WAT WIL ZUID-VIETNAM? gj ZWEDEN ZWENKT NAAR gj RECHTS Morgen strijd om de stembuszege ■Aa- fffls Morgen ochtend om 5 uur precies ÏATERDAG 2 SEPTEMBER 1967 Chaos na aanval. Het Vie.tnainose volk, clat in liet «Irama van een dodelijke burgeroorlog: terecht, is gekomen, gaaf morgen naar de stembus. De 5,3 miljoen ge registreerde stemgerechtigde Zuld- vletnamezen moeten een president, een vice-president en de zestig leden van de Senaat kiezen. De verkiezin gen voor het Huls van Afgevaardig den vinden pas in oktober plaats. Het is overigens de vraag in hoeverre de stemuitslag de werkelijke wens van het volk tot uitdrukking zal brengen. „Men moet er rekening mee houden", zo heeft president Johnson onlangs verklaard, „dat verkiezingen in een land waarin een oorlog aan de gang is, niet vlekkeloos kunnen verlopen". Dat betekent op de eerste plaats dat de verkiezingen alleen in die streken kunnen doorgaan, die werkelijk onder controle van Saigon staan. Elders zal de Vietkong de verkiezingen onmo gelijk maken. Het betekent ook dat de heersende militaire machten de uitslag liever niet aan het toeval wil len overlaten, ook al heeft nien tegen kandidaten toegelaten die niet gesteld zyn op het militaire bewind en on danks het feit dat waarnemers zijn uitgenodigd. In totaal dingen twaalf kandidaten naar de hoogste posten. De twee voor- naamsten zijn militairen: het huidige staatshoofd lt.-gen. Ngoejen Van Thieu voor het presidentschap, en de huidige premier, maarschalk Ngoejen Cao Ky, voor het vice-presidentschap. Ky heeft zijn kandidatuur voor het president schap enige tijd geleden ingetrokken om daarmee de eenheid onder de strijdkrachten tot uiting te brengen. Hun voornaamste rivaal is Phan Khac Soeoe, voorzitter van de grondwetge vende vergadering en zelf eens staats hoofd. De regering Ky is aan het bewind sinds 1965. toen een groep jonge of ficieren met instemming van de bur gerregering de macht overnam. Twee jaar tevoren was aan het bewind van Ngo Dinh Diem een gewelddadig eind gekomen, en in die twee jaar hadden enkele burgerregeringen vergeefs ge probeerd het land te besturen. De re- gering-Ky is er sindsdien in geslaagd enkele crises met de boeddhisten het hoofd te bieden en enkele rebellerende bergstammen aan haar zijde te krij gen. Toch wordt, ook binnenslands, veel kritiek op het bewind uitgeoefend wegens zijn onverzoenlijke houding in de oorlog, de tegenwerking die het Amerikaanse economische hulppro gramma ondervindt bij de landbouw hervorming en de ondemocratische wijze van bestuur. Ook is de regering ervan beschuldigd druk uit tc oefenen op de kiezers en voldoende faciliteiten te onthouden aan de burgerlijke pre sidentskandidaten. Aan de verkiezingen in 'n nieuwe grond wet voorafgegaan. Na de verkiezing van een grondwetgevende vergade ring, thans een jaar geleden, werd dit jaar in maart na verhitte debatten de nieuwe grondwet goedgekeurd, die voorziet in een gekozen president en vi ce-president. De president wijst een eerste minister aan, die verantwoor ding verschuldigd is aan een gekozen wetgevend lichaam dat uit twee ka mers bestaat. De rechterlijke macht berust bij een hooggerechtshof en la gere rechtbanken. Gevangenschap is niet mogelijk zonder proces. Vrijheid van eredienst, samenkomst, menings uiting en vergadering zijn bij de grond wet gegarandeerd. Uitgehongerd door zijn vijanden. Penetratie in de rimboe. De angst van een krijgsgevangene. J - - - En ook nog overstromingen. (Van onze correspondent STOCKHOLM Dc Zweedse sport liefhebbers krfjgen een saaie zondag. Alle wedstrijden zijn afgelast en dc /weden worden aangespoord thuis te blijven, waar de televisie hen evenwel waeht met een uitzending van de voet balwedstrijd Noorwegen - Zweden in Oslo. Ook de bloemententoonstelling in Tranaas in Zuid-Zweden gaat niet door. hoewel de organisatoren de derde sep tember de meest geschikte dag voor de tentoonstelling achten. Zweden be leeft namelijk H-dag. „H" staat hier voor Hoger en dit betekent „rechts". Zweden gaat namelijk een periode van drie eeuwen afsluiten waarin het weg verkeer links moest houden. De Zweden zijn hiermee het laatste volk van het Europese vasteland dat zich schikt naar de overheersende praktijk van rechts houden. Alleen de el landstalen Engeland. Ierland en IJs land handhaven nog hun linkse 'rij richting. Elders in de wereld behoren Japan, India, Ceylon, Australië, Zuid- Afrika en enkele voormalige Britse koloniën in Afrika nog tot de links rijdende landen. Het Is overigens niet voor het eerst dat Zweden van links naar rechts zwenkt. De krijgshaftige Karei XII verordende in 1718 reeds dat rijtuigen voor elkaar naar rechts moesten uit wijken. Maar in 1734 werd het ver keer naar links verwezen, door de zelfde Karei XII die zijn legers in Europa nog rechts liet marcheren. Waarom heeft de Zweedse regering thans besloten tot deze kostbare ver andering en dan nog tegen de uitge sproken wil van het Zweedse publiek? Bij een referendum in 1955 had zich 83 procent van de ondervraagden te gen verandering uitgesproken. Ook het parlement sprak zich tot zesmaal toe tegen de regeringsvoorstellen uit voor het in 1963 met grote meerderheid voor de plannen zwichtte. Ook de me ning van het publiek is de laatste jaren bijgedraaid. Aan de verandering valt ook niet meer te ontkomen. Alle buurlanden rijden rechts. En door het toegenomen grensverkeer is het aan tal ongelukken waarbij buitenlandse bestuurders zijn betrokken die niet gf- wend zijn links te rijden, onrustbarend toegenomen. Een andere factor is, dat de stuurwielen in de meeste Zweedse auto's reeds links zitten. Dit betekent, dat de Zweedse autobestuurder bij het inhalen zijn wagen naar de rijhelft van het tegemoet komende verkeer moet 9turen om te zien of de weg vrij is. Functionarissen van veilig ver keer zeggen, dat dit tot vele onge lukken heeft geleid. Tijdschema H-dag is voorbereid met al de zorg en oog voor het detail, als het hoofd kwartier van de generale staf zou doen. dat op het punt staat ten oorlog te trek ken. Het tijdschema voor de over gang luidt als volgt: 1 Vanaf vanmorgen tien uur is in het eigenlijke Stockholm een rijverbod in werking, dat 29 uur - tot zondagmid dag 15 uur - duurt. 2 Vanaf één uur vannacht zal voor 'n periode van vijf uur in Zweden een algeheel verbod van het rijden met motorvoertuigen beginnen. De enige uitzondering zullen taxi's, bussen, wa gens, die het land uitgaan, wagens van de dienst „onderhoud wegen" en voer tuigen met een speciale vergunning zijn, maar ook die zullen te 4.50 uur tien minuten moeten stoppen en ver volgens om vijf uur moeten beginnen rechts te rijden. 3 Om 6 uur 's-ochtsnds zal het ver keer in het gehele land naar de rech terzijde van de weg verhulzea. 4 Daarna mag in bebouwde kommen niet harder worden gereden dan 40 km per uur en buiten de bebouwde kommen niet harder dan 80 km per uur gedurende de eerste drie dagen. 5 Gedurende vier weken van 6 sep tember af en misschien langer zal de snelheid in de steden beperkt blijven tot 40 km per uur, maar buiten de steden verhoogd mogen worden tot 70 km. Voor snelwegen is de grens ge steld op 90 km per uur. De ene Zweed na de andere vreest een algehele chaos en zegt „Ik denk dat ik een paar dagen niet op atraat sal komen". Een publiciteitscampagne om autobestuurders en publiek in het alge meen over de overgang voor te lichten kosten 50 miljoen Zweedse kronen (tien miljoen dollar) Is aan de ver andering vooraf gegaan. Zelfs bekende lekenfilmfiguren zoals Donald Duck, hebben hun steentje bijgedragen. Er lz een half miljoen kaarten In kleuren ge distribueerd om de Stockholmers In staat te stellen, onder de nieuwe om standigheden hun weg door de stad te vinden. De schoolkinderen zijn al 24 au gustus teruggegaan naar school on geveer een week vroeger dan gewoon lijk, om do nleuwo verkeersregels to leren en te oefenen in het oversteken van straten bij rechts rijdend verkeer. Al maanden zijn werklui bezig geweest wegen open te breken om kabels te leg K*»n voor nieuwe verkeerslichten, ver keersborden te verplaatsen en de voor naamste verkeerskruispunten te veran deren Alleen al ln. Stockholm worden 30.000 verkeersborden, 180 verkeers lichten. 2000 tram- en bushalten. 200 taxistandplaatsen en 20 belangrijke verkeerskruispunten veranderd. Langs wegen bulten de steden worden tiendui zenden „H"-borden. bestaande uit ge le reflectoren tegen een blauwe achter grond, neergezet bij wijze van waar schuwing. Zij zullen op zijn minst een De Stockholmse trams zullen op H-dag verdwijnen, maar in de tweede stad van het land, Gotenburg, komen nieu we trams met de uitgang rechts. In de grote steden Is bij wijze van voor bereiding op de overgang voor meer en meer straten eenrichtingsverkeer inge steld. „Het Is al aardig moeilijk, de weg In de stad te vinden", klaagde 'n taxichauffeur. „Ik heb net zeven blok ken moeten omrijden om mijn vracht je op zijn adres te brengen". Op H-dag on onmiddellijk daarna zul len 7000 politieagenten en 3.000 mili tairen dienst doen om het verkeer ln goede banen te leiden. Een centrum voor de verkeerscontrole zal in ver binding staan met een over het hele land uitgespannen communicatienet. Militaire helikopters zullen boven moeilijke plaatsen zweven en gereed zijn om overal heen te vliegen, waar zich moeilijkheden voordoen. Er is 'n rekruteringscampagne gehouden om 60.000 vrijwilligers te krijgen om dienst te doen op ongeveer 19.000 oversteek plaatsen voor voetgangers.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 9