ROEMENIË meer dan alleen Zwarte Zee Hartelijk welkom met uw Dollars CHINESE H-B0M VERRASTE HET WESTEN DE LEIDSE COURANT Om Roemenië binnen te komen hebt u niets anders nodig dan een geldig paspoort en een toeristenvisum dat u zonder poespas verstrekt wordt door de Roemeense ambassade in Den Haag, aan de Roemeense grens of op het vliegveld waar u aankomt. Als u door Hongarije reist, hebt u een Hon gaars transitvisum nodig en dat krijgt u pas als u het Roemeense kunt laten zien. Houd er rekening mee dat het wel een weekje kan duren voordat de Hongaren het visum afgeven. Voor uw auto hebt u dezelfde documenten nodig als hier: rijbewijs, kentekenbe wijs en dergelijke. De groene kaart is erkend, maar het ls'verstandig voor uw vertrek even uw verzekerings- «gent te roodplegoni - - Geld De Roemeense munteenheid is de leu (meervoud: lei), die verdeeld is in honderd bani. Als u in het bezit van een toeristenvisum bent, krijgt u 18 lei voor een Amerikaanse dollar of 5 lel voor een Nederlandse gulden. Dat is een buitenkansje, want de of ficiële wisselkoers is 6 lei voor een dollar. Als u Roemenië verlaat, kunt u de overgehouden lei weer inwisselen tegen westerse valuta. De bepaling dat u een bepaald be drag per dag besteden moet, is afge schaft. Geld wisselen kunt u alleen via het Officiul National de Turism, het O.N.T. Als u Roemenië binnenkomt moet u zorgvuldig opgeven hoevel geld u bij u heeft, en als u het land verlaat moet u dat weer doen. U moet kun nen aantonen waar u met uw geld ge bleven bent: eventueel moet u alle wisselbewijzen kunnen overleggen. Goed bewaren dus. Het maakt niet uit of u cash wisselt of cheques ver zilvert. Maar denk erom: altijd via O.N.T.nooit bij een mannetje-in-de- Reiskosten Een retourtje Brussel-Boekarest kost u met een lijntoestel 831 gulden, maar er zijn veel goedkopere aanbie dingen. Het goedkoopste hier te lande komt van het communistische reisbu reau Vernu te Amsterdam. Vernu brengt u mèt een chartertoestel van de Roemeense luchtvaartmaatschappij Tarom voor nog geen 500 gulden naar de Zwarte Zee en laat u daar, alle maal voor datzelfde geld, nog veer tien dagen lang slapen en eten ook. Nonstop duurt een vlucht Brussel-Boe karest maar een uur of drie. Met de trein doet u er 42 uur over en een re tourbiljet kost u ongeveer 500 gulden. Met de auto bent u het goedkoopst uit, maar voordat u in Boekarest bent, hebt u al 2000 km achter het stuur gezeten. Een huurauto van O.N.T. een Hillman Minx, kost u 6,5 dollar per dag en 0,06 dollar per km. Kampeerkaarten en dit soort paperas sen hebt u niet nodig. Volgens officië le opgave zijn er 14 kampeerterreinen, maar op gezag van het Westduitse toeristenblad Unterwegs moet ik u waarschuwen: lang niet alle cam pings die op papier bestaan, bestaan ook in werkelijkheid. Niet zo'n ramp, want u mag uw tenten overal opslaan waar het u bevalt. Hotels zijn er maar weinig en zoek ze nimmer op het platteland. De ho- telgids van O.N.T. geeft slechts 63 ho tels op. De meeste daarvan behoren tot de luxe-klasse. Het minste kost on geveer een tientje per nacht (zonder ontbijt), het duurste een gulden of dertig. De accommodatie is uitstekend, evenals de service die nog beter wordt naar gelang de fooien. U doet er goed aan te reserveren. Desgewenst bezorgt O.N.T. u een bed bij particulieren. Dat kost u ongeveer 10 gulden per nacht. Het zal_ u best bevallen, want uw gastheer of gast vrouw beschouwt u als een huisgenoot, voor wie het beste niet goed genoeg ls. „lekkere" plaatjes te schieten ls er te ovi Waarom niet eens op va kantie in Roemenië? De zon schijnt er in de zomer twaalf uur per dag. De men sen zijn zeer gastvrij. De regering heet. u en uw dol lars hartelijk welkom. Voorzitter Nicolae Bozdog van de nationale VW zegt dat u als toerist een gewel dige bijdrage levert tot een betere verstandhouding tus sen de volken. En in 1966 zijn al achthonderdduizend vakantievierders u voorge gaan, onder wie ook al wat Nederlanders. De Roemenen doen hun best hun land op de toeristische markt van het Westen te „verkopen" en werken hard aan de ver betering van de toeristische voorzieningen die nog wat dun gezaaid zijn. Voor het geval dat u de Roemeense toer gaat volgen hier wat wetenswaardigheden die u van pas kunnen komen. Zee is natuurlijk in Roemenië ge weest, dat wel. Van het land heeft hij echter niets gezien. Wie geen tijd of zin heeft voor een trip door het land, kan al heel wat opsteken in de veertig museums van Boekarest. Het nieuwe Roemenië kan men leren ken nen in het Nationale Tentoonstellings gebouw in het noorden van de stad, het oude in het daar vlakbij gelegen Openluchtmuseum: een terrein van 7 ha vol met originele Roemeense dorps- t aan de was b(J de dorpspomp. Odobesti, Dragasanl om wat veld Baneasa te Boekarest bij uw Het zijn meest wit- landing 12 uur aanwijzen. Vergeet niet uw horloge gelijk te zettenl U mag in Roemenië rondkijken waar u maar wilt. Op uw visum wordt glo baal aangegeven welke streken u wilt bezoeken, maar uw reis wordt niet van plaats tot plaats en van dag tot dag uitgestippeld. Althans de onze niet. U mag ook praten met wie u maar wil. Misschien worden vreemde- Volkskunst Van het Roemeense nachtleven moet u zich maar niet te veel voorstellen. Het bewind houdt niet van blote dans meisjes, wel van volksdansen. De Roemeense volksdansen behoren tot de beroemdste ter wereld en in elke plaats vindt men wel een volksdans groep. En als we het hier over volks dansen hebben, moet u echt niet aan onze driekusman denken. De Roemeen se dansen zijn helemaal anders: le vendig wervelend, onstuimig, échter... Ook andere vormen van volkskunst bloeien in Roemenië nog volop: het houtsnijden, het pottenbakken, het weven. Als u souvenirs wilt kopen, moet u het in deze richting zoeken. Houtsnijwerk, keramiek en met prach tige motieven versierd weefwerk is betrekkelijk goedkoop. En wat meer ls: mooi en zeer apart. Voedsel De Roemeense keuken ls erg interes sant, omdat ze Hongaarse. Russische, Bulgaarse, Turkse en joodse trekjes vertoont, terwijl de grondslag Weens ls. Wiêner Schnitzel (escalop) is in de volksrestaurants een dagelijks gerecht evenals gebakken lever (flcat). Veel boeiender gerechten zijn echter gepaneerde hersenen (creieri panee) of lamsvlees dat overal volop geser veerd wordt. Een typisch Roemeens vleesgerecht is mititei: nogal sterk ge kruide gehaktrolletjes, bij de Roeme nen even populair als bij ons de ge haktbal. In het algemeen geldt dat u niet bang moet zijn voor wat knoflook en olie als bakmiddel. Bestel bij vlees een garnituru legume: een schoteltje groente naar de tijd van het jaar. Behalve sla krijgt u dan tomaten, komkommers, papri ka's. Vooraf kunt u natuurlijk gewoon soep nemen (meestal met veel vlees erin). Maar waarom niet eens ka viaar? De zwarte icre negre die erg duur is (1 leu per gram!) of de goed kopere rode icre manciuria (circa 30 lei per ons). Een ander voorgerecht is de beroemde salami de Sibiu. Typisch Roemeens zijn ook vleesloze gerechten als brinza cu smintina (yoghurt met zure room), waarbij flink brood gegeten wordt. Of mama- liguta cu smintana, een baksel van maïsmeel met zure room. Ook vis is er erg in trek, steur (morun) of de veel goedkopere karper. Persoonlijk heb ik daarvan gesmuld in restaurant Pescarul in het centrum van Constant- De Roemeense kaas, zeker de scha pekaas, is meestal verschrikkelijk zout, en als u ervoor terugschrikt om een hele avond door te drinken, moet u geen kaas als nagerecht ne men. Houdt het dan bij koffie: een grote zwarte kop cafea turceasca met veel suiker. De Roemenen drinken veel bier (bir- re), maar ook wijn (vin). De beste komen van Cotnari, Murfatlar, Tirna- te wijnen. Het Roemeense borreltji heet tulca, een soort pruimenjenever. Het alcoholgehalte loopt nogal uiteen: de sterkste valt niet zo best in Neder landse magen. Een praktische wenk is misschien nog deze: limonade heet er cltronade. Voor de prijs hoeft u het eten en drinken niet te laten. Het ls goed koop. De laagste prijzen betaalt u in een bufetul, meestal wat morsige volkseethuisjes. Om buikloop en an dere narigheden te voorkomen, doet u er goed aan Enterovyoform of een ander soortgelijk middel mee te ne men (en te gebruiken!). Talen Met welke talen kun Je in Roemenië terecht? Veel geschoolde Roemenen spreken Frans, maar er wordt ook Duits gesproken, vooral ln Transsyl- vanië. Veel Roemenen spreken Rus sisch (jaren lang een verplichte taal lingen In het oog gehouden, maar dat geschiedt dan tneri ao discreet dat het niet te merken Is. Adressen Adreseen die van belang kunnen zijn: Ambaasasa Olandei, Alea Zoe 18, Boekarest. O.N.T., Boulevardul Magheru 7, Boekarest. Zusterorgani satie ANWB, idem. Roemeense Am bassade, Klatteweg 20, Den Haag. Eten en drinken: altijd goedkoop, maar het goedkoopst ln een bufetul, een soort cafetaria. op school geweest!) en sommige, vooral aan de kust, Engels. De knap pe meisjes van de VVV (O.N.T.) kun nen u in het Frans, Duits en Engels te woord staan. Overigens komt men ook met handen- en voetenwerk een heel eind. Tot vermaak van uzelf en de Roemenen! Fotograferen van objecten van mili tair of strategisch belang is, zoals overal, verboden. In de prakt(jk hoeft men echter niet zo voorzichtig te zijn als de ANWB nog steeds adviseert. Wij hebben alles gefotografeerd wat ons interessant voorkwam (meer dan "00 foto's gemaakt) en nooit moeilijk heden van betekenis gehad. U moet natuurlijk geen vliegvelden gaan-kie ken, da's duidelijk. Tijd De Roemeense klokken houden de Oosteuropese tijd aan. Dat wil zeg gen dat zij één uur op de onze voor lopen. Als de Nederlandse klok bij uw vertrek op Schiphol 8 uur wijst, zal de Roemeense klok op het vlieg- Waarheen? De meeste toeristen zoeken de stran den van de Zwarte Zee op en ko men ook niet veel verder. Dc voor naamste badplaats ls Mamala, een verzameling van dertig, merendeels gloednieuwe hotels. Mamala ligt vijf kilometer ten noorden van Constantsa op een smalle landstrook tussen de Zwarte Zee cn het zoetwatermeer Siutghiol. Van 15 mei tot 15 oktober is het een toeristisch dorade, maar voor de rest van het jaar een „spook stad" waar niemand woont. Volgens de toeristische folders is de gemiddelde zomertemperatuur er 22 graden Celsius (maar overdag soms meer dan 40!) en die van het water 20 tot 22 graden. Hoe het er in de win ter is. is beschreven door Ovidius. dc Romeinse dichter die hier in balling schap was. Ovidius: „Dan pantseren ze zich hier tegen de kwade kou in lange broeken en onder huiden: van een menselijk voorkomen getuigt al leen hun gezicht. Als hun haren tegen elkaar waaien, hoort men ze vaak rinkelen door het ijs dat eraan hangt en hun baarden glanzen wit bevroren Uit de kruik gebarsten blijft de wijn in kruikvorm staan en men drinkt geen teug, maar zuigt op een brok" De kust van de Zwarte Zee is dooi de Romeinen gekoloniseerd en mer vindt daarvan veel interessante over blijfsels. Van Mamaia uit kan men deelnemen aan excursies naar Odes sa in Rusland, Istanboel in Turkije, de unieke Donaudelta bij Tulcea, de kloosters van Moldavië, Boekarest en de Karpaten (ook geschikt voor wintersport). Wie niet verder komt dan de Zwarte i aan de rand van de Zwarte Zee, zomer» bevolkt vakantievlerdera. LONDEN (AP) De grote sprong van communistisch China naar de sta tus van kernmogendheld heeft de we reld verbaasd wegens de technische snelheid en de politieke betekenis, die eraan verbonden ls. De proefont- plof flng van een H-bom of een H-ra- ketkop op 17 juni was een tweeëneen half Jaar voor op het schema, dat Westelijke deskundigen op basis van hun eigen schattingen van de Chinese kennis en hulpbronnen hadden opge steld. Maar een nog groter mysterie is de gebeurtenis zelf. Waarnemers van de Chinese gebeur tenissen proberen te ontdekken hoe het kernwapen program van China heeft kunnen voortbestaan, sterker nog, zich uiterst snel heeft kunnen ontwikke len, gedurende een periode waarin de revolutie van Mao het land tot een bijna anarchistische toestand heeft gebracht. Het korte antwoord, dat de meeste spe cialisten op deze puzzel geven, luidt: „We weten het niet". Maar dit heeft hun er niet van weerhouden om een ver- scheldenheid aan theorieën op te stellen. Het meest verbazingwekkende Is mis schien wel, dat de mannen die het Chinese kernprogram lelden, vrij zijn gebleven van de controle van Peking, en dat zij thans als een soort staat In de staat functioneren. Sommige hoge Westelijke autoriteiten vragen zich dan ook af of de H-proef van verle den maand, die op een kritiek ogen blik in de binnenlandse machtstrijd kwam, niet evenzeer op touw werd ge zet om Indruk te maken op Mao als om Washington en Moskou te waar schuwen. Een tweede theorie is, dat de mannen van Mao, toen zij hun campagne om de communistische partij te zuiveren begonnen, opzettelijk besloten hebben om de tienduizenden Chinezen die aan het kernwapenprogram werken te isoleren van de gevolgen der culture- Ie revolutie. Men zou kunnen zeggen, dat de „Gedachten van Mao Tse-toeng" niet noodzakelijkerwijs essentiële lectuur behoeven te z(jn voor hen" die de inge wikkelde zaken van de atoomtheorie trachten te beheersen. De Chinese kernactiviteiten zijn ge concentreerd In West-China. Het voor naamste proefterreln lig*. In Lop Nor, ln de provincie Slnkiang. die aan Rus land grenst. De tienduizenden geleer den, technici, arbeiders, handwerkslie den, vrachtrijders, troepen en boeren die aan het program werken zijn van de rest van het land afgesloten. Dc veiligheidsmaatregelen zijn totaal. Al leen speciaal gemachtigd personeel mag erin of eruit. De laatste acht jaar zijn er hele fabrieken binnen speciaal gebouwde nederzettingen als paddestoelen uit de grond gerezen. In het gebied is een speciaal net van autowegen en spoorlijnen aangelegd. Dit vervoersstelsel lijkt kennelijk be schermd tegen de stagnaties en stil stand die in de periode van de revo lutie het verkeer in andere delen van het land heeft verlamd. De Chinezen hebben hun eigen bronnen van ver edeld uranium. Sommige kranten, en in de eerste olaats het dagblad van het bevrii- lingsleger, hebben onlangs verteld hoe geleerden, technici en bouwers in •itale sectoren hebben moeten lmprn. .•Iseren om voor te blijven op het schema. De groepen die deelnamen ïan de eigenlijke voorbereiding en uit voering van de proeven leefden In ten en in de woestijn van Sinkiang. Zij icten onmiddellijk voor de proeflan gering vier grote ballonnen op, die voor den waren van leuzen die Mao verheer - ijkten. 'hina lanceerde zijn eerste atoombom In oktober 1964, 19 Jaar nadut dc Ame -Ikanen dit hadden gedaan, 15 Jaar na de Russen, 12 Jaar na de Britten en vier jaar na de Fronsen. Maar sindsdien Is China in het tempo van de vorde ringen sneller geweest dan de rest Het heeft de Amerikanen seven Jaar gekost na HlroeJIma de H-bom te ont wikkelen. de Russen vier Jaar, de Britten vjjf Jaax, terwijl de Franaen dat punt nog niet hebben bereikt. Een van de mannen die geacht wordt grotendeels verantwoordelijk te zijn voor deze vooruitgang ls dr. Wang Kantsjang, een kernfysicus die opge leid is op de universiteiten van Ber lijn en Califomië. Hij vertrok uit de Verenigde Staten naar China ln 1048, een Jaar voordat de communisten de macht ln handen namen. Peking zal het natuurlijk nooit toegeven, maar de Chinese vooruitgang is voor een groot deel te donken aan de Weetel(J- ke wetenschap. Op zijn minst 12 van China's topgeleerden hebben hun hoog ste opleiding ln het Weeten ontvangen. Daartoe behoren: dr. Tsjlen San- tsjlang, die in de veertiger jaren bij de beroemde professor Frederia Jo- liot-Curle ln Parijs werkte, en dr. Tsjao Tsjoeng-jao, die afwisselend heeft gewerkt aan Cambridge in En geland, de universiteit van Halle in Duitsland, en het Californische insti tuut van technologie. Aanvullingen Voor de toekomstige wetenschap van China stelt deze schuld aan het Wes ten, gekoppeld met de excessen van de culturele revolutie, speciale pro blemen. Er zijn geen bewijzen, dat Peking zijn topgeleerden toestaat col lega's in het buitenland te ontmoeten. Toch moet er een nieuwe generatie van geleerden, ingenieurs, chemici en natuurkundigen snel worden opgeleid, wil het erfgoed van de ln het buiten land opgeleide geleerden niet verdwij nen met hun dood. Hier heeft de cul turele revolutie een grote tol geëist van het eigen talent. Buitenlandse deskundigen achten het mogelijk, dat de nieuwe maatschupplj, die in het gebied van het kemprogram van Singkiang is ontstaan, haar eigen speciale opleidingsinstituten voor ge leerden en ingenieurs heeft. Maar er zijn geen tekenen, dat her reservoir wordt aangevuld, en dit is noodzake lijk voor instandhouding en verder* ontwikkeling van het moeilijke kem program. De noodzaak van aanvullingen kan ge meten worden aan de omvang en de schaal van een modern thermonucle- air project. Toen Amerikaanse fabrie ken op volle kracht werkten om een voorraad van uranium 235 op te bou wen, gebruikten zij een achtste van het gehele Amerikaanse elektriciteits- volume. Deze verhouding moet ln het geval van'het veel minder geïndus trialiseerde China belangrijk hoger lig. gen. De explo6leven voor de bommen van China zouden afkomstig z|Jn van de veredelingsfubriek voor uranium ln Lantsjau, die gevoed wordt door het hydro-clcktrische project van de Gele Rivier. Verrast Er bestaat geen twijfel over, dat de snelheid van de Chinese kernvorderin gen rle Westelijke regeringen, die de eerste H-test rond 1970 hadden ver wacht. heeft verrast. Een gevolg hier van is, dat dc plannenmakers voor de geallieerde defensie thans hun schat tingen gaan herzien van het tijdstip, dat de Chinezen In staat kunnen zijn om hun eerste intercontinentale bal listische raket te testen. De Amerikaanse minister van Defen sie, Robert S. McNumrra, heeft open lijk voorspeld, dat de ware strategi sche status van China pas een reali teit gaat worden als de intercontinenta le raketten rond 1975 klaar zijn. Daar mee kun een kernkop nauwkeurig wor den geplaatst over een afstand van 8000 km. Maar het zou heel goed kun nen, dat de wereld een nieuwe verras sing wacht in de vorm van een raket proef. die dit Jaar nog wordt uitge voerd. Tot nu toe zijn er geen bewij zen van raketten, die binnen Chin* zelf worden afgevuurd.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 7