S)e CciddeSotiAcmf Venussatelliet landt zacht Nieuwe signalen na landing Groot succes Russen ALLES WAT LOS ZAT KWAM NAAR BENEDEN JAMIN Folder van ministerie misleidend Kwaliteit kandidaten rijkspolitie verminderd Storm eist zeven doden Celstraf voor man die hond dood schopte Proces tegen Van den Boorn begonnen Kamerlid stelt vragen Optreden B.V.D. in strijd met grondwet Artsen bereid tot heropening van overleg Gat in dijk Flevoland PAPENGRACHT 32 - LEIDEN ADVERTENTIEAFD. 2.08.26 GIRO 10.30.03 TEL. 2.09.35 REDACTIE 2.00.15 en 2.55.94 DIRECTEUR J. F. J. M. KOENS HOOFDREDACTEUR L. C. J. ROOZEN ABONNEMENTSPRIJS: p. w. ƒ0.98; p. maand ƒ4.30; p. kwart, ƒ12.55; franco per post ƒ15.40. ADVERTENTIES 22 ct p. mm. Telefoontjes 2- KLACHTEN bezorging teL 3.38.39 (18.00-19.00). WOENSDAG 18 OKTOBER 1967 NACHTVORST De weersverwachting, meegedeeld door het KNMI, geldig tot morgenavond: Opklaringen en slecht» hier «n daar een bul. Matige tot nwakke westelijke wind. morgen krimpend naar zuidwest tot zuid. In het bin nenland plaatselijk nachtvorst. Dezelfde mid dag-temperaturen als vandaag of Iets hogere. KATHOLIEK OAGBLAO VOOR LEIOEN EN OMSTREKEN 59e jaargang, no. 17.271 LONDEN (Reuter-A P.Het Russische ruimteschip „Veiius 4" it er na een reis van vier maanden in geslaagd als eerste een zachte landing te maken op een andere planeet. Volgens Sir Bernhard Lovell, directeur van het Britse ruimtelaboratorium Jodrell Bank, heeft de „Venus4" vermoedelijk om half zes vanochtend een cap sule met meetinstrumenten en een zender via een parachute op het oppervlak van Venus neergelaten. Het zou evenwel ook mogelijk zijn dat de capsule door remraketten een zachte landing heeft uitge voerd. Vijftien seconden na het tijdstip waarop de landing zou hebben plaatsgehad, werden signa len opgevangen in een andere code dan vóór de landing. Deze signalen moeten de Sovjet-Unie Inlichtingen van onvoorstelbare waarde opleveren voor de kennis van de planeet, aldus Sir Bernhard. Mocht de tempe ratuur echter even hoog zijn als men tot nu toe heeft aangenomen, dan is er weinig kans dat de capsule nog lang in werking zal blijven. Als om deze woor den kracht bij te zetten, hielden de signalen om kwart over zeven vanmor gen op. Volgens de Brit kan het evenwel een gewone pauze in de uitzending zijn. Even voor de landing was uit Jodrell Bank het bericht gekomen dat de proef met de „Venus4" waarschijnlijk was mislukt. Kort voor half zes hielden de signalen plotseling op. Sir Bernhard ver klaarde toen dat de sonde wellicht met iets in botsing was gekomen. Na korte tijd evenwel kwamen de nieuwe signalen binnen. De onderbreking had twintig minuten geduurd. Toen deelde Sir Bern hard Lovell mee: „Dit is een geweldig ogenblik. Het ziet ernaar uit dat de Russen als eersten weten hoe de opper vlakte van Venus er uitziet. Het is een opmerkelijke prestatie". Venus is de helderste planeet van ons zonnestelsel en op de maan na de naaste buur van de aarde. Allang is de planeet •en omstreden hemellichaam. Sommigen geloven dat de wolkenformaties van Venue een eindeloze, hete en droge (ADVERTENTIE) mokka meika's niet .duur we! heerlijk Kritiek C.N.V. op vrije huren UTRECHT (ANP) Bij het Christe lijk Nationaal Vakverbond zijn van verschillend* kanten klachten binnen gekomen over „een misleidende voor stelling van saken" die wordt gegeven la een folder van het ministerie van- Volkahnlsveetlng. Deze folder Is uitge geven naar aanleiding van de Invoe- ring van vrije huren ln bepaalde delen van Nederland. Het CNV vestigt er de aadacht op, iel het vouwblad to simpel zegt dat de huurder die om uitstel van ontruiming wfl vragen, dat verzoek per brief tot de kantonrechter moet richten. Een kriel la niet voldoende, aldus het CNV, het gaat om een officieel verzoek schrift dat ln drievoud moet worden in gediend en dat vergezeld dient te gaan van 25 gulden griffierechten. Het CNV vaagt zich af, of men deze verzoeken aiet vrij had kunnen stellen van grif fierechten om de huurder, die toch al in narigheid zit door de hem aange legde ontruiming, deze onaangename extra-verrassing te besparen. Verder heeft het verbond bezwaar tegen de strekking van de folder, waarin het ministerie doet voorkomen, dat do huurder nog een zekere bescher ming geniet. Het CNV vindt dit dreven, aangezien er alleen sprake is van een mogelijkheid om vla de kan tonrechter uitotel van ontruiming te krijgen. Tenslotte meent het CNV, dat het ministerie wel eens aandacht had I*t> besteden aan het feit, dat er Mod en huurovereenkomsten bestaan, waarin nogal wat „lekken" voorkomen. IN opzegging van deze overeenkom sten staat de huurder veelal geheel machteloos. HORN (ANP) De leiding van de rijkspolitie is niet ontevreden over de resultaten van de recente wervingsac ties. Het aanbod is gestegen, maar de kwaliteit van de sollicitanten is het laatste half jaar duidelijk verminderd. De oorzaak: de ontspanning op de ar beidsmarkt heeft veel jongeren verleid om het maar eens bij de rijkspolitie te proberen. Aldus werd meegedeeld bij de ope ning In Horn (L.) van de tweede oplei dingsschool van de rijkspolitie. Onge veer 60 percent van de aspirant-rijks politiemannen bestaat thans uit jonge ren van 17 tot 20 jaar. Het percentage toegelaten leerlingen is iets stijgende, maar bedraagt toch niet meer dan 12 tot 15 percent. De voorzitter van de se lectiecommissie, kapitein Borra, ver- klaarde, dat de meeste afwijzingen vol gen na karakteranalyse. Als het om de oudere kandidaten gaat, mankeert er meestal wat aan de ontwikkeling en wat de jongeren betreft berust de afwij zing meestal op de te kinderlijke instel ling. De ervaringen met de afgestudeer den worden gunstig genoemd. Geen krant ontvangen? Bel tussen 6.007.00 uur, nummer 33839 en per speciale koerier wordt u de krant alsnog gebracht. Waar agentschap pen zijn gevestigd wende men zich tot de agent_ Je hoeft met sulk weer natuurlijk niet naar het strand, verboden Is het tn geen geval. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De zware zuidwesterstorm met wind kracht 10 en uitschieters tot 130 km per uur heeft gisteren niet alleen Nederland, maar vrijwel geheel West- en Midden-Europa geteisterd. Voor zover bekend heeft de storm in ons land zeven mensenlevens geëist en enkele tientallen gewonden. De materiële schade wordt in de miljoenen geschat. In Duitsland vielen vijf doden, in Engeland een. In het noorden van Engeland en in Schotland duurt het slechte weer van de afgelopen dagen onverminderd voort. Bepaalde delen van het land liggen onder een dikke sneeuwlaog. Wanneer je zelfs als Engelse op honden bent uitgekeken, want iedereen loopt immers met een hond, dan grijp je een herdersstaf en ga je schapen uitlaten. Tot dat ook verveelt. Want het eerste schaap blijft nooit alleen. woestenij aan het oog onttrekken, ter wijl anderen aannemen dat de planeet is overdekt met ijs en water, hetgeen de verklaring moet vormen van de blauwgroene kleur van de planeet. De zeer dichte atmosfeer is rijk aan kool- dioxyde, maar zuurstof, die een of andere aardse levensvorm mogelijk zou maken, is niet ontdekt. Hoewel de planeet op Mercurius na het dichtst rond de zon draait, ls van de temperatuur niets be- GRONINGEN (ANP) De Groning se politierechter veroordeelde gisteren de 38-jarige loswerkman H. V. uit Gro ningen tot veertien dagen gevangenis straf wegens ernstig geval van dieren mishandeling. De officier van justitie had eenzelfde straf gevorderd; Verdachte had zich „ontfermd" over een hond van een dame in Groningen. Zij wilde het aggressief geworden dier naar het asiel brengen. Verdachte nam dit karweitje van haar over, maar toen het asiel gesloten bleek, maakte hij met de auto een ritje en liet de hond onder weg uit. De hond wist de weg naar huis terug te vinden. V. ging toen met het dier naar Bedum, hing het op aan een brugleuning en schopte het zolang tegen de kop tot het dood was. SOFIA (AP) Vandaag ls in Sofia het proces begonnen tegen de Nederlan der Tonnle van den Boorn (29) uit Maastricht die ten laste wordt gelegd zfjn Oostdultse schoonzuster utt Bulgarije te hebben willen smokkelen. Aan het begin van de zitting gaf hij toe een paspoort, te hebben vervalst, bestemd voor zijn schoonzuster Gudrun Lehman, als arts verbonden aan een ziekenhuis ln Kieselbach. Deze pleegde zelfmoord na de mislukte vluchtpoging. Begin september ls Van den Boorn tegen borgtocht vrijgelaten. Hij heeft toen contact opgenomen met de Bel gische ambassade ln Sofia die de Neder landse belangen behartigt. HIJ mocht echter niet de stad verlaten en logeerde in een hotel ln het centrum van Sofia terwijl de Bulgaarse autoriteiten het I proces tegen hem voorbereidden. Maatregelen tegen ambtenaren universiteit? (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het Eerste-Kamerlid Van Wijk (P.S.P.) heeft in vragen aan de minister» van Binnenlandse Zaken, Onderwijs en Wetenschappen en van Justitie geïnformeerd of het optreden van de B.V.D. aan de Leldse universiteit waarvan ons blad vorige week vrijdag als eerste melding maakte niet in strijd moet worden geacht met o.a. de ln de grondwet gewaarborgde vrijheid van Conflict bedrijfsverenigingen UTRECHT, (A.N.P.). „De Landelijke Huisartsen Vereniging ls altijd bereid om te praten". Dit zei dokter C. Z. Salome, bestuurslid van de L.H.V., gisteren naar aanleiding van de mededeling van de be drijf «verengingen, dat zij de artsen heb ben geschreven dat ze de onderhandelin gen over de controletarieven eventueel willen heropenen. De brief van de federatie van bedrijfs verenigingen is nog niet besproken ln het L.H.V.-bestuur. Volgens de heer Salomé zullen de artsen echter zeker weer om de tafel willen gaan zitten als geen van de partijen vooraf condities stelt. Het advies, de controles voor de be drijfsverenigingen te 6taken. was volgens hem een reactie van de L.H.V. op het ultimatieve karakter van het bericht van de zijde van de federatie, dat de prijzen- beschikking voor de particuliere tarieven van de hulsartsen ook van toepassing is op de controletarieven. Bij de L.H.V. had men de indruk, dat deze mededeling werd gebruikt als een soort ..stok achter de deur" en dat vond men niet correct. Dokter Salomé zei nog, dat de L.H.V - leden die het advies van de vereniging niet opvolgen omdat zij het deel van hun Inko men dat voortvloeit uit de controles, niet kunnen missen of niet willen opgeven, beslist niet „met een scheef oog zullen worden aangekeken". Het gaat alleen maar om een advies en we maken er zeker geen preetigekweetto van, el dus de heer onderwijs, met het Protocol van Parijs (waarin zowel het recht op het geven als bet ontvangen van onderwijs is vast gelegd) en met het Europees verdrag tot bescherming van de rechten van de mens. De heer Van Wijk vraagt zich af of het optreden van het overheidsorgaan B.V.D. in deze vorm geen onrechtmatige overheidsdaad moet worden geacht. Hij dringt aan op maatregelen om herziening in Leiden zowel als bij andere universi teiten te voorkomen en informeert of er maatregelen zijn of worden genomen tegen de ambtenaren van de universiteit, die aan de B.V.D.-activiteit hun mede werking hebben verleend. Het Kamerlid wil voorts weten welke gegevens uit de administratie van een universiteit kunnen worden gehaald (in formaties over studieresultaten niet mee gerekend) die van invloed kunnen zijn bij een benoeming in een ambtelijke functie. Hij vraagt tenslotte Inlichtingen over de aard van de „politieke instelling", die een afgestudeerde wel of niet geschikt zou maken voor een openbaar ambt. Hij meent dat de schijn is gewekt dat Neder land thans een discriminatie zou kennen tussen volwaardige en onvolwaardige staatsburgers, een en ander ter beoor deling van een anoniem en oncontroleer baar ambtenaar van de V.V.D., naar geheime, althans onbekenden maat staven. Achten de ministers, zo infor meert de heer Van Wijk tenslotte, het Inbrengen van zo een politiek element niet ln strijd met het grondwetsartikel, dat elke Nederlander benoembaar ver klaart tot Iedere landsbediening? Verscheidene automobilisten, die hun wagen keurig langs de stoeprand hadden geparkeerd, moesten later ervaren, dat een omgewaaide boom ernstige veriooestingen aan hun voertuig had aangericht. De storm heeft ook de werkers nan de dijk, wnarbinen de polder zuidelijk Flevoland zal komen te liggen, parten gespeeld. Het laatste dijkgat, ter breedte van twintig meter, dat vaodaag in tegen woordigheid van de koningin zou worden gesloten, is door het natuurgeweld tus sen de 30 k 50 meter breder geworden en bovendien ook uitgediept De hele nacht hebben dijkwerkers koortsachtig gewerkt om de ontstane schade te herstellen. Toth heeft het koninklijk bezoek van morgen in grote lijnen doorgang kunnen vinden. De koningin beperkte zich nu tot het in gebruik stellen van het gemaaL De trieste balans van gisteren ver meldt wat de materiële kant betreft enorme schade aan huizen, scholen, boer derijen, gebouwen, auto's, woonschepen en boomgaarden. De vliegende storm bracht ook vele schepen ln nood. Doden vielen te betreuren in Beesd (61-jarige automobilist door rukwind te gen boom), Terneuzen (64-jarige opper man getroffen door omvallende muur). Steenbergen (47-jarige fabrieksarbeider getroffen door een openslaande deur en van een 5 meter hoge verdieping geval len), Velp (4-Jarige kleuter getroffen door afgebroken boomtak), Rotterdam (60-jarige kruidenier kreeg hartverlam ming toen stuk dakgoot voor hem neer stortte), Rotterdamse Waalhaven (51-Ja- rige schippersvrouw krijgt dekhuis tegen hoofd) en Velp (29-jarige monteur ge dood door grondverschuiving). Duizenden telefoontjes Politie en brandweer ln vele steden hebben gisteren duizenden telefoontjes gehad met verzoeken om assistentie. Ook de plantsoenendiensten hadden het druk met het verwijderen van omgewaaide I bomen. Een Amsterdamse brandweerman I vatte de situatie kernachtig samen met zijn opmerking: „Alles wat in Amster dam een beetje los zat, is wel naar be neden gekomen". In Emmeloord en Hoo- geveen waaiden de daken van enkele flatgebouwen af. Op een werf ln Ap- pingedam sloeg een grote brugkraan van zijn remmen, raakte op drift en kwam aan het einde van de rails tot stilstand. Door de schok kwam de zware boven bouw naar beneden, vernielde in zijn val een grote loods, nam ook nog een hoge torendraaikraan mee en werd enkele seconden later zelf een verwrongen staal- massa. De schade: een kwart miljoen ln nauwelijks enkele minuten. Omwonen den, die naar de ravage kwamen kijken, zagen even later lot hun ontsteltenis de daken van hun eigen woningen de lucht ln gaan. Felle rukwinden richtten voo* duizenden guldens schade aan op de ker mis in Breda. In Haarlem werden twin tig gezinnen in een slag dakloos toen de wind het dak van hun flat meenam. In Arnhem, in de omgeving van het nieuwe girokantoor, was het urenlang levene gevaarlijk toeven, doordat vlijmscherpe stukken aluminium van het gebouw los lieten en naar beneden dwarrelden. Tienduizenden ruiten sneuvelden, marktkramen werden vernield, auto's min of meer ernstig beschadigd, televisie antennes tuimelden bij duizenden naar beneden, woonboten raakten op drift Br was bijna geen straat in Nederland, waar de storm niet op een of andere manier een spoor had achtergelaten. (Vervolg, pag. 5, laatste kolom) Eisenhower in het ziekenhuis WASHINGTON (AP) Oud-president Dwight D. Eisenhower is ln het Waiter Reed lcgerziekenhuls opgenomen met een niet nader gediagnoseerde aandoe- I nlng aan da urinewegen. Zijn toestand is goed.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 1