de beste tabak is NORTON tabak BATASTAKING GROEIT NAAR INTERN. CONFLICT Kort geding tegen bonden Acht jaar geëist voor moord op ex-vrouw •rijp, vitaal, echt... Ifl Huiseigenaar zegt bejaarden huur op Che Guevara gecremeerd Wat vindt u van uw loon? COMMISSIE GELOOFSCRISIS GELUKKIGE KEUZE UIT SYNODE VRIJDAG 13 OKTOBER 1967 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 ..Besmette orders" in buitenland (Van onze correspondent) BEST De directie van Bala heeft een kort geding aangespannen tegen de vakbonden, die de staking in het bedrijf in Best hebben afgekondigd. De bedrijfsleiding beschouwt dit als een onrechtmatige daad en eist intrek king van het stakingsparool. „Het is onze plicht en vaste wil alles te doen, om het voortbestaan van het bedrijf te continueren", aldus motiveert de directie haar juridische actie. Daarnaast heeft de Batadirectie bui tenlandse Bataconcerns ingeschakeld om binnenlandse opdrachten en export orders uit te voeren. Zij zegt te willen voldoen aan aangegane verplichtingen. Als de staking voortduurt zal het bedrijf in Best dat niet kunnen. „Het verloren gaan van exportorders voor het Neder- AMSTERDAM (ANP) Tegen de 29- rige scheepstuiger Ben W. uit de hoofdstad heeft de officier van justitie bij de Amsterdamse rechtbank gister middag wegens moord op zjjn 37-jarige x-echtgenote Tilly P. op 3 februari j.l. cht jaar gevangenisstraf met aftrek an het voorarrest geëist. In haar wo ning aan de Fannius Scholtenstraat werd de vrouw met een 17 cm lang mes viermaal in haar zijde gestoken. Zij over leed vrijwel onmiddellijk. 196^ was W. in contact gekomen ?en in Egeland wonende Amerikaan, die homoseksueel is. W. bezocht deze 71-jarige man regelmatig en kreeg daarvoor 100 dollar per maand. In to- zo" hij tussen de 20 en 30.000 gul- -an deze man hebben gekregen. Til ly kreeg hiervan 100 gulden per week omdat hij bang was dat zij anders zijn erhouding met de Amerikaan bekend ou maken. Zowel de president als de officier lieten echter blijken dat dit con tact al in grotere kring bekend was. Dat dit contact een reden tot echtscheiding oor Tilly waa geweest, ontkende W. Op de bewuste morgen was W. naar het huis van Tilly gegaan. Het mes droeg hij in de binnenzak van zijn re genjas. Toen hij op de tr p liep zou het mes op de grond gevallen zijn, waarop de vrouw om hulp had geroepen. Wat er daarna is gebeurd, wist verdachte niet meer. „Misschien zijn we samen de trap afgevallen", zei hij. In zijn woning had hij een brief voor zijn verloofde Do- ra achtergelaten waarin hij schreef dat hij zonder Tilly niet kon leven en dat hij besloten had haar en zichzelf van het leven te beroven. Dr. Samkalden commissaris bij Hoogovens IJMUIDEN, A.N.P) In de ver- vangadering van prioriteitsaandeelhou ders van koninklijke Nederlandse Hoog- is en staalfabrieken N.V. van don- lag 12 oktober werd dr. I. Samkal den, burgemeester van Amsterdam, voorgedragen ter benoeming tot lid van de raad van commissarissen. De voor dracht geschiedde ter voorziening in de vacature ontstaan door het aftreden van mr. G. van Hall. In een op woensdag 8 november te houden buitengewone al gemene vergadering van aandeelhou ders zal over deze benoeming worden beslist, zo deelt Hoogovens mede. landse Batabedrijf is aantasting van de belangen van dat bedrijf en tevens van de Nederlandse economie", zo zegt de directie in een communiqué. Door deze stappen van de Bata directie heeft het arbeidsconflict dat het bedrijf te Best vrijwel heeft lam gelegd (er meldden zich gisteren nog 30 hand arbeiders bij de stakingsleiding) zich aanzienlijk verscherpt. „De juristen van onze vakbonden zjjn reeds begonnen zich te verdiepen in de consequenties van een kort geding, dat tegen de vakbonden zou kunnen worden aangespannen", aldus de heer A. Geurts, hoofdbestuurs lid van Sint-Willibrordus, die in Best de staking leidt. „Met weet nooit hoe zulk een juridisch steekspel uitvalt. Maar ook nu is al bij voorbaat duidelijk dat het ontbreken van een waterdichte wet geving op het gebied van het stakings recht in ons land een groot gemis is". Het leek de heer Geurts niet uitgesloten dat het conflict een internationaal karak ter zal krijgen, nu Bata-Nederland bij het uitvoeren van orders zusterbedrijven in het buitenland gaat inschakelen. De vakbonden zullen zeer waarschijnlijk overwegen het internationaal verbond van vrije vakverenigingen van deze gang van zaken op de hoogte te stellen, via het internationaal secretariaat. De zus terorganisaties in de betrokken landen kunnen dan de werknemers in de Bata- bedrijven meedelen, dat men ze „besmette orders" wil laten uitvoeren. Dat kan tot uitbreiding van het conflict over de Nederlandse grens leiden. Gis teren deden er geruchten de ronde, dat enkele Nederlandse rubberfabrieken be reid zouden zijn voor het Batabedrijf 'n Nederweert (130 personeelsleden) waar niet gestaakt wordt, grondstoffen te leveren. De vakbonden hebben, toen dit bekend werd er onmiddellijk op gewezen, dat het conflict zich daardoor ook binnen de Nederlandse grenzen zou kunnen uit breiden. „Dat werk is besmet en zal door georganiseerde anbeiders in die rubber- bedrijven beslist niet worden verricht", aldus de heer Geurts. ADVERTENTIE NORTON is er! Drie simpele woorden, een wereld van verandering. Een verandering die jaren geleden begonnen is op de rijke tabaksplantages onder de warme zon van Amerika's oude Zuiden. NORTON heeft het bereikt. Planters kweekten nieuwe soorten volle, weelderige tabak—de tabak voor Norton. Mensen van nu stellen steeds hogere eisen, aan alles. Daarom kon Norton er niet eerder zijn, geen dagOmdat iets wat echt goed is, langzaam geboren wordt. NORTON is van een unieke, oprechte kwaliteit- rijp, vitaal, echt! Norton is de sigaret die er nog niet wasgemaakt door n die alles en alles weten van tabak. Koop een pakje. Probeer er een juistdat is Norton! 25 NORTON cigarettes 1.50 volle weelderige tabak rijp, vitaal, acht H. Citroen houdt op dinsdag 17 oktober in de Lairessézaal aan het Binnenhof een inleiding voor leden van dé Ver eniging Vrienden van het Residentie- Orkest. Hij zal spreken over Strawins- ky's Petroeska n.a.v. het concert op 21 oktober. NODIG VOOR EIGEN PERSONEEL MIDDELBURG (ANP) De heer A. Jobse sr. huiseigenaar te Middel burg. heeft aan vijf bejaarde huurders via zijn advocatenkantoor een aangete kend schrijven gestuurd met de mede deling, dat de woningen per 1 decem ber a.s. ontruimd moeten zijn. Voor .de bejaarden, waarvan de jongste 69 en de oudste 82 jaar is, is dit bericht gekomen als een donderslag bij heldere De huiseigenaar heeft hun een pre mie beloofd van 25 gulden voor iedere week dat zij eerder dan 1 december hun huis uit zijn. De vrije huren, die zoals bekend met ingang van 1 oktober in Zeeland zijn ingegaan, zijn voor de huiseigenaar aanleiding geweest om ontruiming van de vijf woningen te ei- Studierichting literatuurwetenschap (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Bij de rijksuniversiteit in Leiden en Utrecht, de universiteit van Amsterdam en de katholieke universiteit van Nijmegen zal een studierichting al gemene literatuurwetenschap worden in gesteld. Als grondslag voor het docto raal examen in het algemene literatuur wetenschap kan elk kandidaatsexamen in eigen taal- en letterkunde dienen. die hij, zoals in het schrijven de huurders staat, wil moderniseren gebruiken om het huisvestingsprobleem van het personeel van zijn bedrijf op te lossen. Voorlopig hebben de bejaarden ei een hard hoofd in of zij voor 1 decern ber een andere woning vinden. Daarbij komt nog. dat zij voor plotselinge verhuiskosten staan. De 71-jarige heer Dierix, die zich reeds als woningzoeken de heeft laten inschrijven, heeft de bouwbedrijfsbond waarvan hij lid ingeschakeld om te kijken of er niets aan deze opzegging van de huur te doen is. Zoals bekend kan de kanton rechter, wanneer er binnen twee maan den naar hem toegegaan wordt, beslis sen dat de huuropzegging een jaar moet worden uitgesteld. Hier kan hij later eventueel nog een jaar aan toevoegen. Voorbereiding jaar van li atuurbeschermin g (Van een onzer verslaggevers DEN HAAG In 1970 zal een Euro pees natuurbeschermingsjaar worden ge houden. Doel hiervan is begrip te kwe ken voor de natuur en voor de gevolgen van de menselijke invloed op water, bo dem en lucht, alsmede op het beperkte vermogen van de natuurlijke hulpbron nen. Secretaris-generaal Werner van het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk werk heeft het comité ter voorbereiding van het Europees na tuurbeschermingsjaar 1970 geïnstalleerd. Voorzitter van het comité is prof. dr. K. H. Vooys van de vrije universi teit in Amsterdam. Het comité zal de regering adviseren over het in de Raad van Europa te voeren beleid in deze en voorts plannen opstellen voor Neder landse manifestaties. LA PAZ (AFP) Het stoffelijk over schot van de rebellenleider Ernesto Che- Guevara is donderdag in Vallegrande ge cremeerd. Dit heeft de opperbevelhebber van de Boliviaanse strijdkrachten gene raal Ovando, verklaard aan de broer van de rebellenleider, de Argentijnse advo caat Robert Guevara. Deze heeft donder dag tevergeefs geprobeerd naar Valle grande te gaan om het vermoedelijke lijk van zijn broer te identificeren. Kwart rijkspersoneel deed mee aan hulpactie Israël (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Staatssecretaris Van Veen (Binnenlandse Zaken) heeft het Tweede-Kamerlid Boot (KVP) in een aanvullend antwoord op diens vragen meegedeeld dat bijna een kwart (24.5 percent) van het rijkspersoneel heeft meegedaan aan de „hulpactie Israël". Samen hebben zij voor die hulpactie 846.000 gulden opgebracht. Naar verhou ding waren de meeste deelnemers af komstig uit de groep hogere ambtena- Toetreding van Engeland geen agendapunt van WEU In Moskou is (lezer dagen een parade van zelfgemaakte auto's en motorfietsen gehouden. Meer dan vijftig verschillende ontwerpen reden lam/s de toeschouwers, daarbij was deze motorfiets met schroef aandrijvingdw een snelheid kan halen van vijfentwintig kilometer per uur. De motorfiets werd bestuurd door de zevenjarige Sasja Kapriz, dochtertje van de ontwerper. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Eind 1967 zullen enke le onderzoeken gereedkomen, wuurin de mening van werknemers over hun loon en hel loonbeleid nader zijn bekeken. Dit blijkt uit het verslag van de com missie opvoering produktivlteit van de sociaal-economische Raad. Het laboratorium voor toegepaste psy chologie van de vrije universiteit in Am sterdam wit door onderzoekingen een inzicht krijgen in de opinies van de werknemers over hun beloning. Nage gaan wordt in hoeverre negatieve uitla tingen over het loon samenhangen met andere factoren die op de werksituatie betrekking hebben. Het sociologisch in stituut van de rijksuniversiteit in Lei den onderzoekt dc relatie van loonbe leid tn looiïbeleving. Onderzoekingen zijn voorts gaande naar de verhoudingen bij het middenka der van het bedrijfspersoneel, naar de instelling ten opzichte van het werk bij lager administratief personeel, naar overleg en besluitvorming binnen de In dustriële onderneming, naar dc feitelij ke omstandigheden van de buitenshuis werkende gehuwde vrouw, en naar de behoefte aan voorlichting bij dc kleine industriële bedrijven. Ook wordt onder leiding van prof. dr. H. O. Goldschmldt de gehele wolindustrie doorgelicht. Dank zij het produktlviteitsfonds zijn sinds 1962 honderden projecten in uit voering gebracht voor een totale inves tering van zes miljoen gulden. (Van o orrespondent) giraffs geboren. Het is een dochter LONDEN' De tweedaagse conferen- i lie van de Westeuropese unie die van-1 idaag in Londen begonnen is, zal geen wereldschokkende resultaten opleveren. Oorspronkelijk werd zij door Groot-Brit- j tannië als een welkome gelegenheid be- schouwd om op eigen bodem zijn aan- vraag tot toetreding bij de EEG te be nadrukken. Nu het zover is, wordt dergelijke na- druk echter ongepast geacht. De Zes heb-1 ben het rapport van de Europese com missie over de aanvragen tot toetreding van Groot-Brittannië en drie andere lan den pas in ontvangst genomen en zullen j op 23 en 24 oktober vergaderen om de j wenselijkheid van formele toetredingson derhandelingen verder te onderzoeken. Daardoor is de Britse toetreding tot j EEG geen hoofdpunt meer van de WEU- j Emissie-introductie aandelen Kluwer DEVENTER. (A.N.P.) De directie an de N.V. uitgeversmaatschappij A. E. Kluwer te Deventer maakt bekend, dat binnenkort zal worden overgegaan tot de uitgifte van 944.000.- nominaal gewone aandelen tegen de koers van 350 pet. met recht van voorkeur voor de houders van de thans uitstaande aan delen in de verhouding van 1 op 3. Bij deze gelegenheid zal officiële notering ter beurze van Amsterdam worden aan- Priesteropleiding vraagt om meer decentralisatie (Van onze speciale verslaggever dr. A. v. d. Weger) ROME De synode heef» gistei dc commissie samengesteld, die in nieuw document de mening der uant zige bisschoppen over de huidige loofscrisis moei weergeven. Gekoi werden Seper uit Jorgo-Sluvië met stemmen, Colombo uil Italië met stemmen, Wright uit de Verenigde S len met 110 stemmen. Döpfnrr Duitsland met 95 stemmen, Veuillot Frankrijk met 7» stemmen, McGri uit Zuid-Amcriku met 78 stemmi Suenens uit Rclglë niet 71 stemmen Kdelby uit het Midden-Oosten met stem nen. Op zeer korte termijn zal Paus vier leden benoemen, die de co missie vol moeten maken. In kringen van waarnemers wordt de keuze gelukkig genoemd. De meer voorzichtigen wijzen erop, dat twee vrij traditionele figuren de meeste stemmen hebben behaald. Anderen con stateren met genoegen, dat de zes ove rigen tot de open vleugel van de syno de behoren. Voor de Nederlanders ls het wellicht een kleine teleurstelling, dat de keuze niet op kardinaal Alfrink is ge- Het wachten is nu op de aanvullende benoemingen van de Paus. Waarschijn lijk zal hij geen Europeaan meer aan wijzen, omdat er reeds vijf in de com missie gekozen zijn, eerder denken we aan Aziaten of Afrikanen. Misschien probeert hij ook het evenwicht in de commissie te herstellen door het behou dende element wat te versterken en de relatieve kracht van de vooruitstreven de groep wat af te zwakken. Maar hoe het ix) k zij: de commissie verdient, voor zover het zich nu laat aanzien, een volledig Priesteropleiding Intussen la het debat over de pries teropleiding reeds een flink eind ge vorderd. Naar men verwacht zou het vandaag reeds kunnen worden afgeslo ten. Dan zal blijken, dat de bisschoppen over het algemeen tevreden zijn met het document dat kardinaal Garone over deze materie heeft gepresenteerd. Daarin behandelde hij twee thema's, ten eerste de plichten van de bisschop penconferenties inzake de priesteroplei ding en haar samenwerking met de con gregatie voor de seminaries. Ten twee de de speciale voorbereiding die aan di recteuren en professoren van semina ries moet worden gegeven. Dit alles ge zien tegen de achtergrond van de crisis Garrone brengt in zijn document tot uiting, dat er op dit terrein een zekere decentralisatie moet plaatsvinden. Alles regelen vanuit Rome Is onmogelijk, al leen de plaatselijke bisschoppen weten wat er In hun land en in hun omstan digheden te koop Is. Maar hij ziet wel het gevaar dat de ze decentralisatie ontaardt In een ze kere anarchie. Om die te weren wil de congregatie voor de seminaries niet al leen de betrekkingen met de bisschop- penconferenties onderhouden, maar ook algemene richtlijnen en beginselen op stellen, op basis waarvan dun de plaat selijke praktijk kan worden geregeld. Dit alles niet bij wijze van één richting- verkeer vanuit Home, maar In een open dialoog tussen het centrum en de perife rie. Wat de apeclale voorbereiding be treft, die aan directeuren en leraren ge geven moet worden, dtt ia een zaak, die de bisschoppenconferenties zelf moeten regelen. De kardinaal vraagt zich at of het niet goed zou zijn, aan deze men sen een speciale training van een Jaar te geven, hetgeen zou kunnen worden toevertrouwd aan een nationale com missie, dia voor dit doel in het leven wordt geroepen. HIJ verwijst daarbij naar de ervaringen, die werden opge daan door het Instituut van Saint Sul- pies in Parija.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 5