JA, GEZELLIG 5amen theekransje breien bij eerste burgeres van Amsterdam HELDHAFTIG, VASTBERADEN, BARMHARTIG Bezorging van brood in gevaar Toch premie voor zware risico's" Terug naar Oegstgeest Queen Mary verkocht aan Long Beach Paus vermoeid in Rome teruggekeerd Kustvaart gereed voor staking PONDERDAG 27 JULI 1967 iliyMUtaL PI»11 i DE T.F.TDSE COURANT xact om drie uur begint de theekrans die de hoofdstedelijke oppervoor- lichter Jan Mastenbroek ten behoeve pan zijn dauwverse eerste burgeres heeft gevlochten. In de keuken heeft Aagje pojuist de handige builtjes in de pot ge- laan en nu verdeelt ze de met roomboter pereide krakelingen over twee schalen, foon Daan heeft zich bij het eerste bel gerinkel discreet in zijn werkkamer te uggetrokken en laat het dichten van de ournalistieke dijkbreuk volledig over aan :ijn moeder, die zich handenwringend ïeeft opgesteld voor de boekenkast waar- n werkjes kieren als „De nadagen van 'ilatus", „The Long Walk", „Goden, Gra ven en Geleerden" en „De zaak 40/61". Vooralsnog is haar van nature somber gezicht niet bereid een passende mimiek te produceren in de prijsklas van „oh wat enig luitjes, dat jullie gekomen zijn". Ze zet zich schrap in de groene crapaud, steekt haar vingers onder de paarlen halsketting en taxeert het gezelschap met gestileerde wrevel. Negen mannen en twaalf vrouwen hebben zich samen door Mastenbroek laten overhalen om in Foto's nemen bij de groene lantaarn de tuin. Ruikt u eens even aan die bloem, mevrouw, bukt u zich even naar de planten, mevrouw. Daar zal Roel van Duyn morgen van smullen. Bosbranden in Frankrijk n h- PARIJS (Reuter) BrandweerbHga- les uit tien steden zijn gisteravond in- fezet bij de bestrijding van een bos- •and bij Fontainebleau ten zuiden van arijs. De bossen zijn er na weken van lttegolven en weinig regen kurkdroog. omgeving van Draguignan tanse Rivièra worden 200 ha bos door •and bedriegd. Bij de blussing zijn Ca- linavliegtuigen ingezet die water spul- Twee bosbranden zijn gemeld in het Bpartement órad ten wesen van Avig- UTRECHT (ANP) De algemene bedrijfsbond voeding» en genot middelen maakt zich ongerust over de toekomst van zyn leden-brood- bezorgen. Het aantal levensmidde lenzaken en supermarkten dat brood verkoopt (en soms zelfs bfjna weggeeft) neemt geleidelijk toe, aldus de bond in z^jn blad De Bode, en dit proces zal straks waarschynljjk aanzienlijk worden versneld, als op 1 januari 1968 de wet op de wederverkoop van brood wordt opgeheven. Deze ontwikkeling betekent vol gens de bond voor huls-aan-huls- bezorging minder omzet en voor de bezorger-verkoper een lager inko men, als tenminste het huidige be loningssysteem wordt gehandhaafd. Vrijwel alle verkopers krijgen nu namelijk een bepaald percentage provisie van de omzet. Dat de bakkerijondernemers vrijwel altijd voorstanders zijn geweest van handhaving der bezorging, sproot volgens de bond meer voort uit eigenbelang dan uit de wens, ser vice te verlenen aairi de consu ment. De huidige ontwikkeling doet volgens de bond de vraag rijzen of het bakkersbedrijf nog steeds voor stander is van handhaving der be. zorging. Nog voordat de broodver koop belangrijk vrijer is, wordt reeds allerwegen door bakkerij- ondernemingen getracht de brood- leverantie aan allerlei levensmidde lenzaken te verkrijgen. Toeneming van het verbruik door de uitbreiding van het aantal ver kooppunten behoeft niet te worden verwacht. Het broodverbruik per hoofd van de bevolking daalt zelfs nog. De bezorgwijken zelf worden daarom minder rendabel. Dat kan een argument zijn om ze maar op te heffen. Op dat moment spelen de belangen van de consumenten voor de bakkerijondernemer nauwe lijks meer een rol, aldus de bond. Eerste jaar in ziekenhuis niet in ivet geregeld (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Overeenkomstig reeds eerder gedane mededelingen heeft mi nister B. Roolvink van Sociale Zaken thans een wetsontwerp bij de Tweede Kamer Ingediend, waarbij de werking van de wet zware geneeskundige risi co's wordt beperkt en alsnog een pre mieheffing wordt geïntroduceerd. De wet «al op 1 januari ingaan. Er is rond de „zware risico's" al veel te doen geweest. Aanvankelijk zou het een wet worden, die de kosten van ge neeskundige risico's dekt die niet door ziekenfondsen en particuliere ziektekos tenverzekeringen worden vergoed, voor namelijk de langdurige verpleging in ziekenhuizen en zwakzinnigeninrichtin gen. Tegelijkertijd werd de gedachte van een beperkte volksverzekering te gen (gewone) ziektekosten geïntrodu ceerd. Toen dit laatste geen haalbare kaart bleek te zijn, trok de vorige mi nister van Sociale Zaken, dr. Veld kamp, die gedachte in, maar wilde hij de ziekenhuiskosten voor het eerste jaar opnemen in de „zware risico's". Zijn opvolger is hem daarin niet gevolgd: 't eerste jaar ziekenhuiskosten blijft in de ziekenfonds- en particuliere verzeke- Minister Veldkamp had voorts methode bedacht, waardoor de premie voor de „zware risico's voorshands op nul kon worden gesteld. Dat was moge lijk doordat uit de staatskas 600 miljoen gulden waardevast per jaar beschik baar zou komen. In het licht van de al gemene budgettaire situatie de hele linie moeten offers worden ge bracht" wil de huidige regering niet verder gaan dan het beschikbaar stel len van 525 miljoen gulden per jaar en die rijksbijdrage wordt pas in 1972 waardevast. Als gevolg hiervan zal deel van de kosten van de „zware co's" via premie moeten worden opge bracht. Voorlopig kan die premie wor den gesteld op 0,2 procent. Die premie zal echter voorshands niet worden gehe ven van personen van 65 jaar ol der. Dit is geen kwestie van medelijden, maar een opportuniteit. In deze leeftijd categorie betaalt men tot dusver voor andere volksverzekeringen ook geen premie en de heffing van slechts 0,2 procent zou meer kunnen gaan kosten dan opbrengen. Overigens is door dit al les niet uitgemaakt, of de nieuwe wet door minister Roolvink nu genoemd „algemene wet (bijzondere) ziektekos ten" altijd een beperkt karakter zal houden. De toekomstige ontwikkeling blijft open. Eerst wil de regering ei voerlg met het parlement over spreken en voorts acht het kabinet een diepgaan de en allesomvattende bestudering de problematiek van de verzekeringsre gelingen voor geneeskundige verzorging het uitgezwavelde spoor van Jan Wolkers terug te gaan naar Oegstgeest, waar Olga Judith Samkalden-Meijers zich ze ven jaar verdienstelijk heeft gemaakt in vrouwenbond, gemeenteraad en in het vaalwite patriciërshuis aan de Prins Hen driklaan, waar de PTT regelmatig de anonieme schotschriften afgeeft van va derlanders, die het oneens zijn met de juridische capriolen van haar man. (Vrij naar Wolkers) Deze middag heeft ze vrijgemaakt j )or een collectieve babbelkous, die één recht, één averecht op de ballpen wordt gezet. De dames en heren zullen het ze- ker begrijpen, dat het ondoenlijk was i ieder afzonderlijk in haar knusse j achterkamer te laten uithuilen. Ze zou vens niet weten, wat ze dan had moeten zeggen. Vraagje uit de richfinp wan het thee meubel: „Is het waar, dat u een hekel hebt aan journalisten? U heeft dat ge zegd in een interview in een Leidse Het is een verdienstelijke bulldozer om het ijs maar gelijk te breken. Mevrouw Samkalden kijkt haar eigen kamer in met de besmuikte blik van een kind, dat betrapt is op een dagelijkse zonde. Dan zegt ze pinnig: „Ik vind het onzin, dat je als vrouw naar voren wordt gehaald, als je man een belangrijke functie heeft. Hij was minister, niet ik, hij wordt burgemeester en ik ga gewoon met hem mee. Daarom heb ik tot nog toe altijd „neen" gezegd, als ze me om een inter view vroegen. Behalve die ene keer. Heb ik dat echt zo gezegd? Heb Ik gezegd, dat ik een hekel had aan journalisten?" Stem uit de kamer: „Ja mevrouw". Olge Judith Samkalden slaat de han den Ineen. Op dat moment gaat de deur naast haar open en wringt een in blok- hemd gestoken fotograaf zich in tijger sluipgang naar binnen. Als hij vlak bij haar stoel is, duikt hij als een parelvis ser op en richt zijn lens op haar ge zicht. De fotograaf knikt. Kennelijk een Jon gen, die met haar mee kan voelen. „Praat u maar rustig door", zegt hij vaderlijk sussend, „let u maar niet op mij". Slim vraagje Waar was ze gebleven? Ze is dus ge boren in Amsterdam als dochter van een advocaat en heeft daarna in Leiden far macologie gestudeerd. Ze geeft ruitelijk toe, dat ze er langer over heeft gedaan, dan strikt nodig was. Veel geroeid, over dreven veel in bestuurtjes gezeten. Afijn, de dames begrijpen het wel? De dames knikken fijntjes. De dames hebben thuis en op weg naar Oegstgeest allerlei slimme vragen bedacht, die ze nu één voor één in de richting van de groene crapeaud werpen. Gaat ze straks wonen in de donkere ambtswoning? („Weet ik veel", zie je haar denken, maar geduldig antwoordt ze: „Ik hoop het, maar dan moet het wel eerst den opgeknapt. Zo is er niet in te le ven). Wat denkt ze van vrouwenorgani saties? („Hup Cato. Da's 'n goeie. Wel nu, ze zou het Ideaal vinden om ze op te heffen, maar de samenleving is er al leen nog niet aan toe. Zolang er nog vrouwen zijn, die in aanwezigheid van mannen hun mond niet open durven te doen, zijn die bonden een noodzakelijk kwaad). Als een plaatselijk orakel moet ze ook nog zeggen, wat ze denkt over provo's Journalistieke dijkbreuk in huize Samkalden („Een beetje griezelig geloof ik. Je kent de achtergronden niet. Je weet niet, hoe je ze moet beïnvloeden"), over Lages („Er is thuis wel eens over gepraat, jj dat mag ik wel zeggen"), over het la tige karakter van Amsterdam („Nooit iets van gemerkt, alleen uit de kranten, Ik ben voorlopig nergens bang voor") over Boudewijn H. („Ik vind die rel, die ze om die jongen schoppen misselijk. Ik ben ervan overtuLgd, dat hij niet meer kansen krijgt dan andere gedeti neerden), minimode („Nou, mooi kan ik het niet vinden. Misschien voor hele jon ge meisjes, maar er zijn veel te veel meisjes, die denken, dat ze jong zijn"), over Nieuw-Links-Tien over Rood („Dat zijn toch die mensen, die voor een geko zen burgemeester zijn, ls het niet? Ja, ze doen leuke dingen, geloof ik. Ik vind ze wel nuttig"). Eigen lieverdje Inmiddels is Aagje binnengekomen met het eerste blad thee. Willen de da mes zelf suiker en melk nemen? Het staat ervoor. Wat wordt er op de drie zitsbank gemompeld? Hoe ze het partij enstelsel in Nederland ziet? Ze kijkt de tuin in, waar haar eigen lieverdje in eerlijk, grijs beton achter een struik staat opgesteld. Ja, hoe ziet ze het? In elk geval geen confessionele partijen meer. Die moeten fijn worden opge splitst. En dan één grote progressieve patij. „Gelooft u mevrouw Samkalden? Vraagje vanaf de pouffe. Ach, zou één van de dames zo lief wil len zijn om even de koekjes door te ge ven. Goed, dat we daar even aan den- De koekjes. Echte roomboter. Kun je goed proeven. Waar waren we gebleven? Men knabbelt. Het is moeilijk te be palen, waar je bent gebleven, als je nog nergens bent geweest. Heeft ze al ver teld, dat haar man bestuursambtenaar in Indlë is geweest? Een heerlijke tijd. Ze gingen weg in de nacht van Miinchen. Na de oorlog hebben ze elkaar in een kamp teruggevonden. Gaat het, Aagje? Daat laatste is bedoeld voor de gedien stige, die voor haar gesteven schort e« nieuw blad met thee de kamer indraagt. Aagje «ou het wel denken. Heeft se al verteld, dat ze Amsterdam een heerlijke stad vindt, dat se het besoek van konin gin Elisabeth van Engeland so geweldig heeft gevonden? Misschien is het ook leuk voor de da mes om te weten, dat ze van handwer ken houdt. Die stoel daar heeft ze met de hand geborduurd. Als mevrouw mis schien even op kan staan. Goed het ls dom werk, maar ze heeft het gedaan. Protesten uit de richting van het thee- meubel. „Nou, dom ls het zeker niet, mevrouw Samkalden. Ik vind het heel Effs slikken Het is kwart voor vier. De tweede theeronde is achter de rug. Wat nou? foto's nemen bij de groene lantaarnpaal LONDEN (Reuter) Het ruim 80.000 ton metende Britse passagiersschip Queen Mary is verkocht aan de stad Long Beach in Callfornië, zo deelt de rederij, de Cunard Line mee. De stad zal het schip gebruiken als museum en hotel. Er waren achttien gegadigden, waarvan ongeveer de helft schroothan- delaren. Het aanbod van Long Beach, dat in principe aanvaard ls, maar waarvan nog een contract opgemaakt moet wor den, omvatte een bedrag van 12,3 mil joen gulden. Het was hoger dan 'n bod van New York, dat de 31-jarige reus van 81.000 ton wilde gebruiken als drijvende Volgens Cunard heeft de Britse rege ring geen bezwaar tegen de verkoop. Er kwam ook een bod uit Hongkong uit naam van communistisch China. Ver moedelijk werd het gedaan om aan schroot te komen. Het schip zal deze herfst uit de vaart genomen worden. Het zusterschip, Queen Elizabeth, sal gend jaar opgelegd worden. Onderzoek naar overval levert daders oude roofoverval op MEPPEL (ANP) De recherche te Meppel ls er nog niet In geslaagd de roofoverval op de 77-jarlge veehouder J. Lokken tot klaarheid t« brengen. De bejaarde boer werd vorige week don derdagavond laat bij het kippenhok naaet mtjn boerderij neergeslagen en beroofd van enige duizenden guldens, die hij zoals gewoonlijk In een oude portemonnee In «IJn broekzak met zich Een 46-jarlgc Meppeler koelmachine- monteur, wiens naam door Lokken werd genoemd, toen hij vrijdagmorgen door zijn buurman werd gevonden, is na een langdurig verhoor door de politie weer heengezonden, nadat was vast ko men te staan dat hij de overval niet kon hebben gepleegd. Inmiddels hebben de intensieve en systematische naspeuringen van de re cherche een verrassing opgeleverd. BIJ toeval werden de daders ontdekt van een andere roofoverval op dezelfde Lok ken. drie Jaar geleden gepleegd. In de avond van 11 augustus 1964 werd Lok ken, die toen ook al alleen woonde, bij zijn boerderij aangevallen door drie personen. Zij gooiden hem een jas over het hoofd, maar de toen 74-jarlge boer sloeg zo geducht van zich af, dat de uanvallers op de vlucht gingen, een hunner met een fikse hoofdwond. Lok ken deed hiervan wel aangifte bij de politie, maar hij zelf holde over tot de mening dat men een grap met hem had willen uithalen. De daders werden toen niet gevonden. Thans bij het on derzoek naar de nieuwe roofoverval werd bij toeval hun Identiteit ontdekt, '/.ij bekende vlot. Tevens bekenden zij dat zij in dezelf de maan ln 1964 in Meppel een Inbraak hadden gepleegd en een sigarettenauto maat hadden leeggehaald. Van die bei de feiten werd toen door de benadeel den geen aangifte gedaan. De drie nen zijn Ingesloten. De politie gelooft overigens niet dat zij Iets te maken hebben met de roofoverval van donder dagavond. Het onderzoek daarnaar wordt Intensief voortgezet. in de tuin. Jn, da's enig. Ruikt n eene even aan die bloem mevrouw. Bukt u zich even naar de planken mevrouw. Daar zal Roel van Duyn morgen van smullen. De eerste tart staaf alweer voor. Han den schudden. Bedankt voor de thee, de overheerlijke krakelingen. Dan staan ze woei in de stille laan. de dames van de hoekjes, de heren van het harde nieuwsverhaal. Ze weten nu ln elk geval, wat de nieuwe burgemees tersvrouw als het hoogtepunt in haar le ven beschouwt: De tewaterlating van de Rotterdam. Het is voor de hoofdstad effe slikken, maar men zal er zich aan de boorden van het IJ toch bij neer moe ten leggen. Heldhaftig. vastberaden, barmhartig. En geneer u niet. Neem nog gerust een krakeling. Ze staan er voor. ROME (KNP) Tegen half negen gisteravond la Paus Paulus in Rome te ruggekeerd van aijn tweedaags besoek aan Turkije. HIJ zug er vermoeid uit en Is recht van het vlirfveld doorgereden zijn buitenverblijf Castel Gandolfo. waar hij enkele weken zal doorbrengen. Op het vliegveld werd hij verwelkomd door de Italiaanse premier Aldo Moro en de minister van Buitenlandse Zaken Amlntore Fanfanl. In de laatste uren van zijn Turkse ucls had de Paus een bezoek gebracht aan verschillende historische plekken van het oude Efese: de basiliek waar Sint-Jan begraven werd, de kerk waar het derde algemeen concilie werd ge houden en de zogenaamde nachtegalen- heuvel, waar zich volgens de legende het huisje bevindt, waar Maria haar laatste levensjaren zou hebben gesleten. Door de verzengende hitte en het gedrang van mensen om hem heen heeft deze trip veel van de krachten van de Paus ge- Voordat hij Efcse verliet, overhandig de de Paua aan de Turkse regering nog maals een cheque ten behoeve van de slachtoffers der aardbeving. Het was de derde gift, die hij voor dit doel beschik baar stelde. Langs de route van Efese naar Ismar was veel belangstelling van 't publiek. De mohammedaanse be volking had de vlag uitgestoken. Op een enkele plsets was" zelfs een erepoort met bloemen opgericht. UTRECHT (ANP) De federatie van werknemers In de zeevaart treft op het ogenblik voorbereidende maat regelen voor het geval r(J zich genood zaakt zal zien een staking uit te roe pen onder de bemanningen van de Ne derlandse kustvaartschepen. De federatie heeft al overleg ge pleegd met het NVV, dat heeft meege deeld, dat het achter een eventuele sta king zal staan. Ook de Internationale transportarbeiderafederatle en de daar bij aangesloten organisaties hebben hun medewerking toegezegd. Dit betekent, dat ln geval van een staking de Neder landse kustvaarders ln tal van buiten landse havens zullen worden geboycot door havenarbeiders, loodsen en sleep- bootbezulniglngen. De werknemersorganisaties hebben op 17 juni de kustvaart-CAO opgezegd, om dat de reders volgens hm onmogelijke eisen stelden. Zo verlangden de reders- orgaaisaUee. voordat over de nieuwe CAO zelf kon worden gesproken, van de bonden onder meer de toezegging dat zij zouden meewerken aan de afschaf fing van de reglementaire bemannlngs- schaal (het voorgescheven aantal be manningsleden en functies per schip), aan een vermindering van de eisen in gevolge de zeecUplomawet en aan een schaalvergroting van de kustschepen. De werknemersorganisaties vinden deze eisen onaanvaardbaar, omdat in williging ervan volgens hen de flan- clële en sociale positie van hun leden zou ondergraven. ZD deden enkele tegen voorstellen (waaronder met hand having van de reglementairs beman- nlngsschaal het doen vervallen van enkele functies), maar daar gingsn ds reders op hun beurt niet op In. De hui dige CAO loopt af op 17 augustus. Grootopperhoofd bosnegerstam bezoekt ons land SCHIPHOL (ANP) Om ln het academisch ziekenhuis te Groningen te worden behandeld door de neuroloog prof. J. Drooglever Fortuyn, I* gisteren het 77-Jarlge grootopperhoofd Aboikotil met zijn 2O-Jarige zoon Michei uit Suri name naar on« land gevlogen. Hij ls leider van de bosnegerstam der Saramaceners in het centrum van d« Surlnaaamee binnenlanden. Met vele duizenden leden ls dit de grootste stam van het land. Op Schiphol werd de zieke Granm&n, die in zijn residentie Aaldonopo ver schillende malen al* gastheer van de ls- den van hst koninklijk huls ls opgetre den, ln een rolstoel naar een auto ge-

Leidse Courant | 1967 | | pagina 5