11 Tekort (2,25 miljoen) kan door belasting maatregelen aanzienlijk verkleind worden 20.000 mijlen onder zee BIJ TV Van 71 miljoen in 1967 naar 81 miljoen in 1968 Twee meisjes op de fiets onder diesellocomotief ■U VRIJDAG 8 SEPTEMBER 1967 DE LEIDSE COURANT PAGINA OPTIMISME BIJ AANBIEDEN VAN LEIDSE BEGROTING VOOR 1968 De Veemarkt en Sporthallen Het college van B. en W. van Leiden heeft de raad de begroting voor 1968 met een verdere uit breiding van het voorzieningspeil aangeboden. Het vorig jaar werd de aanbieding omlijst met sombere beschouwingen; ditmaal echter is wethouder P. S. Harmsen van financiën kennelijk optimistischer ge stemd hoewel een indrukwekkende lijst met niet door Ged. Staten goedgekeurde raadsbesluiten de bezorgdheid levend houden. Ook de begroting voor 1967 is zoals bekend nog steeds niet door G. S. goedgekeurd. B. en W. hebben echter thans goede hoop, dat dit zeer binnenkort te gebeuren staat. Deze verwachting is mede gebaseerd op het beeld, dat de beroting '68 biedt. Deze sluit met een tekort van 2.225.000,In de begroting geraamd op 81.280.593 gulden tegen het vorig jaar 71.154.618 is echter niet begrepen het bedrag dat verkregen wordt als de raad in de nabije toekomst belasting maatregelen goedkeurt die B. en W. in petto heb ben. Het gaat hier om verhoging van de tarieven voor het ophalen van huisvuil, de straatbelasting, riool- en hondenbelasting, verhoging van de leges en de precariorechten, de veemarktrechten en de marktgelden. Tenslotte is er de verhoging van de opcenten op de personele belasting, waartoe de raad reeds besloot, maar waarmee voor de beoor deling van het tekort nog geen rekening is gehou den. De belastingmaatregelen zullen na goedkeu ring het begrotingstekort met 1.729.000 gulden ver minderen. Het resterend tekort is dan nog rond 496.000 gulden, wat, naar B. en W. hopen, geen belemmering zal zijn om een snelle goedkeuring door G. S. te bevorderen. Van het verfyningssyateem, door het Ryk ontwikkeld, verwacht de gemeente Leiden niet veel. Bijna 40 mille kan er komen uit de verfijning algemene uitke ring rioleringen. Over 1967 kan daar nog een overeenkomstige uitkering worden verwacht. Het initiatief, geza menlijk genomen met enkele andere ge meenten, om te komen tot een verfijning voor het hebben van een veemarkt, dreigt op niets uit te lopen. De uitkeringen uit het Gemeentefonds, voor 1967 geraamd, vertonen een stij ging van 18,7 pet. Dit is gunstig verge leken by de styglng ten opzichte van J966, toen het percentage 17,6 bedroeg De totale uitkering voor 1968 is ge raamd op ruim 81.000.000 gulden tegen rim 26.100.000 voor 1967. G.S. gunstig stemmen; snelle goedkeuring verwacht Het grootste deel van de inkomsten stijging wordt veroorzaakt door de fac tor sociale zorg. Deze kosten bedroegen in 1963 ruim viereneenhalf miljoen gul den, welk bedrag in 1968 met bijna vijf miljoen is gestegen tot 9.507.874 gul- GEMEENTEREKENING OVER 1966 De rekening over 1966 sluit per saldo met een nadelig exploitatiesaldo van 1.070.671 gulden. De beschikking over de saldi-reserve terzake van dit nadelig saldo wordt ruimschoots goedgemaakt door de toevoeging aan deze reserve wegens batig saldo van ontvangsten uitgaven over vroegere diensten ad. 1.357.234 gulden. Per saldo werd ont vangen 796.107 gulden. SALDI-RESERVE NAM TOE De saldi-reserve nam toe van 8.185.632 tot 5.436.219 gulden. Dat G.S. de begro ting voor 1967 niet voor goedkeuring vat baar hebben geacht, vindt niet voor- nameiyk zyn oorzaak ln het tekort, dat deze begroting te zien gaf en de daaruit mogeiyk volgende konsekwentie, dat de saldi-reserve daardoor zou worden uitgeput, maar aldus B. en YV. van Leiden ln de vrees, dat de tekorten een biyvend karakter zouden kunnen krygen, waardoor afschryving op de oude tekorten tot de onmogelijkheden zou gaan behoren. Het is ook daarom, zo schryven B. en YV. aan de raad, dat het beeld voor 1968 G.S. zo'n belang in boezemt. HET BEGROTINGSTEKORT 1967 Hoopgevend voor de vermindering van het begrotingstekort 1967 zyn voor B. en W. de volgende punten: een aanzleniyk deel van 2.163.000 gulden als verhoging van de uitke ring uit het gemeentefonds voor 1967 het Hoogheemraadschap Rynland is bereid de kosten van de rioolwater zuivering reeds vanaf 1967 af aan de gemeente te vergoeden, wat een ont- NOC NIET DOOR C.S. GOEDGEKEURDE RAADSBESLUITEN: RUIM 65 MILJOEN Op 1 augustus van dit jaar bedroeg het wettelyk tekort aan finan cieringsmiddelen 12.768.423 gulden. Dit heeft mede zyn invloed gehad op het beleid van Ged. Staten ten aanzien van het goedkeuren van raadsbesluiten. Het vorig jaar was het aantal niet goedgekeurde raads besluiten groot. Er werd toen voor ruim 51.630.000 niet goedgekeurd. De begroting voor 1968 Iaat nog een indrukwekkender ïyst (met een totaal bedrag van 65.637.962) zien. Uit deze ïyst lichtten wy de vol gende nog niet goedgekeurde investeringen: Nieuwe schouwburg R.K. school Vrouwenkerkhof Restauratie veld II Leidse Hout Omschakeling netspanning Verhoging krediet veemarkthal Restauratie paviljoen D Endegeest" Verbouwing theehuis ..Endegeest" Aanleg 2e deel sportvelden Kikkerpolder Restauratie St. Caeciliagasthuis Aanvullende hypothecaire geldlening Huize Roomburgh Verbeteren voorgevel Stadsgehoorzaal Aanleg speeltuin bij de Korte Vliet Aankoop zweminrichting „De Overdekte" Stichting schoolgebouw voor imbeciele kinderen aan Willem de Zwijgerlaan Bouw van een arbeidstherapiegebouw „Endegeest'' Bouw R K. school voor gewoon 1 o. aan de Donizettilaan Parkeerindeling Kaasmarkt en opslag marktkramen Investeringen gasfabriek 1967 Investeringen gasfabriek buitengemeenten Ombouw aardgas wyziglng netspanning elektriciteit Kosten twee-richtlngvorkéer Schuttersveld Parkeerterrein Pieterskerkgracht Geldlening bibliotheek Noord Geldlening bibliotheek Zuid-West Bouw sporthal Boshuizerlaan Transportriool Voorschoterweg Aanleg wijkpark Zuid-West Bouw brug Haagweg Waddlngersluis) Bouwrijprnakeu Morskwartier c.a Slopen van krotwoningen Stichting Myltylschool Vinkenstraat Aanleg speeltuin Aaltje Noorderwierlaan Aanleg van wegen over het Schuttersveld de uitbreiding va: i het gemeente- 16.941.579 87.200 27.300 1.500.000 4.786.318 380 000 350.000 1.088.100 755.261 606.000 45.000 168.000 475.300 1.300.000 1.520.000 847.000 71.500 2.282.600 1.751.000 700.000 1.500.000 99.000 100.000 87.150 80.010 1.240.000 2.000.000 558.340 1.850.000 3.005.000 250.000 310.000 89.200 5.277.455 1.000 lasting van het budget voor 1967 rond 7 ton zou kunnen betekenen C de verhoging van de opcenten op de personele belasting voor 1967, door de raad reeds op 3 juli J.L goedge keurd, 116.000 gulden opleveren als verfynlng algemene uitkering rioleringen mag rond 38.000 gulden verwacht worden. VERHOGING TARIEVEN a. verhoging van de tarieven voor het ophalen van huisvuil van reap, 1,50 per emmer per maand tot 2,25 per emmer per maand voor de eerste drie emmers, c.q. van 4,40 tot 5,- per maand voor de overige emmers en verhoging van de tarieven voor het ophalen van bedrijfsvuil in verband met de gestegen kostprys; meerop brengst 475.000, b. verhoging van de straatbelasting van 15,6 tot 20 meeropbrengst 374.000,—; c. alsvoren van de rioolbelasting van 15,6 tot 20 meeropbrrengst 374.000.—; d. verhoging van de hondenbelasting van 22,50 en 18.- (waakhond) naar 30,- en 24,-; meeropbrengst 19.000,-; e. verhoging van d komstig de styging peil met 40 152.000,—; f. alsvoren van de precariorechten; meeropbrengst 76.000.-; g. verhoging van de veemarktrechten en de marktgelden overeenkomstig de suggestie van de Raad met resp. 50 en 25 meeropbrengst 59.000,—; h. terwyi ten slotte de verhoging van de opcenten op de personele belasting van 150 naar 250, waartoe de Raad reeds heeft besloten, doch waarmede voor de beoordeling van het tekort nog geen rekening is gehouden, een meeropbrengst zal opleveren van 200.000.-. Totaal 1.729.000,-. leges overeen- van het kosten- meeropbrengst Vernielzucht Leidse jeugd neemt toe SCHADE BIJNA 77 MILLE Met het jaar neemt de vernielzucht van de Leidse straatjeugd en het daar mee gepaard gaande schadebedrag hand over hand toe, ondanks de controle, de gerichte surveillance en de beroepen die gedaan worden op het publiek om mee te werken, vernielingen aan gazons, openbaar nut zoveel mogelijk te voor komen. De door baldadigheid toegebrachte schade aan gemeenteiyke eigendommen beliep in het jaar 1966 een bedrag van 76.950,- (in 1965: 68.916,- en ln 1964 60.660.-). De vernielingen betroffen: straatverlichting gebouwen bestratingen: verkeersborden en; bruggen openbaar groen: 1965: 16.158,46 11.000 18.407,54 3.500,— 1.100,— 18.750,— 20.000, 13.800, 19.150, 68.916,- 1964: 11.600,— 13.200,— 14.540,— 3.100,— 1.200,— 17.020,— 60.660,— ADVERTENTIE GEMEENTELIJKE AANKONDIGING VERORDENING OP DE COMMISSIE VOOR DE BEDRIJFSTECHNISCHE SCHOOL VOOR INDIVIDUEEL TECHNISCH ONDERYVIJS Burgemeester en wethouders van di gemeente Leiden brengen ter openbare kennis, dat op de secretarie dier ge meente (kamer 15) voor een ieder gedu rende drie maanden ter lezing is neer gelegd de verordening van 3 juli 1967, Ingekomen Stukken no. 159 van 1967, re gelende de bevoegdheden en de samen stelling van de commissie voor de be- dryfstechnische school voor Individueel technisch onderwys. Aan de vorenbedoelde commissie, die is ingesteld overeenkomstig de bepa lingen van titel I1A van de gemeentewet is de behartiging van de belangen de gemeenteiyke bedryfstechnische school opgedragen. De verordening is in werking getre den op 1 augustus 1967. Grijze eminentie verbrak zwijgen en redde avond In een eivolle „opkamer" van De Burcht de afdeling Leiden scheen te floreren als nooit tevoren heeft gisteren het eerste openbare treffen plaatsgevonden tussen partijvoorzitter mr. P. J. M. Aalberse en een van de christen-radicalen, mr. E. G. M. Jur- gens. Ruim anderhalf uur was van treffen nauwelijks sprake. Mr. Aalberse zei bij herhaling, dat eenieder binnen de partij het recht heeft om een mening kenbaar te ma ken en mr. Jurgens liet niet na even zovele malen waardering te uiten voor dit democratisch recht: „Ik moet nog zien of we binnen de P. v. d. A. zo'n kans gekregen hadden Mr. Aalberse verkondigde overigens kundig zijn standpunt. Dat van de noodzaak om een christelijke visie op mens en maatschappij in de politiek te verwezenlijken. Het liefst in menwerking met AR en CHU. Wat de christen-radicalen precies wil len, wat men eigeniyk onder radicaal moet verstaan kwam er helaas niet he lemaal uit in het betoog van mr. Jur gens hoewel er soms wanhopig uit de zaal om gevraagd werd. Het gevecht begon pas goed n; pauze, toen prof. Romme, die het a dien in een hoekje allemaal rustig had aangehoord, („als gewoon lid van de af deling. zij het met enige praktische er varing") wat vragen over de belde in leiders verdeelde men zie daarvoor pag. 1.). Na een lange periode van stilzwy- gen had de voormalige brede basispro motor eindeiyk gesproken. Het uur mocht dan wat vergevorderd zyn, naar voel redde de grijze eminentie de Proef met huisvuil in plastic zakken Maandag 11 september begint in Lel den een drieweekse proefneming op klei ne schaal met aanbieding van huisvuil ln stevige plastic zakken in plaats var in de hulsvuilemmers. By dit experiment zijn dezelfde 31 da mes betrokken als by de straatveegactie „Leiden verschoont zich" van dit a jaar. Tydens een dezer dagen gehouden bijeenkomst heeft wethouder mevrouw N. A. den Haan-Groen haar contactvrou- wen de opzet van deze proef uiteengezet. De dames is toen een aantal speciale zakken verstrekt die zy thuis in de huis- vuilemmer(8) hangen. Komt in de proef periode de huisvuilophaaldieDst langs, dan bieden zy de volle, door middel van een plastic strip geslotten, zakken aan. De bedoeling is er achter te komen wat de bevindingen van de hulsvrouw zyn met deze nieuwe vuilverpakking. Na af loop zullen de contactvrouwen hun be vindingen door het Invullen van een vra- geniyst kenbaar maken aan het gemeen tebestuur. In een later stadium zullen nog proe ven worden genomen, die speciaal ge richt zyn op de bevindingen van het rei- niglngspersoneel en op de verwerking van het verpakte vuil in de vuilverbran dingsinstallatie. VVü-fractie Leiderdorp wil recreatieschap voor De Warmondse plannen tot het ge deeltelijk leegzuigen van de Zwan- burgerpolder en het bebouwen van het resterende gedeelte blijken niet de instemming te hebben van de WD- fractie van de Leiderdorp se gemeen- De heren ir. Poels en drs. J. P. van Oostrom zyn van mening, dat de ver schillende plannen het Zuidhollandse Plassengebied dreigen te degraderen tot een overvol, langs het water min der toegankelijk gebied. Zij vrezen eveneens door bebouwing ontsierde oevers en vervuiling van het opper vlaktewater. Omdat de Plassen een uniek re creatiegebied zijn voor de agglomeratie •ragen zij of het Leiderdorpse ge meentebestuur eveneens van mening dat alle aangrenzende gemeenten dus ook Leiderdorp medeverant woordelijkheid dragen voor het be houd van het karakter van het gebied. In het geval bevestigend geantwoord wordt vragen zy of het Leiderdorpse college de vorming van een recreatie schap nuttig oordeelt. ZOETERWOUDE Geen spreekuur Dinsdag 12 sept. zal de woning-advles-commlssle van de gemeente ZoeUrwoude geen spreekuur houden. De financieringsmoeliykheden rond de te bouwen veemarkt-sporthal zyn nog niet uit de weg geruimd, zo delen B. W. de Leidse raad me Kruising Willem de Zwijgerlaan-Kooilaan Ernstig gewond in ziekenhuis Op de spoorwegovergang by de hoek YVillem de Zwygerlnan-Kooilaan te Lel- den zyn gisterenmiddag twee meisjes j bellen, zodat voetgangers, fietser» van 13 en 14 Jaar op de flets onder dieselloeemotlef gevallen. Me( Op dat moment naderde een diesello- comotief, «He ter plaatse een snelheid had van 5 6 km per uur Twee ran geerders en een machinist zaten op de locomotief. Een van de rangeerders had voordal de loc de kruising zou passeren het waarschuwingsmechnnlsme ln wer king gesteld. Hierdoor gingen de rode knipperlichten branden en weerklonken automobilisten werden gewaarschuwd. Dit Is gisteren ook gebeurd, in net n"" 1 misch Ziekenhuis opgei 'uk e^^Mareaf Brandt (14) slacntorrerijes nog mei Kunnen flurw. De» miumdlj de „epple v. d. on.ler.ock 1»gebleken, d»t het echter zal hierover weer een gesprek I Berg (Ts) uit de Sophlastraat. reden N®^.rTO'ïfeLXich|,V°,i^l8:v^ff Jl'hitmuk met Ged. Staten plaats vinden. Wat be- samen op een flets op de secundaire weg twee^meielea niet tydig kun- van de YVillem de Zwygerlaan. Zy wilden hebben de twee meisjes niet MjdligJum- de spoorwegkruising, die met rode lich ten en bellen is beveiligd, oversteken. treft de bouw van een sporthal aan de Boshuizerlaan zyn B. en W. niet pes simistisch gestemd. De ryksgoedkeuring werd toegezegd voor het vierde kwar taal van dit jaar. fADVERTENTIE TERL0VIN6SRIR6EII Bataven-dames naar Rotterdam Ploegopstelling KAV De Bataven. Dames (Hoofdklasse) finale P. J. Beker: Rotterdam, Nenytobaan. 10 september, aanvang 13.30, ploeglei der de heer Van Wezel. 80 m horden: D. v. Beek, M. v. We zel, res. L. Visser; 100 m: T. He.nnip- man, Ch. Jaspers, res. L. Visser; 200 m: T. Hennipman, D. v. Beek, res. h. Jaspers; 400 m: R. Witteman, M. v. Wezel; 800 m: L. Schakenbos, N. v. d. Hoorn. res. R. v. Dyk; ver: G. Kraan, M. v. d. Poel; hoog: G. Jaspers, G. Kraan; discus: R. Gallert, T. v. d. Holst; speer: R. v. Dyk, R. Ammer- laan, res. R. Gallert; kogel: T. v. d. Holst, R. Ammerlaan; 4 x 100 m: Ch. Jaspers, D. v. Beek. T. Hennipman, L Visser; 4 x 100 m (II)M. v. d. Poel, M. v. Wezel, G. Kraan, R. v. Dijk. Vertrek 11 uur per auto station Leiden. het gevaarte te ontwyken links van de loc gnan ryden, maar kwamen op het voetpad voor de loc en schoten tussen de wielen onder dc diesel. ZIJ werden met de fiets tussen de rails gedrukt en werden ongeveer 20 meter meegesleurd. De machinist verklaarde, dat hy net zyn snelheid had opgevoerd, omdat hy grotendeels de kruising was gepasseerd, toen het ongeluk gebeurde. Doordat ook de fiets onder de loc kwam hadden de meisjes te weinig ruimte om niet door het gevaarte te worden geraakt. De ge meentepolitie heeft gisterenavond nog uitgebreid remproeven genomen. Omdat het Herensingelstation voor goederenverkeer nog ln gebruik ls ryden er per dag nog enkele dleaeltrelnen op deze iyn. De NS hebben al verschillende keren by de politie geklaagd, dat het dikwyia gebeurt, dat automobilisten en fietsers de waarschuwingstekens nege ren en soms met groot gevaar op het laatste nippertje nog voor de locomotief de kruising oversteken. De toestand van Marga Brandt is re- deiyk; by Beppie v. d. Berg ls geen direct levensgevaar. Ledematen werden niet geraakt. WALT DISNEY VERFILMDE JULES VERNES FANTASIE: CAMERA Omstreeks een eeuw geleden liep in het brein van Jules Verne een wonderlijke onderzee boot van stapel, die hij Nautilus noemde. Enkele jaren geleden werd in de Verenigde Staten in werke lijkheid een atoomonderzeeër te water gelaten, die de naam Nauti lus kreeg. Het bewijst hoe groot de vermaardheid van Jules Verne was geworden. Eerst uitgelachen als fantast, begon men hem later steeds meer te beschouwen als profeet, die zijn tijd tientallen jaren voor was. Zijn boeken: „Een reis om de wereld in tachtig dagen", „De reis naar de maan", en „20.000 mijlen onder zee" behoren tot de meest gelezen verhalen ter wereld. Het laatstgenoemde boek werd door Walt Disney met fantasie en vaardigheid verfilmd. Hij schiep tot in de kleinste details een mys terieuze sfeer, die ook het boek van Verne ademt. De wonderlijke avonturen van kapitein Nemo, die met zijn onderzeeboot in de Stille Zuidzee zeilschepen de grond in boort uit wraak tegen vroegere kwellingen, opererend vanuit zijn geheime basis in de buurt van Nieuw Guinea, het deed allemaal wat fantastisch aan voor onze voor ouders. Wat voor hen echter een blik in de toekomst was, is voor ons een terugwaartse blik. naar 'n tijd van romantiek en geheimzin nigheid. Met een lijnvliegtuig vliegt men nu in de kortste keren naar de andere kant van de aardbol en de wetenschap heeft al heel wat mysteries tot een alledaagse wer kelijkheid gemaakt. Juist daarom kunnen we met genoegen terug zien op de vreemde profetische ideeënwereld van een negentiende- eeuwer. (14 jaar). THE NAKED RUNNER LUXOR De laatste jaren is het beeld van een spion sterk gewij zigd. Door films en televisie was de man of vrouw, die zijn of haar leven op het spel zette voor de ge heime dienst, steeds de held en heldin. Geen opdracht was te zwaar; niets stond hen in de weg; alles liep op rolletjes. Tegenwoordig ls door verfilming van enkele boe ken. waarin de nadruk wordt ge legd op de menselijke en zwakke zijde van de spion, dit heldhaftige beeld volledig verguisd en terecht. Door chantage of andere «wakhe den van een mens weet een gehei me dienst dikwijls juist de man of vrouw te vinden, die in zo'n si tuatie wordt gebracht, dat alle op drachten worden uitgevoerd. Dat de hoofdpersoon na zijn taak alleen en gedesillusioneerd achterblijft is van minder belang. Dit nieuwe beeld van de gehei me agent, die gedwongen achter de vijandelijke linies wordt gedropt, vindt men ook terug in de film „The Naked Runner" met Frank Sinatra in de hoofdrol. De intrige van het verhaal ls nogals ingewikkeld. De spanning echter, die mogelijk kon worden opgeroepen, is op onverklaarbare wijze weggenomen, doordat de toe schouwer halverwege de film al weet, hoe in grote lijnen het einde zal zyn. Een Amerikaans meubelontwer per wordt door een oude kameraad uit de oorlog overgehaald om tij dens zijn bezoek aan de Leipziger Messe in Oost-Duitsland 'n bood schap af te geven. Zijn zoontje wordt daar ontvoerd en als losprijs krijgt Sam Laker, gespeeld door Sinatra, de opdracht in Kopenha gen een man te doden. Via chan tage, bedreiging en psychische druk wordt Laker zo op deze moord voorbereid, dat hij niet meer terug wil. Onverhoeds wyzigen de plan nen zich echter, waardoor Laker vanuit de Deense hoofdstad plotse ling naar Leipzig vertrekt om zich te wreken op de ontvoerder van zijn zoon. Na het voltrekken van de wraak blijkt, dat de geheime dienst hem in een ingenieus com plot heeft gelokt en hem als een speelbal van zijn plannen heeft benut. De film is soms nogal traag verfilmd, waardoor de spanning verslapt. Een zeer zwak punt van de film is de onwetendheid, waarin de hoofdpersoon wordt gelaten, ter wijl de toeschouwer al lang op de hoogte is, hoe en in welke situatie Laker verzeild raakt. De liefheb- M V- J I bers van deze nieuwe soort spio- nagefilms zullen zich echter geen moment vervelen. Keuring: 14 jaar. SUPERAGENT REX Een film, waarin een su peragent de hoofdrol speelt, wil nog lang niet zeggen dat ook de film als zodanig gewaardeerd kan worden. Dat kwam weer eens goed tot uiting in deze rolprent. Het ge heel is bijzonder onsamenhangend en eerst halverwege het verhaal wordt de «aak wat duidelijker. De geraffineerde vrouwen, waar op op de affiches wordt gesproken, maken het allemaal nog ingewik kelder. Temidden van deze char mante vrouwen zien wij dan Mark Donen, die moet voorkomen dat 'n uitvinding van professor Liebrich niet in handen valt van de bende van Kosky of van de Chinezen. Het is voor onze agent aanvankelijk ook wat moeilijk temidden van de vele verleidsters de Juiste weg te vin den. Zij, die eerst betrouwbaar le ken te zijn, bleken achteraf mede werksters van de Chinezen te zijn of van de bende van Koskv. U ziet het, geachte bioscoopbezoeker, het is een hele puzzel, waarby u weer vele vuurgevechten te wachten staan en ook de judo en karate- staaltjes worden u niet onthouden. KFC keurde 14 jaar. MOOT MAAR SLECHT LIDO Voor degenen die alleen op de titel afgaan. Is deze film waarschijnlijk een teleurstelling. De titel suggereert iets wat de film niet waar maakt. Hetgeen niet wil zeggen dat de film een bezoek niet waard Ls. In deze rolprent wordt op badinerende wijze de draak ge stoken met de commerciële mis daad. De vergelliklnr met de zo genaamde Jnmcs Bond-cultus dringt zich duidelijk op. Het privé-vliegtuig van Henry Keller, eon belangrijk man in de oliewereld, stort neer. Dc oorzaak blijkt een ontploffing aan boord te zijn. De verzekering moet de scha de uitbetalen, maar stuurt zijn eigen detective. Hugh Drummond, gespeeld door Richard Johnson, er op af, om te trachten klaarheid in deze zaak te brengen Er vinden dan in een kort tijdsverloop enkele onverklaarbare sterfgevallen plaats. Drummond vindt eon spoor, dat loopt vla enkele bijzonder fraaie meisjes naar de zgn. leider, Carl Petersen. Uiteraard wordt na ver schillende uitermate kritieke situa ties de orronisatie opeerold en de leiding geliquideerd. Ook dp spe- caal door het meesterbrein in de misdaad opgeleide mooie meisje# halen het eind niet. De Engelse re gisseur Ralph Thomas weet op dik wijls humoristische wiize bepaalde Eneelse toestanden naar voren te halen en vervolgens te ridiculi seren. De liefhebhrrs. die houden van nogal wat vechtoartHen, ko men volop aan hun trekken. Het ls alleen jammer dat de zgn. lijf wacht van de leider weer zo nodig voorgesteld moet worden door een enorm dikVc kleurling die alle Hech te ei"ensch»nnpn in zich vertegen woordigt De KFC achtte deze film •oelnathaar 'w>r 18-jarigen. PROLONGATIES In Studio hepint de film „Rlow up" van de Italiaanse regisseur An- tonioni aan zijn tweede week. Een avant-garde verfilming uit 't leven van een modefotograaf, die eetuige is geweest van een moord. Tüdens het filmfestival te Cannes, dit iaar, werd Blow up" bekroond. Keu ring: 18 jaar. ..The Sound of music" draalt in Trianon voor de zesde week Keu ring: «X

Leidse Courant | 1967 | | pagina 3