HEKOMT ER NOG WAT VAN Gevecht met de koffiebruine paardelijven ONGEVALLENPOST IN CARAVAN Vrees voor te veel arbeiders in haven Rotterdam Niet het dier maar de mens behoeft bescherming Niet-erkende bond niet voor staking „Het beste uit Provo" niet uit handel Politiehulp op rij'kswegen in nieuwe vorm MAANDAG 21 AUGUSTUS 1967 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Van een onzer verslaggevers) SCHAGEN Zondagmiddag in grasgroen Schagen. Achter de mild rottende vuilnisbelt, die wordt bekroond door een op het oog puntgave gele klomp, verzamelden zich tegen één uur ruim zes duizend vaderlanders rondom de grazige weide van slimme vee houder Co Vader, die voor de eerste maal in de Nederlandse geschiedenis man en paard zal noemen in een door hem zelf royaal als sensationeel gedoodverfde rodeo. Grijsgekuifde Vader, die als plaatselijke stuntman jaarlijks tegen de tweeduizend in gezetenen met de polsstok over en in zijn sloten laat springen („man, dat is een kraker", verzekert een kelner op het Markt plein) is onlangs uit Duitsland teruggekomen met sterk gepeper de verhalen over authentieke wild-westtonelen en sindsdien wenst hij ook in Schagen het bloed van de sensatie aan de paal. Ingeklemd tussen de strobalen, die de bezoekers tegen betaling van vier gulden (kinderen half geld en minder dan een half uitzicht op het weiland) als loge krijgen toegewezen, bevindt zich ook een wrevelige dierenbeschermer, die in de afgelopen dagen tevergeefs heeft gepro beerd om Schagens burgervader een generaal veto over het dreigend wilde- beestenspul af te troggelen. Achteraf zal hij echter moeten erkennen, dat zijn komst naar de kop van Noord-Holland j volmaakt overbodig is geweest, want de I enigen, die in dit smakelijk treffen tussen i en paard bescherming behoeven, zijn de tien goed-doorregen agrariërs, die tegen half twee door schor schreeu wende Vader de hobbelige arena in worden gejaagd. De tien rijschoolhouders, pikeurs, slagers vinden tegenover zich in de vette klei vijftien volbloeds, die snuivend en hinnikend de indringers taxeren. De één is nog een grotere hengst dan de andere, maar samen zijn ze bereid om de dampende huid duur te verkopen. Ze wachten eerst martelende minuten af: de zwarte Friezen met hun weelde rige baarden en dikke padvinderssokken, de schichtige Groningers en Gelderlan ders, die kennelijk ook naar de S.T.E.R. kijken en de koffieronde inmiddels achter de rug hebben: hun smalle lijven variëren in kleur van beige tot donker bruin. Dicht tegen elkaar gedrukt laten ze de tien naderbij komen. Meter voor meter. Iemand uit het publiek schreeuwt met dikke Mokumse tongval: „Komt er nog wat van" (kennelijk een dorstige sterveling, die Inmiddels met spijt heeft uitgerekend, hoeveel bier je voor vier gulden kunt kopen). Maar de tien hebben geen haast en - - .N wét - - wachten totdat Vader de premie voor het eerst gevangen paard verhoogd heeft tot honderd gulden. Dan pas trekken ze een kordon rond de zwetende meute en drin gen ze met dreigend molenwiekende armen op. Kees Klaver is de eerste, die een gok waagt en met een onverhoedse beweging een vriendelijk kwispelende staart grijpt. De grijsaard naast ons slaat op hetzelfde ogenblik van puur plezier met zijn knoestige wandelstok tegen het gaas van de omheining en schreeuwt: „Nou pakt-ie uitgerekend de grootste rotterd van de troep". Zijn woorden blijken profetische kracht Niet het dier, maar de mens moet beschermd worden op de rodeo in Schagen. te bezitten, want Klaver ontdekt tot zijn verbijstering, dat aan de vriendelijke staart inderdaad een kwaadaardig lijf vastzit. Hij wordt via een schroefbewe- ging van het paard moeiteloos opgetild en vervolgens twintig, dertig meter mee gesleurd. Zo, de tien weten nu tenminste waar ze aan toe zijn. De hengsten houden van een geintje, maar kom ze niet aan hun lijf. In golvende cadans denderen ze langs de omheining en stellen zich aan de andere kant van het weiland op. Weer een kreet van de strobalen: „Hé, mooie paardenvangers van Noord-Hol land, waar benne jullie nou?". Antwoord van de overkant: „Probeer het eens met een roolc zakdoek, lamzakken". Die belediging is net effe te veel. Fors geschapen Jan Blokdijk werpt zich met een verdienstelijke snoekduik op de nek van een tweejarige Fries en probeert zijn halster om het paardehoofd te from melen. Dat is het begin van een solo run, die Blokdijk tweemaal langs de ere tribune (en de langzaam uit zijn vel barstende dierenbeschermer) voert. Zijn handen klauwen in de natte manen, de rest van zijn lichaam hangt als een meelzak onder de buik van het paard. In het voorbijgaan roept de grijsaard: „Goed voor je hernia, Jan". Na twee minuten geeft de Fries onder protest op. Hij heeft zichtbaar de dampen in, maar hij kan gewoon niet tegen dat Met hun dampende lijven laveerden de paarden als eredivisievoetballers tussen de jagende mannen door. Vrijgezellenbond belasting moet nog meer omlaag DEN BOSCH (ANP) De belasting voor ongehuwden, de sociale verzeke ringspremies cn de huisvesting waren ook dit jaar de voornaamste problemen, die ter sprake kwamen op het interna tionale vrijgezellencongres, dat zaterdag en zondag in Den Bosch Is gehouden. I De vice-voorzitster van de Nederlandse I Vrijgezellenbond. drs. G. Koen, herinner de aan het feit, dat per 1 juli jongstleden de inkomstenbelasting voor vrijgezellen boven de veertig jaar aanmerkelijk is verzacht, maar zei, dat de Vrijgezellen bond, de Bond van Vrouwen Werkzaam in Bedrijf of Beroep en de Stichting Greyn te Grevenbicht niet zullen rusten vóór de gelijkstelling in dezen met de gehuwden zonder kinderen zal zijn be reikt. Men sprak ook over het telegram dat eerder aan de minister van Volkshuis- vesting en Bouwnijverheid werd gezon den. Daarin werd bij d eminister de in passing in het bouwprogramma en het distributiebeleid bepleit van goede en betaalbare zelfstandige woonruimte voor alleenstaanden. De minister heeft geant woord. dat bij het toewijzen van de con tingenten tweekamerwoningen voor een halve contingenteneenheid worden bere kend, waardoor de bouw van deze wo ningen voor de gemeenten aantrekke lijker wordt. De initiatieven op dit ge bied moeten echter komen van beleggers, de woningbouwcorporaties, of van de ge meenten. Zaterdag verzond het congres een tele gram aan de EEG. waarin verzocht wordt om een onderzoek naar de levensomstan digheden van de alleenstaanden naar analogie van het budgetonderzoek in de gezinnen in alle EEG-landen, waarvan de resultaten enige tyd geleden zijn ge publiceerd. Nu tweemaal mgr. Moors ROERMOND (ANP) De bisschop van Roermond, mgr. P. Moors, is zon dag teruggekeerd van een reis naar Me- nado op Celebes. Mgr. Moors vertrok op 14 juli om op Celebes de bisschops wijding van zijn broers, mgr. Th. Moors afkomstig van Tungelroy, bij te wonen. ROTTERDAM (ANP) „Er komen duizenden arbeiders te veel in de Rot terdamse haven als we niet overgaan tot verkorting van de arbeidstijd". Dit zei zaterdag de heer L. van Os. bestuur der van de niet erkende vakcentrale, OVB. op een vergadering naar aanlei ding van het ontslag van 500 Rotter- mse havenarbeiders. Sr ware n slechts veertig mensen ar de vergadering gekomen, die per de haven verspreid manifest was uit geschreven. „Het schijnt, dat de klap niet hard genoeg is aangekomen", zo meende voorzitter Sparreboom. Ex-sta- kingsleider L. van Os weet het schaar se bezoek aan het defaitisme, dat de vakbonden onder de arbeiders hebben gekweekt. Het OVB kondigde op deze bijeen komst aan, dat het geen staking gaat opzetten, omdat dit de werkgevers in de kaart zou spelen. Deze vakcentrale wil trachten de arbeiders in de haven te be wegen tot bedrijfsbezettingen. Verder kregen de aanwezigen het advies bij het arbeidsbureau tegen het ontslag in beroep te komen, omdat zo tenminste de ontslagdatum 3 september kon worden opgeschoven. f 6000.- weg uit consulaat Spanje AMSTERDAM (ANP) Zondagmid dag is ingebroken in het Spaanse consu laat-generaal aan de Oranje-Nassau- laan in Amsterdam-zuid. Tijdens afwe zigheid van da consul, die daar ook woont, drongen onbekenden via een raam de villa binnen en namen uit een kast 8.000 gulden mee. OVB-bestuurder L. van Os wil geza menlijk met de bij het NVV aangeslo ten Nederlandse bond voor vervoer personeel werken om de socialisatie van de havenbedrijven tot een feit te maken. De winst moet zijns inziens worden gebruikt in de allereerste plaats om door verdere technische uitbreidingen Rotterdam tot een werkelijke superha ven te maken, ten tweede om ander passend werk te vinden voor dde ar beiders, die teveel raken, en ten derde voor verbetering van de lonen. Voor de actuele situatie wilde de OVB: een totaal ontslag verbod, verkor ting van de arbeidstijd, het vastleggen van een verplichte ploegaterkte, pen sioengerechtigde leeftijd ingaande op 60- jarige leeftijd met 90 procent van het Autobestuurder schiet man dood die niet dimde OHIO (AP) Een automobilist die vaad was geworden omdat een achter hem rijdende wagen met groot licht reed, heeft de bestuurder van die wa gen doodgeschoten en een andere inzit tende verwond. Daarna reed hij weg. Het slachtoffer was de 47-jarige Ralph Full die met de 33-jarige Joe Todd van een feestje naar huis terugkeerde. Todd raakte gewond aan zijn linkerarm. Todd verklaarde dat de schietpartij plaats had nadat de andere automobilist Full twee keer tot stoppen had gedwon gen. De eerste keer klaagde de man woedend over het felle licht van Full en beval hem te dimmen. Na hem voor de tweede keer te hebben klem gereden, liep de vreemdeling naar de auto van Full en schoot tweemaal door het geslo ten portierraam. Een schot trof Full In de borst en doodde hem. Todd deed als of hij dood was en liet zich voorover sakken tot de moordenaar weg reed Nachtclubklant schiet vier mannen neer LONDEN (AP) Een boze nacht clubbezoeker heeft zaterdagochtend vroeg in Soho vier mannen met een jachtgeweer neergeschoten. Daarna riep hij in alle rust een taxi en maakte zich uit de voeten. De schutter had een bezoek gebracht aan een kleine nachtclub en was gaan redetwisten over de rekening van tach tig gulden die hij moest betalen. Hij kwam na enige tijd terug en bedreigde een serveerster. Hij verklaarde zijn geld terug te willen. Het meisje riep om hulp en toen man de club binnenrende, haalde de klant een jachtgeweer met afgezaagde loop uit een tas en schoot de man in de De schutter rende daarop de nacht club uit. Twee omstanders gingen hem achterna en gooiden met melkflessen. De man draaide zich om en schoot op nieuw. Een van de achtervolgers werd in het hoofd getroffen. Twee andere voorbijgangers werden door hagel ge raakt. De schutter rende de straat uit, ging langzamer lopen toen hij een hoofd straat naderde en hield op zijn gemak een taxi aan. De man die in zijn maag is getroffen, is er ernstig aan toe. gezanik aan zijn hoofd. Ingewijden ver onderstellen, dat het paard bedwelmd is door de lucht van de cognacjes, die Blok dijk zaterdagavond op de goede afloop tot zich heeft genomen. „Ik lag 's nachts alsmaar met die knollen te vechten", verontschuldigde Blokdijk zich achteraf. ,Ik heb toen maar een paar slaapmuts- es genomen en een pilletje. Meneer, als De stryd tegen de veertien treurende achterblijvers krijgt letterlijk een specta culaire wending als Kees Barsingerhorn In zijn verlangen naar een premie van tientje een dubbele koprol maakt in broederlijke vereniging met één van de paarden. Inmiddels hebben supporters spandoek ontrold met „Hup Keesie, hup Jackie". Vader heeft tevoren bepaald, dat de tien tot vier uur aan hun trekken mogen komen en dan de arena moeten ver laten. Als er tegen die tijd nog steeds vijf éénjarigen vrij ronddaveren, vindt het publiek dat het mooi genoeg is ge weest. Nog eenmaal proberen Blokdijk de zijnen een slimme hengst van romige melkchocolade In een hoek te dwingen, maar met een verrukkelijke schijnbeweging, die hem rijp maakt voor de eredivisie, weet het paard aan zijn belagers te ontsnappen. Ook Barsinger horn doet nog een gooi naar een paarde- nek, maar ook dat kan bruin wel trekken. „Stoppen jongens", schreeuwt Blok dijk. „Je moet die oogjes eens zien. Het wordt mü te link. Die paarden weten dat we niet tegen ze op kunnen. Als je niet oppast, springen ze dwars door je heen". Terwijl in de boerderij van Vader de winst wordt becijferd, geeft de dieren beschermer zijn voorzichtig commentaar ..Ik heb het gezien", zegt hij. „Ik kan niet zeggen, dat er dieren mishandeld zijn. Ik kan ook niet zeggen, dat ik helemaal tegen ben". „De dierenbescherming is er voor", concludeert een stralende Vader. „Volgend jaar doen we het dunnetjes over"-, AMSTERDAM (ANP) De officier van justitie In Amsterdam, mr. J. F. Hartsuiker, hoofd van het arrondisse mentsparket zal niet voldoen aan het verzoek van de ex-provo Rob Stolk om de oplage van het al in de handel zijnde boek „Het beste uit Provo" (uitgegeven door de Bezige BU> in beslag te nemen. Dit bevat een bloemlezing van artike len uit nummers van Provo, waarin ook is opgenomen de z.g. „subversieve brief" uit Provo no. 7 waarvan de rechtbank cn gerechtshof Indertijd hebben vastgesteld, dat deze een opruiend karakter had. In deze brief werd o.m. opgeruid tot moord, doodslag en het opblazen van de IJ- tunneL In de omlijsting, waarin de brief thans is geplaatst, is het opruiend ka rakter ervan teruggetreden en is het ele ment naar voren gekomen van regis tratie en documentatie van opvattingen en meningen van een gewezen provo beweging, zo deelde mr. Hartsuiker ter toelichting op zijn beslissing mede. Door de publlkatie van deze bloemlezing wordt naar zijn mening de huidige maatschap pelijke rust en orde niet in die mate ge schonden of in gevaar gebracht dat op treden opportuun is. Als Rob Stolk of een andere belang hebbende het niet eens is met deze be slissing, dan kan hij bij het gerechtshof in Amsterdam op grond van artikel 1" wetboek van strafvordering, zijn beklag doen, zo voegde mr. Hartsuiker er nog aan toe. Leraren v.h.m.o. ongerust over taakverzwaring ZEIST (ANP) „De door het in wer king treden van de we< op het voortge zet onderwij» te verwachten verzwaring van de leraarstaak heeft b(J de direct daarbjj betrokkenen een gevoel van on behagen en ongerustheid veroorzaakt. In de loop van de laatste vijftig Jaren is de taak van de leraar steeds omvang rijker geworden. Tal van activiteiten die niet rechtstreeks tot de taak van de leraren kunnen worden gerekend, heb ben zij vrijwillig op zich genomen. De overtteld heeft daar nog steeds geen com pensatie voor gegeven". Dit zei zaterdag drs. J. van Dijk uit Rotterdam, voorzitter van de Algemene Vereniging van Leraren by het voorbe reidend hoger en middelbaar onderwijs in zijn openingsrede tijdens de jaarlijkse algemene vergadering, die tn het confe rentieoord „Woudsohoten" bij Zeist werd gehouden (Van een onzer verslaggevers) LINSCHOTEN Wachtmeester eer ste klas Slkkema heeft een oude cara van gehuurd, en die wordt nu geïnstal leerd als de eerste ongevallenpost langs het net van autosnelwegen in Neder land. „Oud, maar luxe", vindt de rijks politieman zelf van de woonwagen die in Duitsland is gebruikt als onderkomen voor geallieerde officieren met hun ge zinnen en die nu boneden aan liet talud van rijksweg 12 by het viaduct tussen Woerden en Llnschoten staat. In de woonruimte klinkt luid en me taalachtig een stem uit een luidspreker. Vanuit een witte Porsche, die met 120 km per uur naar Waddinxveen rijdt, brengt een van de inzittende wacht meesters via de mobilofoon verslag uit over een lichtgroene Renault, die ach terstevoren en met een klapband op de vluchtstrook onder Harmeien staat. De wagen is achtergelaten door een klein gezelschap woonwagenbewoners, dat volledig was gestrand omdat ook de reserveband lek bleek te zijn. Maar tot ieders geruststelling kan worden mee-1 gedeeld dat op dit moment een wegen-1 wachter een band plakt en dat hij bo-1 vendien heeft geconstateerd dat de Re nault geen gevaarlijk wrak op de weg is. Dan begint de heer Slkkema te ver tellen over de voorgeschiedenis van de ongevallenpost. „Die sportwagenéquipes hebben in de allereerste plaats een sur veillerende taak. Daarom mocht er tot nu toe alleen bij ongelukken gestopt worden om de meest noodzakelijke maatregelen te treffen en de opstoppin gen weg te werken. Voor de afhande ling van elk ongeluk moesten de rijks politiemensen worden gewaarschuwd van de gemeenten waarbinnen het onge luksstuk van de rijksweg viel. De andere onderdelen zyn: de „onder steuningsgroep", die assistentie verleent by evenementen als de TT en de wed- stryden op Zandvoort, de „groep bijzon dere control*", die met een grote vracht wagen vol apparatuur de feilen van auto's en motoren opspoort, het onder- doel van de 38 Porsches waarmee de zogenaamde inhalendo surveillance wordt gepleegd en een groep mannen, die op witte motoren een soort estafet tepatrouille op de provinciale weg van Heemstede naar Hilversum onderhouden. vallendlenst Auto-Snelwegen", zoals wy officieel heten. De proef loopt van 1 augustus tot 1 maart van het volgende jaar. We moeten statistieken en rap porten bijhouden en over een half Jaar zal worden beslist of er meer van die posten langs de grote rijkswegen komen of dat we er weer mee kunnen ophou den", aldus de heer Slkkema, comman dant van de eerste ongevallenpost Sa men met vier andere wachtmeesters eerste klas draalt hy zyn dienstrooster Ingewikkeld Een ingewikkeld systeem dus dat niet eenvoudiger wordt door de coëxistentie van rijks- en gemeentepolitie. Zo moet byvoorbeeld de nieuwe dienst de be voegdheden respecteren van de Woer- denae politie, die voorlopig nog de on gevallen op het Woerdenso gedeelte (drie kilometer) zal behandelen. Dit liep kortgeleden op een kleine verwarring uit, toen er een kettingbotsing ontston<l Dat systeem had één groot nadeel: het kwam vaak voor dat je het groeps- bureau in Jutphazs. Vleuten of De Meern opbelde cn dan geen gehoor kreeg. De mannen zaten daar dan mis schien achter stropers aan of zo, In elk geval waren ze niet te bereiken. En de betrokken automobilisten moesten vaak lang wachten totdat er dun toch elnde- ■wr i I lijk een politieman veelal op de flets Kroon beschermt - —t te 1 stellen. En om dit probleem op te los- monumentenwet DEN HAAG (ANP) De kroon heeft voor het eerst uitgemaakt dat men tegen plaatsing op de door de monumenten- raad opgemaakte ontwerplljst van be schermde monumenten en de kennisge ving van die plaatsing door de minister niet bij haar beroep kan komen. Deze beslissing werd genomen naar aanleiding van een beroep dat de eige naar van een op de monumentenlijst ge plaatst pand in Monnikendam had aan getekend. De kroon kreeg hierbij de vraag te beantwoorden of een zodanige kennisgeving kan worden aangemerkt als een beslissing, genomen krachtens de Monumentenwet, waartegen ingevolge art. 26 van de wet beroep bij haar open staat. Zij heeft thans beslist dat genoem de kennisgeving deel uitmaakt van een in de wet voorgeschreven procedure om tot een beslissing te kunnen komen en p.c h deze kennisgeving, noch het daar aan ten grondslag liggende voornemen op zichzelf reeds als een beslissing ln de zin van artikel 26 van de wet kan wor den gezien. Nu kan nog uitsluitend be roep worden ingesteld tegen plaatsing op dc definitieve 1U<* «en heeft de minister van Justith opdracht gegeven om hier een proef nemen met een ongevallendlenst. Niet alleen r(jden sinds enige tyd twee Porsches dag en nacht op de dertig kilometer tussen Gouwerbrug en Ouden- ryn, de bemanningen moeten nu boven dien zelfstandig elk ongeluk behande len. zy komen hier In de caravan om hun processen-verbaal uit te tikken. En niemand behoeft nu nog te worden ge waarschuwd. behalve dan natuuriyk de ambulances. Vanuit deze ongevallenpost wordt coördinerend gewerkt: wy staan voortdurend in contact met de ploegen en dirigeren die naar de plaatsen, waar Iets is gebeurd. Praatpalen Hierboven staat dicht aan de snelweg de oude meldingspozt waarop de praat palen langs de weg aansluiting geven en waar automobilisten die „gesneden" zijn. een klacht kunnen indienen. Met die oude post hebben we een speciale telefooniyn. Maar over een paar maan den zal alles zyn samengebundeld in een nieuw gebouwtje dat hier vlakby zal worden neergezet. Dat is dan de eerste complete vestiging van de „Onge- af: twee dagen op post. twee dagen thuis, twee dagen op post, twee dagen thuis, 's Nachts kan een van de man nen zich terugtrekken in de slaapka mer terwijl de ander zich wakker houdt met de mobilofoon en sterke koffie. Als de proef slaagt en de minister besluit om het snelwesennet In stukken te verdelen met elk een eigen ongeval lenpost, don zullen al die posten samen onder commando komen van kapitein Fraekers. De dienst vormt een nieuw onderdeel van de Sectie Bijzondere Ver- keerataken der rykzpolltlsw Tegen Rijksweg 12 aangedrukt, in de buurt wan Linschotun, staat Neder lands eerste rijkspolitie-ongcvallen- waarblj tientallen auto's waren betrok ken. Een deel der ravage lag op Woer- dens grondgebied, de rest viel onder rijkspolltlële zorgen. Maar weHlcht zal de minister ook de verschillende gemeentelijke politiekorp sen van do zorg voor stukken snelweg ontheffen. De ontwikkeling naar de meest ledalo regeling ls elgeniyk nog nauwelijks begonnen.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 5