Van Heijst fabriek in wil weer een nieuwe Nederland beginnen Aanhouding var Kanellopoelos niet onwaarschijnlijk LONEN P.T.T. MOET IN VIER JAAR 2,5 MILJARD INVESTEREN Proces- Debray verdaagd .IK BEN NIET ZIEK Parathion lag tussen meel en bloem KONINKLIJKE BELANGSTELLING VOOR „DE GETEMDE FEEKS" Brown niet optimistisch over Vietnam Soeharto straks ook premier Veel kinderen sterven door ongelukken Ex-premier lucht zijn hart Blootsvoets mode in Schietende boer berecht Instituut voor de vrede 1967 DONDERDAG 28 SEPTEMBER 1967 DE T.FÜDSR COURANT PAGINA 5 EN CAMIRI, (A.F.P.), Het proces tegen de Fransman Regis Debrav de Argentijn se schilder Ciro Bustos en vier Bolivlanen in het Boliviaanse dorp Caniiri |s van nacht voor onbepaalde tijd onderbroken. De verdediger van Bustos. Jaime Mendiza- bal, heeft de competentie van de militaire rechtbank in verband met de grondwet in twijfel getrokken en geëist, dat de zaak voor een gewone rechtbank zal dienen. Het wachten is op een beslissing van de be roepsinstantie In het proces tegen Regis Debray was liet gisteren opnieuw tot protesten geko men van de verdediging. De vader van Debray. de vooraanstaande Parijse advo caat Georges Debrav. liet weten dat hij zich terugtrok omdat de Boliviaanse krijgsraad hem het recht onthield om met zijn zoon overleg te plegen. Voor het gebouw van de bond van arbei ders in de olie-Industrie in Camiri, waar liet proces wordt gevoerd, betoogden onge veer vijftig Colombianen onder wie vele familieleden van militairen die in de strijd tegen de verzetsbeweging zijn gesneuveld Zij riepen leuzen als ..dood aan de verra ders" en „wij willen de hoofden van De bray en Bustos". Beiden staan terecht op beschuldging van deelneming aan de guer rilla in Bolivia. (Van t r verslaggevert) Beatrix en Claus zeilen in Frankrijk MARSEILLE (AFP) Prinses Beatrix en prins Claus lijn gistermid dag per vliegtuig in Marseille aangeko men voor een zeilvakantie. Vandaag al zouden zij met hun jacht „De Groene Draeck" uitvaren voor een tocht op de Middellandse Zee. Half ok tober zullen ze weer in Nederland terug DEN HAAG. Toen radioreporter Chris van Leeuwen van de N.CJt.V. gisteravond nog naar een onderwerp zocht voor de radiokrant „Vandaag", kreeg hy de inval om een telefoon gesprek aan te vragen met de heer J. B. van Heyat sr. in het Belgische Grob- bemlonk. Hoewei de heer Van Leeuwen feitelijk rekening hield met een weige ring, komt tot zijn verrassing een leven dig sprekende heer Van Heyat aan de lijn. Op de vraag van de reporter of de geruchten Juist waren, dat de heer Van Heyst sr. ernstig ziek ligt, ant woordde de directeur: „Ik ben niet ziek. Wel heb Ik een terugslag gehad, maar wat wil je als ze achter je rug om surséance gaan aanvragen. Zolete kan (ADVERTENTIE) een man als Ik, die zoveel fabrieken heeft gebouwd, maar nauwelijks ver werken". Over het reorganisatierapport van Bunt verklaarde de heer Van Heyst, dat deze reorganisatie ln 1968 zou heb ben plaatsgevonden. Er zouden dan 150 mensen overbodig worden en 2 miljoen moeten worden afgeschreven. Maar anderzijds zou de firma in hetzelfde jaar een winst kunnen boeken van 2.8 miljoen gulden. Wat de schuld van 8 ton aan het pen sioenfonds betreft, verklaarde de heer Van Heyst. dat er niets van die bewe ringen klopte. „Je mag een kleine schuld aan pensioengelden hebben. Toen dit achterstallige bedrag te hoog opliep, heb ik met de verkoop van een stuk grond voor twee ton dit gat willen aan zuiveren. Maar het geld is door de A.M.R.O.-bank ingepikt". Eveneens ontkennend luidde het ant woord op de vraag of er bQ Van Heyst namen van mensen op de. loonlljBt had den gestaan, die er niet op thuis hoor den. De beschuldigingen, dat hfl de Haagse fabrieken opzettelijk had ver waarloosd ten gunste van de Belgische onderneming, sprak hfl categorisch tegen. In aansluiting hierop zet de heer Van Heyst: „Hier ln België loopt alles lek ker. Momenteel weet ik niet wat ei allemaal ln Den Haag gebeurt. Maar indien daar de zaak achter de rug ls, probeer Ik toch weer een stuk ervan in handen te krijgen, om met 'n nieuwe fabriek in Nederland te beginnen". De heer Van Heyst vond het onge hoord. dat men zijn bedryf in een week tflda failliet heeft durven te verklaren, zonder met de crediteuren te spreken. Nog grotere onzin vond hU de sluiting wegens gebrek aan liquide middelen van de fabrieksafdeling voor stalen ra die een ruim gevulde portefeuille anderhalf jaar aan werk had. Tot slot legde de heer Van Heyst er de nadruk op, dat hij beslist van plan was weer naar Nederland terug te keren. TIJUANA (AP) Te Tijuana is een pakhuis ontdekt, dat volgens de autori teiten de bron moet zijn van de ver giftiging, waarvan tal van kinderen het slachtoffer zijn geworden. Heit pakhuis behoort aan een grote broodbakkerij. Van dat bedrijf zijn 34 personen voor een diepgaand verhoor gearresteerd. Tot dusverre is niemand in staat van beschuldiging gesteld. In het pakhuis lag parathion, een delijk vergif, tezamen met bloem en ker opgeslagen. Deze bloem en suiker werd aan negen bakkerijen verstrekt de vervaardiging van brood en ge bak. De produkten werden aan talloze wederverkopers geleverd. Het aantal slachtoffers is thans offi cieel op 16 vastgesteld. BOEDDHISTEN BETOGEN IN SAIGON SAIGON (Reuter) Ruim 800 boeddhistische monniken en nonnen zijn vandaag onder leiding van de eerbied waardige Thich tri Quang begonnen aan een mars door Saigon uit protest tegen het voornemen van de regering de lei ding van de boeddhistische kerk over te dragen aan meer gematigde en rege ringsgezinde personen. Het is de grootste boeddhistische de monstratie sinds de tegen de regering gerichte betogingen van vorig jaar, die ook onder leiding van Quang stonden. Waarnemers menen dat Quang zich met de betoging aan de zijde van de oppo sitie wil scharen, die protesteert tegen de verkiezingsuitslag van 3 september. IN ONTWIKKELINGSLANDEN 200 vrijwilligers aan het werk (Van ome parlementaire redactie) DEN HAAG. In 1966 werden ln het kader van liet vrflwilligersprogramma van het ministerie van Buitenlandse Zaken 140 vrijwilligers naar ontwikkelingslanden uit gezonden. (In 1963. 1964 en 1965 samen totaal 150) Het aantal aanvragen uit onderontwik kelde landen voor vrijwilligers neemt sterk toe. Op 1 Juli J.l. waren er 200 vrijwilli gers „in het veld", verdeeld over 17 pro jecten. Deze projecten werden uitgevoerd ln Ivoorkust, Kameroen, Kenia. Zambia, India, Brazilië en Colombia. In de toelichting op zijn begroting voor 1968 zegt minister Luns (Buit. Zak.), dat gezien de grote expansie van het vrij wil- ligersprogramma in de afgelopen jaren thans een zekere consolidatie wenselijk 1? Voor 1968 wordt voor het programma 8.3 miljoen gulden uitgetrokken. WASHINGTON (AFP-AP) De Brit se minister van Buitenlandse Zaken, George Brown die gisteren op het Witte Huis een gesprek had met president Johnson, is zeer pessimistisch gestemd over de vredeskansen in Vietnam in de afzienbare toekomst. Volgens inlichtingen uit zeer goede bron heeft de minister een verstrakking van de Amerikaanse houding geconsta teerd, waarbij verkiezingsoverwegingen een belangrijke rol zouden spelen. Ook uit zijn overleg in New York met zijn Russische ambtgenoot Gromiko had hij weinig hoop kunnen putten. Deze had hem duidelkk te kennen gegeven dat Moskou voorlopig niet van plan is nieu we vredespeilingen te doen. Brown acht het onder deze omstandigheden vrijwel uitgesloten dat het tot onderhandelingen De Amerikaanse minister van Defen sie, Robert S. McNamara, heeft ver klaard nog steeds gekant te zijn tegen het bombarderen van de haven van Hai phong om de toevoer van voorraden naar Noord-Vietnam af te snijden. Hij ver klaarde tegenover de pers bij zijn ver trek naar een NAVO-bijeenkomst in Tur kije, dat optreden om de belangrijkste Noordvletnamese haven uit te sehake- ,,en risico is dat, naar Ik geloof, wij op dit moment niet op ons moeten ne- Prins Bernhard leidt conferentie militaire strategie DEN HAAG (ANP) Prins Bernhard is voorzitter van een internationale con ferentie over militaire strategie, die van af vandaag tot en met zondag te Elsi- nore in Denemarken wordt gehouden. Onderwerp van deze vierdaagse confe rentie is: de implicaties van militaire technologie in de jaren 70. De conferentie, drie zou worden ge opend door de Deense minister van De fensie, de heer V. Gram wordt gehouden onder auspiciën van het Institute for Strategie Studies te Londen, een particu lier internationaal centrum voor weten schappelijk speurwerk op het gebied van defensie, internationale veiligheid en ontwapening. Ongeveer 150 leden van het Londense instituut diplomaten, geleerden en mi litaire deskundigen uit 16 landen zul len aan de conferentie deelnemen. Zij zullen de implicaties bespreken van we tenschappelijke vindingen en hun gevol- foor de Internationale betrekkingen. Mannen maken val van 20 meter dode en gewonde 111, DJAKARTA (AP) De plaatsver vangende Indonesische president-gene raal Soeharto zal bij een kabinetswijzi ging volgende maand premier worden, zo hebben zegslieden ln het kabinet woensdag bevestigd. Tenminste drie hooggeplaatste minis ters zullen van hun functie worden ont heven en de vier militaire bevelhebbers zullen hun titel van minister weer kwijt raken. Volgens de grondwet van 1945, is de president ook premier. Het kern kabinet van vijf presidium-ministers zal worden afgeschaft. Ook Soeharto's ei gen staf, die geheel uit militairen be staat en vaak als „schaduwkabinet" wordt aangevallen, zal naar verluidt verdwijnen. Verwacht wordt dat onder Soeharto een eerste en tweede vice-pre mier zullen worden benoemd. Een van de meest markante persoonlijkheden in de Indonesische regering, Adam Malik, wordt gewoon minister van Buitenland se Zaken. koop ik meer affecten voor hetzelfde geld... Ja, elk jaar betaalt het Rijk honderd gulden mee aan mijn aandelen. En dat kunt ook voor elkaar krijgen! Wanneer u en uw vrouw nu deelnemen aan het Premie Spaarplan en elk jaar voor 500,- aan effectenbewljzen kopen, dan krijgt u vanaf 1972 ieder jaar honderd gulden terug van het Rijk! Belastingvrij! Dit geld kunt u dan weer gebruiken om eens een extra aandeeltje te kopen. (Of u moet persé die lege bladen Ghana In uw postzegelalbum willen opvullen.Hoe dan ook, alle Banken, Spaarbanken. Boerenleenbanken.Ralffelsenbanken en Hypotheekbanken zullen u graag inlichten over het Premie Spaarplan. PREMIE SPAARPLAN Basis voor persoonlijk bezit IJMUIDEN (ANP) Een op het terrein van Hoogovens heeft gis teren het leven gekost aan een werkne mer van de N.V. Braat uit Rotterdam, de 55-jarige M. van der Linden uit Dub beldam. De heer Van der Linden, die niet gehuwd was, bezweek aan opgelo pen hoofdletsel. Een werknemer van Braat, de 41-ji rlge M. Verburg uit Rotterdam, moe» in een ziekenhuis worden opgenomen wegens verwondingen aan armen ei laat. Beiden waren op een hoogte circa 20 meter bezig met het afbreken van een stellage, toen zij door nog onbekende oorzaak naar beneden vielen. Trein grijpt kind op overweg UTRECHT (ANP) Op een niet-be- veiligde overweg tussen Diepenveen en Deventer is gistermiddag het 7-jarig dochtertje van de familie Lonis uit De venter onder een trein gekomen en op slag gedood. Het meisje fietste vlak achter haar moeder de overweg over. Geen van bel den zag de trein, waardoor het melsjs gegrepen werd, naderbij komen. AMSTERDAM (ANP) Ongevallen irmtn de belangrijkste doodsoorzaak bij kinderen. Er gebeuren wel minder levallen dan vroeger, maar de sterfte andere' oorzaken ls ook sterk afge nomen. Jaarlijks sterven ln ons land ruim achthonderd kinderen onder de twintig Jaar door een ongeval thuis of om de woning, terwijl rond 16.000 leef tijdgenoten Jaarlijks gedurende korte of lange tijd wegens ongeval in een zieken huis moeten worden behandeld. Circa drieduizend van hen blijven Invalide. Deze cijfers verstrekte de directeur van de Nederlandse bond voor moederschaps- zorg en kinderhygiène. de heer J. F. C. Steyling, tijdens een bijeenkomst in het Veiligheidsinstituut in Amsterdam ter introductie van een serie van 34 dia's, die zijn bedoeld voor kleutercursussen en voorlichtingsbijeenkomsten. ATHENE, (A.F.P.-D P.A.). Politieke waarnemen ln Griekenland achten de arrestatie van ex-premier Kanellopoelos na itjn waarschuwing aan het adres van de Griekse regering onwaarschijnlijk. ZD wijzen erop dat het nog steeds verboden ls het militaire bewind direct of Indirect te kritiseren en de oud-premier heeft zich door zijn verklaringen van beschuldigde tot aanklager gemaakt. Kanellopoelos had het militaire bewind gewaarschuwd snel de politieke vrijheid te herstellen. De afgezette ex-premier zei onder meer, dat „het huidige autoritaire radicale unie dat „het huidige autoritaire regiem plaats moet maken voor het vrije politieke leven". Kanellopoelos wraakte verklaringen van het militaire bewind volgens welke de oude politici „corrupt" waren. „Ik weet niet of zij die het land nu regeren eerzamer, wij zer en vaderlandslievender zijn dan wij die Vóllf hen regeerden en ons leven had den gewijd aan de gemeenschap, maar ik kan deze hefen hlet aanvnarden- nü* de enigen die het recht hebben vrij te spreken over politieke zaken en de toe komst van Griekenland". Kanellopoelos zei verder dat de huidige machthebbers de Qrleken onderschatten. In het bijaonder de Jeugd, als zij menen hen met arrestaties en veroordelingen te Intimideren: „De Grieken hebben de tra ditie selfs vreemde veroveraars te verach ten". Inmiddels heeft do Griekse regering mevrouw Heleni Vlahoe gearresteerd, die kritiek heeft uitgeoefend. Me- - Vlahoe is dagbladultgecfster. (Vervolg van de voorpagina) Nadat de film trDe getemde feeks'' van Franco Zeffirelli ivas uit verkoren voor de jaarlijkse Britse Royal command performance" kreeg deze Bhdkespear ever filming ook zijn Nederlandse filmgala. Ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van het Nederlandse Rode Kruis werd gisteren de gala première in het Amsterdamse Du Miditheater gegeven, die werd opgeluisterd door de aanwezigheid van Hare Majesteit de Koningin. Tot de overige gasten behoorden de ministers Roolvink en Schut. Ook de Canadese ambassadeur was aanwezig en verscheidene Amster damse autoriteiten. Bij aankomst werd koningin Juliana verwelkomd door burgemeester Samkalden en jonkheer Krayenhoff, voorzitter van het Nederlandse Rode Kruis. LEEUWARDEN (ANP) Een iuar gevangenisstraf, waarvan vijf maanden voorwaardelijk, heeft de officier van jus titie bij de rechtbank in Leeuwarden gisteren geëist tegen de 52-jarige vee houder J. T. uit Surbulstcrveen. Reklas- seringstoezicht en een psychiatrische be handeling wilde hü in de bijzondere voorwaarden zien opgenomen, j Verdachte loste op 6 juli van dit jaar i enkele revolverschoten op een collega veehouders, die hij het recht betwistte om over zijn land te rijden. Het feit, dat deze man een stuk land had ge- kocht, dat hij vroeger zelf huurde, had wrok bij verdachte doen ontstaan. De revolver had hij gebruikt als een soort „draagbare advocaat". Gelukkig verkeerde het wapen in slechte conditie zodat de schoten hoewel afgevuurd op drie meter afstand geen doel trof fen. Geen verhoging van tarieven (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. De P.T.T. moet in de komende vier jaar ruim 2.5 miljard gulden investeren. Voor 1968 is deze investering vastgesteld op 500 miljoen gulden. Tot en met 1971 loopt dit bedrag op tot 600 miljoen. 690 miljoen en 750 miljoen gulden. In de begroting is geen rekening gehouden met eventuele tariefsverhogingen. Evenmin wordt een uitspraak gedaan, of de investerings bedragen na 1968 beschikbaar komen. Dit hangt af van de uitwerking, die de regering zal geven aan dc meerjaren plannen voor de rijksbegroting. Des ondanks moet de P.T.T. in 1968 al ver- Ingaande volgende week Inventum werkt weer normaal WOLVEGA (ANPi De koninklijke fabriek Inventum "N.V. die Instrumenten en elektrische apparaten vervaardigt, zal geen verlenging aanvragen van de haar tot 29 september verleende vergunning tot werktijdverkorting voor 87 (van de in totaal ca 105) werknemers. De werktijd verkorting. die op 26 Juni werd aan gevraagd, betrof 2 dagen per week. plichtingen tot een bedrag van 470 mil joen gulden aangaan voor dc volgende dienstjaren. Een en ander deelt minister Bakker van Verkeer en Waterstaat mee in de toelichting op de begroting-1968 van de P.T.T. Vooral als gevolg van de tariefs verhogingen op 1 januari 1967 is de rentabiliteit vergeleken met 1966 aan merkelijk verbeterd. In 1966 bedroeg deze 2.6 procent, voor 1967 wordt 6.4 procent verwacht, evenals voor 1968. Als gevolg daarvan kan de P.T.T. de beno digde investeringen voor 1968 praktisch geheel zelf financieren. Bij de ramingen i« de dienst ervan uitgegaan, dat de tarieven volgend jaar nominaal gelijk blijven en ook dat de conjunctuur, vergeleken met dit jaar. iets verbetert. Als gevolg daarvan wordt een stijging van het binnenlands brief verkeer verwacht, van telex-aansluitin gen en vooral van telefoonaansluitingen. In deze sector verwacht de dienst een krachtig herstel, na de inzinking van dit jaar als gevolg mede van de tariefs verhogingen. Men rekent op 136.000 wachtenden voor eind 1968 en op een gunstig resultaat in deze sector van ruim 90,6 miljoen gulden. Deze gunstige resultaten gelden ook voor de postcheque en girodienst, waarvoor men rekent op een gunstig exploitatie-overschot van ruim 41,7 miljoen gulden. De stijgende behoefte aan investerin gen bij de P.T.T. is een gevolg van de toenemende vraag naar de dienstver lening. Voor terreinen en gebouwen alleen al is een bedrag van 110 miljoen gulden noodzakelijk, fn 1968 worden I verouderd* of te kleine postkantoren vervangen, andere uitgebreid en weer andere geheel nieuw gebouwd. Dit ge beurt in onder meer Den Haag en Loos duinen. Het bouwprogramma voor de telecommunicatiedienst omvat projecten onder mevr in Delft, Den Haag, Hillegom, Leiden, Leiderdorp en Lisse. De bedoeling is volgend jaar de capa citeit van de telefooncentrales uit te breiden met 150.000 nummers. Voor de verbetering van de telefoonvoorziening in de Bollenstreek begint de P.T.T. volgend jaar met de vervanging van de knooppuntcentrale Hillegom. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De regering hoopt bin nenkort te kunnen overgaan tot de op richting van een „Stichting nationaal In stituut voor vredesvraagsi ukken", waar aan in 1968 een subsidie van 250.000 gul den zal worden gegeven. Het gaat hier om ven nationaal en nlet-gouvernementeel instituut dat zich specifiek toelegt op stu die. voor lichting en vormingswerk met be trekking tot vraagstukken van veiligheid en vrede en dat ter beschikking zal staan van een zo breed mogelijke kring van belangstellende organisaties en instanties Aan zo'n instituut bestaat volgens minis ter Luns (Buit. Zak ln de toelichting op zijn begroting voor 1968 „ln toenemende mate behoefte". Het ls volgens de minis ter wel wenselijk dat ook van andere dan regeringskant geld voor het instituut be schikbaar sal kornet^ In werkgevers- en werknemerskrin- gen wijst men erop, dat weliswaar In principe gerekend wordt op een vrije loonvorming In 1968, maar dat nog lang niet alle problemen, die hieraan vast zitten. opgehelderd zijn. Dit zal eerst definitief kunnen gebeuren In de bijeen komst van de voltallige Stichting, die volgende week vrijdag gehouden wordt Daar zullen de problemen, die de loon- commissle van de Stichting intussen in een rapport vastgelegd heeft, ter dis cussie komen. Het hangt er namelijk van af, of men in alle opzichten overeenstemming kan bereiken over deze vrye loonpoli tiek. In werkgeverskringen zet men op dit moment namelijk onder meer nog een vraagteken achter het minimum loon. Hoe deze regeling moet uitpakken In een nieuw loonsysteem Is nog niet duidelijk. Geldt een vrflheid naar boven voor de lonen bijvoorbeeld ook voor een vrijheid naar beneden over mlnlmum- Sommigo woordvoerders van belde partijen geloven daarom niet, dat men er volgende week al geheel uitkomt. Bovendien moet de principe-overeen komst gezien worden als een voorlopige overeenstemming. Juist met het oog op nog niet opgeloste vraagstukken voor bepaalde bedrijfstakken en ondernemin gen. Men moet in leder geval naar een vrije loonvorming toe, meent men aller- wege. Vooral omdat In de andere E.E G - landen de loondlfferentlatle per bedrijfs tak of onderneming ad lang bestaat. Nederland kan er niet meer aan ont komen. Dit heeft de werknemersorga nisaties en een aantal werkgevers ertoe gebracht de keuze van de vrije loon politiek te steunen. Met name de voor zitter van de gezamenlijke werkgevers vertegenwoordigers In de Stichting van de Arbeid Ir. J. Boama, heeft zich al een voorstander van deze vrije loon politiek verklaard. De Engelse Sandy Shaw, tot nu toe alleen bekend als zangeres, wil zich nu ook een plaats veroveren tn de modewereld. D\t door haarzelf ontworpen kledingstuk heeft se geprijsd voor zestig gulden. Meubellabrick totaal uitgebrand CULEMBORG (ANP) Binnen een uur heeft een enorme brand de NV meu belfabriek 't Centrum te Culemborg vol komen ln de as gelegd. Kort nadat gis termiddag de brand werd ontdekt, stond het gehele fabriekscomplex, wauronder kantoren en toonzalen in lichterlaaie. Ds vrijwillige brandweer van Culemborg kon niet anders doen dan de omliggende percelen nat houden. De schade loopt ln

Leidse Courant | 1967 | | pagina 5