"muMZ Achter Piet de Wit had Helsloot moeten finishen ER IS GEFRAUDEERD IN PLOEGACHTERVOLGING „HO-HO" RIEP DE KAMPIOEN „DAN METEEN MAAR FAGGIN" VIJFMAAL GESNOEPT van [printers letten op de verkeerde Tiemen Groen wil werelduurrecord Maar V. d. Ruit gaf toe: Ik duwde teivi VERBODEN VRUCHT MAANDAG 28 AUGUSTUS 1967 MAAINUAAJ *O AMSTERDAM De Nederlandse wie lersport heeft weer een fantastisch weekeinde echter de rug. Van de vier regenboogtruien, die zaterdag en zon dag in het Olympisch Stadion door UCI-voorzitter Adriano Rodoni werden uitgedeeld, gingen er twee naar ren ners uit Nederland. Na de amateur stayer Piet de Wit, die in een moeil finale toch al zijn tegenstanders on minste een ronde fietste, kwam prof-achtervolger Tiemen Groen bij d< cérémonie protocolaire op de hi trede, de vierde maal in de nog loopbaan van de Fries, die in 1 1965 en 1966 het wereldgoud dan bij de amateur-achtervolgers had veroverd. De overwinningen van De Wit en Groen, beiden 21 jaar, waren een triomf van de jeugd. Wereldtitels waren er voorts voor het Italiaanse tandempaar VerziniGonzato en de Russische krachtsprintster Valentina Savina, maar uiteraard waren de 20.000 toeschouwers gistermiddag ge komen om onze eigen mannen aan het werk te zien. Men verwachtte en kreeg sportredactie) zijn kampioenen. Welk een verschil echter bij de huldiging. Piet de Wit, die met succes zijn trui van Frankfurt ver dedigde, stond met een strak gelaat op zijn trui en zijn gouden medaille te wachten. Tiemen Groen daarentegen straalde het geluk van het gezicht als- hij niet zijn vierde maar zijn eerste Idtitel had behaald. De reactie van Ie Wit op zijn nieuwe kampioen- was pas verklaarbaar nadat hij In troon was gestegen en ronduit Ie hoe moeilijk hij het had gehad, nooit in mijn leven heb ik zo it gereden. Ik was voor de start ichrikkelijk nerveus. De druk van te moeten winnen is voor mij te groot ge weest". Daarom ook had De Wit niet het risico durven nemen om in de slot- faze Dries Helsloot voorbij te laten gaan en zelf de Rus Michail Markov op te vangen. Daardoor was een haast zekere zilveren medaille veroverd door de 28-jarige Russische sport leraar bij het rode leger in Oost-Duits- land voor Nederland verloren ge gaan. SPORTBIJLAGE VAN „DE LEIDSE COURANT' Het laatste onderdeel van het programma van gistermiddag schonk Nederland de derde wereldtitel. Tiemen Groen, de atletische Fries, zorgde voor een hels spektakel op de tribunes en voor een grandioze finale. In de tijd van 6.10.46 versloeg hU de taaie 23-jarige Brit Hugh Porter. Voor Tiemen Groen staan de winterbanen open. Daar zal hij, behalve achtervolging, ook omniums gaan rijden. „Ik ben van plan om me daar serieus op toe te leggen. Contracten ln Ziirich en Londen heb ik al. In België en Frankrijk zullen er na dit kampioenschap ook wel komen, verwacht ik." Tiemen Groen vertelt zijn verhaal blij, nadat hij een grandioze huldiging had ondergaan van een enthousiast pu bliek. Want zijn overwinning kwam niet geheel en al moeiteloos tot stand. He men Groen werd opnieuw geplaagd door een lekke band. „Als ik die niet had ge had, zou ik zeker op 6.06 of 6.07 zijn uit gekomen,". De finale werd voor Groen bovendien nle<t bepaald de walk-over, die hij in zijn amateurtijd zoveei kende. Porter gaf uitstekend partij, was na de helft van de strijd op 5 sec., maar haalde daarvan tenslotte toch nog twee volle seconden af. In de halve finale had Porter slechts 0.6 sec. langzamer gereden dan de we reldkampioen. De finaletijden waren dui delijk beter dan de resultaten van de beide Italianen Faggin en Fornoni, die om de 3de plaats reden. Beiden werden In de halve finale duidelijk verslagen. „Dan meteen maar tegen Faggin", zei Tiemen Groen zaterdagavond tien minu ten over half elf. Met vele anderen had hij zich opgewonden over de trage gang van zaken. Het verliep organisatorisch allemaal niet zo vlot. Gauw naar huis En Tiemen wilde graag gauw naar huis. Zondag moest hij kort na twaalf uur reeds zijn halve finale rijden. Por ter en Schroder waren nauwelijks aan de finish, toen Tiemen Groen al gereed stond voor de laatste rit van het pro gramma. Met Jan Derksen vond even overleg plaats. Van de andere drie win naars was de Italiaanse wereldkam pioen Faggin in de kwartfinales de lang zaamste geweest. Als Groen de snelste tijd maakte, zou hij tegen de titelhouder moeten rijden in de halve finale. Van daar „dan maar merteen tegen Faggin". (Van onze sportredactie AMSTERDAM. Piet de Wit werd dus opnieuw wereldkam pioen. Dat lag in de lijn van de verwachtingen. Maar toch eindigde de stayersfinale van de amateurs in een lichte teleurstelling voor de Nederlanders. Ronden achtereen had Dries Helsloot achter Piet de Wit in tweede positie gelegen, In de laatste twee minuten slaagde de 29-jarige Rus Markov er na enige vergeefse aanvallen toch nog in Helsloot te passeren. Teleur stelling en verwijten in het Neder landse kamp, want Piet de Wit en Dries Helsloot hadden er met hun Nederlandse gangmakers Koch en Wiersma in moeten slagen de eerste twee plaatsen te consoli deren. „Piet de Wit zat kapot", zei Drie» Helsloot. „Frita Wiersma heeft de rit tactisch verkeerd gereden", zei Norbert Koch en ook gangmaker Walraven, die de Rus Markov naar de tweede plaats voerde, bleef niet gespaard. „Waarom valt h(j ons vlak voor het einde nog aan? Htf is toch ook een Nederlander". Dries Helsloot, afgemat, maakte dit (onredelijk) verwijt. Er was nog een oorzaak voor het uitblijven van een grandioze triomf van Plet de Wit hij behaalde zijn titel met aanzienlijk minder allure dan zijn overmacht mocht doen verwachten en de teleurstelling over de op zich verdienstelijke derde plaats van Helsloot. Hierover waren alle partijen het eens: „De Jongens hebben op een te groot verzet gereden", zei Adrie Zwartepoorte, die de opleiding van de Nederlandse stayers behartigt. „Er was nauwelijks wind, toen de course begon, maar tijdens de rit stak de wind op. Dat konden we niet voorzien". „Ik was blij, dat we die ene ronde voorsprong al vroeg hadden veroverd, want ik hoorde Piet steeds maar „ho, ho" roepen", vertelde Norbert Koch. „Dat is me nog nooit overkomen". En Piet de Wit beaamde het. „Ik zat kapot door het grote verzet en bovendien was ik veel te nerveus. Voor de race wilde ik me niet eens laten masseren". Dat neemt allemaal niet weg. dat de beste man heeft gewonnen. Gestart als zesde had De Wit binnen vier minuten de leiding om deze niet meer af te staan. Vier minuten later lag het veld °P <*'n rondè en toen bleven De Wit en Helsloot ronde na ronde achter elkaar rijden met de Rus Markov in derde positlei Twee minuten voor het einde viel de slag. Helsloot werd gepasseerd en had niet meer de macht om terug te komen. Niet verwacht Gangmaker Frits Wiersma. die gisteren zijn 73ste verjaardag vierde, vond het bijzonder jammer. „Als Dries niet zo'n groot verzet had gereden, zouden we nog een goede kans hebben gehad om Piet de Wit te verslaan". De ervaren gangmaker, die ln 1959 Arie van Houwelingen naar de wereldtitel voerde, ontbrak bij de huldiging. „Ik weet inmiddels wel hoe dat gaat. Ik blijf 't jammer vinden, dat we niet gewonnen hebben. We hebben veel getraind. Ik heb Dries hard laten werken en had gehoopt, dat we er zouden komen". De teleurstelling werd voor Wiersma compleet, toen twee minuten voor het einde de Rua Markov de tweede plaats bezette. „Dat had helemaal niet meer verwacht", zei h(J. Teleurstellend was ook het volledig falen van de derde vertegenwoordiger. Cor Groenewegen. De Amsterdammer startte goed, maar raakte voortdurend van de rol bfl gangmaker Pelser, de man ln wie Groenewegen niet veel vertrouwen heeft. Groenewegen werd op vele ronden gereden. AMSTERDAM De sprintfinale van e profs wordt morgenavond opnieuw i Italiaanse aangelegenheid. Wereld- mpioen Beghetto, veteraan Maspes en miano hebben slechts de Belg Sercu i buitenlandse concurrent. Het brede gebaar t Tiemen Groen startte op een schema van 6.10.0, reed tegen de Engelsman Bonner niet voluit, maar maakte in de laatste ronde wel de 2 sec. achterstand goed, die hij op zijn schema had. Tijd 6.10.76 nadat hij in de kwalificatie met 6.10.58 sec. al een snellere tijd had ge maakt. Geen record dus. Dat zat er in de kwallficatieseriè wel in, maar toen reed hij op de helft van de strijd lek. Trainingsrondjes En in de halve finale maakte Tiemen Groen waar, dat hij niet bang was voor Faggin. Hij reed in de laatste ronde naar een duidelijke voorsprong om te finishen ln 6.17.43 sec. Een wellicht wat teleurstellende Ujd, maar Tiemen Groen had al eerder gezegd, dat hij ln warm, drukkend weer niet tot topprestaties kan komen. Jan Derksen voegde daar gis teren nog aan toe, dat Tiemen zich na de inspanningen van saterdag niet vol doende had losgereden voor de halve fi nale. Tiemen knoopte dat goed in sijn oren en reed buiten de nerveuze wed strijdsfeer in de kuip een aantal tral- nlngsrondjes op het buitenterrein van 't stadion. Daarna werd hij wereldkam- i dolenthousiaste De andere Nederlandse vertegenwoor diger ln de achtervolging, de Limburger Jan Schroder werd in de kwalificatie al uitgeschakeld. De Belg Ferdinand Brac- ke voelde zich echter ziek en trok zich, terug. Terwijl Schröder in zijn hotel onder de douche stond, hoorde hij, dat hij toch nog de kwartfinale moest rijden. Na een snelle start kwam Schröder twaalf seconden na de latere finalist DEN HAAG. Tiemen Groen gaat binnenkort een aanval doen op het werelduurrecord van de Fransman Roger Rivière, waar ook de meervoudige Tourwinnaar Jacques Anquetil jacht op maakt. Enkele minuten na het behalen van het wereldkampioenschap bij de prof achtervolgers verklaarde de jonge Fries zich sterk genoeg te voelen om over twee weken de poging te gaan wagen. Voor uitslagen zie resultaten. l Even leek het erop, dat de oud-wereld- lampioen Michièl Rousseau ook nog rap pnoeg was voor een vooraanstaande rol dit kampioenschap maar de 33-jarige Brijse taxichauffeur heeft al enige niet meer aan de wedstrijdsport eelgenomen. Bovendien ging hij enige aanden voor dit wereldkampioenschap training en dat was te kort om zijn eel aan lichaamsgewicht weg te wer- i. In de serie bewees Rousseau nog Dldoende pure snelheid in de benen te ibben. Hij won en legde de laatste 200 eter af in 11.7 sec. Maar daarna begon drama van zijn ondergang. De •achtsinspanning was te veel voor het igetrainde lichaam. In de achtste finale isterde Damiano de conditie van Rous- u nog meer door twee sur places, jsseau kon zich niet staande houden leunde op zijn tegenstander. Daarna >stte het Damiano weinig moeite zijn tgeputte tegenstander te verslaan. Bij herkansing had Rousseau zich nog ït voldoende hersteld en daarvan jfiteerde de Japanner Hirama, want derde man in deze herkansing, de derlandse kampioen Frans Mahn, was et op de hoogte van Rosseau's slechte sburAnditie. Hij lette uitsluitend op de ansman, hield deze goed boven zich aar vergat de rappe Hirama. Op vrijwel identieke wijze werd Joop iptein uitgeschakeld. Hij ontmoette in herkansing voor de kwartfinale de itser Heberle en de Japanner Yoshi- 3. Ook deze Japanner profiteerde de onoplettendheid van zijn tegen- anders. Verder kwamen de mannen uit it land van de rijzende zon echter niet. ïghetto en Sercu lieten zich in de ■artfinales niet verrassen. De Neder- inder Gerard Koel was in de serie en de herkansing kansloos. Iai (Van onze sportredactie) AMSTERDAM Het Neder landse wielerlcamp en in het bijzonder coach Jan Derksen beleefden zaterdag een nau welijks te verwerken deceptie. Klaas Balk. Frans van de Ruit en Harry van Piere hadden, nadat Gert Bongers al gauw door een lekke bank was uitgeschakeld, met zijn drieën gezorgd voor een on verwacht goede prestatie in de ploegenachtervolging. In de kwalifieatieritten eindigden zij In 4.39.15 als zesde. En ter wijl ze zich reeds prepareer den voor de kwartfinale tegen de Tsjechen, die gisteren zou worden gereden, hoorden zij dat ze gediskwalificeerd waren wegens duwen. De mededeling kwam dor en nuchter door de luidspreker van het stadion. Jan Derksen sprong woedend overeind. Adrie Zwartepoorte. lid van de aportcommlssie van de KNWU. keek driftig de reglementen na. Er volgde een protect, maar de Jury bleef bij zijn beslissing en hono reerde het gezamenlijke pro test van onder anderen Zwit serland en Engeland met uit sluiting van de Oranjeploeg en van Oost-Duitsland, dat rich gemakkelijker bij de be slissing neerlegde Jan Derksen had er geen goed woord voor over. „Als ik dat geweten had. zouden we heb ben overgereden in verband met de lekke band van Bon gers. Dat vond Ik nu niet nodig. Op deze manier ls een team uitgeschakeld dat wereld kampioen kon worden Spor tief gezien vind ik het van Plattner de coach van de Zwitsers en een oude sprint- rivaal van me, niet juist dat hij dit heeft willen bereiken. Frans van de Ruit legde alleen maar zijn hand op de rug van Van Piere Er was van duwen geen sprake". Deze laatste bewering werd gelogenstraft door Frans van de Ruit. De Amsterdammer, die ln het Nederlandse succes ren onverwacht groot aandeel leverde, zei nuchter: „Van Piere kon niet meer mee komen en Ik draaide gemak kelijk. Daarom heb Ik hem in de laatste ronde wat gedwud". Ook Adrie Zwartepoorte legde rich neer bij de beslissing. „Regels zijn regels. Hoe jam mer ik het ook vind, dit ls vol komen Juist". Niettemin keek Zwartepoorte de reglementen na en dacht daarin nog een gaatje te zul len vinden. Er volgde een langdurige bespreking. Geit Bongers, die zich inmiddels naar het hotel had begeven om zich gereed te maken voor het vertrek naar het trainings kamp van de wegploeg in Nuth, kon nog ijlings worden teruggeroepen. Het was inmid dels negen uur. precies zes uur nadat de Nederlandse ploeg tot zijn opzienbarende prestatie kwam. Toen kon Gert Bongers oj nieuw ver trekken. Nederland was uit geschakeld. KNWU-voorzitter dr. P van Dijk zei: „Er is gefraudeerd. Een goede kans op een medail le Ls hiermee voor Nederland verkeken". En gistermiddag zagen de Nederlandse achter volgers met lede ogen toe hoe Tsjecho-Slowakije zich plaats te in een tijd (4.37.39) die zij in een volledige bezetting zeker hadden kunnen ver- De tot eigen profijt protes terende landen Zwitserland i onder boe-geroep van het publiek over de baan) en Engeland waren kansloos Behalve Tsjecho-Slowakije plaatsten rich voor de kwart finale Rusland (4 34.42). West - Duitsland (4.35.41) en titel houder Italië (4.35.74). Voor een verrassing van de eerste orde zorgden de Italia nen CJonaato en Verzint. die op de tandem het Franse koningspaar Trentin-Morelon op macht versloegen. In de eerste manche stalen de Italianen reeds de show door met twee keer sur place, waarvan de laatste 3.15 minu ten duurde, de Fransen ln eerste positie te dwingen Daarna wonnen de Italianen met een verrassende demar rage in de tweede manche vielen de Italianen aan.Tren- tin en Moreion vingen de aanval weliswaar op. maar de pure snelheid van de Italia nen was de Fransen te machtig. De derde plaats was voor de Belgen Goen» en Van Lanc- ker. die in de eerste manche de Russen Agnpov en Tselo- valkinov verrasten en in de tweede manche winnaar wer den door diskwalificatie van de Russen. De Russen hadden rich ge plaatst voor de halve finale door een zege op Nederland, dat cprder Oost-Dultsland uit schakelde. Charles Ruikers en Lijn Loe- vesijn reden een tactisch goede eerste manche tegen de snellere Russen. Een flnishfoto wees uit dot Rus land had gewonnen. In de tweede manche verloren de Russen een fietsketting, waar door Nederland reglementair won. Maar ln de belle moes ten Ruikers en Loeveaijn toch het hoofd bulgen voor het Russische gerweld Norbert Koch, Ar van de kampioenen, voert met ht riet lie Wit nil", A. n ri fldt slikken als een (Van onze sportredactie AMSTERDAM De UCI heeft forse straffen uitgedeeld voor het gebruik doping tijdens de wereldkanv kampioenschappen op de baan. Op de eerste twee wedstrijddagen is bij renners en een rijdster het ge bruik van ongeoorloofde stimuleren de middelen geconstateerd. Alle vijf voor verdere deelneming aan wereldkampioenschap uitgesloten. Het zijn de Belgische achtervolgster Yvonne Reijnders, de umnteurstayers Kevin Crown (Australië) en Alex Boeye (België) en de profstayers Freddy Ruegg (Zwitserland) en Die ter Kemper (West-Duitsland), welke beide luatsten zich hadden verzekerd een finaleplaats. De amateurs WH tal gHlMB m.-t schorsing van drie maanden vanaf 26 augustus, terwijl de profs een geld boete kregen vjp 2.000 nieuwe francs (plus minus 1500 gulden). De Belgische arts R. Murllcr, die de medische zorg heeft over het teum vun België, was bijzonder teleurge steld over de uilslag van het onder zoek. „Dit had ik niet verwacht. Na drukkelijk hebben we alle leden var onze ploeg gevraagd zich volledig op ons te verlaten en zich niet te buiten te gaan aan het gebruik van stimu lantia. Zij hebben kennelijk niet nau: ons willen luisteren. Yvonne Reijn ders klaagde na het rijden over spier pijn in haar benen en dat kan van de verschijnselen zijn na het ge bruik van doping. Aan de juistheid van het onderzoek twijfel ik niet' Toch had dokter Marlier nog wil enige kritiek. „Het gebruik van sti mulantia wijs ik af. maar er wordt van sommige wielrenners toch wel wat veel gevraagd. Kijk naar jullie Gert Bongers. Hij komt uit ln drie zware onderdelen tijdens dit wereld kampioenschap". De verdere uitsluiting van deelne ming treft overigens alleen de stayers Ruegg en Kemper. Yvonne Reijnders, die alleen aan de persoonlijke achte volging deeinum, bereikte hierin de vierde plaats, de amateurstayers Crown en Boeye waren reed* uitge schakeld. Boeye eindigde in zijn serie, waarna de dopingacontrole plaats vond, zelfs als laatste met een terstand van meer dan tien ronden op Plet de Wit.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 7