DUIZEND PHILIPSj KLEUR 25 Augustus 1967: op de drempel van een nieuw tijdperk Televisie kent geen grenzen. Kleurentelevisie even min. Vandaag gaan in Duitsland de eerste kleuren beelden de ether in. Die beelden, in natuurgetrouwe kleuren, kunnen niet bij Zevenaar, Venlo, Roermond worden tegen gehouden. Zij planten zidh voort en dringen tot diep in Nederland door. 21 September begint ook de Nederlandse televisie met uitzendingen in kleur. Daarmee is kleurentelevisie voor ons land een feit. Het wonder van de rode roos. U ziet het binnenkort voor het eerst: klementelevisie! Opeens ziet u geen beelden meer in wit, grijs en zwart, maar in composities van heldere, briljante, natuurgetrouwe kleuren. Dat is een bijna sensationele ervaring. Nuchtere ingenieurs kunnen alles haarfijn uitleggen en met formules bewijzen. Zij vinden het normaal dat een camera de bonte kleuren van een musical opneemt en ontleedt; dat een zender ze omzet in elektrische trillingen die zich rusteloos door de lucht voortplanten. Zij achten het een simpele zaak dat die trillingen door uw ontvanger weer worden omgevormd in een miljoen rode, blauwe en groene stipjes, die zich op uw scherm weer mengen tot het oorspronkelijke beeld. Het beeld in wit, geel, rood, violet, karmijn, groen en donkerblauw van de danseressen, hun kostuums en de decors op het toneel, kilometers verwijderd, van uw huis kamer. Technici zijn koele rekenaars. Zij geloven in formules en in natuurkundige wetten. Zij denken in schema's en niet in emoties. Zij zien de bloem op het scherm als de zekere uitkomst van hun berekening. Maar wij, gewone mensen, voor wie het labora torium geladen is met geheimen, zien die bloem als een wonder. Want wij zien niet zomaar een bloem. Wij zien een roos. Een rode roos, in al haar pracht. Philips begon al in 1941. Al in 1941 begon het speurwerk. De mensen: Philips-mensen. Ingenieurs, chemici, natuurkun digen, instrumentmakers, laboranten, assistenten. Ieder voor zich deskundig en bekwaam. Allen tezamen gesteund door de Philips ervaring met licht, radio en zwart/wit televisie. Het doel: overbrengen van bewegende beelden in kleur, gaaf en natuurgetrouw. Het tijdsbestek: niet rusten voordat rood Rood is, blauw Blauw en groen Groen. De Philips-ontvanger mocht pas in serie worden gemaakt als hij klaér was. Géén risico's van kinderziekten, geen prentbriefkaart-kleuren, geen ingewikkelde handelingen met een.overdaad aan knoppen. De ontvanger die nu in Eindhoven van de band komt, is de bekroning van 26 jaar grondige research. Deze Philips KTV staat klaar bij uw Philips-dealer. Op het scherm van deze Philips kleurentelevisie-ontvanger is een bloem niet zomaar een bloem. Die bloem is een roos. Warm- rood, zoals de natuur haar maakte. Twee Amerikaanse onderscheidingen. De kwaliteit van beeld op uw ontvanger is niet alleen afhankelijk van de precisie waarmee het toestel werd ontworpen en geproduceerd. Even belangrijk is de camera die het beeld opneemt. Camera en ontvanger vormen een hechte eenheid. Philips maakt de" Plumbicon"* camera voor kleurentelevisie. In 1965 werd hij voor het eerst gebruikt in de studio's van de Amerikaanse C.B.S. Drie miljoen Amerikaanse kijkers zagen met verbazing de verrassend natuurgetrouwe kleuren op hun beeldbuis. De Ameri kaanse pers was vol lof, de Amerikaanse televisiekijker was opgetogen over de beeldkwaliteit. De eer gaat naar een Neder lands bedrijf. Naar het Natuurkundig Laboratorium van Philips in Waalre bij Eindhoven. Voor de uitzonderlijke prestatie die met dePhilips"Plumbicoh" kleurentelevisie-camera werd geleverd, kreeg de wetenschappe lijke staf twee hoge Amerikaanse onderscheidingen: in 1966 de "David Samoff .Gold Medal Award" van de Society of Motion Picture and Television Engineers; in 1967 de "Emmy", de hoogste onderscheiding voor de televisie-industrie in de V.S., toegekend door deNational Academy of Television Arts and Sciences. Meer en meer zenders in Amerika en Canada gebruiken de Philips"Plumbicon"camera. Bij de omroep in Engeland en Duits land staat hij klaar-voor-opname. De technici van de N.T.S. zijn er al twee jaar mee vertrouwd. Bussum is voorbereid - Philips is klaar. Philips is klaar voor kleurentelevisie. Met een gerust hart is de apparatuur toevertrouwd aan de technici van de opname-studio's. Al langer dan twee jaar hebben teams van de N.T.S. en omroepverenigingen zich met het wonder vertrouwd gemaakt. Camera-mensen, regisseurs, script-girls, decorontwerpers, belichtingsexperts, omroepsters. In het Philips' Natuurkundig Laboratorium te Waalre werd twee jaar lang, maand-in maand-uit, een kleurenuitzending voorbereid en tot werkelijkheid gemaakt. In en om Eindhoven stond bij meer dan 100 gezinnen de Philips kleurenontvanger opgesteld. Zij vormden een secure groep van critici. Deze op de realiteit van straks afgestemde uitzendingen gaven aan alle betrokkenen waardevolle gegevens. Zij waren een betrouwbare leerschooL Uw Philips-dealer is klaar. Hoe goed de camera, hoe goed de ontvanger, hoe goed de men sen in de studio's ook zijn voorbereid, de man waar u uw kleuren-TV- ontvanger koopt, moet minstens even beslagen ten ijs kómen. Hij moet u adviseren, hij moet uw Philips-apparaat installeren. De Philips-dealer heeft kennis gemaakt met kleurentelevisie. Hij is vertrouwd met de principes, de .werking, het installeren. In april werden duizenden Philips-dealers in verschillende plaat sen uitvoerig voorgelicht. Uw Philips-dealer is klaar; de 21 eigen Philips technische diensten, verspreid over het hele land, zijn de betrouwbare ruggesteun. Philips is de enige fabrikant die hier door binnen een straal van circa 30 km fabrieksservice kan geven. Eenvoudige bediening. Geen nieuwe antenne. Ook zwart/wit. Eenvoudige bediening. Uw Philips kleurentelevisie heeft maar één knop meer dan uw zwart/wit apparaat. Éénmaal de kleuren afstemmen naar eigen smaak, één eenvoudige handeling en u hebt de volle pradit van kleur in heel zijn rijke schakering. Geen nieuwe antenne. Als de antenne die u nu hebt in orde is, hebt u voor Philips kleuren-TV geen andere antenne nodig. Ook zwart/wit Ja. Ook de gewone uitzendingen in zwart/wit ontvangt u op uw Philips kleuren-TV-ontvanger even scherp en contrastrijk als u met uw zwart/wit toestel gewend was. Een Philips-voordeel: als de zender in kleur overgaat, doet nw Philips kleurentelevisie-apparaat dat ook: automatisch. Philips kleurentelevisie: wat kost het, wat is het u waard? Uw kleurentelevisie-apparaat (tafelmodel) gaat f 2950.— kostetf. Wij geven het zonder meer toe: dat is veel geld. Daarom is het goed dat u met zorg wikt en dat u met zorg weegt welk apparaat u koopt. Anders gezegd: aan welk merk geeft u uw vertrouwen? Bij uw keus staan uw eigen belangen Voorop. Wat zich bij uw keus'moet afvragen? Dit: Welk toestel geeft de beste en meest natuurgetrouwe weergave van de kleuren? Welk merk geeft u de beste zekerheid voor een langdurige en betrouwbare' technische werking, zonder gebreken en zonder veelvuldige reparaties? Welke dealer geeft u de beste waarborgen voor een waarde vol advies en een door-en-door betrouwbare service? Welk merk geeft de beste garanties? Welk merk heeft een naam en een reputatie te verliezen? De antwoorden op deze belangrijke vragen liggen voor de hand. Wij, van Philips in Eindhoven, uw Philips-dealer en zijn per soneel hebben ons best gedaan om u ongestoord te kunnen laten genieten van het plezier en de voldoening die kleurentelevisie u kan geven. Uw trouwe zwart/wit ontvanger. U kunt twee dingen doen. U kunt hem inruilen. Dan betaalt u voor uw Philips kleuren-TV minder dan uw buurman, die zijn zwart/wit ontvanger niet "inruilt" en hem houdt. Uw buurman is daarmee in het voordeel, want: In zijn huiskamer beleeft hij met zijn vrouw de vreugde van kleur. De andere huisgenoten kunnen op hetzelfde moment in een ander vertrek het zwart/wit programma van hun keus bekijken. Besluit dus niet te snel uw zwart/wit ontvanger in te ruilen. Het blijvend bezit van dit apparaat geeft vele voordelen. Vandaag: kleurentelevisie! 25 Augustus 1967: opening van de Funk-Ausstellung in Berlijn, het officiële begin van kleurentelevisie in West-Duitsland. De Duitse uitzendingen kunnen ook in grote delen van ons land worden ontvangen; 8 uur per week. 21 September - 1 oktober 1967: de Firato in de Amsterdamse RAI staat in het teken van Philips kleurentelevisie. In een grote zaal staan tientallen Philips kleurenontvangers opgesteld; de N.T.S. heeft er een studio, van waaruit kleurendemonstraties worden gegeven. Vanaf 1 oktober kunt u geregeld kijken naaE de experimentele kleurenuitzendingen van de Nederlandse tele visie; van 1 januari 1968 af beginnen de officiële uitzendingen, voorlopig 8 uur per week. Dit waren "duizend" woorden. Dit was een lange advertentie over kleurentelevisie. Wij meen den dat deze informatie u heeft geïnteresseerd. Het gaat er ten slotte om, dat u goed bent ingelicht als u nu of straks over weegt om een kleurentelevisie-apparaat te kopen. Hoe u kiest, wat u kiest, dat is een zaak van u. Het gaat er maar om, dat u een ontvanger in uw huiskamer krijgt, waarvan u jarenlang ongestoord plezier beleeft. Het plezier van de bloem, die niet zomaar een bloem is, maar een levensechte rode roos. Gedeponeerd merk voor telcvisieeamerabuizen

Leidse Courant | 1967 | | pagina 14