Zoveelste FIESTA GITANA als wervelwind door ons land verplichte bloedproef Uitkeringen bijstand te laag VROOM DREESMANN Der Rosenkavalier in Circustheater MET HANDGEKLAP EN VOETENGETRAPPEL OLE! een garantie voor een gezonde slaap. Veilig Verkeer voor A utori/'opleiding voortgezet onderwijs UTRECHT (ANP) Het Verbond voor Veilig Verkeer hoopt, dat zo snel mogelijk een wettelijke regeling van de promillagegrcns ter beteugeling van het alcoholgevaar tot stand zal komen. De genoemde grens van 0,8 pro mille ziet het verbond als een eerste stap In de goede richting. In dit verband acht hel verbond het dringend noodzakelijk, dat op korte termijn de verplichting in de wet wordt vastgelegd om indien aan bepaalde voorwaarden is voldaan een bloedonderzoek te gelasten. Deze wens uitte vanmiddag de voor zitter van het Verbond voor Veilig Ver keer, drs. H. A. Korthals, in zijn jaar- rede op de algemene vergadering van het verbond in Utrecht. Hij vindt het verheugend, dat de Koninklijke Neder landse Maatschappij tot bevordering van de Geneeskunst haar tot nu toe ge hanteerde medisch-etische bezwaren ten aanzien van het bloedonderzoek heeft laten varen. De verplichting zich aan de bloedproef te onderwerpen zal volgens de heer Korthals moeten gelden voor al de verkeersdeelnemers, waarvan de op sporingsambtenaar vermoedt, dat hun bloedalcoholgehalte 0,8 pro mille of meer zou kunnen bedragen. Het verbond zal in samenwerking met de Stichting Wetenschappelijk Onder zoek Verkeersveiligheid starten met een autorij-opleiding voor leerlingen van het voortgezet onderwijs in navolging van de Verenigde Staten, waar al enige ja ren autorij-onderwijs aan de school gaande jeugd wordt gegeven. De ver bondsvoorzitter besteedde ook aandacht een merkbare gedragsbeïnvloeding in tussen de verschillende organisaties. Heden overleed plotseling mijn lieve man en onze zorgzame vader, behuwdvader en opa HUBERTUS VAN EMMERIK Wij vieren de H. Eucharistie voor zijn zielerust op vrijdag 27 oktober om 10.00 uur in de parochiekerk van de H. Hndrianus te Langeraar waarna de begrafenis op het R.K kerkhof aldaar. Rozenkransbiddcn dinsdagavond om 8 uur in de parochiekerk. Woensdag na de avondmis van 19.30 uur. Donderdagavond om Enige en algemene kennisgeving. waardoor de verkeersonveiligheid beter zal kunnen worden bestreden. Hij opper de het plan een centraal documentatie centrum in ons land te vestigen. Verkeersregels Het verbond heeft een aantal onder zoekingen laten verrichten, onder meer over de invloed van de actie „Zwarte zes" op het rijgedrag op de autosnel wegen en de kennis van de Nederlandse automobilisten van het nieuwe reglement verkeersregels en verkeerstekens, dat op 1 januari van dit jaar van kracht werd. Gebleken is, dat na afsluiting van dit laatste onderzoek in juli van dit jaar, ongeveer de helft van de Nederlandse weggebruikers de nieuwe verkeersregels kende, hetgeen het verbond een gunstig resultaat vindt. Van het verbod om lang zaam op autosnelwegen te rijden is 70 procent van de automobilisten op de hoogte. Ten aanzien van het punt af stand houden blijkt echter, dat de weg gebruiker nog niets heeft geleerd. Daarentegen gaf het punt „invoegen", een merkbare gedragsbeïnvloeding in gunstige zin te zien. Voor 1968 zal het verbond in het eer ste kwartaal aandacht schenken aan „verkeerslichten en verkeerstekens op het wegdek". In het tweede kwartaal zullen de facetten van het vrachtwagen- verkeer aan de orde komen, gevolgd door een voetgangersactie in het derde kwartaal. De laatste drie maanden van het jaar zullen wederom de verlichting en het alcoholprobleem centraal wor den gesteld. Het verbond voert op het ogenblik besprekingen met de NTS om naar mo gelijkheden te zoeken in concrete ge vallen (bij zware regenval, mist en gladde wegen) direct voorlichting aan de UTRECHT ANP i De uitkeringen, die de gemeentelijke diensten voor Sociale Zaken geven op grond van de Algemene Bijstandswet, zijn in zrer veel gevallen te klein om er redelijk van rond te komen. Dit is gebleken uit een steekproef van het algemeen dlnkonaal bureau van de gereformeerde kerken bij 190 plaatselijke diakonieën. Ruim 41 hiervan geeft aanvullende financiële hulp aan de mensen, omdat de uitkeringen van de A.B.W naar diakonale maat- taven te laag zijn. Hetzelfde geldt voor vrijwel alle bejaarden, die uitsluitend moeten leven van de A.O.W. Ook zij komen niet rond en krijgen extra-hulp van de diakonie. Verder is gebleken, dat de sociale diensten in veel plaatsen weigeren om de normen van hun steun verlening mee te deen Deze geheimzin nigheid heerst volgens het gereformeerd diakonaal bureau vooral ln kleinere ge meenten. Veel mensen worden voorts afgewezen, die recht hebben op uit keringen. Het Residentie Bachkoor organiseert op zaterdag 4 november een concert in de Oude Kerk te Scheveningen. Me dewerking verlenen Ria Cornelissens, sopraan; Marianne Dieleman, alt; An ton Trommelen, tenor; Henk Smit, bas-bariton; Maria Nagasako, harp; Corrie v. d. Wel, klavecimbel; Jan Welmers, orgel en het Zuid-Hollands Orkest. Het geheel staat onder lei ding van Gerard Akkerhuls. Op het programma staan de schoonste schep ping van Gabriël Fauré het Requiem en de cantate Wachet, betet, aeid b«- reit van Joh. Seb. Bach. Hoe het volgend jaar moet gaan zijn Fiesta Citana weet hij niet. toerisme", zegt hij verbitterd, „heeft op de flamenco een desastreuze invloed. De goede artiesten, de zigeunerinnen en zigeuners, die de tarantos en de cara coles met de paplepel hebben ingedron ken, treden alleen nog maar voor eigen familie op, de kneusjes hebben hun plaats ingenomen. Ze lummelen rond in zesachtste maat en als ze nou maar vlug genoeg doen, lijkt het nog echt ook. Weet zo'n toerist immers Oude tempels Het resultaat ls, dat de Tablaos Fla- mengo, de oude tempels van de zigeu nerdans, gedeformeerd zijn tot ordinai re nachtclubs, waar alleen nog striptease ontbreekt. De heilige wetten van de flamengokunst worden mon teel letterlijk met voeten getreden allerlei vreemde invloeden vernielen het oorspronkelijk karakter. Je kunt momenteel in Spanje naar een flamen- gofeest gaan en de hele avond tegen amateurbuikdanseressen op zitten kijken. Ook de Amerikaanse ritmen in zang en begeleiding nemen hand hand toe. Privépartijen Het is teleurstellend, maar wel be grijpelijk, want die honderdduizenden buitenlanders willen tijdens hun vakan tie in Spanje immers allemaal een echt brok zigeunerleven zien. Maar het aan tal getalenteerde zigeuners is helaas niet onbeperkt. De flamengo eist een zo intensieve opleiding, dat maar heel weinig jonge mensen de adem hebben om tot de bodem te gaan. Het gevolg is, dat zowel dansers als zangers vol staan met een paar gemakkelijke pas jes, een handvol in de markt liggende dansen zoals de alegrlas en de soleares, die ze dan nog slordig brengen ook. Als je momenteel nog een goede fla- mengoartiest wil ontmoeten, dan kan dat vrijwel uitsluitend op privé-par- tijen, waarvoor je als buitenstaander verdraaid moeilijk een uitnodiging krijgt. Als je stom geluk hebt, kun je de authentieke dansen ook wel eens zien op volksfeesten In Sevilla of in de dor pen er omheen. Ik ben bang, dat het over een paar jaar helemaal over is. Rel in Londense bioscoop LONDEN De Londense politie Leeft maandagavond een bioscoop op Picca- dillycircus ontruimd waar schreeuwende betogers stinkbommen hadden gegooid tijdens de vertoning van de omstreden film „How I won the war" met Beatle John Lennon en Michael Crawford in de hoofdrollen. De film was nog geen kwar tier aan de gang. toen een vrouw in de zaal riep: „Het nationale front veroor deelt deze communistische veiligheid". Dit was het sein voor een algemeen tu mult. Voortdurend klonken er kreten van afkeuring uit naam van dit „nationale front". F.en deel van de bioscoopbezoe kers nam dit echter niet. Het kwam tot een vechtpartij waaraan pas door het in grijpen van de politie een einde kwam. Wat de betekenis van dit „nationale front" Is werd niet duidelijk. De Nederlandse Comedie heeft „De hon ger en de dorst" van Eugène Ionesco in studie in de vertaling van Remco Campert en onder regie van Henk Rigters. Medewerkenden zijn Han Bantz van den Berg, Elisabeth Ander sen, Elisabeth Hoytlnk, André van den Heuvel, Jules Croiset, Cor van Rijn, Jan Hundllng, Bob Goedhart, Wim de Haas en Hermen ven El- teren. 3edsprelen van Engelse chenille. In veel mooie, uni to kleuren. Een sterke en goed wasbare bedsprei met lange levensduur. In diverse maten met 2 of 3 volants. 1 persoons 55."~ 2 persoons 62.50 Llt8-Jumeaux 79.— .Unicum Acryl" deken. Aan de bekende Unicum dekenserie ia "Unicum Acryl" toegevoegd. Een prima wasbare deken met een heerlijke warmte. Aparte dessinering. 1 persoons 150x220 cm. 49.75 2 persoons 190x230 cm. 65."~ Lits-jumeaux 79.- "Unicum Royal" Interleurmatras. Deze metras met een gehard atalen-veren binnenwerk en schapenwollen dek mag een. Unicum heten. Lux damasten overtrek. 80x190 89.- 130x190 149.- 140x200 180- DEN HAAG De Nederlandse Ope rastichting zat als tweede opera in dit seizoen een aantal voorstellingen geven van Der Rosenkavalier van Richard Strauss. De première is op zaterdag avond 4 november in het Circustheater te Scheveningen; de voorstelling wordt te Scheveningen herhaald op dinsdag 7 november, waarna er nog drie voor stellingen worden gegeven in de Am sterdamse Stadsschouwburg Dirigent is Richard Kraus, die weder om het Utrechts Symfonie Orkest zal dirigeren. Johan de Meester regisseert. De nieuwe decors zijn van Wim Ves- seur, terwijl voor de kostuums Leontien van Beurden tekent. Solisten en ver dere medewerkenden zijn: Mimi Aar den. Gré van Swol-Brouwenstijn, Norma Williams. Maria MicheR Dagmar Naaff. Etlore Babini, Caspar Broecheler, Paolo Gorin, Manfred Jungwirth, Ru- dolf Kat. Chris Reumers en Simon van Trimm. Mej. Corrie Harlong is benoemd tot directrice van het bureau van de stichting Centraal Dansberaad in Den Haag. Zij was tot 1963 directrice van de Rotterdamse Dansschool en de Rotterdamse Dansacademie. Centraal Dansberaad behartigt de belangen van de dans, adviseert overheid en dans- wereld en stimuleert activiteiten op het terrein van toneeldans, volksdans, gezelschapsdans en educatieve dans. Vage gegevens over Cinemanifestatie UTRECHT Polen, de Verenigde Staten, de Scandinavische landen, Bel gië, Frankrijk, Griekenland, Japan, Hongarije, Joego-Slavië, Duitsland Me xico, Tsjecho-Slowakije, Canada en Italië zullen waarschijnlijk vertegen woordigd zijn op de tweede „Cinemani festatie" in Utrecht van 31 jan. tot en met 7 febr. 1968 die wordt geor ganiseerd door de bioscooponderncMiing A. F. Wolff N.V. Dit waren de eerste vrij sumiere berichten, die drie maan den voor deze filmweek konden worden verstrekt. In het camera- en studiotheater zullen tijdens deze manifestatie minimaal vijf tien voor Nederland nieuwe hoofdfilms worden vertoond. Een aantal Neder landse filmverhuurders heeft zijn me dewerking toegezegd, maar ongeveer de helft zal de Utrechtse bioscooponder neming hiervoor speciaal naar ons land halen. Ook bestaat de mogelijkheid dat een aantal nieuwe vaderlandse korte films in het programma zal wor den opgenomen. Het is vrijwel uitgeslo ten, dat op de cinemanifestatie een nieuwe Nederlandse hoofdfilm zal wor den gepresenteerd. Zoals ook twee jaar geleden het ge val was, zullen pers en publiek afzon derlijk worden uitgenodigd de beste film van deze Utrechtse filmweek aan te wijzen, waarvoor een trofee beschik baar is gesteld. De volgende maand zal in enkele filmtheaters in ons land een enquête der de bezoekers worden gehouden met als onderwerp de Nederlandse filmkri tiek. De resultaten van dit onderzoek zullen waarschijnlijk begin januari be kend worden gemaakt. Tijdens de mani festatie zal in samenwerking met de Nederlandse organisatie van amateur filmclubs (NOVA) een voorstelling wor den gegeven van een aantal nieuwe films van leden. Ons land telt op het ogenblik ruim 100.000 amateurfilmers en over het algemeen staat hun werk op hoog peil. Tenslotte wordt de rijpere jeugd van Utrecht tijdens deze mani festatie een speciaal filmprogramma voorgeschoteld. Veel meer kon men op dit moment nog niet vertellen, alleen dat het programma dit keer niet alleen zoge naamd „arthouse" films zou bevatten. Russische maand in Nederlands filmmuseum Het Nederlands Filmmuseum in het Stedel(jk Museum te Amsterdam start op woensdagavond 25 oktober met een filmmaand, die met de vertoning van een twintigtal hoofdfilms in een twaalf tal voorstellingen een retrospectief zal bieden van de cinematografie in de nu 50 jaar jonge Sovjetstaat. Er zullen onbekende of weinig be kende films althans voor Nederland worden vertoond, zowel uit de stom me als uit de geluidsperiode (waaronder 6 premières) van dit op filmgebied zo'n vooraanstaande plaats innemend land. Ttjdens de eerste presentaties op woensdag en donderdag 26 oktober zul len als gast aanwezig zjjn de regisseur/ acteur Sergei Batalov en de acteur Anatoli Papanov. Alexei Batalov regisseerde o.a. de film De mantel en speelde de hoofdrol in de film die woensdag 25 oktober in het Filmmuseum wordt vertoond: Negen dagen van een jaar van Mikhail Romm uit 1966. Anatoli Papanov speelde de generaals- rol in de film die donderdag 26 oktober in het Filmmuseum wordt vertoond: De levenden en de doden van Alexander Stolper uit 1963. A unst en Kunstenaars Onder regie van Erik Vos heeft de Nederlandse Comedie „De Vrek" van Molière in studie genomen. De ver taling is van Hans Roduin. Mede spelenden zijn Bob de Lange, Nell Koppen, Petra Laseur, Kittie Cour- bois, Julien Schoenaerts, Wim van den Brink, Dick Swidde. Pierre Myin. Rudolf Lucieer, Hidde Maas, Wim Poncia, Peter Hoeksema en Pim Peters. Het Concertgebouworkest gaat voor de tweede maal in dit seizoen een buiten landse orkestreis maken. Na het re cente succesvolle optreden in Londen, Brussel en Gent vertrekt het orkest a.s. dinsdag voor het eerst in zijn ge schiedenis naar Spanje, waar op 25, 26 en 27 oktober wordt geconcerteerd in het „Palacio de la müsica" te Bar celona in het kader van het Interna tionaal Muziekfestival. Twee concer ten worden geleid door Bernard Hai- tink, het derde door Eugen Jochum. DINSDAG 24 OKTOBER 1967 pu H. DA SILVA: Toerisme heeft een desastreuze invloed op de flamenco" (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM In het witte sclijjn- werpersllcht danst La Gitanella, de wilde boskat uit Sevilla. Haar voeten beuken de planken vloer, de mond Is half geopend, haar blik boort zich koel en uitdagend in de schemerige ruimte. Bij elke draai van haar lichaam ze tolt om haar as, gooit het hoofd met een hese schreeuw in de nek rulst haar groen-zwarte jurk als een bran ding. El Moro, de Arabier, klapt dan ln zijn banden, de anderen vallen hem bij, Louis Carmona streelt zijn gitaar. Olé. Handgeklap en voetengetrappel. Olé. Woeste feesten Het is Da Silva weer gelukt om een authentiek zigeunergezelschap om zijn vaderlijk kalend hoofd te verzamelen. Hij heeft er heel Andalusië voor afge schuimd, woeste feesten georganiseerd in de arbeiderswijken van Sevilla, hij heeft er voor gebeden en gesmeekt. Tenslotte waren twaalf topartiesten be reid om de bloeiende sinaasappelbomen gedurende vier maanden te ruilen voor zijn druilerig vaderland. Slaapkamer "Comtessa". Blank-berken uitvoering In een moderne vormgeving. Afmetingen ledikant 140x200 of 180x200. 2 nachtkastjes en 4 deur9 garderobekast 695— Bijpassende toilettafel 125.""

Leidse Courant | 1967 | | pagina 8