REAL de winst, AJAX de eer „Drie tactische opdrachten wereldprimeur Munoz: Dit had de finale moeten zijn Strijd was volledig open NA TWEEDE DOELPUNT SPROOKJE TEN EINDE s Tonnie g I Speldjes vanAjax' gingen in Madrid vlot van de hand Johan Cruyff: „Ik wilde wel maar het ging niet meer r>r> wil ie een stok kaas I uit het I I vuistje I SPANNING EN SFEER NAAR KOOKPUNT Spelers en trainer Real eerst naar de mis NAC vanavond tegen Floriana KNVB stelt onderzoek in NAPRATEN IN DE KLEEDKAMERS DONDERDAG 12 OKTOBER 1967 DE LETDSE COURANT PAGINA 9 (Van onze sportredactie MADRID Ajax is in de hel van Ma drid ten onder gegaan. Het is echter met ere gebeurd, want een 2-1 neder laag tegen Real Madrid, een nederlaag die pas een feit werd nadat de officiële speeltijd met dertig minuten was ver lengd, is beslist geen schande. Op grandioze wijze hebben de landskam pioenen het Nederlandse clubvoetbal in Spanje vertegenwoordigd. Zelfs de luidruchtige Spaanse voetbalsuppor ters werden af en toe stil van zoveel geestdrift, talent en conditie. Vooral voetbalgrootheden als Sanchis, Pirri, Zocco, Gento en Grosso moesten af en toe alle middelen aangrijpen om de steeds maar weer opnieuw komende Ajax aanvallen af te breken. En toch 'Ajax heeft in de wedstrijd tegen Real Madrid wel voor een wereldprimeur ge zorgd. „Ik heb ln de loop der jaren veel meegemaakt, maar dat een tegenstan der van ons het durft om in een wed strijd drie geheel verschillende tactische opdrachten uit te voeren, is voor mij een raadsel", was het commentaar van Reals aanvoerder Gento. „Dat alleen al stem pelt Ajax tot een van Europa's beste elftallen", liet trainer Munoz zich nog ontvallen. Inderdaad, in tactisch opzicht hebben de Amsterdammers in Madrid iedereen versteld doen staan. Want de gehele eer ste helft en tot het Spaanse doelpunt van Gento speelde Ajax in de 533- formatie. Real Madrid kreeg in deze 59 minuten slechts één kans en het werd prompt een doelpunt. Maar van dat moment af is Ajax de strijd lijk gaan beheersen. Sjaak Swart werd het een nederlaag voor de Am sterdammers. Zij hebben dat overigens aan zichzelf te wijten gehad, want juist op de beslissende momenten sloegen zij niet toe. Johan Cruyff, hoe beweeg lijk en handig hij ook was, was op deze zoele zomeravond in de Spaanse hoofdstad tot driemaal toe niet bij machte uit vrije positie Junquera te passeren. Henk Groot en Tonny Pronk kregen ook nog goede kansen, maar het was steeds weer de nervositeit die de Nederlanders parten speelde. Zo doende kon Real Madrid de hele zwak ke momenten overleven om tenslotte in de tiende minuut van de verlenging met een geweldig doelpunt van Veloso de winst te grijpen. Real Madrid heeft echter aan de rand van de afgrond ver toefd. Zeker in de eerste vijf minuten van de verlenging, toen eerst Groot en daarna Keizer de anders altijd zo zorg vuldig richtende Johan Cruyff vlak voor doelman Junquera brachten. De eerste maal was de actie van Cruyff juist iets te traag om de flitsend rea gerende doelman voorbij te komen en daarna was het schot van de Amster damse goalgetter, ditmaal helemaal vrijstaand voor Junquera, te zacht en iets te onzuiver. Real Madrid zat vol ledig in de klem van Ajax. Elk moment kon de ploeg volledig instorten. We waren naar een flinke nederlaag ge speeld als Ajax in die eerste minuten van de verlenging had kunnen door stoten, zei Realtrainer Munoz na af loop. Een geweldig team is Ajax. Fei telijk had deze wedstrijd de finale van het Europa-Cuptoernooi moeten zijn, vulde hij nog aan. Cruyff, Henk Groot en Piet Keizer die vlak voor doelman Junquera verschenen. Maar onoplettendheid, slordigheid of ner vositeit brachten geen doelpunten aan Nederlandse zijde. Steeds opnieuw moes ten de Spaanse verdedigers met kunst en vliegwerk de zaak voor hun eigen doel dlchtmetselen. Het lukte. En toen in de tiende minuut Veloso aan een geweldige rush begon en eerst Pronk, daarna Hulshoff en Suurbier en ook Vasovlc in een schijnbeweging de verkeerde kant uitstuurde, kwam dat verrassende en beslissende Spaanse doelpunt: een ge weldig schot van Veloso van minstens twintig meter afstand, waar aanvoerder- doelman Gert Bals geen kijk op had. Teleurstelling (ADVERTENTIE) VOEDZAAM MAK^ M r- «?hvw KvvzaaoA trok weer naar zijn vleugelpositie en Wim Suurbier naar de hem vertrouwde rechtsbackplaats. Vasovic ging de rol van ausputzer vervullen, terwijl Bennie Muller, die voordien op het middenveld heel zwak werk had laten zien en meer de spelers dan de bal raakte, nu weer achter zijn voorhoede aan mocht draven. Gelijktijdig kon Barry Hulshoff gaan bewijzen dat hij in een aanvallende ploeg tot een belangrijke kracht kan uit groeien, maar ln de zuiver defensieve taak nog wel eens te kort schiet. Maar de fouten die Hulshof en Muller ln de eerste zestig minuten hadden ge maakt, behoorden na die openingstref fer van Gento tot het verleden. Ineens kwamen weer die verrassende combina ties waarin Groot, Keizer, Nuninga en .Muller zo'n belangrijk aandeel hadden. De rushes van Sjaak Swart brachten de Realdefensie tot wanhoop en het kon niet uitblijven of er moest een tegen treffer komen. Hij kwam tien minuten later. Een vrije trap van Swart bracht de bal precies op het hoofd van Henk Groot, die al zijn kracht samenbundelde om de bal met een driftige kopstoot achter de Realdoelman te deponeren: 1—1. Tegen het hoofd De strijd was weer volledig open. Dat begreep ook trainer Rinus Michels die zijn ploeg weer tot meer verdedigend spel opdracht gaf. Sjaak Swart mocht nog wel eens mee naarvoren, maar hij moest ook Gento blijven schaduwen. Dat bracht echter weer met zich mee dat Real Madrid zich enigszins aan de druk van Ajax kon onttrekken. Veloso en Zuzunegui kregen wat meer ruimte, maar de paniek die de Realspelers daar voor hadden moeten doorstaan, zat hen nog steeds in de benen. De ballen werden slordig afgespeeld, Gento, Zuzunegui en vooral Zocco, die constant bij Cruyff was te vinden, gingen zich bezig houden met natrappen, ook op momenten dat de bal niet binnen hun speelbereik was. En toen de voortreffe lijke Schotse scheidsrechter Davidson in de ogen van de Spanjaarden verkeerde beslissingen ging nemen, was het hek helemaal van de dam. Tientallen lege bierflessen zag de Schot ln zijn onmid dellijke omgeving belanden en een van de grensrechters kreeg er zelfs een tegen het hoofd. Om de hals De spanning en de sfeer in het Ber- nabeustadion, waar zo'n 70.000 toeschou- werds waren verzameld, stegen tot het kookpunt toen de laatste minuten van de officiële speeltijd aanbraken. Achterspeler Calpe ging Piet Keizer (Van onze sportredactie) MADRID. Trainer Miguel Munoz, die deel uitmaakte van de ploeg van Real Madrid die ln 1956 en 1957 de Europa Cup won, was gistermiddag al ge ruime tijd vóór de wedstrijd legen Ajax in het Bernabeu- itadion. Munoz was niet al leen. Vijftien spelen, enige rerzorgers en Santiago Berna- beu zelf, de machtige voorzit - «r van de miljoenenclub, roigden zijn stappen. De weg ln het stadion leidde ditmaal niet naar een van de Vele kleedkamers, sportzalen of het veld. Het gezelschap ging regelrecht naar de kapel i ook onder de tribunes ls te vinden. Gistermiddag werd een speciale mis opgedragen met de Intentie voor een goede afloop van de strijd. De mis. Öie ruim een half uur duurde, werd gevolgd door een kort ge bed waarna alle spelers met twee kaarsen in de hand naar het altaar gingen. Munoz en aanvoerder Gento bleven aan het altaar in gebed tot alle spelen hun kaarsen hadden aangestoken om daarna als eersten een gezamenlijk slot gebed met herhaaldelijk tus senzang in ta zetten. Tijd voor een korte training hadden de Madrilenen toen niet meer. In een zeer luxueu ze bus met t.v.-toestellen, radio's, een keuken en met voor iedere speler een comfor tabele zitplaats die in nagenoeg geen tijd was om te bouwen in een voortreffelijk bed vertrok het gezelschap na een oponthoud van ruim ander half uur uit het Bernabeu stadion. Alleen voorzitter San tiago Bernabeu de stichter van dit geweldige sportcomplex, bleef achter. Hij wilde aan de laatste administratieve voor bereidingen zelf meewerken „want", zoals hij zei. „wij wil len alles in de puntjes ver zorgd hebben als prinses Irene en haar man de wedstrijd ko men bezoeken"*. Terwfjl de Realspelers rich verder op de wedstrijd gingen concentreren en Ajax zich aan liet opmaken was om vanuit het trainingskamp naar Ma drid te vertrekken, was er ein delijk in de Spaanse hoofd stad lets van de sfeer van een cupwedstrijd te proeven. In het hart van Madrid, de Puerto del Sol. vonden de Ne derlandse supporters elkaar. Er kwamen wat spandoeken te voorschijn, wat toeters, en... speldjesverkopers. want hoe gek het misschien ook mag klinken en al ligt Madrid dan zo'n 1800 km van Amsterdam verwijderd, er waren toch twee mannen die brood ln een der gelijke speldjesverkoop hadden gezien. De roodwitte Ajax- kleuren gingen grif van de hand en dat kwam voorname lijk omdat de Spanjaarden de beide Amsterdammers be stormden. „We hadden een kleine duizend van die dingen gemaakt, maar dat was veel te wenig. Na anderhalf uur waren we los", vertelde Gerrit de Klein, toen hij op een scha duwrijk plekje van een terras wat zat bij te komen. Een van de duizend Ajaxsup- porters kwam overigens gis termiddag nog even in moei lijkheden. toen hij op de Puer to del Sol plotseling een vuur pijl ln de lucht schoot Een snel toegeschoten agent maakte liet de Amsterdammer wel ln onverstaanbare bewoordingen maar met heel duidelijk hand gebaar kenbaar dat dit op klaarlichte dag in Madrid niet is toegestaan. Het Bernabeu- stadion is als alles binnen de perken blijft van de voet balliefhebbers. maar daarbui ten tolereert de Spaanse politie slechts heel weinig. De Amsterdammer ondervond dit aan den lijve, want na een vluchtige fouillering, haalde de Madrileense agent nog wat vuurpijlen en andere ontplof baar spul uit de zak van de AJaxsupporter die daarna zij het wat minder luidruchtig rijn wandeling doof Madrid Het hoofd van Êenk Groot reikt het hoogst. En zuiver, want uit de vrije trap van Sjaak Sxoart kopte hij de gelijkmaker achter Junquera. om de hals hangen juist op het moment dat de Ajacied aan een snelle rush wilde beginnen en enkele minuten later vlogen Pirri en Zuzunegui gelijktijdig op Barry Hulshoff af, toen deze misschien wat fors maar met geoorloofde middelen hun de bal ontfutselde. Dat er natuurlijk ook aan Ajax- zljde overtredingen werden gemaakt, was begrijpelijk. De toeschouwers bleven elke actie van Ajax en ieder fluitsignaal van de scheidsrechter met een geweldig geloei begeleiden. Maar Ajax en scheidsrechter Davidson die in de eerste helft Wim Suurbier en Zocco in zijn boekje had genoteerd bleken sterk genoeg om ook hier tegen bestand te zijn. Na 90 minuten voet ballen bleef het 11. Een verlenging van tweemaal vijftien minuten was nood zakelijk. Geweldige rush En juist in deze periode kreeg Ajax de beste kansen. Binnen vier minuten waren het, zoals reeds gezegd, Johan EUROPA CUP n BREDA NAC zal vanavond in het PSV-stadion te Eindhoven voor de 2de wedstrijd tegen Floriana Malta (tellend voor het toernooi om de Europese beker voor bekerhouders) naar alle waar schijnlijkheid als volgt in het veld ko men: doel: P. v. d. Merwe. achter: v. Gorp, v. Ierland, Graaumans en Pelk- mans, midden: Rijnders. Vermeulen, voor: Snoeck. Pirard, Visschers en Bouwmeester. Het enige voorbehoud wordt gemaakt met betrekking tot Visschers, die vorige week weer last heeft gekregen van de rugblessure, opgelopen in de eerste wed strijd op Malta. Zondag was hij in de competitiewedstrijd tegen MVV niet van de partij. Mocht trainer Bob Janse be sluiten Visschers, die op Malta beide Bredase doelpunten scoorde, niet op te stellen, dan komt de ex-Willem Il-er Nouwens in aanmerking voor de open gevallen plaats. NAC won de eerste wedstrijd met 21. Moeilijkheden in scheidsrechters- commissie DEN HAAG. Dp K.N.V.B. heeft de lieer A. A. Stouttaand<l (Schedam) uitge nodigd als lid zitting te nemen in de scheidsrcchterscommissle van de bond. De heer A. A. Stouthandcl (Schiedam) ultge- mes DVS. Voorts heeft de K.N.V.B. een commissie ad hoe ingesteld, die opdracht heeft gekregen de moeilijkheden, die in de scheldsreehterscommissie zijn gerezen, te onderzoeken. Voorzitter van deze commis sie ad hoe is mr. C, Stolk (Rotterdam). Leden zijn mr. P. A. Blaisse (Den Haag) en mr. J. J. de Jongh (Oegstgeest). De heer A. van Zon, chef afdeling strafza ken van de K.N.V.B, fa tot secretaris Ajax probeerde nog wel om terug te komen, maar nu ging de conditie en natuurlijk de teleurstelling van deze treffer juist in een periode dat Ajax de wedstrijd ln handen had, de Amsterdam mers duidelijk parten spelen. Vooral Klaas Nuninga en Henk Groot konden het tempo niet meer bijbenen en toen ook Sjaak Swart enigszins gehinderd door een trap die hij van Pirri had ont vangen, niet meer op volle toeren kon draaien was het duidelijk dat het Europa-Cupavontuur voor Ajax ten ein- Real Madrid was weer op eigen grond ongeslagen gebleven. De pres tatie die Internazionale, Juventus en Penarol de laatste Jaren in Madrid eenmaal hadden kunnen bereiken (winnen van Real) heeft Ajax dus niet kunnen evenaren. Maar het is geen schande om met een dergelijke nederlaag naar Nederland te moeten terugkeren. Ajax heeft zich voor treffelijk geweerd en iedereen zelfs de meest chauvinistische Spaanse voetbalsupporter was opgetogen over hetgeen op deze woensdag avond in het Bernabeustadion werd getoond. Even de benen in de lucht om de spieren los te maken na tweemaal drie kwartier voetballen. Rinus Michels overziet zijn in vreemde positie verkerende troepen. De verlenging zal zijn koene equipe uit het Europa Cuptoernooi wippen. (Van onze sportredactie) MADRID „Onbegrijpelijk. De angst schoot volledig in mijn benen, toen ik in de eerste minuten van de verlenging die mooie pass kreeg van Piet Keizer. Ik wilde wel, maar het ging helemaal niet meer." Deze woorden kwamen uit de mond van een volkomen ontredderde Johan Cruyff, die zenuwachtig trekkend aan een sigaret sijn teleurstelling wilde verwerken. Het had allemaal zo. mooi kunnen zijn. „Maar", vulde Piet Keizer aan, „we moeten niet vergeten, dat ook een 21-nederlaag en dat hebben de Madrilenen pas bereikt in de verlenging nog een schitterende prestatie is tegen een ploeg die reeds zo veel routine heeft opgedaan in deze Europa- Cupstrijd". Trainer Rinus Michels zat in een hoekje nog wat rustig na te denken over de strijd. „We waren in de laatste periode van de officiële speeltijd in de winning mood. Jammer, dat het toen niet is ge- FOTO BOVEN: De formidale scheidsrechter Davidsan was overal zelf bi). Ook bij dit duel tussen Cruyff en de Realverdedigers Zocco en 8anchls, die alle twee net te laat komen om de gladde Amsterdamse aanvaller „in de tang te nemen. FOTO ONDERi Johan Cruyff had het zwaar. Real had in Amsterdam de ervaring opgedaan dat hij een gevaarlijk heerschap is. Cruyff heft bijna in f (te honden ten hemel. Zocco en Junquera hebben hem eendrachtig de weg eersperd en de kan* ontnomen. hikt. Daar hebben onze kansen gelegen. We waren er zeker van dat de Madri lenen ln de verlenging hard zouden gaan toeslaan. Maar weer was het Ajax dat kon komen. Ik begreep niet hoe het mogelijk ls geweest, dat spelers als Amancio, Gento en GrosBO niet onze tactiek konden vatten. Tot driemaal toe heb ik in de wedstrijd de tactiek ge wijzigd en steeds werden de Spanjaarden van het kastje naar de muur gestuurd. Misschien was het beter geweest, dat ik na de gelijkmaker met de offensieve ploeg was blijven spelen en niet was teruggevallen op de basisformatie met Sjaak Swart meer ln de defensie. Maar goed, dat is allemaal napraten. In ieder geval heeft Ajax bewezen, dat het vol ledig tot de Europese voetbaltop be hoort". Niet weggespeeld Voorzitter Jaap van Praag was op dat moment reeds uit de kleedkamer ver dwenen. Ruim twintig minuten lang bleven de deuren onder de tribune van het Bernabeustadion gesloten. Niemand mocht bij de Ajaxspelers komen. Jaap van Praag wilde in de gang wel ver tellen, dat hij best te spreken was over zijn ploeg. „We zijn in ieder geval niet van het veld gespeeld", was zijn eerste reactie. Toen Johan Cruyff op de hoogte werd gebracht van deze woorden van zijn voorzitter vulde hij onmiddellijk aan: „In de rust begrepen we allemaal dat wij deze wedstrijd konden winnen Enkele kansen waren genoeg geweest om te bewijzen dat de verdediging van Real Madrid bijzonder zwak was. Maar Ja, ik heb het al gezegd, ik kon het van avond niet. Ik begrijp het nog steeds niet, dat nu juist zoiets in zo'n belang rijke wedstrijd moest gebeuren". Grote routine Vasovic en Bennie Muller probeerden met enige grappen de sfeer ln de Ajax- kleedkamer nog wat 'op te vijzelen, maar hun poging mislukte volledig. Piet Keizer liep wat heen en weer te slenteren, Klaas Nuninga was nog maar net be komen van de grote vermoeidheid die nog duidelijk op zijn gezicht was af te lezen, terwijl Tonny Pronk het niet kon nalaten om nog eens te zeggen, dat het toch wel een heel ongelukkige wedstrijd is geweest. „We hebben de beste kansen gehad, maar zo'n ongelukkig doelpunt hoe mooi het tenslotte ook was heeft ons uit dit toernooi gestoten. Real Madrid zat volledig ln de klem, maar hun grote routine heeft hun er met een snelle vaart en daarna met een geweldig doel punt weer bovenop geholpen". Miguel Munoz Het er geen twUfcl over bestaan. H(j waa meer dan gelukkig. „Ajax heeft een voortreffelijke ploeg", zei de coach van Real ln het Engels, toen zUn spelers nog In het Immense bad zaten, dat de allure van een zwembad heeft. „Ik ben bang geweest. Vooral kort na het begin van de verlenging. Ajax had toen knnnen toeslaan. De kansen dio Cruyff miste, hadden doelpunten kunnen zUn. Maar vergeel echter niet, dal w(J Da Fllipe en Velasquez bijzonder hard gemist hebben-,

Leidse Courant | 1967 | | pagina 9