Maatschappij voor Toonkunst Leiden voert (ongesubsidieerd) Maderna ten tonele Nood-postkantoor Gerestraat 16 oktober open voor publiek Goedkeuring begroting Leiden spoedig te verwachten SLEUTELGAT Vuilnis-afhaal duurder Insluiper slaat slapende zoon met bierfles op het hoofd TOTAAL-AANVOER LEIDSE VEEMARKT DAALDE HET VORIG JAAR 10 PROCENT UW MENING DONDERDAG 5 OKTOBER 1967 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 I Rotterdams Philharmonisch Orkest berg, sopraan, liederen van Schubert geeft de omlijsting met werken van (Italiaanse), Marinus Flothuis. Ri- I Verdi en Wagner. chard Strauss Mozart en Dallapicco- la. Zij wordt aan de vleugel begeleid ZUIDF.RKERKCO.NCERTKN door Ge/a Frid. Tenslotte concerteert I de grote fluitist Jean-Pierre Rampal Een concert onder Bruno Maderna De gewone concertenreeks begint met aan de vleugel Robert Veyron- voor anderhalve gulden. En dan met een uitvoering door het Neder- Lacroix. Dit concert vindt plaats op I kan men deze dirigent met een !?nd.s. Kamerorkest onder leiding PROGRAMMA 1967-1968 i Fr. Poulenc en de Suite paysanne hongroise van Bartok Er bestaat nog de mogelijkheid, dat Ton Hartsuiker een concert moderne muziek geeft. Promoties Aan de Leidse Universiteit promo veerde de heer R. M. Jonkman, we tenschappelijk medewerker bij de Stichting voor Fundamenteel Onder zoek der Materie (F.O.M.), tot doctor in de Wiskunde en Natuurwetenschap pen op een proefschrift, getiteld „Ro tational relaxation in hydrogen iso- topenoble gas mixtures." Promotor was prof. dr. J. J. M. Beenakker. De heer Jonkman, werkzaam bij het Kamer- lingh Onnes Laboratorium van de Leidse Universiteit, werd geboren te Rotterdam en woont thans te Oegst- Aan de Leidse Universiteit promo veerde de heer J. W. Rothuizen, offi cier toegevoegd Hoofd Bureau Tech niek Sectie Bosco Inspectie der Inten dance van de Koninklijke Landmacht, tot doctor in de faculteit der Wiskunde en Natuurwetenschappen op een proef schrift, getiteld „Vapour phase ary- lation of benzene derivatcs." Promo- tor was prof. dr,. E. C. Kooyman. Kantoor Breestraat si uil eind volgende treek Op 21 november a.s. speelt het Ne- De tijdelijke huisvesting van bet Post- en Telegraafkantoor aan de Geregraehl1 derlands Kamerorkest onder David Gortestraat in Leiden zal op vrjjdag 13 oktober 0111 15.00 uur officieel in gebruik Zinman werken van Mozart (Diverti- lart en wordt evenals de 1 David Zinman op dinsdag 21 novem- voorgaande twee gegeven in de weieldfaam not; horen spreken I |,er Qp het programma staan: een Zuiderkerk. Het programma vermeldt ook. Een concertbezoeker, die zich j Concerto gros so win Hellendaal, een drie romances van Schumann, sonate doorgaans een veel hogere uitgave Symfonie voor strijkorkest van Henk Undine van Reinecke, de sonate 1958 moet getroosten om ..muziekgro- Bedje». Iw Dlvert^to K V. I3t ten" van nabij mee te maken, Beia Barlok. moet een luttel bedrag als boven- Op 15 januari zingt Erna Spooren- genoemd wel onwaarschijnlijk in de oren klinken. Toch presteert Toonkunst Leiden het steeds weer - en dat geheel zonder subsidies - zijn abonnees en ook niet-leden het beste voor te zetten tegen een minimale geldelijke vergoeding. Aflet ingang Het programma 1967-1968 getuigt I jaa<" is d daar opnieuw van: grote namen Commandeur op eigen verzoek.'....r 70 jaren intens,cve bewoning. Boven- astè ktintl de bisschop van Rotterdam ontheven dien werd het oppervlak van het zin- en een exquis repertoire. van zijn abt als pastoor van dl, Sim vol gesitueerde kerkhof ruim verdub- ,ling Raat d 1 LEIDSE AGENDA Donderdag 5 oktolier Stadhuis Leids Jongeren Parle ment. 20.00 uur. ..In den Vergulden Turk". 10.30. Bij eenkomst Kath. Vrouwengilde afd. Let- den. Vrijdag 6 oktober i Chr. Lagere Techniache School 15.00 uur. Officiële overdracht decoratieve versiering. Stadsgehoorzaal 20.00 uur Uitreiking vakdiploma aannemer. Zaterdag 7 oktober. Romanuszual 13.00 uur. Start Huta- pot-wandeltocht. BIJ HET 0EGSTGEESTS AFSCHEID VAN PASTOOR COMMANDEER vember van dit ook de totale vernieuwing van de pas- waarde heer N torie: een /eer noodzakelijk werk na verzoek door 70 jaren intensieve bewoning. Boven- Verbouwing in de Henia Terwijl de klant er nog weinig van merkt is men in de HEMA aan de Haarlemmerstraat begonnen met een zeer ingrijpende verbouwing. De j HEMA-dircctie wil namelijk dc ver koopoppervlakte belangrijk vergroten. Hiervoor zal in het bestaande gebouw de 1ste verdieping by de verkoop worden getrokken. Een glazen roltrap de verkoop op de parterre en die op de verdieping met elkander ver hinden. terwijl bovendien een royale klantentrap als tweede verbin- De jeugdooncerten (in deze serie komt Maderna naar Leiden „voor slechts één gulden vijftig") zijn twee weken geleden van start gegaan met een uitvoering door het Rotterdams Philharmonisch Orkest onder leiding van Edo dc Waard van een selectie uit de Westside Story. Hel werd een groot succes: bijna 1700 scholieren be zochten het concert. In dit gebouw zullen de loketdiensten, de telegraaf, de expeditie afdeling en de administratie worden gehuisvest. Met ingang van maandag 16 okto ber kunnen de inwoners van de Sleutelstad voor alle post- en telegraaf zaken in het nieuwe gebouw (ingang Geregracht) terecht. Maandag 16 oktober zal het oude postkantoor aan de Breestraat en het tele graafkantoor aan de Aalmarkt worden gesloten. In «Ie loop van vrijdag 13 en zaterdag 14 oktober zullen de verschillende diensten verhuizen. Een grootscheepse actie zal dit niet worden, omdat in het tijdelijke gebouw nieuw meubilair is ge- installecrd. Wel zal de technische apparatuur met de grootst mogelijke zorg worden overgebracht. Tekort van 3 miljoen teruggebracht tot (aanvaardbaar) half mil joen Zoals de raad bekend is hebben Ge deputeerde Staten ons bij brief van 26 april 1967 medegedeeld, dat zij de be groting dezer gemeente voor het dienst jaar 1967 niet voor goedkeuring vat baar achten omdat deze in feite, een tekort vertoont van 2.250.000, welk tekort nog is opgelopen tot 3.083.492,In de geleide brief bij de begroting voor 1968 konden b. en reeds mededelen, dat de begrotingspo sitie voor 1967 belangrijk gunstiger was dan in december 1966 kon worden voorzien. Nu in de op 8 september jl. gehouden bespreking met enkele leden van het college van G. S. over de fi nanciële positie van de gemeente een belangrijk gunstiger beeld van de be groting voor 1967 kon worden getoond, verwachten b. en w. dat de beletselen voor de noodzakelijke goedkeuring zul len zijn weggenomen. Het verheugt b. en w. dan ook thans een voorstel tot wijziging van de begroting voor 1967 ter vaststelling te kunnen aanbieden, waarbij het begrotingstekort wordt te ruggebracht tot ƒ470.864,— hetgeen aanvaardbaar wordt geacht. Met verwijzing naar het daaromtrent reeds op blz. 9 en 10 van de geleide- brief bij de begroting voor 1968 ver melde, kan als toelichting daarop nog het volgende worden medegedeeld. De meevallers Bij de brief van de Minister van Bin nenlandse Zaken van 30 juni 1967 werd een herziening aangekondigd van de normen waarnaar de algemene uitke ring uit het Gemeentefonds over 1967 wordt berekend. Als gevolg hiervan kan deze uitkering worden geraamd op ƒ24.468.339,- zijnde ƒ2.360.919,- meer dan het na de 22e begrotingswijziging in de begroting opgenomen bedrag. Vand it bedrag dient evenwel ƒ1.100.000,te worden gereserveerd ter compensatie van de nog in de be groting te regelen gevolgen van de ge troffen salarismaatregelen voor 1966 en 1967, zodat ter dekking van het ge raamde begrotingstekort beschikbaar blijft 1.260.919,—. Evenals in de begroting voor 1968 is geschied, kan ook in «le begroting voor 1967 een post worden opgenomen voor vergoeding van de kosten van de rioolwaterzuivering door het Hoog heemraadschap Rijnland, zulks voor uitlopende op voorstel tot overdracht van de rioolwaterzuiveringsinrichtin gen, dat b. en w. binnenkort hopen voor te leggen. Hiervoor kan rond 700.000,wor den geraamd, namelijk 1.150.000, terug te ontvangen kosten, verminderd met 450.000.prijs te geven heffing van rioolrechten van zg. grote vervui- Tot vaststelling van de nieuwe ver ordening op het beheer van het Grond bedrijf werd medegedeeld, is door bij schrijving van de exploitatietekorten van het Grondbedrijf op de bokwaarde van die gronden het terzake door het bedrijf geactiveerde bedrag vrijgeko men. Dit bedrag kan per 1 januari 1967 aan de in het financieringsfonds be- Wegens renteopbrengst kan worden ge legde saldlreserve worden toegevoegd, raamd 4%% van ƒ2.529,642,35 113.833,91. Het subsidie van het Rijk in de kosten der gemeentelijke hogere burgerscholen kan op grond van de reeds ontvangen bedragen 100.000. hoger worden geraamd. Blijkens een vart de Inspecteur van de directe be lastingen ontvangen mededeling kan de hoofdsom van de personele belasting nader worden geraamd od 217.500, zijnde ƒ,10.500,meer dan de oor spronkelijke raming. De raming van de opcenten kan worden verhoogd met f 137.875.—. Tenslotte komen als gevolg van de niet-goedkeuring van een groot aantal raadsbesluiten tot het doen van kapi taaluitgaven de in die besluiten ge raamde afschrijvingen te vervallen. mento K.V. 136), Dvorak (Serenade E op. 21) en Strawinsky. Op 20 febr. 1968 komt het Rotterdams Philharmo nisch Orkest opnieuw naar Leiden om een inleiding door Edo de Waard te illustreren. De heer De Waard spreekt dan namelijk over: de dansende sym fonische muziek. Edo de Waard heeft een jaar te New York stage gelopen bij de beroem de dirigent en componist Leonard Bernstein (o.a. Westside Story). De bekende jeugdconcerten van Bern stein dienen ten voorbeeld aan b.v. de uitvoering die Edo de Waard in Leiden komt geven; hij weet er in elk I geval alles van! Willibrordparochic te Oegstgeest en held benoemd tot rector van „Huize Sini TV' Antonius". Nieuwe Binnenweg te Rot- terdam. Vanaf 1961 is deze 21e pastoor van Oegstgeest sedert de reformatie, werk zaam geweest in een gemeente, die zo langzamerhand haar laatste sporen van landelijkheid verloren heeft aan het onstuitbaar opdringen van 'n ste delijke huizenzee. Dit heeft vanzelf sprekend het sociale patroon van de parochie volkomen gewijzigd en een nieuwe manier van zielzorg nodig ge maakt, die steeds meer haar beslag krijgt in de vorm van gespreksgroe pen en bijbelcursussen; van medezeg gingschap van parochianen door pa rochieraad en kerkmeesterskeuze; van aanpassing in de liturgie en experi ment op het gebied van kerstvierin gen. doopplechtigheden en andere ge meenschapsmanifestaties. Commandeurs Door deze belangrijke vergroting n de verkoopoppervlakte op de 1ste rdieping wordt het mogelijk Meerdere malen heeft hij op de kan- ,|e achterzijde van de parterre het Poging tot inbraak Bij een melkhandel aan de Da Costastraat is vannacht getracht in te gen 5ijzonder evenement belooft op breken. De eigenaar hoorde omstreeks 29 apri| (eveneens in de serie jeugd- half één glasgerinkel in de keuken, concerten) gestalte te zullen krijgen, toen hij net in bed lag. Bij onderzoek jjruno Maderna geeft dan een eigen bleek, dat een gedeelte van t keuken- injeiding tot het concert van die mid- raam kapot was. De melkslijter weet dap onder de tite, iiTjjdKenoten. over- de ravage aan de storm en schonk eenkomsten en tegenstellingen". Het verder geen aandacht aan de ge-1 beurtenis, omdat er niets werd ver mist. Zijn dochter werd even daarna wakker en hoorde stemmengerucht in de keuken. Zij wekte haar vader, die vervolgens de politie waarschuwde. Uit het onderzoek van de politie bleek, dat de daders het ruit hebben stuk geslagen, maar niet zijn binnenge drongen. Er wordt ook niets vermist. Jongeren Parlement Het Leids Jongeren Parlement komt vanavond in de raadszaal bijeen om zich te bezinnen over het Jeugd probleem. De heer Loek Schipper van de CHU-fractie zal enkele aspecten behandelen, zoals het provo-verschijn sel, de openbare orde en sociale maat regelen, De collecte ten bate van de Na tionale Reclassering heeft in Leiden opgebracht bij de huis aan huis-collec te 7294,32 en bij de straatcollecte 1124,33, bij elkaar 8418,65. AGENDA LEIDSE GEMEENTERAAD B. en W. stellen voor een krediet van 24.825.- beschikbaar te stellen voor verbetering van de toegangspaden van de voetbalterreinen aan de Boshuizer- kade en aan de Harrlemmerweg, alsmede van het tennispark aan de Haarlemmer weg. B. en W. stellen voor aan de Stichting Leidse Studentenhuisvesting, alhier, teu behoeve van de restauratie van het pand Nieuwsteeg 31, een bijdrage te verlenen van 8.232,-. De restauratie, in totaal kostend 104.201,02, is inmiddels uitge- r\it alles is eigenlijk pas goed be- gonnen in het tijdvak van pastoor Commandeur die, zelf bedachtzaam van aard en traditioneel van voor keur, zijn enthousiasste medepriesters ruimschoots gelegenheid heeft gebo den allerlei nieuwe vormen van ziel zorg in de praktijk op hun deugde lijkheid te beproeven. Een vereen voudigde vorm van collecteren, een nieuwe parochiebundel, een door-de- weekse avondmis die 's winters in de beslotenheid van de bijsacristie ge vierd wordt; het heeft alles bijgedra gen tot een vernieuwd kerkbesef in 't oude Kerkwerve. Daarbij moeten nog genoemd worden de vele beslomme ringen, die het oprichten van 'n nieuw kerkcentrum in Oegstgeest-noord voor de parochieherder met zich brengt, óók al is voor de uitvoering ervan een van de kapelaans gedelegeerd. En niet te vergeten de totale reorganisa tie van het bestuur der katholieke I scholen, dat. los van het kerkbestuur, onlangs in een afzonderlijke stichting is ondergebracht. Te vermelden valt Pauluskerk en Groene Kerkje gestaan en zijn gedegen bijbelkennis kwam hier voortreffelijk tot uiting. Bijzonder groot is zijn belangstel ling voor kerkelijke geschiedenis en kerkelijke kunst. Van het eerste heb ben archief en „Sursum Corda" gepro fiteerd. Geldgebrek is de oorzaak ge weest dat artistieke verbeteringen van de kerk niet verwezenlijkt konden worden. Zijn goede smaak in deze ma terie heeft hij getoond door de dwaal van de marmeren communiebank te verwijderen, waardoor het feestelijke beeldhouwwerk van deze enige reliek uit de „Oude Kerk" altijd duidelijk zichtbaar is en niet. zoals vroeger, al léén op Goede Vrijdag! Moge deze hartelijke en vrome mens nog vele vruchtbare jaren beschoren zijn in het Rotterdam, waarvan hij de verwoesting als kapelaan in mei '40 zo van nabij meegemaakt heeft. H. VAN WOERDEN trhoogde gedeelte, wat door zyn trapjes voor de klant steeds hinder lijk was. van de verkoopruimte af te stoten. Deze ruimte komt dan beschikbaar voor de verbetering van de personeels voorzieningen, want behalve de uit breiding van de verkoopruimte komt er een nieuwe fraaie kantine, een nieuw kantoor voor de bedrijfsleider en voor de administratie. De etaleurs krijgen een nieuw atelier, terwijl de bakkerij wordt gemoderniseerd. Bij de uitbreiding van de verkoopruimte blijft hel niet. Het gehele interieur wordt verfraaid met een nieuw ver- lichtingsplan, moderne toonbanken en wandbetimmeringen, zodat deze HEMA als nieuw voor de dag zal komen. Daar de verkoop tijdens deze ver- houwing normaal moet doorgaan zal deze verbouwing in delen worden uit gevoerd, doch men hoopt desondanks In de zomer van 1968 gereed te komen. T.a.v. maatregelen, die zullen moe ten worden genomen om de gemeen te-begroting in evenwicht te brengen, betekent onder meer een verhoging van de reinigingsrechten. B. en W. stellen de volgende wijziging van de verordening voor: Voor het tweemaal per week van gemeentewege ophalen van as, vuil nis en afval, aangeboden in één of meer door de gemeente in bruikleen verstrekte vuilnisemmers is 'n maan delijkse vergoeding verschuldigd van: Spookachtig voorval met vele vraagtekens VERHOGING STRAAT- EN RIOOL BELASTING VAN 15.6 TOT 20 PROCENT De gestegen kosten van de voorzie ningen op het gebied van aanleg en onderhoud van de land- en waterwe gen in de gemeente en die voor de straatverlichting en voor de afvoer van water en vuil maken het noodzakelijk, dat de tarieven van de straatbelasting en van de rioolbelasting worden ver hoogd. Wijziging van het tarief van de rioolbelasting is bovendien noodzake lijk, omdat het Hoogheemraadschap van Rijnland zijn werkterrein sedert kort heeft uitgebreid met de bevorde ring van de waterkwaliteit van alle onder Rijnland ressorterende wateren waarin per jaar meer dan 2000 m3 wa ter voor bedrijfsdoeleinden wordt ge bruikt en waarvoor in die verorde ning een afzonderlijk (hoger) tarief is vastgesteld voor de door hen ver oorzaakte, meer dan normale, vervui ling van het afvalwater in verhouding onevenredig zwaar zouden worden ge troffen. Het is om die reden, dat b. en w. voorstellen om voor alle zake lijk gerechtigden van onroerende goe deren in deze gemeente voor de riool belasting eenzelfde tarief te gaan hef fen. Aangezien, zoals reeds vermeld, de In de afgelopen nacht heeft zich in een woning aan de Nachtegaallaan te Leiden een bijzonder vreemde gebeur tenis voorgedaan. Volgens verklarin gen van de heer des huizes heeft een sluiper tussen 23.45 en 01.40 u. waar schijnlijk uit schrik zijn slapende zoon niet een bierfles geslagen. De jongen (23) kan zich van het voorval niets herinneren. Hij is met een diepe grote wond aan de rechterslaap en verwon dingen in het gelaat (door glasscher ven) door zijn vader naar het Aca demisch Ziekenhuis overgebracht, waar het slachtoffer poliklinisch is behandeld. Om 01.45 u. werd de politie tele fonisch gewaarschuwd, dat een onbe kende via een bovenlicht in de keu ken zich toegang had verschaft tot het huis. De insluiper had alle kasten onderzocht, maar kon niets vinden. Wel had hij alle antieke voorwerpen onaangeroerd gelaten. Later bleek, dat een antieke sigarettenkoker was verdwenen. Na de woonkamer geheel te hebben doorzocht klom de geheim zinnige figuur via de trap naar boven en ging de slaapkamer van de zoon des huizes binnen, die vredig lag te slapen. Volgens de mededelingen van de vader zou de onbekende zo zijn ge schrokken, toen zijn zoon zich in zijn slaap omdraaide, dat hij met een bier- iles uit de keuken op het hoofd van de slapende sloeg. De man is verdwe nen zonder sporen achter te laten. De jongeman werd later wakker en bemerkte, dat zijn hoofd onder het bloed zat. Hij waarschuwde zijn vader, die vervolgens de politie van 't vreem de voorval verwittigde. De politie zet het onderzoek voort. Dr. H. van Gelderen hoogleraar in klinische aspecten van groei en rijping van het kind Tot gewoon hoogleraar in de kin- neesheer in het Academisch Zieken- dergeneeskunde, om onderwijs te ge ven in de klinische aspecten van groei en rijping van het kind, is bij K.B. aan de Leidse Universiteit benoemd dr. H. H. van Gelderen. Dr. H. H. van Gelderen, die op 2 november 1924 werd geboren en te Bandung en Amsterdam hel gymna sium bezocht, verbleef van 1942 tot 1945 in interneringskampen op Java. Van 1946 tot 1951 studeerde hij eerst te Leiden en daarna aan de Universi teit van Amsterdam medicijnen. In 1955 promoveerde hij bij prof. dr. G. M. H. Veeneklaas te Leiden op een proefschrift, getiteld „Pre-school child mortality in the Netherlands". In 1954 werd dr. Van Gelderen, die voordien assistent was geweest van prof. Van Lookeren Campagne te Domburg, in het sanatorium Berg en Bosch te Bilthoven en hij prof. dr. J. H. de Haas op het Nederlands In stituut voor Preventieve Geneeskun de te Leiden, aangesteld als assistent op de Leidse Kinderkliniek. In 1956 werd hij benoemd tot waarnemend chef de clinique en een jaar later tot chef de clinique, welke functie hij tot 1963 vervulde. In 1959 maakte dr. Van Gelderen, die in 1957 werd ingeschreven als specialist in de kindergeneeskunde en in dat zelfde jaar een leeropdracht ontving, een reis naar Scandinavië en Engeland, waar hij de onderwijsme thoden bestudeerde. Van mei 1963 tot mei 1964 was hij in Nigeria als lector verbonden aan de Universiteit van Ibadan en werkte hij tevens als ge- Rijnlands boezem), door óf wel de heffing waterkwaliteit door het Hnog- zuivering van het afvalwater, dal inheemraadschap van Rijnland met in de boezem wordt geloosd, van Rijn- j gang van 1 januari 1967 plaatsvindt, landswege te doen geschieden, óf wel dient het tarief van de grote vervui- het verlenen van een financiële bij- Iers met terugwerkende kracht tot 1 drage in de kosten van rioolwaterzui- januari 1967 van 69,6 tol 15,6 pel. te veringsinstallalies, die de gemeenten worden verlaagd. Deze verlaging in exploitatie hebben. Rijnland is ech- voor 1967 ee ter ook bereid de zuiveringsinstallaties rioolbelasting van de gemeenten, die daartoe de "nn 1 KAASMARKT NAM IN BETEKENIS AF te kennen geven, c te r Een en ander heeft er toe geleid, dat de aan de verbetering van de kwa liteit van het water voor Rijnland ver bonden kosten vanaf 1 januari 1967 door het hoogheemraadschap op de za kelijk gerechtigden van onroerende goederen, in zijn gebied gelegen, wor den verhaald. Uit mededelingen, welke b. en w. terzake van het hoogheem raadschap hebben ontvangen, is ge bleken, dat bij de bepaling van de hoogte van de te verhalen bedragen in beginsel wordt uitgegaan van dc vervuilingswaardc van het afvalwater, dat door de gebruikers wordt geloosd, hetgeen inhoudt, dat dc z.g. grote ver vuilers waaronder in de verorde ning rioolbelasting worden verstaan fabrieken en andere inrichtingen, lagere opbrengst betekenen van pl.m. f453.600.—. Hier staat echter tegen over. dat het Hoogheemraadschap van Rijnland bereid is de kosten van de rioolwaterzuivering reeds over 1967 aan de gemeente te vergoeden. Mede gelet op liet geraamde begro tingstekort voor 1968 achten b. en w. het wenselijk om de beide belastin gen, ingaande 1 januari 1968, te verho gen van 15,6 tot 20 pet., hetgeen in het algemeen overeenkomt met de sugges ties, die Gedeputeerde Staten der pro vincie Zuid-Holland ons in hun brief van 26 april 1967 hebben'gedaan met betrekking tot het nemen van 'n aan tal belastingmaatregelen. Het dekkings percentage van de kosten zal hiermede zijn gebracht op 38. dat nog aanzien lijk ligt beneden het dekkingspercen tage van 85, dat door de minister van Binnenlandse Zaken als een billijke bijdrage wordt beschouwd. jaarverslag van de Markt- en Ha- ienst over 1966 maakt geen melding forse wijzigingen in de markthande) icheepvnnrtverkeer. In vergelijking nde Jaren zijn de eijfers in enkele gevallen hogei i gemiddelde stabiliteit. commissie voor de Markt- en Haven dienst ging In het verslagjaar over van Ir. J. J. G. van Hoek naar de heer P. 8. Harmsen. In de commissie hadden voorts zit ting de heren F. Gransch ,J. C. J. Lam- bermont, G. van Vliet, mr. F. Portheine en Th. H. Nljssen; mr. Chr. de Jong maakte er deel van uit als secretaris nrkt Van de nu reeds enkele jaren op de nieuwe plaats gehouden warenmarkt handhaafde zich de zaterdagse markt het beste. Er werden goede zaken gedaan. De woensdagse markt gaf evenmin re den tot klagen, hoewel de resultaten ten achter bleven ten opzichte van de zater- dagmarkt. De Markt- en Havendienst inde 25.1.85,- van de saterdagae markt 17.477.20 ln 1965) en 11.283.50) van de woensdagse markt 7.072.- in 1965). Veemarkt De veemarkt kwam slecht op gang In 1966. Eerst door de sluiting van de varkensmarkten als gevolg van de mond en klauwzeer-epldemle, later door de sluiting van de grenzen door Frankrijk voor alle vlees, waardoor met name de export van schapenvlees zwaar werd getroffen. Lelden werd «ls grootste wol veemarkt extra de dupe. Niettemin trad later in het jaar op de schapenmarkt een volledig herstel in en waren de eind cijfers zelfs hoger dan het voorgaande jaar. De totaal-aanvoer op de veemarkt van Leiden, die de negende plaats In ons land inneemt, bedrvg in 1966 132.929 stuks, 14.943 minder dan in 1965. Deze teruggang van ruim 10 pro cent betekent een flinke daling. In 1962 was de totaal-aanvoer nog 146.778, ln 1939 zelfs 169.807 stuks. Meer schapen Gunstiger geluiden zijn le beluisteren bij het onderdeel schapen en lammeren, waar de aanvoer 7.758 stuks hoger was dan in 1965 en tot 85.977 stuks opliep. Leiden handhaafde hiermee ruimschoots de le plaats onder de schapenmarkten. Teruggang kaanhandel De aanvoer van kaas liep daarentegen weer meer terug. In 1966 werden 247 partijen aangevoerd tegen 444 in het jaar daarvoor, De markten van Gouda (3438 partijen) Bodegraven (2369) en Woerden 1932") bleven verreweg de voornaamste centra van de kaashandel, De markt van Breukelen zakte evenwel nog meer Ineen: van 143 in 1965 naar 54 partijen in 1966. Havendienst De Inkomsten uit de Havendienst on dergingen een aanzienlijke stijging. De totale inkomsten uit havengeld, brug geld en liggeld beliepen in '66 77.946.94 tegen j 49.760,64 in 1965. Het aantal woonschepen steeg van 218 tot '241. In 1966 deden 3238 schepen Lelden op doorvaart aan en 4919 schepen met Lei den als eindbestemming. De totale inkomsten van Marktdienst, Waagdienst en Havendienst bellepen 235.640,43 180.360,67 in 65). huis aldaar. Bij zijn terugkeer werd hij benoemd tot lector in de kinder geneeskunde aan de Leidse Univer siteit. Dr. Van Gelderen, van wiens hand tal van puhlikaties zijn verschenen, is lid van het hoofdbestuur van het Centraal Genootschap voor Kinder herstellingsoorden en Gezondheidsko lonies, districtsadviseur van de Ver eniging voor Kindergeneeskunde, lid van de commissie Gezondheidsraad voor Mazelenvaccinatie, plaatsvervan gend lid van het bestuur van het Leids Instituut voor Huisartsengenees- kunde en lid van de redactie van het Maandschrift voor Kindergeneeskunde. LEIDSE UNIVERSITEIT Hand. ex. A Wlsk. en Nat. de heer C. B. Huysman.s (Wassenaar); A' E. D. Henriquer (Den Harig); G: mej. E. W. de Jong en mej. M. Laarman, Lelden; de heer J. C. A. Windhorst (Den Haag); K'; mej. A. G. A. C. Knaap (Leiden), de heer A. Hepp (Leiden); doet. ex. scheikunde: L. H. Koppenal en P. H. J. ten Cate, F. W. E. Knoop (Leiden); J. A. van Zutphen (Den Haag); Natuur kunde: J. P. Koper en F. Th. Dekkers (Lelden); Sterrekunde: P. Kruseman (Leiden); Kand. ex. geschiedenis; mej. D. Coiyn (Den Haag), doet. ex. Ned. taal- en letterkunde de heer R. R. P.. A. de Knijper (Den Haag). Doet. ex. II Gen:: mej. H. van Gog (Wateringen), mej. A. A. van Loon (Renens), de heren P. R. F. Beetsma (Den Haag), J. A. Beker (Oegstgeest), J. G. Goekoop (Lei den). P. E. Sandel (Rotterdam), mej. M. L. Kunz (Den Haag), de heren M. W. v. Giggelen (Hilversum), J. H. J. Har deman (Den Haag). J. W. Klawer (Den Haag), P. v.d. Maden (Den Haag) C. J. Storm (Monster). F. G. I. Walenkamp (Warmond), A. M. C. v.d. Zandt (Den Haag). Faculteit der geneeskunde: seml-arts examen: mej. N. K. D. Kok, Den Haag; H. A. Bruining, Nuenen; K. Relama, Eindhoven. Arts-examen: mej. F. L. Hoogewerff, Katwijk a. Zee; mej. Th. H. M. Matzc. Sassenheim; mevr. Demedtfl- Tan ToanLeng. Leuven (België); H. J. Th. ten Berge, Den Haag; L. H. I. R. Cuypers, Rijswijk; J. E. Maks, Lelden. DRUMBAND VICTORIE LEIDEN 3 oktober B(|na had Ik In een zwart pak, voor gymnastiekvereniging „Victoria", wil len gaan lopen. Alle jaren word er luid „HOERA" geroepen. wanneer ,,de drumband" op de Kaasmarkt of er gens anders arriveerde. Taptoe 1967, daar ging de stoet, maar nu zonder de drumband. Werd er nu niets gezegd of gemopperd! Ik weet het niet, want ik was er niet bij. ik stond langs de kant. te kijken. Wat een Vlctorianen liepen ermee, en kan daar nu echt geen band uit voortkomen? Kom, laat u van uw muzikale kant zien en geef u op of kom eerst kijken by drumband Victorie, firma Stokker- mans, Roosenveltstraat. Dinsdagavond van 1 tot 8 uur. Kon) op Victoriaan, de drumband mag niet vergaan! emmers, welke zijn verstrekt. Indien het van gemeentewege ophalen van as, vuilnis en afval meer dan tweemaal per week geschiedt wordt de verschuldigde vergoeding naar evenredigheid verhoogd. (Het geldende tarief is 1.50 maan delijks vergoeding voor de eerste drie emmers.) Ook voor de andere tarie ven worden wijzigingen voorgesteld. Tarieven laadkisten Het algemeen tarief per m3 ware. rekening houdende met de kostprijs, op 13.te stellen. Wanneer het tarief per laadkist van 1,8 m3 hier mede in verhouding wordt gebracht zal het thans geldende tarief sterk dienen te worden opgetrokken. Dit tarief was gebaseerd op de verwach ting, dat het vervoer der laadkisten door één man (met auto) mogelijk was. De praktijk wijst echter uit, dat de kisten meestal zodanig zijn ge plaatst. dat ter vermijding van schade aan eigendommen van derden een tweede man bij het op- en afladen bèhulpnun moei /ijn. Het daardoor van de kostprijs afwijkende oude ta rief ad 6,zal thans 20,per keer moeten gaan bedragen. Het daarnaast berekende staangeld per- kist, per dag. wordt op dit moment nog voldoende geacht. Bij het tarief voor de laadbakken van 5 m3 is mede rekening gehouden met het tarief, dat particuliere onder nemers in rekening brengen. Dit ware te verhogen tot 30,Het staangeld voor laadbakken per dag zal echter met 1,moeten worden verminderd om ook weer een tarief te verkrijgen, dat enigszins vergelijkbaar is met de tarieven, die door dc particuliere on dernemers in rekening worden ge- De overige tarieven, behoudens die voor het storten van vuil op de stort plaatsen. zijn per 1 januari 1966 zo danig verhoogd, dat verdere aanpas sing op dit ogenblik nog niet aan de orde hoeft te komen. SLIPPARTIJEN Op HJkaweg 4 A hebben zich gister middag en gisteravond verscheidene slippartijen voorgedaan als gevolg van het gladde wegdek. In de meeste geval len konden de bestuurders hun rit on- mlddeiyk weer voortzetten, behalve een Rotterdammer, die gisteravond om 19.15 uur by een inhaalpoglng kwam te «lip pen. dc macht over het stuur verloor en in de greppel langs de rybnan belandde. Met ernstige hoofdwonden werd hij over gebracht naar het Academisch Zieken huis te Lelden. Monica Reglna, d.v. Gijabert W. van Wetten en Cornelia T. G. Steen, Ondertrouwd: B. J. M. Hagen en Th. H. M. Preenen: A. Rotteveel en A. Veerman. Gehuwd: P. C. den Hollander en A. Koolmoes. Overleden: Andrlea Rynsburger, 82 Jaar, e.v. Manrtje Rynsburger. Schaaknieuw*. Voor de onderlinge competitie van de Leiderdorper Schaak vereniging zyn op de clubavond de vol gende partijen geapeeld: H. Prlemens-J. Verduljn afgebr.; dr. J. Paal-W. G. Demmenda! afgebr.; rec tor J. C. de Groot-dr. G. C. Verschoor 0-1; J. H. v. d. Velden-R. Marbus 0-1; W. Goedbnrt-S. Wels 1-0; H. Hoogen- kamp-J. M. Hak l-O; a. P. Helmu«-P. c. v. d. Leek 0-1; M. Flohr-J. den Hoed 1-0; P. Soeradl-C. van Tol 1-0; A. Hoppen- EEN DRUMBANDLID brouwer-mevr. E. Kuit-Cnossen 1-0.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 5