(II) ®e£cid6e£<Hi^ci/itt Duivel in zijde f(ADIO VANAVOND DE LEIDSE COURANT MAANDAG 14 AUGUSTUS 1967 Curiehervorming kan succes worden HEIT bericht, dat plaatselijke bisschop- pen-niet-kardlnalen in de Romeinse curie zullen worden opgenomen, is een van de beste berichten uit de periode na het concilie. Nadat meerdere malen een drastische curiehervorming was aangekondigd, hebben we nu de zeker heid gekregen, dat het er op korte ter mijn van zal komen. En dat is een feit, waarbij we gerust even stil mogen staan. Over de noodzaak van de curiehervor ming hoeven we hier niet meer uit te weiden. Ze werd reeds voor het con cilie gevoeld. Bezwaren tegen het be staande bestuursapparaat waren onder andere: zijn bureaucratisch karakter, zijn gebrek aan contact met het werke lijke leven, zijn eenzijdig Italiaanse sa menstelling, de steeds toenemende ver grijzing van het leidinggevend personeel, zijn kennelijke afkerigheid van ingrij pende vernieuwingen. Na het concilie bleven deze bezwaren grotendeels be staan en werden ze zelfs in nog sterker mate gevoeld, gezien de verwachtingen welke door het concilie gewekt waren. De thans aangekondigde maatregelen kunnen een grote verbetering betekenen, mits ze door alle betrokkenen serieus worden genomen. De plaatselijke Ker ken krijgen een grote invloed op het centrale bestuur van de Kerk, kunnen zorgen voor de nodige inbreng vanuit de alledaagse praktijk, kunnen het ge- j zlchtsveld van de bureaumensen ver-1 ruimen, kunnen het centrale bestuur van de Kerk een werkelijk mondiaal karak-1 ter geven. De kleine verbeteringen, die tot nog toe in het curie-apparaat wer den aangebracht, vallen bij de thans aangekondigde maatregel in het niet. I Wat we nu gaan krijgen is een struc tuurhervorming over heel de lijn, waar- j van we op den duur grote verwachtin gen mogen hebben. Er is echter één voorwaarde, die we graag willen onderstrepen. De plaatse lijke Kerken zullen moeten tonen dat het figuren uit hun midden naar Rome af hun ernst is door de meest capabele te vaardigen. En degenen, die deze eer te beurt valt, zullen ervoor moeten zorgen, dat ze zich geheel geven aan hun nieuwe taak. Het lijkt ons geens zins overbodig op belde punten de na druk te leggen. Op zich is het n.l. moge lijk, dat de thans aangekondigde her vorming een papieren affaire blijft. De nuchterheid gebiedt te erkennen, dat de vaste kern van beambten, die bestendig in Rome zit, de beste kaarten in han den heeft. Om een goed tegenspel te geven zal een daadwerkelijke inzet van de beste krachten uit de periferie van de Kerk nodig zijn. Te meer waar zij slechts eenmaal per Jaar voor een ver gadering naar Rome worden opgeroe pen. Wil het nieuwe bestel goed gaan functioneren, dan zal de vaste curiekern zich bereid moeten tonen de nieuwe leden volledig in het bestuur in te scha kelen en zullen deze nieuwe leden erop uit moeten zijn de hun geboden kansen voor honderd procent te benutten. Op de achtergrond van deze beschou wing staat de erkenning, dat de fouten van het verleden niet alleen op reke ning van Rome kunnen worden geschre ven. Ze waren minstens ten dele ook te wijten aan de geringe interesse van de plaatselijke Kerken voor de zaken van het centrale bestuur. Het is te hopen, dat hieraan nu voorgoed een einde zal komen. Gratis optreden van Joan Baez WASHINGTON (AF) Joan Baez, dc bekende Amerikaanse zangeres van folkloristische liedjes, Is verhinderd op te treden in de Constltution-Haü van de Daughters of the American Revo lution" hier, zo meldde de Washington Post zondag. Miss Baez besloot daarop gratis in een ander theater op te treden. Mrs. William Henry Sullivan jr., pre sident van de „Dochters van de Ame- gekaanse Revolutie", had tegenover de Washington Post verklaard:,,Het optre den van Miss Baez is niet in overeen stemming met onze doeleinden. Zoals u weet staan wij geheel achter onze jon gens in Vietnam" zo voegde mrs. Sulli van hieraan toe. Vanwege het fraaie weer hebben we zaterdagmiddag eens zitten kijken naar het kinderprogramma van de AVRO waar achtereenvolgens een zangspel en een poppekastavonturu van Rlkkie en Slingertje werden gebracht. Over het zangspel: misschien wel aardig voor de medespelertjes, maar niet bij lange na niet goed genoeg om er t.v.- zendtUd aan te spenderen. Zelfs kin deren slikken niet allesHoeveel beter was dan wel de poppekast: virtuoos bespeeld qua stem- en handwerk door Maaike en Rlen Baartrnans en met een Juweel van een AVRO's Televizier had als enige actualiteit de „Love-in" van vrijdag avond in de oude Amsterdamse RAI. De commentator was er kennelijk met een grote dosis scepsis heengegaan, dat viel tenminste op te maken uit zijn vragen aan de deelnemers en aan de organisator, een Amsterdamse ambte naar van het Bureau Jeugdzaken. Maar scepsis behoeft niet neerbuigend te zijn. En dat was deze keer wèl het geval, op het randje van de onbeleefd heid af Verder naast twintig verbazingwek kende minuten met de kaartenmanlpu- lator Potassy Kolonel Hogans Helden (nog steeds met Engels sprekende Duitsers en )een aflevering van „De vUfde colonne", ditmaal met een soort deus ex machina-oplossing. En dat was dan zaterdag. De éénakter „De afgezonderde" op het tweede net hebben we zondag laten schieten voor „De laatste vijf minuten" van inspecteur Bourrel. Dit crimineel avontuur stak duidelijk uit boven het geen we hem voordien hebben zien beleven. Voor ons hoeven die laatste vijf minuten niet zo erg, maar we kunnen ons voorstellen dat er in tal van huiskamers hevig over de persoon van de dader wordt gediscussieerd. Tenslotte is er dan ook even tijd om het twee kopje koffie in te schen- (ADVERTENTtE A.I. Voor de miljoen Chinese kin deren, die in de Britse kroon kolonie wonen, zijn de straten van Honkong een paradijs. Voor een paar centen krijgen ze in de boekenstalletjes op de straat hoeken een hele wereld van mon sters en supermensen in strip verhalen. KATOEN VOOR SJANGHAI Mao en Elisabeth gaan er hand in hand (Van t verslaggevers) HONGKONG Het portret van voorzitter Mao ziet men in Hongkong net zo veelvuldig als dat van koningin Elizabeth. Het is vaak zelfs groter en pompeuzer opgemaakt in de zwaar contrasterende kleuren rood en goud. Bovendien wordt het uitdagend op de borst gedragen van degenen, die de chaos en de armoede in het groot-Chinese rijk kennelijk prefereren ^ioven de discipline en de welvaart ih de-Bfitsc kroonkolonie. Je staaf in Hongkong verbaasd te kijken naar het binnengedrongen communisme en de openlijke propaganda ervoor. t)p de hoek van de Dès'Voeux Roa'tf' en de Pedder Street op slechts een steenworp afstand van het Neder landse consulaat-generaal zie je de „gruweldaden" van de politie tijdens de relletjes in mei en juni door middel van honderden etalagefoto's uitgebeeld. Er mogen dan wat keien door de ra- zijn gegooid, de gaten, die deze hebben achtergelaten, zijn symbolisch die, welke in politieke zin in de rustige samenleving zijn ge slagen. Ik ben naar binnen gestapt en heb zestig cent de geloofsbelijdenis van de gardisten van de „grote pro letarische culturele revolutie": het ro de boekje van Mao Tse-toeng, ge kocht. Ook nog een Engelse vertaling van hetzelfde formaat en met hetzelf de rode kaftje om er tenminste iets van te kunnen begrijpen. Niet ver er vandaan, in de sjieke win kelstraat Queen's Road, ben ik een an der communistisch propagandacen- binnengelopen. Ditmaal om me een krats wat Mao-speldjes aan te schaffen, die veel gemeen hebben met de volkse Leninversierselen, in Moskou een ware cultus is ontstaan. Ik kreeg er nog alle mogelijke pam- film van vanavond De hoofdfilm van vanavond „Dui vel in zijde", speelt rond een weinig succesvol componist. Thomas Ritter. dis met een rijke zelfzuchtige weduwe trouwt. Deze nu eist hem volledig voor zich op en isoleert hem volkomen, zo dat hij zijn talent niet verder kan ontplooien. Ook zijn secretaresse moet het veld ruimen voor de tirannieke vrouw. Thomas begint echter een ver houding met zijn secretaresse, waar om zijn vrouw zelfmoord pleegt. Re gisseur Rolf Hansen heeft er een ver zorgd en onderhoudend werk van ge maakt. Aan het slot forceert hij echer een happy-end, daarmee een morele oplossing en duidelijke stellingname omzeilend. De hoofdrol wordt gespeeld door de onlangs voor de AVRO-beeld- buis geïnterviewde Curd Jurgens. Hij wordt terzijde gestaan door tirannieke Lilt Palmer. (Nederland II - 21.00 u). °I.AND I STER-reclame- ultzendingen om 18.55 19.56 en 20.16 uur) NTS: 18.45 uur: De minimolen 18.50 uur: Nieuws in het kort CVK/IKOR: 19.00 uur: Kenmerk, actualitei tenrubriek KRO: 19.30 uur: De reis van Sir Ernste Schakleton. tv-serie NTS: 20.00 uur: KRO: 20.20 uur: Lekkere diertjes, tv-serie 21.05 uur: Piste, circusprogr. 21.45 uur: Silhouet, portret een tijdgenoot 22.20 uur: Epiloog NTS: 22.25 uur: Tweede journaal NEDERLAND II STER-reclame- uitzendlngen om 2 en 22.42 uur) NTS: 20.00 uur: Nieuws in het kort AVRO: 20.05 uur: Dick van Dykeshow tv-serie 20.30 uur: Jean Pierre Ferland. chansonsprogramma 21.00 uur: Duivel in zijde, film NTS: 22.45 uur: Tweede journaal 23.00 uur: Sluiting HILVuribUM I NCRV: 20.10—20.45 uur: De bandrekels, hoorspel 20.45—22.10 uur: Promenade voor pro minenten. muziekpr. 23.0023.55 uur: In een handomdraai, amusementsprogr. NRU: 19.30—21.50 uur: Henry Wood Prome nade Concerten 23.00—28.55 nor: Iks een sprong ln het duister, amusements programma HILVERSUM I Radlonleuwsdienst 7.00, 7.30, 8.00, 8.30, 12.30, 19.00, 22.30, 28.56 HILVERSUM H: 7.00, 8.00, 11.00, 13.00, 10.00, 18.00, 30.00, 22.30 28.58. HILVERSUM III Kik h-H nar *wi,l S.OO Radioprogramma HEDENAVOND 19.10 Radiokrant. 19.30 Muziek uit uw val tleland. 20.10 De bandrekels, hoorspel, Gevar. muziek. 22.10 Meditatie. 22.30 Niet 22.40 Boekbespreking, 22.50 Amusementsn 23.00 Lichte muziek. 23.55 Nieuws. HILVERSUM II (198 m) VARA: 18.00 i actual., 18.25 Instrumentaal trio, 18.50 N VERONICA (192 m) - 18.00 Jukebox. 19.00 Rolllng-Stonesshow, 19.15 Joost mag 't wete"- 18.03 Voor de soldaten, 18.2- 19 30 Franse chansons, 19.40 Klass. muziek. 20,00 Opera, 22.oo Nieuws.' Klass. en mod. muziek. 11.00 Voor dc zieken, 12.00 Musette-orkest, 12.20 Voor ^de^ landbou- ble, 13.30 Gevar muziek, 14.00 Sunba^stcM ven Muzikaal nu.|.l II- li II» M u»l-l scheepvaart op Curacao. 17.10 Voor de Jeugd HILVERSUM II (298 m) - AVRO: 7 00 Nv.- ochtendgymn.. 7.20 Gram., 8 00 Nws, actual.. 8.15 Gram.. 8.30 De groenteman). 8.50 Morgen wijding. 9.00 Gram.. 10.00 Voor de kleuters 10.10 Populair vcrzoekplatcnprogramma. 12 00 fletten in de hand gedrukt. In het Chinees helaas, doch ongetwijfeld net zo demagogisch van inhoud als de propagandafolders van het internatio nale communisme. Keisbureau Twee gebouwen verder wederom een stukje rood-China: een reisbureau van die naam. Ik werd er uitermate onheus behandeld door een juffrouw van misschien twintig jaar. Ze wei gerde me aanvankelijk inlichtingen te geven over reizen, die naar Kanton en Peking konden worden gemaakt met een visum uiteraard, waarvoor slechts enkele uitverkorenen in aan merking komen terwijl ze me ook geen documentatiemateriaal wilde verschaffen. Na lang aanhouden kreeg ik tenslotte een boekje met trein- en vliegtarieven in de hand gedrukt, die bepaald aan de lage kant zijn. Er stond echter niet bij welke verbindin gen nog in bedrijf zijn. De vreemdste vorm van Chinees-com munistische inmenging kan geconsta teerd worden in de onmiddellijke om geving van Central Road. Op de duur ste grond van Hongkong 22.000 gul den per vierkante meter die na tuurlijk nooit te duur is voor een Ame rikaans Hilton Hotel en een Engelse Cricket-club, heeft de Bank van Chi na een torenhoog gebouw neergezet. Er steken luidsprekers uit de ramen, die bij woelingen voor opruiende re devoeringen worden gebruikt. Het bankgebouw is dan als een fort, waar in zich honderden rode gardisten ver schansen. Er is voedsel voor weken in opgeslagen. Precies achter de Bank van China be vindt zich het gebouw van de rege ringsvoorlichtingsdienst. Als de rode luidsprekers het te gortig maken, ge ven de luidsprekers, die daar op het dak staan opgesteld, wat tegenstoom. Horen en zien vergaat je, vooral als de operette het hoogtepunt nadert. Dat gebeurt wanneer de Britten als klap op de vuurpijl het Chinese poli- tiemuziekkorps laten aantreden. Dit geeft dan een urendurend concert in het parkje voor het bankgebouw. De muzikanten trommelen en blazen er met zichtbaar genoegen op los een geluidsorgie, waar nog geen batterij versterkers tegenop kan. De pers in Hongkong is Engels vrij. Er verschijnen niet minder dan 120 publikaties, waarvan 64 dagbladen. Nieuws, 16.02 Klass. gram. muziek. 16.15 Voor de Jeugd, 17.15 Gram. voor de tieners. HILVERSUM III (240 m en FM-kanalen) TROS: 9.00 Nieuws, actual.. 9.10 Vakantletlps, 9.15 Platenprogr. met interviews: VARA: 10.00 Nieuws, 10.02 Pop- en cabaretmuzlek. 12.00 Nieuws. 12.02 Platen bij de lunch. 14.00 Nws, 14.02 Verzoekplatenprogr., 15.00 Nieuws. 15.02 Gevar. platenprogr., 17.00 Nieuws, 17.02—18.00 9.00 Muziek terwijl u werkt, 10.00 Koffietijd 11.00 Hulsvrouwenverzoekprogramma, 12.00 Muziek bij de lunch, 14.00 Van Concertzaal tot Jukebox, 15.00 Verleden tijd (gram. mui.), 18.00 tot 18.00 Dinsdagmiddag-speciaal. BRUSSEL Nederlands (324 m) 12.00 Nws, 12.03 Lichte muziek. 13.15 Voor de soldaten. 14.08 Opera- en Belcantoconcert. 16.00 Muzi kaal amusementsprogr., 17.10 Spirituals en gospelsongs. 17.45 Voor de kinderen. Rode draak niet tegen de haren strijken De meeste kunnen alleen maar door Chinezen worden gelezen, of althans door mensen, die de Chinese taal ge- heersen. Zeker vijf kranten zijn uit gesproken communistisch en laten da gelijks de bazuin van Mao schallen. Hoewel er sedert de relletjes een ver bod Is ingesteld op het openbaar ver tonen en verspreiden van opruiende geschriften, kunnen de dagbladen schrijven en schelden hoe ze maar wil len. Hier wordt dan ook een dankbaar misbruik van gemaakt. Er worden sta kingen gepropageerd, die meestal mis lukken, terwijl er een sfeer van onbe hagen en wantrouwen wordt gescha pen. Geruchten worden als waarheden verspreid. Opwekkingen om een einde te maken aan „koloniale toestanden" en „Imperialistische aspiraties" zijn niet van dc lucht. Hoe kan dit allemaal worden ver klaard? Die portretten, die speldjes, die propagandaoorlog, luidspre kersinstallaties, die ondermijnende ac tiviteiten van de pers? Uit politieke en uit zakelijke overwe gingen van de Britten. De Engelsen voelen er niets voor in het aan China grenzende Hongkong de rode draak tegen de haren in te strijken. Ze willen niet naar het hoofd geslingerd krijgen, de vrijheid van meningsuiting te on derdrukken. Jarenlang hebben ze de rode Infiltratie oogluikend toegestaan. En ze zuilen 't blijven doen tot de si tuatie onhoudbaar voor hen wordt. Een samenscholing van Chinezen. Het stadsbestuur wordt er voortdurend aan herinnerd dat Hongkong een Chinese stad is, ook al voert Mao er geen rechtstreeks bewind. Tegen ordeverstoorders dit hebben de relletjes wel bewezen wordt be slist doch tactisch opgetreden. Slechts in het uitertste geval wordt van traan gas, stokken of houten projectielen ge bruik gemaakt. Elke in Hongkong verblijvende Euro peaan weet dat Londen niet van plan is van zijn laatste kolonie in het Verre Oosten een strijdtoneel te maken. Het heeft er geen man en geen cent voor over. Als Peking werkelijk kwaad wil. staat de totale terugtrekking op het program. Vandaar dat die van Hongkong er zijn ontelbare anti-commu nistische Chinezen bij het plaatselijke politiekorps van 10.000 man uiterst dankbaar is dat het zonder veel brokken en althans voorlopig de orde heeft weten te handhaven. Naar het sinds de troebelen geopende fonds voor de opleiding van de kinderen van de dienaren van Hermandad zijn miljoenen en nog eens miljoenen gestroomd.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 2