Chaos aan het front „Seks in de jaren 60 MEESTE MENSEN VINDEN NEDERLAND OVERBEVOLKT Rennies De Gaulle probeert Andorra los te maken van Spanje Synode goeddeels voor vernieuwing van de misliturgie E?5 DAGBOEK VAN DICJREVOLUTIE Marseillaise op de „zolder uropa van Geen behoorlijke toekomst voor jeugd 2000 ZINDELIJKER VOEDSEL Jt ontwikkelingshulp Geen voorstel werknemers voor maandagsluiting Meeste gemeenten akkoord met huurliberalisatie Straf gevraagd voor slordigheid met skeletdelen Heeft synode beantwoord aan verwachtingen ran concilie? Geen loon naar prestaties DINSDAG 24 OKTOBER 1967 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 JEW "P -F M *5 PETROGRAD, 24 oktober 1917 De eerste wereldoorlog was nog In volle gang, maar aan het Duits-Rus sische front waren de gevechten ge staakt. De Duitsers wachtten eenvou dig tot de vijand in het binnenland te val werd gebracht. Kei/cr Wilhelm zag met stijgend genoegen de chaos in de Russische legers groeien. Want niet alleen in de Oeral in het oos ten en de Kaukasus in hetzui den ook in de loopgraven in het westen deden de mannen van Lenin hun werk. De grootste opruiers waren de oud gedeporteerden, de revolutionairen die in vroegere jaren door de tsaar naar Siberië verbannen waren. Zij hadden op verzoek van de partijleiding de laatste maanden afgezien van het uit stel van dienst, waarop ze recht had den, om in het leger hun acties te kun nen voortzetten. Deze acties maakten bewust deel uit van de revolutieplan nen die Lenin de avond tevoren aan de partijleiding had gedicteerd. Op alle spoorwegknooppunten van de voorste tot de achterste linies had hij uit bolsjewistisch gezinde arbei ders en soldaten comités laten vor men. Zij moesten onder meer de frontsoldaten, die de regering straks bij het uitbreken van de opstand naai de hoofdstad zou roepen, tegenhouden en ontwapenen. In talloze steden van Rusland waren, na de socialistische opstand van maart dit jaar, de Sovjets van arbeiders en soldaten bolsjewis tische bolwerken geworden. Reeds bij de eerste revolutionaire beweging, in 1905, hadden de arbeiders in enkele fabrieken zich vrijwillig verenigd tot 'n in het huidige Rood-China niet on bekend instituut, de Rode Garde. In deze weken organiseerden de gardis ten zich met de dag hechter en vorm den een met duizendtallen groeiende bolsjewistische macht in de fa brieken en Petrograd telde veel fabrieken. In deze allerlaatste weken voor de „communistische coup" hoef den vele van deze Rode Gardisten niet te werken. Hun kameraden zorgden door geldinzamelingen dat ze hun normale loon ontvingen. De stad Oefa, waar de Garde oppermachtig was, had toegezegd de hoofdstad van Russische artilleriesoldaten aan het front tijdens de eerste wereldoorlog. Ook hier bolsjewistische agenten en groeiende verwarring. graan te zullen voorzien, zodra de op stand was begonnen. Dit alles was het werk van de voor mannen van de bolsjewistische partij, die vanuit Petrograd stad en land af reisden om haat en verzet te prediken onder arbeiders, boeren en soldaten. Achter deze met het uur sneller draai ende propagandamachine stak het ge niale brein van Lenin, die vanuit zijn bescheiden schuilplaats order na ord- der. boodschap na boodschap, brief na brief naar zijn volgelingen liet smokkelen. (Van een on AMSTERDAM Tussen 10 en 17 aril heeft het Neder lands Instituut voor de Publieke Opinie in 1116 gezinnen een tiental vragen gesteld over het bevolkingsvraagstuk. Een van de resultaten van dit onderzoek is, dat 60 procent van alle ondervraagden meent, dat Nederland overbevolkt is, Vijfenzestig procent acht een gezin met twee (37 pet.) of drie (28 pet.) kinderen ideaal en negen tien procent een gezin met vier kinderen. Vijf, zes of meer kinderen is het ideaal van vier procent van de ondervraagden. Niettemin acht zestig procent van r verslaggevers) degenen, die een gezin met vier of meer kinderen ideaal vinden Nederland overbevolkt. Bij degenen, die twee of drie kinderen ideaal achten is dit percentage vijfen zeventig procent. Enkele andere uitkomsten van deze enquête zijn, dat slechts achttien procent van de onder vraagden een behoorlijke toekomst ziel voor de jeugd van over dertig jaar en dat vijfendertig procent meent, dat er minder kinderen geboren zouden worden als er geen financiële tegemoetkomingen (kinderbijslag minder belasting) waren. NU IS EEN RINCK-BRIL (door de 5 RINCK-extra'a) VOORDE' 'GER DAN OOIT BOTERMARKT 1 LEIDEN TEL. 01710-25036 De volledige resultaten van deze N I.P.O.-enquête zijn te vinden in een boek, dat vanmiddag tijdens een pers conferentie in Amsterdam ten doop is gehouden door de uitgeverij Polak en Van Gennep. De enquête is exclusief ge- maakt voor dit boek, dat door de auteurs Richter Roegholt en Dick P. J. van Reeu- wijk de titel heeft gekregen: „Seks in de jaren '60. Over het liefdeleven van de Nederlandse Maagd en degevolgen" Voorwaar, een prikkelende titel, die le zen met rode oren belooft, maar deze verkleuring toch niet zal waar maken bij degenen, die vanwege de titel naar het boek zullen grijpen. Want de auteurs) hebben een serieuze bedoeling met het boek. Het wil „een overzicht geven van de situatie van het ogenblik. Alle in de ogen van de auteurs belangrijke aspecten van het seksuele leven van de Neder lander in de jaren '60 komen aan de orde". Een hele opgave om deze opzet in slechts 120 pocketpagina's te reali seren en de schrijvers willen dan ook niet pretenderen volledig te zijn. Zij brengen niettemin heel wat te berde, zoals een historische achtergrond, staal tjes van onwetendheid en nood, echt scheiding, de pil, abortus, interviews met DEN HAAG (ANP) In de toekomst zullen waarschijnlijk strengere eisen worden gesteld ten aanzien van de aan wezigheid van resten van bestrijdings middelen In allerlei eet- en drinkwaren, aldus heeft de staatssecretaris van So ciale Zaken en Volksgezondheid, dr. R. J. H. Kruisinga, meegedeeld. Dit blijkt uit een verslag, van bespre kingen, die de Tweede-Kamercommissies voor de Volksgezondheid en voor Land bouw en Visserij, ir. P. J. Lardinois, hebben gevoerd. De commissie wees erop, dat het pu bliek zich langzamerhand zorgen gaat maken over de aanwezigheid van ge vaarlijke resten van bestrijdingsmidde len. Niet iedereen neemt de bestaande bestrijdingsmiddelenwet even zorgvuldig in acht. In Duitsland zijn de voorschrif ten strenger dan in Nederland. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Van 27 tot. en met '29 oktober zullen vierhonderd jongeren uit België en Nederland in de Rotterdamse „Doelen" een congres houden over de ont wikkelingshulp. Professor J. Tinbergen en Tibor Mende uit Genève. verbonden aan de organisatie voor ontwikkelingshulp van de Ver Naties, zullen inleidingen houden Het congres vormt de inleiding van de „ontwikkellngsmaand" november In die maand zullen studentenorganisaties zich actief met het onderwerp bezighouden Er zullen, verspreid over ons land. vijf con gressen, vier tentoonstellingen, drie praat- avonden. filmvertoningen en lezingen wor den georganiseerd De heer A P. Forthome van liet Bel gische ministerie van Buitenlandse Han del zal het jongerencongres in Rotter dam openen Organisatoren zijn het Ne derlandse studentenbureau voor Interna tionale samenwerking en de Belgische stu dentenorganisatie voor ontwikkelingshulp. dr. Van Emden Boas en Vestdijk zowaar, alsmede de wetgeving, om maar enkele aspecten te noemen. Stabiliseren Echter niet de hoofdtitel „Seks in de jaren '60" krijgt het zwaartepunt in hel boek, maar de ondertitel „over het liefde leven van de Nederlandse Maagd en de gevolgen". Die gevolgen resulteren na melijk in een bevolkingsvraagstuk, dat de schrijvers met grote nadruk en ken nelijke bewogenheid, om niet te zeggen emotionaliteit, onder de aandacht van alle twaalf miljoen kinderen van die Nederlandse Maagd wil brengen. Het ge hele boek is één pleidooi voor het op drastische wijze stabiliseren van de be volking, uitmondend in een tiental con clusies, zoals de noodzaak van duidelijke, adviserende richtlijnen van de overheid, (bijvoorbeeld de verklaring, dat het niet verstandig is meer dan drie kinderen te verwekken), het laten vervallen van de kinderbijslag voor nieuwgeborenen na het tweede kind, vergoeding door de ziekenfondsen van de pil op dokters recept, het bevorderen van kennis om trent anti-conceptie, een positieve bena dering van abortus, opheffing van de fiscale discriminatie van vrijgezellen, wijziging in de formulering dér echt scheidingsgronden en een actiever emi- gratiebeleid. Men kan van deze conclusies denken wat men wil, maar niet dat zij onont- koombaai uit het boek zelf voort vloeien Het geheel steekt nogal warrig in elkaar. Het is welwillend te beschou wen als een boek met wat men een jour nalistieke inslag pleegt te noemen. Een aantal onderwerpen, die niet al te diep zijn uitgegraven en in zeker verband met elkaar staan, wordt op vlotte, leesbare UTRECHT (ANP) - De mededeling van de Mitex (tcxtleldetailhandelaren) waaruit is geconcludeerd, dut van de zijde van de werknemersbonden in de detailhandel samenwerkend in De- comverband nieuwe voorstellen zou den zijn gedaan met betrekking tot de regeling van de vijfdaagse werkweek door middel van winkelsluiting op de hele maandag, is volkomen uit de lucht gegrepen, aldus heeft de Decom mee gedeeld. Tijdens de onderhandelingen ten be hoeve van wijzigingen van de regeling van salarissen en andere arbeidsvoor waarden voor het personeel -in de detail handel in textiel en meubelen, is door de werknemersbonden voorgesteld de vijfdaagse werkweek in te voeren door middel van de vrije zaterdagmiddag. Hierover wil de Mltex hangende de besprekingen op landelijk niveau niet onderhandelen. manier behandeld. Wat echter nogal hin dert is de sterke vooringenomenheid met het eigen standpunt. De schrijvers gooien stenen naar heilige huisjes vanuit hun eigen heilig kasteel. Men kan hun be zorgdheid delen over de bevolkingspro blematiek, maar het afwezig zijn van zelfs het vermoeden, dat er meer is tus sen hemel en aarde, dan in hun stand punt is verwerkt, maakt dat men hun bezorgdheid deelt met dezelfde gemengde gevoelens als jonggehuwden een huis met een kwaje hoofdbewoner. Naïef De schrijvers hebben ook de Paus ge vraagd „om concrete en precieze ophel dering over het vraagstuk van de orale anti-conceptie". Zelfs oen tweede brief naar Rome, met daarin de laatste waar schuwing, dat „de kans bestaat dat het boek voltooid wordt zonder rekening te kunnen houden met de overwegingen van Uwe Heiligheid" heeft de Paus er niet toe kunnen brengen zijn standpunt uit een te zetten. De schrijvers zien dat als een indrukwekkend bewijs van onmacht. De veronderstelling, dat de Paus zijn op vattingen over het vraagstuk van de anti-conceptie waarop tientallen mil joenen mensen wachten even per om gaand zou meedelen aan de schrijvers van een incidenteel boek, zien wij toch wel als een tamelijk indrukwekkend be wijs van parmantige naiïveteit. DEN HAAG. (A.N.P.). De huurlibe ralisatie die op 1 oktober van dit jaar in bepaalde delen van hel land van kracht is geworden zal niet worden opgeschort, aldus heeft de minister van Volkshuisves ting en Ruimtelijke Ordening. W, G Schut, in antwoord op schriftelijke vra gen van liet communistische Tweede- Kamerlid W. F, H. van hel Schip meege deeld De heer Van het Schip had gevraagd of het juist was dut hel grootste deel I van de gemeenten die waren geoonsul- teerd. talrijke ernstige bezwaren tegen de voorgenomen huurliberalisatie had ge- j mankt en voorwaarden voor invoering had j nestel d. j Verreweg de meeste gemeenten hadden geen bezwaar tegen Invoering, en een vi Ij groot deel stemde zonder enig voorbehoud J met de voorgenomen maatregelen in. aldus de minister. Zonder dit als voorwaarde Ie j stellen, wees een ander deel op de nood zaak van toewijzing van eenzelfde contin gent woningwetwoningen als In 1966 I De meeste geuite verlangens betreffen het algemene woningbouwbeleid, dat op <te bouw van ten minste 125.000 wonln- gen per Jaar moet r.IJn gericht, aldus minister Schut. ROME. (AFP). Prinses Maria Bea trice van Savoye en de Italiaanse acteur Maurizlo Arena hebben besloten een tijd uit elkaar te gaan om hun gevoelens op de proef te stellen alvorens te trouwen, aldus meldt II Messaggero. die dit van Arena zelf vernomen heeft. Het blad voegt eraan toe: ..Als tijdens de separatie hun wederzijdse gevoelens onveranderd blijven zal er geen enkel be zwaar gemaakt worden tegen de viering van het huwelijk, dat ln elk geval moet geschieden volgens de godsdienstige ritus" SOEST, (A.N.P.). Twee raadsleden hebben bij burgemeester en wethouders van Soest aangedrongen op strafrechte lijke vervolging van degenen, die. zoals gemeld in Amersfoort slordig met inen- seiibccndcren zijn omgesprongen Bij restauratiewerkzaamheden ln de Amersfoortse St.-Joriskerk wns men on langs op enkele graven gestuit. De stoffe lijke resten zouden worden herbegraven op een begraafplaats, maar nu zijn samen met puin en zand uit de kerk ook skelet- delen in een zandafgravlng ln Soesterberg terecht gekomen. VNDORRA I, V VI LLA Generaal De Gaulle heeft gisteren een staatsbezoek aan Andorra gebracht. Andorra is Euro pa's grootste miniatuurstaatje, 432 km7 iu oen vallei van de Pyreneeën, tussen Frankrijk en Spanje. I en van de hoogte punten van zijn bezoek was de bezichti ging van het Franse radiostation in Andorra, dat op 2500 meter hoogte ligt. Wat zoekt Charles de Gaulle op de zolder van Europa" H(j stapt hier ln de voetstappen van de frankenkoning Ka- rel de Grote. Volgens de Andorraanse traditie is dit landje ontstaan toen An dorraanse herders Karei de Grote redden van een achtervolging door Moren ln de achtste eeuw. Uit dank voor deze hulp zou Karei de Grote aan de An dorraanse herders een zekere vorm van zelfbestuur hebben geschonken. Andorra Is sindsdien een dubbel vorstendommetje, waarvan de bisschop van Urgel de dlchtsbljzijnde Spaanse stad) en het Franse staatshoofd co- prinsen zijn. De Antlorranen hebben tot in de perfectie de kunst opgevoerd om de Spaanse zijde tegen de Franse uit te spelen en omgekeerd. Daardoor kun nen zijn in hun landje ongestoord hun eigen gang gaan. Zij zijn handelslieden: een Andorraans eufemisme voor smok kelaar. President De Gaulle, de huidige Franse prins, is naar Andorra gekomen om dit delicate evenwicht te breken ten gunste van Frankrijk. Hiertoe buit hij zijn persoonlijk prestige uit. Door naar Andorra te komen, zet hij dit landje in het middelpunt der belang stelling en onderstreept bij de moder niserende Invloed van Frankrijk. Met het eerste z|jn de Andorranen het graag eens, want publiciteit betekent geld. Maar zij willen niets weten van een evolutie. De Gaulle prees tijdens een openbare toespraak op het plein van Andorra, waar drieduizend Andorranen verzaweld waren, de Andorranen voor hun trouwe aanhankelijkheid aan hun tradi ties, maar herhaalde verscheidene ma len, dat de evolutie van dit land on ontkoombaar was Hij drong er op aan. dat de jongere generatie opgenomen moest worden in het politieke stelsel. Momenteel wonen er 15.443 personen In Andorra. De overgrote meerderheid zijn Spaanse arbeiders. Slechts 4.500 zijn An dorranen. Maar van deze 4.500 hebben er slechts 1015 volledige burgerrechten. Teleurgesteld Nu ontbreekt nog een beslissing van de Spaanse co-prins, de bisschop van Urgel. De Andorranen hadden gehoopt op een historische geste een ontmoeting in Andorra voor het eerst ln de Andor raanse geschiedenis van beide co- prinsen. Daarin zijn zij diep teleur gesteld. De Gaulie wil Andorra in zijn Franse invloedsfeer trekken en kan dus niet op gelijke voet met de Spaanse bisschop optreden. Hij wilde hem alleen als bisschop, niet als co-prins uitnodigen, en dat heeft de bisschop en co-prins natuurlijk afgeslagen. Om dezelfde redenen heeft De Gaulle de Andorranen een tunnel beloofd onder de Pyreneeën tussen Frankrijk en Andorra. Daarom ook verzocht De Gaulle, na z(jn toe spraak op het Andorraanse plein de omstanders om samen met hem het Catalaan», een Spaans dialect. Generaal Franse volkslied te zingen. De Gnullc moest dit tegen wil en dank aanhoren. Want de Andorranen nemen De Andorraanse regering daarentegen wel met genoegen graag een Franse tun- beval onmiddellijk het kinderkoor, dal op nel aan, maar ze hebben nog altijd niet hel plein verzameld was, het Andorraan- de kunst verloren om de ene co-print se volkslied ten gehore te brengen in het tegen de andere uit te spelen. In hef Sun Carlotheater te Napels beleefde Sophia Lorens film „C'era una volta" zijn feestelijke première. De ster had zich voor deze gelegenheid in het goud gestoken. Over haar linkerschouder kijkt haar echtgenoot Carlo Ponti lachend naar de verzamelde, opgewonden menigte, die zich voor het theater vereamekl had om Sophia hartelijk toe te juichen. (Van onze speciale verslaggever, dr. A. v. d. Weije' ROME Hel llturgiedebal ln de sy node heelt tot nog toe maar één opvnl- lend resultaat opgeleverd, nl. dat de overgrote meerderheid volledig akkoord gaat met de liturgievernieuwing zoals die sinds het concilie gestalte heeft ge kregen. Bisschoppen die zich ertegen verklaren, zijn met een vergrootglas te zoeken. Men gaut zich onwillekeurig afvragen, waar dan wel die grote mussu te vinden Is die zich, volgens herhaalde bewerin gen van l na Voer. Confrontatie en ge lijkwaardige groepen, tegcb de liturgie vernieuwing verzetten. Als de synode een enigszins acceptabele afspiegeling Is van datgene wal onder het volk Gods leeft. Is de onjuistheid van deze bewe ringen wel doorsluand bewezen. Het conservatieve Romeinse dagblad II Messagero van gisteren doet een po ging, -het verzet tegen de liturgiever nieuwing opnieuw leven ln te blazen Enkele theologen, canonisten en II- turgisten /ouden volgens het blad de koppen bij elkaar hebben gestoken, om I een stuk te mtiken, waarin de stan- j duardmis van Bugnini als strijdig met het concilie van Trente en met de litur gie-encycliek van Pius XII wordt ge brandmerkt. Een 2de punt, dut hun wor- i de heeft opgewekt, Is het voorstel om I ouk voor de consecratiewoorden voor- laun de volkstaal te laten gebruiken, Dit voorstel vall volgens 11 Messagero ,,on- der het anathema van Trente en dreigt Je consecratie ongekliglemu ken". Het artikel sluit met een oproep tot verzet I liet /.let er niet naar uit, dat het vuui- werk van II Messager j de gang van zaken ii hebben. Zoals gezegd zijn het In overgrote het schemu-Bugnlnl eens Hiermee is niet ge/egd, dat de synode helemaal geen kritiek op de tlturgicvor- nleuwing zou hebben. Er zijn blsschop- I pen, die pleiten voor het behoud van be paalde eucharistische devotie en van de verering der heiligen Maar er zijn er ook, die vinden, dat de lot nog toe aan gebrachte hervormingen bij lange na niet ver genoeg gaan. Opvallend was de Interventie van de Canadees Flahiff, die zei dot het allemaal maar lapwerk was wat de raad voor liturgie presteerde, niet gedurfd en niet moedig genoeg ..Men wil alle traditionele elementen be houden, ook als ze hun onhoudbaarheid allang bewezen hebben. Men komt aan een radicale oplossing van de problc- men niet toe". Opvallend was ook de Interventie van 1 de Nederlander mgr. Geise, die maar niet kon Inzien, waarom men aan een universele liturgie wilde vasthouden, I terwijl toch vaststond dat de liturgie sich bij de tradities en gebruiken van een volk moet aansluiten. „Laat men liever uan de plaatselijke bisschoppen de gelegenheid geven om voor een aan gepaste liturgie te zorgen en om aange paste canonteksten te maken". Ontevredenheid Intussen zijn we dan de laatste week van de synode ingegaan. In kringen van waarnemers begint men xlch af te vragen, of de synode voor zondag a.s. met haar werkzaamheden kan klaarko men, als ze ook nog aandacht wil be steden uan het bezoek van patriarch Athenagoras en de plechtigheden die daarbij pluuts zullen hebben. Vervolgens komt een gevoel van onte vredenheid op. als men het verloop der synode-gebeurtenissen tot nog toe over ziet. Er Is een heleboel gepraat over be langrijke en onbelangrijke dingen. Nie mand weet wat nu eigenlijk als het sy nodale standpunt kan worden be schouwd. Niemand weet ook, wat de Paus uiteindelijk met de resultaten van de gehouden meningspelling zal doen. Zal hij nog realiseren wat hij ln sijn openingsrede als mogelijkheid heeft aan gekondigd, nnmelijk dat aan de synode voor bepaalde zaken een beslissende stem wordt gegeven? Of houdt hij het vooralsnog op een vrijblijvend advies? Dat zijn vragen, die met een zekere ge prikkeldheid worden gesteld. De Franse theoloog Laurentln, naar zijn mening gevruugd, verklaarde onom wonden dut deze synode niet beant woordt aan de verwachtingen die het conrillc ervan geluid heeft. ADVERTENTIE) enige invloed op de synode zal de bisschoppen meerderheid met Brandend maagzuur, druk op de maag, opgeblazen gevoel? helpen direkt! t TKK>. IIT (ANP) l)c vcrnntwooi (lelijkheid \oor de loonvorming behoort te liggen hjj (Ie contractpartijen, dim b(j werkgevers en werknemers zeil. IR. vrij heid moei hentuan "in de verhoging van de reële lonen ui t,. «temmen op de mogelijkheden In de lied rijf stak ken en ondernemingen, w uurhij niet alleen de produktlvltclt, maar ook de rentablll- lelt een factor van belang is. Dit Is de mening van het bestuur van de Nederlandse katholieke kleding- en textlelurlx-lderabond ..Slnt-Lainbertua". Dit oordcel ia neergelegd ln een actie programma, dat op de in Utreoht ge houden algemene vergadering Is vast gesteld. Naai de overtuiging van het bestuur zijn vele loonsystemen, die op dit mo ment worden gehanteerd, gebaseerd op prestatienormen, die niet meer passen ln desa tijd. Mot name worden genoemd da gemeten tarieven, stuklonen an premie regelingen.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 5