%£cidóe0Oincwit 'Introductie van kleuren-t.v. hoogtepunt van 15e „Firato Van Heijst In oktober kleuren-t.v. TELEVISIE VANAVOND [23 ZIT-SLAAP-KOMBINATIE de koning' PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT VRIJDAG 8 SEPTEMBER 1967 Eerste overzicht van het vijfstromenland GELUKKIG heeft het KVP-bcstuur aan zijn besluit om de regionale bijeen komsten over haar toekomst buiten de publiciteit te houden, niet laten volgen door een „vertrouwelijk" op het memo randum dat de deelnemers aan genoem de bijeenkomsten als grondslag voor de discussie gekregen hebben. Heel Nederland kan dus kennis nemen van de ongeveer veertien gestencilde pa gina's, waarmee het memorandum de vijf stromingen vastlegt, die bij de ko mende gedachtenwisseling in het geding zijn. De grote stroming, die de toekomst vooral in het gezelschap van de AR en CHU wil zoeken, de KVP-radicalen. de Brabantse variant daarop, de stroming- Van der Grinten die op het handhaven van een eigen Katholieke Partij staat (zij het dat die bij voorkeur niet tegen achter christelijke partijen gaat aan leunen, maar veeleer samenwerking zoekt met niet-christelijke partijen als de Partij van de Arbeid) en dan ten slotte het, structureel meest radicale, Democratisch Centrum Nederland dat in politici de „ontideologisering" tot het uiterste wil doorvoeren en dus in feite geheel Nederland politiek wenst te her- Geeft het memorandum de partijleden en andere belangstellenden voldoende inzicht in de inzet van het spel en in de strategie, die de spelers beogen? Alleen al de onevenredigheid bij het etaleren van de verschillende uitgangspunten der stromingen dwingt helaas deze vraag ontkennend te beantwoorden. De radi calen leveren een betoog van vijf pagi na's; de vrienden van de christen-de mocratie slechts twee en de handhavers van een katholieke partij nog geen an derhalf. Bovendien moet men ook niet geloven, dat de vijf pagina's der radica len door hun uitvoerigheid begrijpelij ker zijn dan de rest. De komende discussies zullen dus veel duidelijk moeten maken vóór de grote groep die nog geen partij gekozen heeft een verantwoorde beslissing nemen kan. ERGENS hebben de verschillende stro mingen allerlei aanrakingspunten; schijnbaar is dat bij het Democratisch Centrum het minst het geval, maar wie tussen de regels weet door te lezen en iets weet van de melange in het geza menlijk standpunt der radicalen, zal niet graag beweren dat sommige radi calen en dr. Couwenberg c.s. met lijnen werken die alleen maar kruisen en nooit eens snijden. Zo hebben degenen die staan op het handhaven van een katholieke partij weer met de radicalen en Brabantse groep gemeen de voorkeur voor de Par tij van de Arbeid als coalitiegenoot; inzake sympathie voor samenwerking met andere christelijke partijen staat deze groep zelfs verder van het stand- punt-Aalberse-Schmelzer af, dan de ra dicalen en hun Brabantse variant. De twee laatstgenoemde groepen hebben vele punten met elkaar gemeen, maar de groep uit Brabant, die haar kern in de kring Den Bosch heeft, ligt als so iets bij de vijf stromingen te bepalen ware het dichtst bij het middelpunt. In het algemeen valt op, wanneer we een belangrijk detail onder de loep ne men, dat de meeste stromingen meer duidelijkheid en begrijpelijke afspraken tijd praktisch onmogelijk acht en aan de principiële juistheid van zo'n metho de twijfelt. De lezer die de twee artike len, die wij deze week aan dit onder werp besteed hebben, onderschrijft, zal met ons de opvatting van de „pro-chris- ten-democratie"-groep op dit punt moei lijk kunnen toejuichen. KOMENDE maanden zal, door monde linge en schriftelijke gedachtenwisse ling en door het uitdiepen van opvattin gen. veel van de vaagheid die thans over alles hangt opgetrokken moeten worden. Op dit moment mag men het niemand kwalijk nemen, dat hij zijn theorieën nog niet voor de grote massa duidelijk kan maken. Op dit ogenblik lijkt alles nog overwe gend een zaak van gevoelsmatigheid te zijn; en dan zal de een terecht veel sympathie kunnen opbrengen voor het verwezenlijken van een vooruitstreven de christen-democratie, een ander niet ten onrechte voor de achtergrond die de KVP-radicalen schetsen of voor een der andere stromingen. Maar wij kunnen ons best de onze kerheid indenken, waarin de gewone bur ger en het eenvoudige partijlid zich ge plaatst zien. Waarin zullen de radicalen straks metterdaad radicaal zijn, als het niet meer gaat om theorieën maar om harde politiek? Welke garantie is er dat een nieuwe christen-democratie iets an ders zal zijn dan de optelsom van de huidige drie (juister gezegd tweeëneen- halve) partijen, die haar wel sympathiek vinden? Hoe kan, wanneer het Democratisch Centrum zijn zin krijgt, voorkomen wor den dat er versplintering in plaats van hergroeperingen en chaos in plaats van duidelijkheid komt? Hoe kan men ope reren met een besloten katholieke partij, wanneer vast staat dat op het gebied van de praktische politiek vele KVP'ers en antirevolutionairen dichter bij elkaar staan dan welke twee andere groeperin gen globaal genomen dan ook? EN dan nog één belangrijke slotop merking. Iedereen die geen politieke illusionist is, weet dat er een groot verschil is tus sen de politieke ideologie en de harde praktijk. Het ontegenzeggelijk vooruit strevende kabinet-Cals heeft (en echt niet door tegenstromingen in zijn parle mentaire basis alleen) maatregelen moe ten nemen die niet in het boekje van de KVP-radicalen staan. In Engeland is de kritiek op het kabinet-Wilson bij de conservatieven maar weinig minder fel dan bij grote groepen van het traditio nele Labourfront. Wordt ook dit en worden soortgelijke harde waarheden komende maanden in de discussie ter sprake gebracht? Laat men toch vooral niet de kiezer en het partijlid in het bijzonder inslui meren bij het sprookje, dat wanneer de heks eenmaal verdwenen is, alleen maar goede feeën rond zijn bedje zullen staan, net als de engeltjes in het avond gebedje van de passé déflni. Want wanneer dan eerlang de politici misschien wat gelukkig zijn, de kiezer blijft met even grote problemen en een even grote wrok als nu. Misschien wel met grotere, omdat hij zich op een kritiek punt weer bedrogen Geen beste start GEEN mens zal verwacht hebben, dat de volledige liberalisatie van het huurbeleid, die op 1 oktober voor een deel van Nederland ingaat, zonder in cidenten zou blijven. Te voorspellen viel Immers, dat er altijd huurders en verhuurders zijn die het begrip „rede lijkheid" op een geheel eigen wijze in terpreteren. Maar met name wat er in Zeeland gebeurt, gaat verder dan deze te ver wachten incidenten. Uit de stroom van bezwaarschriften die de huuradviescom missies hebben bereikt, vallen drie soorten van klachten op, die bezorgd heid wettigen. Er zijn verhuurders die van de eerste de beste gelegenheid gebruik maken om de huur van een huis met honderd en meer procent te verhogen. En dat soms voor huizen die de tands des tijds niet al te beet doorstaan hebben. Daarnaast verhogen sommige verhuur ders de prijs op een bijna lachwekken de manier, maar met de bedoeling om een bepaalde huurder uit zijn huis te krijgen. Tenslotte schijnt in enkele ge vallen de huur van gewone woning complexen drastisch te zijn verhoogd, terwijl vast is komen te staan dat de huurders beslist geen aanbod van an dere behoorlijke woningen kunnen ont dekken, die het hen mogelijk moeten maken om bij een geliberaliseerd huis vestingsbeleid Bocia al-economisch op de been te blijven. In Den Haag is de eerste reactie, dat plaatselijk de moeilijkheden wel op te lossen zijn en dat de gemeenten een nieuwe verantwoordelijkheid moeten le ren dragen. Maar wat te doen als gemeente de fouten van huurders en/of verhuurders niet weet te corrigeren? De landelijke overheid moet de ontwik keling maar zeer nauwkeurig volgen. Waarschijnlijk doet ze bepaalde ontdek kingen die nuttig zijn of tot noodzake lijke wijzigingen moeten leiden bij dere stappen op de weg naar een geli beraliseerd huurbeleid. Vervolg van de voorpagina) De Tweede-Kamerleden, de heren Van Lier (P.v.d.A.) en Masman van de zelfde partij hebben de ministers van Sociale Zaken en Volksgezondheid en van Justitie schriftelijk gevraagd of het Juist is dat de vakbeweging een half Jaar geleden aan de Verzekeringskamer heeft gevraagd een onderzoek in te stel len naar de situatie bij het pensioen fonds van J. B. van Heijst en Zn. N.V. en tot welke resultaten dit onderzoek heeft geleid. De Kamerleden vragen voorts of de Verzekeringskamer in de resultaten van het onderzoek aanleiding hebben gevonden maatregelen te treffen en of er reden is.te overwegen de be palingen in de pensioen- en spaarfond senwet over het toezicht van de Ver- sekeringskamer op de pensioennfondsen te verbeteren. Aan de minister van Economische Za ken vragen de Kamerleden of hij de Kamer wil Inlichten over de gang van zaken bij het bedrijf Van Heijst in Den Haag, Wierden en Ossenzijl. Zij willen weten of de minister maatregelen heeft overwogen om dit bedrijf in staat te stellen zijn werkzaamheden voort te zetten. Van de minister van Justitie wilen de Kamerleden vernemen of deze in het gebeurde bij Van Heijst geen aan leiding vinden om bij de in voorberei- ADVERTENTIE Auto-verkoop-aktie Prijzen dalen leder half uur. y.u onze advertentie op pag. 15 ding zijnde wetsontwerpen over de jaar- verslaggeving en over het enqueterecht ook de besloten vennootschappen te be trekken. Nergens weet van De heer J. P. J. van Heijst, directeur van dit bedrijf, heeft gisteren tegen Het Vaderland verklaard: „Ik weet niet wat voor spel daar wordt gespeeld". Volgens Het Vaderland heeft de heer Van Heijst de plotselinge ommekeer in de finan ciële situatie van zijn bedrijf in het ge heel niet verwacht. Pas gistermiddag zou de heer Van Heijst, die op het ogen blik in België verblijft, van de moeilijk heden in zijn bedrijf op de hoogte zijn gesteld door enkele betrouwbare perso nen. „Nogmaals, ik weet nergens van", aldus de heer Van Heijst in dit Haagse avondblad. „Als de mensen in het bedrijf van mij iets moeten weten, kunnen ze mij zo bellen. Ik heb niets te verber- Beweringen als zou hu het bedrijf in moeilijkheden hebben gebracht door grote privè-uitgaven, worden door de heer Van Heijst volledig tegengespro ken. Voorts verzekerde hij dat hij zo gauw mogelijk naar Den Haag zal ko men indien zijn gezondheidstoestand dit Rattenest van 1350 gulden VRASSEL (DPA) Een caféhouder in het Duitse dorpje Vrasaelt, bij Em merich vroeg zich al enige tijd af hoe toch uit de geldla In de tapkast het ene briefje van honderd na het andere kon verdwijnen. Toen hij op een stil ment geritsel in het buffet hoorde ging hij eens goed kijken en ontdekte toen achter de la een rattenneut, dat geheel van hond erdm arkbiljetten was vaardigd. De ratten hadden bet geld via een gat In de achterkant van de la buitgemaakt. Hun nest wae 1500 Muiit Cl 350 gulden), waardi Expositie draagt internationaal karakter (Van o nroepcorrespondent) AMSTERDAM De 15de „Firato" wordt de grootste die tot nu toe in Am sterdam is gehouden. In tegenstelling tot de Funkausstellung In Berlijn, draagt deze expositie een internatio naal karakter. 152 Exposanten uit 22 landen zullen er hun produkten op het gebied van de elektronica demonstre ren. Het hoogtepunt daarbij ls natuur lijk de kleurentelevisie, waarvan nu heel Nederland via de uitzendingen binnen de Firato kennis kan nemen. Tijdens de tentoonstelling worden in de speciale kleurentelevisiestudio van de NTS vijfmaal daags demonstraties gegeven, die gratis door de bezoekers kunnen worden bijgewoond. Bovendien kunnen de kijkers in het land, die over een kleurenontvanger beschikken tussen 21 september en 1 oktober op verschillende dagen een of meer programma's in kleur via Ne derland 1 of II thuis ontvangen. Zo vertoont donderdagavond 21 septem ber de AVRO om 20.45 uur het „Olte- niaballet" met muziek, solisten, zang en dans uit Roemenië. Vrijdagavond 22 september presenteert de VARA om 19 uur een documentaire over de koninklijke paledzen in Engeland, ter wijl op dezelfde avond de NCRV op Nederland II de Lucie Ballshow ln kleuren vertoont. Zondagmiddag 24 september om 16.10 uur ls er een kleurenaflevering uit de NTS-serie „Er was eensAl deze kleurenprogramma's kunnen vanzelf sprekend ook ln zwart-wit op het toe stel thuis worden bekeken. De heer AMSTERDAM (ANP) Het NTS-be- stuur heeft besloten maandag 2 okto ber het eerste experimentele kleuren televisiejaar te starten. Dit houdt in. dat de omroeporganisaties en de NTS wekelijks gemiddeld zeven uur kleu rentelevisie gaan verzorgen. Dit heeit de voorzitter van de NTS. De heer E. Schiittenhelm op de Flratopersconfe- rentie in Amsterdam meegedeeld. A. Peiger, voorzitter van de tentoon stellingscommissie van--de Firato ver telde nog, dat het Nederlands postmu- seum ln de entreehal een expositie van antiquiteiten uit de radio- audio- en tv- wereld laat zien. In de Europahal zal dagelijks een fm-etereo radiozender in werking zijn, die beschikbaar is gesteld door de Ne derlandse Radio Unie. Voor de derde maal is ook het voorlichtingscentrum „Het elektron" ingericht. Hier kan de jeugd in groepsverband en onder lei ding van een leraar kennis nemen van I de theorie, die op bevattelijke wijze in de zogenaamde „straat der kennis" en de „tuin der toepassingen" wordt ge demonstreerd. Boeiend zijn ook de nieuwste ontwik kelingen op radiogebied, vooral ten aanzien van de miniaturisatie. Indruk wekkend worden de noviteiten op het terrein van de hi-fi- en stereoappara tuur. Een nieuw terrein vormt verder de video-recordingapparaten voor het vastleggen en reproduceren van tv-pro- gramma's. De officiële opening van de Firato vindt plaats op donderdag 21 septem ber om 10.30 uur in de kleurentelevi siestudio door minister mr. L. de Block van Economische Zaken. Na mens de fabrikanten en importeurs zei de heer G. Hofhuis, hoofddirecteur van Philips, dat na de start van de kleurentelevisie in Duitsland enkele belangrijke fabrieken hun geplande produktie tot het einde van het jaar al hebben uitverkocht. De industrie doet nu haar best om de produktie met 50 procent te verhogen. De „huiselijkheid" van de Nederlan der komt duidelijk tot uitdrukking in het feit, dat 12miljoen inwoners ruim 10 miljoen elektronische appara ten bezitten, waarvan 5,3 miljoen ra dio's, 2,8 miljoen tv's, 600.000 bandre corders en bijna 2 miljoen grammo- Als men zich realiseert, dat er in ons land 100.000 huwelijken per jaar wor den gesloten, dan zullen deze echtpa ren in principe kopers van een zwart wit tv-toestel en/of radio-ontvanger Meer dan de helft van het aantal ge zinnen beschikt thans over meer een radiotoestel, terwijl een kwart van de autobezitters een radio-ontvan ger in zijn wagen heeft. Een probleem is altijd nog het dicht opeen geplaat ste en het stadsschoon ontsierende mastbos van tv-antennes. Uit verschil lende overwegingen ls de centrale an- tenneïnstallatie de voor de hand lig gende oplossing. Er kunnen hele wo ningblokken op worden aangesloten en de kosten op de huur worden ver haald, zoals men onder meer in Den Haag van plan is. Tenslotte gaf de NTS-voorzitter E. A. Schüttenhelm een toelichting op de kleurenuitzendingen, die ln het gewo ne Nederlandse tv-programma van bij na elke dag zijn opgenomen. Boven dien zullen Firatobezoekers de moge lijkheid krijgen om niet alleen kleu renuitzendingen met zwart-wit te ver gelijken, maar ook het programma van de zender Kleef te zien. Auteur Jaap ter Haar. verdienstelijk auteur van vooral kinderhoorspelen en kinderboeken, heeft zich een tikje ver tild aan het tv-spel „Het raam", ge schreven in opdracht van de KRO en gisteren op het scherm gebracht. Het idee van het spel was niet eens zo gek: aantonen dat het conflict vader- kinderen er altijd op ongeveer dezelf de wijze geweest is. Ter Haar deed dat door een situatie uit de Franse re volutie te schetsen en daar een aantal paralelle conflicten uit later tijd als een soort collage door te verwerken. Het bleek een gevaarlijk procédé want, ongetwijfeld ongewild, werden hier op één hoop gegooid: een revolu tionair uit Frankrijk, een geheime dienstman uit de Sovjet-Unie, een jon ge S.A.'er en een provoachtig jong mens. Tegenspeler was steeds dezelf de vader dus anti-revolutionair, anti communist, anti-nazi en anti-langhaar. Dat anti-zijn kostte hem tweemaal het leven (in Parijs en in Moskou), maar wat de afloop in Berlijn en Am sterdam was bleef onduidelijk. torische anekdotes, bleek ongeïnspi reerd. De voorstelling ervan kon moei lijk anders zijn al had regisseur Luo van Gent (thans theaterdirecteur) op dit laatste tv-werkstuk kennelijk hard gewerkt. De goede bezetting met onder meer Frans v. d. Llngen, Wim van Rooij en Frans Vorstman kreeg weinig kansen. Eén karakter sprong eruit: doorgewinterde theaterman Gljs Tersteeg die een korte theatrale scene speelde of hij een stukje meesterwerk onderhanden had. Gezien zijn mate riaal een verbluffende prestatie! Iets ongewoons! Brandpunt had giste ren géén „uitsmijter" en geen „dit was Brandpunt, goedenavond". Wèl een aflevering (onder meer Vietnam en Rhodesië) op goed niveau, maar we hopen dat het traditionele slot van deze rubriek ditmaal door een toeval was weggevallen. We zouden het na melijk niet graag missen. Vg. NEDERLAND I STER (Reclameuitzendingen om 18.55, 19.56 en 26.16 NTS 18.45 our: De Minimolen 18.50 uur: Nieuws in het kort TROS 19.00 uur: Laurel en Hardy- cartoons 19.05 uur: Het verhaal van de zee, documentaire NTS 20.00 uur: Journaal NCRV 20.20 uur: Attentie, actualiteitenrubriek 20.45 uur: De Lucy-Show, 21.10 uur: Pick-up, platen- programma 21.45 uur: De parallelle wereld, VARA 21.30—22.30 uur: Het meisje en de soldaten, luisterspel 22.5523.55 uur: Prettig weekend, amusements- 22.40 uur: Dagsluiting NTS 22.45 uur: Tweede journaal 22.50 uur: Sluiting NEDERLAND II STER (Reclameuitzendingen om 20.01 en 22.10 uur) NTS 20.00 uur: Nieuws in het kort VARA 20.05 uur: Coronation Street, t.v.-serie 20.55 uur: Achter het nieuws, actualiteitenrubriek 21.20 uur: VARA-ra-boem-t.v, amusements progr. 21.50 uur: De band van Henry Segers, muziek programma HILVERSUM II NRU 20.00—22.25 uur: Grenspost, vakantie- programma 23.15—23.55 uur t Avondconcert NTS 22.15 uurt Tweede Journaal 22.30 uur: Sluiting Televisie morgen NEDERLAND I STER (Reclameuitzendingen om 15.31 en 15.37 uur) NTS 15.30 uur: Nieuws in het kort 15.34 uur: Week journaal voor gehoorgestoorden VPRO 16.00 uur: Dagbeeld van een winkelmeisje, film impressie 16.20 uur: De zwarte piraat, film 16.45 uur: Kabouter Kandelaar, kinderprogramma 17.00 uur: Beestjes kijken, dierenprogramma 17.30 uur: Sluiting RADIONIEUWSDIENST HILVERSUM 1: 7.00. 8.00, 11.00, 13.00, 16.00. 18.00, 20.00, 22.30, 23.55 HILVERSUM n: 7.00. 7.30, 8.00, 8.30, 12.30, 19.00, 22.30, 23.55 HILVERSUM III: programma heel t r vanaf 9.00 Radioprogramma HEDENAVOND i (402 m) VPRO: 18.00 Nws, 18.15 Lezing. 18.00 Ultz. GPV, 18.30 Jazz-rondo, 19.00 Gram.. 19.30 Muzikaal dagboek. 20.00 Nieuws, 20.05 Actuele muziek, 20.45 Lezing: "10 Promenade orkest. 21.30 soldaten, hoorspel, 22.30 Nlei 22.55 Gram., 23.55 Nieuws. HILVERSUM II (298 m) KRO: 18.30 Wllje 19.30 Muzikaal Spectrum; NRU: 20.00 Voor muziek, 23.55 Nieuws. ZATERDAG I (402 m) VARAi 7.00 Nieuws. ochtendgymn., 7.23 Gram., 8.00 Nieuws, 8.10 Gram., 0.40 Oude muziek, 10.00 Gevar. progr 12.15 Lezing. 12.27 Land- en tuinbouw, 12.30 Sportnieuws. 13.00 Nieuws. 13.15 Gram. voor teenagers. 13.15 Voor de Jeugd, 14.55 Jazz nlsch orgelspel. 17.30 Radloweekjoumaal. HILVERSUM n (296 m) KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram., 7.30 Nieuws, 7.32 Gewijde muziek. 8.00 Nieuws, 8.10 DJinn, gevar. progr., 12.27 Land- en tuinbouw, 12.30 Nws, 12.40 Lezing. 12.50 Missie en zending, 13.00 Gram., 14.00 P.M.i famllleprogr., 17.00 Oarionca, v. tieners. HILVERSUM m (240 m en FM-kan al en) NCRV: 9.00 Nieuws, 9.02 Gram., 10.00 Nieuws, Operafragmenten, 11.00 Nieuv" j* Hilversum ni-vertissement, 11.30 Leger d< Hellsmuziek, 12.00 "i Vakantie 13.02 Tienerama 30 Ramblers Radio Reprises, 15.00 Nieuws 3 Hits a gogo, 13.00 Teenage Muziek Express, 14.00 Nederlandse Top 40 16.00 Tips v. d. top, 17.00 Favorieten express 17.30 Nonstop hits, 17 45 The Teenbeatclub BRUSSEL Nederlands (324 m) 12.00 Nieuw» 12.03 Lichte muziek, 12.45 Lichte Pianomuziek Ideaal voor tienerkamers en Ombouw met praktisch-neer- Bankmatras met warmtebe- leggen bergruimte, geheel in houdend polyether afgedekt logeerkamers IS deze afro-teak.metjava-teak schuif- en geheel overtrokken met praktische, sfeerscheppende, deurt'es 149.00 gedessineTrdeltSffnsS0g,oo 'relaxïng"zit-slaap-kombinatie, Bedbank <an afro_teak die U kOOpt in het praktischeformaat 80x190 Schuiflade, dé uitkomst voor -i i j j i met geheel gemoffelde, vier- 1- i-ir— de VOlgende delenkante metalen poten. HET LEIDSCHE WOLLENDEKENHUIS KATWIJK LEIDEN RIJNSBURG

Leidse Courant | 1967 | | pagina 2