S)e£eicl6e(3ot!/ïa/nt Pensioenen bij moeilijkheden in ondernemingen veiliger stellen Moeilijkheden: JAMIN Rijksvoorlichting in opspraak: PERSOONLIJK ADVISEUR STAATSSECRETARIS HAEX NIEUWE BENOEMINGEN Advies SociaaL Economische Margriet verwacht kindje „Optreden economische controle beschamend" Weer ongeluk met tankauto AL Wilde schietpartij na bankroof Milaan Twee doden, 19 gewonden Opzegtermijn ouderen beter regelen Jongetje bezweken Ratna Sara Dewi verlangt niet naar terugkomst van Soekarno Diplomaten sterker bloot aan aanvallen Politieke druk door geweld Vijf bejaarden gedood door kolendamp PAPENGRACHT 32 - LEIDEN ADVERTENTCEAFD, 2.08.26 - GIRO 10.30.03 TEL. 2.09.35 REDACTIE 2.00.15 en 2.55.94 DIRECTEUR J. F. J. M KOENS HOOFDREr \CTEUR L. C. J. ROOZEN ABONNEMENTSPRIJS: p. w. ƒ0.98; p. maand ƒ4.20; p. kwart ƒ12.55; franco per poet ƒ15.40. ADVERTENTIES 22 et. p. mm. Telefoontjes 2.- itLACHTEN bezorging tel. 3.38.39 (18.00-19.00). DINSDAG 26 SEPTEMBER 1967 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN MINDER WARM De weersverwachting, meegedeeld door het KNMI. geldig tot morgenavond: Vanavond en vannacht tijded 1 jk enige regen of een bul. Morgen overdag opklaringen en op dr meeste plaatsen droog weer. Matige, aan de kust af en toe vrij krachtige wind tussen mild en zuldwe6t. Minder warm. 58e jaargang, no. 17.253 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De overheidsvoorlichting Is de laatste weken danig in opspraak gekomen. Loslippigheid van een persoonlijk adviseur van verschillende ministers, een te grote vlotheid van een staatssecretaris, de benoeming van enkele perschefs en de taak van de rijksvoorlichtingsdienst In het totaal van de overheidsvoorlichting bebben 'n sfeer rond de overheldspubliclteit geschapen, de niet bijzonder plezierig is. De moeilijkheden concentreren zich op: de taak van de rijksvoorlichtingsdienst; de populair sprekende en doende staatssecretaris Haex van de luchtmacht; de aanstelling van een perschef bij het ministerie van Financiën en bij de voorlichting van Ontwikkelingshulp; de naar men zegt te grote loslippigheid van de Rotterdamse public-relatlons- adviseur, oud-Hagenaar Ben Korsten; de al te grote verschillen tussen de voorlichting van de departementen onderling. (Zie verder pagina 5) EMMEN (A.N.P.). „De manier, aarop de economische controledienst heeft gemeend te moeten optreden, is een rechtsstaat ronduit beschamend geweest"'. verklaarde de voorzitter van de Christelijke Bond van Patroons in het Meubileringsbedrijf, de heer E. v. Tellin- in Emmen op de jaarvergadering de C.B.P.M. naar aanleiding van de manier, waarop de economische controle dienst dit voorjaar een onderzoek heeft :eld naar boycot-acties van de win keliers tegen fabrikanten, die ook aan de zogenaamde kortingkanalen leveren. De centrale bond van meubelfabrikanten heeft onlangs meegedeeld, dat blijkens enquête twintig procent van de afzet kortingkanalen werd geleverd. De heer Van Tellingen twijfelt aan dit cijfer, ook als het juist zou zijn is het volgens hem nog twintig procent te hoog. Over het optreden van de economische 'ontroledienst zei hij, dat het in beslag lemen van notulen van vergaderingen n bescheiden van organisaties misschien gebeurt in een politiestaat achter het IJzeren Gordijn, maar niet hoort voor te komen in een rechtsstaat. (ADVERTENTIE) LIMBURG (DPA) Een Duitse ankauto, geladen met bijtende vloei stof Is vanochtend op de verkeersweg KeulenFrankfort bij Niederbrechen botsing gekomen met een Nederlandse achtwagen, waardoor het verkeer zes ir gestremd werd. Naar de politie mee- •elde, moest de bestuurder van de tank- luto in dichte mist plotseling remmen vaardoor zijn wagen ging slingeren en egen de Nederlandse auto reed. De ankwagen sloeg om en 600 tot 800 iter bijtende vloeistof vloeide over het wegdek. De bestuurder werd ernstig ge- vond. Oranje e-Nassau van Vollenhoven (Van 3 parlementaire redactie) DEN HAAG De baby, die prinses Margriet, naar gisteravond officieel is mee gedeeld, eind april 1968 verwacht, zal de familienaam Oranje-Nassau van Vollen hoven krijgen. Aanspreektitel wordt zijne of hare hoogheid. De juiste geboortedatum zal voor de gehele koninklijke familie en de familie Van Vollenhoven een verrassing zijn. Koningin Juliana is immers 30 april jarig, evenals de toekomstige vader mr. P. van Vollenhovcn. Bovendien is ook prins Willem-Alexander in april geboren. Op 27 april wordt hij één jaar. Van een directe troonopvolging is bij het kind van prinses Margriet en mr. Van Vollenhoven geen sprake. Prinses Margriet was, nadat prinses Irene Nederland na haar huwelijk had verlaten, tweede geworden in de opvolging. Na de geboorte van Willem-Alexander is dit veranderd, omdat deze prins thans na prinses Beatrix troonopvolger wordt. MILAAN, Reuter-A.P.) Drie bank rovers en een uitgebreide politie macht hebben gistermiddag in de binnenstad van Milaan een wild vuurgevecht geleverd. Het resultaat werd na afloop door de poli tie meegedeeld: een van de bankrovers kon, gewond en door zijn collega's in de steek gelaten, worden gegrepen met de buit van tien miljoen lire, twee burgers werden tijdens het vuurgevecht gedood, negentien anderen werden gewond, waar van er drie in levensgevaar verkeren. Twee bankrovers wisten te ontkomen Twee overvallers hadden in de rij voor de kassa van de bank gestaan. Toen zij aan de beurt kwamen, bonden zij een zak doek voor hun gezicht en eisten al het geld op. Nadat zij een bezoeker en een politiebeambte met de kolf van hun pisto len bewusteloos hadden geslagen, renden zij naar hun auto. Een politieauto versperde hen evenwel de weg. waarop de rovers het vuur open den. Zij hadden het ongeluk dat zich in de buurt veel politiepatrouilles bevon den in verband met een verzoek om hulp van een nabijgelegen gevangenis. Daar dreigde een gevange zich van het dak te storten, omdat hij zich onschuldig achtte aan een reeks diefstallen waarvoor hij veroordeeld was De auto van de rovers wist echter de blokkerende politiewagen te ontwijken en verdween, achtervolgd door verscheidene politieauto's. Tijdens de achtervolging door de stad werden verscheidene mensen het Geen krant ontvangen? Bel tussen 6.007.00 uur, nummer 33839 en per speciale koerier wordt de krant alsnog gebracht. Waar agentschap pen zijn gevestigd wende men sieh slachtoffer van botsingen, veroorzaakt door automobilisten die een goed heen komen zochten. De jacht eindigde toen de auto van de rovers werd klem gereden. De rovers openden het vuur met machine geweren, en twee van hen wisten te ont komen. Inmiddels hadden kogels het leven geëist van een vrachtwagenchauffeur ach ter het stuur van zijn geparkeerde wagen en van een andere automobilist, die in het hoofd werd getroffen. Zwaar gewond werden onder meer een politieman en een vijfjarig jongetje. (ADVERTENTIE) roomcaramels niet duur wet heerlijk (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Sociaal-Economische Raad heeft er bij de regering op aangedrongen de pensioenaanspraken van werknemers op de onderneming, die in financiële moeilijkheden is geraakt, veiliger te stellen. De SER vindt, dat aan de pensioenaanspraken een hogeïe rangorde in de reeks schuldeisers moet worden gegeven. De SER vindt deze aanspraken belangrijk en het beschermen waard. Aan de andere kant staat de SER afwijzend tegenover het wetsontwerp, waarin de regering de opzegtermijn voor werknemers boven de 50 jaar met dertien weken wil verlengen. Voorgesteld wordt een regeling die minder ver gaat. Ten aanzien van de pensioenvorderin gen stelt de S.E.R., dat de hele rang orde van schuldeisers bij eeh faillisse ment moet worden herzien. Want ook a krijgen pensioenaanspraken me wicht, andere crediteuren met een nog hogere orde slokken bij een faillissement zoveel op dat er toch nog onvoldoende overblijft voor de pensioenen. Ten aanzien van de verlenging van de opzegtermijn voor werknemers boven de 50 jaar, zegt de S.E.R., dat een derge lijke regeling geen bescherming, maar eerder een bedreiging vormt voor deze groep werknemers. Ondernemers zullen dan immers minder gemakkelijk bereid zijn oudere personen in dienst te nemen. Anderzijds zou het vaststellen van een leeftijdsgrens naar de mening van de S.E.R. op werknemers boven die grens een stempel van geringe geschiktheid drukken. Om aan deze bezwaren tegemoet te komen en anderzijds de oudere werkne mers toch een langere opzegtermijn toe te kennen, stelt de S.E.R. voor: Een verlenging van de opzegduur ge relateerd aan de duur van het dienst verband: voor ieder jaar, dat een werknemer na zijn 45-jarige leeftijd in dienst is geweest «ij "en werkgever, moet die werkgever de opzegtermijn met een week verlengen, met een maximum van dertien weken. Voor een werknemer van 50 jaar en ouder geldt een minimumopzegter mijn van drie weken, mits "hij een aaneengesloten jaar bij zijn werk gever heeft gewerkt. 9 De regeling geldt niet voor werkne mers van 65 jaar en ouder. Zij vallen onder de normale opzegprocedure. Bij C.A.O. kan worden bepaald, dat verlenging niet of niet ten volle zal gelden of langer zal zijn. Een aantal S.E.R.-leden heeft een af wijkende opvatting. Enkele leden me nen, dat verlenging van de opzegtermijn waarmee zij het op zichzelf eens zijn, te zware (loon) lasten op een bedrijf kan leggen. Juist op een moment dat het al zijn geld nodig heeft voor sanering. Deze leden zouden daarom een verzekerings- vorm willen introduceren. Enkele andere leden willen de ondernemers helemaal niet voor het risico laten opkomen, maar voor de „oud-gedienden" de uitkering van de werkloosheidswet met dertien weken verlengen. De meerderheid van de S.E.R. is hierop tegen: de bedoeling is immers, het ontslag van ouderen tegengaan en als er ontslag nodig is, de betrokkene nog tijdens het dienstver band kans geven ander werk te zoeken. VOETEN AFGEREDEN (Van onze correspondent) BREIDA. Het jongetje G. van der Put, waarvan zaterdag <loor een rangeerlocomotief beide voetjes werden afgereden, Is ln het Slnt-Ignatlu»- ziekenhuis aan de opgelopen verwon dingen bezweken. Zoals gemeld gingen de spoorbomen, die gesloten waren om een andere trein te laten passeren, te vroeg open. Het is mogelijk, dat het jongetje ook ernstig hersenletsel heeft opgelopen. De recherche van de ge meentepolitie stelt een onderzoek ln om erachter te komen, waarom de spoor bomen te vroeg open zijn gegaan. Men heeft de oorzaak nog niet kunnen achterhalen. Er moeten nog verschillende personen worden gehoord. NEW YORK (AP) De Japanse schoonheid die In 1959 de derde vrouw van de Indonesische president Soekarno werd, Tatua Saru Dewi. heeft ver klaard, te betwijfelen of hij het politieke heft weer In handen «al krijgen in Indo nesië. ,,lk denk van niet. en Ik verlanc er niet naar", «el mevrouw Soekurno. „Het was een hard leven". Dewi en haar dochtertje Kartlka van zes maanden logeren bij Joey en Cindy Adams in New York. Mevrouw Adams heeft verscheidene boeken over Soekar no geschreven. Mevrouw Soekarno zag haar man voor het laatst op 14 november 1966. De afge lopen tien maanden heeft ze in Japan ge woond. Ze zei dat ze naar Amerika was gekomen omdat een deel van de Japan se pers haar vijandig gezind was. Ze hoopt ln de Verenigde Staten rustige, vreedzame dagen door te brengen. Over haar man zei ze: „Helaas moeten we ge scheiden leven, maar zodra de toestand verbetert, keer ik naar hem terug" Wie zijn dit, die bras-dessus, bras- dessous door de straten gaan T Wie is hij, wie is zij f Het zijn Franse mannequins, die een gestreept dinner dress en een kniebroekpak met jasje showen. Het zijn evenwel geen hij en zij, maar zij en zij. Zij aan zij. Vrouwen mogen in Rome zachtjes meeneuriën ROME (K.N.P.). Vrouwen mogen zich voortaan ook verdiepen in de ge wijde muziek aan het Pauselijk Instituut voor Muziek te Rome. Men blijkt even wel nog niet zover te willen gaan om de vrouwelijke studenten ook in de collegezalen van de mannen toe te laten. Er is namelijk een aparte af deling opgericht, die blijkens haar naam bovendien alleen nog maar voor vrou welijke religieuzen bestemd is. DEN HAAG (ANP) Het beginsel van de diplomatieke onschendbaarheid schijnt langzaam losgelaten te worden. Buitenlandse vertegenwoordigers heb ben steeds meer te lijden van fysieke aanvallen, brandstichting, plundering en beledigende uitspraken. ZIJ kunnen niet altijd rekenen op de hulp van de overheid in de desbetreffende staten. Men kun cich daardoor niet aan de In druk onttrekken, dat bovengenoemde middelen tegenwoorldg aangegrepen worden om politieke druk uit te oefenen. Kortom: de hedendaagse diplomatie staat voor grote veranderingen en wordt steeds moeilijker. Dit zei staatssecretaris H. J. de Kos ter (buitenlandse Zaken) in het gebouw van de Eerste Kamer bij de opening van de leergang buitenlandse betrekkin gen. De taak van de diplomaat is ver zwaard. Straks moeten toekomstige bui tenlandse vertegenwoordigers nog in structies krijgen voor het blussen van branden, eerste hulp bij ongelukken, de fysieke en geestelijke voorbereiding op noodtoestanden', aldus de bewindsman. Een ding is wel heel duidelijk: de leer gang buitenlandse betrekkingen voorziet in een behoefte. De heer de Koster noemde nog ande re voorbeelden van de problematiek bij het onderhouden van buitenlandse be trekkingen. Nog steeds schijnen conflic ten te hioeten worden opgelost met wa penen; en dat in deze, de twintigste eeuw, aldus de staatssecretaris. De leergang buitenlandse betrekkingen duurt acht maanden. Ze is georgani seerd door het Nederlandsch genoot schap voor internationale zaken en de stichting der Nederlandse universiteiten en hogescholen voor internationale sa menwerking. De (postacademiale) leer gang is een verplicht onderdeel van de opleiding voor aspiranbambtcnaren van dc buitenlandse dienst. Ook zijn er twaalf plaatsen opengesteld voor acade mici uit de particuliere sector. Alle plaatsen (25) zijn bezet. De te behande len leerstof omvat: vergelijkende poli tieke geschiedenis, vergelijkende studie van hot buitenlands beleid der voor naamste landen, problematiek der ont wikkelingslanden, opzet en werkwijze van de Internationale organisaties, Inter nationale economische betrekkingen, on onderwijs in twee moderne talen. Bij de opening van dc leergang was ook minister Udink (Ontwikkelingshulp) aanwezig. Het lid van de Rand von Sta te* mr. S. J. baron VBII Tuyll van Se- rooskerken, Weid een rede over „De di plomaat in de Internationale betrekkin gen", waarin hij ais belangrijkste eis voor dc diplomaat stelde: hij moet zijn tijd verstaan, een kind van zijn tijd zijn. ROERMOND (ANP) De 7S-Jarlge heer H. Bruggeman is gisteravond over leden aan koolmonoxydeverglftlglng. De kachel was vrijdag aangemaakt, maar met het warme weer van maandag af gesloten. EDE De 85-Jarige mej. Gh. J. H. van Aaken is gisteren dood in haar wo ning aangetroffen. Ze bleek te zjjn over leden aan koolmonoxydeverglftlglng;. In de kamer brandde een kachel, die van onderen was afgesloten, terwijl de tos voet naar de schoorsteen open stond. Alle ramen waren gesloten. APELDOORN Dc politie heeft gis teren de 78-Jarlge J. W. Bosveld dood ln zQn woning aangetroffen. De man bleek te zijn overleden door koolmonoxydover- glftiging. Z(Jn vrouw was bewusteloos. De kachel was geheel afgesloten. Door de weersomstandigheden was er weinig trek in de schoorsteen, waardoor kolen damp ln de kamer binnen kon dringen. GRONINGEN Twee bejaarde per sonen, de 79-Jarige heer J. K. Korthuls en de 74-Jarige mevrouw Y. K. Palts, z(Jn ln hun woning door kolendampver giftiging om het leven gekomen.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 1