KERST 6 6 in sneeuwgebied 6 JEUGD MET JEUGD OP VAKANTIE RUITERFEEST IN RODEN warm lopen voor winterkamp oecumene in de sneeuw VRIJDAG 3 NOVEMBER 1967 DE LEIDSE COURANT PAGINA 13 Al staat er dan geen rendier „Voor de vele liefhebbers van de paarde- sport wordt In Roden (Dr.) een speciaal kerstkamp gehouden, dat geheel aan het paard is gewijd. Dit kamp draagt het karakter van een reünie, maar ook anderen, die voor deze sport belang- Ruitertochten stelling hebben, zijn van harte welkom". Het staat er duidelijk, niemand hoeft bang te zijn dat hij niet welkom is. Springerlaan 14, Meppel, tel. 05220- 1706 (H. Boerwinkel). Hier staan onder meer tochten naar de hunnebedden op het programma. Deze vriendelijke uitnodiging staat ln „Toer 67", het maandblad van de Nederlandse Jeugdherberg Centrale (N.J.H.C.). Het kamp, dat duurt van 27 tot 30 december, is zowel voor be ginners, als geoefenden. Belangstellen den, die geen lid zijn van de N.J.H.C., moeten een lidmaatschap van een jaar aangaan (9,50 gulden). „Ruiterfeest in Roden", zo kondigt de heer A. A. Rog zijn kerstkamp aan. Naast het rijden in de prachtige omge ving, zal ook aandacht worden besteed aan theoretische kennis. Naast de in structeur komen zowel een dierenarts als een hoefsmid aan het woord. Opga ven rechtstreeks richten aan: jeugd herberg „De Zwerfsteen", Roderesch 35, Roden (tel. 05908-9114). Er zijn vier slaapzalen met in totaal 72 slaapplaat- Hunnebeddentocht Naast Roden zijn er nog drie andere plaatsen waar omstreeks Kerstmis ruiterkampen worden gehouden. Inlich tingen bij de hieronder vermelde jeugd herbergen, waar telkens groepen van meer dan negentig personen terecht kunnen. Jeugdherberg St.-Joris, Walstraat 24a, Terborg (Gld.), tel. 08350-3093 (A. Riet man). Jeugdherberg Koningsbos, Heerenweg 84, Bakkum (N.-H.), tel. 02518-2226 (J. Richter). Jeugdherberg Parkhoeve, Leonard Skilift vlak bij je bed Speciaal voor jongeren van twaalf tot en met vijftien jaar heeft de Nederlandse Reisvereniging (N.R V.), Zeestraat 98- 104, tel. 18.48.00, Den Haag, in de kerst vakantie een reis naar het Oostenrijkse Jerzene. Daar ligt op 1960 meter hoogte het Hochzeigerhaus, waar je als het wa re de skiliften vlak naast je bed vindt. De reis naar dit afgelegen oord wordt gemaakt met twee treinen, een post auto en het laatste traject met een jeep. Er gaan zowel een leider als leidster mee, die het skiën zoveel mogelijk zul- In samenwerking met de Nederlandse Ruitersport Vereniging, Waalsdorper- laan 29a, tel. 24.54.84, Den Haag, heeft de A.N.W.B. vier ruitertochten beschre ien wintersportvakantie. ven, die voor een geoefend ruiter ge makkelijk te volgen zijn. De ritten gaan deels over ruiterpaden van het Staatsbosbeheer, deels over stille land wegen en bospaden. De gemiddelde snelheid is gesteld op achtenhalve kilo meter per uur. Alle vier de ritten, waarvan de afstanden variëren tussen de 19 en de 32 kilometer beginnen en eindigen in Kootwijk. Gegevens over accommodatie voor ruiter en paard staan vermeld op de beschrijving van de tochten, die bij de A.N.W.B. ver krijgbaar zijn. Voetspoorkaarten Nog een andere mogelijkheid voor het volgen van ruiterpaden bieden de Voet spoorkaarten van het Staatsbosbeheer, waarop bewegwijzerde ruiterpaden zijn ingetekend. Ook deze kaarten heeft de A.N.W.B. in voorraad. Slapen op zalen Groot is de keuze in NR.V.-reizen met de Bergland Expres, waaruit jonge ren ln de leeftijd van zestien tot twin tig jaar kunnen kiezen. Zij worden begeleid door een leider en leidster. Het Alpengasthof „Ltisens" nabij Prax- mar is weliswaar geen luxueus hotel met mondaine amusementsmogelijkhe den, maar niemand hoeft zich daar te vervelen. Andere mogelijkheden: Aan het eind van het Pitztal ligt op 1700 meter hoogte het gemoedelijke Gasthof „Andreas Hofer". Eenvoudig, maar sportief is het Ju- gendheim, op 1400 meter hoogte in Obernberg. Het slapen gebeurt niet op kamers, maar op zaaltjes. Ook ln Obertauern ligt zo'n Jugend- heim, hier op 1740 meter. Een sneeuw zeker gebied. Tweemaal Oostenrijk Op het kerstprogramma van de Neder landse Reisvereniging voor Katholie ken, Keizersgracht 229, Amsterdam, tel. 020-24.13.44, staan twee groeps reizen voor jongeren naar bestemmin gen in Oostenrijk. (Van r verslaggevers) Vele duizenden tieners en twens dromen op dit moment van hun wintervakantie. Een deel van hen had al eerder besloten de jaarlijkse reis naar het buitenland niet meer in de zomer te ondernemen, maar te genieten van snelle afdalingen op de ski's in een of ander berglandschap. Anderen wisten het zo te regelen, dat zij na een korte zomerreis ook nog een stukje wintervakantie reser veerden. Voor de scholier is het bijna uitsluitend een kwestie van centen; kerstvakantie heeft hij al. Voor de werkende jongen en het werkende meisje is het óók een zaak van vrije dagen. Jeugd zoekt jeugd, ook in de vakantie, op de uit- en de thuisreis. Niet alleen instel lingen en verenigingen, die zich uitsluitend tot jongeren richten, houden hier rekening mee. Ook reisverenigingen, reis- en passagebureaus maken vakantiereizen met jongeren in verschillende leeftijdsgroepen. We hebben een greep gedaan uit de mogelijkheden, die deze winter aan de jeugd worden geboden. Uit de vaak stampvolle programma's kozen we uitsluitend speciale jongeren reizen, die in de kerstvakantie vallen, en voorts nog enkele andere vakantiemogelijkheden in deze periode. „Een winterkamp in Nederland is nau welijks een genoegen te noemen". Dat wil de man, die koude en ontberingen aan de lijve heeft ondervonden, voorop stellen. „We leven hier te veel onder de invloed van de zee. In vele andere landen zit je direct lekker als de zon doorbreekt". Aan het woord is de heer C. de Lijser, de man die bij de A.N.W.B. kampeer- tcchnische voorlichting geeft. Hij is ln wezen erg benauwd om iemand, wie dan ook, te snel warm te laten lopen voor zo'n kampeerpartij in barre weers omstandigheden. Hij heeft zelf «en dergelijk kamp achter de rug en het is hem niet meegevallen. „Het is eigenlijk een kwestie van een sportieve prestatie willen leveren. Ik kan me zo voor stellen dat een groepje sportieve jonge lui, die goed tegen een stootje kunnen, dit uit puur idealisme willen volbren gen en er hoe dan ook een vrolijke boel van willen maken. Zeker zij, die voor de eerste keer op winterkamp gaan, moeten zich bij zo'n groepje aansluiten. In de winter heb je eikaars aanwezig heid veel sterker nodig dan in de zomer. Gezelligheid speelt in zo'n koude periode een heel sterke rol". „Over het kamperen in de sneeuw bestaan nog te veel misverstanden. Veel te veel mensen denken dat het een soort vakantiehouden is, maar dan in de winter. Het is misschien wat over dreven gezegd, maar eigenlijk moet je eenzelfde mentaliteit bezitten als een bergbeklimmer". Honderden Nederlanders, zo leert de praktijk, blijken deze mentaliteit te bezitten. Er zijn enthousiastelingen, voor wie het een slechte winter is ge weest, als ze niet voor een paar dagen hun sheltertje hebben opgezet. Deze groep pure liefhebbers wenst ieder jaar opnieuw weer van alle gerief van de normale bewoonde wereld te wor den uitgesloten. Als ze na een paar dagen weer in die normale wereld terugkomen, staat voor hen reeds on omstotelijk vast dat ze volgend jaar weer weg willen. Deze vasthoudende groep vormt de keerzijde van de medaille, die door de heer De Lijser werd opgegooid. Wie eenmaal de smaak te pakken heeft, kan er moeilijk meer van loskomen Het is echter gevaarlijk om de nieuw lichter met niet complete gegevens warm te laten lopen. Als hij „ja" zegt, en hij ligt straks in zijn tentje te bib beren van de kou, dan zal hij degene, die hem warm liet lopen, naar het einde van de aarde wensen. Om de winterkampeerder ter wille te zijn, laat een kleine groep kampbeheer ders de poorten van hun terrein ook na het zomerseizoen nog openstaan. Sneeuwgarantie Een behaaglijk, gezellig onderkomen, sneeuwgarantie, avondvertier en goede mogelijkheden voor excursies: dat zijn factoren die door de Nederlandse Jeugdherberg Centrale (NJ.C.), Profes sor Tulpstraat. 4-6 in Amsterdam-C., telefoon 020-22.60.45, bij het vaststel len van de reisdoelen ernstig worden bekeken. De N.J.C. meent, voor wat de kerstvakantie betreft, deze factoren bijeen te alen in Bad Aussee in Oosten rijk en in een nog onbekende plaats ln "Dij echo-Slowak ij e. Tussen 21 en 35jaar ,.De vele mogelijkheden die Wasserwendi biedt, garanderen een geslaagde winter vakantie", zegt de Nederlandse Christe lijke Reisvereniging, Weteringkade 22a, Den Haag, telefoon 070-81.46.91, die in de kerstvakantie een reds naar deze Zwitserse plaats maakt. Het tweede reis doel in deze periode is Saalbach in Oos tenrijk. Eén van die campings is „De Zwarte Bergen" in Luyksgestel (N.-Br.), tel. 04974-373, waar kampbeheerder Miché zijn gasten de komende winter zal ver rassen met vernieuwde accommodatie, waaronder een heerlijk verwarmd res taurant. Er hoeft voor de camping geen plaats te worden gereserveerd. Wie ondanks de waarschuwing van de heer De Lijser toch een winterkamp wil ondernemen, kan bij de A.N.W.B., Wassenaarseweg 220, Den Haag, tel. 81.43.81, een lijstje met benodigd kam- peermateriaal aanvragen. Andere cam pings, die ook in de winter geopend zijn, staan vermeld in de kampeergids van de A.N.W.B. Caravan en wintersport Niet alleen in Nederland, maar ook op kampeerterreinen in andere West- europese landen, staan in de winter veel meer caravans dan tenten. De twintig tot dertig winterse kampeer plaatsen, die Zuid-Duitsland, Oosten rijk, Zwitserland en Italië tezamen tellen, zijn dan ook in eerste instantie op de caravan berekend. Verreweg de meeste caravanbezitters maken er een wintersportvakantie van. Dit finan cieel aantrekkelijke voorbeeld volgend, zetten anderen hun tentje in winter sportcentra neer. „Maar dat is niet aan te bevelen", zegt A.N.W.B.-woordvoer der De Lijser. „Na het skiën moet je kunnen douchen en je gemakkelijk kunnen verkleden en dat wordt in een klein tentje allemaal wat moeilijk. En je kunt niet zeggen: dan nemen we Kamperend naar de wintersport een flinke grote tent, want die is weer niet warm te krijgen". De Nederlandse Caravanclub organi seert deze winter een reis naar een wintersportgebied. Inlichtingen: p.a. Pieter Zeemanstraat 3, Zwijndrecht. te bevelen boven tent. (ADVERTENTIE) De Franse Alpen „Je bent op elkaar aangewezen. Op het samen Iets doen en bereiken ligt de klemtoon." Met deze woorden ontvangt Vlnea Domini, Arumerweg 57-74 ln Witmarsum, telefoon 05175-444, de deel nemende Jongeren aan haar reizen nnar Oostenrijk en Frankrijk. In het Oostenrijkse Solden ls Vlnea Domini reeds jaren kind aan huls en voor het eerst gaat nu ook een rel6 naar Saint Nicolas de Véroce ln Frankrijk, waar op 1200 meter hoogte chalet „Buutvrij" ls gelegen. Een voorbeeld nit het grote Mossel en Versteege assor timent. DE ENIGE ECHTE HAMMOND Het orgel dat reeds 30 jaar aan de top staat Beroemd, bekend, ongeëvenaard. Alleenverkoop voor Den Haag, Leiden, Delft en omstreken MOSSEL VERSTEEGE Alle goede merken in één zaak Den Haag Groningen - Heerlen Zoutmanstraat 53d - 40c. Tal. 070-333970* Wij zien onze wintersportkampen als een ontmoeting tussen middelbare scholle en studenten", zo zegt de Nederlandse Christen-Studenten Vereniging (NC6V) Zeist „Woudschoten", telefoon 03439-226, Iedere middelbare scholier, van welkt godsdienstige richting dan ook, ken hieraan deelnemen. De kampen dragen een oecumenisch karakter en staan onder leiding van NCSV-leden, studenten van diverse pluimage. Er zijn in de periode van 22 december tot 5 januari vier kampen. Er ls keua uit de volgends Oostenrijkse plaatsen: 1. Gries (am Brenner. Tirol. 1200 meter hoog); 2. Gries (Oetotal, Tirol, 1560 meter hoog); 3. Mühlbach (Sa'.z- burgerland, 1510 mete.r hoog); 4. Tieflehn (PItotal, Tiro], 1640 meter hoog). De eerste twee kampen zijn bestemd voor Jongeren van 15 tot 18 jaar en de twee laatste «steen toot Jongeren van 16 Jaar en ouder Bergopwaarts, vooral Wel jong, maar niet meer zo piep Met de Jongeren boven de 21 Jaar,'al dan niet gehuwd, maakt de Stichting Relscentrole voor Jongeren „De Instuif', Johunnes Verhulststraat 101, telefoon 020-73.34.63, ln Amsterdam, met de kerst een reis naar Sattel-HochstuckU lil het Voralpengebied van Centraal- Zwitserland „De Uitstuif" heeft ook drie reteen naar Oostenrijk, waarvoor geen leeftijds limiet Is gesleld. De reisdoelen zijn: Abtenau, Maurach om Achensee en Kuprun. Een andere reismogelijkheid is Colle Isarco, dat in Italië aan de zuidkant van de Brennerpas is gelegen. Ook Tsjecho-Slowakije staat op het Uitstuifprogramma. Dit Jaar voor het eerst voert een vliegreis naar Holie Tatra, waar de omgeving in hoogte varieert van 1100 tot 2633 meter. Drie tot vijf meter sneeuw Jocgo-Slavlë - De bewoners van het dromende bergdorp Bohin) verwonde ren zich niet over sneeuwlagen van drie tot vijf meter. Dat ls voor de Joego slavische Alpen niet zo opzienbarend. Midden ln deze witte wereld Ligt hotel „Zlatorog", vanwaar een gondelbaan naar de sklvelden voert. Naar dit ge bied gaat een N.R.V,-vliegreis voor Jon geren van 18 tot 30 Jaar. )<>"tenrijk Volop w inters po rtgenoe- gens ln Dalaas (950 meter). Dit plaatsje igt aan de spoorlijn Landeck-3t.-Anton. UB tot 30 Jaar). Leuk, hoog (1573 me ter) en sneeuwzeker is het kenmerk van Gasthof Sulztalerhof ln Gries, s Avonds la er Oostenrijks vertier. (18 tot 30 Jaar). Zwitserland Een half uur wandelen van Arosa liggen de berghutten Wllhel- mlna en Bergfriede op 1800 meter hoog te. Een zonnig, nevel- en lawlnevriJ skigebied. (18 tot 30 Jaar).

Leidse Courant | 1967 | | pagina 13