S>e£öicbe(2oii/tcmt OLGA .Belastingmetertjc in auto voor verbetering wegen VVD-PLAN VOOR WEGENFONDS Actie tegen Lioe tijdelijk gestaakt VEHA-PERSONEEL NIET VEEL WIJZER JAMIN AMER DOOD NA INNEMEN VERGIF Na chaotische vergadering van vier uur: Aanslag koppelen aan kosten MATRASSEN Oogsten zijn belangrijker Aanvullend loon bij lager inkomen Miljoenen sigaretten weer terecht Philips wint lampenoorlog Brillanten sieraden Juwelier v.d. Water Eens Nassers vertrouweling Weer tankauto gekanteld ZOMERPRIJZEN ORANJEBAL PAPENGRACHT 32 LEIDEN ADVERTENTIEAFD. 2.08.26 - GIRO 10.30.03 TEL. 2.09.35 REDACTIE 2.00.15 en 2.55.94 ABONNEMENTSPRIJS: p. w. ƒ0.98; p. maand ƒ4.20; p. kwart, ƒ12.55: franco per po6t ƒ15.40. ADVERTENTIES 22 et p. mm. Telefoontjes 2.- KLACHTEN bezorging teL 3.38.39 (18.00-19.00). ZATERDAG 16 SEPTEMBER 1967 VERSPREIDE OPKLARINGEN Verspreide opklaringen, maar tijdelijk ook enige regen of enkele buien. Zwakke tot matige wind tussen noord en oost en weinig verandering in temperatuur. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 58e jaargang, no. 17.245 (Van i verslaggevers DEN HAAG Maak het weg vervoer onderhevig aan de krach ten van vraag en aanbod en laat iedere automobilist betalen voor zijn specifieke aandeel in het ver keer, dan zollen de verkeerspro blemen (opstoppingen, tekort aan parkeerplaatsen enz.) zichzelf op lossen. Deze gedachte lanceert de Prof. dr. B. M. Teldersstichting, het wetenschappelijk centrum van de WD. De stichting zet, in het binnenkort te verschijnen rapport Ruim baan, uiteen, hoe de econo mische wetten bij kunnen dragen aan een gezonde verkeerssituatie. Het rapport beveelt o.m. de vol gende voorzieningen aan de instelling van een financieel zelf standig wegenfonds; de hoogte van de motorrijtuigenbe lasting moet verschillen naar gelang o.a. gewicht en landstreek; ongesubsidieerd openbaar vervoer moet zichzelf kunnen bedruipen; het taxiwezen (in welke bedrijfstak „buitensporig hoge winsten worden gemaakt") moet gereorganiseerd worden; aanbrengen in alle auto's van een elektronische meter en aanbrengen van bijbehorende apparatuur in de wegen. De commissie, die zich voor de Prof. Teldersstichting met het onderzoek heeft beziggehouden, zweeft een systeem voor ogen, waarbij iedere automobilist wordt aangeslagen voor de door hem teweeg gebrachte kosten. Die zijn dan o.m. af hankelijk van de frequentie waarmee de betrokken automobilist van de weg ge bruik maakt, van de bereden weg, van het tijdstip van weggebruik, van de soort Niet billijk Met de invoering van een financieel onafhankelijk wegenfonds, dat alle door weggebruik binnenkomende gelden ook daadwerkelijk voor wegvoorzieningen moet gebruiken, bepleit de Teldersstich ting dus de invoering van een soort be- stemmingspost. Men vindt het niet billijk, dat niet-automobilisten meebetalen aan voor automobilisten te treffen voorzie ningen, in zoverre deze geen collectief karakter hebben. Het middel om het gedifferentieerde prijzenstelsel in rekening te brengen is, volgens het rapport, de zgn. meter. Het apparaatje moet reageren op elektrische impulsen, die via een zendertje of een inductiedraad worden toegediend. Bij de grensovergang van de ene naar de an dere tariefzone en bij parkeerplaatsen zouden deze „pulsers" kunnen worden aangebracht. Een soort muntjes voor de meter (electronic timers) dienen in dit systeem als betaalmiddel. De totaalkos- ten hiervan worden „niet extreem hoog" genoemd. Per metertje moet dertig vijftig gulden worden neergeteld. Althans volgens het Teldersrapport. Dit bedrag wordt echter door een des kundige van Philips „utopisch" genoemd. Openbaar vervoer Het openbaar vervoer is, volgens het rapport, van onvoldoende kwaliteit en wordt ten onrechte gesubsidieerd. De commissie wenst de dienstverlening te verbeteren, de kosten voor de passagiers te verlagen en de maatschappijen niet langer te subsidiëren. Dat moet o.a. be reikt worden door afschaffing van het abonnementensysteem en verhoging van de prijs in de spitsuren. De redenering is, dat als automobilisten in de stad een hoog tarief moeten betalen, zij de voor keur kunnen geven aan openbaar ver voer, dat door een hoger gebruik weer (ADVERTENTIE) mokka meika's niet duur wel heerlijk (ADVERTENTIE) Cornélis Vissclieroud 13 jaar, heeft op 12 september 1967 omstreeks 8.50 uur het ouderlijk huis in Leerdam verlaten. Vast staat, dat hij om 13.30 per trein in de richting Utrecht is vertrokken, waar hij later is gezien. De volgende dag heeft hij een prentbriefkaart, afgestempeld: Utrecht 21.00 13 sep, naar zijn jongste broertje gestuurd, die donderdagochtend werd ontvangen. Signalement: lang ruim 1.50 mtr, normaal postuur, blauwgrijze ogen, blond tiaar voren gekamd haar. Kleding: oranjebruine sweater, zwarte helancapantalon, lage zwarte schoenen en vermoedelijk groene sokken. Eenieder, die inlichtingen kan geven, wordt verzocht zich in verbinding te stellen met. de politie in Leerdam, netnummer OSJjSl, abonneenummer 2444, of met de plaatselijke politie. goedkoper wordt en beter kan draaien. Men realiseert zich, dat de verwezen lijking van een en ander geen kwestie is van vandaag op morgen. Er worden der halve overgangsmaatregelen voorgesteld, die de Nederlander voor het nieuwe systeem rijp moeten maken: het autorij den moet nu al kostengevoelig worden gemaakt, b.v. door gedifferentieerde par- keerheffingen en via de motorrijtuigen belasting, aldus het rapport van de Tel dersstichting. TOKIO, (A.P.). Mao Tse-toeng heeft bevolen de aanvallen op het staatshoofd Lioe Sjao-tsjl te staken en zijn volgelin gen gezegd zich te concentreren op de landhomvproduktie gedurende de oogsttijd ln de herfst. Het Volksdagblad, het officiële blad van de partij, deed een beroep op de volgelin gen van Mao hun uiterste best te doen de produktie in de oogsttijd te verhogen en de revolutie ten uitvoer te brengen na het werk. In het artikel werd het de boe ren verboden het werken te laten en deel te nemen aan de culturele revolutie om Lioe ten val te brengen. Tezelfdertijd werden de Maoïsten ge waarschuwd tegen de „schema's" van de anti-Maoïsten om de landbouwproduktle NA ONTSLAG (Van i onzer verslaggevers) DEN HAAG. De regering beraadt zich over een adviesaanvrage aan de Sociaal- Economische Raad over het verstrekken van een aanvullende uitkering aan werk nemers, die na hun werkloosheid in hun nieuwe werkkring een lager inkomen zou den krijgen. Dit heeft minister Roolvink (Soc. Zaken) medegedeeld ln antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid Rietkerk (WD). te vernietigen „in geheime verstandhou ding met monsters die tegen het socialisme zijn". Het deed een beroep op alle leden van de volkscommunes hun waakzaamheid hiertegen te verhogen. Vastgesteld wordt dat „dit jaar zeer gro te oogsten verwacht worden dank zij Mao's culturele revolutie" en dat deze „overwinning een grote klap is voor de Amerikaanse imperialisten. Sovjet-revi sionisten. de Tsjang Kal-sjek bende en een handjevol topmannen ln de partij die de kapitalistische weg Ingeslagen zijn (de mannen van Lioe)". Belangstelling andere bedrijven voor ontslagenen (Van 1 i onzer verslaggevers) DEN HAAG. Voor meerdere groepen van het ontslagen personeel van Van Heijst blijken in Nederland goede moge lijkheden te bestaan, z|j het dat men een omscholing als voorwaarde heeft gesteld. Naast de 80 man. die de ND8M te Amster dam in de radlatorenfabriek kan gebrui ken, kunnen ook nog ruim honderden per sonen worden geplaatst ln de sehceps- bouwafdeling, zo hebben vakbondsleiders gisteravond ln gebouw Amicltla te Den Haag aan het personeel van Van Heijst meegedeeld. Voorts heeft Van Swaay Airconditioning te Den Haag laten weten dat men ruim twintig man zal kunnen plaatsen indien de mensen kunnen worden omgeschoold tot monteur van airconditioninginstalla- tles. Ook kan personeel worden geplaatst bij de rubberfabriek Vredestein in Den Haag. Het gaat hier om veertig man, fabrieks- en admlnlstratlefpersoneel. Tweehonderd man kunnen worden ge plaatst bij de Rotterdamse Droogdok Maatschappij. Nog enkele bedrijven ln Delft en Den Haag. waaronder Indola, hebben belangstelling voor de ontslagenen van Van Heijst getoond. DE ROOF IN ZUNDERT BREDA (ANP) Nagenoeg de ge hele buit van de sigarettenroof, die eind augustus in Zundert plaats had en waarbij ongeveer vijf miljoen sigaret ten uit een vrachtwagen van de Lexingtonfabrieken uit Luxemburg werden gestolen, is gisteravond achter haald. De partij werd gevonden ln een garage bij een bungalow in het Bra bantse dorp Rljsbergen. Ook konden vier personen worden aangehouden, die zeer nauw bij de affaire zijn betrokken. De gearresteerden zijn de 44-jarige be woner van de bungalow in Rijsbergen C. van K. diens echtgenote en de 27- jarige V. L. uit Breda. Zij werden aan gehouden, toen zij bezig waren een ge deelte van de butt over te laden in eer busje om deze in Breda te verhandelen In Breda werd later op de avond, ns een spectaculaire achtervolging, waarbij gevochten werd en waarbij de politie waarschuwingsschoten loste, de 29-jarl- ge J. van A. uit Sint-Wiilibrord aange houden. Hij zou een hoeveelheid siga- De arrestanten zijn allen goede be kenden van de politie. In hoeverre zij rechtstreeks bij de diefstal betrokken zijn geweest, is nog niet bekend omdat zij nog niet zijn verhoord. AMSTERDAM (ANP) Kort gele den meldde twee Amsterdamse super markten dank zjj import uit Duitsland in staat te zijn PWlipalampen van diver se sterkte tegen 69 cent per stuk, dat Is ver beneden de adviesprijs, te kunnen verkopen. Philips heeft bier thans echter een stofje voor gestoken door het Duit se kantoor in Hamburg opdracht te ge ven alle leveringen van lampen aan belde supermarkten te staken. (ADVERTENTIE) Moderne diamantencollectie Ringen met briljant reeds vanaf 75,- Ook verlovingsringen Haarlemmerstraat 181 CAIRO (Reuter-AP) Maarschalk Abdel Hakim Amer, eens de toegewij de vriend en vertrouweling van Nas ser, maar na de nederlaag tegen Israël diens tegenstander, is overleden na het innemen van vergif dat hij, ondanks scherpe bewaking onder een gipsver band had weten te verbergen. Het stof felijk overschot van Amer, die 47 Jaar geworden is, ls inmiddels in zijn ge boortedorp Menia begraven. Amer, die huisarrest had en met vijf tig officieren voor een speciaal tribu naal zou moeten verschijnen, beschul digd van samenzwering tegen Nasser, had reeds eerder een poging tot vergif tiging gedaan. Hij werd toen ijlings naar een ziekenhuis gebracht waar zijn maag werd leeggepompt. Op de dag dat hij uit het ziekenhuis ontslagen werd (don derdag), ondernam hij, in de badkamer van zijn woning, een nieuwe poging. Dit maal was hij niet te redden. Zijn dood is geheimgehouden tot na de begrafenis. Amer kende Nasser reeds van de ml- (Van een onzer verslaggevers) BEEK. Vanmorgen is in 't Limburgse Beek weer een tankwagen gekanteld. De wagen is weliswaar leeg. maar volgens deskundigen blijft er ln een lege tankwa gen altijd nog ongeveer duizend liter gas achter. Politic, brandweer en de gespecia liseerde rampendlenst van de staatsmijnen gingen bij het ter perse gaan van deze editie na, of Cr gas uit de tank ontsnapt. Wanneer dat niet het geval Is zal men dc gekantelde tank met een takelwagen op zijn wielen trachten te zetten. Op de plaats van het ongeluk staan enkele woningen. De bewoners kregen vanmor gen geen opdracht hun hulzen te verlaten. Nadat de wagen was gekanteld is h(J nog ongeveer zes meter doorgeschoven. De chauffeur ls niet gewond. (ADVERTENTIE) Breestraat 173 iitaire academie en tot 1952 volgden bei de mannen een Identieke loopbaan. Su- men behoorden zij tot de groep van „vrije officieren", die op 23 juli 1952 een eind maukte aan het bewind van koning Faroek. In 1953 werd hij benoemd tot gene raal en commandant van de strijdkrach ten en in 1955 tot minister van Oorlog, twee jaar later volgde de benoeming tot maarschalk. In de Jaren 1958-1962, tij dens de mislukte unie van F.gypte en Sy rië, was hij opperbevelhebber van de strijdkruchten der Verenigde Arabische Republiek en bezat hij alle macht ln Syrië. Maarschalk Abdel Haklra Amer, gewezen plaatsvervangend opper bevelhebber van de Egyptische strijdkrachten. ADVERTENTIE Zondag 17 september in de SINT PANCRATIUSZAAIj te ROELOFARENDSVEEN met medewerking van de FLYING BIRDS AANVANG 8 UUR. Massale eis: stel zonodig vervolging in (Van 1 verslaggevers) DEN HAAG Bijna zeshonderd per soneelsleden van Van Heijst hebben gis teravond tot middernacht in gebouw Amlcitia te Den Haag met hun vakbon den hon ontslag besproken. Na vier uur gepraat waren zij nog niet veel wijzer, want daarvoor was de vergadering te chaotisch. Aanvankelijk was men nog wel bereid om naar de uiteenzettingen van de vakbondleiders te luisteren, maar later op de avond werd het in zaal bij zonder rumoerig. Enkele personeelsleden wilden met elkaar op de vuist. Weer an deren schreeuwden met van emotie over slaande stem allerlei opmerkingen naar de vakbondsleiders. Op het toneel praat ten de voorzitter van de bijeenkomst en de spreker geljjktydig in de microfoon, zadat er niets van was te verstaan en de verwarring alleen maar groter werd. De vergadering werd geopend door de heer L. F. Laurier, bestuurder van de Katholieke Federatie van Beambten ln de Industrie, waarna het woord werd ge voerd door de heer M. Pit van de ANMB. Deze betoogde dat de vakbonden al lang hadden aangedrongen op een verande ring dn de leiding van het bedrijf, maar dat al hun pogingen om dit te bereiken geen succes hadden. Vorige week was er nog zestigduizend gulden in de kas, goed voor twee dagen loon. „We stonden toen voor de keus om te sluiten of een poging te doen het bedrijf te redden", aldus de heer Pit. Tot deze poging werd besloten omdat er met "de bewindvoer ders een andere leiding was gekomen en er nog tijd was om de (mogelijkheden tot redding van het bedrijf te ondereoe- Aanvankelljk leken de reddingskanscn niet ongunstig, maar later bleek dat de balans een veel gunstiger beeld gaf dan in werkelijkheid het geval was. JH«t vae duidelijk dat van Belgische zijde werd ge probeerd om Den Haag te laten kelderen" zo betoogde de heer Pit, „mede omdat België een schuld van vier miljoen gul den aan Den Haag had". Het machine park in Den Haag bleek verouderd. Toen vast kwam te staan dat er een bedrag van zestien miljoen gulden op tafel moest ko men. wilde Van Heijst gered kunnen wor den. liep de zaak spaak, aldus de uiteen zetting van de heer Pit.' De heer D. Nederveen van de christe lijke metaalbewerkersbond deelde mee dat personeelsleden, wiens achternaam begint met de lettere A tot en m-» T< mpandag om half twee op het Go- bureau moeten komen. De tetters L tot en met Q worden dinsdag tussen half twee en vijf uur verwacht en de perso neelsleden met de letters R tot en met Z woensdag t-ussen half twee en vijf uur. Op het arbeidsbureau zullen vier mensen van het GAK aanwezig z|jn om de WW- uitkering te regelen. Bovendien houden de vakbonden extra-spreekuren. ANMB maandag en dinsdag van half twee tot vijf uur en woensdag van half tien tot twaalf uur de andere bonden alleen maandag van tien tot vier uur. van Van Heijst zal overnemen met be houd van dienstjaren. Het Amsterdamse bedrijf heeft zich ook bereid verklaard voor «over mogelijk Iets aan de pensioen regeling te doen en een reiskostenvergoe ding te betelen. Na de* mededelingen kregen de per soneelsleden gelegenheid om vragen aan de vakbondsleiders te stellen, waarvan druk gebruik werd gemaakt. Een van de personeelsleden stelde voor om de zaak plat te gooien en eiste van degenen, die nog voor anderhalf Jaar werk hebben, dat zij utt solidariteit even eens niet «ouden gaan werken. Een an- In het begin van de avond was er van een chaos nog geen sprake. Er was alleen 'n gespannen afwachting op de dingen die de komende uren zouden gebeuren. de rwilde voortzetting van het weric even tueel met geweld verhinderen door des noods de fabriek te bezetten. De heer Pit keerde zich tegen deze gedachte. „Het getuigt van een zeer slechte mentaliteit als je een collega uit rancune het brood uit de mond stoot omdat Je het zelf hebt verloren", zo sprak hij vermanend. Inmiddels was do vergadering «eer rumoerig geworden Het spreken werd de vakbondsleiders onmogelijk gemaakt en de zaak liep zo uit de hand dut de voorzit ter dreigde de vergadering te sluiten. Vak bondsleider Pit schreeuwde door de micro foon dat de personeelsleden van Van Heijst meer op de dubbeltjes hadden gelet dan op een goede ondernemingsraad „Maar dat levert geen poen op", zo voeg de hij eraan toe. Een van de aanwezigen sprong op het toneel om zijn collega's tot kalmte te manen. „Maak er hier geen op- roerbende van", zo sprak hij. „dat had Je d&Ar moeten doen". De «aal waa niet van plan om J. P. J. van Heijst tornaar te laten gaan en men dwong de vakbonden tot de belofte dat Indien de heer Van Heijst, vooral ten aan zien van het pensioenfonds, een strafbaar feit heeft gepleegd, de vakbonden tegen hem een vervolging zullen instellen Uit voerig werd er ook gesproken over de vraagstukken van achterstallig loon. over werk. ploegendiensttoeslag, vakantiedagen en vakantietoeslag. De vakhonden tullen trachten daarover een vordering ln t« die nen, maar gewaarschuwd werd dat het realiseren hiervan geen gemakkelijke taak zal i|jn. BIJ het verlaten van Amlcltla kregen de personeelsleden een stencil uitgereikt, waarin een aantal collega's opriep op maandagmorgen bij de fabriek tegen de gong van zaken te protesteren. Siebe v. d. Zee: ,,Ik kende alleen de Van Heijsts bijzonder goed" DEN HAAG Slrhc van der Zee, directeur van de AVRO. heeft naar ann- leiding van een opmerking gisteravond gemaakt tijdens een bijeenkomst van het personeel van Van He|jst te Den Haag - dat h|j op de salarislijst van het naagsc bedrijf staat voor een bedrag van 20000 gulden, medegedeeld dat hij de familie Van HcUst al tekcr tien Jiuir kent lid verklaarde veel In de familiekring te heb ben verkeerd en wel eens iets op het ter- rein van public relations te hebben ge daan In de vorm van adviezen. „Deze adviezen zijn wel eens beloond geworden", aldus de heer Van der Zee. „In dit licht moet de beloning, die op de vergadering werd genoemd, worden gezien. Overigens wist lk toen nlet.s van de moei lijke situatie af, waarin de firma verkeer de. Uiteraard la er geen sprake vun dat lk ln dienstverburvl bij de firma Vun HcUst stond. Ik kende ulleen de familie •rg goed".

Leidse Courant | 1967 | | pagina 1