Twee duizend reptielen op expositie „Terra Hortus" KUN ST-s-t- u-k-j-e-s\ AKTIEVE BEZORGERS Tentoonstelling van bloemsierkunst in De Waag- i NIETS IS MEER WAARD DAN DE RAG VAN VANDAAG PAGINA 4 VELE BIJZONDERE EXEMPLAREN Grijnzende reuzepadden, lodderig; starende schildpadden, met hun driekantige ogen flitsende kameleons en met hongerige blikken uiterlijk sloom kijkende krokedillen wachtten sinds gisterenmorgen in het herbarium van de Rijks universiteit te Leiden op bezoekers. Vanmiddag zal de voor Nederland unieke expositie "Terra Hortus" van 2000 reptielen worden geopend en zal vanaf morgen van tien uur 's morgens tot tien uur 's avonds voor het publiek te hezichten zijn. Kosten noch moeite zijn door de Stichting Bevordering Herp- tologie gespaard om de bezoeker een overzicht te geven van de meest interes sante reptielen van onze aardbol. Het ministerie van landbouw te Den Haag heeft de panelen beschikbaar gesteld, waarin de bakken of aquaria van ver schillende afmetingen zijn opgesteld. om ook al is het onbegrijpelijk zich nog te draalen en met zijn schubbige kop de bezoeker angst aan te jagen. Morgen open voor publiek Gisteren, vannacht en vanmorgen is koortsachtig gewerkt om alle dieren, waaronder vele bijzondere exemplaren, te huisvesten. Links bfj de ingang zwem men een krokodil en "een moerasschild pad broederlijk in een vijver en peuzelen gezamenlijk aan een kropje sla. Bijzon der fraaie schildpadden kan de bezoe ker bewonderen direct rechts, waar in het vijvertje de „bljtschildpad" rond sluipt. terwijl vissen rondom zijn mach tige kaken zwemmen, onkundig van het gevaar, dat hen bedreigt. Wanneer deze gepantserde pad zijn kaken openspert, schiet een tongetje bliksemsnel heen en weer, waardoor vissen worden aange lokt en vervolgens worden verzwolgen. De organisatoren betreuren het, dat zij niet een waraan (een twee meter lange soort reuzehagedis, van wie men aanneemt, dat hij een afstammeling is van de dinosaurus) niet is aangekomen. Een> model is echter wel aanwezig. Klei ne exemplaren van deze familie geven de bezoeker ook een beeld van de vorm en het uiterlijk van deze reuzehagedis sen, die wel ouder dan een eeuw kunnen werden. Het kleinste reptiel op deze ex positie is een Afrikaans boomkikkertje, dat slechts 2 cm. meet. Het grootste is een reuzenslang van ongeveer 6 meter uit Bangkok. De slangen- en paddenfamllie is ook goed vertegenwoordigd. Een keizer-boa en een eleretende slang zfln zeker voor de leek interessante dieren. Bijzonder trots Is men op de zeeslangen, die met hun slanke lijven zich snel in het zoute water, dat iedere dag wordt ververst, wentelen. Een Japanse reuzehagedis zit schijnbaar opgesloten ln zijn aquarium, maar heeft toch nog voldoende ruimte COLLECTIES De reptielen zijn ln de loop van woens dag uit de dierentuinen van Amsterdam, Rotterdam, Wassenaar, Keulen en DUs- seldorf aangevoerd en met voorzichtige hand in hun nieuwe verblijfplaats onder gebracht. Alleen de ratelslangen blijven tot vanmiddag opgesloten in een spe ciaal hok. Zij zullen worden gebruikt voor de demonstaties „gifmelken". Een speciaal geconstrueerde slangenkuil staat al gereed, waar om de paar uur 'n exemplaar op vakkundige wijze van zijn voorraad gif wordt verlost. Ook particulieren hebben gratis hun verzameling reptielen beschikbaar ge steld. De heer J. Pabst uit Den Haag, ambtenaar op het ministerie van land bouw, en een van de organisatoren, ex poseert zijn prachtige collectie waranen. De voorbereiding tot „Terra Hortus" zijn al begin dit jaar begonnen en de samen stellers, onder wie de Leidse werkgroep van de landelijke vereniging van terra riumhouders „Laserta", van deze unieke expositie kunnen nu al met tevredenheid terugzien op de resultaten. LEIDSE PROCESSIE NAAR KEVELAER START ZONDAGMORGEN 13 AUGUSTUS VANDALEN HIELDEN HUIS IN WOONBOOT Onbekenden hebben gisteravond van ongeveer 10 tot 12 uur op bar baarse wijze huis gehouden in een woonboot aan de Morssingel. Toen de bewoonster van de boot, een ver pleegster, omstreeks middernacht thuis kwam, herkende zij het interieur nauwelijks. Nadat de daders, vermoe delijk door een keukenraampje waren binnen geklommen, trokken zij alle laden en kasten overhoop, strooiden meel en maizena over de meubelen, smeten potten en pannen door de kamers een braadpan belandde in bed en trapten een hoeveelheid kersen in het vloerkleed. De daders zijn nog voortvluchtig. JAARVERSLAG R.K. OPENBARE BIBLIOTHEEK In het jaar 1966 is het aantal in- I geschreven lezers bij de r.k. Openbare I met 75. De stijging onder dc jeugd was het grootst. Er storden vorig jaar 1380 lezers ingeschreven. Wel moest bij het. filiaal Alexanderstraat een sterke teruggang worden gecon- stateerd. De oorzaak hiervan kan mis schien worden gevonden in de onvol doende mogelijkheid het boekenbezit aan te vullen. In juni van het vorig jaar is men gaan samenwerken met de Openbare Bibliotheek „Reuvens" in Leiden- Zuid-West en in Leiden-Noord. Het gezamenlijk filiaal Houtkwartier liet waarschijnlijk tengevolge hiervan een flinke stijging van het aantal lezers De contributieverhoging heeft niet geleid tot nadelige gevolgen. Voor de financiering van de verbouwing en de restauratie van 't oude bibliotheek gebouw aan de Steenschuur is een voorlopige oplossing gevonden on danks de aanvankelijke moeilijkheden. I nfebruari van dit jaar is met de in richting van dit gebouw begonnen en reeds eind maart kon de uitlening in dit pand worden hervat. Vorig jaar is het aantal uitleningen (58.592 banden) slechts gering toe genomen, maar dit vindt zijn oorzaak in het ongal sterk achteruitlopen van de belangstelling voor het filiaal Nog slechts twee weken scheiden ons van de 13e augustus, waarop onze jaarlijkse bedetocht naar *t Genade oord van O. L. Vr. Troosteres van de bedroefden zal plaats hebben. Dat is dan voor de 230ste keer. Zoals reeds eerder In dit blad is vermeld zijn de data: zondag 13, maandag 14 en dinsdag 15 augustus a.s. Intentie van de bedevaart zal zijn: „voor het verkrijgen en bewaren van de wereldvrede". Daar het voor het bestuur niet mogelijk is te zor gen voor logies in Kevelaer, moeten de deelnemers daar zelf zorg voor dragen. De trouwe deelnemers is dit natuurlijk bekend. Degenen die de bedetocht nog nimmer hebben mee gemaakt kunnen hun licht opsteken bij vrienden en bekenden, die wel meer zijn geweest. De reis wordt gemaakt met auto bussen, welke gestationeerd zijn op de Lange Mare achter de Hartebrug- kerk, waarvan om 9 uur wordt ver trokken. Gelieve op tijd aanwezig te zijn! De reiskosten bedragen 25.- per persoon (bruidjes en misdienaars tot 14 jaar betalen 15.-). Voor deel- Burgerlijke stand Geboren: Jeroen z.v. W. J. Mulder en M. Rog; Margaretha C. Th. d.v. K. v.d. Ploeg en M. C. P. v.d. Geer; Johannes J. Wallaart; Peter z.v. J. Bedijn en A. H. z.v. J. J. v. Steenbergen en M. C. H. Romfln; Marcel W. A. M. z.v. T. G. v.d. Berg en C. P. M. v. Veldhuizen; Mario z.v. H. Struik en M. M. Haasbeek; An- tonia E. d.v. J. v. Heljnlngen en C. Weer- heim; Dollle d.v. A. v. Klarenbosch en G. de Wolf; Karin d.v. L. Windhorst en J. Schijf; Brigitte d.v. H. Sebregta en G. A. Warmenhoven; Johannes P. z.v. J. P. Hemerlk en N. v. Nood; Robertus z.v. G. Huigsloot en C. A. H. Heijmans; Ro nald z.v. I. Neuteboom en C. Dreef; Sil via M. P. d.v. C. v.d. Helm en M. C. H. Blansjaar; Peter z.v. E. G. R. Beer en M. C. H. Blansjaar; Martijn W. z.v. M. Seheltema en O. de Nie; Willeke d.v. C. Ouwehand en C. Groen. Overleden: E. A. Veelenturf 75 jaar, w.v. W. F. v.d. Poel; J. Crns 62 Jaar man; C. Kapaan 70 jaar man; J. G. Mokken- storm 59 jaar man. name is een paspoort nodig, waarvan de geldigheidsduur ten hoogste vijf jaar is verstreken of anders een toe- ristenkaart. Voor de goede orde is het nood zakelijk, dat men zich bijtijds op geeft, uiterlijk vóór donderdag 10 augustus a.s. aan één der adressen, voorkomende op' de affiches, welke in de kerkportalen zijn opgehangen en waarop tevens nadere bijzonderhe den zijn vermeld. Aan elke deelne mer. die de reiskosten heeft voldaan, wordt een deelnemerskaart verstrekt, welke in de bus wordt gecontroleerd. Tevens ontvangt hij een programma, waarop alle gegevens zijn vermeld, welke gedurende de bedevaart moeten worden in acht genomen. Degenen die om de één of andere reden nog niet betaald hebben, kunnen vóór het vertrek in de Romanuszaal achter de kerk de reiskosten alsnog voldoen. De deelnemers, vooral van de buiten gemeenten, die niet zo gemakkelijk in de gelegenheid zijn in hun paro chiekerk de H. Mis bij te wonen op de vroege zondagmorgen, raden wij aan hun zondagsplicht te vervullen in de Avondmis van zaterdag daarvoor. Op zondagochtend 13 augustus is er om 7.30 uyr een H. Mis in de Hartebrugkerk. Na de Mis is er ge legenheid om zich te ontnuchteren in de Romanuszaal. Geadviseerd wordt om voor de eerste dag een lunchpak ket mee te nemen. Dat wij ditmaal wederom met een flink aantal pel grims aan onze jaarlijkse bedevaart naar het Genadeoord van onze He melse Moeder mogen deelgenomen! Het bestuur van de Leidse Processie naar Kevelaer. SVLV in Weert Maandagavond na het avondeten werd het verdere sportprogramma af gewikkeld. Wij namen deel aan de 5x1 km-loop met Pim Wittebrood, Ted Schaepman, Joop Wiegant, Hans de Boer en Jan van Bemmelen. Wij bereikten hierbij een verdienstelijke tweede plaats na Raptim. Na een heel rustige nacht startten we dinsdag met mooi weer met twee volleybalwed strijden. Team 1Unio 1: 159. 159; team IIUnio II: 1510. 915; team IDen Hoorn I 152. 156 en team IIDen Hoorn II 156. 150. Daarna werd er Gevoetbald; de uit slagen waren: SVLVSt. Martinus 3 0 (doelpunten van Jan van Bemme len 2x en Peter v. d. Waard) en SVLVDOSR 31 (doelpunten van Hans de Boer. Pim Wittebrood en Jan van Bemmelen). 's Middags werd ver der de vijfkamp afgewerkt. Bij het balwerpen bereikten Pim Wittebrood 25 m., Riny van Veen 24 m. en Jan van Bemmelen met 23 meter de beste resultaten. Bij het vérspringen waren Joop Wiegant 5.50 m.. Hans de Boer 5.10 m en Hans van Rossenberg 4.80 m. de besten, en bij het hardlopen: Riny van Veen. Joop Wiegant en Hans de Boer met 1.12 over de 80 meter de snelsten. 's Avonds wandelrally. Met de mededeling dat iedereen het uitstekend maakt en dat de stemming opperbest is, eindigen wij. In Alphen a. d. Rijn Speciale verbindingen waarschuwen monteurs bij storing Als gevolg van de uitbreiding der bebouwing en de daarmee samenhan gende toename van het aantal aan sluitingen op het gas-, water- en elek triciteitsnet zalhet aantal storingen relatief groter worden, terwijl op dit laatste mede van invloed is het veel' vuldig gebruik van bulldozers e.d. Teneinde bij storingen in zo kort mogelijke tijd de voor het opheffen daarvan nodige beambten te kunnen bereiken heeft de directeur van de water- en lichtbedrijven het college van b. en w. voorgesteld een sema fooninstallatie met voorlopig vijf ont vangapparaten in dienst te stellen, alsmede telefoonaansluitingen aan te brengen ten huize van door hem aan te wijzen monteurs en fitters. De kosten van de semafooninstal laties worden geraamd op 250.- en die van de telefoonaansluitingen op 1530.- De jaarlijkse kosten zullen rond 2700.- belopen en die van de telefoonaansluitingen naar raming 1620- Wijziging telefoonnummers in Stompwijk Tot heden waren de in Stompwijk woonachtige telefoonabonnees aange sloten op het telefoonnet Leidschen- dam (netnummer 01761). Met ingang van 29 juli a.s. zullen een honderdtal van deze in Stompwijk woonachtige telefoonabonnees van het telefoonnet Leidschendam overgaan naar het tele foonnet Zoeterwoude (netnummer 01715). Hiermee gaat gepaard een wijziging van de abonneenummers van de betrokken abonnees. Tn de telefoongids voor het district 's-Gravenhage, uitgave juni 1967, zijn reeds de nieuwe nummers naast de oude nummers vermeld. LEIDSE AGENDA DONDERDAG 27 JULI Waaggebouw, 16.00 uur. Tentoon stelling bloemsierkunst t.g.v. corso Rijnsburg. Hortus Botanicus, 16.00 uur. Ten toonstelling Terra Hortus. Jeugddorp, 14.00 Variété-program ma Commissie Jeugdvakantiebezighe- Waaggebouw, 10.00 Tentoonstelling bloemsierkunst t.g.v. corso Rijnsburg. Hortus Botanicux 10.00 uur Ten toonstelling Terra Hortus. ZATERDAG 29 JULI Waaggebouw. 10.00 uur Tentoonstel ling bloemsierkunst t.g.v. corso Rijnsburg. Hortus Botanicus. 10.00 uur ten toonstelling Terra Hortus. „Tuin- en Plantkunde", 9.00 uur vertrek Citosa-bus lijn 4 Excursie cactuskwekerij Reeuwijk. Musea Acad. Hist. Museum: Rapenburg 73 di. vrij. 14-17 uur (verder op aanvraag by custos). Hortus Botanicus Rapenburg 73, Openingstijden 9-12 uur en van 13.30- 17.00 uur. Zondags van 10-16 uur. Kas sen zaterdags en zondags gesloten. Ned. Leger en Wapenmuseum Gene raal Hoefer, Pesthuislaan. werkd. 10- 17. zon- en feestdagen 13-17 uur. zat. ge sloten. Burcht, Burchtsteeg, dag. 10-17 uur, Grafelijke versterking uit vroege mid deleeuwen. Pilgrim Fathers-hulsje, Boisotkade 2, werkd. 9.30-12 en 14-16, zat. 9.30-12 uur: Documenten uit de tijd van de Pil grim fathers. Rijksmuseum voor straat la. 10-17, uur; Voorwerpen Volkenkunde, Steen on- en feestd. 13-17 :n kunst. Rijksmuseum voor de geschiedenis der Natuurwetenschappen, Steenstraat la, 10-16, zond. 13-18 uur. (Chr. en alge meen erkende feestdagen dicht.) Sted. mus. De Lakenhal, Oude Vest, Schilderkunst en historie van Leiden. Open: werkdagen 10-5 uur, zondag: 1-5 uur. Toegang vrij. n.m. (behalve zater dag en zondag). Mole t/m j gesloten. Prenten-, munten- en penningkamer der Rijksuniversiteit. Kloksteeg 25, voor be zoek eerst schriftelijk of telefonisch aan vragen. Ook geschiedenis van de foto- Rijksmuseum van Oudheden, werkd. 10- 17, zon- en feestd. 13-17 uur; Egyptische, Asyrische, Griekse, Romeinse en Ne derlandse Oudheden. Het moet een dagelijks feest zijn de deur te openen van Rapenburg 45 te Leidenl De deur is versierd met rococo-bloemenslingers en de knop Is uitgesneden tot een chrysanthe-bloem. Midden 18de eeuw moet dit kunststukje zijn vervaardigd tot plezier van de toenmalige eigennaar en van allen, die toen en nu door het open luchtmuseum van het Rapenburg wandelen. Regionaal Revalidatie Advies Team Alphen aan den Rijn opgericht streken. Dlstrlctsgewijs zijn er even als in alle andere provincies in Zuid- Holland reeds van' zulke teams werk zaam. De bedoeling van de teams is om waar nodig de problemen van de licha melijk gehandicapten uit het district te bespreken en voor de noodzakelijke hulp verlening een revalidatie adviesplan op te stellen. De samenstelUng van team Is zodanig, dat de versehUlende kanten van de revalidatie deskundig kunnen worden bezien. De belangrijkste facetten zyn de me- KATHOLIEK CLUB- EN BUURTHUISWERK Aktie van samenvoeging „verleden" Ten vervolge op de mededeling van 31 Katholiek Bijzonder Gezins- en Jeugd- januari j.l. waarin het nieuwe bestuur werd voorgesteld en mededeling van de voorgenomen fusie werd gedaan, kon thans worden medegedeeld dat, biykens akte op 27 juni 1967 voor notaris J. A. Dil te Leiden verleden, de „Stichting Katholieke Sociale Jeugdzorg" ook wel bekend onder de naam „Stichting COURANTENBEZORGERS GEVRAAGD DE LEIDSE COURANT vraagt voor de stad LEIDEN Byzonder geschikt voor scholieren. Hoge honorering. Sollicitaties afdeling abonnementen, Papengracht 32. telef. 20935. werk" met de „Stichtingk Katholieke Byzonder Gezinswerk en Jeugdzorg, clubhuis „In de vroolycke Arke" is ge fuseerd, tot een stichting onder de naam als bovenvermeld: „Katholieke stichting voor club- en buurthuiswerk Leiden". De stichting heeft alle rechten en plichten van de belde gefuseerde stich tingen op zich genomen. Alle correspondentie voor de stichting gelieve men te richten naar vermeld secretariaat. Betalingen e.d. ten behoeve van de clubhuizen De Spreewpot en Het Honk gelieve men over te maken op de reke ning van de stichting bij de Algemene Bank Nederland, kantoor Breestraat te Leiden en ten behoeve van de clubhuizen In de Vroolycke Arke en De Duikboot gelieve men over te maken op de reke ning van de stichting bij de Coöp. Raif- felsenbank Leiden-Oegstgeest, kantoor Lelden, Rapenburg. Nu deze fusie is gerealiseerd spreekt het bestuur zijn dank uit aan al degenen die in het verleden de beide stichtingen hebben geleid en gesteund en het ver trouwt, dat hiermede een goede basis is gelegd voor een verdere uitbouw van het Katholieke Club- en Buurthuiswerk in de stad Leiden. Ma: zieningen als aangepaste huisvestin vervoer en recreatie, de arbeidsbemldd ling met daarmee verbonden beroef keuze voorlichting, vakopleiding e scholing en zelfstandige vestiging e slotte het onderwijs. De mogeiykhe bestaat altijd om met toestemming 1 de gehandicapte die personen uit te ri digen die met hem in nauwe betrekkty staan, zy maken dan de bespreking* mee en kunnen hun inbreng geven. Het RRAT te. Alphen omvat behalf Alphen aan den Ryn de volgende meenten: Ter Aar, Benthuizen, Bodegr ven, Hazerswoude, Koudekerk aan de- Ryn, Leimulden, Nieuwkoop, Nieuwvee Rijnsaterwoude, Woubrugge en Zeve: hoven. De voorlopige samenstelling van h« nieuwe team is als volgt: De heer H. A. Groeneveld, plv. direi teur GAB, Raadhuisstraat 118, Alph( a. d. Rijn, tel. 01720-3268, correspondei tieadres; A. Hofland, vertegenwoordigt van Divosa, raadhuis, Alphen a. d. Ryi tel. 01720-4991; C. v. d. Hucht, buitei dienstambtenaar AVO, Rozenlaan 501] Rotterdam, tel. 010-18.53.22 en C. J< admin.-coördinator, Stichting voor R< validatie in Zuid-Holland, Anna Paulov nastraat 52, Den Haag, tel. 070-62.52.1» secretariaat; mej. zr. J. J. Lavooy, dis trictsverpleegster van de Sociaal Med sche Dienst der Samenwerkende Kruis verenigingen, Anna Paulownastraat 53 Den Haag, tel. 070-65.52.16 en de here P. T. de Moor, complen»entaire social voorzieningen van het ministerie Soc. Zaken en Volksgezondheid, Vale riusstraat 64, Den Haag, tel. 070-392044 P. Vlugt, prov. bureau Cultuur, Recrea Maatsch. Werk, Laan van Meer dervoort 53b, Den Haag, tel. 070-39007: R. Worisek, arts-coördinator, Stich ting voor Revalidatie in Zuid-Hollanc Anna Paulownastraat 52, Den Haag, tel 070-655216. In het jeugddorp aan de Voor- schoterweg viel gistermiddag de 10- jarige Marjan van Leeuwen van een speelwerktuig. Het meisje brak haar rechterelleboog en werd ter behande ling overgebracht naar het Acade misch Ziekenhuis. Op de Oosterkerkstraat reed een meisje gisteravond plotseling de rij weg op met haar step. Halverwege keerde zij echter om. waardoor een bromfietser in moeilijkheden kwam. Een valpartij volgde met het gevolg, Alexanderstraat. Het aantal aanwin-dat de duopassagiere, een 30-jarige sten bedroeg in 1966 1.860 stuks, ter- i Leidse, haar rechterenkel brak en wijl er 653 uit de circulatie zijn ge- j haar knie ontwrichtte. Het onbekend nomen. Het totale boekenbezit bedroe gebleven kind bleef ongedeerd en 29.279 banden. vluchtte hevig geschrokken. aktlvltelten honoi j een spel Leidse Courant speelkaarten. Het is heus nipt muellQk want thans is DE LEIDSE COURANT I EEN VOORTREFFELIJKE KRANT I j met al het nieuws, zo wyd de wereld strekt tot ln uw eigen straat. Daarby een smaakvolle opmaak, met een keur van artikelen, geschreven 4 door uiterst bekwame journalisten. J Bovendien als ouverture "s maandags onze vermaarde SPORTKRANT en L 4 's zaterdags ons wekelgks bijvoegsel „FINALE". I Vul nog heden onderstaande bon in. Ondergetekende: De Leidse Courant op: Betaling zal geschieden per: week k maand x v kwEirtaal x Doorhalen wat njet wordt verlangd. I Hedenmiddag heeft de burgemees-week in de Waag is ingericht. De ope- stadhuis. De foto laat een klein ge- 2 neze advertentie na mvulline nnyenrien nan- I L™XtoM^t?lïin?'vMVblMm£fi'i "ing!P1"hti«hei? 8eKhiedde ech.lde.llt zien ven de kleurige en Hen- BUREAU DE LEIDSE COURANT, efd. Abonnementen. Pepengraeht 31 gen de tentoonstelling van bloemsier- ter met in de tentoonstellingsruimte, nge expositie, waarop wij overigens I Leiden kb j kunst geopend, die ter gelegenheid doch in de burgerzaal van het Leidse I morgen terugkomen. I j van de jaarlijkse corso- en bloemen- l i r m m

Leidse Courant | 1967 | | pagina 4