S)e£eid4e(Eoti/ïcwt Milivoj Pavela Frans episcopaat neemt het op voor gescheiden vrouw Meesterspion George Blake in Rusland TELEVISIE VANAVOND „Nederlander komt niet alleen voor zon maar ook voor Joego-Slaven" PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT VRIJDAG 22 SEPTEMBER 1967 (ADVERTENTIE) Doorstroming blijft onzeker OP het thema dat een goed jaar gele den minister Bogaers componeerde tot heffing van extra-bedrag ten laste van beter betaalde huurders van woning wetwoningen, Is zijn opvolger minister Schut nu met een officiële variatie ge. komen. Tegen het plan van minister Bogaers zijn destijds onredelijke bezwaren ge maakt; maar er gingen ook stemmen op met meer steekhoudende kritiek. Het systeem-Bogaer8 zou te grof gaan werken; het systeem-Bogaers greep de huurders van woningwetwoningen aan, maar Het in gelijke inkomensgroepen thuis te brengen bewoners van op an dere wijze gesubsideerde groepen onge rept; het systeem-Bogaers garandeerde beslist niet dat het een van zijn belang rijke doeleinden, de doorstroming, ook metterdaad zou bereiken. Op het eerste gezicht komt de varia tie van minister Schut tegemoet aan het bezwaar van de te ruwe werking. Er is een betere relatie gelegd tussen het be lastbare Inkomen, de extra-lasten van grotere gezinnen en de huursom. MAAR hoe staat het met de andere bezwaren? Het ziet ernaar uit dat de minister bezweken is voor de grote praktische moeilijkheden om ook de be- terbetaalde bewoners van andere ge subsidieerde woningen iets in rekening te brengen van de voordelen die ze niet helemaal terecht uit de algemene mid delen onttrokken hebben. En wat de doorstroming betreft zien we de zon nog maar steeds niet dagen. Voor de gebieden waar geen huurlibe- ralisatte is ingevoerd, staat een jaarlijk se huurverhoging nu wel vast. Maar ook al heelt die de fraaie naam van huuraanpassing gekregen, de uitwerking zal wel zo zijn. dat de animo om te gaan „doorstromen" even klein blijft, als ze alttyd geweest is. We vrezen dat het resultaat uiteinde lijk zal zjjn minder uitgaven voor de schatkist en wat meer inkomen voor de huiseigenaren. DE doorstroming zal dan wel moeten wachten op de huurllberalisatle. Of die dan zegenrijk gaat werken, blijft tot betere berichten uit de geliberali seerde provincies nog maar een vraag. Tenslotte blijft ook nog bestaan het be zwaar van huurders van woning wetwoningen, die al geruime tijd reikhalzend naar een betere woning uit kijken, daar graag meer huur voor wil len betalen, maar er niet in kunnen slagen tegen een redelijk huurbedrag iets te vinden. Naast hun te kleine nlng krijgen ze er in hun onmacht straks een „boete" bij, die onrechtvaar dig aandoet. Man met baard wordt in verzegelde trein Rusland binnengesmokkeld. Bloedige bur geroorlog breekt uit. Vijftig jaar later openen Russen geheime archieven. PANORAMA krijgt primeur voor Nederland. Deze week schokkende foto's en feiten van Russische revolutie Excellenties offeren! TUSSEN het vele nieuws over hogere lasten en stijgende uitgaven, stond het „miniberichtje" over het offer da} de hoogstgeplaatste overheidsfunctiona rissen gaan brengen. Inclusief de excel lenties, ministers zowel als staatssecre tarissen, zullen ze wat meer moeten gaan terugbetalen aan de schatkist voor privé- gesprekken via hun telefoonlijnen. Een roerend bewijs dat men in de hoogste kringen met een voorbeeld van bezuinigingen wil voorgaan. Van het te besparen bedrag zal men wel geen Karei Doorman kunnen laten repareren en nog minder de hongerende kinderen in India of Vietnam uit hun ellende kunnen be vrijden. Maar het is toch een goed begin en men weet nooit wat er uit zo'n begin kan groeien. A propos, zou het niet meer zoden aan de dijk gezet hebben, wanneer eens kracht gezet werd achter het voornemen om de topsalarissen in overheidsdienst procentueel niet meer in gelijke mate te laten stijgen als het inkomen van de kleine ambtenaar? Of staat a priori vast, dat de fiscus toch zoveel van deze salarisstijgingen afroomt, dat het mes in de telefoon rekeningen met meer resultaten snijdt? Wat een particuliere telefoonrekenin gen moeten dat dan wel niet zijn! Ned. Dans Theater in Koninklijke Schouwburg DEN HAAG Het Nederlands Dans Theater opent het seizoen 1967-'68 op dinsdag 26 september met een voorstel ling in de Koninklijke Schouwburg, die op 27 en 28 september zal worden her haald in resp. Amsterdam en Rotter dam Op het programma staan de bal letten Interludes van Frans Vervenne; Pas de deux uit „Le diable A quatre" van Benjamin Harkarvy, waarbij de Engelse gaataollst Gary Sherwood zal optreden als partner van Marian Sar- stüdt; Impressies van Job Sanders; Dualis van Hans van Manen. De voorstellingen zullen worden be geleid door het Nederlands Balletorkest o.l.v. Peter Frös. Koningin Elisabeth Concours 1968 BRUSSEL (ANP) Het volgende Internationale Koningin Elizabeth Con cours, ditmaal voor piano, zal in mei 1968 in Brussel worden gehouden. De deelnemers, die door de eerste schif- tingsproeven komen, zullen in de twee de ronde om een nog niet uitgegeven Belgische pianocompositie van maxi maal acht minuten moeten spelen, dat speciaal voor dit concours is geschre ven. Voor de eindproef zal, behalve een door de jury op te leggen werk en concert ter keuze van de deelnemers, een speciaal voor de wedstrijd gecom poneerd concert voor piano en orkest ten gehore gebracht moeten worden. N.K.Y. GEEFT THAILANDER KUNSTBENEN (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Xion Panyaxairaska, een 26-jarige chauffeur en gelovig boed dhist uit Thailand, komt zondag naar Nederland. ZUn hoop is gevestigd op de medische deskundigen in Nederland, die hem weer zullen leren lopen. Eind vo rig jaar werden bij een verkeersongeval zijn beide benen afgerukt. In Thailand zijn geen ziekenhuizen of revalidatie centra die kunstbenen kunnen maken. Adrl Schrama, lid van de groep die door de Katholieke Werkende Jeugd naar Thailand werd uitgezonden voor ont wikkelingshulp, vond deze jongeman in bittere ellende en zonder hoop. Hij nam contact op met de Katholieke Bond van Vervoerspersoneel en „Herwonnen Le venskracht", een instelling van het NKV, speciaal belast met de gezondheidszorg. Beide organisaties besloten te helpen. Zij hebben hun girorekeningen voor dit doel opengesteld: nr. 22104 „Katholieke Bond van Vervoerspersoneel Utrecht" en nr. 460604 van „Herwonnen Levenskracht Utrecht". Foto's, opgestuurd naar Nederland, wezen uit dat de man te revalideren is. De kosten voor vervoer van en naar Thailand, alsmede opname in „De Hoog straat" te Doorn en vier prothesen be dragen rond 35.000.Waarschijnlijk zal Xion Panyaxairaska reeds na een half jaar weer kunnen lopen en terug kunnen gaan naar zijn vrouw en twee kinderen in Thailand. De actie, die voor hem gevoerd wordt, heeft als motto „Laat hem lopen". PARIJS (KNP) De Franse bis schoppen hebben hun priesters en ge lovigen In een nota gewezen op de „droevige" situatie van vele geschei den vrouwen, die gehoorzamen aan de kerkelijke wetten en niet opnieuw trou wen. De christelijke gemeenschap sluit hen praktisch buiten, aldus de bis schoppen. „Wel zijn er priesters die openlijk een nieuw huwelijk aanprijzen, maar die houding leidt ertoe, dat de ge lovigen niet weten hoe nu de houding an de Kerk Is". De bisschoppen zelf spreken zich niet uit over de kwestie of een moed willig in de steek gelaten vrouw weer nieuw huwelijk kan aangaan. Wel behandelen zij breeduit de moeilijkhe den van deze vrouwen. Zij hebben zich daarbij door een aantal gescheiden vrouwen laten voorlichten. Tijdens het concilie heeft mgr. Zogh- bi, vicaris van patriarch Maximos, de ze kwestie bij het concilie aanhangig gemaakt en gewezen op de vroeg-chris- telijke praktijk dat de niet-schuldige LONDEN (Reuter) Er zijn zeer dui delijk aanwijzingen dat de Britse mees- torspion George Blake thans in de Sov jet-Unie is. Blake werd in mei 1965 we gens spionage voor de Sovjet-Unie tot 42 jaar veroordeeld. In oktober vorig jaar ontsnapte hij uit de Londense ge vangenis Wormwood Scrubs. Een woordvoerder van het Brrltse mi nisterie van Buitenlandse Zaken zei don derdagavond dat op 4 september een Ier, die zich bekendmaakte als Sean Bourke, zonder papieren bij de Britse ambassade in Moskou aanklopte. Hij vertelde de vlucht van Blake uit Enge land te hebben geregeld en vroeg inlich tingen om naar Engeland terug te ke- Door middel van foto's is aan het licht gekomen dart de man indèrdaad Sean Bourke was. In Engeland is tegen hem een arrestatiebevel van kracht. Engeland heeft echter geen uitleve ringsverdragen met de Sovjet-Unie. partij een nieuw huwelijk kan sluiten. In het concilie is discussie hierover di rect afgekapt. Het is niet bekend of de Franse bisschoppen met opzet deze kwestie hebben aangesneden aan de vooravond van de bisschoppensynode in Rome. Het blijkt niet de bedoeling van de bisschoppen op de juridische kant va» de zaak in te gaan, maar veeleer bij de priesters en de gelovigen erop te wij zen, in welke treurige omstandigheden sommige gescheiden vrouwen leven. „Haar eenzaamheid wordt vaak met de dag groter. Zij durven zich niet meer in de samenleving te begeven, omdat daar een vrouw zonder man of vriend verdacht is. Verschillende vrouwen stor- ten psychisch in of plegen zelfmoord. Anderen trouwen maar weer om uit de financiële beslommeringen te zijn". Dan is er het vraagstuk van de kin deren. De gescheiden vrouw moet va der en moeder tegelijk zijn. En niet al len zijn daar volgens de bischoppen toe in staat. Zou de Kerk haar niet te hulp kunnen komen en de parochiegemeen schap vragen om bijvoorbeeld eens te zorgen voor de kinderen, hen te ontvan gen en de moeders met raad bij te staan, zo vragen de bisschoppen zich af. ,Een van hen heet Brett' filmimpressie over een Softenonkind In 1962 kwam het grote Softenon- schandaal in de openbaarheid. Over de gehele wereld werden ongeveer 10.000 kinderen met lichamelijke afwij kingen geboren. Daarvan zijn er nu nog 6000 in leven. Dit houdt in. dat zesduizend families ontdekten, wat het •woord handicap in het dagelijks leven wil zeggen. Deze film is een kort ver slag van een dergelijke ontdekking, zoals het in een gezin plaats vond, bij hun kind Brett, dat geen armen heeft. In deze film, die de NCRV-televisie vanavond vertoont, wordt de periode behandeld, van het moment af dat Brett voor het eerst een kunstarm past uit Rusland, die speciaal voor de Sof- tenonkinderen werd ontworpen. Ned. II, 21.15 uur. Meer radio uitzendingen voor gastarbeiders HILVERSUM In 't NRU-programma voor het komende winterseizoen is voor de uitzendingen voor de buitenlandse arbeiders tweemaal zoveel zendtijd uit getrokken als voorheen. Met ingang van zondag 1 oktober zal er wekelijks van 14.02 tot 16.00 uur via Hilversum III een programma worden uitgezonden voor Italiaanse, Turkse, Spaanse, Griekse, Marokkaanse en Joego-Slavische arbeiders. Van 't pro gramma Rome-Ankara-Madrid wordt het Italiaanse gedeelte (14.02 tot 14.21 uur) verzorgt door Radio Televisione Italiana, het Turkse programma (14.21 14.40 uur) wordt gepresenteerd door Omer Seyfttin Akdogau en dat voor de Spanjaarden (14.40 tot 15.00 uur door Lino Calle. Athene-Rabat-Belgrado wordt uitge zonden van 15.02 tot 16.00 uur. Presen tatoren zijn: A. Kounelas (voor de Grie ken) en S. Mouhmy (voor de Marok kanen). Deze programmaserie wordt besloten met 20 minuten Joego-Slavi sche muziek. 21 september 1967 zal de t.v.-anna len wel ingaan als de dag waarop er kleuren kwamen, maar voor talloze kij kers was het t.v.-gebeuren natuurlijk „The Fugitive" die in een dubbele af levering aan een gelukkig eind kwam. Niet dat iemand ooit gedacht heeft dat die aardige Richard Kimble schuldig zou zijn, of nog wel erger Overigens Jammer dat de AVRO «T nog niet een tijdje mee door is gegaan. De reeks ging er goed in en had een aantal waardevolle afleveringen, al re kenen we die van gisteren daar niet toe. Maar goed: er zijn gisteren twee- loze tijdperken afgesloten: Kimble* Op „II" zagen we „Is it true what they say about Dixie?". Een aardige uitzending om te horen. De New-Orle ans Syncopators speelden dat het een lieve lust was: er trad een Engelse dl- xielandster. Beryl Bryde op, die uitste kend bleek, er waren drie Nederlandse vocalisten Connie van Bergen, Anne ke Grönloh en Karin Kent van wie de eerste jazz bleek te verstaan en de bel de anderen daar lofwaardig naar streef- Het programma werd niet geregis seerd door Fred Rombouts. Dat was 'n vervelende vergissing want het was écht aardig en als Rombouts wél ge regisseerd had zou het nog aardig ge weest zijn om te zien ook. Nu waren de camera's er wel maar die zorgden niet voor plaatjes. Vg. nederland i nederland ii Televisie morgen STER reclameuitzendingen om 18.55, 19.156 en 20.16 uur NTS 18.45 uur: De Minimolen 18.50 uur: Nieuws ln het kort 19.00 uur: De paleizen van Engeland, documen taire (kleurentelevisie) 20.00 uur: Journaal VARA 20.20 unr: De Forsythe Saga, t.v.-serie 22.00 uur: Achter het nieuws, actualiteitenrubriek NTS 23.00 uur: Tweede journaal hilversum i VARA 21.00—22.30 uur: Stereoconcert door Omroeporkest 22.55—23.55 uur: Prettig weekend, platenprogramma STER reclameuitzendingen om 20.01 en 22.10 uur NTS 20.00 uur: Nieuws in het kort NCRV 20.05 uur: Igor Stravinski, filmportret 20.40 uur: Hulp en heil, gesprek 20.50 uur: Lucy-Ballshow, t.v.-serie 21.15 uur: Een vein hen heet Brett, documentaire 21.45 uur: Attentie, actualiteiten rubriek NTS 22.15 uur: Tweede Journaal 23.30 uur: Sluiting hilversum ii NRU 20.0022.05 uur: Grenspost, vakantie programma 23.15—23.55 unri Avondconcert STER reclameuitzendingen c 15.31 en 15.57 uur TELEAC 13.30 uur: Automatisering (18) 14.00 uur: Polemologie (2) 14.30 uur: Russische les (2) 15.00 uur: Sluiting NTS 15.30 uur: Nieuws in het kort 15.84 uur: Weekjournaal voor gehoorgestoorden KRO 16.00 uur: Klokke vier, familieprogramma 16.50 uur: Narretje Notedop, kinderprogramma 17.00 uur: Vabebo, kindercircus. 17.30 uuri Sluiting RADIONIEUWSDIENST HILVERSUM It 7.00 8.00, 11.00, 13.00, 16.00 18.00, 20.00. 22.30, 23.5! HILVERSUM H: 7.30, 8.00. 8.30, 12.30 19.00, 22.30. 23.55 HILVERSUM III: Elk heel uur vanaf 9.0 Schorsing gehartdhaafd VPRO-directeur „betreurt" communiqué BUSSUM (A.N.P.). „De directie van de VPRO maakt bekend dat haar na besprekingen met het personeel is ge bleken dat het verontrusting heeft ge wekt dat enkele medewerkers van de VPRO door haar publiekelijk in ge breke zijn gesteld. De directie heeft het personeel meegedeeld, dat zij de publi- katie van dit onderdeel van haar op 15 september jl. uitgegeven commu niqué betreurt en verzekert dat in de toekomst een dergelijke procedure zal worden vermeden", aldus een mede deling van de VPRO. In het communiqué van 15 september had de VPRO onder meer gezegd dat bij de voorbereidingen van een sati risch proefprogramma ,,de met een directe verantwoordelijkheid belaste VPRO-medewerkers niet bij machte bleken die waarborgen te scheppen, die voor een dergelijk programma on misbaar zijn". Het officiële communiqué, waarin de VPRO-directie haar beleidsfout toe geeft, is tot stand gekomen nadat „Mercurius", de algemene vakbond van o.m. het radio- en televlsiepersoneel, aangesloten bij het NW, en de VPRO- groepsraad daartoe hadden aangedron- De VPRO-directie heelt gisteravond laat bekendgemaakt, dat de schorsing van de heer A. Kleywegt, hoofd van de televisiedienst, met ingang van vrij dag 22 september is beëindigd. „Mer curius" heeft echter van de directie verlangd, dat zij de schorsing van het televisiehoofd zou intrekken of achteraf ongedaan maken. De directie meende echter hiertoe niet t© moeten overgaan. „Mercurius" heeft nu de Juridische dienst van het NW ingeschakeld om te bekijken in hoeverre de VPRO- directie alsnog langs gerechtelijke weg tot het nemen van de verlangde maat regelen kan worden gebracht. Radioprogramma Klass. muziek, Nieuws, actual., 22.55 Grain., 23.56 Nleu' HILVERSUM II (298 m) KRO: progr., 19.00 Nws, actual., 19.30 De medisch, sociale hulp van het Nederl. Roode Krul* NRU: 20.00 Lezing (Reclassering), 20.05 Vo en over vakantiegangers. 22.25 Humanistic Verbond, 22.30 Nieuws. 22.40 Klankbeeld, 23. Avondconcert, 23.55 Nieuws. VERONICA (192 m> 18.00 Jukebox: 19 Brandnieuwe en ongehoorde hits; 20.00 Nas ville—Tennessee; 21.00 Spaans programm 21.30 Morgen ls het zaterdag: 22.80 Alle rer men los: 0.00 Middernacht onder de sterre inderweg; 2.00 Sluiting. 20.00 Weense muziek, 20.30 Cabaret, ZATERDAG HILVERSUM I (402 m) VARA: 7.00 Nleu ochtendgymn.. 7.24 Gram.; 8.00 Nieuws, i Gram., 9.40 Nationale Brass Band, 10.00 C var. progr., 12.15 I.ezing, 12.27 Land- en tu bouw, 12.30 Sportnieuws, 18.00 Nieuws, j: Voor teenagers. 14.15 Voor de Jeugd, 14.55 J. Magazine, 15.30 Vragenwuur, 15.40 Vrljblijv de meningen van Jonge mensen, 16.00 N< 18.02 Lezing, 18.15 Operamuziek, 17.10 Elektr orgelspel, 17.30 Radioweekjoumaal. HILVERSUM II (298 m) KRO: 7.00 Nieuw 7J5 Gram., 7.30 Nieuws. 7.32 Gewijde muzie 12.50 Missie en zending. 13,00 Voor de mVl tairen, 14.00 Tkmltleprogr., 17.00 Carlone voor tieners. HILVERSUM III (240 m en FM-kanalen) NCRV: 9.00 Nieuws, 9.02 Gram., 10.00 Nleu» 10.02 Operamuziek, 11.00 Nieuws. 11.02 Gran 11.30 Leger dea Hellsmuzlek. 12.00 Nieuw 12.02 Vakantie ln eigen land, 13.00 Nleu» 15.02 Modi Muzikale zwerftocht, 17.00 Nieuws. 17.02 ti 18.00 Sportshow: reportages, sportuitslagen. VERONICA (192 m) 7.00 Schoon schip (o. country en western hits; kookpunt; studt< centrum Culemborg; 12.15 Hits a gogo; 13.' Veronica's teenager muziek express; 14.i Ned. top 40; 16.00 Tips voor de top. BRUSSEL Nederlands (324 m) 12.00 Nw 12.03 Lichte muziek, 12.45 Lichte muziek, 13. Radiomatinee, 17.35 Lichte muziek. In het Kunstnijverheidsmuseum te Zil- rich ls een tentoonstelling geopend van affiches en foto's van de Nederlandse kunstenaar Paul Schuitema. De ten toonstelling duurt tot 22 oktober. De Vereniging Sociëteit Casino te 's-Her- togenbosch heeft een toneelprijs inge steld voor de beste hoofdrol voor de beste bijrol van het seizoen. De prijs (f 1.000,—) wordt toegekend door re gelmatige schouwburgbezoekers die daartoe aan het eind van het seizoen schriftelijk hun stem uitbrengen. (OP DE VALREEP) (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAO. Zei jaar geleden kwam Milivoj Pavela in Den Haag aan met de volgende hoopvolle feitenkennis van Nederland: Rem brandt, Van Kokke, bloemen, wind molens, een beetje kaas en onvoor stelbaar veel melk". Zeg nou zelj: dat is niet gek voor een burger van het H00 kilometer verderop gelegen Split. Na een week had hij al door, dat de Nederlanders om een onnaspeurlijke reden de letter O ook als een O uit spraken en toen begreep hij ook meteen, waarom de jongens van Jan de Witt blanco bleven, als hij met vurig elan de verdiensten van Van Kokke prees. Hij schenkt mij ren ouwejongensknipoog en zegt: ,giou weet ik, wat er aan scheelde. Het moest Van Oogge zijn". Bij het scheiden van de markt laat hy de naam van de roodgebaarde schilder als'n kruimige zandaardappel uit zijn mond vallen. Het zit er dus dik in, dat hij duivelse moeite zal krijgen met de letter K. als by over enkele dagen weer voorgoed in Joego slavië la. Het zal even wennen zyn: Den Haag zonder Milivoj Pavela. Toen hy in 1961 door Tito's toeristenbrein naar de lage landen werd gestuurd, was Joego-Slavlë voor de meeste Neder landers nog een roze vlek op de land kaart Men wist lets van de partizanen, lets van de corpulente maarschalk, die ln zyn witte pak weldoende rondging als een Sinterklaas ln civiel. Voor de rest waagden slechte weinigen zich achter de grijze muur van de Karwanken. Holle kies Milivoj Pavela nam na aankomst zyn Intrek op een wat sombere etage boven een bar, dis opgezadeld la met de kleinerende naam De Kabouter. Hy wilde hiermee wellicht symboliseren, hoe gering zyn nering was. Dertig duizend mensen slechts trokken dat jaar naar zyn gebenedyd land: een aantal, dat andere toeristenlanden in hun holle kies konden frommelen. Op de valreep vertelt Pavela achte loos. dat dit Jaar 350.000 Nederlanders zijn land hebben bezocht. ,,Arh Ja", zegt hij met een glimlach, die aarzelt tussen slimheid en verontschuldiging, „voor Nederlanders bestaan er geen grenzen. Het Is ook het enige volk, dat ln april al komt en eind november pas weggaat. HU ons In Joego-SIavië ztlri ze zeer ge liefd. Hoe dat komt? Waarschijnlijk door het klimaat in Nederland. Men sen. die van hier komen. zUn gewone, rustige mensen Niet zo heetgebakerd. De Nederlandse zakenman is betrouw baar. wat je echt niet kunt zeggen van zakenlieden in andere landen. Fn de reisbureaus zijn de beste van de wereld". Uit het vlerkante hoofd ventileert hij nog meer sprekende cijfers: dit Jaar passeerden 99.800 particuliere auto's met Nederlandse nummerborden de Joego-Slavische grensposten. Daarin zaten met de belegde broodjes, de thermosflessen, de denksport en het windscherm voor „het gevAl dat" 306.000 vaderlanders. Daarnaast kwamen 18.200 Hollanders „ouwe taaie" zingend in 504 autobussen zyn land binnen. De rest, die de 350.000 volmaakte, kwam letterlijk uit d© hemelsblauwe lucht vallen. ,Met is 't» stormachtige ontwikkeling", geeft Pavela toe, „en daarom is het ook onzinnig om te veronderstellen, dat ik hef aUeen gedaan heb. Jk heb enorme steun gehad van reis organisaties, van de K.L.M., van Milivoj Pavela: „NeIcelanders liggen Joego-8lavU het hart gebakken". allerlei mensen, die na één reis door Joego-Blavië, mijn beste propagan disten waren geworden. In die zes jaar heeft ons kantoor meer dan tOO.OOO Nederlanders te woord gestaan. Dat zijn griezelige aantallen, die ik in 1961 nooif had durven voorspellen. Beruchte wegen Ondertussen hebben ze in Joego-Slavlë ook niet stil gezeten, Toen de stroom toeristen onstuimiger werd, zijn er ln koortsachtig tempo hotels gebouwd. Eerst aan de kust. later ook ln andere delen van het land. In 1961 waren er 150.000 bedden beschikbaar, nu 350.000. Alleen ln 1966 kwamen er al 40.000 by. Ook de vernieuwing en ver betering van ons wegennet geschiedt ln yitempo. Joego-SIavië ls jaren lang berucht geweest om zijn slechte wegen. En terecht. Maar de laatste jaren worden de autostrada's als lopers uit gelegd. De kustweg van zo'n slordige 2.000 kilometer is klaar van de Italiaanse kust tot aan de grens van Albanië. Ook de dodenweg van de kust langs Mostar en Serajewo naar de autoweg van Belgrado naar Skopje is nu compleet geasfalteerd en ver breed. Daarnaast ls er de laatste tyd hard gewerkt aan nieuwe vliegvelden. Er zyn nu Internationale luchthavens ln Dubrovnlk, Spilt, Ljubjana, Zagreb, Belgrado, Skopje en Titograd. Zonder valse hoop verwachten we dan ook volgend jaar een bezoekersaantal van zo'n 400.000 Nederlanders. Ik kan u nu al zeggen, dat ze van harte welkom zyn. Ik ga niet vleien, maar ik wil toch de waarheid zeggen: de Nederlandse toerist behoort tot de sympathiekste reiziger ln Joego-Slavlë. Hy komt alleen voor de zon en de blauwe zee. maar ook voor de mensen. Het is echt IN 1961: 30.000 IN 1967: 350.000 niet voor niets, dat veertig procent van hen by particulieren logeert. De reden is niet dat ze geen geld hebben, maar omdat ze op vorige reizen hechte vriendschapsbanden hebben aan geknoopt. Ook dat is belangryk in het vreemdelingenverkeer. Natuurlijk brengen die 350.000 een hoop geld naar ons land. maar daarnaast zien ze met eigen ogen hoe wy leven en waarom wij sommige dingen anders doen dan zij. Ik ben ervan overtuigd, dat het toerisme heel wat complexen op politiek gebied elimineert". Trekpleister Over Nederland zegt Pavela: „Dit Jaar ben Ik voor het eerst echt bang ge worden. Het wa© hier zo mooi weer, dat Ik begon te denken: „Als dat voor taan de gewoonte wordt, kunnen wij wel inpakken. Afgezien van het wisselvallig weer kan lk overigens wel zeggen, dat Nederland geweldigs toeristische trekpleisters heeft Ieder een geeft af op Volendam, maar als je het door de bril van een buitenlander bekijkt, is het een enorme attractie. En dan natuuriyk Amsterdam. Zo'n stad vind je nergens anders In de wereld. Dal is kapitaal, waar de moeste Nederlan ders nog niet eens de reële waarde van Binnenkomertje De vyftien vuistdikke plakboeken vol artikelen over Joego-SIavië heeft Pavela inmiddels al vooruitgestuurd. Het was de oogst van zes jaar vak kundig zaaien en bemesten. Dit stuk kwam voor hem helaas te laat. Misschien kan het nu als binnen komertje dienen voor zijn opvolger Vojko Pekic. die maanden terug in zijn oude standplaats Opatija alvast een Nederlands woordenboek heeft laten komen. Voorlopig spreekt hij nog onberispeiyk Duits, maar hy knikt schuldbewust en ernstig, als Pavela met losse pols doceert, dat elke buitenlander de plicht heeft om de taal te leren van het land. waar hij werkt. „In Nederland", voegt hij er nog aan toe. „kom je gauw in de ver leiding om dit punt te laten sloffen. Want de Nederlanders verstaan je Immers zo ook wel. Maar dat ontslaat je niet van de plicht om Nederlands te leren. Al was het alleen maar uit hoffelijkheid". Hij kijkt glimlachend naar Peklc, die iijJens het gesprek viyttg opgewekte vrouwenhoofden op zyn blocnote heeft getékend. „De volgende keer als u komt, spreekt hij al aardig Neder* lands", zegt hij.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 2