest indienen bij de Kongolese regering tegen het neerschie ten op 1 november van vijf Europese inwoners, onder wie twee Belgen, van de stad Kinseng# in Katanga. Dit heeft het Belgische ministerie van Buitenland se Zaken meegedeeld. Abdoellah Sallal na coup afgezet SAANA (AP) Een snelle staatsgreep die tot dusverre zonder bloedvergieten is verlopen, heeft in Jemen het leger aan de macht gebracht en president Abdoellah Sallal afgezet. Sallal werd vandaag in Moskou ver wacht voor de viering van de revolutie herdenking. Op het moment van de staatsgreep was hij in Bagdad. De staats greep scheen uitsluitend gericht te zijn tegen Sallal, met het doel „de toestand in Jemen te corrigeren". De leiders van de coup zijn verscheidene gewezen bal lingen die vorige maand naar Jemen te rugkeerden om hun geschillen met Sallal bij te leggen en een nationale verzoening tot stand te brengen. Een van de vroe gere ballingen, Abdel Rahman Iriani, is benoemd tot voorlopig staatshoofd. Een tijdelijke militaire raad is belast met het bestuur van het land tot een nieuw kabi net gevormd is. Weer gevechten in Aden ADEN (Reuter) In Aden is het gis teren tot zware gevechten gekomen tus sen leden van de organisaties NLF en FHosy. In de wijk Sjeik Othman werden mortieren, granaten en automatische wapens gebruikt. Voor de derde ach- tereenvolgnde dag is nu in Aden ge vochten; tenminste 59 mensen zijn daar bij gesneuveld. Bij twee incidenten wa ren Britse troepen betrokken. ABDOELLAH SALLAL (Van onze correspondent) NIJMEGEN Volgens een twee tal studenten is de Nijmeegse student zo verlegen ofwel hy stu deert zo hard, dat hy niet in de gelegenheid komt contacten met personen van het andere geslacht te leggen. De twee studenten zyn nu gestart met een bureau „party-partner", waar men voor 'n rijksdaalder voorzien kan worden van een partner voor een avond. Eerst moet men zich wel laten in- schryven in het register van het bureau, dat de volgende gegevens bevat: leeftyd, lengte, haarkleur, studierichting, werkzaamheden, hobby's, al of niet brildragend. Het bureau staat niet alleen open voor studenten. De initiatiefnemers leg gen de nadruk op het verzekerd zijn van geheimhouding. Scheepsramp bij Philippijnen 212 vermisten MANILLA (A.P. Bü een scheeps ramp, die zaterdag bij de Philippynen plaats heeft gehad, worden 212 passa giers vermist. De vrees bestaat, dat allen zjjn verdronken. In het rampgebied woedde de tyfoon Emma. Het schip zonk toen de orkaan op zijn hevigst was en met winden van 200 km per uur over het centrale deel van de Philippijnen trok, een spoor van vernieling achterlatend. Het betrokken schip, dat een dienst onderhoudt tussen de eilanden, had 250 passagiers aan boord. Tussen de eilanden RombLon en Panay wordt met boten ge zocht naar overlevenden. De overleven den zijn er slecht aan toe. Zij bevinden zich in een schoktoestand en zijn volko men uitgeput. LONDEN (A.P. - Reuter). De zwaarste treinramp in Engeland sedert 1957 heeft tot dusverre aan 51 personen het leven gekost. Het aantal gewonden bedraagt 111. De ramp had gisteravond plaats bij de Londense voorstad Hither Green. Tien wagons van de snel trein uit Hastings liepen uit de rails, toen de trein met grote snelheid een viaduct in de ring- spoorbaan rond Londen naderde. De machinist, die ongedeerd bleef, moet hebben gevoeld dat er Iets mis ging. HU probeerde te remmen, waarop de dieseltractiewagon, waarin enige pas sagiersruimte, van de rest van de trein losbrak en veilig by een naburig station tot stilstand kwam. De vier volgende wagons werden van de rails geslingerd, kantelden en boorden zich in elkaar. De overige wagons kwamen dwars op de rails tot stilstand. De meeste slachtoffers, onder wie veel kinderen, die van een weekeindnitstapje naar huis terugkeer den. vielen ln de eerste van de gekan telde wagons. Tal van doden en gewonden kwamen terecht langs de spoorbaan; zy werden uit wagons geslingerd toen de zijwanden afgerukt werden- Zij werden bedolven toen achterste wagons in een regen van vonken doorgleden. Onmiddellijk werd er groot alarm ge slagen. Passerende automobilisten zetten haastig hun auto's weg en klommen over de spoordijk naar de wrakstukken, waar tussen de gewonden gilden en jammer- den. Zij vonden versufte qyerlevenden, die doelloos rondliepen of zaten te huilen. Tientallen brandweerwagens en zieken auto's spoedden zich naar de plaats van de ramp. Met branders moesten de red ders zich een weg banen door de ver wrongen wrakstukken, terwijl de regen neerstroomde. Drie chirurgische teams voerden ter plaatse een groot aantal ope raties, in hoofdzaak amputaties, uit. Een vrouw kon gered worden nadat haar been, bedolven onder tonnen staal, ge amputeerd was. Een man, vlak bU haar, overleefde een soortgeiyke operatie niet. Geestelijken stonden gewonden en ster venden bU; huisvrouwen en heilsoldaten brachten dekens en warme thee voor de verkleumde overlevenden langs de spoor dijk. Een hoge ambtenaar van de spoor wegen acht het mogeiyk, dat de trein ramp door een gebroken rail Ls veroor zaakt, aangezien een ernstige breuk by de plek van de ontsporing is ontdekt. Sir Stanley Raymond, president van de staatsspoorwegen, heeft zich by de des kundigen ter plaatse gevoegd en een diepgaand onderzoek toegezegd. fff beide schepen, die tien dagen ge- ömrinqd door bokken - '«de» "nvarin* op de Nieuwe Waterweg nabij Vlaardingen voor een groot deel zonken, worden nu omringd door drijvende bokken. Er wordt hard gewerkt om zowel het Duitse schip Hornland (voorgrond) als het Franse schip President Pierre Angot (achtergrond) te lichten. De Franse vrachtvaarder moet eerst van een lading zwavel worden ontdaan. ZOONTJE IN LEVENSGEVAAR (Van onze correspondent) ROME Zaterdagavond spraken prof. Valdoni die de Paus 's morgens had ge opereerd, en lijfarts professor Fontana voor de Italiaanse televisie om d« toch nog bestaande ongerustheid ln brede kringen definitief weg te nemen. Valdo ni vertelde de Italianen dat de operatie bestaande uit het wegnemen van de prostaat op zichzelf niets bijzonders vertegenwoordigt. Hij vertelde omstan dig, dat de Paus alle pijn en lichame lijk lijden van de laatste 2 maanden op bewonderenswaardige wljse had weten te verwerken en dat hij met de groot ste gemoedsrust sichzelf op de operatie had voorbereid. Zondagmiddag verscheen het derde officiële medische bulletin na de twee van zaterdag. Hierin werd gemeld dat de Paus het uitstekend maakte, dat hij geen noemenswaardige verhoging heeft en dat hij zondagmorgen zelfs al enig voedsel normaal tot zich had genomen. Er werd verder voor de loop van zon dag geen nieuw bulletin in het vooruit zicht gesteld. Uit dit alles blijkt voldoen de^ dat het herstel van de Paus zich vol komen normaal en snel zal voltrekken. Wij vernamen, dat de behandelende specialisten hem nog voor de operatie de stellige verzekering hadden gegeven, dat hij op 8 december a.s. volledig hersteld, de traditionele bloemenhulde zou kunnen brengen aan het beeld van de Onbevlekte Ontvangenis op de be roemde Piazza di Spagna in het hart Achteraf is bekend geworden, dat het niet zo zeer de operatie op zich was, die zorgen baarde, als wel de narcoee. Dit verklaart dan ook 't feit, dat niet min der dan 4 vooraanstaande narcotiseure door prof. Valdoni waren aangezocht om hun bijstand te vertenen. Het moet voor hen een grote voldoening zijn geweest, te zien dat de Paus al een kwartier na afloop van de operatie tot bewustzijn wat gekomen. Met deze opmerking be wees hij, dat hij zelf en zijn collega's wel degelijk een zekere bezorgdheid te dien aanzien hadden gekoesterd. (Van o t correspondent) FRANEKER De 38-Jarige weduwe De Vrles-Hiemstra heeft brkend haar 40-jarige man en diens 69-Jarlge vader door vergiftiging om het leven te heb ben gebracht. '/.Ij heeft ook bekend een poging tot moord op haar 7-Jarige zoon tje, voor wiens leven artsen nog vechten. Familieleden beschuldigden haar ook van gifmoord op de 81-Jarige broer van haar schoonvader, maar dat ontkent de vrouw. In opdracht van de Justitie zul len de stoffelijke resten van de slacht offers worden opgegraven voor sectie. De schoonvader van de vrouw over leed in augustus, haar man ln september. In beide gevallen werd door do huis artsen van een natuufiyke dood gespro ken. Toen deze dagen het 7-jarig zoontje van de vrouw ln het ziekenhuis moest worden opgenomen, werden vergifti gingsverschijnselen ontdekt. Men dacht niet onmiddellijk aan opzet, maar dat veranderde bij een nader onderzoek, toen sporen van het rattenglf thallium wer den gevonden. De onsamenhangende ver halen die de vrouw daarna vertelde, vormden de aanleiding tot de ontknoping van het druma. Tijdens een verhoor door de politie bekende zij. De motieven van de vrouw zijn nog niet geheel duidelijk. Vast staat, dat zij enig financieel voordeel heeft gehad van de dood van haar man. ZIJ had bij vijf verschillende maatschappijen een begra fenisverzekering afgefloten tot een to taalbedrag van 5100 gulden. Haar schoonvader bezat verder veel antiek, dat zij na diens dood te gelde heeft ge maakt Ook is er sprake van een ver houding die de vrouw zou hebben met Het vergif werd in Leeuwarden ge kocht door een neef van de vrouw, die echter onwetend was van de bedoelingen die zy met het vergif had. Zij had tegen hem gezegd, dat zij thuis veel last bad van ratten. Het 7-Jurlge zoontje van do vrouw wordt verpleegd ln het academisch zie kenhuis te Groningen. Het ls thans, na een bewusteloosheid van vier dagen, bi) kennis gekomen Het gezin telde naast het 7-Jarig zoon tje nog drie oudere kinderen.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 1