Sefieid^Gou^atit Augustus gaat tropisch van start Franse pers valt De Gaulle niet bij JAM IN Noodweer ontlaadt zich boven Limburg Paniek in Brabant: windhoos was onweer Frisdrank- industrie werkt dag en nacht TOUWTREKKEN OM MOISJE TSJOMBE Vijfduizend herhalers mogen thuis blijven Benzine in België weer duurder Overleg Paus- kardinaal over nieuwe katechismus Invalide van f 980,- beroofd Felle aanval van Le Monde INSCHRIJVING HANDELSAVONDSCHOOL „S T. P I E T E R" Bosbrand bij Madrid PAPENGRACHT 32 - LEIDEN TEL. 2.09.35 REDACTIE 2.00.15 en 2.55.94 AD VERTE NTIEAFD. 2 08.26 GIRO 10.30.03 DIRECTEUR J F J. M KOENS HOOFDREDACTEUR L C J. ROOZEN ABONNEMENTSPRIJS: p. w ƒ0.98; p. maand ƒ4.20; p. kwart, ƒ12.55: franco per poet ƒ15.40. ADVERTENTIES 22 et p. mm. Telefoontjes 2.- KLACHTEN bezorging teL 3.38 39 (18.00-19 00). WOENSDAG 2 AUGUSTUS 1967 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PLAATSELIJK REGEN D* weersverwachting, medegedeeld door OM KNMI. geldig tot morgenavond: Tijdelijk veel bewolking met plaatselijk enige regen. Zwakke tot matige wind, ruimend naar westelijke richtingen. Iets koeler. 58e jaargang, no. 17206 (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Augustus wil niet voor de zomerse julimaand onderdoen en ging gisteren tropisch van start. In bijna hel gehele land werden temperaturen gemeten van rond 30 graden. Later op de dag zorgden enkele warmte-onweders voor wat afkoeling, met name in het zuiden van het land en hoewel er ook vandaag nog wel wat kans is op een onweers bui, ziet bet er niet naar uit dat de vakantie gangers zich zorgen behoeven te maken. Augus tus blijkt ook met zomerse voornemens be zielt. Terwijl de stranden afgeladen waren met naar verkoeling snakkende vakantiegangers, ontstond er gisteren in West-Brabant een lichte paniek toen een uit Frankrijk en België nade rende onweersbui voor een windhoos werd aan gezien. Men had het bericht via radio Brussel opgevangen en de politie ging ijlings aan de slag met het waarschuwen van campings, zwembaden en ziekenhuizen. In Roosendaal trok de politie er zelfs met een geluidswagen op uit om de bevolking te waarschuwen. De wind hoos bleef uit. Een hevig noodweer ontlaadde zich wel boven Limburg, waar de riolen de over stelpende wateroverlast niet konden ver werken en vele kelders en straten blank kwamen te staan. In het St.-Willirbor- dusziekenhuis te Tegelen golfde het wa ter via de afvoerputten de benedenver diepingen binnen. Keuken, hal. kapel, mortuarium en enkele onderzoekkamers kwamen te staan. In het St.-Willibror- moesten zich bij de avondmaaltijd behel pen met een boterham uit het vuistje. De tuinbouw van de koude grond (niet het Westland dus) lijdt overigens een mil- Joenenstrop door het zomerse weer. De oogst, is vervroegd, maar de conserven-' fabrieken kunnen de grote aanvoej- niet aan. De pa-ijzen dalen, veel wordt door gedraaid. Andere is het gesteld met de frisdran- kenfabrfeTceii. die de vraag naar een koele dronk nauwelijks aankunnen, ondanks dag-en-nacht-arbeid. Vei-schillende fabri kanten melden omzetstijgingen van 80 tot 100 percent meer dan vorig jaar. De bier- hoek spreekt eveneens van record omzetten. Op het gebied van de volksgezondheid bestond de vrees, dat met het stijgen van het kwik dn de thermometers ook het aan tal gevallen van paratyfus zou toenemen, zoals in vroegere warme perioden het ge val was. Hoewel het nog te vroeg is om te juichen, geloven de gezondheidsdeskun digen dat het uitblijven van een para- tvfusgolf mede te danken is aan het feit. dat het publiek voorzichtiger is geworden met het nuttigen van kliekjes en rauw vlees op warme dagen en meer dan voor heen in de keuken de nodige hygiëne betracht. Mede onder invloed mogelijk van de televisiespotjes ..Ook u". Concessies van Moboetoe KINSJA8A (AF) - Volgens betrouw bare diplomatieke krli«;en in de Kongo lese hoofdstad heeft de Algerijnse presi dent Houari Boumedienne bet uitleve- ringsbesluit voor de Kongolese premier Tsjombe'getekend. Het zou er nu alleen maar over gaan de meest geschikte manier te vinden waarop Tsjombe naar Kongo kan worden overgebracht. De Sovjet-Unie Is bereid hiervoor piloten beschikbaar te stellen. Officieel zijn deze berichten niet be vestigd. Algerije en Kongo beschikken niet over door rlgen piloten bemande vliegtuigen voor lange afstanden, maar (Van een onzer verslaggevers) 1)EN HAAG Ruim vijfduizend dienstplichtigen, die dit jaar nog voor herhaling moesten opkomen, kunnen thuis blijven. De bezuinigingen bij De fensie zijn er de oorzaak van. dal hun herhalingsoefeningen afgelast zijn. Voor vijfduizend andere dienstplichtigen wordt Boededienne heeft wel een Iljoesjnl-19 straaJvliegtuig meit een Russische beman ning, dat permanent te zijner beschik king staat. President Moboetoe heeft verklaard dat Tsjombe zonder verder proces ter dood gebracht zal worden wanneer hij in Kongo is aangekomen. De persoon die het meest direct betrok ken is geweest bij de ontvoering van Tsjombe. minister van staat Bern ad In Moengoeldiaka, is twee dagen geleden van Algiers naar Cairo gereisd, mogelijk om vluchtfaoiliteiten voor het vliegtuig met Tsjombe te verkrijgen van de Egyp tische regering. Hij zou volgens welingelichte kringen begin mei in Algiers geweest zijn om de „ontvangst" van Tsjombe te regelen en is in ieder geval direct na Tsjombes ont voering naar Algerije in Algiers aange komen om de uitleveringsprocedure met de Algerijnse regering te bespreken. De Algerijnse regering zou een hoge prijs voor Tsjombe vragen: verbreking van de Kongolees-Israëlische betrekkin gen. ontslag van de Israëlische officieren die Moboetoe's parachutisten opleiden. Maar het ls nieit bekend welke concessies Moboetoe heeft gedaan. Sommige Franstalige gematigde Afri- kaansen landen en enkele Afrikaanse leden van het Gemenebest hebben ge dreigd de topconferentie van de organi satie voor Afrikaanse eenheid een prestigezaak voor Moboetoe die op 14 september in Kinsjasa geopend wordt te zullen boycotten indien de Kongolese regering Tffjombp laat terechtstellen. Dit plaatst Moeboetoe voor een moei lijk dilemma in het geval Tsjombe wordt uitgeleverd. Lunar Orbiter op weg naar maan KAAP KENNEDY (AP) De maan- Het houdt niet op! De zon is druk doende met een alles slaande zomeruitverkoop. Warme zonne stralen, restanten van vele voor gaande jaren, ivorden kwistig over onze, op dit gebied niets gezoende hoofden uitgestrooid. Zij, die geen vakantie meer hebben, profiteren van hun (leve de C.A.O.!) snel slinkende voorraadje snipperdagen. Fabrikanten van badpakken, vorig jaar met de ijsboeren nog gedoodverfd als een uitstervende catagorie, weten niet hoe ze het hebbenHun hele voor raad ligt langs de zwoele Nederlandse kust of plakt rond zwetende lichaampjes van kin deren, die ondanks de warmte toch altijd weer zonodig kuilen moeten graven. En degenen, die moeten werken, zijn zelfs al zover „afgedaald", dat ze met smart oi éne Pluviua (u weet wel) wachten en eigenlijk een beetje jaloers zijn op hun werkloze medemens. ialing I :ijn dienstplichtigen, die volgende i Kaap Kennedy. De BRUSSEL (A.N.P.De prys van zowel gewone als superbenzine is van daag in België weer iets gestegen, namelijk twaalf centimes per liter (dat is iets minder dan een cent). In de grote steden betaalt men nu 9.07 franc per liter super (65,3 cent». De verhoging is het gevolg van een vermindering van de korting, die alge meen op de officiële prjjzen wordt toe gepast. Ook de nieuwe prijs ligt nog steeds 0,23 franc otider de officiële. In de afgelopen weken was de Bel gische benzineprijs reeds Iets gestegen door vermindering van de korting en wel als gevolg van de moeilijkheden niet de aanvoer door de toestand in het Midden-Oosten. DEN HAAG (KNP) Kardinaal Vlfrink heeft met Paus Paulus contact I opgenomen over de moeilijkheden die de I Nieuwe Katechismus heeft veroor- I zaakt Hel overleg dat in april tussen 3 Nederlarrise en Romeinse theologen heeft J plaats gevonden in Noord-Italië. had 1 zoaK gemeld, niet tot overeenstemming 1 I i Het gesprak tussen de theologen heeft I enkele dagen geduurd. De Romeinse 1 I theologen hadden in de Nederland.-.- I katechismus twaalf punten gevonden I I waartegen zij overwegende bezwaren ma- 1 i ken. Daarnaast toonden zij nog een aan tal bezwaren van ondergeschikt belang De voornaamste bezwaren golden de volgende kwesties: de maagdelijke geboor te van Christus de eucharistie, het offer karakter van de eucharistieviering, de erf zonde en de directe schepping van de ziel Al deze kwesties hebben de laatste jaren in de belangstelling gestaan. Paus Paulus heeft in verband hiermee een commissie van kardinalen bijeenge roepen. die de katechismus aan een on derzoek zou onderwerpen. De grote meer derheid van de leden zou gevormd wor den door residerende bisschoppen, waar onder kardinaal Alfrink. Het persbureau Reuter meldt dat de behoudende theologische richting in Ro me de bisschoppensynode, die volgende maand in Rome begint, zou willen aan grijpen voor een aanval op de Nieuwe katechismus. Voor hen dringt de kwestie te meer omdat vertalingen van de katechismus op stapel staan in de meeste Westeuropese talen. DORDRECHT tANP) Een tot dus ver onbekend gebleven man heeft gister avond een in een klein huisje op een hofje in Dordrecht wonende Invalide be dreigd en hem eijn spaarcenten. 980 gulden, afgeperst. De Invalide had naai de televisie zitten kijken en de deur met het oog op de warmte open gelaten Toen hij zich naar bed wilde begeven en de deur wilde sluiten, bleek een man zijn gang te zijn binnengedrongen. Hij hield een op een pistool lijkend voor werp op hem gericht en dreigde hem te zullen vermoorden als hij zijn geld niet af gar. Toen de invalide aan die eis had voldaan, wilde hij de vlucht nemen. Een tweede man. die aan de deur stond, be lette hem dit echter. De invalide was zo ontdaan dat hij eerst om half twee van nacht de politie durfde te waarschuwen Princes Irene draagt in Spanje niets liever dan een spijkerbroek. Iiaar eigen tuintje, eet zelfgekweekte radijsjes, schiet kleiduiven en haar vrije, onbezorgde leven in haar Madrileense villa. De prinses zaterdag ac/ifcrittvinfi# jaar oud. Lucas Kleijn) PARIJS Dc onderdanigheid va Franse ministers gaat zo ver. dat alleen niemand ontslag heeft aangebo den, maar dat allen gezwegen hebben na de verklaring van generaal De Gaul- el in de ministerraad van maandag. Journalisten hebben na afloop aai minister van Voorlichting gevraagd of Iemand van de ministers zijn mond had opengedaan. „Neen," zei de minister, ..ze waren het met do generaal zonder uitzondering eens". Naarbuiten durfde niemand iets zeggen, ofschoon iedereen waat, dat men binnenkamers over De Gaulle zwaar de wenkbrouwen fronst Gelukkig laat dc grote pers zich niet de mond snoeren. Le Figaro van gister morgen was aan de voorzichtige kant. Na gevraagd te hebben wat er zal ge- beueren als Dc Gaulle naar Luik zou gaan zonder 'n bezoek te brengen aan de Belgische regering In Brussel om daar uit te roepen: „Leve 't vrije Lui", spreekt de redactie de vrome wens uit, dat De Gaulle voortaan wat meer naar zijn raadgevers zal luisteren. In dat ge val behoeven de Fransen niet te verge- President Johnsons kleinzoon is na (rechts op de fotoen moeder Luci en oma Lady Bird voor de kleine Lyn Nugt eken oud. Aangezn i in t ober (ADVERTENTIE) Beatle George Harrison en zijn vrouw Pattie kwamep, behangen met souvenirs, in Engeland aan na een vakasitie in Griekenland. Staatssecretaris Haex van de land macht heeft deze maatregel in overleg j met de bevelhebber der landstrijdkrach ten. luitenant-generaal F v. d. Veen. ge- nomen in het totale kader van de bezui- nigingen bij de landmacht Enige tijd j geleden zijn hierover reeds algemene j mededelingen gedaan. Thans worden zij uitgevoerd, voorlopig alleen voor dit Jaar Men verwacht echter, dat ook volgend jaar dergelijke maatregelen nodig zijn.! omdat Juist ln 1968 de grote bezuinigings- 1 klap voor Defensie valt De maatregelen gelden voor alle onder- j delen van de landmacht Zij zijn zodanig gespreid, dat de gevechtswaarde van de parate onderdelen niet aangetast wordt De Orbiter werd met een Atlas-Age- naraket gelanceerd voor de ruim 400.000 km. lange reis. De lancering was m dan twee uur uitgesteld wegens eeti he vig onweer boven de kaap. Tijdens de lancering viel een lichte regen. Het was het derde maanschot in 18 I dagen van de basis. De Surveyor 4 heeft geen zachte landing op de maan kunnen maken. De Explorer 35 is in een goede baan gekomen De eerste faze van de lancering van gisteren is goed verlopen. De Lunar Orbiter moet rater-1 dag in een baan om de maan komen, die de maan tot op 95 km. benadert. VOOR JONGENS EN MEISJES Adres: Haarlemmerstraat 32 Leiden - Tel. 01710 - 25367-30077 Inlichtingen en Inschrijvingen iedere avond van 7—9 uur aan de school. Directeur P. GILDEN ten, wat zij In het verleden aan de gene raal verschuldigd zijn. De Aurore vraagt zich af. wat voor be- vrijdlngsstrijd De Gaulle bij zijn volgen de bezoeken in het buitenland zal af kondigen. bij voorbeeld ln Polen, Roe menië, Hongarije, Rusland of ln Alge rije, waar ook een Franse gemeenschap De onafhankelijke Combat constateert, dat De gaulle alle perken te buiten is gegaan, door ln Canada openlijk een re volutie aan te moedigen. Frankrijk be hoort zich los te maken vnn De Gaulle, want 't Franse volk is de adjudant noch de waakhond van De Gaulle. Slechts in uitzonderlijke omstandighe den neemt de hoofdredacteur van het Pa- rljse avondblad Le Monde, Beuve-Mery onder de schuilnaam van Sirlu* de pen op. Onder het opschrift „Irreallsme van real-politiek" zegt de hoofdredacteur dat men zich er In Frankrijk niet over moet verbazen, dat men in het buitenland met name in Engeland, dc politiek van De Gaulle gaat vergelijken met 't „Deutsch- tum" van het vroegere derde rijk van Hitler. Om de Frans sprekende Canade zen te helpen is heel wat anders nodig dan 't lawaai dat De Gaulle muakt. Heel wat anders dan een egocentrisch nationa lisme. Heel wat anders dan de jubelto nen van een grijsaard die een expert ts in het provoceren van gejuich door de menigte. Hoe meer de tijd verstrijkt, hoe meer Frankrijk en de Fransen het slachtoffer worden van zijn IJdelheid. Men kan zich voorstellen, dut de ge trouwen van de generaal zich bezorgd maken. 7.1) zijn gewaarschuwd door De Gaulle zelf, die eens van murschulk Pe- tain heeft geschreven, dat „ouderdom schipbreuk" is. Tot hoever zullen zij nog met Dc Gaulle mcegaun? Over het schip van staat, dat naar dc rotsen drijft, hebben de ministers mede de lei ding. En wat de opposanten binnen of buiten het gaullismc betreft besluit Sirius dat zij zich haasten om zich te organiseren en nu reeds hun toekom stige verantwoordelijkheid aanvaarden. Doen zij dat niet, dan zullen zij dal na de verdwijning van een onuitstaanbare oude chef betreuren. MADRID (AFP) Na de bosbrand het afgelopen weekend aan de Costa Bravu is gisteren In de omgeving van Galapagar, 30 kilometer ten noordsn van Madrid, eveneens een heftige bos brand uitgebroken. Het vuur rukt over een front van vijf kilometer breedte op langs de weg naar het Escortaal, die voor het verkeer gesloten is. De brand weer krijgt bij de bestrijding van het vuur hulp van burgers. Inwoners van een aantal dorpen in het gebied zijn geëvacueerd. iADVERTENTIE partjes niet duur wc! heerlijk

Leidse Courant | 1967 | | pagina 1