Kon. besluit onteigening Merenwijk afgekomen Prof. Van Praag opende gymnastieklokaal U )l Doorstromingswoningen aan Jacp. Urlusplantsoen te Leiden officieel overgedragen PAGINA 4 DE LEIDSE COURANT DONDERDAG 28 SEPTEMBER 1961 DE MOGELIJKHEDEN VAN WONINGBOUW IN LEIDEN „Bijna 2'/a jaar geleden stond ik op deze zelfde plaats om iets tevertellen over de bouw van de 336 woningen, waarvan vanmiddag de laatste wordt opgeleverd. Bij die gelegenheid heb ik iets gezegd over de sombere perspectieven voor de volkswoningbouw in onze stad. De grenswij ziging was toen nog steeds niet rond, maar onze bouwgrond was schoon op. Het leek onvermij- TUSSEN TELEURSTELLINGEN OOK MOOIE „MEEVALLERS" „Ook vorig jaar om deze tijd zag de toekomst er somber uit, want onz< wachting was, dat liet gehele contingent wonlngwetbouw voor 1967 niet ii den kon worden gerealiseerd", aldus vervolgde de wethouder. Het eontingen ten dele In Ll.sse worden ondergebracht door samenwerking binnen het bouw district. 180 Leidse woningbehoevenden zullen aldus zij het dan in toch aan een woning worden geholpen. De hoop om nog dit jaar of zelfs volgend jaar met de bonwstroinen Merenwijk te starten Is echter de bodem Ingeslagen. Het Kon. Besluit to elgening van de gronden aldaar Is eerst enkele dagen geleden binnengek delijk het voorlopig laatste woningbouwproject binnen Leiden te zijn". Deze woorden sprak gisteren wethouder C. Piena tijdens een bijeenkomst in het bejaardencentrum „Rijn en Vliet" ter gelegenheid van het betrek ken van de laatste woning in het doorstromings complex rond het Jacq. Urlusplantsoen en daar mee de officiële overname van het object door de Gemeentelijke Woningstichting. Het gebied zal in totaal rond 1180 woningen gaan bevatten. In het Morskwartier zullen na vol tooiing van wat nu in aanbouw is nog ongeveer 300 woningen gebouwd worden. Behalve ongeveer 60 be jaardenwoningen, zal een belangrijk gedeelte hiervan in de particuliere sector worden uitgevoerd. De bouw hangt echter af van het tijdstip, waarop de gronden in eigendom zijn verkregen. Daarover zijn onder handelingen gaande. GEEN STILSTAND Een en ander betekent echter niet, dat nu de woningbouw in Leiden vol ledig stilstaat. Want tussen alle teleur stellende ervaringen is een heel be langrijke meevaller te voorschijn ge komen. De onderhandelingen over be langrijke gedeelten van voormalig Oegstgeest in het Morskwartier ver liepen buiten verwachting vlot. Met enkele grondeigenaren kwam spoedig een overeenkomst tot stand, waarbij nog de gelukkige omstandigheid kwam, dat deze gronden in het bestemmings plan voor volkswoningbouw bleken bestemd. De problemen van zo'n plot selinge kans zijn echter niet gering. In allerijl moest geld worden gevon den om de gronden bouwrijp te maken. Maar het resultaat is, dat nog dit jaar kan worden begonnen met de bouw van 413 woningwetwoningen in het Morskwartier, een aantal, dat ruimschoots uitgaat boven het con tingent van 289 woningen voor dit jaar, zodat zelfs het contingent voor 1968 voor een groot deel moet worden aangesproken. „Een mee valler waar we bijzonder blij mee zijn," aldus de wethouder. Succesvolle middenstandsshow in dorpshuis van Leiderdorp De middenstandsshow van aclit speci aalzaken te Leiderdorp ld b«t Dorpshui)! is een succes geworden. De op maandag morgen door mevrouw Callaa geopepde show heeft tot en met gisteravond bij zonder veel belangstelling getrokken. Geen wonder, want de standhouders hebben alles gedaan om de bezoekers op een prettige wijze met hun specialiteiten bekend te maken. De kleuren'"levisie. een der grote noviteiten, was uiteraard buitengewoon in trek. Verder kon men Spaanse wijnen proeven, de vervaardi ging van marsepeinen lekkernijen be kijken om van tal van andere nu i -ties nog niet te spreken. Tevens was er een stand van bet Verbond van Veilig Ver keer ingericht. Het hoogtepunt van de sluitingsavond was een loting die gehouden werd op de nummers van de entreebewijzen. De hoofdprijswinnares was mevrouw Bie- sot, Ericalaan te Leiderdorp. Namens Iedere standhouder werd haar een ge schenk aangeboden. Als „grote prijs" koos zij een haardroger op hoge stan daard uit. Op de foto: de „Carmen" van de show 1967 overhandigt mevr. Biesot de standhouders de haardroger. Eveneens binnenkort komt Zuid-West een stukje dichter bij voltooiing met de oplevering van de dagwinkels aan de Vijf Meilaan en aan het Jacq. Ur lusplantsoen. De bouw van de vrije sectorwoningen langs de Voorschoter- weg en het plan voor een wijkpark zullen Zuid-West definitief als woon wijk afronden. DIAMANTLAAN De uitbreiding aan de Diamantlaan, waar vorig jaar de 303 woningflats gereed kwamen, krijgt door de mee valler van de voren reeds genoemde 413 doorstromingswoningen weer een belangrijke impuls. Ook het winkel centrum aldaar een supermarkt en 10 winkels benevens de tot dit project behorende woningen, zullen binnen afzienbare tijd zijn voltooid. MERENWIJK De gemeente Leiden blijft zich vast klampen aan de hoop, in elk geval medio 1969 de kraan van de z.g. bouw- stroom voor de Merenwijk te kunnen opendraaien. Dit is hoognodig, wil Leiden de grote aantallen woningbe hoevenden in de gemeente en ook de gezinnen uit de saneringsgebieden een passende woonruimte kunnen bieden. „Hoop doet echter leven,' aldus wet houder Piena. De bouw van de 413 woningen, waar van men nu nagenoeg zeker is, toont echter overduidelijk aan de gelegen- heidspolitiek, waartoe de gemeente besturen tegenwoordig zo dikwijls worden genoopt. Speciaal onder de vaak moeilijke onderhandelingen over het vaststellen van de curveprijs zeker in deze moeilijke stad heeft de volkshuisvesting te lijden, aldus wethouder C. Piena. Klaas Boot (links) en Cor Smulders gaven bij de op enlng van het VNG-lokaal een demonstratie turnen. Nog 523 lokalen nodig in de 'provincie Na vele jaren van tobben, hebben we in ons dorp nu in drie jaar tijd, drie volledig geoutilleerde gymnastieklokalen, en dat is, als we goed naar de gedeputeerde, prof. dr. P. J. van Praag hebben geluisterd een zaak waar mee Leiderdorp bijzonder te feliciteren is. Alle hoofden van scholen, hoof den van de gemeentediensten en afgevaardigden van verschillende sport verenigingen waren maandagmorgen om 11 uur aanwezig om de officiële opening van het nieuwe gymnastieklokaal hij te wonen. De burgemeester behandelde de voorgeschiedenis van de bouw van dit lokaal, hetgeen men reeds heeft kunnen lezen in ons blad van vorige week. Prof. van Praag zei, dat er in de provincie Zuid-Holland nog 523 lokalen nodig zijn, daarnaast nog 18 DAMCLUB LEIDEN VIERDE VEERTIGSTE VERJAARDAG De Damclub Leiden (DLC) heeft haar 40-jarig bestaan herdacht in de Jacobi- zaal van de Burcht. De voorzitter, de heer W. Nijenhuis, heette aan het begin van de avond alle aanwezigen en in het bijzonder de ver tegenwoordigers van de Leidse Districts- Dambond hartelijk welkom. Voorts wa ren er afgevaardigden van L.D.V., KDC, WDG en de Burcht. Spreker bracht dank aan de jubileumcommissie die deze avond in elkaar had gezet. De secretaris van de feestcommissie J. Slingerland bood de ex-voorzitter W. F. Olivier een prachtig geschenk aan. Vervolgens was het woord aan de afgevaardigden. De heer Lieftlnck sprak namens de LDDB en memoreerde dat DCL steeds een graag gezien tegenstander is. Het was de heer Lieftinck bekend, dat er bij DCL steeds met animo wordt gedamd. Hij hoopte, dat DCL ook iets zou doen GR0KVU1L- OPHAALDIENST Vrijdag 29 september Buurt 31: Kort Rapenburg, Kabel- jouwsteeg. Rapenburg, Doelensteeg, Nonnensteeg, Kolfmakersteeg, Zeger- steeg, 5e Binnenvestgracht, Sterren wacht, Kaiserstraat, Bakkersteeg, Mo lenstee),1, Boisetkade, Kampersleeg, Consciensestraat, Vliet, Doezastraat, St. Jacobshof, St. Jacobsgraeht, Jan v. Houtkade, Hoefstraat, Raamsteeg, Ga- renmarkt, Steenschuur, Nieuwsteeg, Herensteeg, Salomonsteeg, Kloksteeg, Scheepmakersteeg, Houtstr., Gerecht, Lokhorststraat, Zonneveldstraat, Pie- terskerkkoorsteeg, Diefsteeg, Berken- doelstraat, Pieterskerkgracht, Pieters kerkhof, Papengracht, Doelengracht, Pieter skerkst raat. INBRAAkJES - Mgr. Jansen, bisschop van Rotter dam, zal vanavond om zeven uur de i Moeder Gods-kerk in Voorschoten In de nacht van vrijdag op zaterdag is een surprise-automaat aan de Sta tionsweg weggehaald. De dief heeft nu j 30,- aan kwartjes in zijn bezit. Uit twee auto's, die op een terrein van een automobielbedrijf aan de Haar lemmerweg stonden, zijn twee accu's ontvreemd ter waarde van 250,-. Begin deze week is van een gepar- I keerde personenauto aan de Bachstraat i het reservewiel met band gestolen. LEIDSE l'OSTDUIVENCLUB Aan de vlucht vanaf Maastricht op i 24 september 1967 namen 93 duiven j deel. die gelost werden om 8.30 uur met Zuiden wind. 1. tot en met 8. J. van Alphen er., 10l A. Pracht. om de jeugd tot het damspel aan te trek ken. Namens de LDDB bood hij een fraaie beker aan. De heer Musurel was de tolk van de Leidse Damvereniging en roemde de prettige sfeer die er steeds tussen DCL en LDV is. De twee clubs hebben elkaar nodig. Ook deze afgevaardigde bood een prachtige beker aan. Nadat ook nog het woord was gevoerd door de afgevaardigden van KDC en de Burcht met aanbieding van geschenken) begon de eigenlijke feestavond. Onder leiding van de heer Slingerland en mej. Duindam werd het bekende Bingo-spel gespeeld om fraaie prijzen. Kruising op de Warmonderbrug morgen beveiligd De verkeerslichten op het kruispunt Rijnsburgersingel-Mareslngel-Korte Ma- re-Haarlemmerweg zal morgen in ge bruik worden gesteld. In de week tot 6 oktober zullen met de installatie uitge breide proeven worden genomen teneinde tot een zo goed mogelijke definitieve op stelling en fasering te komen. Het ligt in de bedoeling voortaan bij elke nieuwe verkeerslichteninstallatie een dergelijke proefperiode toe te passen teneinde het stadium van de „kinderziekten" en de speciale problemen van een bepaald kruispunt tot een minimum te beperken en op zo kort mogelijke termijn op te De beveiliging van het kruispunt op de Warmonderbrug zal naar men kan aannemen de afwikkeling van het ver keer vooral In de spitsuren belangiijk ten goede komen. Heeft men eenmaal het „ongeluk" gehad in het spitsuur te zitten op Haarlemmerweg of Korte Mare dan weet men welk een tijd er mee ge moeid kon zijn om het Singelverkeer te kruisen of er zich in te voegen INBRAAK IN KLEUTERSCHOOL In de nacht van dinsdag op woensdag is ingebroken in de kleuterschool aan de Os- en Paardenlaan te Leiden. De dader verschafte zich toegang vla een klap- raara en verdween door een van binnen uit geopend raam. Hij heeft de kast van de hoofdkleuterleidater doorzocht. Ver mist worden een platenspeler, een koffer met kleuterplaatjes en een admlnietra- tieboek met gegevens over da leatste vtJf Jaa* BRANDWEERJUBILEA TE VOORSCHOTEN Gisteren heeft burgemeester L. de Kool van Voorschoten onderscheidingen uitgereikt wegens trouwe, dienst aan een drietal leden van de Voorsehotense brandweer. Het waren (v.l.n.r. op de fo to) de heren A. J. v. d. Peet, Th. F. van Oorschot en J. J. Planje. Geheel rechts burgemeester L. de Kool. sportzalen en één sportpaleis in der grote steden en verder nog vele sportvelden. Met dit alles zijn enige honderden miljoenen gemoeid. „U begrijpt nu, waarom ik Leiderdorp dubbel te feliciteren vindt, want als uw burgemeester zegt: we kunnen het nu aan, dan is dat veel meer, dan de meeste gemeentebesturen kun- Verder zei hij, dat men toch niet moest vergelen, dat de techniek di grondslag is voor de welvaart, de cultuur, de mobiliteit, de comir catie enz. Techniek vraagt een straffe organisatie van het hele leven, die soms benauwend is. Daarom is speel ruimte (een nieuwe' benaming vooi de sport-accommodaties) zo belang rijk in de nieuwe stedebouwkundige projecten. In een moderne gemeente zoals Leiderdorp valt deze accommo datie niet weg te denken. Nadat de heer R. Pommee met een klas meisjes een gymnastiekles op school had gedemonstreerd, volgde een turndemonstratie door de oud- turnkampioen Klaas Boot en de hui dige kampioen Rob Smulders. Op uitnodiging van de burgemees ter gingen de genodigden daai'na naar de raadzaal van het gemeentehuis,, waar prof. Van Praag als Hérinnfe- ring een oude prent van Leiderdorp werd aangeboden. - oi m Koningshuis beledigd Een maand voor Leidse student De 25-jarige Leidse student, die des tijds in het Prytaneum een aantal voor het Koninklijk Huis beledigend ge achte geschriften uitdeelde, werd door het Haagse Gerechtshof in hoger be roep veroordeeld tot één maand ge vangenisstraf. De Hoge Raad heeft het tegen dit arrest ingestelde cassatie beroep nu verworpen. Eerder had de Haagse rechtbank de pamflettenver- spreider veroordeeld tot zes weken gevangenisstraf, waarvan drie weken voorwaardelijk met 'n proeftijd van drie jaar. Dokter H. Bakema 25 jaar in Leiderdorp Op 1 november a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat dokter H. Bakema, ridder in de Orde van Oranje-Nassau, als huisarts naar Leiderdorp kwam, op verzoek van wijlen dokter G. A. de Bruyne, voor een jaar als diens as sistent, maar na dat jaar associeerden beide artsen zich. Als derde van vijf zonen werd hij op 18 mei 1917 in Emmen in een on derwijzersgezin geboren. De jubilaris doorliep het Stedelijk Gymnasium in Leiden, slaagde in 1936, en ging me dicijnen studeren aan de Leidse Uni versiteit, en behaalde reeds in 1942 z'n bul. In september 1,948 ging hij als officier van gezondheid i.v.m. de oor logssituatie aldaar, naar het toenma lige Ned. Indië. Daar heeft hij o.m. deelgenomen aan de tweede politio nele actie. Na z'n terugkomst werd hij voor zijn den lande bewezen dien sten geridderd, een feit dat weinigen j bekend is. „En toen", zo vertelde hij, i „ben ik weer fijn aan hel werk gaan. en ik hoop dit werk, dat me lief is, nog vele jaren te kunnen doen." Bij hel feit. dat dokter Bake ma niets voelde voor een viering dit jubileum, heeft de patiëntenkring zich niet neergelegd, menende dat dit nu juist eens de gelegenheid was, hun dokter, die nog echt de gezinsdokter is, hun dank en waardering te tonen. Zo heeft zich een comité gevormd, be staande uit: W. D. C. v. d. Wijngaard irz.), mevr. J. Rooda-Rietveld r.), A. Kruidenier (penn.), dokter G. A. de Bruyne. W. D. Delfos, n W. v. Hemert-v. d. Luit, L, v. d. Hoo- gen', mej. A. M. J. Lieverse, mevr. C. Overdevest-v. Leeuwen. P. v. d. Poel, R. Poels en mevr. J. G. Vos-Van Nifterik, met de bedoeling de jubila ris, naast een passend geschenk, als gezamenlijk blijk van waardering een recgpüe aan te bieden, die op. zater dag 4 november a.s. gehouden zal wor den in één der zalen van de Schep- pitigskerk. De' juiste tijden worden nog nader bekendgemaakt. Voor dit sympathieke doel zal gecol lecteerd worden, maar daarnaast kan z'n bijdrage ook gireren onder motto: „Jubileum dokter Bakema", de Raiffeisenbank te Leiderdorp op postrekening nr. 28 40 23. Burgerlijke Stand Geboren: Youetta Winifred Elise dr v. W. Demmendal en J. E. Sanders. Hanne- ke Maria Irene dr van H. J. van der Steen en J. van Hoog. Maurina dr van J. Gijsman en M. C. Weeber. Nicole Ma- r van J. P. van der Linden en M. C. Bijleveld. Claudia Monique dr van W. Colijn en M. Y. Lesquiller. Andrea dr v. E. P. J. de Winkel en P. J. van Beek. Marc Franqois zn van G. Schamlé en R. H. Weichahn. Marjolein Christine dr v. A. M. A. van Haasteren en C. H. Klui- ters. Helena Janna dr van C. Freke eD H. van Duijvenbode. Overleden: H. J. Hoogervorst, 71 jr, echtgenote van P. J. Visser. LEIDSE BIOSCOPEN De films in de week van 28 sept. tot 4 okt. zijn door de KFC als volgt ge keurd: Camera: Oi, Oi, Oi (18 j.) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondags: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: Bertrand in (onl)roerend goed (a.l.) Geprolongeerd Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Studio: De jonge Venus (18 j.) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag en 3 okt.: 2.30, 4.45, 7.00 i 9.15 uur. Trianon: Je leeft jaar), (Geprolongeerd) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 u Zondag: 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 Rex: Mini, mini, hip, hip (a.l.) Dagelijks: 2.30, 7.15 en 9.15 Zondag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.: twee keer (14 PUNT XTVj, CSQ/MJEf De nieuwste uitvinding KORRELTJE De mooiste tijd n het leven ligt het verleden, SLEUTELS AAN LAATSTE HUURDER OVERHANDIGD aan de heer W. A. Wallaart. Me- i de Voorsehotense zijde werd „de sleu- jw Wallaart ontving daarbij een lel in hel slot gestoken", waarmee dan boeket bloemen. symbolisch de volledige overname van Op de zesde etage van het blok aan I het complex een feil werd. Marktberichten LEIDSCHENDAM 27 sept. Eieren Aangevoerd waren 80800 kipeieren wel ke als volgt verhandeld zijn: 4300 no. 0 15,25-16,00; no. 1 14,25-14,75; 23700 no. 2 13,55-14,55; 17500 no. 3 12,80-13,60 12700 no. 4 11.05-12,00; 3400 no. 5 9.75- 10,50; 1700 no. 6 8,05-8,60; 900 kneus 11,00-12,75. BARNEVELD, 27 sept. Eieren Aanvoer ca. 21.000 stuks, handel traag. Prijzen: slachtkippen lichte 1.00-1.10, zware 1.15-1.50. Slachtkuikens 1.45-1.50., UTRECHT, 28 sept. Vee Totale! aanvoer 4324; runderen 1311, vettÉ- kalveren 224, graskalveren 93, nuchte re kalveren 295, schapen 1084, varkens boven 100 kg 450. id. beneden 100 kg 60, biggen 736, bokken en geiten 71. Prijzen: melk- en kalfkoeien 1025- 1475: kalfvaarzen 100-1200; vare koei en 900-1075; pinken 650-775; stieren 725-1100; graskalveren 350-575; nuch tere kalveren 40-80; fokkalveren 110- 325; schapen 80-120; lammeren 105- 145; drachtige varkens 350-475; lopers 85-110; biggen 62-72; bokken en ten 15-50, alles in p. stuk; vette koeien le kw. 3.65-3.90, id. 2e kw. 3.45- 3.65, id. 3e kw. 3.15-3.45; vette kalve ren le kw. 3.45-3.60, id. 2e kw. 3.25- 345, id. 3e kw. 3.00-3.25; nuchtere kal veren 1.40-1.80; zware vette varkens 1.85-1.90; zouters 2.08-2.14; slachtzeu- gen 1.65-1.70; jonge slachtzeugen 1.70- 1.78, alles p. kg gesl. gew. Handel en prijzen: melk- en kalfkoeien, kalm, niet geheel prijsh.; vette koeien, flauw, lager; vare koeien, stug, niet geheel prijsh.; vette kalveren, stug, even la ger; graskalveren, lui, prijsh.; nuch tere kalveren, willig, prijsh.; fokkal veren, willig, even hoger; schapen, willig, niet prijsh.; lammeren idem; varkens, redelijk, prijsh.; biggen id. GOUDA, 28 sept., Kaas Aanvoer 95 partijen kaas. Prijzen: le kwal 3.72 3.80; 2e kwal. 3,503,71; extra kwal. —4,16. Handel flauw. UNIVERSITAIRE EXAMENS Kand.ex. Duitse taal- en letterkunde de heer Th. F. M. Waaijers (Den Haag); doct.ex. Arabische taal- en letterkunde mevr. M. T. van Duijkeren-Romijn (Lelden); kand.ex. Godgeleerdheid de heren M. de Meij (Lelden) en W. F. G. Terborgh (Den Haag). Gisteren is in de recreatiezaal van het bejaardencentrum „Rijn en Vliet" het grote complex z.g. doorstromings- woningên rond het Jacq. Urlusplant soen in Leiden Zuid-West officieel door de aannemer opgeleverd en te vens heeft wethouder mevr. N. A. den Haan-Groen, in haar kwaliteit als voorzitster van de liuisvestingscom- missie, aan liet echtpaar W. A. Wal laart, de huurder van de laatste wo ning, de sleutels overhandigd. Alvorens dit gebeurde, heeft de heer J. P. v. d. Zeeuw, directeur van Pa- nagro te Warmond, een kort overzicht gegeven van de voorspoedige bouw van het grote complex („Wij geloven geslaagd le zijn") en tevens dank ge bracht aan alle officiële instanties voor de ondervonden medewerking. 'I ver trouwen en de prettige samenwerking. Spr. stelde vervolgens de sleutels van de laatste woning ter hand aan wethouder C. Piena. die hierop een korte rede uitsprak, waarover elders in dit blad. Wethouder mevr. den Haan sprak vervolgens woorden van dank tot de aannemers voor de goede samenwer king. Zij onthulde daarbij, dat met de 336 doorstromingswoningen niet min- der dan 750 gezinnen waren gehol- i pen. een hele taak. die echter grote Mevrouw Wallaart neemt de laatste „doorstromingsflat" aan voldoening heeft gebracht. j wethouders mevr. Elly den Haan—Groen en C. J. Piena, twee geme Zij overnandigdue \s#rvolg«ns de sie*-1 bewoonster met vreugde kunnen tem grien op de totstandkoming ■t Jacq. Urlusplantsoeii in gebruik. Naast haar de inteiyke bestuurder», die evenals de gelukkige nieuwe 'an dit voor Leiden belangrijke woningbouw complex.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 4