Zulke knapen zitten daar Dorpsroddel onthult: tragisch ongeval blijkt geraffineerde dubbele moord Synode neemt het op voor rechten plaatselijke kerken Vrouwen in de curie Ned. welvaart loopt mensenleeftijd achter Koppeling van celibaat en priesterschap ongeoorloofd STRIJD OM CON THIEN VERMINDERD Auto met opzet in water gereden BRUILOFT GAAT MORGEN NIET DOOR Burgerlijk huurrecht moderniseren Synode moet permanent karakter houden Kerkelijk recht in geest van Vaticanum II PAGINA 10 DE LEIDSE COURANT WOENSDAG 4 OKTOBER 1967 Kanjerkoning minnaar K.R.O.-wedstrijd over zijn stekkie Twintig kilo karper sleept haak en 80 meter nylon mee (Van onze correspondent) TILBURG. Twee jaar t*i«f Gijs van Mierlo nu. Op tic kop af. En nou is-ie zaterdag KRO-kanjerkoning geworden. Het in allemaal begonnen met de ontdekking van dat viewatertje in Gilze, de Molenschotse Leemkuil. „Knapen zitten daar! Meneer, je wil het niet geloven, maar ze zijn er van een kleine meter tot ver over de Van Mierlo's handen geven een afmeting aan, die zo onrustbarend is, dat menigeen niet eens naar zo'n via zou durven kijken. Zoiets! En dat i" zo'n vuil stekkie. Maar deze sportvisser, sinds zaterdag benijd door tienduizenden in ons wa terrijke landje, is goud-eerlijk. „Zet u er vooral bij, dat ik alles te danken heb aan mijn instructeur Vinken, die nam mijn karpers de maat en zond de formulieren netjes naar de KRO. Re sultaat? Daar belt me Frits van Turen- hout, of ik zaterdag naar Abcoude kon komen om te vissen met drie andere amateurs, tegen vier beroeps, die over al in Europa hun stekkies hebben en bosjes prijzen winnen". Van Mierlo is gegaan met Vinken, diens vrouw en zijn eigen zoon. „Vin ken had al mijn tuig in orde gemaakt. Die wist precies hoe ik daar vissen moest in dat prachtige water". Kanjer koning Van Mierlo geeft grif toe dat hij op was van de zenuwen. „Ik heb 's nachts geen oog dicht gedaan. Ik1 wilde daar geen rotfiguur slaan. Nou. moest ik voorn gaan vissen en ik ben een karpervisser. Dat is weer heel wat Kort en goed, hij werd van de vier sportvissers de kampioen. Toen na enkele uren het laatste fluitsignaal ging had hij 22 vissen verschalkt. „Maar die vier beroeps, dat zijn me kerels. De een had cr 79 en de ander 68. Wat een feeling- Als zo'n vis in de verte aan het tuig ruikt, slaan ze hem eruit. Ge garandeerd. Dat wil ik. 09k leren!" Hij won twee prijzen, waardebonnen. Een van honderd en een van twee honderdvijftig gulden. Die van honderd gaf Van Mierlo aan het revalidatie centrum van gehandicapte sportvissers in Abcoude, waar de wedstrijd werd, gehouden. „Piekfijn had de KRO het georgani seerd. Dat was helemaal af. Zet u dat er vooral bij". „In die Leemkuil van Gilze zit nog een loeder van een karper. Ik had hem al tweemaal aan de lijn. Hij heeft ze ker een van mijn haken en in zijn bek en 80 meter lijn sleept achter hem aan. Ik zal hem krijgen". Van Mierlo heeft met die knaap een persoonlijke vete. Dat is duidelijk. „Nee, zo'n vis is niet stom. Af en toe steekt ie Z'n smoel boven water en kijkt me eens aan. Hij weegt zeker 20 kilo. Een keer had ik 'm vast, hij keek even, dook snel naar onderen, weg. Ja, die zal ik krijgen. Hoe slim ie ook De leden van visclub 't Gils het Louwke genieten van de vete. Het is een grote strijd, die daar keer op keer in het Molenschot wordt gestreden tussen kanjerkoning Van Mierlo uit Tilburg en die karper. „Ach, zet u er nog even bij dat het fijn zou zijn als alle leden van visclubs in ons land elk jaar een kwartje zouden geven voor dat revalidatiecentrum voor sportvissers in Abcoude. Want meneer, ze doen daar mooi werk voor mensen, die anders nooit aan vissen zouden toekomen". Van Mierlo kijkt even naar buiten. Het weer is goed. Vanavond wordt de strijd daar aan de Leemkuil voortgezet. Dat is duidelijk. ADVERTENTIEJ VATICAANSTAD (K.NP) Voor het eerst In de gesehledenis sljn vier vrou welijke religieuzen opgenomen in de curlecongregatie voor de religieuzen. De Paus heeft er speciaal toestem ming voor moeten geven. De vier rus- ters komen uit Spanje, Frankrijk, En geland en de V.S. De vier zusters worden bijzonder be last met speciale aangelegenheden van de vrouwelijke orden en congrega ties, met name de modernisering der kloosterkleding, de kwesties van onder wijs en maatschappelijk werk, de her ziening van de kloosterregels en de fe deratieve samenwerking op nationaal vlak. De vrouwelijke orden en congregaties tellen gezamenlijk ruim een miljoen le den. Tot dusver werden zij in de be sluitvorming in Rome niet gekend. Vla de vier zusters kunnen zij voor het eerst haar eigen bijdrage leveren in de be handeling van kwestiee, die speciaal de vrouwelijke religieuzen aangaan. Haarartiest Guillaume heeft voor de komende herfst en winter de ligne Oblique, ofwel de schuine lijn vastgesteld. De kapsels zijn ingewikkeld van constructie, maar speels en fantasierijk. Werkgeversverbonden Goede toekomst eist beperking consumpties Staten neemt in absolute zin nog steeds toe. Zelfs al zou Nederland zijn relatief sterkere groeitempo van de afgelopen vijftien jaren handhaven wat nog te bezien valt dan nog zou er een men senleeftijd overheen gaan voordat het welvaartspeil in beide landen op een zelfde niveau zou liggen. Door de ver schillende uitgangsposities voor beide landen zouden de ontwikkelingslijnen in dat geval tot 1980 nog verder uiteenlopen en tegen het jaar 2025 in eikaars nabij heid komen. De raad van Nederlandse Werkgevers verbonden trekt deze conclusie uit door het Nederlands Economisch Instituut voor hem verzamelde gegevens. De raad heeft de (voorlopige) uitkomsten gepu bliceerd in een brochure „Investeringen en welvaartsgroei". Nederland ligt trou wens niet alleen ver achter op de V.S., maar ook op Zweden en in mindere mate op West-Duitsland, Frankrijk De raad betoogt, dat men de inhaal manoeuvre ten opzichte van Amerika geen 60 jaar moet laten duren. Niet al leen het streven naar welvaartsvergro ting vraagt daarom, er zijn ook econo mische argumenten voor aan te voeren. De achterstand houdt namelijk, volgens de raad, gevaren in voor de concurren tiepositie van het Nederlandse bedrijfs leven. Hoe langer de achterstand duurt, hoe langer Amerika kan opereren van uit een sterkere positie. En juist Neder land nv .1 een veel groter deel van zijn produktie exporteren. Inhalen, zo vervolgt de raad, betekent niet slechts meer investeren, maar voor- MAXIMOS IV: WENEN (KNI'i Kardinaal-patriarch Maxlmos IV Kaigh. Iioofd van de Mel- rhistiach-Katholieke Kerk. heeft in een brief aan Paus Paulus krachtig aange drongen op grondige bestudering van het priestercelibaat Hij steil de oprichting voor van een pauselijke commissie, die :ngelegenlicid aan een diepgaa al investeren in produktiviteitsverhogen- de apparatuur en in een daarop gerich te, snelle uitbreiding van het speur- en ontwikkelingswerk. Nationale besparingen Daartoe zullen de nationale besparin gen hoger moeten worden. Vandaag moet men genoegen nemen met een minder sterke stijging van de consumptie ter wille van de welvaart van morgen, aldus de raad van Nederlandse Werk geversverbonden. Hiermee wordt tevens het vraagstuk van de verdeling van de nationale besparingen aan de orde ge steld. De raad herhaalt, dat tot dusver gedane voorstellen als spaarloon, investe- ringsloon, vermogensaanwasdeling, geen bruikbare oplossing voor dit vraagstuk bieden. Nadere bestudering van de wijze, waarop de nationale besparingen wel kunnen worden vergroot en van de ver deling van het nieuwgevormde vermogen, acht de raad dan ook gewenst. De werkgeversverbonden zijn van mening, zo stellen zij tenslotte, dat een versnelde voorziening van onze beroeps bevolking met kapitaalgoederen geboden is en dat hiertoe in het sociaal-econo misch beleid de mogelijkheden moeten worden verstrekt. Dit is in het belang van het nationale bedrijfsleven in de meest ruime zin van het woord en daar mee in het belang van de gemeenschap als geheel. SAIGON (AP) De Amerikaanse mi litaire autoriteiten hebben bekendge maakt, dat de Amerikaanse vuurkracht de communistische kanonniers in en ten noorden van de gedemilitariseerde zone na een uitputtingsslag van een maand tot de aftocht heeft gedwongen. De Ame rikaanse mariniers, die zich ingegraven hebben te Con Thien en andere vooruit geschoven posten ter bewaking van even tuele communistische infiltratieroutes ten zuiden van de zone, werden in sep tember zwaar bestookt met mortieren, geschut en raketten. Er zijn aanwijzin gen dat de Noordvietnamezen het beleg van de vesting verminderd hebben. (Van onze correspondent KERKDRIEL. Wat in het politiearchief verzeild was geraakt als een tragisch ongeluk blijkt ruim een jaar later als een geraffi neerde dubbele moord weer tevoor schijn te komen. Voor de gruwe lijke ontknoping zorgde de „dorps- roddel" in het Bommelwaardse Kerkdriel, die losbrak toen bekend werd dat de 34-jarige vracht wagenchauffeur J. H. uit Kerkdriel zou gaan trouwen met de 27-jarige Th. G. V. De tongen kwamen los in Kerkdriel: H„ die bij het bewuste ongeval vorig jaar augustus zijn vrouw verloor, ging trouwen met de weduwe van zijn vriend, die bij datzelfde ongeluk omkwam. H. had tegen de politie verklaard op de bewuste avond met zijn wagen, misleid door de omgeving, nabij Dungen in de Zuidwillemsvaart te zijn gereden. Zijn vrouw en zijn vriend, de tegelzetter K. verdronken. Het drama verdween als ongeluk in het politiearchief. Morgen zou H. met de weduwe van zijn vriend gaan trouwen. De praatjes en geruchten die naar aanleiding hier van de ronde deden, waren eind vorige week voor de officier van justitie in Den Bosch echter aanleiding een reconstructie van het ongeluk te maken. Dat gebeurde in het open zwembad in Culemborg, met medewerking van de plaatselijke red dingsbrigade. Er rezen levensgrote vraag tekens en toen „bruid en bruidegom" daarna nog eens nader aan de tand werden gevoeld, kwam de misdaad aan het licht. H. bekende reeds geruime tijd voor het „ongeluk" een verhouding te hebben gehad met de vrouw van zijn vriend. In samenwerking met zijn minnares werd toen het plan geboren om zich te ontdoen van hun respectievelijke echt genote en echtgenoot. H., die wist dat zijn vrouw en zijn vriend de zwemkunst ijiet machtig waren, zou zijn auto met tegels verzwaren en daarmee dan in het water rijden. H., die een bungalow in de gemeente Maasdriel had laten bouwen, wist onder het mom „tegels voor zijn nieuwe huis te gaan kopen" zijn vrouw en zijn vriend (als adviseur, hij wa; immers tegelzetter van beroep) mee in de auto te krijgen. Op de terugweg reed hij de wagen te water, er zelf voor zorgend bijtijds uit de zinkende wagen te-komen. Het plan lukte. In een grote stad zou het drama misschien spoedig vergeten zijn. In een dorpsgemeenschap ontstaan zo praatjes; praatjes die in dit geval de waarheid aan het licht brachten. Raad van de Volkshuisvesting (Van verslaggevers) DEN HAAG De Raad van de Volks huisvesting heeft minister Schut geadvi seerd Inzake het nieuwe huur- en sub sidiebeleid. De raad stelt de minister Zo snel mogelijk het burgerlijk huur recht te moderniseren. Gelijke voorwaarden te verbinden aan de subsidiëring van particuliere en woningwetwoningen. Te onderzoeken of het eigen woning- bezit sterker moet worden gestimu leerd dan nu gebeurt. De raad is weliswaar voorstandster van harmonisatie van de huren en 1 heersing van het huurpeil door vraag aanbod, maar acht „spelregels" van overheid onmisbaar. Als oplossing voor het probleem de onevenwichtige huren stelt de raad voor per gemeente de totale huursom te bepalen voor alle woningwet- en premie woningen en vervolgens de huren op basis van de kwaliteit van de woningen te harmoniseren. De raad beveelt ook aan de huren subsidiewoningen niet zonder meer j lijks met zes procent te verhogen, n ieder jaar opnieuw te onderzoeken of een dergelijke verhoging gewenst Over stimulering van het eigen woning- bezit zegt de raad o-n dacht kan worden (ADVERTENTIE) Voor BabyUili ROME (KNP) „De kans dat de synode zich zal ontwikkelen in die rich ting, dat zij boven de curie komt te staan, is bijzonder klein geworden. Hoe wel in het concilie gepleit is, dat de curie ook het uitvoeringsorgaan van de synode zou worden, heeft de nacon- ciliairc ontwikkeling juist een tegen overgestelde tendens te zien gegeven. Ook worden bijna alle belangrijke pos ten in de synode op enkele na door curieleden bezet, terwijl alle stukken praktisch in Rome door curieorganen voorbereid zijn". Dit verklaarde gisteren voor journa listen pater Slansky. lid van het secre tariaat van de eenheid. Hij werd daar bij gesteund door uitlatingen van Abbé Laurentin, de bekende Franse schrijver over de synode. De enige kans. dat de synode toch nog tot een hoger niveau zou komen en een collegiaal instrument van de Kerk zou worden, bestaat, wanneer 5 of 6 leden van de synode na afloop en tot de vol gende bijeenkomst in Rome zouden blijven om het lopende werk af te ma ken en de komende zitting voor te be reiden. In dat geval krijgt de synode een permanent karakter. Koning Boudewijn heeft gisteren de nieuwe sluis bij Zandvliet officieel in gebruik gesteld. De sluis, die tankers tot tachtigduizend ton tot het havengebied van Antwerpen zal toelaten, kreeg al direct 'n tanker van vijfenzeveyitigduizend ton binnen de muren. Antwerpen krijgt met de nieuwe sluis de kans de ontwikkeling van de grote Europese havens beter te volgen. De sluis vormt een onderdeel van een groot havenproject op de rechter Bcheldeoever, dat havens, sluizen, dokken, bruggen en tunnels omvat. ROME De synode wil in overgrote meerderheid dat de Lokale Kerken een ruime zelfstandigheid geven. Dat is ge bleken uit de debatten over de herzie ning van het kerkelijk recht, waarbfl een van de vaders tot de opmerkelijke uit spraak kwam: „De Lokale Kerken zjjn in hun wettige verscheidenheid de ware, Universele en Katholieke Kerk". Dat bleek ook uit de steeds terugkerende wens, om het beginsel van subsidiariteit het recht eigen zaken te regelen in het nieuwe kerkalijk recht in te bouwen. De debatten over de herziening van het kerkelijk recht, die nu enkele dagen aan de gang zijn en al spoedig tot een eind zullen komen, hebben naar het schijnt een gunstig verloop. De synode beperkt zich ertoe, zijn visie te geven op de algemene beginselen, naar welke de commissie zich bij haar arbeid heeft laten lelden. Veel meer kan hij ook niet doen. De bespreking van de afzonderlijke her ziene artikelen zou veel te veel tijd en energie gaan vergen. In de besprekingen tekenen zich enkele algemene lijnen af, die het vermelden de moeite waard zUn- De synode is ervan overtuigd, dat er kerkelijk recht moet zjjn: de kreet ..Laten wij het kerkelijk recht maar afschaffen" maakt zij zeker niet tot de zijne Maar wel stelt hij nadrukkelijk, dat dit kerkelijk recht een geheel eigen geest moet ademen: een evangelische geest, een geest van respect voor de men selijke persoon, een geest die herinnert aan het Vaticaans concilie. Haar rechts systeem zal op een solide theologische basis moeten berusten. En in geen geval zal de Kerk mogen terugvallen ln het juridisme. waarvan zij in de laatste eeuwen zozeer het slachtoffer is geweest. Met grote nadruk komt de synode op voor de rechten van de menselijke per- ondci Do brief van de kardinaal-patriarch ls in de vorm van een bijdrage gepubliceerd in „Der Seelsorger", een tijdschrift uitge geven door het instituut voor de zielzorg in Oostenrijk De bijdrage van patriarch Maxlmos is in feite de Interventie, die hij had willen houden, toen tijdens het Vaticaans concilie de kwestie aan de orde moest komen. Patriarch Maxlmos zegt de Paus. dat de kwestie van het priester celibaat een reëel probleem is Het heeft geen zin de ogen ervoor te sluiten of de kwestie als taboe te beschouwen Het ce libaat ls volgens de patriarch het Ideaal der elite en moet dat ook blijven Het mag daarom niet als verplichting aan tie priesterwijding gekoppeld worden De kloostergelofte van armoede ls veel ge makkelijker te onderhouden dan het ce libaat. maar toch wordt niet van alle priesters de eerste gelofte gevraagd, maar wel de tweede, welke een bijzondere roe ping en aanleg vereist 1 Ismalia aan het Suezkanaal worden geëvacueerd en naar veiliger oorden overgebracht. De maatregel n de beschietingen van vorige weken, die in de stad veel schade hebben veroorzaakt en veel mensenlevens hebben geëist soon. Het procesrecht dient dlgd en versneld te worden. De straffen die men oploopt door het stellen van een daad zelf. zonder dat een proces wordt gevoerd, dienen tot het uiterste te wor den beperkt, (Nota bene: in Rome loopt een geestelijke, die in burgerkleren naar de bioscoop gaat ook al draalt nog zo'n onschuldige film per se de straf van de suspensie op.dat wil zeggen: hij mag geen mis meer lezen en geen sacramenten meer toedienen). Strafprocessen moeten in het vervolg met open deuren worden gevoerd. Tenzij in zeer uitzonderlijke gevallen. Het aantal huwelijksbeletselen dient te wor den verminderd. Een ander thema, dat bij herhaling naar voren kwam, was de nood zaak om in de nieuwe codex de rechten en de plichten van de leek nauwkeurig te omschrijven. Daarbij mochten die van de vrouw in geen geval worden vergeten. Lokale Kerken /eer belangrijk is ook de wens van zeer veel synodeleden, om het beginsel van subsidiariteit met evenzoveel woorden in de codex op te nemen. Dit beginsel zegt: dat lagere organen het recht hebben om hun eigen zaken te regelen, tenzij bewezen kan worden, dat hogere organen dit moe ten doen terwllle van het algemeen wel zijn. Met andere woorden: een lokale kerk kan zijn eigen liturgische regels ontwer pen. zijn eigen systeem van priesteroplei ding. zijn eigen vormen van kerkelijk leven, zolang het algemeen welzijn van de Kerk er niet door geschaad wordt. En dit zal niet licht gebeuren, aangezien het juist de pluriformiteit van de verschillen de kerken is. die het gezicht van de we reldkerk moet bepalen. Indien, overeenkofstig de wens van de svnode. genoemd beginsel van subsidiari teit in de nieuwe codex wordt opgenomen, zal hopelijk voorgoed een einde komen aan het dodelijke centralisme, waaronder de Westerse Kerk sinds het concilie van Trente zoveel heeft, geleden Voor zover wij hebben kunnen nagaan, heeft slechts (•én bisschop zich tegen het ontstaan van lokale Kerken uitgesproken, omdat hij bang was. daarmee het verschijnsel van de nationale Kerken weer binnen te halen. Grondwet De vraag, of er een gezamenlijke grond wet moet komen, die geldt zowel voor de Westerse als voor de Oosterse Kerken, heeft de synode niet kunnen oplossen. Het ls een zeer oude kwestie, die reeds werd opgeworpen toen men begon met de codi ficatie van het Oosterse recht. Op het concilie kwam zij opnieuw naar voren. De commissie voor de herziening van de code heeft de vraag uitvoerig bestudeerd, maar is er niet uit gekomen De synodeleden schijnen op dit punt enigszins verdeeld te zijn. Er ls een groep, die graag een gezamenlijke grondwet voor oost en west wil hebben, op voorwaarde dat deze zeer algemeen zal zijn en dat de verschillende lokale Kerken volop de gelegenheid zullen krijgen om op basis van deze grondwet hun eigen codex te ontwerpen. Anderen echter voelen niets voor zo'n codex, omdat ze vrezen daarmee de afgescheiden Oosterse Kerken voor een fait accompli te stellen, hetgeen zeer scha delijk zou zijn voor de oecumene, eD de geünieerde Kerken het risico doet lopen van een nog verdere latinisering dan die welke ze in het verleden reeds hebben moeten ondergaan. Beide richtingen hou den elkaar zo'n beetje in evenwicht. Daarom heeft kardinaal Felici ln de zit ting «van gisteren voorgesteld, in de boe zem van de synode een commissie op te richten, die deze moeilijke kwestie in de komende weken tot een oplossing moet trachten te brengen. Het voorstel zal aan de Paus worden overgebracht en iedereen verwacht, dat hij het zal overnemen. Voorlichting Uit een en ander blijkt wel, dat de synode vrij voortvarend van start is ge gaan. Indien onze gegevens tenminste Juist en volledig zijn. Daaromtrent moeten wij enig voorbehoud maken omdat de ver gaderingen zich tot nog toe geheel bul ten onze waarneming om voltrekken. Slechts één man van bulten ls er bij aan wezig, mgr. Fausto Vallainc, de directeur van het Vaticaanse persbureau. Hij maakt notities en legt deze na iedere vergadering ter keuring voor aan een comité van vijf bisschoppen. Zij zeggen hem wat hij wel en wat hij niet kan vertellen. Het aldus tot stand gekomen verslag wordt snel ver taald in het Frans, Duits, Engels, Spaans en Italiaans, aan de journalisten door een persman van hun eigen taal voorgelezen en zelfs nog enigszins toegelicht. Met alle bewondering voor onze eigen zegsman, de Luxemburger mgr. Fischbach, die behalve Duits een aardig mondje Nederlands spreekt, moeten wij zeggen, dat een der gelijke voorlichting niet aan de eisen be antwoordt. Het wachten is op het ogen blik, dat de strakke Vaticaanse teugels een beetje gevierd zullen worden. De eerste tekenen, die erop wijzen, dat dit zal ge beuren. werden reeds gesignaleerd. Gis teren beschikten journalisten reeds over een volledige lijst van de sprekers van die dag. En als dat schaap eenmaal over de dam is. dan volgen er meer. Wat het voor de Journalisten bijzonder moeilijk maakt, is de omstandigheid, dat de synodevergaderingen ergens in een kei- slechts te bereiken door een labyrinth van boch tige gangen. Een schildwacht kan het hele geval op zijn dooie gemak bewaken. Kans om een bisschop na de zittingen op te vangen en hem aan de tand te voelen, heeft men ditmaal zo goed als niet. En aan het bijwonen van de zittingen zelf hoeft men al helemaal niet te denken. ADVERTENTIE NU IS EEN RINCK-BRIL (door de 5 RINCK-extra's) VOORDELIGER DAN OOIT BOTERMARKT 1 LEIDEN TEL. 01710-25036

Leidse Courant | 1967 | | pagina 10