VIETNAM BOUWT EEN NATIE DJAKARTA OP WEG NAAR HERSTEL Meeste slangen zijn niet gevaarlijk DE LEIDSE COURANT fc* Uw SAIGON De „andere oorlog" het hoofd onderwerp van gesprek tussen de Amerikaanse en de Vietnamese leiders, die in februari 1966 in Honoloeloe een topconferentie hielden is in vroeger dagen ook wel pacificatie of platte landsontwikkeling genoemd. Tegenwoordig heet hij, letterlijk vertaald althans, revolutionaire ontwikkeling. Het is een term, die nogal com munistisch aandoet, maar juist daardoor slaat hij in de binnenlanden misschien aan. De wekelijkse uitbetaling. DJAKARTA (ANP) Djakarta Is met succes bezig de meest in het oog lo pende wantoestanden als gevolg van het beleid van Soekarno weg te werken. In de jaren van zijn presidentschap had hü met al zijn grote plannen om Djakarta tot een metropool te maken weinig gedaan voor het welzijn van de kleine man. Het gevolg was dat aan de voet van heel of half voltooide pe perdure prestigeprojecten symptomen van schrijnende armoede te zien waren. Toen Soekarno in maart van dit jaar het presidentschap werd ontnomen, zwierven duizenden haveloze bedelaars door de stad. 's Nachts sliepen ze op straat. Sommigen maakten elke nacht nog een soort noodonderkomen, maar de meesten lagen eenvoudig op een krant, vooral op de stoepen van win kels in marktwijken. Maar nu ziet men veel minder zwervers op straat. Het leger heeft in drie grootscheepse nach telijke operaties duizenden daklozen opgepakt en met vrachtauto's naar een verzamelpunt buiten de stad gebracht. Vandaar zijn zij doorgestuurd naar hun eigen dessa. De stedelijke autoriteiten hebben ook allerlei maatregelen genomen die ten VERVALLEN UITERLIJK VERDWIJNT doel hebben de stad een wat minder vervallen uiterlijk te geven. Op een terrein bij een spoorwegstation op het Medan Merdeka, dichtbij het ruim 100 meter hoge marmeren nationale mo nument met zijn vlam met 35 kilo gram puur goud, dromden tot voor enige tijd kleine kooplieden met hun waren bijeen op een modderveld of stofveld, al naar gelang de weersom standigheden. Nu is op dat terrein een markt ingericht met permanente stal letjes en hekken. En zelfs is er een gazon tussen straat en markt aange- Ook de bezoeker die per vliegtuig het land binnenkomt, krijgt de laatste weken een wat vriendelijker eerste indruk van Djakarta. Tot voor kort kregen reizigers die 's avonds aan kwamen, vaak het idee dat ze in een pas gebombardeerde stad waren aan geland, zodra ze in het stationsgebouw waren. Jarenlang is het in een soort halfafgewerkte staat geweest met slechts hier en daar een lampje en op veel plaatsen hout en stenen op de vloer. Sedert enige tijd is het stations gebouw goed verlicht. Stenen en hout liggen niet meer overal, zodat de pas sagiers zelfs 's avonds zich zonder ge vaar naar buiten kunnen begeven, waar wegdek en verlichting verbeterd De meeste vreemdelingen, die in Soe- karno's tijd en ook nog daarna van het vliegveld naar de binnenstad reden, moesten wennen aan het schouwspel vande was- en baadscenes langs een kanaal in de stad. De armsten van Djakarta, die thuis in hun kampong alle was- en toiletgelegenheden misten, gebruikten de midden door de stad lopende gracht, een gekanaliseerde arm van de Tjiliwoeng, voor die doel einden. Tijdens het bewind van Soe karno, wiens paleis slechts op enige afstand van het kanaal lag en die altijd de Indonesiërs op hun nationale trots heeft gewezen, is daar nooit iets aan gedaan. Maar sedert enige tijd zijn er afgeschutte wasplaatsen aangebracht. Alle trappen in de kademuur, die niet aan het oog zijn onttrokken, zijn nu verwijderd. In de afgelopen maanden zijn de stra ten aanzienlijk verbeterd. Alle hoofd straten hebben nu een goed wegdek en het aantal zijstraten met kuilen is veel minder geworden. Maar wel zien veel bewoners van Djakarta met een zekere bezorgdheid de regentijd komen, die meestal een slechte uitwerking heeft op de straten. Veiliger Aan de verkeersbeveiliging in deze stad van vier miljoen inwoners is in de laatste tijd verder gewerkt, al was ook reeds onder Soekarno het aantal dodelijke verkeersongevallen naar ver houding gering. De stad heeft sedert enige tijd zebra's voor voetgangers. Het oversteken op de drukke Djalan Thamrin boulevard was een levens gevaarlijke operatie. De zebra's, di«- daar nu zijn aangebracht, hebben nog een speciale beveiliging in de vorm van stopbordjes die door de voetganger- kunnen worden gebruikt tijdens de oversteek. Een groot probleem voor het nieuwe Djakarta is nog altyd het optreden van groepjes, soms in uniform, die mensen op straat of winkeliers geld afpersen De gouverneur van Djakarta, generaal Ali Sadikin, heeft vorige week dras tische maatregelen aangekondigd tegen elke vorm van banditisme. Met hun nog pas begonnen R(evolutio nary) D(evelopment)-plannen hebben Washington en Saigon eigenlfyk erkend dat de pacificatiepogingen van de af gelopen jaren als mislukt moeten wor den beschouwd. Dit hoge woord komt er natuurlijk nooit officieel uit, maar de feiten bewijzen het tooh wel. Na het wegtrekken van de Amerikaanso of Zuid Vietnamese troepen kon van inwo ners van dorpen, die op de Vietkong veroverd waren, geen enkele construc tieve bijdrage worden verwacht. De mensen bleven terecht beducht voor hun veiligheid. Ook al vestigde ztoh dan een dapper pacificatieteam in de plaats een Amerikaanse adviseur bijvoor beeld en enkele vertegenwoordigers van het districtsapparaat de communis ten bewezen steeds weer hun greep op de streek terug te kunnen winnen Een Amerikaan met heel veel ervaring op het gebied van de pacificatie sloeg de spijker precies op de kop, toen hij zei: „De rijstboeren in het achterland hebben echt nog nooit van premier Ky gehoord. Saigon als hoofdstad, als centrum van het landelijke administra tieve apparaat, is slechts een vaag be grip voor hen. De onveiligheid in het Zuid-Vietnam van vandaag is ten minste voor een deel te wijten aan al datgene wat we in het verleden heb ben nagelaten te doen. We hebben er geen flauwe notie van gehad hoe be langrijk de rol van de bevolking wel is in een vuile oorlog als deze. De mensen van het platteland hebben we veelal voor neutraal versleten. Ze Stonden naar orjze mening tussen de VietkoffR en de regering van Zuid- Vietnam ln. Dit ls een totaal verkeerd beeld gewéést. De waarheid is dat het volk niet neutraal kan zijn. Als het niet achter Saigon staat, is het door de voortdurende infiltraties wel gedwon gen de Vietkong te steunen". „We kunnen de ene oorlog niet win nen zonder de andere", staat onder meer in de verklaring van Honoloeloe. ..Maar de oorlog voor de harten van dc bevolking is meer dan alleen maar militaire tactiek. Het is een moreel principe. We moeten er, al vechtende, naar streven een ware sociale revo lutie tot stand te brengen". Wapen in de hand Het burgerapparaat, dat de gevaar lijke nazorg in de zogenaamde gepaci ficeerde gebieden bedreef, is thans op geheven. De „andere oorlog**, de re volutionaire ontwikkeling, is ook on der de militaire top geplaatst. Dit moest ook wel, want de hulp aan de altijd tussen hoop en vrees heen en weer geslingerde plattelandsbevolking wordt ook al met het wapen in de hand bedreven. Het centrum van de R(evolutionary) D(evelopment) is Vung Tau, dat zo'n 90 kilometer ten ruiden van Saigon is gelegen. Daar staat een kaderschool. die in totaal 40.000 RD-teamleden zal moeten afleveren. Enkele duizenden hebben hun opleiding reeds beëindigd, en zijn him moeilijke pionierswerk in de dorpen en de gehuchten begonnen. Een RD-team bestaat uit 59 gewapen de leden, die ieder een eigen speciali teit hebben. De een is administratief geschoold, de ander kan Instrueren op het gebied van de huizenbouw, weer een ander is wapendeskundige enz. De volgende vijf doeleinden worden in ge zamenlijk overleg nagestreefd: 1. Het vestigen en waarborgen van de veiligheid. 2. Het aanhoren van klachten en het helpen opheffen daarvan. 3. Het uitroeien van de laatste Vlet- kongelementen. zomede het bevorde ren van plaatselijk, democratisch zelf bestuur. 4. Het ontwikkelen van een econo mische, politieke en sociale structuur volgens bestaande aspiraties en met behulp van technisch advlea, geld en materialen. 5. Het bewapenen en militair africh ten der mannen om hen in staat te stellen de gemeenschap, waartoe ze behoren, te verdedigen. Het laatste ls een patroon, dat sterk aan de Israëlische klbboetsj herinnert. Er zijn trouwens nog meer overeen komsten. Van elk dorp met de om ringende gehuchten wil men een zelf- verzorgende en vaak op coöperatieve leest geschoeide economische eenheid maken. Uitroeiers De veiligheid in wijder verband wordt door leden van de volksmilitie ge waarborgd. Deze behoren tot de zoge naamde „popular forces", die 150.000 leden telt, en tot de zogenaamde „re gional forces", waarbij 110.000 man schappen dienen. Het zijn strijdkrach ten, die reeds jaren op het platteland opereren, en die meer Vietkong heb ben uitgebreid dan alle Amerikaanse en andere Zuidvietnamese eenheden tezamen. Van de van dorp naar dorp trekkende KD-teams wordt verwacht dat se hun werkterrein pas verlaten ala er vaste grondslagen zijn gelegd. Dit betekent tenminste dat er een school moot staan een stokpaardje van de Amerikanen ook al kan het nog maanden duren voordat er een onder wijzer of onderwijzeres arriveert. De diepere achtergrond van het RD- werk is „nation building". Op het door terreur geteisterde platteland moet men zich bewust worden van de macht van en de te bieden veiligheid door de staat. Men wil van de dorpelingen in de eerste plaats Zuidvietnamezen ma ken. Pas in tweede instantie mogen ze zichzelf als boeddhisten. Cao Dai- isten, katholieken of Hoa Hoaisten klassificeren, als noordelijken of zui delijken, of als monlagnards, Chinezen, Annamieten of Tonkinezen. Het RD-project slokt honderden mil joenen dollars op, die via hulpkanalen uit de Verenigde Staten toevloeien. Speciale RD-teams bemoeien zich nog met oorlogsweduwen en -wezen, met oorlogsinvaliden en roet nletsbezitters *>f ouden van dagen De ontwikkelingsweg, die thans defi nitief gekozen is, is een moeilijke en een lange. Hoewel Washington en Saigon er enthousiast over zijn, moe ten de resultaten nog blijken. De mo deldorpen, die door de bevoegde voor lichtingsinstanties als daverende suc cessen worden toegejuicht, zijn zeker niet representatief voor de ontelbare plaatsen, die alsnog aan de beurt moe ten komen. Een van de hinderpalen is die van de onverschilligheid. Een andere slaat zeker op het feit, dat men van de kant van de paclficeerders niets te vrezen heeft, maar van die van de Vietkong zoveel te meer. Een derde hinderpaal bestaat weer uit de traditfes, die door broken moeten worden zoals feodalis me en grootgrondbezit, zomede onder worpenheid aan mandarfynachtige lo kale figuren. Hoe efficiënt en hoe betrouwbaar is tenslotte de volksmilitie of de Zuid vietnamese legermacht, die over de veiligheid in ruimer verband moet waken? Er zijn overlopers. Er zijn zuidelijken, die niet op de noordelijken willen schieten omdat ze voor de laatsten een diepe bewondering hebben. Alle krachtsinspanningen cn offers van de Amerikanen ten spijt kan het straks wel eens zo lopen dat de Zuid vietnamezen, op een aantal „die-hards" na, er het bijltje bij neerleggen. Men is de broederstrijd meer dan moe. Niet Washington, maar Hanoi vaart hier wel bij. Ken pacificatiecolonne op weg PORT ELIZABETH (AP) Volgens de curator van het slan genpark van Port Elizabeth, John Welmann, zijn «langen zeer alecht van gezicht en doof en rui ken zU met hun tong. In een artikel in het orgaan van het ge nootschap voor bescherming en behoud van het groot wild in dc oostelijke Kaapprovincie achrUft Welmann, dat de meeste slangen ongevaarlijk z(]n en veel goed De meest gevreesde Afrikaanse slang, de zwarte raamba, ls niet de gevaarlijkste slang ter wereld. Deze twijfelachtige eer komt toe aan de Australische tijgerslang. Welmann zet enige dwalingen over slangen recht: Slangegif kan ongestraft wor den doorgeslikt mits men geen gesprongen lippen, zieke tanden, MB ontstoken keel, een maag zweer of soortgelijke aandoening heeft, waardoor het gif in de bloedstroom zou kunnen komen. Alcohol is geen geneesmiddel tegen slangebeten en heeft een ongunstige invloed op de patiënt. Hetzelfde geldt voor uitbranden van beten. Het is niet zeker, dat een slang ongevaarlijk ls, als de giftanden zijn uitgetrokken. Vele slangen hebben reservegiftanden. De trillende gespleten tong van een slang doet geen kwaad. Hij dient om te ruiken, een levens- gezel(lln) uit te kiezen en een vijand te herkennen. Slangen hebben geen oren, maar zij kunnen trillingen opvangen vla de grond Zii kunnen hun ogen niet sluiten ujs ze gaan sla pen, omdat die overdekt zijn met een doorzichtig vlies. Met Uitzondering van de zich In gravende soorten zijn alle slan gen goede zwemmers Slangen zijn niet alleen slecht van gezicht maar bezitten ook geen kleurzln. Als men dus stil blijft staan als men slang ont moet, smelt men samen met de achtergrond en zal men waar schijnlijk niet worden gezien. De meeste slangen mijden de mens en bijten alleen als ze in het nauw gedreven worden, als men op ze trapt of ze prikkelt Volgens Welmann hebben de mensen de neiging, de grootte van slangen schromelijk te over drijven. Er gaan verhalen over anaconda's van twintig meter lengte, terwijl in feite de groot ste, die ooit is geboekstaafd, ne gen meter lang was. De netpython kan elf meter lang worden en de Rhodetlschc rots python 8,3 meter. De grootste gifslang ter wereld isdekonlngs- cobra uit India, die zes meter lang kan worden De zwarte mamba van Zuid-Afrlka kan 4.6 meter lang worden.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 7