stromingen in de KVP Meerderheid voor samenwerking met een herboren P.v.d.A. Charmant de koude winter in Internationale wet op vervoer van gevaarlijke stoffen VOOR VIER CHRISTEN DOM ALS BASIS VAKBONDEN TEGEN POLITIEK WILSON Nederlaag in Brighton ER 19* DONDERDAG 7 SEPTEMBER 1967 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 ^ijke stoffen en ideeën (Van onze moderedactrice) AMSTERDAM - De ont- cerpster van Metz en Co., Marianne David, die al menig .seizoen aan de roem Metzstoffen, de faam van haar ideeën en coupe voegt, heeft op een pers/show te Ani- rterdam het ensemble op een loetstuk gezet. Na de war ns zomer een strenge min er, zegt men. Metz bereidt 'e elegante vrouw daarop oor met halflange mantels n capes die op verrassende manier harmoniëren met de laaronder gedragen kortere \ailleurs en jurken. Slanke ■n reiken tot boven de cnie, of lange rechte, vrij- oijde broekspijpen tot op de (Vat is verborgen onder de Sherlock Holmescape in fijn frijs ruitje? Een mosterd ge voering en dito hes boven grijs geruite kachelpijp broek. Wat schuilt er onder de interessant gestreepte cape kaneelbruine tinten? Een soepel leren overgooier in bij passend bruin. Maar de ge heimzinnige vrouw in het zwart (doelwit van Sherlock) draagt onder haar kuitlange laken redingote met lakcein tuur een zwart nappa rok met vest en hoge smalle lak- laarzen. Bij de double face- stoffen geven vooral de effen kleuren tegen genuanceerde ruiten alle gelegenheid tot kleuren- en lijnenspel. De rokken van de tailleurs broken witte wol. hebben enkele loopplooien, de jasjes doorgestikte naden, de Bü mantels en capes meer cols dan kragen. Naarmate de StÖ! modellen gekleder worden, (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Uit de vandaag verschenen KVP- discussienota over de politieke vernieuwingen komt één meerderheidsopvatting sterk naar voren: De KVP is in dit politiek versplinterde land aangewezen op samen werking met de PvdA, maar dan wel een „herboren" PvdA. Daarbij staat bij de meerderheid ook voorop: een maximum van het eigen programma moet ook in een dergelijke regeringscoalitie verwezenlijkt kunnen worden. Zeer belangrijk is verder ook. dat vier van de vijf KVP-stromingen hun politieke denken baseren op het christendom en van daaruit de partijvorming tegemoet gaan. De nota moet dienen als discussiebasis voor de besprekingen van kringbijeenkomstcn, die deze maand worden gehouden en tot het partijberaad in december zullen leiden. met voering en japon In ge- heerlijke knickerbocker, thans geklede zwarte jurkjes en volmaakt gesneden, zeer eenvoudig wolken- tailleur, zegt mevrouw David: „Ons minst opwindend kleine Lord. als onderdeel van de uit Parijs genomen zwarte smoking r vest met dubbele rij kno- of van fluweel bij een wit ijden hemdblouse voor de avondjaponnen zijn Uit Thailand komt zijde brokaat en een keur va avondensembles is ook va dit materiaal vervaardigd. benen, die elegant zijn gesto- zwarte namiddagjurkjes en japonnen. De" avondjurken in Metzshow tot besluit ken in donkere, ja zelfs in tailleurs (wol. zijde of fluweell zijden mousseline met goud bruid in wit wollen jacquard ragdunne zwarte kousen. Ook voor het namiddaguur meet Metz ensembles aan: zijn zo flatteus koket, dat geborduurd zouden wij voor met een allerstrengste icces zullen Perzische prinsessen bestem- nenkap op het al te ingeto- men. De korte en lange gen hoofd. Vast als een muur zit de Shell- tanker Myrina (B00.000 ton) op de wal. De harde wind deed de olie reus bij de tewaterlating in Belfast zwenken en de kabels van de sleep boten raakten verward. De schade viel nogal mee. Overstromingen in India NEW DELHI (AP) Het dodencijfer ten gevolge van de overstromingen in India is alleen in de provincie Oetar Pradesj reeds gestegen tot 130. In de oostelijke streken van het land zijn in totaal zestig mensen om het leven ge komen. In het district Mathura, ten zui den van New Delhi worden 250 dorpen bedreigd door een dijkdoorbraak van 24 meter in de dijk langs een belangrijk De weg van New Delhi naar Agra, waarover de toeristen reizen, die de Taj Mahal willen bezoeken, is voor het verkeer afgesloten Tabor nieuwe Deense minister Buit. Zaken KOPENHAGEN. (D.P.A.). Hans Tabor. hoofd van de Deense delegatie bij de N.V., Is tot minister van Buitenlandse Zaken van Denemarken benoemd. Premier Krag is na de regeringswijziging van 28 november 1966 tijdelijk als minister van Buitenlandse Zaken opgetreden. Materiaal voor transport deugdelijk (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG/HEERLEN. Het weg transport van gevaarlijke stoffen zal waarschijnlijk begin volgend jaar interna tionaal geregeld zijn. Reeds sedert 1966 bestaat al een dergelijke overeenkomst, die werd ondertekend door Nederland, België. Frankrijk en Italië. Maar het „accord Europeen relatif au transport in ternational des marchandises par route" kan pas in werking treden, wanneer ook een vijfde land er zijn handtekening onderzet. Naar verluid kan dit tegen begin volgend jaar worden verwacht. De maatregelen, die in die wet staan omschreven, zijn voor het overgrote deel afkomstig van de industrieën zelf: ze heb ben immers groot belang bij zo veilig mogelijke transporten. Zo heeft in Neder land „commissie transport gevaarlijke goe deren" aan een nationale regeling gewerkt, die nu bij de staatsdrukkerij ligt. In die commissie werken samen de vereniging van Nederlandse chemische industrie en de eigen vervoersorganisaties. Voorzitter dr. Pieters van deze commissie is oud-chef veiligheidsdienst van de chemische be drijven van de staatsmijnen. De huidige chefis lid van de commissie. Het werk van de commissie zal dus bin nenkort uitmonden in een „nationale" wet transport gevaarlijke goederen. Daarin wordt bijzondere aandacht besteed aan: het gebruik van juiste verpakkingen: speciale constructie-eisen voor ver- verbod tot samenladen van bepaalde stoffen instructies voor chauffeurs en bege leiders: snelheidsbeperkingen verbod op vervoei" bij mist en glad heid en het verplicht meevoeren van een „gevarenkaart". waarop gegevens staan over de hoedanigheid van de te vervoe ren stof. en maatregelen worden opge somd. die bij ongelukken moeten worden genomen. Het komt er in de nieuwe wet op neer. dat aan chauffeurs en begeleiders zeer bijzondere eisen zullen worden gesteld. De chauffeur van de in Beek omgeslagen tankwagen had zo'n gevarenkaart bij zich, omdat Staatsmijnen nu reeds die maatre gelen nemen, die ln de komende wet zul len worden geregeld. Op die kaart staan allerlei gegevens over propeen. Die kaart heeft zijn diensten bewezen, want de chauffeur vond er de telefoonnummers op van diegenen, die weten wat met dit vloei bare gas moet worden gedaun. Er staan ook andere voorzorgsmaatregelen bij onge lukken op, als niet roken, verkeer tegen houden enz- enz. Secretaris C. D. A. Nouwen van de com missie transport gevaarlijke goederen in Den Haag zei ons gisteren: ,.U moet deze ongevallen zien in de veelheid van het wegtransport, dat voor Nederland alleen al in de miljoenen tonnen per jaar loopt.- En op de tweede plaats is b.v. in Beek gebleken, dat bij de constructie van de tank wel degelijk met ongelukken reke ning is gehouden. Aan het materiaal wordt tegenwoordig de hoogste eisen gesteld. Overheid en bedrijfsleven doen werkelijk alles om dergelijke transporten ao veilig mogelijk te laten verlopen". Opvallend is, dat de Franse wetgeving rond gevaarlijke transporten model heeft gestaan voor zowel de internationale rege ling. als vele nationale regelingen. In Beek was sprake van 'n Franse transport firma. In die Franse wetgeving worden speciale eisen gesteld aan chauffeurs, die gevaarlijke stoffen vervoeren. In Neder land loopt men ook hier voor-uit op der gelijke nog wettelijk te regelen eisen. Voor chauffeurs van benzinetankwagens is dat reeds geregeld bij de wet. Zo moeten deze chauffeurs minstens 21 jaar zijn en zij moeten een medische verklaring kunnen overleggea waarin staat, dat zij fysiek in staat geacht moeten worden een tankwa gen te besturen. De ontwerp-discussienota omvat vijf j stromingen binnen de K.V.P.: De groep, die streeft naar een chris ten-democratische samenwerking tus sen A.R., C.H.U. en K.V.P. en ge lijkgezinden van andere partijen. I De K.V.P.-radicalen van Cals, Bo- gaers, Jurgens, op zoek naar één radicaal-christelijke partij in een samenwerkingsverband met de PvdA en D' 66. De Brabantse Statenkringen van de K.V.P. die een brede vooruitstre vende christen-democratische volks partij voorstaan. Het Democratisch Centrum Neder land van de Rotterdamse KVP'er Couwenbergh. Deze groepering wil een geheel nieuwe partij, los van geloofsrichting en ideologieën. Voorstanders van de KVP als een eigen partij. Zij zien zelfs aan een federatieve samenwerking met de A.R. en C.H.U. grote bezwaren ver bonden. Christen-democraten Voor de voorstanders van de chris ten-democratische samenwerking tussen A.R., C.H.U. en K.V.P. is het vanzelf sprekend, dat deze tot stand moet ko men door de historische ontwikkeling, de feitelijke verhoudingen van thans en met het oog op de reële mogelijkhe den voor een nieuwe aanpak. Ook de politieke duidelijkheid pleit volgens deze groep voor deze samenwerking. De drie partijen willen dit is gebleken uit de gesprekken in de zogenaamd? „Groep 18" gezamenlijk een aantal kardinale punten oplossen: Vrede en welvaart in de wereld Wijziging in de inkomens- en vermo gensverhoudingen. Sterk verbeterde democratische ge zagsverhoudingen. Hierop moet de praktische politiek ge richt zijn in haar buitenlands beleid, in het deelnemen van de burgers aan be slissingen, in een doorzichtige en be grijpelijke wetgeving, in een bijdrage van iedereen aan de welvaartsgroei, in medezeggenschap in het economisch le ven, in de bezitsvorming en In de de ling van de vermogensaanwas. Zeer be langrijk is het voor deze groep, dat ie dereen werkelijk gebruik kan maken van de democratische rechten op ieder ge bied en dat ook de geestelijke waarden voor iedereen behouden blijven. De groep acht het gezien het aan tal partijen praktisch onmogelijk al vóór de verkiezingen definitieve afspra ken voor een regerlngscombinatie te manken. De vraag blijft open of dit in de toekmst wel te verwezenlijken is. Hoe wenselijk een keuze vooraf ook is. in de huidige politieke verhoudin gen vormt deze een belemmering voor het bereiken van het doel: het dragen van regeringsverantwoordelijkheid en het optimaal realiseren van het eigen program" aldus deze groep. Radicalen De K.V.P.-radicalen: willen eerst een onderzoek naar de mogelijkheid de be staande christelijke partijen om te vor men tot één radicaal-vooruitstrevende christelijke partij of enkele partijen die federatief willen samenwerken. Doel blijft voor de K.V.P.-radicalen echter de vorming van een veel breder voor uitstrevend samenwerkingsverband, dat een parlementaire meerderheid kan ha len, met onder meer een „herboren" P.v.d.A., die „dogmatische marxistische ideeën" losgelaten zal hebben. ..Deze ideeën hebben beslist niet de instem ming van de K.V.P.-radicalen. Deze groep acht een samenwerking inet de P.v.d.A. noodzakelijk omdat deze partij een groot deel van de Ne derlanders omvat en omdat er vooruit strevend mee geregeerd kan worden. Deze keuze moet vanwege de duidelijk heid en uit democratisch respect voor| iedere kiezer gemaakt worden. De kie zer heeft aldus de K.V.P.-radicalen er recht op te weten wie met wie zal sa menwerken, welke plannen deze com binatie heeft, wie haar zal leiden en wie de ministers zullen zijn. Het radicaal vooruitstrevend christen dom wil het geluk van alle mensen: ma terieel en geestelijk. Dus vrede en recht vaardigheid. „Zoeken naar de volle ont plooiing van ieder mens. strijd tegen I zelfzucht, legen miskenning, tegen ach- terstplling van welke groep ook. Daarom moet de klemtoon gelegd worden op de ontwikkelingshulp en bestrijding van de woningnood, op de krotopruiming, op de voortdurende strijd tegen de werkloos heid, op een grote visie voor de toekomst met bindende termijnprogramma's. Voor „het hebben" (egoïsme) moet „het zijn" (de gemeenschappelijke verantwoorde lijkheden) in de plaats komen. Dit brengt zo nodig persoonlijke materiële offers (lastenverzwaringen) met zich Concreet houdt dit in: Wezenlijke hervorming van de maat schappij door een realistisch over heidsbeleid met steun van het par ticulier Initiatief. Voortdurend op de bres staan voor de zwakken, Maximale democratische mogelijkhc- j In de Zwitserse 8uasvallei toil de mifuur het wel eens te mooi maken. Dan zijn er bordjes vereist om wegwijs te raken. vraagstukken. Praktische bruikbaarheid moet vooropstaan, waarbij de fundamen tele christelijke beginselen prevaleren. Uitgangspunt van het program moet de naastenliefde de medemenselijkheid blijven Dit houdt ln: voortdurende zorg voor ieder mens grote prioriteit aan verbetering van de gemeenschapsvoorzieningen voortdurende zorg voor de materiële en geestelijke welvaart aanpassing van het overheidsappa raat aan de tegenwoordige eisen. een belangrijke versterking van de bestaande democratische organen en zo nodig het instellen van een om budsman. delegatie van de uitvoerende macht naar zo lang mogelijke bestuurs niveaus. rechtvaardige en evenwichtige ver deling van het nationaal inkomen en vermogen. Discussie nota verschenen Het gaat de Brabantse Statenkringen om een vooruitstrevende politiek voor vrede, sociale zekerheid, rechtvaardige welvaartsverdeling en gemeenschaps voorzieningen met de mens als centraal punt ln het totaal van deze politiek. Maar ook om een gezonde sociaal-eco nomische politiek en om een veel betere democratie. Het gesprek in de „groep 18" tussen AR, CHU en KVP moet door gaan. Tevens moet contact opgenomen worden met sympathisanten bulten de christelijke partijen. Als het nodig en mogelijk Is mort vóór de verkiezingen een combinatie ge vormd worden met andere partijen, een combinatie die moet kunnen rekenen op een parlementaire meerderheid. Deze combinatie mag echter niet ten koate gaan van het eigen program. Democratisch centrum Het Democratisch Centrum Nederiand maakt zich geheel los van bindingen aan geloof en historie. De nieuwe partij, die het democratisch centrum voor ogen staat, moet zich laten inspireren „door een dynamische visie op de ideeën van vrijheid, democratie. rechtszekerheid, menselijke waardigheid, sociale gerech tigheid en vrede". Politiek gezien wil het Democratisch Centrum ieder vraagstuk van maat schappelijke ordening op zijn eigen ver diensten beschouwen, los van dogma's en tradities. De nieuwe partij mag ook niet vergroeien met allerlei maatschap pelijke organisaties. Politiek leiderschap, politieke stijl, politieke conceptie moeten de scheidslijnen van de partijen vormen en niet ideologieën. In het denkpatroon van dit Centrum zijn essentieel: grotere doelmatigheid, modernisering VHn het openbaar bestuur, een nationale cultuur politiek, een nationale omroep, redelij ker inkomens- en vermogensverhoudin gen, een strategie van de vrede. Handhavers De handhavers van de KVP als een zelfstandige partij gaan ervan uit, dat vernieuwing onherroepelijk leidt tot nog meer partijen en dus tot een nog grotere politieke versplintering. Een redelijke regeringsmeerderheid wordt daardoor volgens deze groep steeds moei lijker bereikbaar. „De leiding van de KVP moet er met alle krucht naar etre- ven dat de partij niet uiteenvalt en dat haar aanhang niet verder vermindert" Deze groep meent, dat een federatie tussen AR en CHU en KVP wel aanlok kelijk is, maar dat hieraan ln de prak tijk grote bezwaren verbonden zijn. „Tussen katholieken en protentants- christclijkcn bestaat ondanks alle oecu- menisme de eenheid niet". Een federa tie zou volgens deze groep kunnen lel den tot weer nieuwe partijen en tot ver dere verbrokkeling. Krijgt een federatie een grote aanhang dan komt de grote vraag bij de verkiezingen aun de orde: „christelijk of nlet-ohrlstelljk gere- De groep acht het lonken naar de zo genaamde rechtervleugel van de PvdA weinig gelukkig. De PvdA lijkt voor de KVP de meest aangewezen coalitiege noot maar een directe mogelijkheid hier toe ziet deze groep niet. „De laatste ka binetsformatie is wat dit betreft een ge miste kans". In ieder geval verdient de coalitie met een nlet-christeiljke partij de voorkeur bij deze handhavers van de KVP, die „zich moet blijven aandienen als katholieke partij". (Van onze correspondent) LONDEN Premier Harold Wilson van Engeland leed gisteren een verplet terende nederlaag op het jaarcongres van dc Britse centrale van vakvereni gingen (TUC) In de Britse badplaats Brighton. Dit congres dat eerder zijn Vietna mpolitirk afkeurde, sprak zich •rderhel mische p Deze uitslag 4.883.000 stemmen te gen 3.502.000 was het hoogtepunt van een verwoed debat, waarin Wilsons po litiek slechts door twee sprekers ver dedigd werd en degenen die zich tegen hem keerden veel harder toegejuichd werden dan degenen, die hem door dik en dun trouw bleven. De meerderheid steunde een motie, bestreden door het algemeen bestuur van de centrale, die betreurde dat dc regering traditionele deflattonalre maat regelen toepast,' waarbij werkloosheid ln de hand wordt gewerkt. Het debat weerspiegelde de ontevredenheid en on- Duitsland heeft kleuren-t.v., maar nog weinig kleurenontvangers. Er is wel belangstelling getuige deze etalage waarin een handelaar het nieuwtje demon streert. Het Is daar elke keer een gedrang van jewelste. De afscherming is aangebracht omdat kleuren-t.v, weinig lioht van buiten verdraagK Brabanders De Brabantse Statenkringen van de K.V.P. streven naar een brede christen democratische volkspartij, los van dog matischs benadering van de politieke Prof. Mazure opnieuw voorzitter senaat (Van een onzer verslaggevers DEN HAAG B(j kon.-besluit Is prof. dr. ir. J. P. Mazure opnieuw be noemd tot voorzitter van de Eerste Kamer voor het zittingsjaar dat zal beginnen op 1B september 1967, rust die zich van de Britse arbeiders massa meester gemaakt heeft ten ge volge van de toenemende werkloosheid en de 9ttjgende prijzen. De veroordeling van de economische politiek van de regering is een slag ln het gelaat van Wilson en een bron van vreugde voor de conservatieve opposi tie, die thans hoopt dat de vakvereni gingen zich spoedig daadwerkelijk tegen het Labourbewlnd zullen gaan verzet- Marinevliegers onderseheiden VALKENBURG. Op het marine vliegkamp Valkenburg heeft de com mandant zeemacht ln Nederland, vlce- udmiraal jhr. W. C. M. de Jonge van Ellemeet, gisteren de bronzen erepen ning voor menslievend hulpbetoon als mede een loffelijk getuigschrift uitge reikt aan luitenant-ter-zce der eerste klasse N. van Dam, woonachtig te Val- kenburg/Z.ll.. aan adjudant-onderoffi- cier-vlieger C. II. J. Ilelncn, woonachtig tc Wassenaar, en aan de korporaal- vliegtuigmakcr algemeen R. Naumann, woonachtig tc Sassenhcim. Deze onderscheidingen werden aan betrokkenen bij KJ. verleend wegens het blijk geven van grote durf, voortva rendheid, vakbekwaamheid en bereid heid tot zelfopoffering door in de nacht van 18 op 19 maart 1967 onder zeer slechte weersomstandigheden als com mandant (vlieger en hoistoperator) van een Agusta-Bellhclikoptcr, negen schip breukelingen te redden vanuf de nubij Hoek van Holland op de zuiderpier ge strande sleepboot Vikingbank van L. Smit en Co.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 9