S)a£eidócSott/ïafit Het Hemelbed Succesmusical naar De Hartogs r>r> „Israëlisch duo „Les Shalom Na talentenjacht en Sleeswijk nu varend de wereld rond Streven naar perfectie is onontbeerlijk TELEVISIE VANAVOND RADIO VANAVOND „Spionnen" i'AUlNA 2 DE LEIDSE COURANT WOENSDAG 13 CEPTEMbm Een voud niet altijd de betere tveg CÊN van de belangrijkste pluspunten u van de mammoetwet is. dat ze niet te veel vastlegt aan de niet zo gemakkelijk te verbreken kettingen van een wettelijke regeling. Het grote raam waarbinnen de ministers Rutten Cals en hun opvolgers het voortgezet onderwijs gemoderniseerd hebben, laat daardoor voldoende ruimte open voor nieuwe en betere Inzichten in de toekomst. Vandaag aan de dag blijkt al. dat die ruimte nodig is. Nog vóór de ..mammoet'' officieel in werking getreden is wordt er bij het onderwijs over sommige zaken al weer anders gedacht dan destijds, toen de wet bij de Staten-Oeneraai in discussie lag. Er worden door Dlannenmakrs bin nen en buiten het departement verder gaande gedachten gelanceerd: soms om dat men zich daartoe financieel gedwon gen voelt: soms omdat cr didactisch nieuwe gedachten rijzen. Dat laatste is in een tijd. waarin alles in beweging ls natuurlijk eerder het geval als ln de statische periode waarin het Nederlandse onderwijs Jaren heeft verkeerd. De didactiek staat hierbij onder sterke Invloed van de uedagogie en de psycho logie. Iets wat alleen maar toe te lulchen valt. Mitsniet uit het oog wordt ver loren. dat deze wetenschapoen zelf nog pes aan het begin van hun „gouden eeuw" staan. Op dit terrein zijn gewel dige vorderingen gemaakt, maar worden zeker wat betreft hun toepassingen ook vaak fouten gemaakt. Een ander groot voordeel van de mam moetwet ls daarom luist, dat er zo veel kan gebeuren blnnpn het kader van experimenten Maar dan moeten plannen makers en autoriteiten zich ook wel ervoor hoeden om van experimenten bin nen de kortst mogelijke ttld algemene regels te willen maken Ons Hikt bezorgdheid over de kans dat dit. toch gebeurt, niet helemaal ongemo tiveerd. fN het eerste stadium heeft de mammoet wet. toen de driedeling vnnrherelden*1 wetenschanneiiik onde^wiis h.a.vn en m.a.v/> eenmaal vast stond, vmmi ee- staan in het teken vin het mneeMlk ma ken van ruime d'tferentlatie en goede doorstrornlngsmocelilkheden. Populait4 ge zegd: elke leerling moest, zoveel mogpiHV een vakkenonkket kunnen kiezen dat strookte met ziin ambitie en intellect en de overgang van het ène sehnoltvne naar het andere moest in bHde richtingen 'hoger en lager! gestroomlijnd mogelijk ziin. Maar van meet af ann hebben sommige onderwilsexperts en ook nraktiikmensen. toen ze eenmaal het oude gebouw ge- demonteert hadden genmbeerd de struc tuur zo veel moed lik te vereen vnu dl een. Ze ziin als het. ware verliefd geworden on schema's en roosters en hebben er een hobbv van gemaaH file zoveel mogelijk tn elkaar te passen Ze kregen de wind een beet Ie In de «rflen. toen wel duMelük werd dat he1 geld bil de onderwllsveroleuwlng duur zou blliven en de minister m*>f z,11n staatssecretaris niet zo veel mlliarden zou krijgen als voor een Intecmle uitvoering van de „mammoet" nodig ware „Waarom de eenmaal gemaakte opzet dan niet zo vereenvoudigen dat de uitvoering ervan economisch aantrekkelijk wordt?" ls de vraag die ze retorisch of concreet stellen. Het eerste leerjaar voor m.a.v.o middelbaar onderwijs zouden ze het liefct niet alleen gelijkvormig maar ook geheel gelijk doen zijn. Het onderscheid tussen gymnasium en atheneum (de vroegere h bs.) zou zo veel mogelijk moeten ver dwijnen. De éénjarige onderbouw die de wet. nu voor h.a.v.o. en v.w.o. voorschrijft, zou feitelijk een driejarige onderbouw moeten worden. Eenmaal zo ver gekomen is het proces van aanpassing met inpas sing natuurlijk nog lang niet aan zijn einde toe. En men behoeft natuurlijk geen eco noom te zijn om uit te rekenen, dat de financiering van het onderwijs op die manier voordeliger kan worden opgezet. MAAR éénvoud is niet altijd de betere weg: zeker niet als er onderwijs kundige zaken aan de orde zijn. Men kan een driejarige onderbouw al pratend op voortreffelijke manier versieren; argu menten als efficiency, zo veel mogelijk kansen open houden, veilig stellen van het peil van de h.a.v.o.-richt,lng zijn er slechts een paar uit het rijke arsenaal. Mn ar dan moet men, om te winnen, wel andere argumenten tussen de wal en het. schip moedwillig laten verdrinken: een gevaar van nivellering voor het v w.o.. de zware taak voor de leerlingen die na de drie jaar bij atheneum of gymnasium blijven om dan in drie Jaar een voor hoger onderwijs noodzakelijk niveau te behalen, de vergrote kans op teleurstel lingen ln die jaren, de kans dat het. onderwijs in de eerste drie jaren nog sterker dan nu praktisch en nog minder dan nu vormend zal worden. En zo voort. Wie een vergelijking zoekt, komt dan misschien met het betoog, dat we voor ons hoger onderwijs ook een baccalaureaat begeren met daama de mogelijkheden om via doctoraal en promotie .wetenschappe lijk verder te gaan. Maar Juist deze bacca- laureantsstudie levert al de grootste moei lijkheden, omdat in verschillende vakken of sectoren de mensen die het weten kun nen, ln twijfel trekken of een baccalaure- aatsstudie zo simpel weg de begane grond en eerste etage kunnen vormen van een veel hogere flatbouw der wetenschappen. ONZERZIJDS willen we beslist niet poneren dat nooit of nergens bij het voortgezet onderwijs verder gegaan moet worden dan de opzet waarin bij het aan nemen van de wet door de organen die haar moesten goedkeuren ls voorzien. Maar men moet dit voorlopig alleen maar doen binnen het kader van experimenten: men moet geen ontwikkeling willen forceren, omdat men er zelf ln gelooft; omdat men uitrekent dat er dan minder geld nodig is. terwijl proefondervindelijk allerminst vast staat dat. de positieve resultaten vm zulke experimenten tegen de nadelen bestand en bestendig zullen zijn. De mammoet werkt natuuriijk niet goed. wanneer voor het Imponerende dier een absoluut „op de plaats rust" voor geschreven wordt. Maar men moet het ook niet voortdurend met prlkkelstokken en zwepen blijven opjagen. Want zelfs een mammoet kan dan op een gegeven moment neerzijgen. En zfj die de eenvoud zo minnen, zul len dan ontdekken dat het verre van een voudig is, de massa weer op haar poten te krijgen En lukt dat. dan blijkt ver moedelijk. dat de onderwijskundige Idea len dip men had willen dienen, onder het dier verpletterd liggen. Annet Nieuwenhuyzen en Eric Schneider in hoofdrollen ROTTERDAM (ANP) „We gaan ons op glad Ijs begeven en we weten, dat we een barde smak kunnen maken", aldus actrice Annet Nieuwenhuyzen, die het komende Jaar met Eric Schneider het middelpunt zal sijn van de muslcai- produktlc „I do I do", gebaseerd op „Het Hemelbed" van Jan de Hartog. In ons land wordt I do I do ten tonele gebracht in coproduktie tussen het Nieuw Rotterdams Toneel en de onaf hankelijke Nederlandse producer Paul Kijzer. Deze noemde 't op 'n persconfe rentie in Rotterdam een unieke gebeur tenis in het naoorlogse Nederlandse to neel dat een gesubsidieerd toneelgezel schap een coproduktie met een buiten staander gaat beginnen. Paul Kijzer heeft in New York de rechten voor Nederland verworven van de Amerikaanse musical, die thans op Broadway de 39ste week ingaat. Het team dat deze musical schreef. Tom Jones en Harvey Schmidt, verwierf reeds bekendheid met de musical „The Patricia Paay naar Sopot (Van e r verslaggevers) ROTTERDAM Patricia Pauy het achttienjarige Rotterdamse zange resje, dat met „Je bent niet hip" twaalf op de Nederlandse hitparade staat sal het komend Jaar Nederland gaan vertegenwoordigen op de Jaarlijkse song festivals van Sopot en Bratislava in Joego-fUavlë. Des* uitnodiging ls een rechlsstreeks gevolg van de succesvolle eerste plaats, die de Nederlandse ploeg, bestaande uit Berry (van de Luckberries)Edwin Rut ten en Patricia, vorige week behaalde bij het Gmündenfestival in Oostenrijk. Patricia gaat deze week een nie w Ne derlands plaatje opnemen compleet met kinderkoor dat het succes van „Je bent niet hip" moet gaan overtref fen. Van deze laatste plaat tljn in' -issen reeds 10.000 exemplaren over de toon banken gegaan. Na haar nieuwe Neder landse opname sal „You called me baby" uitgebracht worden. Deze single komt binnenkort ook ln Engeland op de markt. Fantastics", waarvan de toeloop in New York die van „My Fair Lady" reeds heeft overtroffen. Zij waren ook de auteurs van een ander succes van de Amerikaanse producer Vadiv Marrlck, namelijk „110 in the shade". Voor Nederland stond producer Paul Kijzer als ideaal paar Annet Nieuwen huyzen en Eric Schneider voor ogen. Dank zij de samenwerking met het Nieuw Rotterdams Toneel kon dit ver werkelijkt worden. Bij de muzikale re petities bleek, aldus de heer Kijzer, dat zowel Annet Nieuwenhuyzen als Eric Schneider over uitstekende vocale kwa liteiten beschikken. Paul Kijzer gelooft dat de beide au teurs in staat zullen zijn om de kracht toer de musical telt 19 liedjes te volbrengen. Eric Schneider, die onlangs veel succes had met zijn Hamletvertol- king. meent dat een musical als „I do I do" een even groot beroep doet op het artistiek gevoel van de acteur als eer grote rol in een klassiek stuk. Boven dien meent hij dat het voor een acteur aantrekkelijk is om eens totaal iets an ders te doen. De musical zal vanaf 1 januari tot half maart alleen in Rotterdam te zien zijn, eerst in een reeks van plusminus tien voorstellingen, vervolgens incidenteel ir het totale repertoire. Na half maart volgt een tournee naar andere plaatsen ln ons land, onder meer naar Amster dam en Den Haag. Maurice Chevalier: 79 ronden gebokst in goede vorm PARIJS (AP) Maurice Chevalier trok pi sieren een paar bokshandachoenen aan voor een foto op zijn 79ste verjaar dag en verklaarde: „Dit is een symbool. Het leven is een strijd. Het is wonder baarlijk 79 ronden tegen het leven in zo'n goede vorm gestreden te hebben". De telefoon ging onophoudelijk in zijn villa In Marnes-la-Coquette. Brieven, te legrammen en bloemen herinnerden hem aan de verjaardag. Gisteravond dineer de hij met vrienden. Te midden van al deze activiteit ging hij door met de voor bereidingen voor zijn onemanshow. Op 18 oktober gaat hij naar Amerika voor 17 shows. Later zal hij het programma herhalen in Engeland, Scandinavië en Australië. Over het leven zei hij: „Ja moet geluk hebben, maar ook discipli ne". En na een kleine pauze: „Heel veel geluk en een beetje discipline"*. DEN HAAG „Het is een heer lijk, maar ook een hard vak. Je kunt je nooit permitteren te den ken dat het nummer nu wel hele maal „zit". Integendeel: steeds moet er gerepeteerd en geschaafd worden om een zo hoog mogelijk niveau te bereiken". Dit is de me ning van Irene Pisa die samen met Son ja Barends het duo „Les Shalom" vormt. Hun repertoire omvat voornamelijk Israëlische liedjes; een moeilijk maar dank baar genre waarin het streven naar perfectie onontbeerlijk is. „Je moet wel perfectionist zijn, juist omdat dit zo speciale mu ziek is. Het is gewoon alles of niets, een middenweg is er niet". Irene de „lead-voice" van het duo blijkt ook ln het gesprek de woordvoer ster. „In feite zijn we ln september 1964 gestart bij het orkest van mijn broer, die maar liefst twee zangeressen vroeg. Na een beetje ervaring, waagden we een kansje bij de talentenjacht van hotel Bouwes, We kwamen warempel met de eerste prijs uit de bus. Met die eerste prijs kwamen ook de contracten en een platenopname los". Belde meisjes heb ben grote interesse voor Israëlische mu ziek, die hen qua melodie en qua karak ter sterk aanspreekt. „Daarom besloten we ons hierop te specialiseren. Pop muziek ls wel aardig, maar we wilden echt iets aparts brengen „Door het contract met de platenmaat schappij kwamen we ln aanraking met Cor Steyn. Een geweldige man. Met zijn orkest namen we enkele nummers op, waarbij we veel steun hadden aan de enorme vakkennis van deze fameuze organist. Hij was echt niet gauw tevre den en er zijn heel wat harde woorden gevallen voordat het eindresultaat zijn goedkeuring kon wegdragen". „Toch", zegt Irene, „was dit voor ons een heel leerzame ervaring, want dan merk je pas hoeveel „het vak" eigenlijk van een artiest eist". Cor Steyn bracht het duo voor radio en t.v., waaruit weer engage menten door het gehele land voort kwa men. „Die engagementen, die „schnab beltour" valt wel eens tegen. Hier vind je een behoorlijke begeleiding, maar Plannen Ned. Comedie Brecht, Dyler, Sagan en Ionesco AMSTERDAM (ANP) Dc Stichting Amsterdams Toneelgezelschap Neder landse Comedie sal ook tn het seizoen 19671968 onder directie staan van Guus Oster en Han Bentz van den Berg, terwijl de artistieke leiding ln handen Is van Han Bents van den Berg, Bob de Lange en Guus Oster. Als dramaturg treedt op Theun Lammertse en als re gieassistent Peter van Roolj. Stukken die gespeeld zijn in het vori ge seizoen en in het komende seizoen op het repertoire blijven, zijn: „In wankel evenwicht" van Edward Albee, „Spo ken in Spaanse kant" van Pedro Calde- ron de la Barca en „Luv" van Murray Schisgall. Stukken waarvan het vast staat dat zij in het komende seizoen ge speeld zullen worden, zijn: „Het flauw gevallen paard", een comedie van Frangoise Sagan in een vertaling van Remco Campert. De première is vast gesteld op zaterdag 23 september in de Stadsschouwburg van Haarlem. Verder „Moeder Courage en haar kinderen" van Bertolt Brecht in een vertaling van Gerrit Kouwenaar. De regie is in han den van Har. Bentz van den Berg en Theun Lammertse. De première zal zaterdag 30 septem ber in de Stadsschouwburg van Am sterdam plaatsvinden. Als derde: „The staircase" van Charles Dyer. Vertaling door Gerard K. van het Reve en regie van Fons Rademakers. Het stuk wordt gespeeld door Guus Oster en Joan Rem- melts. De première zal zijn begin no vember in het nieuwe „De la Mar Thea ter" in Amsterdam. Als vierde nieuwe stuk staat op het repertoire: „De vrek" van Molière; re gie: Erik Vos. De première is te ver wachten ongeveer half november in de Stadsschouwburg van Amsterdam. „De honger en de dorst" van Eugene Iones co staat eveneens op het programma in vertaling van Remco Campert en onder regie van Henk Rigters. „Gijsbreght van Aemstel" van Joost van den Vondel wordt eveneens geregis seerd door Henk Rigters. Tenslotte ver meldt het repertoire nog ..Tijl Uilen spiegel" van Hugo Claus onder regie van Ton Lutz. Première: voorjaar 1968. jan Retèl in ziekenhuis AMSTERDAM (ANP) De acteur Jan Retel is ter observatie in een zie kenhuis te Amsterdam opgenomen. Als gevolg daarvan zijn de voorstellingen van Pygmalion, die van vrijdagavond a.9. af zouden gaan in het Nieuwe De La Mar- theater te Amsterdam, voorlopig stop gezet, en zal daar tot nader order het blijspel „Je kunt 't toch niet meenemen" worden gegeven. Begrafenis Chris de la Mar AMSTERDAM (ANP) Het stoffe lijk overschot van de maandag overleden oud-revueartiest en toneelspeler Chris de la Mar zal vrijdagochtend om half elf op de Nieuwe Amsterdam ter aarde wonden NEDERLAND I STER (Reclameuitzendingen om 18.55, 19.56 en 20.16 NTS 18.45 uur: De Minimolen 18.50 uur: Nieuws in het kort 19.00 uur: Speciaal programma gewijd aan Luxemburg 19.15 uur: Internationaal Agrarisch Nieuws 19.41 uur: Uitzending Stichting Socutera 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Zendtijd Politieke Partijen (GPV) 20.30 uur: Spionnen, film 22.30 uur: NederlandOost- Duitsland, voetbal samenvatting 22.55 uur: Tweede journaal 23.00 uur: Sluiting NEDERLAND II om 20.01 en 22.10 uur) NTS 20.00 uur: Nieuws in het kort KRO 20.05 uur: Waauw, tiener- programma 20.35 uur: Batman, t.v.-serie 21.25 uur: Europees panorama, actualiteiten NTS 22.15 uur: Tweede journaal 22.30 uur: Sluiting ergens anders zitten een paar musici die nauwelijks noten kunnen lezen. Dan weer is er bijna geen tijd of gelegen heid om te repeteren". „Toch moesten we ons repertoire zo goed mogelijk bren gen; ongelofelijk vermoeiend", meent Sleeswijk December 1965 werd een hoogtepunt in de carrière van het duo. Zij werden geëngageerd door René Sleeswijk. Irene en Sonja waren in^de wolken. zevcpo-* den het heerlijk voor de .keizer, van de amusëmentswereki" te"kunnen wer ken. De collegialiteit in de groep ook die van de coryfeeën Walden en Muyse- laar wordt door hen hooglijk geroemd. „Bij moeilijkheden staat iedere mede werker van hoog tot laag direct klaar om te helpen. En dat is ook op de plan ken te merken. We hebben er met ple zier gewerkt en veel geleerd". Een min der plezierige kant van het vak vonden de meisjes het feit dat ze elke avond gebonden waren. „Nooit vrij 's avonds, een heel jaar lang niet. Maar daarom wel een goede training voor je doorzet tingsvermogen". Varen Een contract met de Holland Amerika Lijn bracht het Israëlische liedjes zin gende tweetal de hele wereld rond. Rob Kikkert chef van de afdeling recrea tie en amusement van de HAL vertelde: „Tijdens onze wereldcrulses moeten wij onze passagiers amusement en ontspan ning bieden. Het is heel moeilijk hier voor de juiste artiesten aan te trekken Deze meisjes „doen" het aan boord heel goed. Huu repertoire is internationaal, JERRY LEWIS HOOGLERAAR LOS ANGELES De acteur en re gisseur Jerry Lewis zal dit jaar aan de universiteit van Zuld-Californië in Los Angeles doceren in de cinematografie. De Amerikaanse komiek zou zich voor een heel jaar verbonden hebben. Ingrid Bergman weer op de planken LOS ANGELES De fine fleur van de society van Los Angeles en Holly wood was gisteravond aanwezig in het Ahmansontheater van het nieuwe mu ziekcentrum van Los Angeles om ln- grid Bergmans terugkeer op de Ameri kaanse planken, na een afwezigheid van 21 jaar, te vieren. Het was een historische avond, niet alleen daarom. Eugene O'Neills laat ste toneelstuk, „More stately mansions" beleefde zijn Amerikaanse première. In 1962 is het stuk in Stockholm in pre mière gegaan, volgens instructies van O'Neill, die in zijn testament bepaald heeft dat al zijn nog niet opgevoerde stukken hun première In Zweden dienen te beleven. „More stately mansions" is een van twee gereedgekomen stukken uit een cyclus van 11, waarmee O'Neill zijn briljante carrière als toneelschrijver had willen besluiten. Maar door ziekte werd hij gedwongen dit ambitieuze plan op te geven. Voor zijn dood in 1953 ver brandde hij de fragmenten van de an dere stukken en liet alleen ..More sta tely mansions" en „A touch of the poet" na. De 52-jarige Ingrid Bergman speelt in het stuk de rol van een verbitterde grootmoeder. Het drama speelt in New England in de jaren 18321842. ze bezitten de juiste mentaliteit om hun programma aan een zo gedifferentieerd publiek aan te bieden. Waarschijnlijk zullen ze nog heel wat reizen op onze schepen meemaken". Presentatie Niet alleen de HAL, ook buitenlandse theateragenten hebben belangstelling voor 't Haagse Duo. De vermaarde Nat Berlin (Londen) heeft met Les Shalom al diverse contracten afgesloten, o.m- voor een optreden op Yersey. Verschil lende malen al zijn Irene en Sonja in Duitsland fceweest om daar op te tre den voor radio en t-v. Wekenlang zijn ze ln de weer geweest om met choreograaf Ken Wayne hun presentatie te vervolmaken. „Dat ls bit tere noodzaak. We moeten ons altijd en overal aan het publiek kunnen aanpas sen. Elke show en elk land vereist een andere instelling. Daarvoor zijn de ad- vlezen van Ken Wayne van heel grote waarde geweest", zegt Sonja. Voor haar is „het vak" niets nieuws. Vader staat al jaren op de planken als Bernard Barends. de „zingende opti mist". Vandaar Prins Bernhard opent NTS-studio DEN HAAG (ANP) Z.K.H. de prins der Nederlanden heeft het voornemen om maandag 2 oktober de nieuwe NTS-studio's te Hilversum te openen. Geen strafvervolging op klacht NTS-journalist AMSTERDAM (A.N.P.). De Amster damse officier van justitie, mr. J. F. Hartsuiker, zal geen strafvervolging tegen een marechaussee of politieman instellen naar aanleiding van de klacht van de N.T.S.-journaiist Wiebo van der Linde, over het optreden van de politie tegen hem op zaterdagavond 8 april jl. De N.T.S.-journaiist liep die avond enige klappen op, naar hij meende van een marechaussee, waardoor hij een hersenschudding kreeg. Uit het onderzoek dat de rijksrecherche in samenwerking met de marechaussee heeft ingesteld, is niet gebleken dat het een marechaussee is geweest. Omdat niet kon worden vastgesteld wie geslagen heeft kan ik geen strafvervolging instellen, aldus mr. Hartsuiker. Op de bewuste avond gaf Wiebo van der Linde aanwijzingen bij het maken van opnamen voor het N.T.S.-journaal van ongeregeldheden in de omgeving van het Spui in de hoofdstad. Vorig jaar juni kwam de N.T.S.-journaiist op soortgelijke wijze ook in het nieuws. Toen werd hij gearresteerd en ander halve dag vastgehouden. DEN HAAG Het Westnederlands Symfonie Orkest onder leiding van Sam Swaap geeft het komende seizoen een reeks van vier abonnementsconcerten in Diligentia. Als solisten zullen daar bij optreden: Gertt Reiner, plano en Lucius Voorhorst, fluit (17 oktober), Ma- rlêtte van Wijk, piano (15 Januari), Bri an Tindale, baszanger (29 februari) on Paul Nlewlng, piano (5 opril). Rosemary Clooney opnieuw gescheiden SANTA MONICA Met betraande ogen is vandaag de zangeres Rosyma- ry Clooney voor de rechter verschenen om zich voor de tweede maal te laten scheiden van de acteur Jose Ferrer. Geheel in het zwart gekleed liep de 39-jarige miss Clooney rechtstreeks naar de rechtszaal zonder iets tegen de verslaggevers te zeggen. De 55-jarige Jose Ferrer had twee uur eerder bij zijn aankomst gezegd: „Het is altijd ongelukkig als een man en een vrouw verliefd en getrouwd zijn geraakt en dan tot de conclusie komen dat zij niet met elkaar kunnen opschieten". Miss Clooney, moeder van vijf kinde ren van Ferrer, eist echtscheiding we gens grote wreedheid van haar echtge noot. Zij zijn in 1953 voor het eerst met elkaar getrouwd. De scheiding volgde in 1962 en het jaar daarop zijn ze op nieuw getrouwd. In april 1966 gingen zij voor de tweede maal uiteen. Ferrer zei dat hij zich niet zou verzetten tegen soheidlng. HILVERSUM I NRU 20.10—22.05 uur: NederlandOost- Duitsland, voetbal reportage VARA 23.20—23.55 uur: Jazz-magazine NCRV 20.15—20.30 uur: LondenMelbourne- race, luisterspelserie 20.30—21.35 uur: Concert door het Radio Kamerorkest 23.15—23.55 uur: Muziek voor een RADIONIEUWSDIENST HILVERSUM I: 7.00, 8.00, 11.00, 13.00. 16.00, 18.00, 20.00, 22.30, 23.55 HILVERSUM II: 7.00. 7.30, 8.00, 8.30, 12.30, 19.00, 22.30, 23.55 heel uur vanaf 9.00 Radioprogramma HEDENAVOND HILVERSUM X (402 m) VARA: 18.00 Nws, actual., 18.20 Zendtijd ARP. 18.30 Dansorkest, 19,00 Orgelspel. 19.20 Artistieke staalkaart. 20.00 Nieuws. 20.05 Militaire kapel; NRU: 20.10 Reportage Nederland—Oost-Duttsland (voet bal); VARA: 22.05 Gram., 22.30 Nieuws. 22.40 Actual., 22.56 Mod. muziek, 23.20 Radio Jazz Magazine, 23.55 Nieuws. HILVERSUM II (298 m) NCRV: 18.00 Gevar. muziek, 18.30 Spectrum, 18.50 Gram., 19.00 Nieuws, 19.10 Radiokrant, 19.30 Leger des Hellskwartler. 19.45 Wereldpanorama, 19.55 Gram., 20.15 De London-Melbournerace, hoor spel, 20.30 Kamerorkest, 21.35 Letterk. progr., 21.55 Gram., 22,15 Kerk, zending en oecu mene. 22.30 Nieuws, 22.40 Instrumentaal kwin tet, 23.00 Lezing (Verantwoord ouderschap), 23.15 Gram., muziek, 23.55 Nieuws. BRUSSEL Nederlands (324 m) 18.00 Nieuws, 19.40 Lichte muziek, 20.00 i Klass. muziek, 9.40 isvltamlnen. 12.00 Licht HILVERSUM II (298 Tn) KRO: 7.00 T 7.15 Gram., 8.00 Nieuws, 8.10 Gram., 8.30 Nws, 8.32 Vakantletlps, 8.45 Voor de huisvrouw, 9.40 Schoolradio, 10.00 Gram., 11.00 Voor de zieken: VPRO: 11.30 Gram., 12.27 Land- en tuinbouw, 12.30 Nieuws, 12.40 Lezing, 13.00 Amusements- en mod. orkestmuziek, 13.45 Voor de vrouw, 14.15 Klassieke en moderne muziek; TROS: 14.45 Muzikale lezing, 15.15 Actual., 15.20 Voor de vrouw; NCRV: 15.45 Muzikale herinneringen, 16.oo Studiodlenst, 16.30 Seml-klass. muziek, 17.00 De London- Melbournerace, hoorspel, 17.15 Orkestmuziek. HILVERSUM Hl (240 m en FM-kanalen) NCRV: 9.00 Nws, 9.02 Lichte vocale muziek, 10.00 Nieuws, 10.02 Nieuwe langspeelplaten, 11.00 Nieuws, 11.02 Muziek bij de koffie, 12.00 Nieuws, 12.02 Gevar. progr., 13.00 Nws, 13.02 Top dertig: Nederl. hitparade v. d. week. 14.30 Lichte platen; KRO: 15.00 Nieuws. 15.02 Actual 15.05 Pro uw. van Netty Rosefeld, 16.00 lual., 16.05 lORRRr... platen- film van vanavond In „Spionnen" de film, die de NTS vanavond op de beeldbuis brengt zorgt regisseur Clouzot voor zowel een meeslepende verteltrant als een pessi mistische visie. Twee trekken, die ook duidelijk te onderkennen zijn in „Het loon van de angst" en „Les diaboli- qties", twee van zijn vroegere films. „Spionnen" speelt zich af in en rond de psychiatrische kliniek van dr. Malic, die zich ln de buurt van Parijs bevindt en van een wisse ondergang wordt gered door toedoen van een rijke onbekende. De enige voorwaarde, die de man stelt, is dat dr. Malie een onbekende onder dak verschaft in zijn kliniek. Dr. Malie gaat op het voorstel in, maar van dat ogenblik af gebeuren er gruwelijke din gen in zijn inrichting. Dr. Malie ont dekt spoedig, dat zijn kliniek het ter rein voor een krachtmeting tussen twee elkaar beconcurrerende benden is ge worden. Een krachtmeting zonder eind. De hoofdrollen in dit vrij absurde ge geven worden vertolkt door Peter Usti nov en Curd Jürgens. (Nederland I: 20.30 uur) Radioreportages op prinsjesdag (Van onze omroepmedewerker) HILVERSUM De radio zal in een NRU-programma uitgebreid aandacht besteden aan de opening van de nieu we zitting van de Staten Generaal op dinsdag 19 september. Via Hilversum I wordt verslag gedaan van de opening van de zitting door Chris van Hoorn, W'im Janssen, Hans Emmering en Jan Zindel. Om omstreeks 13.15 uur zal de koningin de troonrede uitspreken. Om 15.00 uur wordt het Nationaal Programma via Hilversum I hervat met een verslag van de Kamerzitting. Daarna volgt een uitzending van de radionieuwsdienst. Minister prof. dr. H. J. Witteveen zal voorts zijn toelichting op de begroting geven. Een forum, be staande uit prof. dr. G. Goedhart, mr. W. Scholten en dr. C. de Galan, zal onder leiding van mr. G. B. J. Hilter- man zijn visie op de begroting geven, waarna het programma op Hilversum II wordt vervolgd. Gedurende een uur zullen dan de fractievoorzitters dis cussiëren over de miljoenennota. Vlaamse schrijvers in school-t.v.-reeks (Van onze omroepmedewerker) HILVERSUM Volgende week wor den op Nederland I de eerste af'eve- ringen uitgezonden van een drietal nieuwe schooltelevisieprogramma's over „Vlaamse schrijvers, „Kinderen in andere landen" en „meisjcsberocpen". Het eerste programma van de serie over Vlaamse schrijvers is gewijd aan het leven en werken van Stijn Streu- vels. De uitzending is speciaal voor de klas sen 4, 5 en 6 van het vhmo, het middelbaar onderwijs en hoger be roepsonderwijs. Japan is het onder werp van het eerste programma in de serie van zes over kinderen in andere landen, bestemd voor de hogere klas sen van het lager onderwijs. De zes programma's over meisjesberoepen be ginnen met de uitzending over „De kin derverzorgster". Deze uitzending is be stemd voor het lager nijverheidsonder wijs voor meisjes. Alle programma's worden vrijdagochtend 22 september op Nederland I herhaald. Over het algemeen zijn wij niet enthou siast als t.v.-documentaires doorspekt worden met straatinterviews, die dan meestal de pedante bedoeling hebben om aan te tonen hoe verschrikkelijk onwetend de grote massa ten opzichte van een bepaald probleem staat. In de Belgische t v-documentaire over homo filie, die gisteravond door de NTS werd uitgezonden, stonden dergelijke inter views min of meer centraal. Maar ze hadden hier een duidelijke functie. De ook hier getoonde onwetendheid nl. is oorzaak van veel onbegrip dat wezenlijk ingrqpen kan ln het levensgebrek van de homofiele mens. Doel van de documentaire was dat onbe grip wegnemen. Wat dit betreft kunnen we zonder meer van een voortreffelijk werkstuk spreken. Dat telkens tegenover de»mening van de onwetende die van de deskundige zette en die ook de homofie len zelf aan het woord liet. Door de overtuigende medewerking van psycho loog, medicus, moralisten en vertegen woordiger van het Justitiële apparaat, zal veler mening over de „Zo-zijnden" misschien veranderd zijn. Dat zou dan een gelukkig gevolg zijn van deze documentaire waar we overi gens toch niet voor 100% gelukkig mee waren. Omdat behalve het laatste óók het voorlaatste woord over deze moei lijke materie er nog niet in uitgespro ken werden. Voor een gedeelte kan dat niet omdat de wetenschap zich nog tc weinig moeite heeft gegeven om de pro blemen die met homofilie samenhangen te doorgronden. Aan de andere kant was het bepaald zö, dat men terwille van de duidelijkheid de zaken veel dfpeler stel de dan ze ln feite zijn. Om die duidelijkheid deed men het b v, voorkomen dat er twee soorten mensen zijn: heteroflelen (plm. 97%) en kern homofielen (plm. 3%). Er is. geloven wij. een ruim grensgebied de „gelegen heids"-homoseksualiteit bewijst het dat geactiveerd zou kunnen worden bij een al te ruim zich openstellen voor het probleem. Bovendien zijn er kwalijke randverschijnselen die samenhangen met de betrekkelijke zeldzaamheid van de kernhomofilie. zoals b.v. pederasme en het uitlokken van mannelijke pros titutie. Bij het toe te juichen hienemende begrip voor de situatie van de homofiel zijn dat dingen die niet uit de weg mogen worden gegaan en die we ook in deze documentaire graag hadden aangeduid gezien. Gelukkig ls het dat wetenschap en ook moraal-theologie zich hoe langer hoe meer bezig gaan houden met het verschilnsel als zodanig. We mogen hopen dat ook de homofilie zelf In ons land goed en kundig georganiseerd zich zal bezinnen op dc door ons genoemde bijverschijnselen. Want zij kunnen door de plichten tegenover de anderen te erkennen te meer rechten voor zichzelf opeisen. Vg. „Mensen in sport over Ajax-Real (Van onze omroepmedewerker) HILVERSUM Het programma „Mensen in de sport", dat de NTS morgenavond op Nederland I uitzendt, zal bij wijze van voorbeschouwing geheel in het teken staan van de voetbalwedstrijd Ajax-Real Madrid, die volgende week woensdag 20 sep tember in het kader van de Europa- Cup voor landskampioenen in het Olympisch Stadion te Amsterdam wordt gespeeld. Het tv-programmu omvat onder meer gesprekken met de voorzitters van beide clubs.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 2