®a£eidócSoiirtCi/iit ZIL VEREN NIPKOWSCHIJF VOOR CINEAST PIET KAART de échte VehJtcuJe lange beschuitjes Film van vanavond Prijzen van radio- en t.v.-critici TELEVISIE VANAVOND Jo s wille een stuk kaas l uit het 1 vuistje S Verkiezingen toch geldig ONTWERPBEGROTING LANDBOUWSCHAP VOOR '68 PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT WOENSDAG 4 OKTOBER 1967 Half icerk geen goede basis OOK al heeft afgelopen weekend de woordvoerder van de Katholieke Volkspartij met zijn hand op het hart ontkend, dat het partybestuur in feite al weet, waar het met de partijstructuur naartoe gaat, op de lippen van voorzitter mr. Aalberse ligt reeda de uitspraak, dat een grote meerderheid van de K.V.P.'ers voorstander ls van het handhaven van een christelijke partij. Dit wil dus zeggen. dat die meerderheid de hele ontideologisering en het hele pragmatisme van de stromlng-Couwenberg zou afwyzen, maar ook de tweede faze van het project van de K.V.P.-radlcalen, in zoverre die via samenwerking voor een progressief programma met by- voorbeeld socialisten en D '66'ers de ontwikkeling naar een partystructuur zonder de oude antithese positief willen benaderen. Mr. Aalberse zelf biyft hopen en dat Is geen nieuws voor morgen, maar van gisteren op exclusieve samen werking met de C.H.U. en de Antl- Revolutionalren. Op de regionale byeen- komsten, die de Katholieke Volkspartij afgelopen weken In betrekkeiyke stilte heeft kunnen houden, zou dit door een meerderheid als beBte oplossing aan bevolen zyn. Over het rapport, dat op 14 oktober de grondslag vormt voor de discussies van het partybestuur over een pre advies aan de partyraad. behoeft dan ook echt geen onzekerheid te bestaan. Onzeker Is wel, hoe het rapport straks uit de bestuursvergadering komt. HET K.V.P.-bestuur moet zyn eerste belangrijke beslissing nemen op een moment, dat dit allesbehalve gelukkig is. Want welke stroming heeft haar ideeën feiteiyk voldoende uitgekristalli seerd aan de man kunnen brengen? De radicalen wachten nog op hun eerste grote openbare manifestatie en met hen maakt ook het programma van de Bossche groep sterk de indruk van een wiegedruk. Dr. Couwerberg heeft een heel boek nodig gehad om duidelijk te maken, wat zyn nieuw Democratisch Centrum wil; dat is op dit moment inderdaad redelijk duidelijk, behalvehoe zoiets in de praktyk van de politiek waar gemaakt zal kunnen worden. De vyfde stroming gekoppeld aan de naam van prof. Van der Grinten handelt radicaal anders als de heer Couwenberg; zy wil door zelfbeperking de kiezer en het partylid niet met uit voerige stukken lastig vallen, maar het resultaat is uiteindelijk hetzelfde als by de boekdelen met het standpunt van dr. Couwenberg c.s.: leuk om te lezen, maar moeilijk om te begrypen hoe zoiets gerealiseerd kan worden zonder de kleine chaos van thans te verwisselen voor een complete politieke duisternis. Wie dit alles overziet, komt wellicht tot de conclusie, dat mr. Aalberse in het partybestuur met z"n voorkeursoplossing heel sterk zal staan en dat de wens, die op zyn lippen ligt, dus wel binnenkort in aller harten zal leven. Jammer genoeg is het sprookje toch niet zo mooi; ook hier is een boze heks aanwezig. WANT nog steeds is er maar by- zonder weinig concreets bekend omtrent de vorderingen in het gesprek tussen K.V.P., Anti-Revolutionairen en Christeiyk-Hi8torischen in de „groep van achttien". De groep is met fractie leiders uitgebreid, maar de buitenwacht weet nog altyd niet veel meer dan dat de geest er uitstekend ls en dat de deel nemers aan het gesprek termen aan wezig hebben gezien om de discussie voort te zetten. Maar wanneer dit de enige oogst zou zyn, waarmee de voorzitter van de K.V.P. over enkele weken zijn bestuur zou willen overtuigen om de stroming van de christen-democratie te kiezen, vinden we dat hy polltiek-praktlsch ge zien toch weinig sterker staat dan byvoorbeeld de radicale K.V.P.'ers. Naar onze smaak staat de party- voorzitter en met hem de fractie voorzitter alleen dan sterk, wanneer ze hun denkbeelden weten te staven met een concreet plan; en concreet kan thans alleen maar een plan zyn wanneer afspraken tussen de drie christen democratische groepen vaste vorm ge kregen hebben. Misschien spiegelen mr. Aalberse en de leden van de K.V.P.-top, die in zyn richting denken, zich aan de onver wachte successen van D '66. Ook de heren Gruyters en Van Mierlo be schikten op het moment, dat ze de sprong waagden, slechts over een aantal globale denkbeelden en over een vage overtuiging hoe het naar hun mening met de politieke herstructurering in Nederland wellicht zou kunnen gaan. Maar op het moment, dat de kop stukken van D '66 de sprong waagden, kregen ze bulten eigen verwachting een stevige bries in de rug mee door het ongenoegen van vele kiezers vanwege het gedrag van andere politieke par tijen. Mr. Aalberse zal toch in alle eer- ïykheid hebben te erkennen, dat zijn K.V.P. de wind tegen heeft en dat hij de bemanning van zyn schip dan geen hart onder de riem zal steken met een koers waarvan belangrijke onderdelen nog in het ongewisse verkeren. HET merkwaardige van de komende belangryke vergadering van het K.V.P.-bestuur wordt dan, dat zijn jeden een advies moeten gaan uit brengen op basis van stukken, die boordevol mogelijkheden zyn, maar bloedarm aan concrete feiten. Is het niet gevaariyk om een betere politieke structuur te verwachten, wan neer men nu als basis een blauwdruk aanbiedt, die nog maar half werk is? Of komt er tegen 14 oktober soms toch belangrijk, positief nieuws? Kabinet geen over gangs -zaakje IN het maandblad der Katholieke Volks- party heeft premier De Jong verklaard dat zyn regering zich allerminst een overgangskabinet voelt. Een begrypelljke verklaring. Want wie met het oog op de beweging binnen ver schillende politieke partyen de zittende regering een overgangskabinet noemt, ls verplicht de zittende Tweede Kamer een overgangsparlement te noemen. Want de kiezers die In februari op de K.V.P. stemden, hebben dit beslist niet allemaal gedaan, omdat ze van die party een metamorfose in de een of EEN overgangskabinet is een kabinet dat alleen het allernoodzakeiykste doet en verder „op de plaats rust" huldigt. Geen zinnig mens kan de regering- De Jong van zo'n beleid betichten. Men kan een totaal ander beleid wensen of op belangryke onderdelen een andere mening zyn toegedaan. Maar in verschil lende opzichten is het zittende kabinet niet veel minder actief dan zyn voor laatste voorganger. Dat interne en externe oppositie meer wil is haar goed recht. Maar men mag premier-De Jong c.s. op grond daarvan niet „doodverven" als een overgangs kabinet. We zyn immers met zyn allen van Marcus Badcker tot Koekoek een over gangsgeneratie Subsidie niet het beste middel IN Noorwegen overweegt de regering om in het belang van de vrye meningsuiting dus van de democratie - - de dagbladen te gaan subsidiëren. Ook de Westduitse regering maakt zich, nu in de bondsrepubliek fusies aan de orde van de dag z(jn, ernstig bezorgd over de toekomst van de opinievorming. Eerlang zal ook Bonn bepaalde maatregelen moe ten nemen om een gevaariyke verschra ling van de persvryheld te kunnen voor komen. En Nederland? Laten we hopen dal het beleid van de regering zodanig zal zyn dat nooit de vraag aan de orde be hoeft te komen of de dagbladpers op overheidssubsidie moet gaan draaien. De overheid heeft diverse middelen tot haar beschikking om de economische toestand van het dag- en nieuwsbladbedryf wat veiliger te Btellen dan het nu is: invoer rechten op materialen, omzetbelasting, investeringsfaclllteiten (voor de nood- zakeiyke modernisering van het tech nisch apparaat broodnodig!), het binnen niet al te ruime grenzen houden van de reclamemogeiykheden in de ether bij voorbeeld. Sommigen geloven, dat radio en tele visie zich zodanig ontwikkeld hebben, dat voor opinievorming en informatie de krant wel afgeschreven kan worden. De activiteit van radio en televisie op het gebied van informatie en opinievorming is inderdaad groot. Maar hoewel de ramen in Hilversum wyd open bleken te staan, ls het een vraag of de voorlichting van daaruit pluriform is en of de opinie vorming zich vaak niet te sterk door popularisering laat leiden. Het handhaven van een sterke, by de burgers gewaardeerde pers, is een belang van de democratie. Wanneer dit belang gediend moet worden door overheids subsidie aan de pers, zitten we al op een verkeerde weg. „Room at the top" Over de film „Room at the top", die de NTS vanavond op het scherm brengt, schreef onze recensent destUds (1959): Men spreekt aan de overzijde van de Noordzee nu en dan van „the angry young men" en bedoelt dan een gene ratie van auteurs, onder wie John Os borne, die meedogenloos de samen leving aan de kaak stelt en niemand spaart, vooral niet de rijke nieuw lichters, die zich bovendien nog een aureool van Intellect om de slapen leg gen. Als hun grootste wandaad wordt hen verweten, dat ze gelijkwaardige intellectuelen, doch van lagere afkomst, niet de kans geven deze zelfs ont zeggen om tot hun milieu te horen. De inhoud van „Room at the top" heeft eenzelfde tendens en hieraan is door regisseur Clayton op nu en dan mees terlijke wijze vorm gegeven. Hy ma nipuleert zo met zyn spelers en speel sters ,dat deze zich bewegen in een sublieme realiteit, die echter tegeiy- kertyd door de meegegeven sfser bo ven de realiteit ultstygt en als het ware de benauwde vensters openstoot voor een uitzicht op de achtergronden van liefde en eerzucht. Laurence Har vey, een niet zo bekende acteur, vervult in deze film overtuigend de rol van de eerzuchtige jongeman, die door de we reld, waarin hij wenst te komen, hau tain wordt afgewezen. Slmone Signoret speelt ronduit meesterlijk een oudere vrouw, die in intieme relatie staat met Harvey. (Nederland 1, 21.10 uur). Reissmicrofoon naar Tom Pauka (Van o omroepcorre8pondent) HILVERSUM Plet Kaart en Tom Pauka krijgen prijzen van radio- en t.v.-critici. De ..Stichting Prijs der Critiek", opgericht door het gezel schap van radio- en t.v.-critici zal op maandag 20 november in „Groot Kic- vitsdal" te Hilversum de jaarlijkse ra dio- en t.v.-prijzen uitreiken. De „Zil veren Nlpkow-schijf" is ditmaal toege kend aan de filmjournalist Piet Kaart van de KRO en de „Zilveren Reiss-mi- crofoon" aan Tom Pauka. maker van informatieve radioprogramma's voor de VARA. Piet Kaart is sinds 1960 bij de KRO- televisie In dienst. De laatste vijf ja ren is hij vast verbonden aan de staf van het Brandpuntteam als cineast. Bij de KRO wordt Piet Kaart be schouwd als een geëngageerd cineast, die met zijn filmcamera altijd tracht te komen tot een dialoog met zijn on derwerp. Zijn engagement komt voor al tot uiting in zijn voorkeur voor de mens, die bij hem centraal staat in de actualiteit. De vluchtelingen in de Kongo (1962), het probleem van de weeskinderen in Griekenland (1963), de voormalige con centratiekamparts dr. Lukas (1964), de strijders voor rassengelijkheid in Alabama (1965), de hongerende kinde ren in India, de jeugd van Indonesië, de Indiërs rond de baar van Sjastri, de ontslagen werknemers voor de fa briek bij Van Heijst. altijd gaat de filmcamera van Kaart boven de direc te actualiteit uit naar de mens. De re portages van Kaart werden vrijwel al tijd gemaakt met de Brandpuntredac teuren Aad van den Heuvel en Ed van Westerloo, maar zijn camerawerk gaat in die reportages een eigen leven lei den. Kortom de reportage krijgt de sig natuur mee van deze cineast bewon deraar van Joris Ivens die daardoor het filmbeeld van Brandpunt eigen ge zicht heeft gegeven. De 33-jarige VARA-medewerker Tom Pauka is Amsterdammer van geboorte. Hij woont thans met zijn gezin van drie kinderen in Driebergen. Na zijn vooropleiding behaalde deze radio man in hart en nieren aan het CIOS te Overveen in 1953 het rijksdiploma voor sportleraar. Na enige tijd als free lance in de sportjournalistiek voor Vrij Nederland en de VARA te heb ben gewerkt, stichtte hij de afdeling voorlichting bij de Nederlandse Sport Federatie. Op 1 september 1963 trad ADVERTENTIE VOEDZAAM MAK** 3 •Vvfw nvvzastOA hA ,JIrandpunt"-cinea*t Piet Kaart. hij in vaste dienst bij de VARA-ra- dio, als producer-regisseur bij de afde ling klankbeelden. Op 1 april 1964 werd hdj zelfs tot chef benoemd van de af deling reportage en klankbeelden. Aangezien het werken op organisato risch vlak hem weinig kon bevredigen trad hij op 1 november van het vo rig jaar terug uit deze functie en ging zich weer speciaal toeleggen op het maken van klankbeelden en infor matieve programma's. Tot zijn be kendste werken behoren o.a. de serie „Zin en tegenzin", de teach-ins over linkse concentratie, openbare orde, de textielcrisis en me grote radiodiscussie en democratie. De heer Pauka zal zaterdag 14 oktober een klankbeeld uitzenden over de werkgelegenheidssituatie., speciaal in het noorden en oosten des lands. SAIGON (Reuter-AFP) De voorlo pige nationale vergadering van Zuid- Vietnam heeft maandag met 58 van de 106 stemmen de op 3 september gehou den presidentsverkiezingen toch geldig verklaard en de generaals Thicu en Ky uitgeroepen als president en vice-presi dent van de republiek. De laatste zittingsuren verliepen be wogen. Afgevaardigden beschuldigden elkaar luidkeels van het aannemen van steekpenningen van de regering of van het buitenland om hun stem ten gunste van de geldigheid uit te brengen. Vijf miljoen voor kathedraal van Rotterdam ROTTERDAM (K.N.P.) De kathe draal /■van het bisdom Rotterdam aan de YVestzeedljk is voor ruim 5 miljoen gul den aan de hoogste bieder verkocht. Van der Vorm's aannemingsmy. bood er 5.005.000.- voor. Na sloop zal er op die plaats een kantoorflat gebouwd worden. In beginsel heeft het kerkbestuur van de gesloten kathedraal in overleg met het bisdom besloten, dat de opbrengst allereerst moet voorzien in de behoeften van de eigen parochie en dat de rest ter beschikking zou worden gesteld van het bisdom voor de kerkenbouw. De kathedrale parochie moet nog schul den aflossen en voorzieningen treffen voor een andere kerkruimte en een ver gaderzaal of jeugdgebouw. In totaal zal naar schatting 5 ton voor deze voorzie ningen gebruikt moeten worden, zodat er plusminus 4.5 miljoen voor diocesane kerkenbouw overblijft. De bisschop van Rotterdam heeft tot opheffing van de kathedraal besloten, omdat de kerk dringend en met grote kosten gerestaureerd had moeten worden en omdat het bevolkingsaantal in dat deel van Rotterdam steeds verder terug loopt. In plaats van woonwyk wordt dit gebied steeds meer bedrijfswijk. NEDERLAND I STER (Reclameuitzendingcn om 18.46, 20.46 en 21.06 Nieuws in het kort 18.50 uur: Stichting Socutera 18.55 uur: Pipo de clown 19.00 uur: NederlandDene marken, voetbal 20.50 uur: Journaal HILVERSUM I VARA 20.50 uur: Akkoord, amusements programma 23.05 uur: De antikwaar, opera 21.10 uur: Room at the top, film 22.50 uur: Tweede journaal 22.55 uur: Sluiting NEDERLAND II STER (Reclameuitzendingen om 20.16 en 22.11 uur) NTS 18.55 uur: Pipo de clown 19.00 uur: Nieuws in het kort HILVERSUM II NRU 19.00—21.00 uur: NederlandDene marken, voetbal 22.40—23.55 uur: Iks - een sprong in duister, i programma NCRV 19.03 uur: Alaska, documentaire (kleurentelevisie) NTS 20.00 uur: Journaal NCRV 20.20 uur: Gevraagd, beroepen- 21.05 uur: Frasen, gesprek 21.15 uur: Karl Böhm dirigeert, ernstige muziek NTS 22.15 uur: Tweede journaal 22.20 uur: Sluiting RADIONIEUWSDIENST HILVERSUM I: 7.00. 8.00. 11.00. 13.00. 16.00, 18.00. 19.30, 22.30, 23.55 HILVERSUM II: 7.00, 7.30, 8.00, 8.30, 12.30, 18.30. 22.30. 23.55 HILVERSUM III: Elk heel uur vanaf 9.00 Radioprogramma HEDENAVOND HILVERSUM I (402 m) VARA: 18.00 Nws. actual., 18.20 Zendtijd WD, 18.30 Vocaal en instrum. ensemble. 18.55 Tango-rumba, 19.30 Nieuws, 18.35 Gram., 20.00 Chansons, 20.30 Vragenvuur, 20.50 Gevar. platen, 21.30 Ikke, een geluidscollage, 21.50 Trammelant in Loe ren aan de Hor, 22,15 Country en western muziek, 22.30 Nieuws, actual., 22.55 Vlaamse liedjes, 23.05 De Antikwaar, opera, 23.55 Nws HILVERSUM II (298 m) NCRV: 18.00 Ge- jfg >kprogr.) ictual.NRU: narken—Nederland. 21.00 VERONICA (192 m) ilreportage Dene- uram.. 21.30 Burge- gesprekken. 21.50 ïrlands (324 m) - 1 Operetteconcert. Dansmuziek, l Schoolradio, 10.01 pianomuziek, 12.27 Land- Gram. muziek voor ouden Nieuws, 13.10 Journaal, 13. werken. 1 vraaggesprek, 15.00 Voor de zieken, 16.00 Nieuws, 16.02 Lezing, 16.35 Klass. en mod. muziek, 17.00 Voor de Jeugd, 17.30 Toemaar!: progr. voor middelbare scholleren. HILVERSUM H (298 m) KRO: 7.00 Nieuws, 7.15 Gram., 7.30 Nieuws, actual 7.40 Gram., 8.00 Nieuws. 8.10 Gram. 8.30 Nieuws. 8.32 Voor de huisvrouw; NRU: 10.00 Opvoedingsmoei lijkheden, lezing, 10.20 Klass. en moderne muziek: KRO: 11.00 Nieuws. 11.02 Voor de zieken: NCRV: 12.00 Gram.. 12.27 Land- en tuinbouw. 12.30 Nws, actual., 12.50 Variant, 13.30 Gram.. 14.25 Oude liedjes. 15.00 Godsd. Lezing. 17.00 films; NCRV: HILVERSUM III (240 NCRV: 9.00 Nieuws. 9.02 Verzoekplat* zieken en gehandicapten. 9.30 Licht* :lek, 17.0 17.10 Muziek uit nieuw Sportactualltelten. kanalen) - bij de kof lie: NRU: 0 Nieuws. 1203 PUtenkeus. KRO: 13.00 uws, actual., 13.05 Knalmuzlek, 14.00 Nws. ual., 14.05 Netty Rosenfeld, 15.00 Nieuws, ual.. 15.OS Where the action ls. 16.00 Nws, ruws. 16,02 Actual., 16.00 lORRRrrr, platen- 'W. 17.00 Nieuws. 17.02 Actual., 17.05—18.00 rzoekplatenprogrami VERONICA (192 I wil! Ook goelei werkt. ïo.oo Kol Muziek bi) de ai tot jukebox, 15.0 •nderdagmiddagpara >rgen Weer minder afkeuringen voor mil. dienst DEN HAAG. Er valt op het ogen blik weer een dalende tendens waar te nemen in het percentage afkeuringen voor militaire dienst, dit als gevolg van een verbeterde coördinatie op het gebied van de keuring. Dat er een stygende lyn was in de atkeuringspercentages tot en met 1966 werd mede veroorzaakt door verbetering van de onderzoekmethoden. Minister Den Toom heeft dit geantwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid De Vreeze (K.V.P.). Basisbedrag van algemene heffing gelijk gebleven DEN HAAG - De ontwerp-begro ting voor 1968, die het dagelijks bestuur van bet landbouw*chap thans aan bet bestuur heeft aangeboden. wUst voor de gewone dienst een bedrag van 8.587.150 gulden aan uitgaven aan. Hier staat aan geraamde inkomsten een bedrag van 9.376.950 gulden tegenover. Het basis bedrag van de algemene heffing is ge lijk gebleven en bedraagt dus 5 gulden per hectare bouw- of weiland. De to tale opbrengst van de algemene heffing wordt begroot op 12.814.000 gulden, dit bedrag moet echter verminderd worden met 4.464.000 gulden, wegens de con tributieaftrek die wordt verleend aan de leden van een aantal organisaties. heffing gemoeid. De netto-inkomsten uit de algemene heffing worden ge raamd op de 8.500.000 gulden, de hef fing wordt niet opgelegd als een aan slag minder dan 12,50 gulden zou be dragen. Bij het opstellen van de begro ting is rekening gehouden met het voor stel van de begrotingscommissie om de heffing per kip of eend te verlagen Deze bedroeg één cent per kip of eend, maar zal worden teruggebracht tot 0.6 cent per kip of eend, uiteraard behou dens goedkeuring door het bestuur. Dit lagere heffingsbedrag voor kippen en eenden ls naar het oordeel van de be grotingscommissie meer in overeen stemming met het principe van de toe gevoegde produktiewaarde dat ten grondslag ligt aan de bepaling van de hoogte van de heffing Heffing De heffing van 35 cent per varken blijft onveranderd. Door het gunstige verschil tussen inkomsten en uitgaven zal aan het einde van het begrotingsjaar naar raming 789 900 gulden aan de al gemene reserve kunnen worden toege voegd. Hierdoor wordt de liquiditelts- positie van het landbouwschap weer wat verbeterd. Toch zal ook in 1968 evenals in de voorgaande jaren het aangaan van leningen noodzakelijk zijn. Het landbouwschap moet immers zijn uitgaven kunnen financieren tot de eerste gelden uit de heffingsaanslagen binnenkomen. Dit leidt tot rente- en bankkosten, waarvoor op de begroting voor 1968 een bedrag ls opgenomen van 100.000 gulden. Als gevolg van de ver beterde liquiditeitspositie is dit bedrag lager dan in 1967 en 1966. Het totaal aan subsidies dat het land bouwschap In 1968 zal uitkeren is be groot op 991.000 gulden. Dit Is lager dan het bedrag dat voor 1967 was be groot, onder meer doordat overeenkom stig de afspraken met het ministerie van Landbouw de bijdrage voor het landbouw-economtsch instituut is te ruggebracht tot 600.000 gulden. De begroting van het landbouwschap kent naast de gewone dienst een reeks bijzondere diensten. Deze hebben be trekking op een aantal taken die het laudbouwschap verricht. Voor enige bij zondere diensten worden bestemmings heffingen opgelegd aan ondernemers die belang bij de uitvoering van deze taken hebben. De kosten van de werk zaamheden die het secretariaat ten be hoeve van deze diensten verricht, wor den aan de bijzondere diensten doorbe rekend en vormen aldus een inkomsten- pot (662.500 gulden) voor de gewone dienst van de begroting. Op deze wijze wordt zoveel mogeHjk bereikt, dat elke groep ondernemers de onkosten van zijn eigen bestemmingsheffingen draagt. Advies De begrotingscommissie, die het dage- lyks bestuur bij de voorbereiding van de begroting heeft bijgestaan, stelt evenals vorig jaar in haar advies bij de ontwerp-begroting, dat de overheid de kosten dient te dragen die het land bouwschap moet maken by het uitvoeren van taken die de overheid heeft opge dragen, zoals bijvoorbeeld de uitvoe ring van de wet erkenningen tuinbouw Deze kosten kunnen niet uitsluitend op de opbrengst van retributies worden bestreden. De huidige t.v.-zendtijdverdeling tussen de verschillende omroepgemachtigden heeft onder meer als nadeel dat mtn vrijwel nooit tot een regelmaat kan komen die bepaalde uitzendingen op een bepaald uur vastprikt. Zulks in te genstelling tot de radio, die men wel eens een verstarring verwijt maar waar die „verstarring" toch bepaalde voordelen heeft. Omdat men precies weet wanneer men voor een bepaald programma op een bepaalde zender terecht kan. Het is aan de omroep-zonder-leden. de NTS, voorbehouden om wè! over vaste tijden te beschikken. Journaal, NTS- sport en dergelijke zijn zaken waar men zonder programmablad te raad plegen op kan afstemmen. De NTS is ook de enige instantie die, dank zij het feit dat zij géén leden telt, zoge naamde blokprogramma's kan bren gen. Er was het zondagmiddagse „Monitor" en sinds gisteren is er Dag Dinsdag „exclusief op het tweede net". „Dag Dinsdag" maakte gedurende de gehele avond een nogal overbodige re clame voor zichzelf. Behalve de vaste onderdelen was er een samenbindend element, verzorgd door Kees Brusse. die tussendoor telkens leuk moest doen zonder dat die Ieukigheid in relatie stond met de overige programma-on derdelen. Deze eerste keer was het "n beetje geforceerd leuk. maar dat kan best beter worden. Heel goed was *1 de Kronkel die Brusse vóór het laatste nieuws bracht, waarmee hij zijn affiniteit tot Carmiggelt-teksten he- Nieuw in „Dag Dinsdag" waren drie buitenlandse series. De 21ste eeuw, boeiende documentaireserie gepresen teerd door Amerika's mr. T.V., Wal ter Cronkite; Dubbelspion, niet echt- spannend en niet-echt humoristisch, maar ditmaal met verrukkelijke film beelden van Venetië, waarby 'n kort- sluitinkje van de NTS-vertalers van het Dogenpaleis (Ducal Palace is de tekst) „Temco-Paleis" maakte; Twee- duuster, wéér een kronkelige verta ling van Twilight (waarom niet ge woon „Schemering"?) een serie die interessant belooft te worden. Dit maal was het een goed in elkaar ge zette eenakter met een Priestley-ach- tig spel met de tijd. Eigen NTS-bijdrage was „Eidofoor". een nodeloos ingewikkeld gemaakte programmaformule, waarbij drie re- portageploegen in actie moesten ko men om te laten zien hoe dank zij om slachtige en dure technische inspan ning Amsterdamse en Bossche KVP- ers dachten over radicaal en behou dend. Doordat 't technisch geweld het geval aankon, werd 't toch wel 'n le vendige. z|j 't niet heel erg vruchtbare discussie. Maar zou 't niet eenvoudiger geweest zijn om 'n autobuslading Am- Den Bosch te bren- sterdammers„VBVJ1 tlI gen (of eventueel andersom), het juisi gewoon ouderwets teach-in te noemen en de vele duizenden guldens te spa ren voor een verbeterde „Dag Dins- Weistandsgrens ziekenfonds op f 13.200 (Van redactie) DEN HAAG De ziekenfondsraad zal minister Roolvink adviseren de welstands- grens voor de ziekenfondswei per 1 jan 1968 te verhogen van 12.400 gulden toe 13 200 gulden per jaar Alle werknemers, die een loon beneden de weistandsgrens hebben, zijn Ingevolge de ziekenfondswet verplicht -erzekerd De premie zal per 1 januari verhoogd worden van 6 8 percent tot vermoedelyk 7.4 tot 7.5 percent. Zo gezellig bij een kopje thee of chocola. En ook kinderen zijn er dol op. Heerlijk brosse, lange beschuitjes. Met suiker en kaneel bestrooid. Per pakje 43 cent.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 2