ARCHEOLOGEN GRAVEN IN VALKENBURG NAAR HET RIJKE ROMEINSE VERLEDEN Nieuwe sociëteit voor Leidse jongeren start a.s. maandag Campagne met overvloed aan vondsten Th. J. v. d. Heijden PAGINA 4 DE LEIDSE COURANT ZATERDAG 2 SEPTEMBER 1967 4»- De gemeente Valkenburg in de provincie Zuid-Holland wordt nog dikwijls verward met 't Zuidlimburgse toeristencentrum, waar ogenschijnlijk de halve bevolking van de Randstad in de zomermaanden zich pleegt uit te leven. Maar in marine kringen staat het bekend, omdat een belangrijk onderdeel van haar luchtvloot in deze Zuidhollandse plaats dag en nacht paraat is gestationeerd. Overdag gaat het geronk en gezoem van de Neptune-vliegtuigen en de .sprinkhaan" helikopters onafgebroken door. Toch geniet Valkenburg, dat onder de rook van Leiden ligt en ondanks haar nog steeds groeiende buurgemeente Katwijk zichzelf is gebleven, in de wereld een grote faam. Niet vanwege het marine-vliegkamp, waar on deugende matrozen wel eens een vliegtuig hebben gekaapt, maar in de wereld van de archeologen is Valkenburg een begTip. Valkenburg heeft de laatste vijftig jaar al veel van h^ar geheimen uit de Romeinse historie prijsgegeven. Enkele tientallen jaren na Christus hebben hier de toen oppermach tige heersers uit het verre Italië met hun laarzen de drassige grond aan de Rijn betreden en uitgekeken naar het land, waar in volledige vrijheid hun aartsvijanden, de Germanen, leefden. Opgravingen en onderzoekingen hebben een „castel- lum" (een versterkte vesting) in delen aan het wetenschappe lijke daglicht gebracht. Artikelen in vaktijdschriften over de vele opzienbarende vondsten in Valkenburg trekken zeker sinds de tweede oorlog de aandacht van geleerden en studen ten in de Romeinse archeologie. van de Romeinse beschaving. Het is zelfs niet meer uit te maken, wie student, assistent of peisoneel van de aannemer is, want allen hebben door het succesvolle verloop van de werkzaamheden ongeacht voor opleiding een fijne neus gekre gen voor de historie. Een grond werker schuift met een voorzichtige beweging een laag leem of aarde op zyn platte schop, terwijl 'n stu dent met zijn neus op de aarde met een schoffeltje verbrande resten zoekt en enkele graankorrels uit de tijd van keizer Vespanianus (70-79) loswrikt. De ribbelige lijn in het leem tussen de restanten van de houten heipalen is het spoor van het vlechtwerk, dat acht tien eeuwen geleden ter ver sterking is aangebracht. y-m Wetenschappelijke wereld vol belangstelling Ook dit jaar heeft een groep des kundigen van het Instituut voor Prae- en Protohistorie van de ge meente-universiteit te Amsterdam, onder leiding van prof. dr. W. Glas bergen, haar tenten in Valkenburg opgeslagen om er te gaan graven Sinds juni van dit jaar wordt al met groot enthousiasme, zowel van geroutineerde grondwerkers als van assistenten en studenten ten wes ten van de Ned. Hervormde Kerk in een brede kuil naarstig gezocht naar de restanten en indrukken van de Romeinse be/etting van Valken burg. Deze heeft tot hel einde van de derde eCUW n.i Chr niet enkele onderbrekingen geduurd. In de die pe,'brede kuil. die gedeeltelijk met een dragline is afgegraven en ver volgens met de schop, werken des kundigen en grondwerkers broeder lijk samen, op zoek naar ieder spoor Het „castellum" (2 hectare) geprojecteerd op de kaart van het huidige Valkenburg. De pijl toont de plek aan, die momenteel wordt opgegraven. Het pijltje rechts wijst naar het noorden. Van beneden naar boven loopt de „via principalis": de weg die Nij megen met Lugdunum ver bond. De Romeinse legioenen konden „linea recta" door marcheren. Rechts van de vesting loopt de Rijn, die de grens vormde met het vrije „Germania". Op de vier hoe ken zijn de versterkte torens. In alle muren zijn vier toe gangspoorten aangebracht, waarvan de onderste de be langrijkste was. Rondom het „castellum" liepen drie grach ten. De „Grote Watering" is nog een overgebleven spits- gracht. die een van de ver dedigingswerken van de Ro meinse venting betekende. OORLOG De huidige opgraving, die tot eind september voortduurt, is de 14e campagne sinds 1941. In dat oor logsjaar is onder de bezielende lei ding van prof. dr. A. E. van Giffen (nu 83 jaar en nog zeer vitaal) de eerste in de serie afgravingen be gonnen. Voor archeologen is het 'n gelukkig toeval geweest, dat Val kenburg in de meidagen van 1940 is gebombardeerd en platgeschoten. Vele huizen werden tot puin ver woest, waardoor ruimte vrij kwam voor nieuwbouw, maar ook om te graven. Reeds vóór 1914 was het prof. Van Giffen tijdens fietstoch ten door de omgeving van Katwijk al opgevallen, dat er in de buurt van Valkenburg nabij de Rijn een „bult" lag, waarbij hij aan een bin- nenduin of een terp dacht. Bij een later bezoek aan Valkenburg stap te hij naar de dorpstimmerman, de heer Oosterlee, wiens kleinzoon de laatste maanden over de recente afgraving waakt, en vroeg hem een berichtje naar Groningen te stu ren wanneer hij bij werkzaamhe den iets vond. dat de timmerman vreemd zou vinden. Zo geschiedde. De heer Oosterlee hield prof. Van Giffen via briefkaartjes op de hoog te van vondsten. - i Graan uit tijd van keizer Vespanianus y TACITUS De enthousiaste professor reisde later weer eens naar Valkenburg om de resten van de Romeinse be zetting te zien. Door publikaties en colleges aan zijn studenten werd de wetenschappelijke wereld ge attendeerd. Het was echter in de kring van archeologen al enigszins bekend, dat in de buurt van Val kenburg de Romeinen in de eerste eeuwen van Christus zich hadden versterkt. Zelfs de Romeinse ge schiedschrijver Tacifüs heeft in zijn „Historiae 1" de verwoesting van het „castellum"' door de Kanine- faten onder Brenno in 69 vermeld. Van 1922 tot 1927 werden op de z.g. Woerd gleuven van 90 cm diepte gegraven, waardoor de eerste spo ren van de Romeinse vesting, die ruim 2 hectare ruimte in beslag heeft genomen, naar boven kwa men. Het resultaat was toen nog niet overweldigend, maar in 1941 ging prof. A. J. van Giffen met o.a. assistentie van de leider van het huidige onderzoek, de in Rijnsburg geboren en getogen prof. dr. W. Glasbergen, op zoek naar verdere resten. Het was destijds nog een open vraag, of er wel iets naar boven zou komen, dat de moeite van het graven waard was. Men had echter 26 jaar geleden op een bepaalde plek het geluk een kuil te graven, waarin men op twee muren, twee zuilformaties stuitte. Na berekeningen kon men concluderen, dat in het verlengde van de gleuf een altaarsteen moest liggen. Dit wees erop. dat men pre cies het centrum van het „castel lum" had opgegraven. Latere on derzoekingen bewezen deze stelling dan ook. RECORD BIJ de laatste afgraving, die een record aan vondsten (ruim 20.000) heeft opgeleverd, zijn alle bouw lagen bloot komen te liggen. Bin nen korte tijd hoopt men op de eerste periode van het „castellum" te stoten, die in 42 of 43 n. Chr. is verhoogd en verbouwd, omdat liet op een verkeerde plek de grond was te dra.ssig lag. De tweede tot en met de zesde perio den zijn inmiddels al blootgelegd. Het is begrijpelijk, dat slechts een klein gedeelte van de Romeinse ves ting naar boven kan worden ge bracht. Momenteel wordt 't middel punt van het castellum: het zoge heten „principia" aan de vergetel heid onttrokken (zie foto). Een reconstructie van het „principia", dat momenteel wordt afgegraven. Leidse burgerij welkom Fancy-fair voor St. Augustinus" Tijdens de werkzaamheden stootte men eerst op de laatste periode (de zesde): houten schrijftafeltjes en sandalen kwamen enigszins bescha digd naar boven, terwijl ook waar devolle „dakstempels" werd gevon den, waaruit op te maken valt, welke legioenen in de loop der tij den in Valkenburg gelegerd waren. Ook komen nu sporen van de an dere perioden door het leem sche meren: houten palen, waartussen eeuwen geleden tenen vlechtwerk was geweven en waarvan de spo ren in de grond duidelijk te zien zijn (zie foto). Resten van muren steken omhoog, sommige delen zijn zelfs met tufsteen verstevigd of aan elkaar gehecht met beton. EXCURSIES van Valkenburg zijn al jaren gewend aan de opgravin gen, die zelfs in het plaveidsel zijn afgebeeld en die de toeristen een beeld geven van de reusachtige af metingen van de Romeinse vesting, die tot 1000 na Chr. zelfs 't grootste gebouw is geweest van westelijk Nederland. De provincie Zuid-Hol land heeft dit jaar een grote sub sidie verleend om deze opgraving mogelijk te maken. Wel is voorop gesteld, dat alle vondsten binnen de protohistorie verhuizen. De da gelijkse leiding heeft de heer H. L. Een overzicht van de afgra ving. De putten zijn in de loop van de laatste twee eeuwen geboord en hebben geen historische waarde. Links In de hoek is een deel van een muur blootgelegd. Rechts: een binnenmuur. Op de achtergrond de transport band. In het midden komen de resten van heipalen boven de grond schemeren, terwijl tussen het donkere leem de overblijfselen van een plan kier doorbreken. In de wand ziet men duidelijk de verschil lende lagen van de zes bouw perioden. A. Rutten uit Amsterdam. Ook de gemeente Valkenburg verleent alle medewerking. Tot nu toe is het nog steeds rustig gebleven bij de afgraving: het lijkt er veel op, dat de Valkenburgers zonder afspraak hun eigen bodem schatten bewaken. Vernielingen zijn nog niet? ■aangericht. Eind sep tember, wanneer het grootste ge deelte van de onderzoekingen is verricht, zullen grote groepen per sonen in en buiten de wetenschap pelijke wereld naar de kleine duin- gemeente reizen om de opgravin gen te bewonderen. 991- Vun 30 september tot en met 3 okto ber wordt op liet „Eigen Huls" van de studentenvereniging „Sanctus Augusti nus" aan liet Rapenburg 24 een fancy fair gehouden, waarop alle Ingezetenen van Lelden welkom zijn. De opbrengst van deze fancy fair komt ten goede aan de restauratie van het „Eigen Huis", waarin o.a. de soclë- tellsrulmte is gevestigd. Om 2.00 uur 's middags wordt het feestcentrum geopend door Leidens bur gemeester, mr. G. C. van der Willigen. Andere aanwezigen bij de opening zijn de commissaris van politie, de brand- van de kokaschool, kol. Th. H. Wessels. Deze fancy fair zal de eerste gele genheid zijn. waarbij niet-studenten in groten getale het Eigen Hula in oude staat zullen kunnen betreden. Zoals be kend hoopt men spoedig na de restaura tie te beginnen, die voor het 15e lustrum in mei 1968 voltooid moet zijn. LEIDSE AGENDA ZATERDAG 2 SEPTEMBER Stadsgehoorzaal 10.00-12.00, 14.00» 17.00, 19.00-23.00 uur Meubel- en ver warmingsshow. APOTHEKEN Geopend voor spoedeisende gevallen* Apotheek van Driesum, Mare 110, teL Gemeentediensten te Voorschoten vrijdag beperkt open Burgemeester en Wethouders ren Voorschoten brengen ter openbare ken nis, dat de gemeente-secretarie, alsmede de kantoren van de gemeentelijke diens ten en bedrijven, het kantoor van de Centrale Boekhouding en het kantoor van de Gemeente-Ontvanger in verband met de jaarlijkse excursie van het ge- meentepersoneel op 8 september 1967 voor het publiek beperkt geopénd zullen z(jn. Hockeyseizoen in Voorschoten M.H.C. „Forescate" kan nog enkele leden van 15 jaar en ouder plaatsen. Voor de hockey-liefhebbers begint zon dag 10 september as. de competitie Door onze plaatselijke hockeyver- eniging werd voor deze competitie met 10 elftallen Ingeschreven t.w, 2 dames- 3 heren 2 meisjes en 3 Jongenselftallen. Behalve op het terrein aan het v. d. Hoe vesportpark zullen dit Jaar voornamelijk de dames- en meisjeswedstrijden worden gespeeld op het sportveld van de M.M.S. Bijdorp, waarvoor de Zusters Dominica nessen hun welwillende medewerking hebben verleend. Het nrjpend tekort aan speelvelden maakt het helaas onmogelijk meer jon geren als lid aan te nemen. Met name r de 12 en 1? jarigen geldt een leden stop. Deze stop geldt niet voor me ie jon i jongens van 15 jaar en ouder. Voor hen ls het In beperkte mate nog moge- ijk om lid te worden. Zondag 3 september worden er onder linge wedstrijden j OPEN VOOR ALLE GEZINDTEN Het jeugdhuis aan het Levendaal 101 te Leiden tal maandag 4 september gastvrij haar poorten openstellen voor alle Leidse jongeren vanaf 14 jaar, ongeacht schoolopleiding of levensovertui ging. Om de drempelvrees van misschien de meisjes en jongens te laten verdwijnen, heeft het organiserend comité een feestweek gearrangeerd. Vanaf maandag a.s. tot en met vrijdag 8 septem ber zullen in „Leython", de naam van een fran- kische volksburcht, die in deze omgeving heeft gestaan en waarnaar de stad Leiden is genoemd, iedere avond verschillende orkesten optreden van beat- tot jazzcombo. Alle drie de zalen zullen AFWISSELEND JAARPROCRAMMA „Leython" wil speciaal de school gaande en werkende Leidse Jeugd gaar ne binnen haar niuren uitnodigen om kennis te nemen van de verschillende activiteiten. Voor de jongeren z(jn drie (van 14 t in 16 jaari teit (leeftijd van 17 de Ouderensociëteit •clëteiteu ingericht: de tieners __-ÏÏBEJ2n tgtrpr Voor de ti< vrijdagavond open is, staan beatfees- ten, filmvoorstellingen, sport- en spel- avonden en vrije expressie op het pro gramma. Iedere zaterdagavond zijn de Midden- en Ouderensociëteit geopend. zo zijn omgetoverd, dat de bezoeker zich aan de Rivièra zal wanen. „Leython" is de naam voor de Stichting voor Open Jeugdwerk, die de aktiviteiten voortzet van de jeugdcentra „In den Moriaen" en „Rehoboth", Door de hoge kosten hebben de besturen van deze huizen vorig jaar besloten samen te gaan werken en in één huis de activiteiten voort te zetten. De Stichting is op initiatief van de Leidse Hervorm de Jeugdraad tot stand gekomen, terwijl ook kapelaans en aalmoezeniers, die het katholieke jeugdwerk in de Sleutelstad verzorgen, in het overleg zijn betrokken. een Middensocie- rums over actuele onderwerpen. Tot be- t/m 20 jaar) en gin juni van het volgend jaar is het leeftijd vanaf 20 programma al voor 95^0 gepland. Oran je gekleurde folders geven een helder •erzicht van de doelstellingen en pro- amma's van „Leython". Grote toename Half-time medewerkers Voor de meisjes en jongens in de leef- leiders zullen op de avonden aanwezig tijd van 17 t/m 20 jaar worden cabaret- i zijn om de Leidse jeugd het zo veel en toneelvoorstellingen georganiseerd, mogelijk naar de zin te maken. Vorig maar ook dansavonden en lezingen in jaar bedroeg het aantal ingeschrevenen veelkleurige afwisseling. De in de behoefte van jongeren boven de 20 jaar aan een gezellige gelegenheid, waar men zaterdagavond kan binnen lopen. Het onderling contact zal hier belangrijker worden gevonden dan het toegang is gratis. I)< »or wet'! Ook door de week staat het jeugd- deze huls aan het Levendaal open voor de |IPmj jongeren Men kan er "s middags en "s avonds tot tien uur binnen komen leden om zomaar wat te praten, te biljarten, den te tafeltennissen of aan de bar wat te |f-(|eu drinken. Deze service aan de Leidse jeugd wordt „Het Open Huis" genoemd: toegang tsg ratla. De sociëteit „Leython" zal echter niet gratis toegankelijk zijn. maar het jaarlidmaatschap bedraagt slechts en kele guldens en zal zeker geen belet sel zijn om lid te worden. „Leython" biedt niet alleen een gezellige ontmoe tingsruimte, maar zelfs een uitgebreid jaarprogramma. In de weekeinden en door de week zullen culturele films worden gedraaid, lezingen gehouden, cabaretvoorstellingen en speciale fo- jdens de openingsweek, die van ug tot en met vrijdag a.s. wordt ten, zal liet gebouw in een Rlvië- tige sfeer zijn ingericht: terras- n rondom een spuitende fontein pld. Er is een leuk dansvloertje strijkje achter de palmen. Tijdens vonden is er in de bovenzaal een film rstellin; Be* „Leython" zullei (ADVERTENTIE) lid van de Nederl. Vereniging van Rechtskundige Adviseurs HOGE RIJNDIJK 103A LEIDEN TELEFOON 23405

Leidse Courant | 1967 | | pagina 4