Nieuwbouwplannen Leidse universiteit minder ambitieus Historische snert ,We voelden jongens als ons bij die Zweedse Hollandse boertjes" UITBREIDING VAN STATION OP TERREIN ACADEMISCH ZIEKENHUIS? feestje bouwen?, schenk de slijter W jwvertrouwen! DONDERDAG 26 OKTOBER 1967 DE LEIDSE COURANT TOEKOMST NIEUWE POLIKLINIEKEN INWENDIGE ZIEKTEN ONZEKER ADVERTENTIB De planning van de toekomstige huisvesting van de Leidse universiteit; de ruimtelijke uitbreiding in de vorm van nieuw bouw, is een grillige, steeds aan veranderingen onderhevige bezigheid. Dat toonde dinsdag bouwcurator ir. M. L. Kalff aan tijdens een inleiding, die hij over dit onderwerp hield voor de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en handel, depar tement Leiden. Twee opmerkelijke uitspraken, die dit moeizame werk karakteriseren, sierden zijn inleiding: „Ik ben nu zeven jaar bouwcurator en ik heb nog geen plan van begin tot het eind meegemaakt" en: „Het pad van een bouwcurator gaat niet over rozen". Daarmee illustreerde hij dat het „plannen" niet alleen uiterst gecompliceerd is, maar tevens aanzienlijk meer tijd kost, dan het bouwen zelf. In zijn inleiding maakte hij bovendien duidelijk dat zijn pad dan wel niet over rozen mocht gaan, maar in ieder geval wel over de Leidse binnenstad, daarbij een en ander uitwissend om voor de universiteit ruim baan te kunnen maken. De Leidse universiteit staat voor noodzakelijke ruimtelijke uitbrei dingen op grote schaal voor zowel de Al/a- als de Bèta-faculteiten. Eeuwenlang is de universitaire huisvesting geconcentreerd ge weest binnen de wallen van de stad. Pas in de tweede helft van de vorige eeuw heeft de univer siteit zich daaraan ontworsteld: het Kamerling Onneslaboratorium, de chemie- en farmaclegebouwen in de Hugo de Grootstraat en het Academisch Ziekenhuis, eind vori ge eeuw of begin deze eeuw ge bouwd zijn daar voorbeelden van. Tot voor enige tijd kon men de Alfa-faculteiten theologie, wijsbe geerten, sociale wetenschappen, let teren en rechten) enige uitwijkmo- geiykheden geven in de vorm van zo'n honderdtal instituten, her en der in de binnenstad van Leiden ver spreid, die echter nu nauwelijks en in de toekomst volslagen onvoldoen de outillage bieden. Leergeld be taald hebbende voor de inefficiën tie voortspruitende uit een decentra lisatie van gebouwen en rekening houdend met de eisen, die in de toe komst aan het wetenschappelijk on derwijs en research gesteld zullen gaan worden en de te verwachten grote toename van studenten en we tenschappelijke werkers bogen vele hoofden zich over de mogelijkheden, die de Alfa-faculteiten uit hun be narde huisvestingspositie konden be vrijden. Onteigening huizen aan Witte Singel de ontwikkelingen heeft de Leidse universiteit moeten betalen met leer geld en het is dan ook niet verba zingwekkend dat men alles liever heeft dan gebouwen, die na het plan stadium en de bouw al weer groten deels door de tijd achterhaald zijn. Dat in de toekomstkijken niet een voudig is, bewijst ook de nieuwbouw voor de poliklinieken voor inwendi ge ziekten van het Academisch Zie kenhuis. Nog maar twee jaar in gebruik is de toekomstwaarde van dit ge bouw, dat ruim 25 miljoen heeft gekost, voor het Academisch Zie kenhuis althans, discutabel. Hoe wel de integratie van de verschil lende specialismen en afdelingen in het ziekenhuis, thans geschei den door het paviljoensysteem, van den beginne af aan by de plan ning van nieuwbouw centraal heeft gestaan, had men het nieuwe zie kenhuis niet alleen op dezelfde plaats, waar nu het A.Z.L. staat gepland, maar tevens aansluitend op de nieuwe poliklinieken. „Thans weet men echter dat het gebouw fout staat. Een Amerikaanse des kundige, die ons adviseert bU de planning van de nieuwbouw heeft ons te verstaan gegeven dat het een alleronaangenaamste spil is om nieuwe gebouwen om heen te laten draalen" aldus ir. Kalff, die tevens onthulde, dat de rendabili teit van het gebouw ook de nodige problemen oplevert. Wanneer de planning juist geweest is zal de capaciteit van het gebouw pas over vijftien jaar benut kunnen worden. Op het ogenblik wordt een niet onaanzienlijk deel van het gebouw maar vier uur per dag gebruikt. „Het is moellyk om hier tydelyk inwoners onder te bren gen omdat het hier om specifieke ruimten gaat, die niet flexibel en universeel gebouwd zyn, omdat ze medische doeleinden zouden heb- Militair hospitaal? Wat voor functie de nieuwe poli klinieken voor inwendige ziekten in de toekomst zullen gaan krijgen, is nog niet bekend. Er zijn geruchten, dat het militair hospitaal uit Den Haag, dat i.v.m. etadssanerlng over drie jaar moet worden afgebroken, faculteiten in de binnenstad moesten blijven op grond van tradi- ditie, die Leiden als universiteits stad niet kan worden ontzegd. Het was niet mogeiyk een groot terrein in de binnenstad te saneren. Toen werd het zg. „Wittesingelplan" ge boren; van het Noordeindsplein tot en met het Diaconessenhuis werd een universitair complex geprojecteerd, waar het accent op de hoogbouw zou valllen en waarin naast ruimte voor de alfa-faculteiten ook een nieuwe universiteits-bibliotheek een plaats zou kunnen krygen. Een „Nutswet" werd goedgekeurd ten behoeve"van de onteigening van de woonhuizen aldaar, een onteigening, die op het ogenblik aan de gang is. Hortus naar „Leeuwenhoek" Naast de uitbreidingen voor de Al fa-faculteiten is er in de zg. „Leeu wenhoek", een gebied naby de oude Rijksweg 4, de nieuwbouw gestart voor de Bèta-faculteiten. Drie grote laboratoria zijn thans al gereed. Op dit terrein zijn ook een „nieuwe Hor tus" gepland, geen botanisch mu seum, maar een ruimte voor expe rimenteel plantenwerk en een nieu we huisvesting voor het museum voor natuurlijke historie. Eveneens een miljoenenproject zal een nieuw academisch ziekenhuis I gaan vormen, waarvoor de plannen in een zeer actieve studie zyn. Wat de plannen voor de diverse uitbrei- dingen inhouden, is al meerdere ma len uit de doeken gedaan en men zou bij bespreking ervan in herhalingen j vervallen, ware het niet dat er de I laatste tijd aanzienlijke wijzigingen 1 in zijn gekomen, omdat de ontwikke lingsdenkbeelden van de universiteit met het jaar veranderen. Dit illus trerend vertelde Ir. Kalff wat thans de moeilijkheden zyn, waarby men by de realisering van het „Witte singelplan" rekening moet gaan hou den en die in de beginfase van plan ning nog nauwelijks een rol speel den: de parkeergelegenheid. „Een paar duizend mensen werkzaam in een gebouw en complex dat trekt enorm veel verkeer aan. Parkeer plaats zou verwezeniykt kunnen wor den door een parkeerkelder, maar de laatste ontwikkeling in de steden bouw bij oude steden is de ontdek king, dat een parkeerterrein nog er ger is dan géén. Doordat honderden auto's zich tegeiyk in het Leidse ver keer, zouden gaan storten, ontstaat er een verkeerschaos". Zeer ambitieus waren de plannen van de Leidse universiteit enige Jaren geleden nog. Ook dat is thans - noodgedwongen - veranderd. Een voorbeeld daarvan is het Chemie- complex in „De Leeuwenhoek", dat in zyn oorspronkeiyke opzet gebouwd zou worden op een veel grotere ca paciteit dan op het ogenblik nodig is. Zelfs by een gematigder realisatie van de plannen heeft men thans in de chemie-gebouwen zeker tot 1980 een teveel aan ruimte, zodat men derdak gaat verlenen aan tydeiyke Inwoners, die hun zwaar verouderde hulsvesting in de Hugo de Groot straat kunnen verlaten. Te weinig Eeuwfeest Haanstraschool te Leiden daar zal worden ondergebracht. Thans zijn de nieuwbouwplannen voor het Academisch Ziekenhuis dus danig, dat zij geprojecteerd worden op een terrein, dat niet bebouwd is, en aan de Verlengde Wassenaarse- weg ligt, die grenst aan het Leger museum. Bestaande gebouwen van het Academisch Ziekenhuis zullen of worden afgebroken of een andere be stemming krygen. Zo zullen de ge bouwen van de Technische dienst, keuken en wasserij worden afgebro ken, wanneer dé plannen van de ge meente om een Noordelijk station te maken en een strook rond het hui dige station,'doorgang zullen vinden. Terrein Doelenkazerne geen auditorium een „auditorium maximum" op het terrein van de Doelenkazerne. Het was de bedoeling, dat de universi teit bij haar 400-jarig bestaan, daar ai gebruik van zou gaan maken. De grond is echter in eeuwigdurend gebruik door de gemeente aan het rijk afgestaan, en hoewel het Ryk wel bereid is om daar te verdwenen en de gemeente de grond wel be schikbaar wil stellen, heeft de uni versiteit van dit plan afgezien, om dat men vervangende huisvesting voor de Doelenkazerne moest bou wen. „Door de geringe financiën is dit plan zo niet onmogelijk gewor den, dan toch wel zodanig opge schort, dat wy allen, zoals wy hier zitten, de bouw ervan wel niet meer mee zullen maken" aldus de heer Kalff, maar dat was dan ook de eni ge hoop op realisatie van een uni versitair nieuwbouwproject, die hy de aanwezigen ontnam. HELEEN CRUL-VAN BRUSSEL PROMOTIES LEIDSE UNIVERSITEIT Aan de Leidse Universiteit promoveer de woensdag de heer J. van de Ree tot dictor in de Wiskunde en Natuurweten schappen op een proefschrift, getiteld: „Thermal diffusion of asymmetric hy drogen molecules inert gases". Promotor was prof. dr. J. Kistemaker. Voor het onderzoek werd een subsidie verleend door de Nederlandse Organisatie voor Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek (Z. W.O.). De heer Van de Ree werd geboren te Nice (Frankryk) en woont thans te Amsterdam. Aan de Leidse Universiteit promoveer de woensdag de heer E. B. A. Bisdom, assistent op de afdeling Algemene Geolo gie van het Geologish en Mlneralogisch Instituut van de universiteit, tot doctor in de Wiskunde en Natuurwetenschap pen op een proefschrift, getiteld „Mi- cromorphology of a weathered granite near the Ria de Arosa (N.W. Spain)". Promotor was prof. dr. A. J. Panne- De heer Bisdom werd geboren te Sun- gaigerong (Ind.) en woont thans te Leiden. Voor het proefschrift werd een onder zoek verricht naar de geologische en bo- dempundige aspecten van granlet-ver- wervingsprofielen in N.W. Spanje. Feest voor leerlingen en ouders PROGRAMMA 40-JARIG BESTAAN ST.BONAVENTURALYCEUM Op 5, 6 en T november zal het St.-Bonaventuralyceum te Lelden haar veertigjarig bestaan vieren. ZONDAG 8 NOVEMBER: 15.00 uur: Receptie voor de ouders; aansluitend een voorproeve van de festiviteiten, die hun kinderen te wachten staan. 9 30 uur;MH.AM^'voor (Schoolgemeenschap in de St.-Willibrorduskerk te Óegstgeest. Hieraan wordt meegewerkt door het schoolkoor o.l.v. pater A. M. Bergman. Ook de verslering In de kerk wordt door de leerlingen zelf VT[ogd30 uur: „Bona-Blpper-ln". Onder deze naam start een groots school feest, dat door pater rector zal worden geopend. Het zal de gehele ochtend "^T'achi^woTdt omgebouwd in een verm aakcent rum. Do leerlingen bou wen zelf stands op. waarin zy hun medeleerlingen de gelegenheid geven hun krachten te beproeven. Er zyn: 1. Taverne, 2. Palnt-ln. 8. RadI van Avontuur, 4. Bioscoop - de oude draaidoos, 5. Leef-Je-uit-tent. werp-je-op, 6. Leraren-hoofden-tent, 7. Discobar, enz. Dit alles wordt afgewisseld met evenementen zoals „vrye Bühne", platenqulz. disco-Jockey- en fotowedstryd. De pryzen heben de leerlingen voor een groot gedeelte zelf verzameld. Dit alles tegen mlnimum-pryzen om een gedeelte van de kosten te dekken. Dit alles wordt gelardeerd met een aantal evenementen in de aula van de school, waaraan luxueuze pryzen verbonden zyn. 20.00 uur: optreden van het Leidse Studentencabaret In de foyer van de Stadsgehoorzaal voor de 4e, 5e en 6e klassen. DINSDAG 7 NOVEMBER: 9.30 uur: Start van het opruimen van de Bona-Piper-In teneinde de school weer in normale ordenteiyke staat te doen terugkeren. 14.00 uur: een speciale filmvoorstelling in het Luxor-theater voor de le 2e en 3e klassen (The great race). 20.00 uur: een feestavond voor de 4e, 6e en 6e klassen, die door de leer lingen van het B.L.G.-bestuur zelf georganiseerd wordt en waar de Jeugd kennende, de beatklanken waarschyniyk i rol spelen. ZOETERWOUDE PIT '54 WON WEER Ook de derde wedstrijd leverde geen puntenverlies op. Rustenburg 1 was hier van het slachtoffer. P. v. d. Raadt, G. v. Velzen en H. v. Teylingen wonnen alle bei de partyen. Het tweede team!!!! Met 2 meisjes van 14 jaar;! En in de 2e klas heren!!! Ongeslagen aan de kop!!! Ja wel!!! C. van Teylingen drie keer en Anneke Koek 2 overwinningen. Het derde team ook met 2 dames spe lend won ook weer en wel met 7-3 van NSSS 4. Ook team 4 won en wel met 8-2 van NSSS 3. Invaller H. van Veen liet zich drie keer feliciteren. P. Opdam en G. Verhagen wonnen ieder twee keer. Team 5 verloor maar deze jongens gaan het steeds beter doen. L. van Veen won twee keer en J. de Heyden een keer. Het 6e team verloor op het nippertje van ATTC 3. J. v. d. Helm won 2 party- en. A. van Noort en P. van Goozen een keer. Het tweede damesteam verloor met 7-3. R. Salm en R. van Leeuwen zorgden hier voor de punten. De Bekerfinale Pit '54 1-Play Fair 1 werd ietwat teleurstel lend met 5-4 verloren. Woensdagavond weer training in het Don Boscohuis. SASSENHEIM Berucht kruispunt nu voorrangskruising Het beruchte kruispunt Prov. weg- Parklaan te Sassenheim is eindelijk een voorrangskruising geworden. Door de Prov. Waterstaat zijn borden ge plaatst, waaruit blijkt, dat het verkeer over de Prov. weg voorrang heeft op het verkeer vanaf de Parklaan en W. Warnaarlaan. Aan te nemen is dat dit een behoorlijke verbetering is, daar 't verkeer vanuit de richting Noordwyk ondanks de flikkerlichten, vrijwe nooit voorrang gaf aan het verkeer vanaf de Parklaan, zodat hier herhaal delijk gevaarlijke situaties ontstonden. t gistermiddag niet tot de onmogeiykheden hebben kunnen beho- ren, dat een niet-Leidenaar tydens een bezoek aan de Sleutelstad heeft ge dacht, dat hij verzeild was geraakt in een verlate viering van Leidens Ontzet. Het Leidse stadsbeeld werd gistermiddag bepaald door statige dames in hoepelrokken met deftige hoeden op en ouderwetse parapluiea. Opvallend was het zeker, dat heren met radikale snorren en „vader-moor- denaars" en gekleed in grijze pantalons ontbraken. Misschien hebben som- I mige inwoners van Leiden met lichte wrevel hun schouders opgehaald by het zien van deze „oude" dames op versierde fietsen en hebben gedacht: „Alweer die meisjesstudenten". Zy waren echter vergeten, dat de Haanstra- school aan de Vliet te Leiden, het opleidingsinstituut voor kleuterleidsters, I haar eeuwfeest viert. De meisjes, die op deze historische plek zich voorbe- reiden om later de kleuters by te staan op hun weg door het Ingewikkelde i onderwyssysteem, hadden zich gisteren verkleed om zich te kunnen ver- plaatsen in de situatie, waarin hun voorgangsters in 1867 het onderwys ge- 1 noten. Ieder meisje had daarom zelf haar historische kledy ontworpen. Niet I ontbraken echter de moderne snufjes van de make-up, zodat zy niet alleen I door de kleding opvielen!! In groepjes vertrokken zy op de fiets van hun school aan de rustige Vliet naar het Schuttersveld, waar de historische op- I tocht eindigde in een „snert"-feest. Het duurde wel even na aankomst van I de warme erwtensoep, voordat er bekertjes waren,. Intussen vermaakten de adspirant-kleuterleidsters zich wel door het zingen van schoolliederen en met uitgebreide hospartyen. Ondanks de „afkoelingsperiode" smaakte I de soep prima. Lezen over Oostenrijk voor D.E.V. De Leidse Tuinders- en Bloemisten- vereniging „Door Eendracht Verbon den" kwam gisteravond voor de tweede maal in dit seizoen bijeen in de ver gaderzaal van het gebouw voor Chr. Belangen, Oude Singel 236 te Leiden. De vereniging kon zich deze avond verheugen over een bijzonder enthou siaste opkomst van de hoveniers. De heer I. H. Smit, voorzitter opende de vergadering en heette de genode gast, de heer M. H. Koch in het bij zonder welkom, die speciaal voor deze avond aanwezig was. Alvorens de uit slagen van de diverse wedstrijden be kend te maken, gaf de tweede secre taris, de heer H. Wagemans, een résumé van de laatste vergadering in de Maria Gijzensteeg. I De prijzentoekenning was als volgt: Volkstuinwedstrijd: le prijs D. v. Kins. Kweekwedstrijd onder glas: lc prijs J. H. Goozzens. Kweekwedstrijd ach ter venster: le prijs P. C. dc Haas. Tuinwedstrijd: le prijs C. Dreef. Voor tuinenwedstrijd: le prijs H. Y. Ha- braken. De heer A. Hofman kreeg voorts eAi prijs toegekend voor zijn inzending extravagante peren. Gedeeltelijk voor, en gedeeltelijk na de pauze vertelde de heer H. M. I Koch over zijn reiservaringen met een reisgezelschap naar Zuid-Oosten rijk, met name Karintië, waarbij hij door hem zelf genomen en bijzonder geslaagde kleurendia's vertoonde en zijn verhalen met allerlei interessante anecdotes doorspekte. Tot slot een verloting en de rondvraag. Geopend voor spoedeisende gevallen: «vcimg I Apotheek „Tot hulp der menachheid", toekomstvisie, te weinig oog voor Hooigracht 48, telefoon 21060. JUNIORENKAMPIOEN ED FALLAUX Tafeltennisser Ed Failaux uit Leiden is met zijn 17 jaar de jongste Ereklasser van ons land. Ondanks deze prille leeftijd heeft deze Scyllaspeler in de vier jaar, dat hij nu het tafel- tennisbatje hanteert reeds een indrukwekkende prestatie-lijst bijeengeslagen, met als voor lopig hoogtepunt het kampioen schap van Nederland bij de junioren in mei van dit jaar. Daarnaast heeft hij een grote schat aan buitenlandse erva ring opgedaan met het jeugd- team van Nederland en vorige week met zijn eigen vereniging, die in Zweden de nationale kleuren moest verdedigen als nationaal kampioen in de eerste ronde om de Europa Cup en daarin zoals u weet door Sol- vesborg BTK met 50 versla gen werd. „De stemming was veel beter dan ty dens de trips die ik met het Neder landse jeugdteam heb gemaakt. Er was een prachtige verstandhouding. We hebben het dan ook fantastisch gehad, en bovendien Is Zweden het mooiste land dat ik tot nog toe heb bezocht. Na een reis van ongeveer 17 uur, die wy kaartend en slapend heb ben doorgebracht kwamen we vrijdag middag 13 oktober om twee uur ln Krlstlan8tad aan. Daar werden we door de president, Jan Paborn, per- soonlijk afgehaald ln een Indrukwek kende Volvo. Een miljonair die geld in de Zweedse ploeg steekt en ervoor zorgt dat die jongens per jaar leder 50.000 ontvangen. Zij kunnen trai nen wanneer zij maar willen. Dat Ls by ons heel anders. Wy hebben veel te weinig ruimte, gebrek aan zalen, waardoor je maar twee keer ln de week kynt trainen. Goed, de laatste dagen heb ik dan wat meer geoefend maar als je ziet hoeveel tyd die Zweden eraan besteden en de wyze waarop zy begeleid worden dan voel je Je als een „Hollands boertje". Tolk gevraagd Wel, van Kristianstadt gingen we naar Solvesborg, op ongeveer 25 km afstand, een plaatsje aan de Oostzee waar we in een van de prachtige ho tels een kamer tot onze beschikking kregen. Alles was tot ln de perfectie geregeld. Je kon eten naar hartelust en omdat de president slechts gebrek kig Engels sprak had hy daags voor onze komst in een van de dagbladen een advertentie laten plaatsen, waar- In iemand gevraagd werd, die goed Nederlands sprak. Daarop reageerde een Hilversummer. In die krant ston den ook prognoses over de wedstrijd, waarin werd geschreven, dat het Ne derlandse tafeltennis sterk vooruit gegaan was en dat Bert v.d. Helm en Ik binnen enkele Jaren tot de sterksten van Europa zouden behoren. De Zweden waren enthousiast over ons, want Gerard Bakker kreeg voor zyn aktles ln de wedstrijd soms mi nutenlange ovaties. Hy wist dat hy tegen Johansson kansloos was, en daarom maakte hy er een demon stratie van die het publiek op prijs stelde. We speelden voor 400 toe schouwers ln een enorme hal, die ln twee grote zalen verdeeld kan worden Het was wel wat vreemd dat we onze tegenstanders alleen ln de wedstryd gezien hebben, 's Avonds kregen we een diner aangeboden, maar daar ont braken ze by. Hoewel lk niet de in druk heb gekregen dat ze op ons neerzagen, vond ik dat wel erg za- keiyk." Schipbreuk bocht ln de Deense haven raakte onze boot In een ondiepe vaargeul en kap seisde daardoor lichtjes, met als ge volg dat het henedenrestnurant waar wU zaten onder water liep en zelfs een meisje overboord ging." Ed Failaux ls duldeiyk voldaan over zyn verbiyf ln Zweden. Op 2 nc- vember gaat hy weer naar Engeland voor de Jeugdinterland, en omdat Bert v.d. Helm tesamen met o.a. Bert Schoofs gedurende enkele weken wed- stryden gaat spelen In Hongarye en andere Oosteuropese landen staat voor Scylla do competitie vier weken stil. Momenteel bezetten Gerard Bak ker. Bert v.d. Helm en Ed Failaux daarin de eerste plaats met AMVJ en alle drie zyn zij erop gebrand om het kampioenschap van Nederland te prolongeren om het volgend Jaar een nieuwe poging te wagen in de stryd om de Europa-cup.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 3