zo weinig Goudband hebt u nodig voor het lekkerste kopje koffie! FRIESCHE VLAG GOUDBAND vilt PASTOOR EN GETUIGEN HANDHAVEN BIJ SLUITING VAN GEMENGD HUWELIJK DE R IN DE MAAND Bil MUZIEK MINDER FOUTEN Meerderheid van synode meent: WOENSDAG 18 OKTOBER 1967 DE LETDSE COURANT PAGINA 7 Mannelijke modellen in hoedenmode prachtig materiaal om mee te koketteren Veel Franse vilthoedjes hebben dit seizoen vrij kleine randen die. harmoniërend met het gezicht, op elke manier zijn op te slaan; ofwel ze hebben een herenmodel, waarmee ook i koket kan zijn. Foto rechts: Steenrode veloursvilt met een hoge, puntige boL Het satijnen lint Is zeer smal doorgestikt en een bijou met vier robijnkleurige tranen prijkt op de knoop. (Marie ChristianeJ Foto links onder: Jean Barthet ontwierp dit hoedje van groene, oranje, beige en witte stukjes vilt, als een lappendeken aan elkaar gezet. Elk stukje is met zwarte zijde een steelsteek geaccentueerd. Hieihij oorhangers van Tirools kristal en git. Foto rechts onder: Het geraffineerde herenhoedje van Brosseau, zeer verrassend nu het gedragen wordt bij een decolleté, is wat verzacht door een enorm juweel, dat een soort hoorn van overvloed is, waaruit een water val van steentjes stroomt. De oorhangers van Roger Jean Pierre mogen er wezen, met in dubbele markiezen- vorm geslepen kristallen, die eindigen in een peervorm met vele facetten. Nederlands van ontwerp en uitvoering (Plaza), maar behalve in ons land ook in het buitenland een succes voor het komend seizoen, deze asymmetri sche wintermantel met hoge taïllenaad en een opvallende zakklep. Het mate riaal w mohair arraché met een col van geschoren wasbeer. Vasco da Gama verloor by zjjn tocht naar Indië rond Raap de Goede Hoop in 9 maanden tyds 90 schepelingen aan scheurbuik. Wanneer de zeevaar ders In een haven verse groenten en fruit konden krygen, genazen de zie ken spoedig. Dit is ruim 500 jaar ge leden. Toen wist men nog niet dat een dramatisch tekort aan vitamine C de oorzaak was, omdat het nog byna vyf eeuweri moest duren voor het bestaan van de vitamines ontdekt zou worden. We kennen er nu meer dan 20. Van nature komen ze allemaal onze levensmiddelen en btj een goede keuze en bereiding hoeven er geen tabletten aan te pas te komen. De, levensmiddelen zelf zijn beter dan de, preparaten, omdat ze behalve vitami-> nes ook andere waardevolle en onmis-1 bare stoffen bevatten zoals eiwitten/ mineralen .vetten, koolhydraten. Alleen met vitamine D moet een beetje bijgespijkerd worden voor Jonge kin deren en aanstaande moeders. Lever traan zolang er een R In de maand Is; Ja, maar van levertraan of een vitamine D-preparaat mag door deze groepen niet meer worden gebruikt dan de dokter voorschrijft. Wanneer in plaats van levertraan een preparaat (capsules of druppels) is voorgeschre ven, houdt u dan aan de opgegeven dosering. Overdaad kan ook hier schaden. Iedere vitamine verricht in 't lichaam een eigen taak; de ene soort kan de andere niet vervangen. Heeft de dokter uw kinderen levertraan voorgeschre ven, geef het ze dan ook. Een sinaas appel, rijk aan vitamine C kan b.v. le vertraan als bron van vitamine D be slist niet vervangen. In het algemeen (Uw zoon had dus toch gelijk...) Hoe lukt het huiswerk van onze schooljeugd als ze het maken bij radiomuziek? Uitstekend zeggen zijzelf. Veel ouders en leraren staan daar sceptisch tegenover, maar het is niet gemakkelijk in te grijpen, en bovendien missen zij de bewijzen, dat muziek schaadt. Huiswerk ls wel met kantoorwerk te vergelijken. Sedert korte tijd doet kantoor - muziek zijn intrede in de zakenwereld en in één geval zijn de praktische resultaten bekendgemaakt. Wij leze-' in het maandblad „Weten", dat het boekingsbureau van een luchtvaartmaatschappij in Franfort (Main) heeft vastgesteld, hoe bij muziek de hoeveelheid fouten verminderde met 16 procent. De eerste bandrecorders voor kantoormuziek worden hier en daar beproefd, maar het blijven sporadische gevallen Wel worden de klanten ln warenhuizen al vaker met muziek ontvangen. Maar afdelingschefs zijn van mening, dat de employés door muziek eerder worden afgeleid dan aangezet tot werken. De belangstelling van fabrikanten van aohter- grondmuziekinstal 1 a tl es richten zich hoofdzakelijk op bedrijven met vrouwelijk personeel, aangezien de v.ouw op kantoor het meest ln muziek ls geïnteresseerd. Pleidooi voor dialoog tussen de Kerken hoeft, by een juiste keuze van onze maaltijden, niemand zorgen te hebben over een tekort aan vitamines. Dat' wil zeggen dat wij dagelijks moeten gebruiken: zeker een halve liter melk, karne- melk of yoghurt, die o.a. de bron zijn van vitamine B2. een portie aardappelen, groenten en fruit die onder meer vitamine. C leveren. Ook wintergroenten en winterfrult (koolsoorten, sinaas appelen, citroenen en grape-fruit) geven genoeg, zodat er geen extra-C-tabletten nodig z(jn. kaas en vlees, vis, el en peul vruchten zorgen voor verschillen de B-vitamines. boter of margarine hebben we nodig voor A en D (zuigelingen kleuters en a.s. moeders bovendien levertraan op D-preparaat). In bruinbrood en grove bindmiddelen vinden we vitamine BI. Beckers Sons in Amerikaanse handen DEN HAAG (ANP) De fijnmechani- sche industrie Becker's Sons In Brum- men, een onderneming met ongeveer tweehonderd man personeel, is overgeno men door een Amerikaans bedrijf, di tegen het eind van het vorig jaar reeds een andere Nederlandse onderneming, de N.V. Fabriek van Transformatoren en Apparaten v.h. Weseman en Co. in Rotterdam, had overgenomen. Het Amerikaanse bedrijf Slmmonds Precision Products inc., heeft in de Ver enigde Staten een unieke positie verwor ven dank zij het samengaan van fijnme- chanica en elektronica ln één onderne ming. Het Amerikaanse moederbedrijf werkt aan de ontwikkeling van meet- controlesystemen voor ruimtevaartpro jecten en supersonische en andere vlieg tuigen. Ook maakt men onderdelen voor computers. De heer D Rijksen. districtsbestuur der van de Algemene Nederlandse Me- taalbedrijfsbond in Gelderland, verklaar de dat fusie of verkoop de enige oplos sing voor het Brummense bedrijf was. De zaken gingen de laatste tijd niet zo best. Reeds tweemaal werd de vakbewe ging dit jaar betrokken bij ontslaggeval- len. Belangrijke orders (onder meer gra naathulzen voor Defensie en remtrom- mels voor fietsen) zijn verdwenen en het was moeilijk andere orders aan te trek- Verdronkcn De rivierpolitie in Rot terdam heeft in de Parkhaven het lijk gevonden van de 80-jarige J. van der Laar uit de Maasstad. De man werd sinds 9 oktober vermist, toen hij niet terugkeerda ln het rusthuis, waar hij (Van onze speciale verslaggever dr. Alfred uan der Weger) ROME De meerderheid van de synodeleden, die tot nog toe gesproken hebben, is van mening, dat de canonieke vorm (trouwen voor de pastoor en twee getuigen op straffe van ongeldigheid) voor het ge mengde huweiyk behouden moet biyvcn. Hun voor naamste motieven zyn: 1. dat deze vorm vereist is oin de geldigheid van het huweiyk onomstotelijk te kunnen vast- 2. dat door deze vorm het sacrale karakter van het huweiyk wordt onderstreept. Omtrent de vraag, of aan de piaatseiyke bisschoppen grotere volmacht moet worden gegeven, om in voorkomende gevallen van dit voorschrift te ontslaan, lopen de meningen van de bisschoppen nogal uiteen- Verder verlangen de vaders, dat er bij het sluiten van gemengde huwelijken een morele zekerheid wordt vereist, dat voor katholieke doop en opvoeding der kinderen zal worden gezorgd. Als deze morele zekerheid er is, achten de meesten het vragen van morele waarborgen niet meer noodzakelijk. Het meest open geluid kwam van kardinaal Rossi, die sprak >ns het episcopaat Brazilië. Hij vond, dat de zaak van het gemengde huwelijk meer als een moraal- probleem dan als een juridisch moest worden behan deld, dat men meer nadruk moest leggen op een geldige doop van de kinderen, dan op een katholieke doop, meer op een christelijke, dan op een katholieke opvoeding. Er moet over de zaak van het gemengde huwelijk een dialoog op gang komen, waarbij het secretariaat voor de eenheid bemiddeld. Het huwe lijksbeletsel van „gemengde godsdienst" zou kunnen worden opgeheven, als beide partijen een echt oecu menische vorming hadden gekregen. Het huwelijk van een katholiek met een ongelovige, zou men moeten laten doorgaan als er morele zekerheid bestaat, dat de katholieke partij het geloof zal bewaren en dat de kinderen in het katholieke geloof zullen worden grootgebracht. (Jok het Franse episcopaat hield bij monde van mgr. Puech een zeer open interventie. Hij steunde het plei dooi voor een interkerkelijke dialoog over heel de zaak van het gemengde huwelijk onder auspiciën van het secretariaat voor de eenheid. Ook brak mgr. Puech een lans voor het laten vallen van de huwe lijkssluiting voor pastoor en twee getuigen. „Als dit gebeurde zouden heel wat moeilijkheden kunnen wor den opgelost. Ook zouden wij dan veel minder ongel dige huwelijken en echtscheidingen hebben. Niet te vergeten dat het de gedoopten zelf zyn, die elkaar het huwelijk toedienen". STRENGE REGELS Bisschop Taguchi uit Japan zei te spreken vanuit een geheel eigen situatie. In Japan vormen de katholie ken een zeer kleine minderheid. Taguchi meende, dat het huwelijksbeletsel moest worden opgeruimd en dat de katholieke vorm alleen kon worden gevraagd voor de geoorloofdheid, niet voor de geldigheid van ge mengde huwelijken. „Als wij vasthouden aan de strenge regels van dit ogenblik, zullen veel katholie ken die gemengd getrouwd zijn (en in Japan zijn dat verreweg de meesten) htm kinderen niet meer katho liek laten dopen. Wij worden dan een steeds kleinere minderheid, die op den duur misschien zelfs geheel zal verdwijnen". Daartegenover stonden ook enkele zeer behoudende uitspraken. Namens het Italiaanse episcopaat stelde kardinaal Urbani het probleem als volgt: van de ene kant kunnen wij het katholieke geloof, de katholieke opvoeding van de kinderen en de onverbreekbaarheid van het huwelijk veilig stellen, van de andere kant kunnen wij het andersdenkenden niet al te moeilijk maken, een gezin te stichten. Nog strenger luidde het standpunt dat door monseigneur Theunissen namens de bisschoppen van Malavl werd Ingenomen. HIJ wilde op alle punten aan de huidige regeling vast houden. In het bijzonder legde hij er de nadruk op, dat het toelaten van een niet-katbolieke bedienaar tot de huwelijkssluiting in een katholieke kerk onder de gelovigen verwarring zou stichten. Op dit ogenblik is nog niet te overzien hoe het debat zich verder zal ontwikkelen. Het wachten ls op de interventies van Alfrink namens Nederland, Dopfner namens Duitsland en Bea namens het secretariaat voor de eenheid. Het heeft er alle schijn van dat zij hun interventie liever nog even uitstellen. Pas wan neer deze belangrijke figuren gesproken hebben, zal men kunnen zien hoe de kaarten op de synode liggen. ZES VRAGEN Ook zijn er zes vragen over de priesteropleiding voor gelegd, die zij in de komende dagen zullen moeten beantwoorden. De voornaamste luiden als volgt: Moet er een soort raamwet komen voor do priesteroplel- nen geven? Moet er in iedere bisschoppenconferentie een speciale commissie voor de priesteropleiding worden gesticht? Moeten er periodieke bijeenkom sten worden belegd tussen de congregatie voor de seminaries en de bisschoppen, die speciaal met de priesteropleiding belast zijn? Moet aan directeuren en professoren van seminaries een speciale opleiding van een jaar worden gegeven? Van de meest gebruikte koffiemelk in Nederland hebt koffie, een pittiger geur, een mooiere, goudbruine U het minste nodig voor het lekkerste kopje koffie, kleur. Voordelig in het gebruik door de stérke concen- GOUDBAND geeft een vóller aroma aan Uw kopje tratie, nóg voordeliger In de grote literfles van1080 gr. 14-karaats gouden sieraden voor onge veer de helft van de vergelijkbare winkel waarde. Vraag spaarkaart aan uw koffie- melkleverancier. de fles waar méér in zit

Leidse Courant | 1967 | | pagina 7