SYNODE ZAL ENGE KADERS ZELF MOETEN DOORBREKEN strijd tegen zwakzinnigheid Aller ogen op Rome gericht ZATERDAG 30 SEPTEMBER 1967. In nevenstaande reportage is sprake van het toedienen van synthetisch voedsel aan kinderen die aan phenylketonuria lijden. Dit voedsel wordt in Nederland nog niet verstrekt, omdat de onderzoekingen nog in een experimenteel stadium verkeren. Met nadruk zij er voorts op gewezen, dat het dieet straks alleen genezing kan bieden aan kinderen waarbij de ziekte is vastgesteld binnen tien dagen na de geboorte. Het mag duidelijk zijn, dat de ontdekking niet berust op het ge nezen van zwakzinnigheid, maar op het genezen van een ziekte die hiertoe kan leiden. Het dieet zal nooit enige baat hebben voor kinderen of volwassenen, hoe oud zij ook zijn, waarbij zwakzinnigheid eenmaal is aangetoond. ROME,- Wat zal er van de eerste bisschoppensynode terecht komen? Hoe hoog moeten de kansen op succes worden aangeslagen? Geen mens kan het zeggen. In kringen van deskundigen overheerst een zeker scepticisme: en ze hebben daar ongetwijfeld him redenen voor. Maar dat wil nog niet zeggen, dat ze ook gelijk zullen krijgen. Aan de vooravond van het concilie werd ook in alle toonaarden gezegd, dat men er niet te veel van mocht verwachten. En toch is het een doorslaand succes geworden. Zal het nu weer zo gaan? We zullen het eenvoudig moeten afwachten. Wat wij op dit ogenblik kunnen doen is niet anders dan wijzen op enige kritieke punten, die voor succes of mislukking van doorslag gevende betekenis kunnen zijn. Mgr. Fansto Vallalnc, leider van het Vaticaanse persbureau, heeft drukke dagen voor de boeg. Ook al kan hij geen ijzer met handen breken, hij probeert de internationale pers toch die faciliteiten te verschaffen, die hij voor het verrichten van zijn werk nodig heeft". liepen volgens dit procédé! Deze oude reflexen werken nog steeds, te goeder trouw. Zij spelen op een of andere ma nier een rol in de voorbereiding van de synode. Het zou heel erg zijn, als zij de overhand zouden krijgen". Voor een dergelijke ontwikkeling hoefde Laurentin niet zo bang te zijn, wanneer de synode net als het concilie de Inten sieve hulp zou krijgen van vooraan staande theologen Maar dit is niet het geval: de theologen zijn uit de synode buitengesloten. Indien een bisschop dat wenst, kan hij zijn persoonlijke experts mee naar Rome nemen, toegang tot de bijeenkomsten hebben zij op geen enkele manier. Kardinaal Alfrink heeft reeds meegedeeld, dat Ihij zich niet door experts zal laten vergezellen. Schille- beeckx gaat rustig naar de Verenigde Staten, om er gastcolleges te geven, en Groot zal zijn aandacht blijven besteden aan de uitbouw van het nieuwe theolo- gicum te Amsterdam. Uiteraard hebben zij het episcopaat van advies gediend, toen het ten opzichte van de verschil lende agendapunten zijn gemeenschap pelijk standpunt moest bepalen. Maar als er zich straks in Rome onverwachte ont wikkelingen voordoen, zijn zij niet bij de hand. En dat betekent voor de syno de een ernstig verliespunt ten opzichte van het ooncilie, waar de theologen de Zeer veel zal afhangen van het zelfbe wustzijn, waarmee de afgevaardigden van de bisschoppenconferenties naar Rrme komen. Zij moeten alles op alles zetten om het nieuwe orgaan tot een echte „synode" te maken, dat wil zeg gen tot een college, dat de Kerk bestuurt tezamen met de Paus. Zoals de zaken er nu voorstaan, is de synode dat niet, zeker niet in het oog van de centrale bestuurslnstantles. Dat bleek al op de eerste persconferentie, die kardinaal Marella twee jaar geleden te Rome gaf, vlak nadat Paus Paulus de Instelling van een synode had aangekondigd. Hij vond dat men niet te veel waarde mocht hech ten aan de naam „synode"; naar zijn Inzicht had het evengoed conventie, vergadering of bijeenkomst" kunnen zijn. Hij haalde zijn schouders op. toen iemand vroeg, of er sprake kon zijn van enig conflict tussen het nieuwe orgaan en de Romeinse curie en noemde een dergelijke ontwikkeling ondenkbaar; hij stelde dat de curie zich alleen maar gelukkig kon prijzen met de hulp van een kleine 200 bisschoppen, die op gezet te tijden naar Rome zouden komen om hun visie op belangrijke zaken te geven. Volgens hem bleef de piramide volledig overeind: aan het hoofd de Paus. daar onder zijn rechterhand, de Romeinse curie, en pas dan de synode als inciden teel optredend adviescollege. Het ls het zelfde geluld, dat we op 12 september van dit jaar in de Osservatore Romano konden horen: de synode heeft geen enkele wetgevende macht, het is een ge zagvol adviesorgaan, dat altijd zijn nut kan hebben „voor de Paus en de curie". Echte synode D® bisschoppen zullen alles op alles moeten zetten, om deze minimalistische opvatting te doorbreken. Zij zullen de synode tot een echte „synode" moeten maken, ook al ligt dat niet ln de huidige opzet besloten. Het leven zal sterker moeten blijken dan de leer. het zelfbe wustzijn sterker dan de Juridische kaders- Wat in het Oosten behouden is gebleven, zal ln het Westen moeten wor den hersteld: de gedachte nl. dat de lei ding van de Kerk niet in handen berust van één man, die zich plaatsbekleder van Christus mag noemen, maar ln han den van een college, dat onder leiding van die ene man als zijn hoofd is ge steld. Zullen de bisschoppen de moed hebben, om voor deze visie op te komen? Wij kunnen het eens zijn met dr. Altlng von Geusau, die tot een verslaggever heeft gezegd, dat de deelnemerslijst heel wat namen vermeldt van moedige figuren, die het hunne zullen durven te zeggen. Maar we zouden er wel meteen bij wil len aantekenen, dat deze figuren in Rome niet voor zichzelf spieken maar dat zij het standpunt naar voren bren gen van de conferentie die hen heeft af- gevaardgid. En van dat standpunt weten wij niets. Van de ene kant mogen wij aannemen, dat het bewustzijn te spreken namens een groep (en door die groep straks ter verantwoording te zullen wor den geroepen) een stimulans inhoudt om zich zo sterk mogelijk op te stel len. Van de andere kant wordt door deze omstandigheid de kans vergroot, dat de uitspraken ter synode zeer genuanceerd en dus minder krachtig zullen zijn. Naar welke kant de balans' zal doorslaan, naar die van de kracht of naar die van de zwakte, is op dit moment niet te zeggen. Het zal de moeite lonen, om met. deze achtergrond in het hoofd de uitspraken van bijv. kardinaal Alfrink eens op de keper te bekijken. En ook die van de Italiaanse afgevaardigden Colombo. Urbani. Siri en Nicodema, alle vier van een behoudende signatuur, die op de synode mede namens de progres sieve minderheid van het Italiaanse episcopaat moeten spreken. Dat zou wel eens een interessante exegetische arbeid kunnen worden. In een kritische voorbeschouwing op de a s. synode noemt de Franse theoloog René Laurentin als voornaamste bedrei ging van de synode: de mogelijkheid dat zij zich laat overheersen door de angst voor datgene wat in de huidige Kerk op drift ls gekomen. De kans bestaat dat zij probeert deze angst te bezweren door het uitspreken van lege formules, door het sturen van zondebokken naar de woestijn en meer van dergelijke riten. „Deze riten geven een gevoel van bevrij ding zonder de werkelijke problemen te raken. Hoe veel daden, die in de 19de eeuw door de Kerk werden gesteld, ver- afwezigheid theologen en waarnemers betreurd tion te helpen. In eerste instantie zul len zij zich moeten verlaten op de diens ten van het officiële persbureau, dat iedere werkdag na de morgenzitting een communiqué zal uitgeven, hetwelk mon deling zal worden toegelicht Dit is een behoorlijk uitgangspunt Voor de rest kunnen zij hopen op de steun van het Internationale Documentatie' Centrum, dat te Rome ls gevestigd, en op de per soonlijke hulp van enkele figuren, die achter de schermen van de synode kun nen kijken. Het is met name deze geslotenheid van de synode die reden geeft tot een zekere zorg. De boven reeds geciteerde Franse theolooog Laurentin zegt erover: „De synode loopt het gevaar een zuiver ker kelijke en klerikale vergadering te wor den. Zij zou dan wel eens kunnen be zwijken voor de bekoring om te reage ren volgens de sociologische wetten en de gevoeligheden van dit sterk georden de milieu. Het appèl van de menselijke werkelijkheid zou haar als een ver ver wijderd geluid in de oren kunnen klin ken. zoals dat in heel wat commissies, ook ln conciliecommissies, ls gebeurd. Deze verschijnselen zullen toenemen naarmate de werkzaamheden van de synode meer geheim worden gehouden". Redenen genoeg dus om met gemengde gevoelens naar deze eerste bisschoppen synode te gaan. Maar niet geheel zon der hoop. Want wie zegt ons, dat wij weer niet zullen meemaken, wat wij op het concilie bij herhaling hebben meege maakt.. nl. dat de Geest van de Kerk niet aan banden te leggen is, dat Hij ook in onze dagen nog altijd waait waar Hij wil? Zelfs als wij mensen Hem liever helemaal niet zagen verslaggevers) BREDA In Nederland worden jaarlijks naar schatting enkele tien tallen kinderen geboren die lijden aan een bepaalde vorm van zwakzinnigheid. Tot voor kort stond men daar vrijwel machteloos tegenover. Maar ook in het ingewikkelde ziekteproces van de gees telijk gehandicapte zijn de zegeningen van de moderne geneeskunde aan het doordringen. Ontdekt is, dat in veel gevallen deze vorm van zwakzinnig heid kan worden voorkomen. Elk jaar worden in Nederland, zoals men ver moedt, enkele tientallen baby's gebo ren die lijden aan phenylketonuria, een stofwisselingsziekte, die zwak zinnigheid kan veroorzaken, maar die, mits tjjdig aangetoond, genezen kan worden. Wanneer de vorige week aangekondig de plannen van de staatssecretaris van Volksgezondheid, dr. R. Kruisinga, doorgaan, ls de weg vrij om deze ge vaarlijke ziekte onder de knie te krij gen. Hij overweegt de mogelijkheid om alle pasgeboren baby's op phenylke tonuria te laten onderzoeken. Wanneer binnen tien dagen na de geboorte de ziekte wordt opgespoord, kan een spe ciale dieetvoeding uitbreiding ervan tegengaan en aldus de dreigende zwak zinnigheid worden bezworen, „Phenylketonuria komt naar verhou ding maar weinig voor, maar 't is geen reden om er niet uit alle macht tegen ten strijde te trekken", zegt dokter A. J. M. Smulders, geneesheer-direc teur van de gemeentelijke geneeskun dige en gezondheidsdienst in Breda. Hij heeft op uitnodiging van de Wereld Gezondheids Organisatie enkele Jaren geleden studiereizen gemaakt naar Zweden en naar West-Duitsland, waar men in het phenylketonurieonderaoek reeds ver gevorderd is en waar al goéde resultaten bekend zijn. Hersenen „Men kan zeggen, dat op de 40.000 kin deren er 2 tot 7 lijden aan phenylke- tonurie". Hij vindt het enorm belang rijk dat alle pasgeborenen op den duur wellicht aan een routineonderzoek wor den onderworpen. „Wanneer dit onder zoek niet gebeurt, kan na een Jaar zwakzinnigheid zich openbaren en dan is er niet veel meer aan te doen. De hersenen zijn aangetast". Als diepste oorzaak van de ziekte wordt het ontbreken van een bepaald soort enzym aangewezen. Enzymen zijn de stoffen in het lichaam, die de eiwitten van het dagelijkse voedsel ver werken. Als dat ene enzym niet aan wezig is, weet het lichaam geen weg niet het in eiwitten voorkomende amino zuur phenylanoline, waarvan ook de naam van de ziekte is afgeleid. Er worden dan giftige stoffen ge vormd, die zich een weg banen naar de hersenen en daar een verwoestende uitwerking hebben. Zo op het eerste eerste viool hebben gespeeld. Met name de vraag, hoe de huidige geloofscrisis moet worden overwonnen, zal de synode moeilijk kunnen beantwoorden, wanneer zij niet. permanent kan terugvallen op een aantal vakkundige theologen. Geheim Evenzeer is het te betreuren, dat er op de synode geen waarnemers zullen zijn van de afgescheiden Kerken en geloofs gemeenschappen. Hun aanwezigheid op het concilie heeft buitengewoon stimu lerend gewerkt. Dat zij er ditmaal niet bij zijn. zal des te meer worden betreurd, daar velen van hen toch in Rome zul len vertoeven, om het wereldcongres van het lekenapostolaat bij te wonen, Voor hetzelfde geld hadden zij ook de synode mee kunnen maken. Maar dat heeft niet zo mogen zijn. Aangezien tenslotte ook de leken schit teren door afwezigheid, loopt de synode het gevaar, een klerikale aangelegenheid te worden Een beraad van de innei circle, afgeschermd door het voorschrift van een totale geheimhouding- Het reglement zegt in no. 18. dat. de deel nemers moeten zwijgen over alles wat er op de synode gebeurt en heel speciaal „over de naar voren gebrachte menin gen en de gehouden stemmingen alsook over de beslissingen en besluiten In kringen van Journalisten vraagt men zich af, ln hoeverre deze bepaling zal worden geurgeerd. Op het concilie be stond er ook zo'n voorschrift, maar daar bleek de nodig rek In te zitten. Dit kwam gedeeltelijk voort uit de om standigheid. dat er toen behalve enkele loslippige bisschoppen ook zeer veel des kundigen en waarnemers rondliepen, die op zijn tijd voor de nodige lekken wis ten te zorgen. Nu ligt dat allemaal een beetje anders. Uit Nederland la op de synode alleen kardinaal Alfrink: en die zal er wel lets anders te doen hebben dan de Journalisten aan lnside-informa- life De waarnemers, hier op weg naar synode ten zeerste missen. Te mee: Rome moeten ztfn om het congres van de conciliezittingen, zullen wij op de raar velen van hen in die dagen toch ln het lekenapostolaat bij te wonen. Doktor A. J. M. Smulders studiereis. gezicht lijkt de genezingsmethode dus simpel: de patiënt mag geen eiwit stoffen eten, waarin zich phenylano line bevindt. Het moeilijke is, dat dit in vrijwel alle eiwithoudend voedsel voorkomt: in vlees, vis, eieren, melk, kaas, bruin brood, bonen. Acht jaar Op synthetische wijze kan speciaal voedsel bereid worden uitsluitend voor kinderen die aan de ziekte lijden. Tot het achtste jaar zullen zij zich tot dit volkomen afwijkende voedsel, dat lang niet altijd even aangenaam smaakt, moeten beperken. Zekerheid omtrent die termijn van acht jaar bestaat er overigens nog niet. In enkele landen, zoals in de Verenigde Staten en in de Scandinavische landen, waar men al jarenlang met het dieet heeft geëxperi menteerd, zijn er echter aanwijzingen dat er dan mee gestopt kan worden. .Alles bevindt zich ondanks ook het jarenlange onderzoek in het buitenland nog vrijwel in een experimenteel stadium", zegt dokter Smulders. „Het onderzoek dat in de komende maanden in Groningen en in Friesland en vol gend jaar ook in Brabant wordt onder nomen is een duidelijk proefonderzoek. Wat echter niet langer in het experi mentele stadium verkeert, is de tech niek, die bij het onderzoek moet worden toegepast. Die heeft het rijksinstituut voor de volksgezondheid nu wel onder de knie". Controle Als volgend jaar het proefonderzoek in Brabant begint, zal men zonder twij fel vaak de naam horen vallen van dokter A. J. Swaak uit Tilburg, pro vinciaal kinderhygiënist van het Wit- Gele Kruis. Hij is bezig met de plan nen voor Brabant. Via de kraam- afdelingen van de ziekenhuizen en de kraamcentra van de kruisverenigingen die aan huis hulp verlenen, heeft hij 90 pet. van de Brabantse baby's onder controle. Ook hij acht het opsporen en genezen van phenylketonurie van zeer groot belang en zijn verwachtingen zijn hoog gespannen. Erfelijk De medische speurders hebben zich echter niet alleen geworpen op bloed en urineonderzoek. Men wil ook pro beren resultaten te bereiken via de bureaus die geestelijk gehandicapte kinderen soms zelfs al in hun baby- of kleuterjaren opvangen. Mocht nu blij ken dat een kind aan de beruchte ziek te lijdt, dan weet men „dat het in de familie zit", Phenylketonurie is erfelijk, GEBREK AAN ENZYM TAST HERSENEN AAN waarbij het vorige ziektegeval zich soms generaties eerder kan hebben voorgedaan. Zo hoopt men dus te be reiken dat tijdig maatregelen kunnen worden getroffen bij een pasgeborene in die familie. De kans dat deze baby's ziek zijn is groter dan in andere ge vallen. Het hoopgevende in de ontwikkeling van het phenylketonurieonderzoek is volgens drs. Smulders dat de weg nu misschien gebaand is naar nieuwe ont dekkingen. „Men is thans intensief aan het nagaan in hoeverre afwijkingen kunnen worden opgespoord bij nog niet geboren kin deren en ook de kinderen die zojuist ter j wereld zijn gekomen. Dit kan nog tot vele verrassende resultaten leiden. Men mag zich gelukkig prijzen dat hier tijd voor is. De vanouds bekende kinder moordenaars zoals difterie, polio, tetanus of kinkhoest zijn vrijwel uit geroeid. Door massale inentingen kan men deze ziekten voor 90 procent onder de duim houden". Prachtig „Ook de hygiëne heeft sinds het begin van deze eeuw al veel kinder ziekten weggezuiverd. Men kan wat „luxueuzer" te werk gaan en ziekten behandelen, waar men vroeger niet aan toe kwam De aangeboren lichamelijk© en geestelijke afwijkingen zijn thans onderwerp van een massaJa atudle. Men gaat zo langzamerhand de ont staanswijze kennen." Doktere Smulders realiseert zich dat alleen al het phenyl ketonurieonderzoek enorm veel geld heeft gekost en vooral nog zal gaan kosten. En ook, dat al dit geld ge stoken moet worden in iets, dat voor lopig nog een experiment is.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 12