de beste tabak is NORTON tabak -rijpvitaal, echt RUSLAND KNABBELT AAN MILITAIRE KRACHT V.S. NQRTQN Mobilisatiebevel voor douaniers overwogen BETOGING IN BRUSSEL Schillebeeckx naar Amerika EXAMENS UIT DEN BOZE Amerikaanse raketten nauwkeuriger Aanhang D 66 groter dan we zelf dachten Eensgezind over partijpolitiek Ertsoverslag in Europoort VRIJDAG 15 SEPTEMBER 1967 DE LEIDSE COURANT mannen die alles weten van tabak volle weelderige tabak rijp, vitaal, echt NORTON is er! Drie simpele woorden, een wereld van verandering. Een verandering die jaren geleden begonnen is op de rijke tabaksplantages onder de warme zon van Amerika's oude Zuiden. NORTON heeft het bereikt. Planters kweekten nieuwe soorten volle, weelderige tabak— de tabak voor Norton. Mensen van nu stellen steeds hogere eisen, aan alles. Daarom kon Norton er niet eerder zijn, geen dag! Omdat iets wat echt goed is, langzaam geboren wordt. NORTON is van een unieke, oprechte kwaliteit- rijp, vitaal, echt! Norton is de sigaret die er nog niet wasgemaakt door mannen die alles en alles weten van tabak. Koop een pakje. Probeer er een juist, dat is Norton! 25 NORTON cigarettes ƒ1.50 (Van onze correspondent) BRUSSEL De Belgische regering overweegt of tegen de stakende doua- en ambtenaren van financiën een mobilisatiebevel kan worden uitge- ardigd, dat de stakers verplicht het werk te hervatten. Ruim 2000 douaniers en personeel van de dienst verificatie en accijnzen hebben gistermiddag in het centrum van Brussel betoogd. Uit alle delen van het land waren ze naar de hoofdstad gekomen om van hun solida riteit en van hun voornemen om te sta ken „tot het bittere eind" te getuigen. een lange stoet trokken ze door het stadscentrum, waar het verkeer volle dig in de knoop kwam te zitten. Tot incidenten kwam het niet. Toen groepen stakers het openbaar vervoer wilden lamleggen werden ze door de stakings leiding opgeroepen ,,de politie niet te hinderen, want de politie staat aan onze kant". De kop van de langgerekte stoet werd gevormd door douaniers die zwar te vlaggen droegen. Men blies op dienst- fluitjes en riep leuzen als „Henrion bui ten". Minister Henrion (Financiën) overleg de met vice-premier De Olercq over maatregelen, die een einde aan de sta king zouden kunnen maken. De rege ring schijnt niet van plan aan de eisen van de stakers tegemoet te komen. ..Dan zou", zo kan men in regerings kringen vernemen, „de schatkist op meer dan een miljoen frank per jaar komen te staan". NIJMEGEN (KNP Van 8 novem ber tot eind december zal prof. Schille beeckx in de Ver. Staten een reeks voor drachten houden, o.a. aan de Harvard Universiteit, Notre Dame en Tordham. Hij zal spreken over de hermenutiek •ft het gebruik ervan in de Katholieke Kerk, de secularisatie en de gevolgen voor de katholieke eredienst, het dia logisch wezen van de Kerk en het pro bleem God voor de moderne mens. En wat men aan de douaniers zou ge ven zou men niet kunnen weigeren aan andere categorieën van overheids personeel. Tegenover het financiële ar gument van de regering stelden de sta kingsleiders gisteren in de toespraak van de betogers, dat de douaniérs het slachtoffer worden van het streven van de regering om kosten wat kost een sluitende begroting te presenteren. „Voor geen geld, voor de parlementariërs de dragen leuzen herinnerend aan het feit. dat de parlementaire vergoedingen on langs aanzienlijk zijn opgetrokken. Ook in Arlen en Doornik werden gis teren betogingen gehouden. De stakers in Zelzate hebben er de voorkeur aan ggeven thuis te blijven, omdat zij het zoals aan de betogers werd meege deeld belangrijker vonden het scheep vaartverkeer in het kanaal Gent-Ter- neuzen volkomen vast te leggen. STRAATSBURG (Reuter) Ministers van Onderwijs en onderwijsfunctionaris- sen uit 21 Europese landen hebben aan het slot van een tweedaagse confcrne- het slot van een tweedaagse confcren- examens onbillijk en onpraktisch ge noemd. Opgeroepen werd tot de vervanging van examens door andere middelen, zo als een waarderingssysteem gebaseerd op een totaal aantal punten voor alge mene vooruitgang van de leerling in een bepaalde periode. Examens vormen volgens de confe rentie een verstoring van het school jaar en stellen de leerlingen voor proe ven, die niet altijd objectief en volledig Op de conferentie werd ook een soe peler leerplan aanbevolen en speciali satie op te jonge leeftijd afgeraden. LONDEN (AFP) Het aantal intercontinentale Rus sische raketten in het afgelopen jaar met 50 procent gestegen: de Sovjet-Unie heeft een beperkt anll-ra- kctstelsel opgezet. De Amerikaanse troepensterkte Is de grootste ter wereld. China, dat over plusminus dertig kernbommen zou beschikken, besteedt een vijfde deel van het defensiebudget aan de ontwikke ling van dergelijke wapens. Dit zijn de belangrijk ste conclusies van hel Instituut voor Strategische Studies te I.onden. Volgens het rapport vermindert de Amerikaanse su perioriteit ten opzichte van de Sovjet-Unie op het ge bied van intercontinentale kemraketten steeds ver der. Was de verhouding in 1965 nog vier tegen een. in 1966-1967 bedroeg dat nog maar iets meer dan drie tegen een en dit jaar minder dan drie tegen een. De Amerikanen beschikken over 1054 „Minuteman"- en Titanraketten en 656 Polarisraketten die van sche pen kunnen worden afgevuurd. De Sovjet-Unie heeft 520 raketten die van bases op het land kunnen wor den afgevuurd en 130 voor de vloot. Het rapport zegt voorts dat de Russische raketten van grotere vernietigende kracht, maar de Amerikaanse nauw keuriger zijn. Voor de eerste maal wordt de aanwezigheid van een anti-raketstelsel in de Sovjet-Unie gesignaleerd. Het is gebaseerd op anti-raketraketten die in het Oosten „Galotsje" worden genoemd en die door middel van vaste brandstof worden aangedreven. De „Galotsje" heeft een bereik van verscheidene hon derden kilometers en is voorzien van een keikop met een kracht van een tot twee megaton. Hij vormt echter geen waterdichte verdediging tegen de Minuteman of de Polaris. De Verenigde Staten beschikken, volgens het rap port over de grootste geregelde troepenmacht van de wereld. Zij staan vooraan met 3.400.000 man, on middellijk gevolgd door de Sovjet-Unie met 3.220.000 militaire en China als derde met 2.700.onn leden van het revolutionaire bevrijdingsleger. Bi) de sterkten van de laatstgenoemde twee landen moeten nog worden gevoegd de paramilitaire vei ligheidstroepen die bij China zelfs verscheidene mil joenen manschappen zouden kunnen omvatten. Volgens het rapport schijnt de culturele revolutie *t Chinese leger eerder geschaad dan gebaat te heb ben. Het volksleger zit thans in alle takken van de economische en politieke structuur waardoor zijn In vloed is vergroot. De taak van het leger Is daardoor echter zeer veel groter geworden waardoor de oplei dingsprogramma's ontwricht zouden zijn en de ge- vt'chtsgereedheid te lijden zou hebben gehad. Vooral de luchstrijdkrachten in de dertien militaire gebieden zouden getroffen zijn waar vijf bevelheb bers en negen eerste politieke commissarissen zijn ontslagen Hoewel aan beidt- zijden van de Chinees-Russische grens de patrouilleactiviteit geïntensiveerd zou zijn, wijst niets erop dat de politieke twist tussen d« twee landen heeft geleid tot opvoering van de militair* sterkten aan beide zijden van de grens. Mr. H. \an Mierlo Een Japanse jongeman past met een opleving van nasi-uniform, waarmee hij straks trots de deur uitloopt. Dit heeft toeinig te maken in Japan, maar wel veel met de rage oude uniformen te kopen, aan welke rage een warenhuis in Tokio tegemoet komt. (Van ome parlementaire redact ie) DEN HAAU Mr. If. van Mierlo, fractievoorzitter van D-'66 In de Twee de Kamer, heeft gistermiddag nadruk kelijk ontkend, dat in zUn partij menings verschillen zouden heersen over de toe komstige partUpolitie, zoals dezer dagen werd gesuggereerd. „D-'66 stelt zich op het standpunt, dat de partyen die met ons willen samenwerken, precies moeten iegg«n wat z(| willen. Laten ze eerst maar eens met een duldeiyk program okmen. Natuurlijk willen we met Iedere party over samenwerking praten, maar dan moet deze party wel akkoord gaan met onz« Ideeën over de nieuwe staats- Hij deelde ons gtateren mee, dat z(jn party binnenkort komt met gegevens over een politieke enquête, di<- verras sende resultaten zal opleveren. „Veel meer mensen dan w(J konden denken de len onze opvattingen", aldus de jonge fractievoorzitter van D-'66. De resultaten van deze enquête, waar mee D-"66 thans nog bezig is, verschy- nen waarschijnlijk In het najaar in de zelfde tijd als de eerste vrangstukken die de staatscommissie grondwetswyzl- glng en kleawetvemieuwlng wil afron den. Volgens mr. J. Cals een van de voorzitters van de commissie, ls dit laat ste noodzakelijk om een beter samenspel te kunnen krijgen tussen de staatscom missie en de Tweede-Kamercommissie grondwet en kieswet. Vier Duitse staalbedrijven ROTTERDAM (ANP) Ern Duit» combinatie van vier grote staalbedrlj ven heeft de gemeente Rotterdam vei zocht In Europoort een terrein van 2 hectare te mogen huren voor de vesti ging van een groot ertsoverslagbedrijf. 28 college bij de diend 01 B. i \V i de Ma; istad leenleraad een voorstel Inge- le Duitse combinatie dit ter- Ie tijd van 25 Jaren te verbu- De groep denkt op het terrein ln Eu ropoort, dat la gelegen tussen het Da- landknnasl en de Dlntelhaven, Uen tot elf miljoen ton ertsen te gaan over slaan. In totaal gaan de vier bedrijven 16 tot 17 miljoen ton erts vla Botter dam importeren. De resterende zes 4 zeven miljoen ton zal door de al ln Rot terdam gevestigde stuwadoorsmaat schappijen worden overgeslagen. De groep Duitse staalbedrijven heeft reeds verzocht om een uitbreidingsmo gelijkheid voor eventuele activiteiten ln de toekomst. Er is nog een terrein van ongeveer 190 ha beschikbaar.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 5