BABY BULLETIN de koning Enoegoe vandaag dode hoofdstad »auw mening ALLEEN BESTEMD VOOR MOEDERS, DIE HET BESTE VOOR HUN KLEINE LIEVELING WILLEN KOPEN Even uitblazen meer voor kleine boeren 220 jaar geëist en boetes van miljarden lires RUIKEN ALS BEROEP Landelijk meetnet luchtverontreiniging 8* •c 12.5 •C DE LEEDSE COURANT DINSDAG 24 OKTOBER 1967 rond hel binnenhof (Van onze parlementaire redactie) f\EFENSIE heeft het de laatste tjjd moeilijk. Het ministerie moet finan cieel heel voorzichtig manoeuvreren, de drie krijgsmachtonderdelen moeten bezuinigen, overal dringt men aan op de vrede en in tegenstelling tot dit ba lanceert de wereld nog steeds op een afschuwelijke vulkaan van dreiging en dreigementen. In de Tweede-Ka mercommissie voor de defensie leef den de tegenstellingen zich deze week in alle hevigheid uit. De commissie telt verschillende oud-beroepsofficieren, ministers en staatssecretarissen zijn zelf uit de krijgsmachtonderdelen af komstig of hebben, zoals staatssecre taris Duynstee, in de oorlog deel uit gemaakt van de Prinses Irenebrigade, die meegeholpen heeft Nederland te bevrijden. Daarnaast telt de Kamer commissie verschillende pacifistische politici of parlementariërs die het nut van een zo grote Nederlandse krijgs macht in twijfel trekken. Er zijn zelfs Kamerleden, die nauwelijks weten wat defensie inhoudt. Tehslotte zetelt in de commissie ook een communistisch Ka- Tegenstellingen genoeg dus. die in de openbare commissievergadering van deze week herhaaldelijk tot botsingen aanleiding gaven. Bovendien is de sfeer tussen minister W. den Toom en zijn staatssecretaris voor de land macht J. C. E. Haex ook niet bepaald meer om over naar huis te schrij ven. Ook al liet de staatssecretaris via de microfoon nogal nadrukkelijk ho ren, dat hij zijn minister .Willem" mag noemen. Ondanks dit vertrouwen wekkend accent moest dezelfde minis ter zijn staatssecretaris meermalen uit de politieke nesten helpen. Staatsse cretaris Haex, het beleid voerend over het grootste krijgsmachtonderdeel, was in deze debatten niet op zijn scherpst. Hij heeft het in vroegere perioden wel beter, slagvaardiger en overtui gender gedaan. Deze keer niet. Hij ir riteerde zelf9 de nuchtere en kalme Fries, de AR-oud-officier-politicus Wal burg met zijn toontje en met zijn scha mele antwoorden op de dienstplicht, de herhalingsoefeningen, het tekort aan oefenterreinen en wat dies meer zij. Dit alles maakte de defensiediscus sies, die nooit zo gemakkelijk zijn, des te stroever. DAT bewindslieden over de bezuini gingen en de aard ervan van de PvdA een motie zouden krijgen, lag na de algemene beschouwingen van vori- gen week voor de hand. De socialist Peschar had immers een schaduwbe- grotlng ingediend met onder anderen een extra-bezuiniging van 80 miljoen gulden op Defensie. Dit moet natuur lijk ook in de opzet van de PvdA uit de lengte of de breedte komen. Deze keer kwam het letterlijk uit de lengte. Want in zijn motie vroeg de socialist Wlerda, ook al een oud-officier, grote verouderde schepen uit de vaart te nemen en in plaats daarvan kleinere en volgens hem veel nuttiger schepen te gebruiken of aan te schaffen. De argwaan van de socialisten tegen de marine ls niet van vandaag of giste ren. Zij is zelfs historisch verklaarbaar, maar daarmee haalt men alleen maar wat al te oud zeer van ver vóór de tweede oorlog naar boven. De arg waan van na de oorlog heeft zich on der meer toegespitst op de Karei Door man, die in het verleden ook met na me genoemd werd. Dit jaar, althans In deze commissievergadering, niet. Wierda haalde er nog meer schepen bij. Is de regering hiermee werkelijk zo fout? Het mag bekend zijn, dat er een nieuw vlootplan op stapel staat, dat destijds minister De Jong van Defen sie al een omschakeling naar kleinere schepen aangekondigd heeft. Maar dit vergt tijd. Oudere grote schepem, zo als de Karei Doorman, moeten daarom nog blijven varne tot de 70'er jaren. Want de Nederlandse marine vaart bijna volledig in ,,NAVO-verband", om deze geliefde commissiekreet ook hier maar te gebruiken. De PvdA ging met zijn motie nog ver der. Ook de landmacht is thans aan de orde. De socialisten redeneren, dat Nederland beter kleinere parate eenhe den kan hebben, maar dan voor de volle honderd procent paraat, in plaats van grotere eenheden, die maar voor 80 procent zo genoemd kunnen worden. Op het eerste gezicht heeft de PvdA helemaal gelijk. Of het inder daad zuiniger zal werken is een nog lang niet beantwoorde vraag. Wel is zeker dat de NAVO-bondgenoten ln hun militaire plannen rekening gehouden hebben met de Nederlandse NAVO-bij- drage ter zee en ter land. Wanneer een dergelijke motie aangenomen zou worden dat wordt hij zeer waar schijnlijk niet, hoewel men nooit kan weten dan nog zal de Nederlandse regering met andere NAVO-landen overleg moeten plegen, alvorens de motie te kunnen uitvoeren. r\AT Defensie verschillende diensten moet afstoten die evengoed elders ondergebracht kunnen worden, klinkt goed, ook in de motie-Wierda. Er is echter één bezwaar, dat de PvdA straks bij andere begrotingen wel zal ontdekken. Neemt men namelijk deze diensten van Defensie af, dan bezui nigt men op de begroting van dit mi nisterie. Maar begrotingen van andere departementen worden erdoor ver- Het totaal van de rijksbegroting wordt er dus geen cent beter van. Maar ook in de Tweede Kamer is het zo. dat Ie dere commissie voor zijn eigen straat je zijn eigen begroting vecht. De anderen moeten het dan maar weer voor zichzelf uitzoeken. Deze politiek wordt pas goed boeiend, wanneer de zelfde commissieleden ook in andere commissies zitting hebben. Om Wlm Kan na te praten: „Dan kan je lachen". Ex-koningin van Spanje 80 jaar LAUSANNE, (A.P.). Ex-koningin Victoria Eugenia van Spanje, de laatste ln leven zijnde kleindochter van koningin Victoria, viert vandaag haar 80ste ver- Jaardag. Zij is de dochter van prins Hen ri van Bottenberg en prinses Beatrice van Saxen-Coburg-Gotha. Zij werd 24 ok tober 1887 op Balmoral Castle geboren het eerste prinsesje dat sinds Maria Stuart in Schotland werd geboren. Op 31 mei 1906 is zi) ln Madrid getrouwd met koning Alfonso XIII van Spanje, die ln 1931 afstand van de troon deed en ln 1941 ln Rome ls gestorven. Een gloednieuwe kinderwagen staat op de Ogoetweg niet ver van een huls, waarop ls gekalkt: „Leef en laat le ven". Kinderwagen en huls zijn belde verlaten. Enoegoe, de veroverde hoofdstad van het separatistische Blafra, is eens de woonplaats geweest van op zjjn minst 150.000 mensen. Thans ls het een dode stad. Van Enoegoe, dat 80 km ten zuiden van de grens met noordelijk Nigeria ligt, groeit de wildernis geluidloos over de woningen van op zijn minst een half miljoen mensen meer, voor het grootste gedeelte Ibo's, die voor het federale leger zijn gevlucht. Er is geen levende ziel te zien. „De oorlog gaat niet tegen de Ibo's". zegt de 34-Jarige kolonel Mohammed Sjoewa, de bevelhebber van de fede rale eerste divisie, die op 4 oktober Enoegoe ls binnengedrongen. „De oorlog gaat tegen hen, die het land willen uiteenrukken". Hij sprak tot journalisten, die door de federale regering naar Enoegoe wa ren gebracht omdat het bewind ge prikkeld was door berichten, volgens welke haar strijdkrachten geen mees ter waren ln Enoegoe. Er was nie mand in de stad, die de beweningen van de kolonel kon tegenspreken. „De Iboman is zo vol propaganda ge pompt' zei Sjoewa, een korte, ten ger gebouwde man uit Borlnoe ln het noordoosten van Nigeria, „dat ze naets geloven. Ze hebben hem verteld, dat wy iedereen, die ouder is dan vijf jaar, zouden doden". De Ibo's hebben een uittocht onder nomen, dde bijna de vlucht evenaart van de Ibo's uit het noorden naar het zuiden, toen zij bedreigd werden door rein van het leger. SJoewe zegt. dat de soldaten van Bi&fra zijn betrapt, toen zy met burgers in Enoegoe infil treerden, en dat de federalen daarom besloten iedereen, die nog in de stad achterbleef, gevangen te zetten. Enoegoe ligt nog altijd onder vuur. Officieren deelden mee, dat de Bia- franen van tijd tot tijd mortiergrana- de moordpartijen van de noorderlin gen. Er zyn evenwel geen waarneembare tekenen van moorden op grote schaal langs de weg van het federale leger naar Enoegoe. Slechts enkele beende ren, snel kaalgeplukt door de gieren, die nog in de lucht rondcirkelen, lig gen langs de weg nabij het radio station, dat door de federale regering zaterdag weer ln de ether ls gebracht. Het federale leger houdt ongeveer 500 Ibo's gevangen op het sportter- tigen. ten in de stad schieten, hetgeen be tekent, dat zy zich binnen een af stand van ongeveer vijf km bevin- Sjoewa zei, dat de hoofdmacht van de Blafranen misschien vijf bataljons zich te Awgoe, ongeveer 53 km naar het zuiden, bevindt. Dit is de halve afstand naar Oemoeahia, waar, naar men meent, het separatistische regime van lt-kol. Odoemegwoe Ojoekwoe zijn hoofdkwartier zal ves- MEVROUW Gepeperde gekkigheid SOMS vraag je je oprecht af, of wij allemaal gek zijn, dan wel of we ons gek laten maken. Wanneer je je echter gek laat maken, moet er toch ook een steekje los zijn. Deze „gekke" bespie geling schoot mij door het gekkef) hoofd bij een nieuwtje, dat de krant te verteren gaf. Tussen de berichten over Vietnam nog steedsKV P-radicalen, Chinese explosies, alweer een moord, rassenproblemen, geboortebeperkingen en hoe paradoxaal verhoging van kinderbijslag, Griekse theaterstukjes, Amerikaanse bombardementen waarvan de napalm moeizaam tot in onze kamer doordringt, tussen al die berichtjes die de lezer moed geven om aan de dag te beginnen, wordt mélding gemaakt van een pepermolentje op batterij. Een druk op de knop en moeiteloos maakt u een laffe prak tot een pittig hapje. Wan neer de pep, die u spaart door niet eigenhandig zwengelend de peperkorrels te malen, net die portie energie levert, die nodig is om de schouders onder de wereldproblemen te zetten, dat zeg ik: „ja". Maar nu ,gou uw vrouw blij zijn met een elek trische pepermolenf vroeg ik over de vla en de yoghurt aan de melkboer. Zijn mond zei: „Wa's dat", maar zijn ogen spraken slechts een woord: „Gek". In de loop van de ochtend vroeg ik aan de buurvrouw van rechts, de buurvrouw van links, de winkeljuffrouw in de groentezaak, de vrouw van de bakker, de overbuurvrouw, de mevrouw met col lectebus, de vriendin die opbelde en de getrouwde dochter van de achterbuur vrouw, of zij behoefte gevoelden aan een pepermolen met batterij. Ik ver wierf de meest uiteenlopende antwoor den, maar alle oogopslag veroordeelde mij: „Gek". /K béide de afdelingschef van een groot warenhuis. Zou hij zo'n wel standsgedrocht verkopen, als het tussen de jampothouders en botervlootjes stond uitgestaldf Het zou zeker tegen 8interklaas een goed artikel kunnen worden, meende de mensenkenner. D'r waren natuurlijk belangrijker zaken op de wereld, dat zou Ik met hem eens zijn. Maar dat nam niet weg, dat je juist die kleine grapjes en handigheidjes dankbaar moest aangrijpen om het da gelijks leven plezieriger te maken, niet waar. „Of u ui» schoonmoeder op pak jesavond nou een rundlederen portemon nee geeft of zo'n elektrisch peperding, daar zal geen Vietnamees minder om gedood worden, dacht u niett" Och nee, en ze zullen er in India ook wel geen grammetje rijst meer door in de pot krijgen. Juist dat is het schrijnen de aspect van dergelijke kunstmatig aangekweekte levensbehoeften. Won- een fabrikant of zo maar een spitse geest werkelijk het veraangenamen van ons dagelijks leven op het oog heeft, kan hij zich vooralsnog royaal uitleven aan het wegwerken ran bestaande er gernissen. Ondanks mechanisatie, vooruitgang, doelmatigheidstheorieën zijn er blik openers te koop, die metaalslijpsel in de doperwten toveren; worden pasgezeem- de ramen door een plensbui vuil bespik keld: lijkt het steeds moeilijker bij de verpakte vleeswaren kleine porties te vindenstaan de winkels vol met blik ken „vlees", waarvan de koper mag raden of koe, kalf of varken de leve- ronder is geioeest. En als er dan zonodig iets uitgevon den moet worden ter opluistering van onze tafelgeneugten, waarom dan de zaak niet grootscheeps aangepakt f Ik zou enthousiast kunnen raken voor het robotje ter grootte van een zoutvaatje, dat peper, mosterd, olie of ketchup op bevel levert, gemorste tomatensoep on middellijk oplikt, op kinderstemmen reu- geert me een vaderlijk „mond dicht" en dat na afloop van de maaltijd de restjes inblikt voor verzending naar landen, waar niets op het bord ligt om mechanisch peper overheen te malen. COK8 VAN EY8DEN Inzameling kleding voor Memisa Mevrouw G. Panken uit de Van Die- penburchstraat 172 te Den Haag gaat de komende twee weken in het Benoorden- houtkwartier gedragen kleding inzame len voor de Memisa. Degenen, die in hun garderobe een opruiming willen houden van het zomergoed en met overtollige textiel niet weten wat te doen zijn by mevrouw Panken welkom. Behalve bo- venkledllng zal ook ondergoed worden aangenomen. Kan men de kleding niet zelf brengen dan wordt verzocht even te bellen (24 29 41). UIT DE STAPEL Geen vrouwen Negen protestantse theologen „Na Vaticanum II". Uitgeverij Het Boeken centrum Den Haag. De Reformatorische Kerken zijn zich sterk bewust van de koerswijzigingen die in de Rooms Ka tholieke Kerk na het tweede Vaticaans concilie hebben plaatsgevonden. Waar de lijn zich buigt naar herinterprete ring van de schrift in oud-christelijke zin, zien zij de opmerkelijke parallel len met het streven der reformatoren wier innigste verlangen het was de be staande Kerk te hervormen. De Neder landse hervormde raad voor de zaken van theologie en Kerk nam het initiatief om een bundel studies van gezagheb bende theologen over dit onderwerp te doen verschijnen. Zeven hervormde, één gereformeerde en één doopsgezinde theoloog lichten hun standpunt toe: De vernieuwing door het concilie aangevan gen opent wijde perspectieven voor de R.-K. Kerk zelf en voor de andere chris telijke Kerken. De vraag is: op wélke punten en in wélke mate? Ieder van de schrijvers geeft hierop een antwoord volgens zijn zienswijze. Professor Lek- kerkerker stelt de vraag: is de vernieu wing een heroriëntatie óf een correctie op Trente Inzake de rechtvaardigings leer. Dr. C. A. de Ridder behandelt het klassieke Sola Scriptura en geeft een meesterlijke visie op de constitutie „De Divina Revelatione" voor de reforma tie zo belangrijk, omdat hierin de nieu we verhouding Schrift-traditie wordt uit eengezet. BRUSSEL (AP) By na een derde van de jonge boeren in de EEG kan geen vrouw vinden, zo heeft dr. S. L. Mansholt. vice-president van de Euro pese commissie verklaard. Hij zei dat dit een onderdeel is van het diepzittende sociale probleem in de gemeenschap, dat ondanks de regeringssubsidie het boerenbedrijf op kleine schaal niet meer winstgevend is. Hij zei dat de meisjes naar de steden trekken en dat 30 procent van de boeren ongetrouwd biyft. Hij heeft voorgesteld dat het probleem behandeld zal worden door de ministers van Buitenlandse Za ken van de zes staten. HEROÏNESMOKKEL ROME (AP) De openbare aan klager heeft in totaal 220 jaar gevange nisstraf en verscheidene miljarden lires boeten geëist tegen 29 personen die ten laste gelegd wordt op grote schaal narcotica van Sicilië naar de V. S gesmokkeld te hebben. Slechts tien van de verdachten bevinden zich in Italië in hechtenis. De overigen zyn nog op vrije voeten. Hun wordt ten laste gelegd een halve ton heroïne uit het Midden-Oosten via Italië naar de V. S. gesmokkeld te hebben na deze partij in Frankrijk gedistilleerd te hebben. De verscheping uit Italië vond plaats in de bagage van omgekochte of niets vermoedende Siciliaanse emigranten. De smokkel duurde een decennium onge stoord voort tot 1963 toen de Italiaanse politie de bende ontdekte na een tip van de Amerikaanse recherche F.B.I. De waarde van de gesmokkelde heroïne wordt geschat op 13 miljard lire. Volgens de openbare aanklager zyn de kopstuk ken van de bende nog steeds in vrijheid. Hy beschreef ze als machtige figuren in de mafia. Pleidooi mr. J. van Aarhen: (Van c i correspondent) MIDDELBURG Mr. J. van Aart- sen, commissaris van de koningin in Zeeland zei gistermidag bij de instal latie van de provinciale raad inzake de luchtverontreiniging de indruk te heb ben dat te veel instanties zich met het vraagstuk van de luchtverontreiniging bezig houden. Hij meende dat de kosten voor de bestrijding ervan door een co ördinatie van werkzaamheden gedrukt zouden kunnen worden. Mr. Van Aartsen toonde zich dan ook groot voorstander van een landelijk meetnet met uniforme meethethoden. Blij was hij met het feit dat volgend jaar een wetsontwerp over de luchtver ontreiniging bij de Tweede Kamer zal- worden ingediend. In Zeeland is men van plan om aan alle Nederlandse industrieën in de ka naalzonen van Zeeuws-Vlaanderen te vra gen de hoeveelheden schadelijke stof fen en dampen, die zij uitwerpen, vast te stellen. „Zeeland", zo zei mr. Van Aartsen, „moet nog met de industrie le ren leven. Hij vond het alleszins rede lijk dat de bevolking eist dat het pro bleem wordt bestreden, zowel door de genen die de lucht verontreinigen, als door de overheid, die voor het algemeen belang verantwoordelijk is". Vier reukmeisjes en één reukman controleren voor Esso Nederland N.V. in het Haagse kantoor of het reukloze gas dat deze oliemaat schappij sinds kort op haar raffinade rij bij Rotterdam produceert als drukmiddel voor spuitbussen inder daad reukloos is. Het vijftal met de fijne neus werkt niet op de raffi naderij omdat de reuk daar in het algemeen niet zo best is. Bij de controle laten alle instrumenten de mens in de steek, zodat als enige oplossing de mens zelf overbleef. Tot voor kort werd als drukmiddel gebruik gemaakt van een soort gas, dat zeer kostbaar was, van daar dat men naar een goedkoper gas zocht. Dit werd gevonden in bepaalde L.P.G.-mengsels. Dit gas heeft echter van huis uit een onaan gename geur, die dient te worden weggenomen, omdat de oorspron kelijke geur van het te verstuiven produkt behouden moet blijven. Van iedere tankauto die bij de klant komt wordt een monster getrokken, dat door het „reukpanel" gecon troleerd wordt. Huurbelasting Ik heb een gezin met vier kinderen en ik bewoon een vierkamerwoning- wetwoning. Ik heb de woningbouwver eniging verzocht om een grotere wo ning, aangezien de beschikbare ruimte te klein is. De woningbouwvereniging verzocht mij een formulier in te vullen met onder andere een opgave van de huur die ik zou willen verwonen. Ik heb toen een huur opgegeven, die aan merkelijk hoger ligt dan ik momenteel verwoon. Er volgde echter, tot nu toe, geen reactie van de woningbouw, een voudig omdat de woning die ik zoek, tegen die condities niet beschikbaar is en de nog hogere huur voor woningen die er wel zijn, voor mij niet te beta len is. Bij al de misère komt de minis- I ter van Financiën nog met een aantal i maatregelen. Zoals in vele gezinnen voorkomt, ben ook ik meer dan eens geconfronteerd met hoge dokters- en tandartsrekeningen e.d. niet verhaal baar op verzekeringen. Een pleister op de wonde was dan echter de mogelijk heid om deze kosten als bijzondere las ten op te voeren en op het belastbaar Inkomen in mindering te brengen. De ze mogelijkheid wordt nu door de nieu we belastingmaatregelen getorpedeerd. Dit in combinatie met een hogere huur. zal dus verstrekkende gevolgen voor mijn gezin hebben. Verder snijdt het mes voor de minister nog aan 2 kan ten, want door de nieuwe belasting maatregelen, zullen velen extra-gedu peerd worden, aangezien het belastbaar inkomen door de vermindering van af trekmogelijkheden stijgt en dus de huurbelasting ook nog een keer groter Wat mankeert de Kerk? De op vrijdag de dertiende onder piclën van de Sint-Jacobskring gehouden inleiding van prof. dr. C. Strtiier S.J. uit Maastricht over de vraag „Wat man keert de Kerk?" kan men alleszins ge slaagd noemen. Gaarne openlijk dank zo wel aan de inleider als aan het bestuur van die kring. Na deze inleiding en na de pauze vond een van de gastheren (Th. Weerdesteyn) het blijkbaar nodig zijn orthodoxe gas ten te provoceren met de beruchte door onbekende vrijzinnige theologen ge schreven en door de niet onfeilbare kardinaal Alfrink ten onrechte goedge keurde Nieuwe Katechlsmus, waarna hij duidelijk ontsteld was over de felle reac ties uit de zaal tegen het Nederlandse episcopaat. Ik vond het eigenlijk zielig voor hem, omdat hij zich kennelijk zo veilig had gevoeld achter zijn purperen gordijn, zijn scherm van Nederlandse bisschoppen. Ik vraag me verder af of het tot de moderne medemenselijkheid van deze culturele kring behoorde, dat een andere gastheer een deel van de aanwezigen het bezit van lange uitgestre ken calvinistische gezichten verweet. Enfin, ook door deze fijne gastheerlij- ke opmerking weten we nu beter wat de Kerk mankeert. Leidschendam, J. H. M. ANCA is niet bang voor die witte winter. Ze draagt een warm manteltje van draion teddyl En als het heel koud is, zet mammie de capuchon op! Maten 74/92. 29." - 34." LEIDEN KATWIJK RIJNSBURG BERRY draagt een beeldige Terlenka brassière met een bijpassend broekje. Leuk geruit, grappige garnering en aoplique. Maat 74.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 6