r 75 jaar relieken geleden ontving Noord wijk terug van pastoor St.-Jeroen RECTOR J. C. DE GROOT VAN ,DF. GOEDE HERDER" IN HET GOUD WOENSDAG 16 AUGUSTUS 1967 DK LEIDSE COURANT PAGINA 3 handen namen: plunderen, uitmoorden en de St. Adelbertkapel in vlammen de den opgaan. In het onderzoek van prof. Blok, die medestanders vond in o.m. prof. J. de Vries en prof. dr. L. Rogier, wordt ook de overlevering van de Noordwykers in de tijd van moord, opgraving (100 jaar later) en optekening door broeder Fre- dericus op waarde geschat, want hij j merkte op: „Laat ons niet te gering den ken van de betekenis der overlevering in zulke tijden". Of de inval van de Noormannen pre cies in 856 heeft plaats gehad - het kan ook vroeger of later geweest zijn - enke le bodemvondsten te Noordwijk tonen volgens de gegevens van deken Brink- man aan, dat de Noormannen hoogst waarschijnlijk of zelfs zeker in Noordwijk geweest zijn. Op de hoek van de tegen woordige Scheveningsestraat en de St. Jeroensweg, waar volgens de overleve ring St. Jeroen op de avond van 16 aug. werd verhoord en gefolterd door de aanvoerder van de invallers, werden voor de oorlog by graafwerkzaamheden spo ren gevonden, die duiden op een leger kamp. Onder andere werd een mes ge vonden, dat als een Noormannendolk ge ïdentificeerd werd. VEEL VRAGEN En dan de persoon van de vereerde priester-martelaar en heette hy wel Je roen? Was h\j Inderdaad van adel (als teken van zyn afstamming wordt ta(j afgebeeld niet een valk), kwam hQ uit Schotland of Ierland en bood hy, zoals de legende vertelt, weerstand aan de voorspiegelingen van macht en aardse grootheid van zyn ouders om over zee te kunnen gaan prediken? De weten schap zal op deze vragen en vele ande- aard zyn, geen antwoord kunnen geven. Men mag aannemen, dat Jeroen als zovele mlssloarlssen van overzee kwam, dat hy uit Hlerne (Ierland) afkomstig was en in de volksmond de Ier genoemd werd, zoals deken Brinkman aanneemt Een populaire naam, die ultelndeiyu „vergroeide" tot Jeroen. Men kan op dit punt een veronderstelling maken, maar de moeiiykheld Is, dat men nu niet meer aan de weet kan komen hoe ze elf eeuw en geleden in de West friese gouw teti noorden (Northgo!) van de Ryn een Ier noemden. De naam Jeroen komt In ieder geval in Ierland niet voor. De naspeuringen naar de persoon, die eens de duinstreek chrlstlaniseerde, lopen bovendien geheel dood. omdat het hier «"en eenvoudig priester betreft. Bisschoppen uit die tyd staan name lijk wél te boek. Zo moet de bisschop van St. Jeroen de Utrechtse bisschop Hunger geweest zijn. De „villa Northgo", waar toe zeven boerenhoeven behoorden, werd door de Frankische koning Dagobert I aan de Utrechtse St. Maartenskerk ge schonken. (De verbintenis Northgo-St. Maar tenskerk vindt men hedentendage overi gens nog terug In Noordwdjk in de St. Maartensbrug. In de buurt van deze brug moet de eerste kerkgelegenheid van Noordwyk, de St. Maartenskapel, gestaan hebben). "Vroeger ja, voor de oorlog. Man, Noordwijk stond er ieder jaar augus tus van op zijn kop. Van heinde en verre kwamen de pelgrims hier naar toe. Met een muziekkorps werden ze van de tramhalte naar de kerk gebracht. De handelaren in de kraampjes op het Lindeplein deden beste zakenDe oudere Noordwij kers herinneren het zich nog I goed. De nieuwe St. Jeroenskerk moest in de jaren twintig zelfs ver groot worden om al het volk, dat ter beevaart kwam op waardige wijze te kunnen ontvangen", aldus emeritus-deken J. P. A. Brinkman j van Noordwijk. De gouden tijden in de verering van Noordwijks i schutspatroon zijn niet meer. Bij alles wat er de laatste jaren tegenzit heeft het geslonken legertje van St. Jeroensvereerders, dat jaarlijks op 15 augustus in processie naar het Martelveld op het landgoed "Kalorama" trok vorig jaar waren dat er ongeveer nog 150 man een nieuwe slag moeten incasseren: de dag van Maria Hemelvaart is geen kerkelijke zondag meer en op een gewone doordeweekse dag was het praktisch onmogelijk een processie door het dorp te organi- i seren. Pogingen werden nog in het werk gesteld om de tocht door het I dorp op een zondag te houden, maar de eigenaar van het landgoed wilde op zondag het poortje aan de achterzijde van het bos, aan het einde van de "Leytwech" niet open stellen. Reden waarom de her denking van de sterfdag van St. Jeroen (17 augustus) geheel een binnenkerkelijke plechtigheid is geworden. De devotie voor St. Jeroen mag dan wat weggezakt zijn, velen, eigenlijk heel katholiek Noordwijk, I hoopt dat er voor volgende jaren een oplossing gevonden zal worden i en dat de processie naar het Martelveld weer door kan gaan. Kerk moest voor bedevaarten vergroot worden 17 augustus was het 75 jaar gele den, dat de relieken van St. Je roen, na 919 jaar, naar Noordwyk werden teruggebracht. Vrywel di rect na de overbrenging, diq met grote kerkeiyke feesten gepaard ging, de parochie was op de ge beurtenis voorbereid met een Tri duüm en de pauselijk internuntius mgr. Rlnaldini kwam een pontifi cale mis celebreren - werden plan nen gemaakt voor de bouw van de nieuwe, huidige neo-gothlsche kerk. Een nieuwe grote kerk was noodzakeiyk, omdat sinds de over brenging van de relikwieën de be devaartgangers naar het door paus Leo Xin tot bedevaartplaats ver heven Noordwyk togen. De kerk in zyn huidige vorm werd vol tooid in 1927. Historische twistvragen over eeuwenoude overlevering Het poortje in de muur van het land goed „Kalorama", waardoor ieder jaar de bedevaartgangers naar het „Mar telveld" trekken om de dood van de eerste Noordwijkse pastoor te herden- Men mag overigens wel de vereerders van de eerste Noordwijkse pastoor die volgens de overlevering in 856 de marteldood stierf by een inbal van de Noormannen de laatste slag ongeschokt te boven zullen komen. In het verleden hebben de Noordwykers voor heter vuren gestaan mt hun Sint De Noormannen mochten dan een eind aan het leven van de Apostel van de Kennemers gemaakt hebben, ruim elf eeuwen hebben de Noordwykers, de echte „Noortekkers", met de hun eigen koppigheid de herinnering aan de pries ter-martelaar levend gehouden. Want dat de verering van St. Jeroen nog be staat. dat historici vry algemeen een ware historische kern erkennen in het verhaal, dat door de eeuwen tot ons kwam, is vrywel alleen en uitsluitend te danken aan de hardnekkigheid, waar mee de bewoners van het duindorp van j geslacht op gslacht de geschiedenis van j die rampdag in het jaar 856 aan elkaar zijn biyven doorvertellen. Befaamde historici konden tegenargu menten vergaren, konden veronderstel len, dat er sprake van 'n fabel of zelfs een falsificatie was, telkens kwamen er weer even hooggeleerde tegenstanders, die bereid waren de Noordwykers en hun - overlevering even serieus te nemen als bet onderzoek van grote wetenschappe- lUke „twijfelaars". In het archief van emeritus-deken J. Brinkman van Noordwijk. die nog steeds, zoals vroeger, in het geweer pleegt te komen als er getornd wordt aan het geesteiyk erfgoed van zyn parochie, von den wij vanzelfsprekend wel het een en ander terug van wat er in het verleden op hooggeleerd niveau getwist en ge- twyfeld is rond St. Jeroen. Over de fundamentele tegenstelling tussen de Leidse hoogleraren Blok en Opperman bijvoorbeeld. Voor prof. O. Opperman („De geschie denis houdt op geschiedenis te zyn waar Opperman begint") was de Jeroensover- levering geenszins een vroom verhaal I met een historische ware kern. De hyper- I crltische Leidse hoogleraar stelde in z(jn i werk „Fontes Egmundenses". dat een i zekere Hendrik, pastoor te Noordwyk, in 1220 als een doodgewoon falsaris de legende uit acht verschillende bronnen j in elkaar had gezet en dat de hoofdper soon in werkelijkheid de vroeg-christe- lijk heilige Orion van Alexandrië was. Een eventuele overlevering te Noord- J wyk vóór de zgn. falsicati van pastoor j Hendrik past uiteraard niet in de these van prof. Opperman. TEGENSTEM Tegenover de stelling van prof. Opper man staat de these van de eveneens niet-katholieke Leidse hoogleraar prof. P. Blok. Deze hoogleraar zet weliswaar vele vraagtekens by details van het overgeleverde verhaal, de typisch mid deleeuwse verfraaiingen (o.a. de wonder- baarlijke terugvinding van het lichaam door een zekere Nochbode honderd jaar na de moord), maar zyn conclusie is, dat het verhaal van de marteling, zoals dat in het begin van de twaalfde eeuw door i de Benedictyner broeder Fredericus te Egmond uit de Noordwijkse volksmond I werd opgetekend, niet onwaarschyniyk is. Wetenschappeiyke zekerheid, dat de kern op onwaarheid zou berusten is. volgens prof. Blok, niet te verkrijgen. Hy merkt bovendien op, dat in het geschrift van broeder Fredericus geen strydig- heden gevonden konden worden met toe standen en personen waarover wél we tenschappeiyke zekerheid bestaat. Dat de Noormannen in 856 een inval deden in Noordwijk achtte prof. Blok in zijn studie in het Leids Jaarboekje van 1911 niet geheel zeker, maar volstrekt onzeker was het ook niet, omdat op dit punt historisch betrouwbare Beka meldt, dat de Noormannen in hetzelfde jaar op de hen bekende wyze Utrecht onder .MEDEWERKER AAN ONZE BLIJHEID" Onder de met een klein kruisje ge merkte steen in de herv. kerk bevin den zich de resten van de schedel, die naar men aanneemt in de eerste jaren na de hervorming nog vereerd wer den. Nadat zij in 1573 waren begraven wamen zij in 1909 weer te voorschijn n het voormalige priesterkoor. De ge merkte steen zou nog een gedeelte zijn van het altaar van de oude St. Jeroens kerk. W SENSATIE UIT ITALIË „The Four Jarz", spel tussen nok en piste in Circus Hagenbeek Het publiek wacht afln de piste torsen mannen een meters lang valnet omhoog. De veilig heidsklep tegen dodeUjk risico. Onopgemerkt door de nauwlettend toekykende circustentbevolking, controleren drie fors gespierde jongemannen en een meisje het grofmazige net. Met een routlnegebEiar ontdoen zy zich van hun badstofjassen de felle schijnwerpers zoeken en vinden het viertal. De man met de microfoon kondigt verplette rend aan: „The Four Jarz. Lucht acrobaten. De wereldsensatie uit Iallë". De talryke toeschouwers in de vlermaster van Willy Ha- genbecks circus tot en rrnet morgenavond op het Leidse Schuttersveld schuifelen heen en weer op hun zitplaatsen. De donkerharige Roberto, Emilio, Carlo en de korte Ketti klimmen in luttele seconden naar de nok van de circustent, waar kabels en zeildoek zich verenigen. Vanger Roberto, die enige tyd geblesseerd is geweest, zwaait al heen en weer, stevig geklemd aan de metalen stang. Dan begint het spel tussen plafond en piste. De momenten, dat Emilio, Carlo en hun nicht Ketti door de beperkte ruimte zweven, worden getekend door de de stilte-in-de-zaal. Maar de 21- jarige Roberto faalt niet en grypt feilloos de voeten of handen van zijn collega's. Het viertal werkt al vyf Jaar sa men: een optreden als dit hebben zij wel tientallen malen gedaan. Het kwartet is ln heel Europa ge weest. De ganse familie Jarz is een artiestengezelschap. Het be roep van luchtacrobaat is van vader op zoon gegaan. Toch is er nog twee uur van hard trainen per dag voor nodig om de spier bundels soepel en de handen gryp- vast te houden. De achttienjarige Ketti dwingt het publiek, dat naar Willy Hagenbeek gekomen is, de meeste bewondering af. Met kalmte en zekerheid neemt zij een dubbele salto mortale. Wolk jes talkpoeder komen los als Ro berto haar enkels omsluit. En dan zal een van de vliegende Jarz - Emilio - tot slot een dubbele salto mortale met dubbele pirouette maken. Het geachte publiek opent de mond, de muziek stokt en de grootste truc is weer geslaagd; het applaus dendert de tent uit. Dan duikelen de Jarz met salto's het reuzennet in. Hun show is over. Op hun gemak wandelen zij terug over de grasmat naar hun kleedkamer. V(jf minuten later speelt één van hen met het hondje Jacky. Ketti praat by één van de circuscaravans met een Duitse, terwyi Emilio de stad ingaat. Roberto is nergens te bekennen. De wereldsensafie uit Italië ont spant zich. Rector J. C. de Groot van „De Goe de Herder" aan de Hoge Rijndijk te Zoeterwoude heeft gisteren zijn gou den priesterfeest gevierd. Om 10 uur droeg de jubilaris in de feestelijk ver sierde kapel van het internaat de H. Mis op met assistentie van kapelaan Van Veen uit Rijswijk als diaken en pater De Groot, missionaris in Kongo, als sub-diaken, beiden neef van de jubilaris. Op het priesterkoor hadden plaats genomen deken W. P. J. Haring uit Leiden, eraeritus-pastoor H. J. A. M. Kouwenhoven, pastoor J. Kragt- wijk cn kapelaan v. d. Plas van de Meerburg-parochie, reetor Van Beek uit Almelo, pastoor Baeten van de parochie „De Menswording" te Lei derdorp en vele andere geestelijken. Door het koor van de zusters met medewerking van de inwonenden werd op voortreffelijke wijze onder leiding van zuster Fernandina met aan het orgel zuster Maria Dionysia de Bona- ventura-volksmis in het Nederlands van Jan Verhulst uitgevoerd. De pre dikatie werd gehouden door emeritus pastoor Kouwenhoven. Pastoor Kouwenhoven gaf St. Pau- lus' definitie van wat een priester is: Wij zijn geen heer en meester over uw geloof, maar medewerkers aan uw blijheid, want in het geloof staat ge sterk genoeg. Wij zijn uw dienstknech ten omwille van Jesus Christus. (ADVERTENTIE) HAARLEMMERSTRAAT 250 „Allen zijn wij priester", zegt Pe trus, „maar Christus' dienstknecht (en dat blijft zijn waardigheid) is de uit verkorene die dat priesterschap ge heel mag bedrijven. Hij mag in onze naam priester zijn en Christus onder ons tegenwoordig stellen en in het Christus-gezin het brood delen dat Christus is". „Eén ding mogen we van de priester zeggen", aldus pastoor Kouwenhoven. „hij was nooit heer en meester. Hij was en is 100 procent priester. Je zou zeggen: hij kon niet anders zijn." Rector De Groot is altijd priester ge weest voor zusters en kinderen medewerker aan hun blijheid, zo be sloot de pastoor zyn preek. Na de H. Mis werd door de aan wezigen het Priester-jubileumlied op de wijze van „Dit is de grote blijde dag" op tekst van pastoor Kouwen hoven gezongen. In de toneelzaal van het internaat werd een koffietafel aangeboden voor familie en genodig- Receptie 's Middags van drie tot vier uur Pastoor J. P. M. Baeten s.J. van de parochie De Menswording te Leiderdorp (rechts) was één van de velen die gistermiddag bij rec tor De Groot tijdens de receptie hun opwachting kwamen maken. hield rector De Groot te zijnen huize aan de Hoge Rijndijk een drukbe zochte reeeptie. Tijdens deze receptie kwam ook mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam, vergezeld van vicaris mgr. Schaaper de jubilaris zUn ge lukwensen aanbieden. Ook het bestuur van de Leiderdorpse Schaakclub, waar van rector De Groot een aktief lid is, kwam de jubilaris, onder het aanbie den van een bloemstuk zijn geluk wensen aanbieden. Ook het kerkbe stuur van de Meerburg-parochie en vele parochianen gaven blijk van hun belangstelling. 's Avonds om acht uur brachten de Rijntamboers de gouden rector een serenade. Vanmiddag om vijf uur was er voor familie en genodigden een feestelijk diner, terwijl a.s. zondag de bewoners van „De Goede Herder" hun gouden rector een feeat zullen aanbieden. HUWELIJKSZf ENDELAAR ZOCHT WERKTERREIN IN VOORSCHOTEN zyn manieren waren beschaafd en in- iis: negen maanden en I nemend, zyn positie belangryk. Daar leek het althuna op volgens optreden en de ter beschikkingstelling j v"hn'l'°hïïh» no. ..me*- I dlend uls iemand werkzaam voor een Het was een triest stuk levenaver- nldi0-omroep, doch hy presenteerde zich haal, dat zich voor de lliuigse rechtbank 00^ wei ^y anderen met wie hy ln aan- ontrolde; het verhaal van een 24-Jarlge rajt|ng kwam als een bekend voetballer, vertegenwoordiger uit st. Michielsgestel, meiBje had vertrouwen In hem. die door de Officier van jusltle als een geloofde de verhalen die hy opdiste. Hy „gevnariyk mens" werd betiteld en een vertelde ook een verhaal ovr zyn ver- 23-jarlg meisje uit Voorschoten, dat bet tegenwoordiging van een autohandel, slachtoffer werd van leugen en bedrog Toen de omgang met het meisje niet van de Jongeman. Vandaar de els van de Officier van justitie: negen maanden gevangenisstraf schikking stelling van de regering. „Geld heeft voor my een maglschi kracht, hoe Ik nadeel om het te krygen, Interesseert niet", aldus het standpunt van de i dachte. Hy had het vertrouwen weten te win nen van een meisje Voorschoten. zonder gevolgen bleef, beloofde hy haar te zullen trouwen. Er was echter een moeiiykheld: hy had wel voor 2400,- aan geldboeten opgelopen wegens diverse overtredingen. Indien niet spoedig werd betaald dan zou i kom en wie Ik be- hy wellicht worden gearresteerd en het htiweiyk niet door kunnen gaan.. Het meisje nam al haar geld van haar spaarbankboekje en gaf ongeveer 2500,- aan de Jongeman. Van het huweiyk kwam niets, want als familie te i gevolg van andere omstandigheden werd verdachte in België gearresteerd. Zoals reeds eerder In zyn lyn lag. pleegde hy daar diverse oplichtingen. HIJ gaf zich uit als de zoon of schoonzoon van de familie te Voorschoten en deze werd dan ook meerdere malen opgebeld door hotelhouders, dat de rekening wel ke verdachte had gemaakt niet werd betaald. Dat gebeurde In Warmond, In Den Bosch en In België. Verdachte ontkende het meeste van 1 hetgeen tenlaste was gelegd en een ryka- i politieman uit Lelden die verdachte een verhoor had afgenomen verklaarde dat verdachte soms bekende en soms ont kende en het alles even verward was. Het rapport van de psychiater was weinig optimistisch gesteld. Ook van I zyn broer en ouders heeft verdachte geld gestolen en hy In reeds eerder veroor- deeld wegens oplichting en flesaetrek- kery. I Het was een moeliyk verhaal voor het betrokken meisje dat zy als getuige voor de rechtbank had te doen, waarby ze soma In huilbuien uitbarstte. Tot de ver dachte zei de president, prof. mr. W. T. C. van Hattum: „We kunnen weinig hoopvols van u verwachten. U blaast j hoog van de toren, hebt geen enkel ln- zicht In uw fouten en Indien een klini sche behundeling niet zou helpen, wordt u een onverbeteriyk recividlat". De raadsvrouwe, mr. Opstal Charbo, vroeg nog geen ter beschikking stelling van de regering toe te passen. Uitspraak op 29 augustus. Joop Zoetemelk snelste in Banneux Joop Zoetemelk heeft gisteren de eerste overwinning voor de nationale amateurformatie voor de wereldkam pioenschappen, die op het ogenblik in het Limburgse trainingskump in Nuth vertoeft, in de wacht gesleept, De 20-Jarigo Rijpweteringer, door bondscoach Middelink uitsluitend ge selecteerd voor de ploegentijdrit, ging in het Belgische Banneux als eerste over de streep vóór de snelle West- zaner Harrie Janssen en Fcdor den Hertog (Ermclo). Joop Zoetemelk had voor de 104 km 2 uur, 50 minuten cn 12 seconden nodig.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 3