Ambten van hoog tot laag niet meer voor het leven PAUS PERKT MACHT CURIE IN Koningin opnieuw bedreigd in Italië JAMIN Mr. Cals trekt zich voorlopig terug Nieuwe Paus begint met een schone lei In 5 maanden 177 miljoen uitgekeerd Laatste nieuws Belgische geeft hulp aan bankrovers toe Kinderen als statussymbool Ko Vader gaat door met rodeo in Schagen EILAND MAN LEGT HOOFD IN SCHOOT Nog patiënt (derde) overleden tij dens slaapkuur in ziekenhuis PAPENGRACHT 32 - LEIDEN DIRECTEUR J. F. J. M. KOENS TEL. 2.09.35 REDACTIE 2.00.15 en 2.55.94 ADVERTENTIEAFD. 2.08.26 - GIRO 10.30.03 HOOFDREDACTEUR L G. J. ROOZEN ABONNEMENTSPRIJS: p. w. 0.98; p. maand ƒ4.20; p. kwart. ƒ12.55: franoo per poet ƒ15.40. ADVERTENTIES 22 et p. mm. Telefoontjes 2.- KLACHTEN bezorging teL 3.38.39 (18.00-19.00). VRIJDAG 18 AUGUSTUS 1967 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DEZELFDE TEMPERATUREN De weersverwachting, meegedeeld door het KNMI, geldig tot morgenavond. Veranderlijke bewolking met plaatselijk enig* regen of motregen. Overwegend matige suld- westelljke wind. In het algemeen weinig ver andering ln temperatuur. 58e jaargang, no. 17.220 (Van onze correspondent VATICAANSTAD In een aposto lische constitutie van historische betekenis heeft Paus Paulus VI een einde gemaakt aan de machtspositie, die de curie binnen de Kerk nu al eeuwenlang inneemt op alle ter reinen van het kerkelijk leven. Hij bepaalde namelijk, dat fu ncties in de curie voortaan niet meer voor het leven aan kardinalen en hun ondergeschikten wor den toegewezen. Alle functionarissen, ook de curiekardinalen, treden automatisch af bij de dood van een Paus, zodat zijn opvolger zijn eigen staf kan benoemen. De normale ambtstermijn is bepaald op vijf jaar met de mogelijkheid van herbenoeming. De taakverdeling binnen de curie zal van hoog tot laag worden georganiseerd. Onder voorzitter schap van de kardinaal-staatssecretaris zullen de prefecten van de congregaties periodiek bijeenkomen ter coördinering van het beleid. Er komt ook een nieuwe regeling bij het toewijzen van gelden. De verschillende afdelingen van de curie kunnen hun projecten niet meer financieren zonder speciale goedkeuring van bovenaf. Het traditionele Italiaanse overwicht zal verdwijnen; het centrale bestuurs apparaat zal zo worden samengesteld, dat het de universele Kerk vertegen woordigt. De Paus illustreert de noodzaak van de thans aangebrachte hervormingen met de volgende woorden: „Wegens het bijzonder hoge tempo van het tegen woordige leven en de gewijzigde om standigheden van deze tijd en van de Kerk zelf lijkt het ogenblik gekomen voor een doeltreffende modernisering van de Romeinse curie zodat zij een efficiënt en hanteerbaar instrument wordt in handen van de Paus". Hij -zegt, dat de curie een orgaan van dienstbaar heid is en niet beschouwd mag worden als het startpunt voor een glanzende carrière. Inhakend op de wens van het concilie, dat aan de plaatselijke bisschoppen een grotere macht zal worden toegekend, schrijft de Paus: „De wensen die naar voren worden gebracht door de bisschop penconferenties dienen in overweging te worden genomen en de contacten met interdiocesane of interregionale instellin gen moeten bevorderd worden". Ook de leken zullen worden geraadpleegd in zaken die rechtstreeks op hen betrek king hebben. De hervormingen zijn neergelegd in een 15.000 woorden tellend geschrift dat begint met de woorden: „Regimine eccle siae universae" (Over 't bestuur der ge hele Kerk). Aan het document is vier jaar gewerkt. Twee van de twaalf Romeinse congre gaties (die voor het ceremonieel en die voor de kerkfabriek) worden opgeheven, terwijl een derde (de congregatie voor buitengewone kerkelijke zaken) met een andere congregatie wordt samengevoegd. Het pauselijk staatssecretariaat wordt opgedeeld in een pauselijk secretariaat en in een raad voor de openbare aange legenheden van de Kerk (ministerie van Buitenlandse Zaken). Er komt verder een financieel bureau (ministerie van Financiën), een hof voor bestuurszaken en een bureau voor de statistiek. Er zal een einde worden gemaakt aan de opeen hoping van curiale functies in één hand. De competenties tussen de verschillende congregaties en gerechtshoven zullen beter worden afgebakend. In strijdvra gen dient voortaan het oordeel te wor den gevraagd van de hoogste rechtbank van de Kerk, de Apostolische Signatuur, wiens beslissing definitief is. De secre- ADVERTENTIE) hollands glorie niet duur wel heerlijk AAN WERKLOZEN (Van e erslaggevers) DEN HAAG In de eerste vjjf maan den van dit jaar werd bUna 177 miljoen gulden aan wachtgeld- en werkloosheids uitkeringen betaald aan werkloze man nen en vrouwen. Om precies te zijn: 176.935.900. In dezelfde periode van 1966 en 1965 waren deze bedragen res pectievelijk: 94.458.500 en 67.297.000. In het eerste kwartaal van dit Jaar keerde het ministerie van Maatschappe lijk Werk in het kader van de „rijks groepsregeling werkloze werknemers" 2.617.000 uit tegen 1.169.000 in het eerste kwartaal van 1966. Op basis van de wet werkloosheids voorziening werd in het eerste kwartaal betaald aan uitkeringen, inclusief sociale lasten 8.500.000 (eerste kwartaal 1966 6,5 miljoen). LSD in leidingwater PORTO ERCOLE AFP/Rtr/ANP) De burgemeester van Porto Ercole heeft een brief ontvangen, ondertekend door „De Italiaanse provo's", waarin deze hr„itrr»n dat zii LSD in het drinkwater zullen doen, ais ue uurgemeesrer r*.p* voor zaterdag aan koningin Juliana meedeelt, dat zij Porto Ercole moet verlaten. Zondag had de burgemeester van Porto Ercole de koningin naar aanleiding van het feit, dat in de stad pamfletten waren aangeplakt door irDe Italiaanse provo's" met voor de koningin beledigende teksten, een telegram doen toekomen, waarin hij van zijn verontwaardiging blijk gaf over het verschijnen van de pamfletten en de koningin een „gelukkig verblijf" in Porto Ercole toewenste. In de brief, die nu werd ontvangen, staat o.m.: „Vriend burgemeester, na kennis te hebben genomen van uw valse verontwaardiging en serviele gedrag, geven wij u een ultimatum. Als u op 19 augustus mevrouw Juliana van Holland geen opdracht heeft gegeven te vertrekken, zal „LSD" worden gegoten ln het drink water van Porto Ercole". De politie heeft de zaak in onderzoek. tariaten voor de eenheid der christenen voor de niet-christenen en voor de niet- gelovigen, de lekenraad en de commissie voor gerechtigheid en vrede worden officieel bij de curie ingedeeld. Het nieuwe departement van Finan ciën krijgt de leiding over de organen, die de bezittingen en liquide activa van het Vaticaan beheren. Jaarlijks zullen begroting en balans worden gepubli ceerd. Er zullen voorts wereldomspan nende sociale voorzieningen voor geeste lijken komen, omvattende o.a. een ziekte verzekering en een ouderdomspensioen. De bepalingen van de apostolische constitutie gaan in op 1 januari 1968. Over de persoonlijke wijzigingen in top functies die door de reorganisatie nodig worden is nog niets bekendgemaakt. Er zullen nog uitvoeringsbesluiten worden uitgevaardigd. Pas wanneer deze er zijn zal men zich volgens deskundige waar nemers een volledig oordeel over de draagwijdte van de reorganisatie kunnen Fedor den Hertog in levensgevaar (Van onze sportredactie ESNEUX. Fedor den Hertog, de sterke amateurwielrenner uit Harder wijk, is gisteravond zwaar gewond in het ziekenhuis van Esneux (by Luik) opgenomen nadat hy tijdens een crite rium in België frontaal in botsing was gekomen met een vrachtauto. Ofschoon zün toestand zich aanvankeiyk niet zo ernstig liet aanzien, trad daarin in de loop van de ochtend een aanmerkeiyke verslechtering op, die een zware operatie aan het hoofd noodzakeiyk maakte. Tevens werd een elektrisch hersenonder zoek verricht. Fedor den Hertog liep voorts ernstige kwetsuren aan armen en benen op. zyn toestand was vanmiddag zeer kritiek. (Zie ook onze sportpagina) Olifant maakt geen indruk De Fanclub van de beatgroep Bee Gees in Engeland Is bij zonder boos, dat enige Australische leden van de groep geen nieuwe werk vergunning voor En geland krijgen. De zer dagen ketende een vrouwelijke fan zich aan het hek van het Bucklng- hampaleis. Nu pro beert Jean Clark met een olifant de Britse regering tot andere gedachten te brengen. Gilda de olifant mocht het ministerie van De fensie niet in. UTRECHT (A.N.P.). De Belgische Yvette Baeyens, die in Juni van dit jaar door de rechtbank in Utrecht is veroor deeld tot oen gevangenisstraf van vier jaar met aftrek van voorarrest wegens haar aandeel In de gewapende bank overval, die op 24 Juni 1966 ln Amers foort werd gepleegd, heeft alsnog de haar ten laste gelegde feiten tegenover de officier van justitie ln Utrecht bekend. Dit gebeurde, nadat nieuw bezwarend materiaal was gevonden. De officier van justitie, mr. G. W. von Meyenfeldt, weigerde gisteren nadert- mededelingen te doen over de aard van dit bezwarende materiaal. Yvette heeft nu ook het door haar ingestelde hoger beroep tegen het vonnis van de rechtbank in Utrecht Inge trokken. Dit was voor de officier van justitie aanleiding om zijnerzijds het door hem ingestelde appèl in te trekken. De Belgische zal nu haar gevangenisstraf moeten uitzitten. Paratyfus in restaurant vliegveld Wenen WENEN (AFP> Het restaurant en buffet van het Weena vliegveld 8ehwe- ohat zijn donderdag voor een week geslo ten naar aanleiding van een aantal ge vallen van paratyfus. Ongeveer zeventig personen moesten zich de afgelopen tien dagen onder medische behandeling «el len na er iets t© hebben genuttigd. Er waren echter geen ernstige gevallen bij. De gezondheid*!lenst heeft opdracht ge geven tot grondige deslnfectle van de be wuste ruimten en een medisch onderzoek van het personeel van restaurant en keuken. UTRECHT (ANP) Er zon sterke aanwyzingen, dat zich een verschuiving voltrekt in de relatie tussen kindertal en sociaal milieu: hoe hoger de sociale sta tus, hoe hoger ook het kindertal. Dit is een van de conclusies, waartoe drs. H. J. Heeren, docent in de sociologie van de bevolkingsvraagstukken aan de rijksuniversiteit in Utrecht, en drs. H. G. Moors, medewerker van de Nederlandse organisatie voor zuiver wetenschappelijk onderzoek, komen in hun rapport „Ge zinsplanning te Utrecht". Dit rapport be helst de resultaten van een proefonder zoek, dat ij in het voorjaar van 1966 instelden en waaraan 92 in 1960 ge huwde vrouwen deelnamen. Ongeveer 81 procent van de geïnter viewde vrouwen wenste twee tot vier kinderen. Het gemiddelde gewenste kin dertal was 3. Er waren nauwelijks ver schillen in het gemiddeld gewenste kin dertal en in de toepassing van geboorten- regeling tussen katholieken, hervormden en onkerkelijken, maar wel in de keuze van de middelen. De gereformeerden bleven zich onderscheiden met een hoog gemiddeld kindertal. Deze Buffolo-Bill-achtige figuur is majoor Fabio Vazquez van het Na tionale bevrijdingsfront die in de wouden en bergen van Columbia een betere guerrillastrijd voert tegen de- regering t>on Columbia. (Van on2e correspondent) SCHAGEN „Ik weet nergens van. De dierenbescherming heeft helemaal geen contact met mij opgenomen. Via de burgemeester van Schagen. de heer W. J. Wognum, ben Ik op de hoogte ge bracht van het feit, dat de Nederlandse vereniging tot bescherming van dieren aan het college van B. en W. een tele gram heeft gestuurd". 'Dit zijn de woorden van de wat ver bolgen heer Ko Vader, de organisator van de eerste rodeo in Nederland, die zondag in Schagen wordt gehouden. Gistermiddag heeft de burgemeester van Schagen nog een gesprek gehad met de heer Vader. Daarbij is naar voren ge komen, dat er alleen een waarschuwing overigens een goed gemeende geuit is aan het adres van de organisatoren. Burgemeester Wognum zou het mis schien prettig vinden als de rodeo wordt afgelast, maar na alle kosten die ge maakt ziijn en met de vergunning er voor in zijn zak is het enigste wat de heer Vader zegt: „Wij gaan door". In eerste instantie zou burgemeester Wognum niet komen, maar zondag be geleidt hij een directeur van de dieren bescherming. die zich persoonlijk wil overtuigen van het gebeuren in Schagen. Over het telegram van de dierenbe scherming schudt de heer Vader alleen maar zijn hoofd en zegt: „Wat heeft dat er allemaal mee uit te staan". Gisteravond na het nieuws van zeven uur liet de NCRV ln het journaal de heer Kastelein, adjunct-directeur van de Vereniging tot Bescherming van Dieren aan het woord, die eens een rodeo in Zuid-Amerika heeft gezien. Hoewel Scha gen geen Zuid-Amerika is, meende de heer Kastelein toch te moeten waarschu wen voor een vorm van dierenmishande ling. Dergelijke schouwspelen meende hij te moeten afkeuren. Karinthië door noodweer getroffen KLAGENFURT (D.P.A.). De Oosten rijkse provincie Karinthië is gisteren ge troffen door zwaar onweer vergezeld van hagelbuien. In het gebied van Villach en Klagenfurt werd veel schade aange richt. LONDEN (Reuter) Het recalcitrante eiland Man heeft het hoofd gebogen voor het Britse gezag en zal de „wilde" radiozender Caroline op een schip in de buurt van zijn kust het zwijgen opleggen. Dit is besloten op een bespreking die donderdag is gehouden ln het Britse ministerie van Binnelandse Zaken. Na afloop van deze bespreking heeft de voorzitter van het parlement van Man, Kerruiah, meegedeeld dat radio Carollne-Nort tegen 1 september uit de ether verdwenen zal zijn. De Britse minister van Binnenlandse Zaken zal in de eerste week van september een bezoek brengen aan het eiland in de Ierse Zee met het doel weer harmonieuze betrekkingen tussen Engeland en Man in het leven te roepen. Het eiland Man geniet traditioneel een grote mate van vrijheid. Het wenste vrijgesteld te zijn van de nieuwe Engelse wet waarbij „wilde-radioschepen" verboden worden, die afgelopen drie jaar Engeland met beatmuziek overgoten hebben. In het begin van de maand dreigde het eiland Man de naak voor de V.N. te brengen. De Britse minister van Binnenlandse Zaken heeft met klem verklaard, dat de wet tegen de wilde-radioschepen ook op Man van kracht zou moeten worden. De nodige maatregelen zouden worden genomen om de desbetreffende wet op het eiland met ingang van 1 september van kracht te doen worden. (Van onze correspondent) WOERDEN Nadat «-erder deze we**k de provinciale ge zondheidsdienst van Zuid-Holland (na overleg met de Utrechtse officier van Justitie, mr. O verbeek. by wie een klacht wuo gedepoaeerJ) besloot om de twee stc «dien ln Woerdense ziekenhuizen te onderzoeken na slaapkuren die waren voorgeschreven door do plaatseiyke neuroloog- psychlater G. C. J., is thans gebleken, dat dit jaar in april nog een derde man op soortgciyke wijze ls gestorven. De heer G. van Bemmelen (29) uit de Hoef bij Mijdrecht onderging destijds voor de tweede keer een slaapkuur in het r.-k. ziekenhuis „Opu Del" te Woerden. Die werd hem fataal. Tijdens de behandeling is hij overleden. De familie heeft nog niet beslist of zij dit geval alsnog zal laten onder zoeken. Overigens staat men ia medische klingen nogal verdeskl tegenover de therapie die tn de volksmond „slaapkuur" wordt genoemd. Sommige doktoren noemen dit een behan deling die volstrekt uit de tijd ls, nu de geneesmiddelen industrie zogenaamde psycho-pharmaca heeft ontwikkeld, die effectief op de geest van de patiënten Inwerken. Ieder een ls het er echter over eens, dat een slaapkuur slechts mag worden voorgeschreven als na een diepgaand onder zoek is komen vast te staan dat vitale organen en vooral de bloedvaten volkomen gezond zijn. Uitgerekend Johnny Kraaikamp moest gisteravond het zwarte schaap(!) winnen, een van de vele prijzen die beschikbaar waren in het gezellige onderonsje dat als Fietsie- val werd gelanceerd. Dat werd hem mogelijk gemaakt door de jury die liet weten dat alle renners met rug nummer 1,2 (vrij naar Toon Her mans) de baan moesten verlaten. En dat waren er een hele hoop. Afijn, aan de boezem van Rika Jansen kon Johnny uithuilen. Over de echte wedstrijden die aan dit alles voorafgingen leest u op onze sportpagina. Partijvernieuwingen YYD-reactie op KVP-radicalen centrumpartij (Van i parlementaire redacteur) DEN HAAG Na de eerste schok ken die het manifest van enkele KVP- rudicalen deze week ln en bulten de KVP veroorzaakt heeft is thans het vol gende duidelijk: Mr. J. Cals, mede-ondertekenaar van het manifest, neemt voorlopig niet deel aan de openbare discussies over de par- tijvernleuwing. Dit in verband met zijn voorzitterschap van de staatscommissie grondswijziglng. Oudminister Bogaers, een van de be langrijkste Initiatiefnemers van het adres, blijft meewerken aan de discussie nota over de vernieuwing die het KVP- bestuur binnenkort voor de regionale bijeenkomsten wil uitbrengen. Mr. Jurgena, wellicht de belangrijk ste figuur achter de radicale plannen er voorzitter van do rijkskieskring Amster dam van de KVP, heeft opgeroepen tot een rustige sfeer rond de vemieuwingB- discussies. Niet alle besturen van de jongeren- KVP staan achter de opvatting van de landelijke jongerenvoorzitter H. Glelen, die de actie van de KVP-radicalen heeft onderschreven. De afdelingen Den Haag en Limburg hebben dit al officieel be kendgemaakt. De statenkrlng Heerlen keurt de actie eveneens af. Zeer belangrijk is intussen de verkla ring van vele christenradicalen, dat zij hun discussie binnen de KVP willen voe ren. zy vragen daarnaast wel respect vor hun goede bedoelingen en hun op treden. Mr. J. Cals, een van de 14 onder tekenaars heeft gisteravond laten weten dat hij sommige uiteenzettingen ln het manifest liever anders geformuleerd ge zien zou hebben. De oud-premier kwam woensdag avond laat van een Franse vakantiereis in Den Haag terug. Hy was wat over rompeld door de geeurtenlssen van de laatste dagen, maar liet gisteren dulde- lijk uitkomen dat hy niets onreglemen tairs kon ontdekken in het optreden van de laatste dagen van de groep-radlcalen. zyn handtekening onder het manifest is vorlopig het enige dat openbaar wordt in deze kwestie. In verband met zyn be noeming zal hy zich zeer waarschynlljk ook terugtrekken uit de groep 18 van de KVP, AR, GHU. Wellicht wordt dan oud-minister Bogaers zyn opvolger in deze vernieuwingscommissie van de drie christeiyke partyen. O De Tweede-Kamerfractie van de KVP zal de party-politieke gebeurtenissen tijdens de fractievergadering van 29 augustus van hef dageiyksbestuur dus. Als reactie op de activiteiten van d© KVP-radicalen komen thans uit WD- kringen verklaringen los over de wen selijkheid van een te vormen centrum party. Deze zou moeten bestaan uit men sen van bestaande partyen, die de lijn van het kabinet-De Jong gehandhaafd willen zien. Het politieke program en de beginselen en doelstellingen van die centrumparty zouden die iyn duideiyk moeten weerspiegelen. Een dergelijke party zou het woord „liberaal" ln haar vandel moeten laten vallen, omdat dit ln ons land te veel geladen ls. Het zou ook beslist geen conservatieve party mogen zyn, wunt daarvoor bestaat geen be langstelling, aldus WD-secretarls, mr. Korthals Altes. Astrologie in Indonesië verboden DJAKARTA (ANP) De Indonesische autoriteiten gaan krachtiger optreden tegen mystici en toekomstvoorspellers. Het kantoor von de procureur-generaal In Djakarta deelde mee dat zal worden opgetreden tegen bladen en tydschrlften die artikelen over mystiek en astrolo gische voorspellingen publiceren.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 1