ANGS ALLE WEGEN Mislukte poging tot moord op vriendje DP ZOEK MAAR IE LIEFDE )P ZOEK HAAR IE EENHEID SP WEG MAAR 'Christus Zouaaf Pieter Jzn. Jong sneuvelde een eeuw geleden VOOR KATHOLIEK NEDERLAND SYMBOOL VAN HEROÏSCHE STRIJD VOOR DE PAUS Woningwetwoningen in advertentie aangeboden Circus Althoff in 1968 naar Nederland Manege met complete dierentuin Terreurgroep opgerold in Jeruzalem Maatregelen vervoer van gevaarlijke stoffen VRIJDAG 13 OKTOBER 1967 DE LEIDSE COURANT dag zond Het probleem van de versnelde groei naar zelfstandigheid, die de jonge Kerken doormaken en ook moeten doormaken een pro bleem dat nog verhaast wordt door politieke en binnenkerkelijke ont wikkelingen wil de pauselijke missieactie voorwerp maken van aandacht op Wereldmissiedag op zondag 22 oktober a.s. De op brengst is bestemd voor medische verzorging en onderwijs aan kin deren; voorts voor middelbaar on derwijs en de opleiding van in heemse priesters en broeders. Ook vloeit een deel naar het algemeen gerichte pauselijk missiewerk. In deze vorm van ontwikkelingshulp zijn al miljoenen gestoken door ge- 'an gebed en gaven 1 27. oktober 1967 Even uitblazen MEVROUW 1100 maaltijden rjOEVEEL maaltijden maken alle X huisvrouwen van het hele land klaar jaar? Zo'n quizvraag lijkt ge- nakkelijk. Drie per dag, dat is 21 per ieek, dat maakt per jaar... 52 maal 21 y. oedden dat u nu niet verder komt met te berekening? Want het hemd is ons nog altijd nader dan de rok en dan zeg e als huisvrouw onmiddellijk: Goeie lemel, ben ik méér dan duizend keer jaar in de weer, de hapjes en slok- tussendoor nog niet eens meegere kend?" Wat al die andere keukenprin- van het hele land samen aan gi- jantische cijfers presteren is opeens niet interessant. Laat ze maar modde- ren, laat ze maar kokerellen, maar ik Zelf met die bijna elfhonderd maaltijden jaar, ben ik langzamerhand niet loognodig toe aan enige verandering? Hoognodig? Ik ben stapelgek dat ik het jltje er niet bij neergooi", jut u uzelf ,r), terwijl u met dikke voeten en door- jezakte benen de moedeloze buik steu- iend tegen de natte aanrechtrand, de •oveelste maaltijd van het jaar staat te bereiden. Een veel te wijds woord voor de lusteloosheid, waarmee u de sla plukt en een dikke witte maïzenapap ten uit zijn vorm gekookte bloem kool kleddert. Het mag een verheffende groepsge- lachte zijn te behoren tot dat grote saamhorige leger huisvrouwen, dat elke nieuwe dag begroet met het eensluidend: Wat zullen we eten vandaag?". Maar het leven is even mooi, wanneer je er eens een keer niet bij hoort. Of twee lagen, want nicht Lena in Schin op Geul zeurt al jaren of u eens komt logeren, knaar een dagje Maastricht incognito zal minstens zo verkwikkend zijn. DAT is dan geregeld. Jan neèmt twee snipperdagen om te koken, laat me niet lachten, twee hele dagen vrijd voor een aanrecht vol blikken, pakjes doep, kant-en-klaarpudding en dé brief vol aanwijzingen. Maar goed, hij zet u op de trein met een innig: „Geniet maar lekker, hoor". 's Avonds belt Jan op naar Schin op Geul: „Ja, prima, lekker jegeten, alleen die pudding niet, dat is rotzooi, zeg, dat kant-en-klaarspul gaf allemaal klonten". Twee dagen later hij aan de trein, een beetje ver- n met bijna iets verwijtends in zijn blik. In de bus naar huis helt hij ln de bocht naar tt oucr: „Fijn dat je weer bent ik heb je zo gemist". En probeert hevig niet aan die keuken vol vaatwerk te denken, maar poogt deze betekenis te ervaren als een van de wei nige hoogtepunten des levens. Er blijkt niets veranderd in die paar dagen, totaal niets. Uw Jan zit achter de krant, benen in ruststand op het haard- bankje. De kinderen lezen hun stripver halen en u staat weer in da keuken, in uw elpen echte gezellige keukentje met de valletjes en gebloemde gordijntjes, de geiser die een beetje scheef hangt en het gasstel dat uitfloept als je het laag draait, da kastdeur die piept en met op de plank dat aardiga kookboek: „Eet ens iets anders". Ook dezm zomer zullen in de kranten berichtjes opduiken over da kwalijke kanten van een vakantietje van alleen. Haar man zou zich tekort gedaan voelen, hij zou zijn eenzaamheid gaan verdrinken, niet voldoende a dacht aan zijn maaltijden besteden, uiteindelijk met maagklachten bij de dokter belanden. Trekt u zich van die verhalen niets aan. Ze zijn zonder twij- fel geschreven door redacteuren, die in een tedere opwelling hun vrouw een uit je gunden, maar later ontdekten, dat zij vergat op te schrijven, waar de blik- Cocks van Eijsden. Grootste sterrenkijker ter wereld in Leningrad LENINGRAD (AFP) In Leningrad s het mechanisch gedeelte geplaatst van de grootste sterrenkijker ter wereld, zo meldt het Russische perbureau Tass. De middellijn van de hoofdspiegel is meter, vergeleken met vier meter de telescoop van Mount Palomar in de Verenigde Staten. (Van een onzer verslaggevers) LUTJEBROEK. Vandaag is het honderd jaar geleden dat de zouaaf Pieter Jansz. Jong uit Lutjebroek in het voor die tijd zeer verre Monte libretti in Italië sneuvelde. De pauselijke soldaat uit West-Friesland viel in de strijd tegen de roodhemden van Gari baldi, die de kerkelijke staat bij het ene Italië wilde betrekken. Pieter Jong werd een eeuw geleden voor katholiek Nederland het sym bool van een heroïsche strijd voor de zelfstandigheid van de pause lijke staat. Via de geschiedenis boekjes heeft half Nederland de Lutjebroeker zo ook leren kennen. Een kloosterbroeder, Christofoor, heeft overigens nog niet zo heel lang geleden, kort na de tweede wereldoor log een boek geschreven over de Neder landse zouaven: „Uit het epos der 3000". Daarin wordt het aandeel beschreven dat Pieter Jong, „de blonde reus uit Holland", zoals men hem noemde, in de strijd had: Pieter Jong joeg hun de stuipen op 't lijf. Hij vocht als 'n leeuw. Hij keek telkens waar 't gevaar het grootst was. En daar vloog hij dan op af. Zijn kepi was hij kwijt geraakt. Zijn kleren hingen aan flarden," aldus de au- „Opeens", zo vervolgt hij zijn verhaal over de strijd te Monte Libretti, „ziet hij uit een zijstraat een nieuwe bende roodhemden aankomen, om de zouaven ln de flank aan te vallen. Heel alleen rent hij op hen toe. Maar met de bajo- net valt in dit handgemeen niet veel uit Het beeld van de zoeaaf Pieter Jong uit Lutjebroek, aangebracht in de gevel van de St.-Nicolaaskerk in zijn geboorteplaats. te richten. Dus rukt hij die af. pakt zijn geweer bij de loop en slaat met de kolt op de nieuwe vijanden in, als een smid met zijn voorhamer. Slag op slag is raak. Telkens slaat hij een Garibaldist buiten gevecht. Men omringt hem. Steeds weer slaat de vreselijke knots raak. Ze proberen hem met bajonetten te doorsteken. Wie dat durft, betaalt het met een dodelijke slag van de koir. Reeds liggen er twaalf Garibaldisten dood om Pieter Jong heen. Het verba zingwekkende schouwspel maakt de geestdrift los van de bewoners van de naburige huizen. Ze vergeten het per soonlijk gevaar, komen ln de deurpost staan en roepen elkaar toe: „Ziet die Na deze wapenfeiten van Pieter Jong moet broeder Christofoor het sneuvelen van de Lutjebroeker melden. HIJ laat de Nederlander alleen staan „tegenover honderden", zonder dat men dat de ka meraden van de zouaaf mag verwijten, want die „hebben zelf op andere plaat sen de handen vol". Volgens de auteur zonk Pieter Jong tenslotte uitgeput op de knieën, sloeg een kruis, riep „Leve Pius IX, Paus en koning", waarna de Garibaldisten op hem aanvielen. Dertig bajonetsteken maakten volgens de schrij ver een einde aan het leven van Pietei* Jong, een van de 3181 Nederlandse zou aven die zich in de vorige eeuw in Ita lië voor de zaak van de Paus hebben ingezet. Vergeelde brieven In Lutjebroek wonen vandaag de dag nog vele families Jong. Slechts één kan er aanspraak op maken familie te zijn van de bekende Pieter. Dat is mevrouw E. Jong-Stam. Haar (overleden) man, de vroegere wethouder Jong, was de zoon van de broer van P. J. Jong, de zouaaf. Mevrouw Jong heeft nog enkele per soonlijke zaken van de pauselijke sol daat. Daaronder is een groot aantal, nu vergeelde en bijna niet meer te ontcij- Epos van „de blonde reus uit Holland" geleden aan zijn moeder schreef. feren, brieven aan zijn moeder, broers en zusters. (Zijn vader was toen al overleden). In een van die brieven, ge dateerd 13 december 1866 en geschre ven vanuit Rome staat: „Toen wij naar Rome gingen hadden wij de comman dant kolonel bij ons. We gingen met vol le muziek. Dus dat was plezierig. Maar toen wij te Rome aankwamen, kwam ons alles tegemoet. Van alle soort van troepen die de paus heeft. En wat kee- ken de burgers, met zoo een troep zou ave Rome binnen te koomen. Het was een mooi gezigt". Graag duiten En in een brief vier maanden later (ook uit Rome): „Mijn duiten zijn weer op en ik wilde wel graag weer wat heb ben. Zonder dat gaat 't niet best, want we loopen nu nog al eens door de stad. Dan hebben we geld nodig. Een een glas wijn dat vleit tog ook wel. Als je met kaameraaden eens uit wil gaan, dan wil je ook wel eens mee,'. In augustus 1867 werd het met de strijd menens. Er braken ook besmette lijke ziekten uit. De Lutjebroeker schreef: „Voor drie weken Is hier een compagnie uit Rome vertrokken, naar Albanon en Valetri. Daar was de cho lera erg uitgebrooken. De burgers ver lieten de huizen en Heten de dooije lig- ge. Dus dat was een raare boel. En toen moeste de zouave ze begrave. Toen zij daar kwaamen lagen daar mensen die al vijf, zes daagr dood hadde ge weest. Dus dat was wat om zulke lichau- me op te neemen en ze naar het graf te draage. Zij hebben er toen op één dag 80 begrave. Dus dat wou nogal wat zeg ge. De oversten droegen ook net zoo goed mee als de touave. Drie van de zouave zijn er ook aan overleden en vier liggen er nog In het hospitaal". Toen de strijder uit Lutjebroek ten slotte /elf ook werd ingezet tegen da Garibaldisten onderscheidde hij zich in elk gevecht door zijn dapperheid. Eind aug. 1867 schreef hij zijn laatst? xnef naar huis. Daarin stond: „Met 'n ander jaar hoop Ik weer in de boel te zijn onder u midden. Nu nog zes maan den en dan Is het gedaan. En dan hoo- pen wij bij gezondheid weer terug te koomen. Was het anders, dan met Gods wtl tevreden". Zes weken later atierf Pieter Jansz. Jong. Vijftig jaar geleden werd in Lut jebroek ter herdenking een standbeeld van Pieter Jong onthuld. Het staat in de gevel van de St.-NIcolaaskerk. De Lutjebroeker gemeenschap plaatst er deze week bloemen bij. IN OPDRACHT SLACHTOFFER DETLEV WAS LEVENSMOE BREMEN (AP) Twee jongens zijn tot gevangenisstraf veroordeeld omdat zij een mislukte moordaanslag gepleegd hadden op een kameraad die hen voor de moord 200 Mark beloning had toege zegd. Na een proces van drie dagen wer den Norbert G. (16) en Klaus W. (15) respectievelijk tot de minimumstraffen an een en anderhalf jaar veroordeeld. Hun opdrachtgever en slachtoffer Det- lev K. was levensmoe, nadat zijn ouders gescheiden. In het voorjaar was café bij een paar glazen bier de bizarre afspraak gemaakt. Op een avond in april troffen de jongens elkaar op een voetpad aan de westelijke rand Bremen. De twee moordenaars-in- spe hadden een slagersmes meege bracht. Weigler stootte Detlev het mes in de borst en Gorlig drukte het nog dieperi Detlev kon echter het mes uit zijn lichaam trekken voordat hij, hevig bloedend, flauw viel. Het tweetal rookte nog een sigaret ter „Vijftig best verzorgde boeken' DEN HAAG (ANP) In het Museum van het Boek in Den Haag is tot en met dinsdag 7 november een tentoon- stelUng van de vijftig best verzorgde boeken van het jaar 1965 te zien. Elk jaar wordt in oktober zo'n expositie ge houden. De eisen waaraan de boeken moeten voldoen, zijn vooral van esthe tische aard, vertelde prof. dr. G. W. Ovink, die de expositie opende. HU vroeg zich af of men niet meer op andere factoren moet letten, die bü de totstandkoming van een boek ook een rol spelen. Prof. Ovink meende dat men in de toekomst zeker rekening moet houden met factoren als de inhoud van een boek, de rentabiliteit, de druk, het for maat. het aantal pagina's, de groep waarvoor het boek bestemd is, enz. Het zal in de toekomst dus vooral gaan om de doeltreffendheid van een boek. Momenteel kan de jury die de vijftig best verzorgde boeken uitzoekt, dit nog niet doen, omdat er geen gegevens be staan over de lezersmentaliteit. „Wij weten niet hoe effectief een boek is, en daarom zijn er een soort esthetische standaardnormen opgesteld", aldus prof. Ovink. Hij deelde mee dat er pogingen in het werk gesteld worden om een dergelijk onderzoek te financieren en uit te voeren. Een greep uit de vijftig best verzorgde boeken: „Moedwil en misverstand" van Willem Frederik Hermans (De Bezige Bij), De Bezetting" door dr. L. de Jong (Querido), „Proeve van een nieuwe grondwet" (ministerie van Binnenlandse Zaken-Staatsdrukkerij), „Tweede nota over de ruimtelijke ordening in Neder land" (Staatsdrukkerij), „De Vis" door Ed Hoornik (Stichting De Roos) en van dezelfde auteur Vijf gedichten (Meulen- hoff). In de Verenigde Staten wordt Jaar lijks eenzelfde expositie gehouden. Ook deze tentoonstelling ia te zien in het Museum van het Boefc. plaatse, nam de 200 Mark beloning uit Detlevs fietstas en wandelde weg. Detlev kwam weer bij en kroop een paar hon derd meter voort waar hij gevonden werd door militairen. Hij herstelde in het ziekenhuis van de ernstige verwonding en werd vervolgens naar een instituut gestuurd voor een psychiatrische behan- Tijdens het proces had hij eerst ge zegd dat hij zich bedreigd gevoelde, omdat hij betrokken was in een marl- huanazaak. Later getuigde hij dat hij een eind aan zijn leven wilde maken, omdat zijn ouders waren gescheiden. Hij vertelde dat hij geen zelfmoord had wil len plegen omdat de mensen dan zouden zeggen dat hij nog „aan zijn moeder's rok hing". Het gerechtshof kon niet precies vast stellen wat nu de beweegreden van Det lev was geweest. Het merkte op dat het de schijn had dat Detlev de voor keur aan een „aureool aan moord" gaf omdat hij meende dat zelfmoord niet voldoende publieke belangstelling zou Doden geborgen van in zee gestorte Comet ATHENE (AFP-Reuter) De zesen zestig doden van de bij Cyprus veron gelukte Comet zijn geborgen. Zij zijn aan boord genomen van een Grieks marinevaartuig, een Hongaars en een Turks schip. In Athene is een Britse commissie aangekomen die naar Rhodes zal doorreizen om een onderzoek in te stellen. Aanvankelijk waren er geruch ten dat de Griekse generaal Grivas aan boord zou zijn geweest. Dit werd later ontkend. UTRECHT (A.N.P.). Het College van RUksbemiddelaars heeft de C.A.O. die tussen de Stichting Overijssels Filharmonisch Orkest en de Nederlandse Toonkunstenaarsbond werd gesloten, goedgekeurd. Dat betekent, dat voor het eerst in de geschiedenis van het Nederlandse orkestwezen een collectieve arbeidsovereenkomst van kracht is geworden. Namens de wereldfederatie van oud-strijders, die momenteel een congres houdt i» Nederland, zijn gisteren kransen gelegd bij het nationaal monument op de Dam in Amsterdam. Op de voorgrond een vertegenwoordiger uit Nigeria. Slavenhandelaar veroordeeld tot 77 jaar SOEKKOER (Reuter) Een slaven handelaar in het gebied van Sind (West-Pakistan), Oemar Sjah, is tot 77 jaar dwangarbeid veroordeeld we gens het stichten van slavenkampen. Hij en zeventien medeplichtigen zijn schul dig bevonden aan de ontvoering van 76 personen onder wie 36 minder jarigen en tewerkstelling van hen aan opgravingen in de woestijn. De slavenkampen zijn in april door de politie ontdekt. Enkele ervan beston den al minstens tien jaar. UTRECHT (ANP) Een advertentie, waarin gegadigden voor ren woningwet woning in Utrecht worden opgeroepen, beeft in de Utrechtse gemeenteraad geleid tot een interpellatie van de VVD-fractie. Deze meende In de annonce een reden te zien om het woningbouwbeleid van de gemeente Utrecht thans meer te richten op het eigen-wonlngbezit. Betoogd werd o.a., dat mensen met een Jaarinkomen van 14.000.— of hoger geen recht hebben op een woningwetwoning. „Wij bouwen huieen voor mensen voor wie ae eigenlijk niet zijn bestemd. De vraag kan worden gesteld of wij met dense woning- wetbouw moeten doorgaan, als er geen reële behoefte aan bestaat. Het is geen prettige gedachte offers te moeten brengen voor mensen, die geen steun nodig hebben aldus de WD-fractie. Wethouder T. Harteveld zag echter ge enaanleidlng het tot nu toe gevoerde beleid te wijalgen. „Ons beleid is de laatste Jaren gericht op doorstroming om goedkopere woningen vrij te krijgen. De meest urgente gevallen kunnen veelal de hoge huren niet betalen. Adverteren doen wij om een andere categorie mensen te bereiken." (Van e r verslaggevers) INNSBRUCK. Het bekende ren baancircus Franz Althoff, thans op tournee in Oostenrijk, Is voornemens tijdens de tournee van 1968 Nederland aan te doen. Directeur Frans Althoff vertelde ons ln zjjn enorme onderne ming aan de voet van de Brenner-pas, dat hU het hoog tijd vindt de kennis making met Nederland te hernlenwen. In 1953 maakte hij een triomftocht door ons land als eerste grote buiten landse circusonderneming van na de oorlog. In 1956 bespeelde hij ook nog een paar Nederlandse plaatsen, Sinds dien moest hij Nederland bulten z(jn reisroutes houden, omdat de kosten, die in ons land op zo'n mammoct- onderneming drukken (vermakelijk heidsbelasting. spoorwegtarieven, standplaatshuur) vrijwel niet op te brengen zijn. Althois reisschema in Nederland staat nog niet vast. Het Is denkbaar, dat hij zich beperkt tot een aantal gemeenten in het oostelijk deel van het land (Groningen. Twente. Limburg en een stukje Brabant) als onderdeel van een Duitse tournee, maar als het zakelijk even te verantwoorden Is, wil hij ook wel graag doordringen naar het westen en Noord-Holland, waaraan hij goede herinneringen heeft. In Oostenrijk heeft Franz Althoff dit Jaar enorm succes gehad. „Es war elne Bombe", zo drukte hU zich uit, erop wijzend, dat h(J ln dit land met zeven miljoen inwoners meer dan een miljoen toeschouwers heeft geboekt. Hoogtepunten uit het pro gramma, die stellig volgend Jaar ook hier ts sten zullen ztjn, vormen de dressuur van een kudde van zestien olifanten en van een groep van vieren zestig paarden, tegeiyk in de manege. Franz Althoff heeft voorts een com plete dierentuin bij zich, waarin opge nomen een „slde-show", namelQk een apenclrcus met chimpansees, orang- oetan en gorilla. Zijn menagerie en verdere onderneming werkten mee aan de cinemaacopefllm „Circuswereld" met John Wayne, Claudia Cardlnale en Rita Hayworth. Hfl stelde het bedrijf eveneens beschikbaar voor de film „De Bijbel". Franz Althoff heeft voor zijn circustent eelf een nieuwe constructie bedacht, die het mogelijk maakt de ernome „hal" ln dertig minuten op te zetten. Van deze constructie is gebruik gemaakt voor de bouw van het Duitse paviljoen op de wereldtentoonstelling in Montreal. JERUZALEM (Reuter-AFP) Israë lische veiligheidstroepen hebben de hele Arabische terreurgroep opgerold die de laatste weken In het gebied van Jerusa lem een reeks sabotagedaden heeft uit gevoerd, heeft de IsraëUsche politie meegedeeld. Er zijn 34 personen, onder wie vier meisjes, gearresteerd die over enkele weken terecht zullen moeten staan. De meeste arrestaties waren het gevolg van snel handelen na de mislukte poging van de groep om een volle bioscoop in het centrum van Jeruzalem op te blazen. De politie zou over een overvloed van bewijzen van de schuld vsn de ver dachten beschikken. BIJ invallen in hun schuilplaatsen waren wapens, explosie ven, munitie en andere uitrustingstuk ken In beslag genomen. (Van c e correspondent MAASTRICHT Op verzoek van de burgemeester van Beek, Jhr. mr. P. van Meeuwen heeft op het polychemlebedrtjf van Staatsmijnen/DSM te Reek een be spreking plaatsgevonden met betrekking tot de mogelijkheden, die er sijn om hrt vervoer van gevaarlijke stoffen to veilig mogelijk te doen verlopen. Aan dit gesprek werd deelgenomen door de burgemeester van Beek en voorts door vertegenwoordigers van de beacheming burg ei-bevolking, van de EVO (algemene verladers en eigen ver voerders organisatie), van rijkspolitie, van Staatsmijnen/DSM en van de VNCI (Vereniging van de Nederlandse Chemi sche Industrie). Tussen Staatamijnen/DSM en enkele van haar belangrijke afnemers is over eengekomen, dat belde partijen de tijd van vertrek en de geplande tijd van aan komst van tankwagens per telex aan el kaar zullen meedelen. Indien een tank wagen eerder dan op de gepland# tijd arriveert, dan zal hij »o is afgespn» ken toch niet voor het opgegeven tijd stip worden beladen. Hlermes vervalt voor tankwagen-chauffeurs een mogelij ke aantrekkelijkheid om sneller te rijden dan voor deze transporten is toegestaan. Gert verkocht 1.000.000 platen (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Nederlandse San ger tiert Timmerman bereikt op 20 ok tober opnieuw een top In tljn carrière. Na reeds enkele malen gehuldigd te zijn als veroveraar van ren gouden plaat, sal hij dan ln „De Dlkkert" te Amstel veen In de bloemen geset worden voor de verkoop van meer dan één miljoen Onder het uitgebreide repertoire van Gert Timmerman die de laatste tijd alleen nog duetjee zingt met zijn vrouw Hermlen bi-vinden zich bekends num mers als „Blume von Tahiti", „Ave Maria no morro", „De schommelstoel", „Nlmm delne weiaas Gltarre", „Een moederhart een gouden hart' en „Ik heb eerbied voor Jouw grijze haren". Met vrouw Hermien zong hij onder andere „Wil Je altijd bij me blijven?", „In der mondhellen Nacht" en „Helmweh nach Barcelona". Jeugdkampen van N.J.H.C. (Van e r verslaggevers DEN HAAG De stichting Nederland se Jeugdherbergcentralc (NJHC) zal volgend jaar ln haar programma drie- en vierdaagse educatieve schoolreisjes c.q. werkweekprogramma's opnemen. De stichting heeft hiertoe besloten na een experiment, dat vorig jaar werd ge houden, waarbij voor ruim 100 school- groepen 3- of 4-daagse verblijven ln een Jeugherberg met een compleet dagpro gramma werden georganiseerd. Men kwam tot het experiment, omdat de laatste Jaren de Jeugdherbergen weer erg ln trek zijn btj groepen. Dit be toogde gisteren de heer N. Petersen, directeur van de stichting tijdens eon persconferentie in Den Haag.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 9