LIGA Afrikaans ritme in Leiden Eenzame fietser vraagt werk voor het Noorden '^bêêêêèsêêêêêêêêêêêêêêêsêêm DJOLIBA - SPEL VAN ZANG EN DANS UIT GUINEA DIAMANTEN BRUIDSPAAR IN LEIDEN a! zijn ze nóg za jong GEEN LESAUTO'S MEER IN LEIDSE BINNENSTAD? Drieduizend kilometer kris-kras door het land Maarse Kroon mag ook in Leiden gaan vervoeren GESLAAGDEN VAN DE LEIDSE INSTRUMENTMAKERSSCHOOL GR0FVUIL- 0PHAALDIENST Record aantal inzendingen op Paardenmarkt in Valkenburg WOENSDAG 13 SEPTEMBER 1967 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 OPENING SEIZOEN STADSGEHOORZAAL ADVERTENTIE Het nieuwe seizoen van de Stads gehoorzaal wordt zondagavond a.s. met Afrikaans vuur geopend door de Gui- nese zang- en dansgroep Djoliba. De roem is dit ballet gevolgd op zijn rei zen door Europa, dat voor het eerst kennismaakt met een West-Afrikaanse musical, waarin heel de primitiviteit van het zwarte werelddeel briljant wordt vertolkt. De voorbereiding van deze voorsteling heeft twee jaar ge kost. De medewerkers van het ensem ble komen allen voort uit het Afri kaanse Ballet van Guinea, dat meer malen buiten het eigen continent succesvol is opgetreden. Djoliba kon door toeval voor Leiden worden ge contracteerd, omdat de voor zondag geplande televisie-opnamen bij de groep geen doorgang konden vinden. AUTHENTIEK De voorstelling is de uitbeelding Tan een legende uit Guinea. De tergeest van de rivier de Niger eist jaarlijks het mooiste meisje van het dorp ten offer. Zij wordt na een vecht met de boze machten gered kan zich weer in de armen van haar geliefde sluiten. De verschrikkingen van de jungle en merkwaardige riten worden authentiek weergegeven hun realiteit. De meisjes dansen met als enige kledij een rokje. De opwin dende dansen en het ritmische trom geroffel worden door ruim veertig dansers, zangers en musici uitgevoerd. vijfduizend getuigen samenkomen. Op zienbarend is ook de strijd om het wereldkampioenschap accordeon op veertien en vijftien oktober. Het 75- jarig bestaan van het St. Elisabeth- ziekenhuis wordt in december groots gevierd. Een andere activiteit is Nederlands judokampioenschap in nuari. Bij het streven de Stadsgehoor zaal meer te betrekken in activiteiten overdag is vermeldenswaard, dat het Diepgangscentrum, de Stichting Hore cabedrijven en Sociale Wetenschappen in het gebouw organiseren. ze hebben hun eigen smaak, hun eigen voorkeur. Smaak speelt een grote rol in het s spijsverteringsproces. Met de "kindersmaak" is daarom bij Liga terdege rekening gehou den. Fijn, dat Liga ook naar wens kan wor den toegediend: in de fles, als pap, geweekt of gemengd met vruchtesap, fruit, groente en droog uit de hand. De kleintjes geven de voorkeur aan de veelzijdige voeding ZO LANG ZE IN DE GROEI ZIJN Burgemeester inr. G. j. uur een bezoek gebracht l.npnenstrnut 17a te Leider jyksfeest. Zaterdag wan het al groot f> munten echtpaar, l it alle delen van N Willigen heeft gistermiddag om twaalf echtpaar I». Sinteur-v. d. Burg In de te feliciteren niet zijn hu wa nt geweest ten huize van het dla- ilerland waren haur zes kinderen. STIJGING Overigens is de agenda voor komende seizoen voor de Stadsge hoorzaal goed gevuld. Directeur L Milikan onthulde dat de bezettings dichtheid en het bezoekersaantal het vorig seizoen in vergelijking met het jaar daarvoor een stijging heeft toond van zo'n 25 procent. Voor het komende seizoen zal deze stijging zich hoogstwaarschijnlijk nog doorzetten. Tot de grootste wensen van de exploi tant behoort de aanschaffing voor de grote zaal van een demontabele op lopende vloer, waardoor meer moge lijkheden voor toneel en opera ont staan. Het gemeentebestuur heeft zich tot nu toe nog niet bereidwillig ge toond een dergelijke vloer aan te schaffen. FESTIVITEITEN Uit het voorlopige overzicht van 't speelseizoen 1967 - 1968 vermelden we onder meer een landelijk Jehova- congres in begin november, waar zo'n Gezien de hinder, welke in de Leidse binnenstad van lesauto's wordt onder vonden, heeft de Commissaris van Po litie aan de directeur van het Bureau voor de afgifte van rijvaardigheidsbe wijzen verzocht zijn medewerking te verlenen aan een regeling, waarbij de rijschoolhouders zich verbinden het geven van rijlessen te beperken tot het gebied buiten de singels. Of dit ver zoek resultaat zal hebben, valt thans nog niet te zeggen. Aldus delen b. en w. de raad mede ln hun informatieve nota ter begeleiding van de gemeente begroting voor 1968. Op het ongeveer 35 km lange par cours in de omgeving van Stolwijk wordt zondagmiddag 17 september het clubkampioenschap van Zuid-Holland voor nieuwelingen en amateurs ge houden. De ploegen van de Leidse Swift-Combinatie zijn als volgt sa mengesteld: Nieuwelingen (35 km)Gerard van Velzen (Zoeterwoude), Liek de Jong (Leiderdorp), Bert v. d. Hulst (Zoe terwoude), Paul Akerboom (Roelof- arendsveen), Jan Witteman (Voor schoten), Hans Solleveld (Voorscho ten), Leo v. Velzen (Zoeterwoude), Leo Wassenburg (Leiderdorp), Peter de Jong (Roelofarendsveen) en Peter Akerboom (Roelofarendsveen). Op de helgele regencape van de 41-jarige Albert Lanting uit Gees in Drente staat met forse letters een boodschap geschreven aan ieder die hij tijdens zijn fietstocht door Nederland kan interes seren voor de werkloosheid in noord-oost Nederland. Ongeveer drieduizend kilometer trapt hij kris kras door ons land, door regen en wind, langs steden en dorpen, met op zijn borst en rug de volgende teksten: „Werkloosheid? Schande! in een welvaartsstaat. Te veel werk in het westen - te weinig in het noorden. Geen werkloosheidsfondsen, maar een werkgelegen- heidsbank." ze kritiek wordt geleverd op re gering en politieke partijen. Ook Boer Koekoek werd verweten zich niet genoeg in te spannen voor een oplossing van de werkloosheid. In zijn blad „De Vrije Boer" van 2 september nam boer Koekoek de folder geheel over, inclusief de pn- dertekening van de heer Lanting, maar de passage over zichzelf was nu radicaal gewijzigd in een hulde aan Koekoek voor zijn ijver de werkloosheid op te lossen. Daar hebben Lanting en zijn beweging meteen werk van gemaakt en Koe koek heeft een aanklacht wegens vervalsing aan zijn broek. Weinig begrip De heer Lanting, vader kinderen, van beroep bouwvakker, is sinds oktober van het vorig jaar werkloos. De bijstandswet garan deert een inkomen van niet meer dan honderdvijf gulden per week en om daarvan vrouw en kinderen te onderhouden valt bepaald niet mee. Zelf noemt Albert Lanting zijn tocht het liefst een kruistocht voor de werkgelegenheid. Afgevaardigd Zijn fietstocht is opgezet door een actiecomité van werklozen in Em- men, waarmee hij dagelijks contact onderhoudt. Aanvankelijk zouden van het dozijn comitéleden vier man op de fiets stappen, maar dat zou een te kostbare aangelegenheid geworden zijn. Om de uitgaven zo veel mogelijk te beperken slaapt de onvermoeibare fietser, die zeventig kilometer per dag aflegt, bij ken nissen en vrienden, die op de lijst van het comité staan en zich be reid hebben verklaard slaapgelegen heid te verstrekken. Ruim duizend kilometer had de Drent achter de rug toen hij in Leiden arriveerde. Oospronkelijk zou hij de Sleutel stad eerst bij zijn terugtocht uit het Limburgse hebben aangedaan, maar een plotselinge publicatie bracht hem in Gelderland van zijn route af. en in aansluiting daarop wijzig de hij zijn route meteen maar en zo rijdt de demonstrerende bouw vakker nu door de Randstad. Vervalsing Wat was het geval in Gelderland? Het comité van de werklozen heeft in augustus een folder uitgegeven, waarin op niet mis te verstane wij- Wat verwacht de protestfietser zelf van zijn actie? Net zoveel als zijn opvallende kleding aantoont, name lijk de aandacht te vestigen op de onhoudbare situatie in zijn omge ving. „Ik rijd niet als een wielren ner. Zo'n zeven of acht kilometer per uur. Onderweg maak ik dik wijls een praatje met mensen, die ik ontmoet. Wat me bijzonder pijn lijk getroffen heeft is, dat degenen hier in het westen, met wie ik ge sproken heb, ontstellend weinig be grip hebben van de noodsituatie." We stellen hem de vraag, of de noorderlingen niet bereid zijn des noods naar het westen te komen, waar ze minstens een stuk gemak kelijker werk zullen kunnen krij gen. „Persoonlijk had ik het wel gewild, maar mijn vrouw gaat niet graag weg uit eigen omgeving. Wel, nu heeft ze me toestemming ge geven in het gehele land te solli citeren. Maar eerst wil ik nog doen wat mogelijk is om onze situatie te verbeteren." Niet thuis „Overigens was een jaar geleden algemeen de tendens onder de werklozen, dat ze liever in eigen streek bleven. Na drie maanden zeiden de meesten aan de arbeids bureaus: „Toe dan maar. we wil len wel naar een andere streek van het land als we maar werk krij gen". Toen gaven de arbeidsbureaus geen thuis, ze konden ineens niet waar maken, wat ze zelf altijd ge propageerd hadden. Dan blijf ik persoonlijk toch nog van mening, dat men het werk naar de arbei ders moet brengen en niet de ar beiders naar het werk. De ontvol king van het Friese platteland stelt de regering weer voor nieuwe pro blemen." Blijkens zijn verklaring vat de heer Lanting zijn tocht zeer ernstig op. Hij praat met men sen, niet als een opgewonden provo op leeftijd, maar als iemand die weet waar hij over spreekt. Hij is een teleurgesteld man. In 1960 gaf hij zijn zelf standig pluimveebedrijf op en liet zich omscholen tot bouw vakker. De bedoeling was dat die omschakeling een beter be legde boterham zou opleveren. Zes jaar later stond hij als een van de eersten op straat, want tenslotte was hij vrijwel onge schoold in het bedrijf. Zijn reis gaat voort, met achter op zijn fiets een oud koffertje met wat schone kleren Met ingang van zondag 17 septem ber zal Maarse Kroon ook passagiers mogen vervoeren binnen het concessie gebied van de NZH. Zoals bekend mocht Maarse Kroon altijd al pas sagiers in Leiden opnemen en af zetten onder het beding, dat de her komst of de bestemming van deze rei zigers bulten hel concessiegebied van de NZH lag. De uitbreiding van de rech ten van Maarse 8e Kroon Is een onder deel van de serie maatregelen, die ge nomen worden ter bevordering van het openbaar vervoer. Voor het Leidse pu bliek betekent deze maatregel een flin ke ultberiding van de vervoersmoge lijkheden. Maarsen Kroon heeft zich moeten verplichten het lokale vervoer uit te voeren tegen de tarieven zoals die door de NZHVM worden berekend. ZOETERWOUDE H.R. E. H. B. O.-CURSUS Op 9 oktober a.s. gaat de EHBO- vereniging „Meerburg" weer een cursus voor beginners organiseren. Deze cur sus wordt op de maandagavonden van 8 tot 10 uur in de bovenzaal van „De Drie Eendjes" gegeven en duurt onge veer een half jaar. De leiding van de cursus komt in handen van dokter G. A. de Bruyne en mevr. W. van Dam. Laat de wens „in ieder huls tenminste één ehbo'er" ook bij de Meerburg in vervulling gaan. Er gebeuren nl. nog zoveel ongelukken, zowel op straat als in huis, waarb(j er, als er een ehbo'er bij was geweest, reddend geholpen of erger voorkomen had kunnen worden. De lessen zjjn gezellig en ook de prijs kan geen bezwaar zijn. Geef u daarom nog vóór 1 oktober op bij me vrouw G. de Winter. Julianapark 5, Zoeterwoude tel. 30661. Ook kunt u bij haar alle verdere gewenste Inlichtingen verkrijgen. Voor de onlangs afgenomen van de Leidse Instrumentmakersschool slaagden: Diploma A-metaal: F. E. Bakker, A'dum; G. H. W. Pickhurd A'dam; A. v.d. Boon Katwjjk a. Z, A. v.d. Plas, Leiden; W. C. vel. Brink Renkum; P. H. Ploeger A'dam; F. P. Bunder, A'dam; J. Rook, Gouda; J. A. J. M. Disselhorst Raalte; A. Ruigrok, Schie dam; A. Edel, A'dam; K. Smit Hooge- 18 kleinkinderen en KI achterkleinkinderen naar de Sleutelstad gekomen om het heugelijke feit te vieren, dat de lieer en mevrouw Nlnteur II sep tember 1907 In het huwelijk waren getreden, liet huls van het nog vltaJe echtpaar heeft vanaf 17 augustus, de dag van de ondertrouw, volgehangen met slingers en was versierd met bloemen. I>e heer I*. B. Slnteur (8S) Is In de scheepsbouw werkzaam geweest. Z(jn vrouw (79) heeft altijd de gehad over de zee kinderen. veen; J. Edel A'dam; F. J. Stoker Zand voort; H. v. Groen, A'dam; G. W Tol, Uitgeest; J. <le Groot H'sum; M H. Valkenburg, A'dam; R. Heubers, Kadoelen/A'dam; A. de Vos, Alphen ad. Rijn; H. v.d. Hoef, R'dani; .1 de Vreede, Lisse; F. B. Jansen, Schiedam. P. de Vries. Wagenlngen; A. Jtpptng. Geeabrug. J. W. Westerduin, R'dam. J. H. Kelderman, Arnhem; T. de Waart. Katwoude; J. M. Keraten, Utrecht; D. A. de Wit, Wagenlngen; C. P. Klok. A'dam; A. J. Witvoet. Wartenaj J. M Lindever, Delft; P. S. Zandnoordijk, Soeaterberg; S. Maaaland, Wagenlngen, A. v. 't Zand, Haarlem en W. de Mooy Rljnaburg. 3 kandidaten moeten nog een theore tisch herexamen afleggen. 18 kandida ten werden afgewezen, 2 kandidaten z(Jn niet opgekomen. Diploma B-metaal: F. Alberta Am sterdam; Th. J. v. Rooyen, Leiden; J. F. Benning, Lelden; L. C. A. Stijnman, StompwiJk; Th. P. M. v.d. Burg. Lei den; G. Vis, Voorschoten; J. Bij. Lel den; H. C. Wats, Gorlnchem; G. A. L. I lofferhoffOegatgeeat* F. Wijkhuizen Heemstede; W. R. Domburg, Den Haag; P. Zwanenburg, Haarlem; A. J. Holewijn, Den Dolder; J. P. G. Prinsen, Uden; H. G. Kluit, Abcoude; A. Schel lingerhout, Benthuizen; J. R. v. Leeu wen, A'dam; G. G. A. v. Veghel, Eind hoven; P. G. Molenaar, Lelden; N. L. Wlllemsen, Rljpweterlng. 10 kandidaten moeten nog een theore tisch herexamen afleggen. 14 kandida ten werden afgewezen. De 4 kandidaten voor het diploma C- nietaal werden afgewezen. Diploma A-glas: C. Bosman, Wage nlngen; D. Llndenaar, A'dam; C. J. W. Broeren, Weeap; W. v. Neerbos, Wage nlngen; J. H. Griffioen, Lelden; J. V. V Pessy, A'dam; S. D. J. Hanlque, Eind hoven; F. T. Sprong, Hilversum; J. Kolder, A'dam; J. C. M. Steeneken. Santpoort. 1 kandidaat kreeg een theoretisch her examen. 5 kandidaten werden afgewe- Dlploma H-glas: J. B. F. Ekas, Rot terdam; J. M. M. Tesselaar, Bovenkerk. 5 kandidaten werden afgewezen. De 4 kandidaten voor het diploma O- glas Diploma A-optlek: J. G. de Bruin, Ede; J. J. v.d. Boogert, Den Haag; A. H. W. M. Vos, Eindhoven. 3 kandidaten werden afgewezen. Diploma B-optlek: C. L. Altlng. Eind hoven. De 2 kandidaten voor het diploma C- optiek werden afgewezen. Donderdag 14 september Buurt 23: Haarlemmerstraat (van Turfmarkt tot Mare), Stille Rijn, Apo- thekersdijk, Schapensteeg, Goegerrit- steeg, Prinsessekade, Turfmarkt, Steen straat. Beestenmarkt, Nieuwe Bees tenmarkt, Kort Galgewater, Morsstr., Smidsteeg, Narmstraat, Kruisstraat, le Binnenvestgracht, 2e Binnenvestgracht, St. Aagtenstr., Lammermarkt, Markt- steeg, Lange Scheisteeg, Nieuwe Mare, Oude Singel (van Mare tot Turfmarkt- brug), Fokkestraat, Oude Vest (van Turfmarkt tot Mare), Lange Mare, Vrouwenkerkhof, Vrouwenkerkkoor- steeg. Dolhuissteeg, Hendrikstr., Sions- hof. St Ursulasteeg, Caeciliastr., Lange en Korte Lijsbetsteeg, Kortfe en Lange Agnietenstraat, Spijkerboorsteeg, Hout markt, Nieuwe Mare; Vestwal, 3e Bin nenvestgracht, Reineveststeeg, Lange- gracht. Vredehof, Noorderstraat. Ko- ninginnehof. Vrijdag 15 september Buurt 24: Zoeterwoudsesingel (van Lammenschansweg tot Hoge Rijndijk), v. d. Brandelerkade, Durieuxstraat, Ti- boel Sigenbeekstraat, Roodenburger- straat, de Mey van Streefkerkstraat, Cobotstraat. de Ridderstraat, Thorbec- kestraat, Wa6straat, de Laat de Kan terstraat. Cronesteinkade. P. J. Blok- straat. Fruinlaan, de Gijselaarstraat, Kernstraat, Verdamstraat, Catharina- straat. AVOND- EN NACHTDIENST APOTHEKEN TE LEIDEN Geopend voor spoedeisende gevallen; Doeza Apotheek, Doezastraat 31, tel. 21313. De kalkeahnruae paardenmarkt die vendun voer de Kttl.te mul nek,„idee «eed, me. ,1.1, (elukklt pr(|ran met de grooUte unveer vind» de oorlou. On kleine 2,Ml purden. veulen, en pene Monden le trappelen vu ongeduld i„ wnehllnn vu ben nleune ba»,. De urate auvoer I. vooral te duken nu de Meed» crotera populariteit manera,, «i pony-clnh». Voor de niet-kooplustigen was er naast de markt een gceelllge kermis.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 3