miljoenendans om randstadrecreatie OP EEN KLUIT: GOED VOOR U Hè Hè, IK ZIT PLANNEN GENOEG MAAR GEEN GELD Op toeristische hoogtijdagen wordt het Nationaal Park De Kennemerduinen bezocht door 20.000 mensen. Allemaal natuurvriendinnen en -vrienden? wandelaars Nou, vergeet dat maar. 99 procent strijkt amechtig komen vlak achter de ingang neer en vindt het verder welletjes. Luchtbed opblazen, koffie uit de thermosfles, krantje bij de hand, dat is alles, wat hun luie hartje begeert. Directeur Roderkerk heeft enige keren steekproeven laten nemen en aan de hand daarvan geconstateerd, dat het aantal echte personen, die naar zijn lustoord de natuur te genieten, bijzonder gering is. „Als je op een warme zomerdag de eenzaamheid zoekt", zegt hij, „dan moet je hier komen. Je ziet dan in de buurt van de ingangen duizenden mensen als mieren bij elkaar, maar tweehonderd meter verder kun je wandelen zonder een sterveling te ontmoeten. Wij krijgen in ons park per jaar 600.000 bezoekers. Als het allemaal natuurvrienden waren, zouden de duinen hier binnen de kortste keren één grote puinhoop zijn. Het is daarom een groot geluk, dat de doorsnee recreant blij is, als hij met duizend mensen om zich heen zijn natje het water en zijn droogje het zand heeft. Recreatie en natuurbehoud kun je alleen maar onder één noemer brengen, als je uitgaat van een sterke concentratie. Het is beter om een paar hectaren op te offeren, dan je hele park te laten vernielen". 0RICHIDEE MEE? NEE! WEGWIJS BESLUIT de Drie jaar geleden stonden vijf zeldzame orchideeën i Kennemerduinen. Het klinkt als het begin van een veel belovend sprookje. Maar he laas, het vervolg heeft meer weg van een tragi-komedie Op zekere dag kwam er een groep ernstige natuurvorsers op excursie, mannen met bo taniseertrommels en een open oog voor al wat leeft en groeit en hen altijd weer boeit (Fop, daar ga je). Tij dens de wandeling door het reservaat werd ook aandacht gevraagd voor de vijf orchi deeën, die eenzaam in een duinpan stonden. De liefheb bers smakten even met de tong en vervolgden daarna weer hun ontdekkingsreis. De volgende dag ontdekte één der opzichters, dat de nijvere twijgensprokkelaars als dank voor het aangenaan verpozen de orchideeën met wortels en al uit de duinpan hadden ge schept en vijf ordelijke gaten hadden achtergelaten. Het waren stuk voor stuk leden van een gerenommeerde, stokoude vereniging. Van je natuurvrienden moet je het hebben. Brielse Maas- West WAAR ZIJN DE MEEUWEN GEBLEEUWEN? In datzelfde nationale park de Kennemerduinen (gaat dat zien, gaat dat zien) kijken de beheerders sinds kort te gen een levensgroot probleem aan: via allerlei smakelijke borden en grimmige prikkel draadversperringen heeft men de bezoekers eindelijk zover gekregen, dat ze zich zelf niet meer in het grote vogelmeer te water laten: een overwinning op de rebel lerende Homo Sapiens, die terecht als een wapenfeit de geschiedenis in zal gaan. De pijn is nu alleen nog, dat de vogels hun eigen water domein links (van u uit gezien rechts) laten liggen en het voor bezoekers gereserveerde spartelmeer hebben gean nexeerd. Gevolg: huilende kinderen, die door een meeuw achterna worden gezeten en een ernstige vervuiling van het water, want weet zo'n vogel veel van ophouden. Sinds kort probeert men dit probleem uit de duinwereld te helpen door de meeuwen bij hun volle maaltijd een slaapmiddel in te geven. De dieren worden daarna in hun trance naar de andere kant van het reservaat gebracht. En nou maar hopen, dat ze daar ten meeuwigen dage blijven. ZO DE WIND WAAIT, WAAIT MIJN PLAN Het recreatieoord „Brielse Maas", met pijn en moeite van de voortwoekerende splijt zwam Europoort afgesneden, ligt letterlijk onder de dichte rook van onze beschaving. Staande op de dijk kun je het woud van mammoetschoorste nen met het blootste oog reeds zien. Een bezwaar voor de 40.000 dagjesmensen, die hier volgens de planologen kunnen uithijgen? „Weineen", zegt hoofdingenieur Den Duik van Provinciale Waterstaat, „de wind waait het altijd de andere kant op". Hij kijkt zegevierend de kring rond. Over zulke futiliteiten wenst hij zich nauwelijks meer op (Van een onzer verslaggevers) RANDSTAD HOL LAND Daat staat hij. De randstad recreant. Begenadig de sterveling, die het voorrecht heeft om met miljoenen mensen op één kluit te mogen leven. Zijn horizon is een flat, een school, een kantoor, zijn vrije natuur een gemeen schappelijke tuin, die volgens artikel 26 van het Wetboek van Strafrecht niet be treden mag worden. Misbruik wordt ge straft. Hu is nu nog met zes miljoen lotge noten. Zes miljoen bofferds. In het jaar 2000 zullen het er tien miljoen zijn. Dat zeggen de prognoses en hij wil de mensen, die ze gemaakt heb ben, niet voor de kop stoten. Allemaal nog een eindje inschikken, een etage hoger gaan wonen, een kamer min der en dan gaat het best. De gemeen schappelijke tuin is tegen die tijd allang parkeerplaats geworden, maar ook dat is geen doodwond, want eer lijk: hoe vaak keek hij zou eigenlijk naar buiten? Er zijn nu elke dag zeven programma's op de televisie. Een mens kan nu eenmaal niet alles hebben. Kouwe drukte De randstadrecreant. Elke dag op en neer tussen huis en kantoor, tussen warm eten en kouwe drukte. Hij wordt omringd door planologen en ste debouwkundigen, die nauwkeurig bere kenen, onder welke minimumomstan digheden hij zich nog gelukkig moet voelen. De statistici tappen hem voortdurend af, de enquêteurs besprin gen hem, als hij net onder een struik zijn brood wil opeten. ..Waarom zit u daar?". „Waarom rit i( niet verderop?". „Waarom zit u eigenlijk?". „Bent u moe, ofgepljgerd, doodop?". Eet u de patat zonder of met mayonaise?", „Zou u verderop willen gaan zitten, als de planoloog iets leuks verzint, als de bosbouwdes- kundige wat loofhout plant, als de ge meente er een picknlckbank plaatst „Bent u niet blij, dat er overal tussen de varens asemmers staan, waar u uw peuk in kunt gooien, dat er overal borden staan, want u zou eens kunnen verdwalen in uw recreatieterrein. Het is een hele lap hoor. Toch gauw 400 hectaren." Benen intrekken Daar gaat le. De randstadrecrerant De vijfdaagse werkweek zit er weer op. Straks is hij na drie dagen al klaar, kan hij nog eerder naar de han dige papierbakken, de functionele klim- hekken, de propere verpozingsweiden. Allemaal de benen in trekken en dan is er volop plaats voor de 20.000 dag jesmensen, waarin het rapport van 1965 heeft voorzien. Anno 2000 zullen alle plannen, die nu in de nota's en rapporten liggen op gebaard, genoegzaam groen zijn uit- geslagen. Dé Hollandse duinkust, de Utrechtse heuvelrug, het gebied van de W WVWVWSA/WNO^/WW/>^A/^^V^V^^WVWWWW«/W\/WWWVWlWWV/W\A/>/\/* Bij wijze van proef heeft de ANWB speciale wegwijzers geplaatst rondom het recreatie gebied De Brielse Maas. Het verkeer wordt door middel van deze wit-blauwe borden attent, gemaakt op de toegangswegen naar de diverse terreinen, waarbij een onderscheid is gemaakt tussen het westelijke en oostelijke deel van de Brielse Maas. In totaal zijn 34 aan duidingen geplaatst. „Het is natuurlijk prachtig, als wij zorgen voor de mensen van het jaar 2000, maar wij moeten vooral ook denken aan de mens van NU. Daarom is het beslist noodzakelijk, dat alles, wat in de randstad nog enigermate voor recreatie geschikt is. binnen de kortste keren beschermd wordt". Aldus mevrouw Chr. A. de Ruyter-de .leeuw, de Zuid hollandse gedeputeerde, die zoveel groen door haar beleid doet. Zij pleit voor een planning, die is afgestemd op de behoefte van de bevolking en voldoet aan de eisen, die seizoen en klimaat met ijzeren hand in Nederland stellen. Gebieden voor dagrecreatie mogen volgens haar niet verder dan op een half tot één uur verplaatsingstijd van de drukke woongebieden liggen. Onderzoekingen hebben uit gewezen, dat 51 procent van onze bevolking voor zijn „weekend-uitje" niet verder wenst te trekken dan dertig kilometer. Vijfentwintig procent vond tien kilometer al welletje*) en haakte op dat puné zuchtend af. RUIKER VAN BURGEMEESTER De Kennemerduinen heeft drie notoire vijanden: de Hoogovens, het circuit in Zondvoort en de vuilnisbelt van de gemeente Bloemen- daal. Van die drie is de Hoog ovens de minst lastige. Meestal waait de wind de andere kant op en krijgt Wijk aan Zee de volle laag. Met het circuit ligt het anders. Directeur Roderkerk: „Op dagen, dat er races worden gehouden, kan ik aan de noordzijde van het park woord voor woord de uitsla gen verstaan. Dat Is nog al tijd een afstand van zes kilo meter. Als ze starten, vliegen honderden vogels in paniek weg. Het is een vervelende, ongezonde situatie. De meeste last hebben we echter van de vuilnisbelt, die de gemeen te Bloemendaal zonder enig overleg vóór onze ingang heeft gedeponeerd. Tegen al le voorschriften in brandt dat ding om de haverklap en dan zijn er hele stukken duin. waar je met goed fatsoen niet meer kunt wandelen. Die ondragelijke stank heeft inmiddels ook een aantal zeldzame vogelsoorten uit onze duinen verjaagd. In een land, waar zo gewoekerd moet worden met de recrea tieruimte, zou je een derge lijk onbegrip van overheids- xijda nauwelijks verwachten grote rivieren *n het meren- en plas- sengebled daartussen tullen tegen die tijd de dagjesmensen met miljoenen tepelij/c opslokken. Misschien zijn dan ook de twaalf landelijke longen rond om onze grote steden gereed om het zoekende volk op te vangen. Elk ele ment krijgt het formaat van het Am sterdamse Bos. Dat rijn minimum 900 hectaren (ofwel achtmaal het Zuider park in Den Haag, driemaal het Kro- lingse Bos In Rotterdam). De kosten van elk „element" bedragen nu 100 miljoen gulden. In heel Neder» land moeten er zo 28 komen. Dat Ia een schadepostje van rond drie mil jard gulden. (Moeder, kun Je me eren een tientje lenen?). Dat betekent ook, dat nu reeds elk jaar 90 miljoen gul den ln deze „elementen" moet wor den geïnvesteerd, wil de randstad- Op pupier is het allemaal gauw becij ferd, maar de praktische uitvoering hobbelt er tot nog toe ln de besemwa- gen achteraan. De planologen altten tot aan hun huig vol plannen, de Ruim telijke Ordëdlenaren zijn tot offeren bereid, maar het enige, wat ontbreekt Is kapitaal. (Hè, wat Is dat nou jammer!). Vlees is zwak Hert ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk heeft op de begroting van 1967 voor openluchtre creatie een bedrag van 16 miljoen gulden uitgetrokken. Als zakcentje voor 'n fabrieksdirecteur misschien aantrekkelijk, maar de planoloog kan er geen groene veer mee wegblazen. Hij heeft alleen voor 'n object als 't Spnarwouderboa 300 miljoen gulden nodig. Hij moet nu grond aankopen om straks zijn plan te kunnen uitvoe ren. Straks zullen 1 miljoen Amster dammers aangewezen zijn op hert kunst-matig aangelegde boe, dat hij vm in zijn rapport vermeldt. De wil la onveranderlijk sterk, maar het finan ciële vlees la zwak. De schatkist la leeg. En het papier blijft g Dagrecreatie Een tussentijdse Inventarisatie leert dit: de randstadrecreant heeft mo menteel de beschikking over het Noordhollands Duinreservaat, De Kennemerduinen, de Brielse Maas, de Oude Maas, de stranden en mond jesmaat de polders. Daar wordt ln de toekomst nog het Oosterdulnse Meer bij Noordwljkerhout aan toege voegd. Dan Is er nog een ulrtwljkmo- gelijkheid ln oostelijke richting, waar de Utrechtse Heuvelrug rnison van 880.000 gulden geschikt la gemaakt voor dagrecreatie. Reine Luft Voor de randstadrecreant blijft het dus dringen. Ala hlj op een zomerse dag na een slopende worsteling over afgestampte wegen eindelijk een rus tiek plekje heeft gevonden, ligt er al een Dult.sc familie collectief naar „reine luft" te happen. „Bltte, Verael- hung, mag de randstadrecreant er ook noaat komen liggen?". Misschien is het nop het beste, als hij rustig in bed blijft, totdat die drie miljard gulden er zijn. In afwachting van dat stralend mo ment kan hij dan rustig met de pla nologen onder zeil gaan. Of dacht u, dat de planologen werke lijk het moment zullen beleven, dat hun rapporten werkelijkheid worden? Hadden ze gedroomd.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 7