Initiatief aan de jeugd in „witte speelplan" AKTIEVE BEZORGERS PAGINA 4 DE LEIDSE COURANT WOENSDAG 16 AUGUSTUS 1967 EXPERIMENT IN LEIDEN-NOORD Buit lag in Leimulden Dief van bagage Noorse lifters bij toeval in hoofdstad gearresteerd De dief, die zondag in Leiden twee Noorse lifters had beroofd, is bij toe val in Amsterdam door de politie aangehouden en gearresteerd. De man, de 45-jarige H. S. uit de hoofdstad, heeft inmiddels bekend en toegegeven, dat hij o.a. in Roermond en Ede ook de bagage van lifters heeft ontvreemd. Maandagavond belde een inwoner van Leiden de recherche op en ver telde, dat zijn neef in 1964 in West- Duitsland op dezelfde wijze zijn kof fers en geld was kwijtgeraakt, toen hij in de auto van H. S. meelifte. De recherche in Amsterdam werd ge waarschuwd en na een onderzoek bleek, dat S. over een uitgebreid strafregister beschikte, en al meer dere keren met de justitie in aanra king was geweest, o.a. wegens ver duistering. Inmiddels was ook al con tact opgenomen met de twee gedu peerde Noren. De Amsterdamse politie stond net op het punt naar de verblijfplaats van S. te vertrekken om hem nader te verhoren, toen van het bureau Singel het bericht kwam, dat S. enkele mi nuten geleden was aangehouden in verband met een mogelijke autodief stal. S. bekende vlot en zal vandaag in Leiden worden verhoord. De dief had de bagage van de No ren op een camping in Leimuiden ge bracht. Het geld en de reischeques van de Noorse lifters konden door de recherche niet meer worden achter haald. De voetbalvereniging DOCOS be gint vanavond om zeven uur in de Kikkerpolder met de training van de De plantsoenendienst van de ge meente heeft in de Watersteeg op een braakliggend terrein, dat niet als par keerterrein wordt benut, een groen strook aangelegd. Kleine rode bloe men steken ter verfraaiing hun kopjes boven het groen. In deze buurt, waar vele huizen zijn afgebroken, betekent dit fleurige tuintje een adempauze in de woelige stadsdrukte. In de nacht van maandag op dins dag is uit een Volkswagenbusje, dat op de Zwarte Weg stond geparkeerd, een transistorradio gestolen ter waar de van 98.- De dader(s) had(den) zich door het slot van de deur te ver breken toegang verschaft. Langzame ledenstijging bij R.K. Bibliotheek De r.-k. Openbare Bibliotheek te Voorschoten telde in 1966 200 volwas sen en 350 jeugdige leden. Dit is vol gens het bestuur een toename verge leken bij 1965, maar toch altijd niet ruim genoeg, gelet op het aantal ka tholieken ter plaatse en het aantal ka tholieke gezinnen, dat zich in Voor schoten gevestigd heeft. Het boekenbezit werd in 1966 be hoorlijk uitgebreid en is thans als volgt: 2926 (370) volwassenen romans; 1618 (390) volwassenen studieboeken; 1950 (250) jeugdverhalen; 509 (110) jeugdstudieboeken. De tussen haakjes geplaatste getallen geven de aankopen aan in 1966. Het aantal uitleningen bedroeg in 1966 19.636 stuks, waarvan 7792 ro mans, 5980 jeugdverhalen en 4564 stu die boeken. Vooral de uitleen van jeugdboeken vertoont een verheugen de toename, die wijst op belangstel ling voor het goede boek bij de jeugd. Het bestuur werd in 1966 niet gewij zigd. De directie werd gevoerd door mevr. M. G. Verhoeven-Soeter te Leidschendam, terwijl de dagelijkse leiding in handen was van mej. G. C. Calis. Daarnaast verleenden een aan tal jongedames voor een snelle ser vice vrijwillig hun medewerking. PAUZE Een gedeelte van de Leidse jeugd in Leiden-Noord krijgt binnenkort de kans een openbaar terrein naar eigen inzicht in te richten en te gebruiken als speelterrein. De Leidse Jeugdactie, bijgestaan door een deskundig adviseur, start dit "witte speelplan" door de jeugd naar haar mening en ideeën te vragen. Het gemeentebestuur heeft het terrein op de hoek van Arubastraat en Surinamestraat ter beschik king gesteld. De bedoeling van Leidse Jeugdactie en drs. E. Ackermans, medewerker van het Ned. Instituut voor Preventieve Geneeskunde, is het terein zo goed mogelijk aan te passen aan de wensen van kleuters, lagere schoolleerlingen, teenagers en oudere jeugd. Het „witte speelplan" is gecon strueerd binnen het stadsgdeelte In Leiden Noord, dat wordt be grensd door de spooriyn naar Haarlem (links), De Zyl (rechts) en het volkstuincomplex naast het Roodenburgterreln (bovenzijde) Het open terrein waar het spel- experiment zich gaat afspelen is aangeduid met een ster, op de hoek Surinamestraat-Arubastraat. VERKEERSLICHTEN OP MARESINCEL Door de vorderingen bij het dempen van de LangegTacht is toegang van de Stedelijke Lichtfabrieken aan de Langegracht vanaf heden niet meer bereikbaar voor motorrijtuigen. Voetgangers, fletsere en brom fietsers kunnen en moeten nog wel gebruik maken van deze inea"g- Motorrijtuigen zullen voorlopig gebruik moeten maken van de achter ingang van de Lichtfabriek aan de Maresingel. Om het veilig in- en wt- voegen van deze voertuigen mogelijk te maken is op de Maresingel tijdelijk (waarschijnlijk tot medio 1968) een verkeerslichteninstallat e aangebracht, die bediend zal worden vanaf het terrein van de Licht fabrieken. -jmc yaWÊÊÊÊÊÊ/ÊÊÊÊÊÊ Leidse Volkshuis en De Ratel in „Perspeetief" Het Leidse Volkshuls heeft voor de komende wintermaanden vele activitei ten in het vooruitzicht, zo lezen w(j in het programmablad „Perspectief". De hech tere samenwerking met de werkgemeen schap „De Ratel" heeft tot verschillende gezamenlijke programmapunten geleid. De samenwerking komt o.a. tot ui- ting in de gecombineerde organisatie van een „one man show" op 29 septem-j ber, een filmavond over Oud leiden, op' 24 oktober, een feestdag 68 jaar Leidse Volkshuis. 17 jaar Werkgemeenschap j ,,De Ratel", en een vlooienmarkt op 101 en 11 november. Voorts bevat het programmaboekje uitgebreide informatie over cursussen voor kinderen, oudere jeugd en volwas senen. lezingen en .sociëteitsactiviteiten. Tegen een geringe bijdrage kunnen kin deren deelnemen aan (o.a.) de volgende cursussen; handarbeid, drukpers, to neel. volksdansen, mondorgel, blokfluit, gitaar, ballet en judo. De oudere jeugd heeft daarbij de mogelijkheid tot weven, electrotcchniek, naaien, tafeltennis, bad minton en make-up. Volwassenen vinden in het programma o.a. Engelse en Fran- Mi/g ztig er geen been in In de afgelopen nacht om streeks half één is een 57-jarige inwoonster van Leiden van haar bed gevallen, toen zij op de rand van haar ledikant probeer de een mug dood te slaan. Zij verloor hierbij het evenwicht en liep door de val een linker beenbreuk op. Zij is in het Aca demisch Ziekenhuis opgenomen. se conversatie en handenarbeid. In club verband wordt de mogelijkheid geboden I to. klaverjassen, biljarten, schaken, en MTSLAG TEKENWEDSTRIJD De vorige week gehouden teken wedstrijd, georganiseerd door de ge meente als vakantiebezigheid voor de jeugd van 6 t,m 12 jaar, leverde de volgende prijswinnaars op: 6-jarigen: 1 Arno v. d. Steen, 2 Wies- ke Visser. 3 Minou de Winter; 7-jari- gen: 1 Ansje Esman, 2 Tineke v. d. Burg, 3 Willem Jan de Wit; 8-jarigen: 1 Mineke Verwey, 2 Barend Jan ten Hoove, 3 Huib Blokzijl; 9-jarigen: 1 Gerrit de Graaf, 2 Bert Lamboo; 10- jarigen: 1 Martin Douw, 2 Henk Jan v. Schaik, 3 Miekc Lichtenberg; 11- iurigen: 1 Arthur Verwey. 2 Joop de Badts. 3 Melco Brussee; 12-jarigen: 1 Co Oudshoorn, 2 Benny Focke 3 San dra Bodde. 'De Does' organiseert internationaal waterpolotoernooi De zwem- en waterpolovereniging „De Does" uit Leiderdorp organiseert in overleg met de KNZB op 2 en 3 september a.s. een internationaal wa terpolotoernooi in het zwembad aan de Ericalaan. In dit toernooi zal het Amerikaanse Waterpoloteam als on derdeel van de training voor de Olym pische Spelen 1968 een wedstrijd spe len tegen het officiële Nederlandse zevental. Vermoedelijk zullen ook het team van Dukla Praag en het West- duitse zevental aan de wedstrijden deelnemen. Het gemeentebestuur van Leider dorp en het bestuur van „De Does" hebben zich ieder garant verklaard voor 1000.- voor een eventueel ex ploitatietekort. Leidse Jeugdactie vangt ideeën op Getracht wordt allereerst suggesties voor de inrichting van het terrein te krijgen. Daarnaast wil men contact groepen vormen uit de mensen die door buurtbewoners en jeugd zijn aan gewezen. Deze contactgroepen gaan zich met het terrein, de opbouw en de activiteiten bemoeien. Op 17 augustus krijgen de bewoners van omliggende straten een dikke en velop in de bus. Deze bevat uiteenzet tingen omtrent het doel, vragen om suggesties en namen, benevens papier en een antwoord envelop. De inhoud is drieledig: vrijwel gelijkluidende brieven aan kinderen tot 12 jaar, aan kinderen vanaf 12 jaar en aan de ou ders. Men beoogt namelijk de ouders, wie het doen en laten van de kinderen op de eerste plaats ter harte gaat, op gelijke wijze bij dit "witte speelplan" te betrekken. Geschenkbonnen Ter stimulering van de jeugdige ideeëngevers ziin tien geschenkbon nen van elk 10,ter beschikking gesteld voor de inzenders. Zo mogelijk nog in september hoopt de Leidse Jeugdactie met het inrichten van het speelterrein dat een afmeting heeft van 30 x 40 m, te beginnen. Waarmee en met welke doeleinden zal groten deels afhangen van de resultaten die op de antwoordformulieren gaan bin nenkomen. Als alle gegevens zijn verwerkt zul len de contactpersonen daarvoor ver slag uitbrengen. Gedacht wordt aan een door de jeugd zelf te geven pers conferentie. BURGERLIJKE STAND Geboren: Jenny, d.v. G. H. Koops en H. Verbeek: Maria W., d.v. D. J. van Ginkel en M. W. Kramer; Catho- lijntje M„ d.v. G. Jonker en C. K. de Putter Janna, d.v. A. Ouwehand en K. C. Ouwehand; Ingrid A. J., d.v. N. van der Hulst en A. S. M. van den Berg; Patrick G. S., z.v. P. Tonkens en C. M. Sanehes; Louise, d.v. J. Jon ker en W. Paauw; Ronald, z.v. A. A. Mark en J. J. M. Taffijn; Harrv F., z.v. H. G. A. Ebbink en C. J. T. Braakman; Eric R.. z.v. M. A. Piepen- brink en C. P. Rodenburg; Vincent G., z.v. G. van de Wijngaard en J. A. Hermans; Leonardus A. J., z.v. J. C. M. van Vliet en J. Q. M. Koot. Overleden: A. M. van der Meij, 82 jaar, wed. van R. Plomp; E. de Jongh, 72 jaar, man; G. H. P. Boom, 79 jaar, wed. van A. Brinks; G. J. Hartgerink, 80 jaar. wed. van K. W. C. Böseke; H. J. Ochtman, 62 jaar. echtgenote van W. S. Jongsma; A. van Turen- hout. 83 jaar, vrouw; A. A. Slijkhuis, 63 jaar, man; C. Bruines, 48 jaar. echtgenote van C. D. van der Ster. Gehuwd: M. J. Noordervliet en J. A. S. de Romijn. „De Zijl" winnaar van waterpolotoernooi voor aspiranten In het zwembad „De Vliet" organi seerde de waterpolovereniging „De Sleu telstad" een toernooi voor aspirant-ze- ventallen, waaraan werd deelgenomen door het Alphense AZC, De Zijl en LZC uit Leiden en „De Sleutelstad" zelf. Reeds in de eerst twee wedstrijden werd duidelijk, dat de strijd om de beker gaan tussen de Leidse gasten. LZC sloeg AZC met 6-1, terwijl „De Zijl" ook met „Sleutelstad" niet veel moeite had en een 7-1 overwinning boekte. AZC wist op de derde plaats beslag te leggen door „Sleutelstad" met 3-1 te kloppen, terwijl „De Zijl" winnaar van het tornooi werd door de finale in het zeer duistere avond uur met 2- van LZC te winnen. DE LEIDSE COURANT Vraagt voor de stad Leiden Aardige job voor handige scholieren. Aanmelden bur. PAPENGRACHT 32 LEIDEN LEIDSE AGENDA DONDERDAG 17 AUGUSTUS Circus „Willy Hagenbeek" Schut tersveld, 15.00 en 20.00 uur. VRIJDAG 18 AUGUSTUS Museum „De Lakenhal" 20.00 uur officiële opening expositie schilderijen en monotypes van Kees Buurman. In leiding Laurens ten Cate uit Heeren veen. AVOND- EN NACHTDIENST APOTHEKEN TE LEIDEN Geopend voor spoedeisende gevallen: Centraal Apotheek, Breestraat 74, tel. VOORSCHOTEN GROFVUIL- VRAGEN IN DE RAAD OVER rwnll 1 1 T rkldVTCT1 AARDGASKRANEN UP HA ALD1EN S 1 Mr. Th. C. Esselaar, lid van de raad van Voorschoten voor de KVP, heeft met betrekking tot de berichten over ondeugdelijke aardgaskranen 'n aan tal vragen tot b. en w. gericht. Ge vraagd wordt of in Voorschoten ook gebruik gemaakt wordt van de om streden plastic plaatjes en op welke schaal, of er reeds klachten van de gebruikers over lekkende kranen zijn ingekomen, of het college bereid is tot vervanging van de thans gebruikte kranen over te gaan, óf dat b. en zich op het standpunt stellen dat „al les wat achter de gasmeter zit voor rekening van de gebruiker is." Tenslotte vraagt de heer Esselaar of b. en w. bereid zijn ten spoedigste alle in aanmerking komende aardgas- kranen ln Voorschoten huis aan huis te laten controleren, zo nodig voor rekening van de gemeente. Geboren: Catharina Adriana Petro- nella d.v. P. J. de Groot en E. M. v. d. Ham; Vincent z.v. W. v. Duijvenbode en M. Pasman; Mariëtte Louise d.v. J. Pronk en J. C. v. Zijl; Gerrit Jan z.v. A. Verwoert en G. de Jong; Astrid Johanna d.v. J. v. Velden en C. W. A. Groeneweg; Patricia Angela d.v. A. B. Boon en C. A. M. Arbouw. Ondertrouwd: W. R. M. Kok en F. v. Damme; C. P. Stammis. te Haarlem- I B. C. C. Schunselaar. Gehuwd T. W. Tukker en A. H. Loenderslool; M. Touw, te 's-Graven- hage, en C. P. M. Uitendaal. Overleden: A. L. C. Hofman 79 j., w.v. J. A. C. de Koek; C. de Zwart 47 j.; M. J. Valstar 77 j. Donderdag 17 augustus Buurt 7. Herensingel, Julianastr., Julianakade, Sophiastraat, Anna Pau- lownastraat, Alexanderstraat, Prinsen straat, Oranjestraat, Lusthoflaan, Nas- saustraat, Mecklenburgstraat, Os- en Paardenlaan, Bernhardkade, Marijke- straat. Margrietstraat, Irenestr. Bea- trixstraat, Bernhardstraat, Dillenbur gerstraat. Een ladder wordt voor ons venster omhooggeschoven. Beneden in 't voor tuintje ijzeren gerammel. De sporten van de ladder kreunen en kraken en daar verduistert eerst het hoofd en dan de romp van de glazenwasser het uitzicht door het raam. Als een vlie gende vleermuis maaien zijn armen over de ruiten en zijn trouwe, donke re ogen kijken niet verder dan het glas. Hij zou doen of hij niemand zag zitten, indien wij de bescheiden man niet met een geluidloos gebaar van vriendschap begroetten. We zijn sinds lang goede maatjes. Na nog wat wan hopige arm-zwaaien zakt hij als een drenkeling terug in het niets. Wellicht heeft hij gedacht, dat we maar een gemakkelijk leventje hadden, terwijl we juist aan de zin van Ludwig Witt genstein toe waren, dat „als alle we tenschappelijke problemen zouden zijn opgelost, het probleem van het leven zelfs nog niet aangeraakt is". De gla zenwasser verscheen en verdween als hét probleem, als een dubbelganger van onszelf, twee mensen, twee zielen, mogelijk met dezelfde vraag; wat is een mens? LEIDSE BIOSCOPEN De films in de week van 10 t/m 16 augustus zijn door de Kath. Film Keu ring als volgt gekeurd: Camera: De helden van Telemark (14 j.) Dagelijks: 19.00 en 21.15 uur. Zondag: 16.45, 19.00 en 21.15 uur. Dagelijks 14.30 u.: Sneeuwwitje en de zeven dwergen (a.l.). Lido: De Roekelozen (14 jaar). Dagelijks: 14.30, 19.00 en 21.15 uur Zondag: 14.30, 16.45, 19.00 en 21.15 u. Studio: Dokter. wat doe je nou? Dagelijks: 14.30, 19.00 en 21.15 uur Zondag: 14.30, 16.45, 19.00 en 21.15 u. Dagelijks: behalve zondag 10.30 uur De nieuwe avonturen van Pinokkio alle leeftijden. Luxor: De man, die een ander was (18 J.) Dagelijks: 14.30. 19.00 en 21.15 uur Zondag: 14.30, 16.45, 19.00 en 21.15 u. Trianon: The Sound of music (a.l.) Dagelijks: 14.00 en 20.00 uur. Zondag: 2, 5 en 8 uur. Rex: De 40 gestolen geweren (14 jr.) Dagelijks: 19.00 ën 21.15 uur Dagelijks: 14.30 en zondag 2.30 en 4.45 uur Geheim agent Fred Flintstone (alle leeftijden. PUNT KORRELTJE Marktberichten WOERDEN, 16 aug. Kaas Aanvoer 57 partijen; le kw. 3.45-3.54. 2e kw. 3.25-3.44. extra kw. 3.85. Handel matig. L.P.V. „DE VRIENDENCLUB" Uitslag van de wedvlucht Soignies (jonge duiven), gehouden op 13 aug. In concours 180 vogels, welke werden gelost om 13 uur met westen-wind. Ch. v. d. Voorn 1, 2 4, 7; R. Pet 3; W. Vijlbrief 5 en 10; H. Wansink 6; Jac. Siera 8; Th. Dongelmans 10. VIJFENTWINTIG-DUIZENDSTE MELDDE ZICH IN LEIDSCHENDAM Hedenmorgen 5 minuten over half zeven heeft de 25-duizendste Leidsehen- dammer zich gemeld. Het is Richard Oisthoorn, zoon van het echtpaar W. A. Olsthoorn-M. C. de Bruyn. De heer Oisthoorn is melksiyter en woont in de Nieuwstraat lc. De aangifte werd hedenmorgen provisorisch ten gemeentehuize gedaan, heden middag volgde de officiële inschryving in de registers van de burgelijke stand in tegenwoordigheid van burgemeester Kolfschoten. GELUKKIG GEZIN KREEG EIGEN BASSIN S4SSENHEIM BROMFIETSER BRAK BEEN Gisteravond 5 uur werd de heer H. H. die per bromfiets vanaf het rijwielpad de Rijksstraatweg, by de spoorwegover gang by Sikkens overstak, aaangereden door een achteropkomende personenwa gen. Als gevolg hiervan liep hij een been breuk op en werd in opdracht van dr. v. Raay. die de eerste hulp verleende, per ambulance naar het St. Elisabeth Zie kenhuis te Leiden overgebracht. De bromfiets werd totaal vernield. Het uitbroeden van eie ren door een eendenpaar Is op zichzelf geen wonder, doch wanneer eenden gaan broeden op een byzondere plaats Is dat toch wel ver meldenswaard. Zo gebeur de dit In Hazerswoude by de woning van de heer P. Lammer* in de Lindelaan. Men was verwonderd toen men op zekere dag zag dat een eend een nest aan het bouwen was onder een sler- boom in de voortuin, juist om de hoek by de voordeur. Men liet de eend stil zyn gang gaan, In de verwach ting dat er niets van terecht zou komen. Doch alles ver liep geheel anders. De eie ren werden gelegd en me vrouw eend nam plichtma tig haar plaats in om te gaan broeden. Zij Het zich door niemand storen en ver liet het nest somtyds om voedsel te gaan zoeken. De zer dagen was de broed- tyd om en tot verwondering van het echtpaar Lammer* kwam uit alle zestien eie ren een jong eendekuiken. Omdat deze eendensoort del eerste vyf weken niet in vol water mag worden los gelaten, heeft de heer Lam mere zich over de diertje!] ontfermd en In zyn vogel volière een bassin gemaaWj waar moeder eend met haa'j zestien kuikens de dag k^r afwachten waarop zy in vrij zwemwater zullen worden losgelaten.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 4